Ier. Verg. Polder Goeree schuwt incentratie-gedachte Aanklacht tegen de jagers „Files op toevoerwegen zullen niet voorkomen kunnen worden" jaargang Dinsdag 16 december 1975 No. 4448 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Zelfstandigheid verdedigen tot in het laatste bastion Voor de komende Kerstdagen leveren, wij U vers geslachte kalkoenen, haantjes, kalkoen-filet fa. Den llertog en Co. Westhavendijk 43 DIKKSLAND Overdracht inventaris oude archieven 99 Dure (gestolen) Mercedes gevonden ICerstfeest voor bejaarden Bert BCriJger won kappers Kerstconcours Feest bi| kapper Bakeiaar Kerk en toren van suikerklontjes Voorlichting Inrichting Grevelingenbekken s Expositie Rien Poortvliet loopt goed Kerstwijding Chr. Mavo y^Het Spectrum" Stellendam ?ecer),k. POSTBOX 8 o MIDDELHABNIS dactle en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SoramslBdljk tel (01870) 262» Na 5.30 uur (01870) 3302 Giro 167830 ABONTSnEMENTSPBIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract Bpedaal tairleL liet liet i ogenschijnlflk onontkoombare con- tatie van de Waterschappen Flak- len de Polder Goeree vervult de «igde Vergadering van laatstge- iid Waterschap met grote zorg. Die Kming klonk steeds door toen de I Vergadering van de polder Goeree eren bijeenkwam. Opnieuw heeft feraaf J. Voogd de hoofdingelanden Lrzekeringen gegeven dat het dag. llKnur zich met alle geëigende midde- tegcn de concentratie zal verzetten. zullen ons tot in het laatste bastion Jien verdedigen!" liet dhr. Voogd na- irakkeiyk weten. In zijn openingswoord besteedde hij [uime aandacht aan de concentratie- jlannen die kennelijk nog steeds bij 0,8, bestaan en in de beleidsbrief bij de Provinciale begroting opnieuw zijn aan gevoerd. „We zullen proberen de bui Se op ons af komt drijven af te houden en het spook van de samenvoeging en Integratie te weren", aldus dhr. Voogd die daarvoor uit de Vergadering alle bijval kreeg, vooral toen hij wees het grote verschil in lasten, die bij hét Waterschap Flakkee volgens dhr. !d „op schrikbarende wijze de pan uitgesprongen!" et de lasten die de Polder Goeree mgelanden oplegt bleek het redelijk gesteld. De omslag per ha. werd 5,— tot 105,verhoogd en dat geen reden tot klagen, al werden er 'el waarschuwende geluiden gehoord erop wezen dat het toch zij het ook langzaam de verkeerde kant op- it! Dhr. P. Breen was de vertolker van dat geluid: „...vorige week hebben ze bij het waterschap Flakkee een stok je voor het voortgaan van te grote uit gaven gestoken, maar wij krijgen steeds een klein zetje waardoor we toch ook op, dat punt aan zullen landen", waar- '''uwde hij. ijkgraaf Voogd was er wat minder ^imistisch over, zeker wanneer hij 'stateerde dat de alg. kostenstijging ?o beloopt terwijl de ornslag met maar behoefde te worden verhoogd. Hij de Ver. vergadering dan ook de ze- ■heid dat de kosten streng worden aakt en er een zuinig beleid wordt oerd. Overigens liet niemand daar "e twijfel over bestaan en men vindt beleid in een nog acceptabele om- per ha. gehonoreerd. •Als we nu wat verhogen is straks de naar het Waterschap Flakkee niet groot!" waagde dhr. L. Visser te zeg- „je gaat toch die kant op, let maar hr. P. Breen had daar een somber ruitzicht op:„als je daar terecht t wordt het nog véél slimmer en ben we niets meer te zeggen. Van mogen ze het dan zelf uitzoeken, dan ik bonjour!" liet dhr. Breen bij rbaat weten. Ook dhr. J. A. Biemond deed daar ra- liicaal over: „We zitten er niet op te Wachten dat er van hier jaarlijks een iwart miljoen naar de andere kant van •iet eiland gaat!" Het vooruitzicht mocht dan niet zo santrekkelijk zijn, de terugblik die dhr. Jfoogd op het bijna voorbije jaar gaf liet minder te wensen over. Het jaar "Hg goed heten, door dhr. Voogd afge stemd op het gunstige weer en de goede prijzen voor de producten. De Polder teft weinig problemen ondervonden, al reurde dhr. Voogd het wel dat voor- 'e ingelanden in het V/. Nieuwland te ig gebruik hebben gemaakt van het stige weer door de watergangen te erhouden. Hij voorzag dat die nala- eid de Polder extra werk en geld gaan kosten. Het wegenbeheer gaf welijks moeilijkheden al was de tenopslag in de bermen hier en daar ■jg, waarorh naar een ander systeem worden gezocht. Voorts wees dijk- af Voogd op de werking van de Wet ntreiniglng Oppervlaktewater, rbij hij de veehouders opwekte zelf voorziening te treffen waardoor ze het betalen van een'heffing vrij ge ld Zullen worden. „Lozing wordt ver- 'en en onbetaalbaar!" liet dhr. Voogd arschuwend weten. Begroting. e behandeling van de begroting 1976 erde geen moeilijkheden.Die werd ook vrij vlot vastgesteld, sluitend met een post Onvoorziene van po,Daarvoor was een omslagver ing van 5,— nodig. Dhr. Kr. Grin- begreep dat die verhoging ten dele te schrijven is aan de verhoging van bezoldiging van het personeel (vol- Rijksnorm overigens) waaxbij hij wens slaakte dat de Overheid eens r zal gaan in het terugdraaien van stijgingen. Dijkgraaf Voogd ver ent daar overigens geen bevredigend 'Woord op te geven, alleen kon hij bevestigen dat elke lastenverzwaring in de polderlasten terug te vinden is. Verkoop. Aan de Stichting Beheer Landbouw gronden werd 0.55.00 ha grond ver kocht, gelegen in de Kwade Hoek voor ca. 15.000,per ha. Genoemde Stich ting is in de grond geïnteresseerd i.v.m. de ruilverkaveling „de Stelle". De Hooi- dijk/Roggedij k werd in principe ver kocht aan de Ver. tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. De meerderheid van de Ver. Vergadering gaf zijn accoord onder voorwaarde dat de Ver. eerst zal worden aangeboden de dijk te huren. Wanneer de Ver. daarin niet is geïnteresseerd kan het dag. be stuur tot verkoop over gaan, overigens tegen de hoogst haalbare prijs. Dat al thans wenste dhr. J. A. Biemond en met hem enkele anderen. Dhr. A. Bezuijen wilde daarentegen niet het onderste uit de kan hebben omdat de Ver. werkt in het Algemeen belang. De hoofdingelan den (6) uit Stellendam meenden dat het m.b.t. de mogelijke verkoop van de Kraaijenissedijk beter is eerst de ruil verkaveling „de Stelle" af te wachten. Rondvraag. In de Rondvraag werd zeer nadruk kelijk geklaagd over de last en schade die worden ondervonden van de aan wezigheid van houtduiven en hazen en konijnen. Men heeft duidelijk de indruk dat de jagers die de wildstand op peil moeten houden verstek laten gaan, kenneUjk omdat de prijzen te laag zijn. Een compliment daarentegen kreeg dhr. C. Pape die in de Bokkepolder 600 ko nijnen afschoot. Uit de vergadering kwamen waarschuwingen dat ze her en der de dijken ondergraven. Voorshands lijkt daar zo moest dijkgraaf Voogd constateren geen passend antwoord op te geven. Weliswaar kan er wanneer een jager in gebreke blijft een klacht worden ingediend maar de functionaris bij wie dat gebeuren moet is met de ja gers zo werd uit de vergadering ver zekerd „vier handen op één buik!" Tegen de konijnen is al met gas opgetre den maar ook dat heeft nauwelijks ef fect gehad. Derhalve zal het probleem voortduren. OOLTGENSPLAAT Woensdag 17 decemlber te 10.30 uur zal op het Oude Raadhuis de overhan diging plaats hebben van de iiweritari- satie van de oude archieven van de voormalige dorpen te Oostflakkee. Een en ander geschiedt door Prof. Van der 'Gouw, van de Provinciale Archief inspectie te 's-Gravenhage, die met me dewerking van een groot aantal stu denten de oude archieven heeft geor dend en geïnventariseerd. Uit dit inte ressante werk zullen mogelijk vele ge gevens aan (het licht koimen die voior- heen onbekend zijn igetoleven. Een groot aantal personen zijn spontaan gedoken in geschiedenis van, Oostflakkee. We zijn zeer benieuwd INGEZONDEN: ffi Sedert IV2 jaar ben ik de gelukkige eigenaresse van een bungalow op het Park Weipolder te Ooltgensplaat en heb ik het genoegen om praktisch ieder weekend en ook andere vrije dagen daar door te brengen. Steeds genieten wij daar van de gezonde lucht, de rust, de ruimte om ons heen, de vriendelijkheid en behulpzaamheid van de altijd voor je klaar staande plaatselijke bevolking en, om niet te vergeten, de vreugde van het „bui ten wonen", wanneer wij regelmatig 's morgens vroeg of 's avonds tussen licht en donker de fazanten, patrijzen en waterkippetjes langs onze bun galow zien wandelen. Toch is er een bepaalde periode van het jaar, dat wij wreed worden opgeschrikt uit onze rust en met een facet van dit buiten wonen worden geconfronteerd, waar je vroeger eigenlijk niet zo bij stil stond. Met deze bepaalde periode van het jaar bedoel ik die maanden, waarin het jacht seizoen geopend is en de schoten rond onze bungalows klinken, de rust verstoord wordt en je je soms in het „Wilde Westen" van Amerika waant. Op de eerste plaats wil ik graag stellen, dat ik beslist niet tegen het jagen ben, mits deze sport op een verantwoorde wijze bedreven wordt. Ik ben er beslist niet op tegen dat er eens per jaar wild wordt afgeschoten, omdat er anders te veel van een bepaalde soort/geslacht komt. Waar ik wel op tegen-ben, is de rigoureuze wijze, waarop dit gebeurt dit jaar op het stuk grond tussen het zwembad/camping en het park Weipolder. Ja, H.H. Jagers, nadat u, reeds een paar zaterdagen drastisch huis ge houden had, zodat zelfs een „leek" reeds kon constateren, dat wij nog nauwelijks fazanten en patrijzen op bezoek kregen, terwijl de paar hazen ook al niet meer in leven waren of zich elders gevestigd hadden, sloeg het schouwspel dat zich zaterdagmorgen, 13 december j.l., afspeelde alle re cords op dit gebied. Op deze bewuste morgen had een groep jagers, t.w. 4 volwassenen met dubbelloops jachtgeweren, 2 kinderen en 2 jachthonden, het genoegen om het bedoelde stuk grond op een dergelijke manier te bejagen, dat op deze paar 10.000 m^ beslist geen wild meer aanwezig kan zijn. Nadat men het vlakke terrein tweemaal grondig had afgezocht, waarbij soms de schoten niet van de lucht waren en men de getroffen fazanten uit de lucht zag vallen, werd tijdens de derde speurtocht de laatst over levende fazant afgeschoten. Het moet mij van het hart, H.H. Jagers, het was een verheven schouw spel, maar met sport had het totaal niets meer te maken, maar wèl met het uitroeien van de wildstand in onze naaste omgeving. H.H. Jagers, ik neem aan, dat u in ,het bezit van een jachtacte bent geweest, dat uw geweren voldeden aan de eisen van de jachtwet, dat u „waarschijnlijk" geen artikel van de jachtwet heeft overtreden, maar ik vraag mij wel af, of er onder jagers geen bepaalde „code" bestaat, om te verhinderen dat uw hobby uitgroeit tot een zinloze moordpartij. Tevens vraag ik mij af, of dit terrein wel geschikt is voor jachtterrein, nu er in de Weipolder een kleine bebouwde recreatiekom is ontstaan. H.H. Jagers, ik hoop dat u een genoegelijke jacht heeft gehad. Persoonlijk zou ik mijn kinderen liever niet aan een dergelijke jacht partij laten deelnemen, maar ja, smaken verschillen. Zelf in het bezit zijnde van een „niet-afgerichte" jachthond, weet ik zeker, dat de honden een geweldige ochtend hebben gehad, maar ja dat is hun natuur nu eenmaal; een hond is nu eenmaal geen mens Jammer genoeg duurt het jachtseizoen nog tot 1 februari. Hopenlijk zal toch een enkele fazant in de Weipolder deze periode overleven. Redaktie, hartelijk dank voor het beschikbaar stellen van plaatsings ruimte in uw streekblad. Mevr. E. J. Tullener-v. d. Sanden Weipolder no. 25. 'De Mercedes van dhr. Planjé die op 1 deceinber in Goedereede was ont vreemd is op 11 'december teiiTiggevon- den. De wagen lag in een sloot bij RO'O- senidiaal en had daarbij nogal wat be schadigingen opgelopen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Door de gezamenlijike kerken wordt a.s. woensdag, half 5 in „Trefpunt" een kerstfeestvierimg voor de bejaarden ge houden. De Vrouwenverenigingen van de kerken zullen daaraan -hun ime'de- werking verlenen. MIDDELHARNIS Hererakapper Bert Krijger heeft gis- teravoind in Rotterdam het daar gefli'ou- den KerstconcO'urs gewonnen. Hij won daarmee de zgn. Jasper v/isselibeiker .die jaarlijks beschikibaar' wordt gesteld en volgend jaar door dhr. Krijger verde digd zal axLoeten woriden. iHet oo'ncours werd geonganiseerd door de hair-stijlinggroep Rotterdam; het trok 22 deelne'mers. DEN BOMMEL Bij 'de 'kappersfamilie Bakeiaar was er gisteren alle reden tot (blijdschap. Dochter Marian behaalde de 3e prijs op het in Rotterdam gehouden Kerst concours, in het damesvak A. Zoon Kees slaaigde in Loosdrecht voor zowel het practisch als liieore- tisóh gedeelte van het examen voor het bedienden diptoma herenkapper. Niet steen voor steen, maar klontje voor klontje hee'ft 'banketbakker van Helden uit Middelharnis een kerk en toren gebouwd. Zijn werkstuk, waarin ao'n vijfduizend klontjes zijn verwerkt staat te pronk in zijn rijk voorziene etalage. Dhr. van Helden en zijn be dienden wenkten vele nachtelijke uur tjes aan hun karwei, dat zoals de foto ook laat zien, zeer geslaagd maig heten. Als metselspecie werd een mengseltje van eiwitgla'zjuiur eri poedersuiker ge bruikt. Onnodig nog te zeggen dat het werkstuk de kerk en toren van Mid delharnis voorstelt. De deuren en wij zerplaten zijn van chiooolade. Dhr. van Helden gaat zijn maaksel nog niet slo pen, integendeel, hij zoekt er een nut tige bestemming voor. Er was gisteravond in „de Schakel", terwijl het buiten stevig winterde wel wat fantasie voor nodig zich te verdie pen in de zomerse Grevetingenproble- men. De inrichtingsschets voor de Gre- velingen stond niettemin op het pro gramma voor deze, door de Stichting Flakkeese Gemeenschap belegde, avond voor het bijwonen waarvan zich een vrij volle zaal aandiende. De zaal heeft geluisterd en gesproken, dat laatste in de discussie die mogelijk was. 'Daarin kon worden teruiggekomen op Wat de beide sprekers op deze avond, de henen drs. J. G. Speller, Consulent Openluchtrecreatie en ir. H. v. Dord, medewerker Rijksdienst v. d. IJssel- meerp'olders hadden betooigd en' dat was niet weinig. Door dhr. Speller werden de uitganigspunten van de inrichtings- sohets uiteengezet, terwijl -dhr. v. Dord zich aan de hand van een dia-serie be zig hield met de uitwerking daarvan. Boven alles werd duidelijk dat de 14.000 h.a. grote Grevelingen primair een natuurgebied wordt met aan de oevers gelegenheid voor dag- en ver blijfsrecreatie en jachthavens. Zo'n jachthaven 20 ha. groot bomt aan 'de Kabbelaarabank, twee kleinere ten zuidwesten en zuidoosten van Ouddorp, een vereni'gin'gsjachthaveri bij Herkin gen en wellicht ooik bij Battenooiid. De Flakkeese gorzen zijn tot natuurgebie den aan'gewezen. Het centrale gedeelte van het Grevelingenbekken is tot na- tuurgeibied bestempeld. Er zullen wat eilandjes met aanlegacoornodatie wor den opigespoten om de watersporters te gerieven. De hoofdzaken staan geschreven in de jongste Inriohtingschets maar enkele kleine details mogen niet onvermeld blijven. Terwille van de zorg voor het milieu heeft het Dolfirodam een eigen waterzuiveringsinstallatie, spoelen de openbare toileten met 80 liter lucht en 1 liter water en wordt grote zorg be steed aan het binnen de perken hou den van de weelderige zee-gras groei, „Mensen met wat pioniersigeest heb ben de charmes van het Grevelingen- igebied ontdekt ook vóór er plannen wa ren" w^as de terechte conclusie van ir. van Dord en 'hij betrok dat ook w^ater- sporters, recreanten en sportvissers al wreef hij het gros van hen een onspor tief gedrag aan omdat ze zich niet hou den' aan de toegestane limiet en teveel vis wegvangen. Die worden dan tot op 'de toiletten teruggevonden! Door de opstellers van de inrich- tingschets is ernaar gestreefd dat „het eeuwige" conflict tussen recreatie- en natuur zich in 'de Grevelingen niet zal toespitsen. De ruimte voor dag- en vei'blijfsrecreatie is relatief klein t.o.v. 'het gedeelte natuur-gebied maar de eerst (genoemden zullen 'kunnen worden uit gebreid zonder dat het natuurgebied 'groot geweld behoeft te worden aan gedaan. Het .gedeelte t.b.v. de recreatie biedt in z'n 'huidige opzet ruimte aan 35.000 veiiblijfs- en een evengroot aan tal dagrecreanten. De ruimte voor de watersport lijkt beperkt en de water sport zal zich vnl. m de westhoek con- ceritreren. Verfceer In de gehouden bespreking werd bij herhaling 'gewezen op de te geringe ca paciteit van de toevoerwegen. „Nu al zitten ze dikwijls vol en wanneer er dan nag 35.000 bij kom-en geeft dat aanleiding tot hartinfarcten", werd door dhr. H. Bestman verondersteld. Ook vond apr. het bedenfeelijfc dat de recreanten geconcentreerd worden op plaatsen lanigs de Greveliogendam en de Brouwersdam. Vragen waren er over de schade die ganzen aanrichten op percelen grasland (400 a 450 schade per ha. per jaar); over de mogelijkheid van een eerdere aanleg van teriminste één haven bij Ouddorp en dhr. v. Putten vroeg naar de mogelijJaheidIn het na tuurgebied een stuk voor akkerbouw te bestemmen. Dat bleek overigens onmogelijk om dat die aan teveel 'beperkingen beb'on- den zou zijn. De vraat van de wilde ganzen wordt onderkend en er koimt wellicht een miagelijkheid die sohade ts vergoeden. Dat er te veel energie ge- 'brui'kt moet wordenl om 'de recreatie- oentra te 'bereiken werd door de he ren ontkend' met de illustratie dat de aanvankelijke schets uitging van 285000 dagrecreanten terwijl de nieuw- we sdhets nog mikt op 15.000 van hen. De twee belangrijke verkeerswegen lijken dat aanlbod aan te kunnen al zal file vorming nauwelijks te voorkomen zijn. Ook met de constatering dat de recreianten te zeer geconcentreerd wor den waren de heren inleiders het niet eens wat ze aan 'de hand van overige „modellen" bonden! staven. 'De aanleg van de jachthaven bij Ouddorp 'blijkt sterk gekoppeld te zijn aan de aanleg van de Dam-menweg, Er werd noig geruime tijid over en weer geredeneerd. Ook dhr. Th. v. Prooijen nam daaraan deel imet zijn bewering er weinig van te verwachten en dat het 'dit plan evenzo zal vergaan als iMELISSANT Oud papier. De le'den van het Ban- kenfonds in de Ned. Herv. Kerk hoopt a.s. donderdagavond weer de deuren langs te gaan voor het ophalen van oud papier. (DIRKSLAiND De expositie van tekeninigen uit het boek „te hooi en te igras" van Rien Poortvliet, die in „Vro'Onlande" gehou den wordt heeft vO'rige week de eerste expositie week driehonderd bezoeikers getrokken! Zaterdagmiddag was 'het er vrij idruk, maar ook 's avonds is er goede belangstelling, waarom de organisator heeft toesloten de. expositie ook a.s. donderdagavond open te houden. De expositie is ook miongenavond - woensdag en vrijdagavond toeganke lijk en duurt tot 29 dec. Op alle da gen, behalve zondags en Ie kerstdag is ze geopend van 10-12 en van 2-5 uur. Nieuw is dat er losse tekeningen te koop zijn a 2,50 (ook bij boekhandel Ariese Middelhamis) waarvan de op brengst geheel ten goede- komt aan de actie Kinderboerderij „Hemesseroord". De jaarlijkse kerstwijding zal worden gehouden a.s. vrijdag, 19 dec, voor het eerst in het schoolgebouw. In verband met de begrafenis van dhr. V. d. Pol, godsdienstleraar aan de school, is de aanvangstijd gesteld op 2.30 uur inplaats van 2.00 uur. Even als voorgaande jaren! zullen er extra bussen rijden van Ouddorp-Stellendam en terug. Thema en toes-praak over: de Hemel heeft het kleen' verkoren. Medewerking wordt verder verleend door Louri Brinkman (solozang). Wim Keizer (trompet). Programima's wosnden tevoren ver strekt aan leerlingen, aadensi en overi ge belanigstellenden. De opbrengst van de collecte zal zijn tjb.v. de Surinaamse zending. vele vorige, de reis naar de ijskast! Burg. V. Es had er ook niet zo veel moed op. Hij herinnerde eraan dat Ja cob Cats, in Brouwershaven geboren en getogen, gezegd heeft dat men eerst een paar narren-schoenen moet heb ben vetrsleten' voor men wijs wordt. Dhr. van Es vond het meer dan s-ym- bolisch dat het standbeeld van Cats met de rug naïur de Grevelingen staat...

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1