IIAIIDEII flIEUWS olgend jaar maart er groot concert in üddelharnis Poster verkrijgbaar van één van Rien Poortvliet's tekeningen Reinigingsdienst Dirksland ie Dir. G. Zoon schreef nieuwe compositie Kopen in Middelharnis Vrijdag 12 december 1975 No. 4447 ten ak. een I de teit. p, om- n vele het -cijfers zijn .rbeste ij teelt uurder ant Dhr. Zoon bij het vaandel van „Ons Koor". [Kampioenschappen [an P.V. ,De Relsduif Uer het seizoen 1975 Öïtslag verloting P.V. „De Reisduif" Stoofviees spaart tijd en geld Een vader verlaat zijn kinderen Kerstzangavond in hervormde kerk Kasteel of cottage huren in Britain INGEZONDEN: jen de bekwame dirigent en musi- j Gerrit Zoon kort na elkaar twee Tbaren ontvielen werd zijn geest ge sierd, maar in zijn muzikale hart g spoedig weer een lied. Een „Tc urn" (j,Wij loven U!") nog wel en de voering van de compositie die hy rover schreef wordt één jubel op de erhoogste. Daartoe zullen zyn man en dameskoor en meewerkende Jsten liun stemmen en instrumenten rheffen; dat wordt groots pie uitvoering staat te gebeuren op (erclag 20 maart volgend jaar in de orthal te Middelharnis. Zangliefheb- rs zullen zich herinneren dat op 1 aart van dit jaar „Ons Koortje" zo'n lortreffelijke uitvoering gaf waarin nny Veeninga schitterde. Toen ging roep om herhaling van zo'n evene- .nt en dat zal gebeuren. Na die uit- lering en daarvoor al de briljante op- lering van de „Delta-Symphonie" en it jubileumconcert van „Ons Koor" in :ni van dit jaar krijgt Flakkee weer prachtige vertolking van eigen bo- •ra te horen. Vorige keren liepen hon dden daar warm voor en op hun be- [stelling wordt minstens weer ge- ikend! Het initiatief tot het concert is uitge- lan van de besturen van het mannen- )or „Ons Koor" en het dameskoor tas Koortje" en dirigent Zoon was •eet bereid tot alle medewerking. Men :nke daar niet gering over: „in m'n hart hoorde ik al alle partijen en de compositie viel me dan ook niet moei lijk, maar dan moet het nog geschreven wordenzo liet dhr. Zoon even in zijn bezigheden blikken. Het compone ren heeft hij dan ook opnieuw als ont spannend ervaren, waartegenover er toch de spanning zal blijven die aan de uitvoering vooraf gaat. Nu al zijn met „Ons Koor" en „Ons Koortje" de repe tities begonnen. Zij zullen in het uit te voeren stuk elk een eigen partij zingen maar ze zin gen ook gezamenlijk. Voorts is er een tenorsolo, piano, cornet in bes en zijn er pauken, er is het effect van de echo, er zijn klokkenklanken en er wordt zelfs gezongen in close harmony. De uitvoering van de compositie die dhr. Zoon de titel „hymnus Ambrosia" gaf (het wordt ook in het latijn gezongen) duurt ca. een half uur, waarbij de rest van de avond door de koren gevuld zal worden. Naast genoemde koren zullen meewerken: Wim van Boven uit Kloe- tinge (piston); Bram Beekman uit Mid delburg (piano); de paukenist Kees Schrijver en dhr. Henk Kreukniet uit H. I. Ambacht die de tenorsolo zal zin gen. Koren en dirigent geven hiermee ge hoor aan veler verzoek jaarlijks een concert te geven al zal dat niet elk jaar kunnen worden gehonoreerd; op hun beurt verwachten zij niet anders dan dat het publiek dat zal waarderen [itesse onaang.: 1. H. de Vos; 2. W. de I Vos; 3. L. Wielaard. ptesse aang,: 1. H. de Vos; 2. W. de Vos; 3. B. v. d. Doel. lidfond onaang.: 1. H. de Vos; 2. C. Polder; 3. W. de Vos. pdfond aang.: 1. H. de Vos; 2. C. Pol der; 3. W. de Vos. Md onaang.: 1. H. de Vos; 2. A. Ver burg; 3. E. Groenendijk. wd aang.: 1. E. Groenendijk; 2. H. de Vos; 3. C. Vroeglndeweij. ig oud onaang.: 1. H. de Vos; 2. W. de Vos; 3. L. Wielaard. ig- oud aang.: 1. H. de Vos; 2. W. de Vos; 3. C. Polder.' iinge duiven onaang.: 1. A. v. d. Linde; 2. A. Verburg; 3. H. de Vos. 3nge duiven aang.: 1. H. de Vos; 2. M. v. Assen; 3. A. Verburg. ^avluchten onaang.; 1. H. de Vos; 2. K. Kievit; 3. A. v. d. Linde. Favluchten aang.: "l. A. v. d. Linde; 2. H. de Vos; 3. K. Kievit. Generaal onaang.: 1. H. de Vos; 2. A. Verburg; 3. W. de Vos. wnei-aal aang.: 1. H. de Vos; 2. A. Ver burg; 3. W. de Vos. ^fijswinnende nr. zijn: 818, 860, 756, ^'i' 704, 579, 721, 841, 1600. 1442, 1255, 1556. De feestdagen zijn de dagen dat eigen lijk iedereen te veel eet en de huisvrouw het drukker heeft dan ooit. Maar denk er ook eens aan om in die tijd iets te eten dat gemakkelijk klaar te maken is, zoals bijvoorbeeld een stuk rundvlees om te stoven. Stoofviees wordt gesne den van de voorvoet van het rund. Voor deze sudderlappen vindt u in ieder kookboek tal van recepten. Een klein trucje dat de smaak ten goede komt is als u na het aanbraden tegelijk met het water een paar druppels citroensap of een scheutje wijn toevoegt. Het stooflapje is een beetje op de achtergrond geraakt door al het „vlug klaar-vlees" en er is een misverstand gegroeid dat vlees dat lang moet stoven of sudderen van mindere kwaliteit is dan vlees dat vlug klaar is. Dat is ech ter niet het geval. Het is wèl goedkoper, omdat een koe nu eenmaal in verhou ding meer vlees heeft dat lang moet stoven dan vlees dat vlug klaar is. De kwaliteit is er echter niet minder om. Ook het randje vet hoort aan de stoof- lap; het houdt het vlees tijdens het sto ven mals en sappig. En hoe langer en langzamer het vlees stooft, hoe lekker der het wordt. Gebruik daarom een plaatje of een pan met een dikke bo dem. Rundvlees, en daarmee ook het stoof lapje, is pittig vlees dat van zichzelf smaak en karakter genoeg heeft om „naturel" bereid te worden. Er passen echter ook vele kruiden bij zoals peter selie, selderij, basilicum, tijm, paprika en ook laurierblad en jeneverbessen. INGEZONDEN: Mag ik voor het volgende enige ruim te in uw blad? Men komt meermalen onder de in druk dat men in de Christelijke krin gen achter de feiten aanloopt. Er is ook niet meer het oude vuur om de tegenstander te wederstaan, ten minste niet op het politieke terrein. Ook in christelijke kring is men meer en meer verzoend geraakt met het be grip co-existentie. Het christendom heeft echter dit gemeen met het com munisme dat het totalitair is. Het zal daarom zonder ophouden het socialisme en communisme moeten bestrijden. Doet het dat niet dan zal het zelf door deze machten worden overweldigd. Tegen over het socialisme zal dat zeker moe ten geschieden als we letten op de snel heid waarmee deze beweging zich in de richting van de revolutie voortbeweegt. We weten allen nog wel van de jaren dat we „vadertje Drees" als minister- president hadden. En hoe werd hij ver heerlijkt als de redder die het gouden tijdperk voor Nederland zou laten aan breken. Nu over die gouden tijd hebben we zo onze eigen gedachten. Daar zullen we het nu echter niet over hebben. Moge lijk. D.V. later. We willen er nu alleen maar op wijzen dat Dr. Drees al enige tijd geleden de Partij van de Arbeid heeft verlaten. En dat omdat deze partij al verder en verder naar links ging en gaat. Men kan het zelfs niet meer te genhouden dat een man als van der Louw benoemd wordt tot burgemeester van Rotterdam. Aan zulk een benoeming zou een man als Dr. Drees zeker niet hebben meegewerkt. V. d. Louw toch is een linkse socialist, die heel dicht bij het communisme staat. Geen wonder dat een man als Drees zich de ogen uit wrijft en denkt „Wat is er van mijn partij terecht gekomen". Voor de chris tenen is het echter zaak te zien dat er niet de geringste samenwerking met zulk een partij mogelijk is, zonder een eigen graf te delven. Het is wel jammer dat de zoon van Dr. Drees, die wel de naam van zijn vader draagt, maar niet diens kwaliteiten heeft geërfd, er niet in geslaagd is om nog een deel van de Partij van de Arbeid in meer gema tigde banen te leiden. Toen hij destijds het akkoord met het kabinet Biesheuvel opzegde, leidde hij daarmee zijn partij naar de ondergang. Ten opzichte van de oude Drees moeten we echter zeggen; „Als een vader zijn kinderen verlaat, dan moet het wel erg wezen". Met dank voor de plaatsruimte. Een politiek geïnteresseerde. OOLTGENSPLAAT Donderdag 18 december des nam. 8 uur zal in de hervormde kerk een kerst zangavond gehouden w^orden waaraan o.a. meewerken: opening, sluiting en meditatie ds. E. F. Vergmist te Middel harnis; de Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" en het Chr. Kinderkoor „Ju bilate" te Ooltgensplaat, o.l.v. de diri gent C. C. V. d. Heuvel; de Chr. Gem. Zangvereniging „Com nu met Sangh" te Oude Tonge, o.l.v. A. van 't Geloof; so liste Tonia van Duin-de Graag en orgel solo A. van 't Geloof. Toegang vrij. Bejaardenmiddag. Woensdag 17 de cember zal in besloten kring in „Eltha- to" de maandelijkse bejaardensamen- liomst gehouden worden. Het program ma is op het kerstfeest betrokken. 's Middags om 4 uur worden de gasten verwacht die aan de broodmaaltijd wen sen deel te nemen. De avondbijeen komst begint om 7 uur. Deze zal worden geopend door ds. E. F. Vergunst en ver der door het bestuur worden gevuld. „EILANDEN-NIEUWS" het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee Op de expositie in „Vroonlande" te Dirksland van de tekeningen van Rien Poortvliet die hij maakte voor zijn ge weldige boek „te hooi en te gras" is van één van die tekeningen ook een poster te koop. Het betreft de tekening waarop Rien als ca. elfjarige toeziet hoe in de travaille op de Voorstraat in Dirksland zijn lievelingspaard „d'n griezen", wordt beslagen. Rien Poortvliet zette maandag toen hy bij de opening aanwezig was heel wat handtekeningen. De poster, in zwart-wit, kost 5, en heeft het formaat 25 x 35 cm. Ook de baten van de poster-verkoop komen ten goede aan het fonds van de Stich ting kinderboerderij „Hemesseroord". Werkgelegenlieid in liet midden- en kieinbedrljf In deze tijd van economische terug gang staat de werkgelegenheid in het middelbunt van de belangstelling. De werkloosheid stijgt nog steeds. Ook in het midden- en kleinbedryf zijn de ge volgen van de economische recessie te merken. Het midden- en kleinbedrijf biedt werkgelegenheid aan een groot deel van de afhankelijke beroepsbevolking in ons land. Door het grote aantal kleine be drijven valt dat niet zo op. Een klein aantal werknemers per onderneming spreekt velen niet zo aan. Pas wanneer een bedrijf met veel werknemers van zich laat horen, trekt dat de aandacht van het grote publiek. De ontwikkeling van het aantal zelf standigen en meewerkende gezinsleden geeft een doorlopende daling te zien. Vanaf 1963 is hun aantal gedaald van 454.000 tot 387.000 in 1974. In het mid den- en kleinbedrijf werken niet alleen zelfstandigen en meewerkende gezins leden, maar ook 652.000 werknemers, d.i. 16% van de afhankelijke beroeps bevolking. In de jaren zestig is het aan tal werknemers opgelopen van 560.000 tot 678.000 in 1971. Daarna is de werk gelegenheid weer gedaald. De totale werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf is tot het einde van de jaren zestig gestegen; daarna is de ontwikkeling ongunstiger geworden. In 1974 zijn in totaal ruim één miljoen personen in het midden- en kleinbedrijf werkzaam, hetgeen nog altijd 22°/o van de totale beroepsbevolking is. In het hiernavolgende zal de aan dacht hoofdzakelijk gericht zijn op de werkgelegenheid in de detailhandel. WERKGELEGENHEID De ongunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf is o.m. veroorzaakt door de stijgende kosten en tegenvallende op brengsten waardoor de continuïteit van de bedrijven in gevaar komt. Niet al leen de loonkosten, ook de overige be drijfskosten stijgen. Hoe de ontwikke ling van de loonkosten in de detailhan del in 1974 is geweest, heeft het Econo misch In stituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) vastgesteld. Deze loonkosten zijn vorig jaar met maar liefst 24,5''/o gestegen. Voor 1975 wordt een stijging van 14''/o verwacht. De ove rige bedrijfskosten stijgen in 1975 naar verwachting 11%. De noodzaak tot kostenbesparingen heeft er reeds toe geleid, dat consumen ten in staat worden gesteld bepaalde handeling van bedrijven over te nemen. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht wor den aan de zelfbediening, waardoor de detaillist bezuinigt op loonkosten. Een andere manier om kosten te be sparen is het aannemen van minder- geschoold personeel. De loonkosten, die een groot deel vormen van de totale kosten, komen op een lager peil te lig gen. Deze ontwikkeling heeft zich ook reeds voorgedaan in de detailhandel, waar nu vooral veel jongeren werk zaam zijn. Toch is dit maar een tijdelijk voordeel. De loonkosten van jongeren (minimum jeugdloon) liggen dan wel op een lager niveau, maar de stijging is groter dan de gemiddelde loonstijging. Ook in de horecasector is een tendens tot verandering in de personeelsopbouw te bespeuren. Het EIM heeft vastgesteld, dat het aantal jongeren, ongeschoolden en part-timers in het personeelsbestand groter wordt. Dat brengt de loonkosten stijging in deze sector eveneens op een lager niveau. De werkloosheid onder jongeren is groot. Het aantal werkloze werknemers jonger dan 19 jaar in de detailhandel is in 1974 verdubbeld. In het begin van dit jaar, schommelde de vraag naar jeugdig personeel (jonger dan 19 jaar) rond de 1000, het aanbod was omstreeks die tijd ongeveer 2000. De slechte ont wikkeling zet zich ook in 1975 voort. Behalve de slechte algemeen econo mische situatie is ook de invoering van het minimum jeugdloon per 1 januari 1974 mede oorzaak van de werkloos heid in de detailhandel. PART-TIMERS Niet alle werknemers in het midden- en kleinbedrijf werken hele dagen. Veel part-timers verdienen er wat bij. De meesten zijn gehuwde vrouwen, scholieren en studenten, en vinden vooral werk in de detaiUiandelssector. In 27% van alle detailhandelsvesti gingen werkt tenminste een part-timer. In alle vestigingen van het grootwin kelbedrijf komt part-time werk voor. In 25% van alle winkels, behorend tot het midden- en kleinbedrijf, zijn part-ti mers werkzaam. Deze getallen zouden ongetwijfeld hoger zijn uitgevallen, wanneer niet al leen meegerekend zouden worden dege nen die minder dan 33 uur en maar dan 12 uren per week werken, maar ook iedereen die slechts een paar uren per week in de winkel staan; deze zoge naamde (vaste) hulpkrachten, die al leen op drukke dagen in de winkel mee helpen. De motieven om part-timers in dienst te nemen zijn bij het grootwinkelbedrijf andere dan bij het midden- en kleinbe drijf. Het grootwinkelbedrijf vindt een part-timer een „ideale aanvulling die gemakkelijk is in te zetten en die bij draagt tot een betere arbeidsverdeling". Voor het midden- en kleinbedrijf ligt het aantrekkelijke in de omstandigheid, dat men onvoldoende werk heeft voor een full-time werknemer. De hulpkrachten, werknemers die minder dan 12 uren per week werken, vallen veelal niet onder de wettelijke bepalingen t.a.v. loon en secundaire ar beidsvoorwaarden. Dit houdt in, dat ze vaak onder minder gunstige voorwaar den werken; o.a. relatief lagere lonen. Volgens de werknemersbonden in de detailhandel vormen zij dan ook een onaanvaardbare bedreiging voor de werkgelegenheid van full-timers en part-timers. Er moet voor worden ge waakt, dat de werkgelegenheid van full-timers en part-timers. Er moet voor worden gewaakt, dat de werkgelegenheid van full-timers en part-timers in gevaar wordt gebracht door een ongelimiteerde groei van het aantal hulpkrachten. WERKTIJDEN Veel werknemers in het midden- en kleinbedrijf hebben te maken met van het normale patroon afwijkende werk tijden. Dat geldt vooral voor de detail handel. In de detailhandel vormen vooral de zaterdag en de koopavonden een bezwaar. Het ligt daarom voor de hand, dat vooral de werknemersorganisaties voortdurend zinnen op de mogelijkheid van andere openstellingstijden voor winkels. De werknemersbonden in de detail handel, verenigd in de DECCM, zien de winkels op zaterdagmiddag vanaf 2 uur •graag gesloten. Uit een onderzoek, ver richt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, en het EIM is komen vast te staan, dat op zaterdagmorgen de om zetten van de meeste levensmiddelen- bedrijven hoger zijn dan in de middag. Voor duurzame consumptiegoederen daarentegen is de middag de drukste periode van de zaterdag. Op deze dag werken veel hulpkrachten en part-ti mers. De DECOM heeft berekend, dat hun voorstel een besparing op loonkos ten zou kunnen opleveren van 3''/o. Voor de ondernemers zou dit een aanmerke lijke kostenvermindering kunnen wor den. Wat betekent dit voor de werkgele genheid? Voor een deel van de werknemers zou dit niet gunstig zijn; de vraag naar werknemers zal verminderen en part timers en hulpkrachten zullen waar schijnlijk de eersten zijn die de gevol gen van de zaterdagmiddagsluiting zullen voelen. Het is echter de vraag of consumenten die niet meer in staat worden gesteld om op zaterdagmiddag te winkelen, dat in het geheel niet meer zullen doen, of dat zij op andere tijden en dagen hun boodschappen zullen ha len. Zijn de hulpkrachten en part-ti mers dan niet op andere dagen nodig? Naar de vraag wat de consument zal doen wanneer hij op zaterdag niet kan winkelen is geen onderzoek verricht. Hoeveel part-timers en hulpkrachten hun werk zullen verliezen wanneer de winkels toch op zaterdagmiddag dicht gaan, is mede daardoor niet te bepalen. SAMENVATTING. Hoewel nog velen werkzaam zijn in het midden- en kleinbedrijf, komt de werkgelegenheid in deze sector toch onder druk te staan in de laatste tijd. De volgende factoren zijn daar on dermeer de oorzaak van: de huidige economische recessie en de sterke stij ging ineens van de minimum (Jeugd)- lonen. Daar kan in de nabije toekomst voor de detailhandel nog bijkom.en; een mogelijk te sterke groei van het aantal hulpkrachten eneen verandering van de werktijden d.i. de zaterdagmiddagslui ting. DIRKSLAND: SUBSIDIE AAN VAKANTIE WONING GEHANDICAPTEN! A.s. woensdagavond zal de raad in zijn dan te houden vergadering beslis sen op het voorstel van B. en W. een subsidie van 2.000,te verstrekken aan de Stichting Vakantiewoning voor Gehandicapten. Goedereede en Middel harnis hebben de Stichting reeds een subsidie tot deze hoogte verstrekt. Het zal bekend zijn dat de vakantiewoning in aanbouw is op het recreatieterrein „De Klepperstee". AMARO-vakantiehuisjes heeft in sa menwerking met het Brits Toeristen Bureau een brochure uitgegeven waarin afbeeldingen en bijzonderheden van vakantiehuizen in Engeland, Schotland en Wales zijn opgenomen. De aangeboden woningen zijn zorg vuldig uitgezocht en met de eigenaars is overeengekomen dat zij doorlopend de door AMARO-vakantiehuisjes hoog ge stelde eisen zullen handhaven. Het aanbod is zeer gevarieerd. Zo kan men kiezen uit huizen of flats in b.v. vakantiedorpen aan 't water of uit eeuwenoude boerderijen in de nog on bedorven natuur. Maar er zijn ook rustieke cottages, huizen met rieten daken en grote open haarden en zelfs een heus kasteel, Balf- luig Castle, in Schotland. De huisjes liggen niet meer dan een dag reizen van de plaats van binnen komst in Britain. Een overzichtelijke kaart geeft de verschillende counties weer. AMARO verleent ook bemidde ling bij het huren van vakantiewonin gen in andere dan in de brochure ge noemde streken. De prijzen liggen zeer gunstig en gel den voor het hoogseizoen. Daarbuiten ligt het nog voordeliger. Er zijn al huis jes voor f 263,per week voor zes per sonen. Voor verdere inlichtingen: AMARO-vakantiehuisjes, Postbus 40051 - Amsterdam Brits Toeristen Bureau, Leidseplein 5, Amsterdéim, Tel. (020) 234004 en 239701. DIRKSLAND: Het huisvuil zal niet op vrijdag 26 december maar op woensdag 24 de cember en niet op vrijdag 2 Januari maar op woensdag 31 december worr den opgehaald. MELISSANT: Het huisvuil zal niet op donderdag 25 december maar op dinsdag 23 de cember en niet op donderdag 1 ja nuari maar op dinsdag 30 december worden opgehaald. Het grofvuil zal niet op dinsdag 23 december maar op maandag 22 de cember worden opgehaald. HERKINGEN: Het huisvuil zal niet op donderdag 25 december maar op dinsdag 23 de cember en niet op donderdag 1 Janu ari maar op dinsdag 30 december worden opgehaald. De directeur gemeentewerken. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij u dit ingezon den stuk in uw blad te plaatsen, als stimulans voor aUe zakenmensen op heel het eiland. Heel graag willen wij de woorden van de Fam. de Boed uit Den Bommel („voor ons had het Zuidplein niet gebouwd hoeven te worden") onderstrepen. Wij komen zelf uit het Rotterdamse zakenleven, dus hebben op dat gebied ervaring. Wij wonen sinds 6 jaar in Ooltgensplaat, en al onze inkopen doen we in onze woonplaats (ook grote stukken) en wat wij er niet kunnen kopen voor die zaken gaan wij naar Middelharnis. In de eerste plaats al om de keurige verzorging en prettige be diening, bovendien is het er vaak ook nog voordeliger, want kleding van goe de kwaliteit is in de grote steden zon dermeer duur. J. B. - Ooltgensplaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9