MONOZENTRA S KerstavoDd 8p 16 decembN TOERISTISCH KORT BOEKBESPREKING SCHAKEN PREDIKBEURTEN Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E r W S" Vrijdag 12 december i Deze vraag- en antwoord-rubriek ataat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord ia deze rubriek worden gepubli ceerd. HANDGELD Een dame kocht in mijn zaak een koelkast en gaf 50,— als handgeld. Een week later kwam ze het handgeld terughalen, omdat ze elders een „bete re" had gevonden. Toen ik het niet gaf dreigde ze naar de politie te lopen. Wat moet ik doen? Antwoord: U behoeft helemaal niets te doen. Volgens artikel 1500 van het Burgerhjk Wetboek kan géén der par tijen van een koop afzien indien deze met het geven van een handgeld of zg. godspenning is gesloten. Als de cliënte die gesloten overeenkomst achteraf wü ontbinden, zal zij u als schadeloosstel ling het handgeld moeten laten. Voor de politie behoeft u niet bang te zijn. Als zij daarheen stapt, kan ze daar het zelfde horen over het genoemde wets artikel. Misschien komt ze dan wel te rug om alsnog de gekochte koelkast te accepteren. Ze mag nog van geluk spreken dat zij er met vijftig gulden van af kan. In veel andere winkels moet de klant tekenen bij aankoop van grote artikelen en dan kan de koop niet meer zo gemakkelijk ongedaan worden ge maakt. In dgl. 'gevallen moet de cliënt altijd het volle bedrag betalen. IRISH COFEE Hoe maak je nu de échte ierse koffie. Ik heb ze in verschillende cafe's ge proefd en ook bij kennissen gedronken, maar de smaak is erg verschillend en soms teleurstellend. Antwoord: Het is wel een kwestie van smaak. De één houdt van veel, de ander van weinig alcohol in zijn koffie. Het verschU in smaak ontstaat met name, doordat velen er de verkeerde whiskey voor gebruiken. Het originele recept luidt als volgt. Koop échte Ierse whisky. Zet sterke koffie door pas gemalen bo nen (van het beste merk) héél lang zaam met weinig water tot een sterk extract te filtreren. Maak ondertussen wijnglazen heet met warm water van steeds hogere temperatuur. Doe er ro yaal suiker in. Klop slagroom stijf. Giet de sterke koffie in de glazen en roer daar circa 30 centiliter Ierse whisky door (of iets meer of minder naar smaak). Breng de rooni voorzichtig bo venop de drank, door ze met een lepel boven de oppervlakte tegen te houden. Vooral niet roeren, maar Irish coffee door de kort geklopte slagroom heen- drinken. SCHILDERIJ WORDT BLAUW Eén van m'n schilderijen vertoont een blauwe gloed, die ik er vroeger nooit op gezien heb. Hoe kan dat en hoe krijg ik die aanslag er weer af? Antwoord: Dit doek is aangetast door „bleuté", een ziekte van het gebruikte vernis. Dit slaat dan blauw uit, hetgeen het eerst zichtbaar wordt in de donke re gedeelten, maar u misschien aan vankelijk niet opviel. Dit doek heeft in een te vochtige kamer of gang gehan gen. Er is een schimmel ontstaan, die chancissure genoemd wordt. Als het een kostbaar werk is, kunt u het beste een restaurateur in de arm nemen en hem het oude vernis laten verwijderen, de aangetaste plekken bij te werken en het schilderij opnieuw te vernissen. Een minder belangrijk werk kunt u voor deliger vervangen. Koopt u vooral een hygrometer en zorg er voor, dat het vochtigheidsgehalte in de kamer niet meer boven de 55 a 60Vo komt. BAARMOEDERZIEKTE Is het waar, dat een begin van baar moederkanker veroorzaakt kan worden door de gemeenschap? Antwoord: Er zijn belangrijke onder zoekingen verricht op dit terrein en als iedereen zijn lichaam maar rein houdt, is er werkehjk niets aan de hand. Het gaat echter om de baarmoederhals, die blijkens de uitkomsten van een groot aantal gecontroleerde gevallen kan worden aangetast als er sprake is ge weest van onvoldoende lichaamshygië- ne. En dat laatste is dan in de meeste gevallen te wijten geweest aan de man, want ook bij deze is dagelijkse zorg voor het gehele lichaam noodzakelijk. En aan dit laatste ontbreekt het helaas wel eens bij een aantal mannen. Wenst u regelmatige controle, dan kunt u bij de gynaecoloog op gezette tijden een uitstrijkje laten maken voor onderzoek. VERBRUIK DIEPVRIESKAST Hoeveel stroom verbruikt eigenlijk een diepvrieskast van 150 liter in houd? Antwoord: In principe werkt een diepvrieskast als een koelkast. De motor verbruikt uitsluitend stroom als de tem peratuur boven een toegestaan maxi mum is gestegen en schakelt weer auto matisch uit als de temperatuur inwen dig onder dat peil is gebracht. Bij nor maal gebruik, d.w.z. indien de deur wei nig keren per dag wordt geopend, zal het stroomverbruik ongeveer overeen komen met dat van een gloeilamp van 80 Watt, die per uur slechts een kwar tier brandt. Dat betekent een kwart van de 24 uur verbruik van afgerond 0,4 Ampère 2,4 Ampère-uur per dag, of wel 72 Ah per maand en dat maakt bij 220 Volt netspanning 15,84 kiloWatt-uur. Dit getal kunt u zelf vermenigvuldigen met de prijs, die u in uw gemeente per kWh moet betalen aan het elektrici teitsbedrijf. SINT JUTTEMIS Hoe komt men aan de uitdrukking „met Sint Juttemis"? Antwoord: De juiste zegswijze is: Dat komt met Sint Juttemis, als de kalveren op het ijs dansen. Vermoedelijk is de naam een verbastering van Sint Judith, want haar naamdag viel op 17 augustus en dan dansen er beslist geen kalfjes op 't ijs omdat het hartje zomer is. WAARHEEN MET DE POES? Als we een dag of vier van huis zijn, kunnen we onze kat dan alleen in huis laten of moeten we haar zolang in een asiel onderbrengen, of naar vrienden brengen? Antwoord: Een kat is het liefst in haar eigen omgeving en voelt zich daar het meest op haar gemak. Als u vol doende eten neerzet (in de vorm van kattebropd e.d.) en er staat water, dan verdeelt ze het zelf wel over een aan tal dagen en maakt ze niet alles ineens op. Wel zult u meer (evt. geïmprovi seerde) kattebakken moeten neerzetten. In een asiel of bij andere mensen voelt zo'n dier zich die dagen als de bekende kat in een vreemd pakhuis. Dat is al leen te doen als u wekenlang van huis bent en er geen goede buur of familie lid het poesje bij u thuis kan voorzien van eten, drinken en schone bak. LEVENSDUUR FL-BUIS Ze zeggen wel eens, dat je een TL- buis niet te vaak aan- en uit moet scha kelen, want dan is het stroomverbruik groter dan wanneer je zo'n lamp maar laat brand. Is dat waar en wat ver bruikt zo'n buis aan strooni? Antwoord: Het is niet het extra stroomgebruik, maar de aantasting van de gloeidraden aan de buiseinden die bij het starten onder zeer hoge span ning komen te staan, die zo onvoordelig is. Die ,gloeidraden komen bij veelvul dig aanschakelen sneller aan hun einde en daarom wordt de gebruikers van de FL (fluorescentie)buizen (TL is een merknaam) door insiders aangeraden dergelijke verlichtingsarmaturen niet uit te doen als ze na korte tijd toch weer ontstoken moeten worden. Aan het zwart worden van de buis bij de uit einden kunt u zien, dat er zich metaal deeltjes van de (te) vaak belaste gloei draden ophopen. Wat het stroomver bruik betreft: een 40 Watt buit ver bruikt per uur die veertig Watt plus 10 Watt van het voorschakelapparaat, dat maakt bij een gebruik van b.v. tien uur circa 0,5 kilo Watt-uur. De fiets is overal weer „in", niet al leen in Nederland, waar de vraag bij de 1000 verhuuradressen dit jaar vaak groter was dan het aanbod, maar óók in West-Duitsland, Frankrijk en Dene marken is de belangstelling voor huur- fietsen sterk toegenomen. Het aantal voor verhuur gereed staande tweewie- Iers zal volgend jaar worden vergroot. De Nederlanders behoren in Frank rijk tot de zuinigste toeristen, zo is uit een onderzoek gebleken. Ze geven gemiddeld Fr. 87 p.p. per dag uit. De Belgen besteden per dag twee francs meer. De amerikanen staan met een be steding van Fr. 177 aan de top van de lijst. Het Museum voor Natuurhistorie in Zweden gaat langs de oostkust van Zweden een zeehondentelling uitvoeren. Het projekt wordt gefinancierd door de Zweedse Commissie voor Milieubescher ming en het World Life Fund. De telling wordt noodzakelijk geacht i.v.m. giftige stoffen in het zeewater (zoals DDT en PCB), waardoor de zeehonden worden bedreigd. De onderzoekers maken van de gelegenheid gebruik de leefgewoon ten van de zeehonden nader te bestude ren. Ook zal worden nagegaan of langs de Zweedse kust zeehonden-reservaten kunnen worden ingericht. Oostenrijk verwacht dit jaar een re cord van 102 mUjoen toeristen-over nachtingen. Vorig jaar waren het er 99.7 miljoen. De optimistische verwach ting is gebaseerd op de gimstige zomer- resultaten: 73.4 miljoen overnachtingen, hetgeen een toeneming betekende met 2.2»/o. Zwitserland heeft t.g.v. het Monu mentenjaar 1975 een speciale m.unt geslagen ter waarde van SF 5. Het mo tief: twee omhoog geheven handen, die de gedachte van monumentenzorg tot uitdrukking moeten brengen. De munt is o.m. verkrijgbaar bij de filialen van de Zwitserse Nationalbank. In verband met het 200-jarig be staan van de Verenigde Staten gaat OUDDORP MOOIE RESULTATEN LEDEN „NUT EN GENOEGEN". Wederom zijn goede resultaten be haald door „Nut en Genoegen" op de Konijnententoonstelling V.O.V. te Oude- Tonge op 6-12-'75. Grote rassen: VI. Reus Haas kl. Ram jong: 1ste M. Tanis; 2de en 3de M. Bazen. Voedster jong: 4de M. Tanis. VI. Reus IJzergr. Voedster jong: 2de H. Mastenbroek. VI. Reus Wit Ram oud: 1ste C. A. Pape. Ram jong: 1ste C. A. Pape. Voedster jong: 2de C. A. Pape; 3de J. van Keulen. Midden Rassen: Groot Zilver L. zwart Ram oud: 1ste L. Doomheim. Ram jong: 1ste L. Doornheim Wener wit Ram jong. 3de Joh. v. d. Bosch. Kleine Rassen: Tan. Voedster jong: 4de W. A, Huizen. Hollander zwart Ram jong. 1ste A. H. Boelaars. Hollander driekleur Voedster jong: 1ste J. C, v. d. Bok. Klein Zilver D. zwart Ram jong: 1ste Fr. Koese. Voedster jong: 1ste Fr. Koese. Kl. Zilver m. zwart Voedster oud: 1ste L. Doornheim. Ram jong: 1ste L. Doomheim; 2de A. V. d. Bok. Voedster jong: 1ste L. Doomheim. Kl. Zilver L. zwart Voedster jong: 1ste en 2de L. Doornheim Kl. Zilver m. geel Ram jong: 2de A. v. d. Bok; 3de L. Doomheim. Voedster jong: 1ste en 2de J. Bazen; 3de A. V. d. Bok. Dwergrassen: Pool roodoog Ram oud: 2de A. v. d. Bok. Voedster oud: 2de A. v. d. Bok. Voedster jong: 2de A. v. d. Bok. Cavia: Gladhaar zwart Zeugjong: 2de J. C. v. d. Bok Zilver agouti Beer jong: 1ste en 2de J. C. v.d. Bok. Dit was het dan weer, tot ziens op onze tentoonstelling 12 - 13 dec. in het Verenigingsgebouw te Ouddorp. Verloting V.V. „De Putter" 1ste prijs no. 580 - 2e no. 741 - 3e no. 701 - 4e no. 1000 - 5e no. 979 - 6e no. 732 - 7e no. 145 - 8e no. 744 - 9e no. 858 - 10e prijs no. 988. Prijzen afhalen bijM. Grinwis, Wil helminaweg 34, Ouddorp. dé Amerikaanse NJHC (American Youth Hostels Ene.) het aantal jeugdherber gen in 1976 verdubbelen. In de V.S. zijn nu 140 jeugdherbergen. Leden van de NJHC kunnen er overnachten voor een prijs tussen 1,50 en 3,nadat ze de Amerikaanse lidmaatschapskaart heb ben aangeschaft 5 voor jongeren tot 18 jaar, 10 voor ouderen). Hoewel de Olympische Winterspelen in Innsbruck (begin 1976) nog moeten beginnen, wordt al weer gedacht aan de Winterspelen in 1984. Italië probeert Bomio, 125 km ten oosten van Bolzano kandidaat te stellen. Bomio is slechts van juni tot november via de Stilfser- jochstrasse bereikbaar. Daarom wordt de aanleg van een tunnel door het Stil- serjoch overwogen. Beste meisjes en jongens! Wij leven nu in de adventstijd, de tijd vóór de komst van Jezus in het vlees. Ook in de raadsels komt dit uit. Het raadsel dat nu een plaats krijgt, spreekt al van het grote Wonder van Christus' geboorte. Het is een profetie uit het Oude Testament. Hier volgt het: DECEMBERRAADSEL 2 De gevraagde woorden die nu volgen zijn allemaal genomen uit Lukas 2. 1. Mannen die in de velden van Bethle hem waren. 2. Gedienstige geest, een gezant of bode van God. 3. Waaruit be stond de offerande van Maria? 4. Laat Uw dienstknecht gaan in vrede naar Uw5. Ander woord voor onge veer, vers 37. 6. Maria en Jozef waren de van het Kind. 7. Simeon was en godvrezende. 8. Jozef was uit het geslacht van 9. Jezus zou gezet worden tot een val en opstanding veler in 10. Cyre- nius was stadhouder over 11. En zij het woord niet, dat Hij tot hen sprak. 12. Jezus zat in het midden van de 13. Eerste woord van het engelenlied. 14. Klein woord dat door Lukas veel wordt gebruikt; veelal aan het begin van een vers. 15. Wie nam het Kind in zijn armen? 16. Streek waar Jozef en Maria vandaan kwamen. 17. Deze beschrijving geschiedde onder Cyrenius. 18. En Jezus nam toe in en in grootte. 19. Anna was tot grote gekomen. 20. En als de dagen van haar vervuld waren, brachten zij Hem te Jeruzalem. 21. Een reis van een dag noemt men een 22. En ziet, engel des Heeren stond bij hen. 23. En Hij ging met hen af, en kwam te \Dit raadsel werd gemaakt door Marijke van Dqke uit Zoetermeer. Vriendelijk bedankt. Marijke! BRIEFWISSELING Eerst een nieuweling, en dat is Marjoleen de Visser, Middelhamis. Hartelijk welkom, Marjoleen! Ik heb al meer van je gehoord, en nu meld je je aan als raadselnichtje. Het was een bizondere verjaardag van je opa. We zullen hopen dat hij nog jaren lang voor jullie gespaard mag blijven. We kunnen elkander zo moeiUjk missen, hè? Al valt die trouwdag van tante Janna en oom Wim presies op jullie kerstfeest op school, toch zullen jullie zeker wel naar Aagtekerke gaan. Je hebt je oplossin gen heel netjes verzorgd. Hedie den Boer, Herkingen. Dat zal jij zeker graag gedaan hebben: Sari in de kerk brengen in verband met de doop. Wat was het fijn, dat Aja met haar kinderen wel twee weken bij jul lie was! Maar dan wordt het ook weer scheiden; ieder heeft zijn huis, niet waar? Hoe is het schoolreisje gegaan? Wil je wel geloven, dat ik nog nooit van een schoolreisje in december heb ge hoord? Maar het zal zijn goede kanten wel hebben, denk Ik. Marian Vroegindeweq, Middelhamis. Neen, dat is geen vrolijke brief gewor den. Er is een leegte in de familie ge vallen, die niet meer vervuld wordt. Ik moet juUie van harte condoleren met dit sterfgeval. Wat hebben ze veel aan opa gedaan! Maar de middelen mochten niet baten, en dan staan we machteloos. Het is een harde werkelijkheid, en wij willen niet geloven, dat het ook zo met ons zal gaan. Wij zijn geschapen om te leven, maar door de zonde is de dood in de. wereld gekomen. Mochten we maar geloof ontvangen om op Hem te zien. Die de dood heeft te niet gedaan. Krijna van der Wende, Ouddorp. Je hebt keurig werk geleverd, Krijna! En dat voor de eerste keer. Je oplossingen heb je prachtig verzorgd, en je hebt een leuke brief geschreven, met gekleurde hoofdletters. Jij hebt het al beter ge daan dan sommige kinderen, die al ja ren mee gedaan hebben. Je moet den ken, dat er bij zijn, die er met de pet naar gooien. Ze hebben weinig tijd en dan wordt het knoeiwerk. Zij zitten niet zo lang aan de brief, zoals jij hebt ge daan. Ik hoop dat we lange tijd brief wisseling met elkander zullen hebben. Bia van Oorschot, Den Bommel. De laatste maand van het jaar is het op school niet veel gedaan, merk ik. Ver schillende dingen vragen de aandacht, en als de meester dan nog griep krijgt, komen er vrije dagen. Testen vragen veel tijd en dan komt de schoolarts zijn licht nog eens opsteken. Nog een klein stootje en dan heb je vakantie, en dan is meteen ook het jaar voorbij. Anne-Marie de Visser, Middelhamis. Keurig gewerkt eneen mooie brief op prachtig papier! Ja, jullie zijn dicht in de buurt geweest. Ik ben ook benieuwd naar je rapport. Het is altijd wel span nend om uit te zien welke cijfers je ge haald hebt. Maar je hebt een verstan dige meester. Weet je waarom? Omdat hij niet hoger cijfert dan acht, en dat hij niet met een plus en een min gaat werken. Goed zo! Er is dan toch geen weegschaal om zo nauwkeurig de cijfers af te wegen, dat er nog een plusje of een minnetje af moet? Corrie Vroegindeweij, Middelhamis. Wat ik bij Marian heb geschreven geldt natuurlijk ook voor jou. Ik kan niet in herhaling vallen; dat spreekt vanzelf. Het was jammer dat je niet naar de Uithof in Den Haag kon, maar daar mopper je in zulk een geval niet over; het zoü ook niet mogen, en geen pas geven. De dood is de koning der ver schrikking. In een oud psalmvers staat: „Hij zal de vromen in gene nood, verla ten zelfs niet in de dood". Dat zijn mooie woorden, maar dat is voor de vromen, voor de mensen die Christus hebben le ren kermen. Peter van Rossum, Melissant. Nou, dat rapport is aardig goed. Peter! Er staan niet veel achten in, maar ook niet één viertje. Dat is mooi. Alleen voor re kenen is het wat magertjes, maar niet hopeloos. Als je de tanden eens op el kaar zet, zal dat half je wel weg kun nen, en dan is het een zes geworden. Het is wel wat wonderlijk, dat je voor hoofdrekenen een behoorlijk cijfer hebt, en voor het gewone rekenen niet zo. Ik begrijp dat niet zo goed. Jij wel? Jos Janse, Serooskerke. Jij mag wel tevreden zijn met die cijfers, zeg! Er zuUen wel kinderen zijn, die met een minder rapport zijn thuis gekomen. Nu weet ik pas hoe ongeveer het met zo'n spreekbeurt gaat. Ik wist echt niet, dat er zoveel cijfers voor werden gegeven, ik bedoel, dat er zo veel onderdelen zijn waar op gelet wordt. Nu snap ik ook, dat er ,een grondige voorbereiding voor nodig is. Maar je eindcijfer kun je toch goed noemen. Gerard van Rossum, Melissant. Ja, in de zomer is het bij jullie mooier dan nu. In de winter zijn al de bomen dor en in de zomer staan ze in voUe zomerdos. Maar in de zomer heb je haast geen tijd om er naar te kijken vanwege de drukte; in de winter is het niet druk meer, en dat is maar goed ook, want je zou het niet aén kunnen met die korte dagen. Het is gelukkig dat het met de dieren naar wens gaat. Martin de Graaf, St. Maartensdijk. Moet jij per dag ongeveer 25 km naar school fietsen? Dat is niet bij de deur, en dat is elke schooldag een hele in spanning. Ik vermoed dat je naar Ber gen op Zoom gaat. Ja, dan is die afstand zo iets. Gelukkig dat er ook bussen rij den. Alvast gefeliciteerd met de ver jaardag van je moeder en je zuster. Wanneer die dagen vallen staat er niet bij, maar dat is niet erg. Begint ieder een op school af te zakken, wat het le ren betreft? Dan is dat een teken dat er weer vakantie nodig is. En die komt gauw genoeg! Giljam van Rossum, Melissant. Je brief is een hele les in het voederen van dieren, inzonderheid van konijnen. Die zijn nu op een ander rantsoen gesteld, schrijf je. Ja, dat moet wel, omdat er weinig groen is te vinden. Elke jongen houdt wel een tijdje konijnen; dat is nu zo, en het was vroeger net eender. Maar weet je welk verschil er was? Aan wa ter voor konijnen werd niet eens ge dacht, nog minder gegeven. Er werd gezegd, dat konijnen droog moesten eten. Was er een kind, dat bij zijn eten niets dronk, dan werd er gezegd: Jij eet zo droog als de konijnen. Annemieke Vader, Nw. en St. Joos- land. Ja, het is spannend, maar je staat er nogal goed voor, en dat breekt de spanning wel wat. Als je dit leest, weet je al hoe het er vóór staat, en is er een pak van je hart. Aan tentamens zal je niet ontkomen, als je gezond mag blij ven. Ik begrijp dat er ook veel te oefe nen is op het koortje. Je wil natuurlijk goed voor de dag komen, en dan is het niet gauw in orde. Er ontbreekt dik wijls wel het één en het ander, en vlek keloos is het zelden. Anne van Rossum, Melissant. Over de drukke decemberweek hebben al meer kinderen geschreven. En door al die drukte gaat de tijd zó vlug, dat je ineens in het nieuwe jaar beland bent, als je het mag beleven. Gefeliciteerd met de jarigen in deze maand. Daar be hoor jij ook bij, net nog op het nippertje in december. Alvast hartelijk gefelici teerd, want ik denk, dat ik jouw naam niet meer in de krant moet zetten deze maand. Je hebt een best rapport, Anne! Ik hoop dat het zo mag blijven. Allemaal de vriendelijke groeten van OOM KO. Het programma van de Fahse preci- siezaaimachines welke worden geïmpor teerd door Vicon Nederland BV te Lely stad, heeft een gunstige wijziging on dergaan. De bekende serie Monozentra machi nes zijn op belangrijke punten zodanig gewijzigd dat het opkomstpercentage met lO'/o wordt vergroot. De Monozentra S is voorzien van een farmflex drukrol met een grote diame ter van 360 mm. Doordat deze drukrol voor het zaaikouter geplaatst is, loopt het element erg rustig en wordt de grond aangedrukt alvorens het zaad in de zaaivoor komt. Direkt achter het zaaikouter loopt een tussendrukrol die het zaad onder in de zaaivoor aandrukt. De markeurs worden nu niet meer in z'n totaliteit omhoog gehaald, doch uit sluitend de markeringsarm. Voor transport zijn ze opklapbaar. We noemen o.a.: a. geringe valhoogte, slechts 4 cm, b. dieptefegeling is per element instelbaar. c. groot „zaad-vulvlak" in de zodat de kans op missers is i ten. d. grote zaaischijf, waardoor een ri tief grotere rijsnelheid mogelijk iï e. notonkast met 6 vlot instelbare ziï afstanden per zaaischijf. f. doorzichtige zaadbakken van kunststof g. aluminium zaaüiuis, dit betekent geen roestvorming. h. conische (achterste) drukrol dieg ruggetje maakt, zodat dichtslibben bij een nat voorjaar wordt voot men. i. ieder element is voorzien van i zaad aftapplug. j. standaard voorzien van kuitennij. mer. De Monozentra S is leverbaar vanali rijen tot en met 18 rijen. „De Vrouw met het boek", door mevr. M. A. Mijnders-Van Woer den. Den Hertog's Uitgeverij en Boekhandel B.V., Postbus 2421 - Utrecht. Mevr. Mijnders-van Woerden, de Schrijfster van het boek „Bonisa", een zendingsverhaal dat vele drukken kreeg brengt ons in haar nieuwe boek het Jeugdleven van de bekende Chinese zendelinge Glady Aylward, dat niet eerder in het Nederlands is verschenen. Glady was een klein, maar zeer levens lustig meisje, die in Londen theaters en toneelzalen bezocht, want zij wilde ac trice worden. Op een ongedacht en on gewild ogenblik komt ze in een kerk in Kennington terecht en wordt daar aan haar zondig bestaan ontdekt. Van toen af aan bracht dat een hele verandering in haar leven. Ze kreeg roeping en een intense drang om het Evangelie aan anderen te brengen en wel in China. Maar hoe zou ze daar ooit komen? Ze bezocht een school van de China Inland Mission maar kon deze studie niet tot een goed einde brengen. Toch wordt een weg voor haar geopend; in oktober 1932 vertrekt ze met een valies met kle ren, weinig geld en met haar Bijbel naar het beoogde doel en dan begint een leven vol ontberingen. Maar ook en vooral een leven van veel gebed. De Heere komt kennelijk te betonen dat Hij haar naar het verre China heeft ge zonden, omdat ook daar mensen zijn die onder het zegel der eeuwige ver kiezing liggen, aan wie de rijkdom van het Evangelie moet worden verkondigd. Zij past zich direct aan aan het phinese leven, weet zich spoedig de taal eigen te maken. Bovendien is ze onbevreesd, want altijd weer vindt ze bij alle zorgen kracht uit hèt Boek. Op treffende wijze wordt haar vlucht met een grote groep kinderen uit Noord-China beschreven, haar doodvermoeiende reis naar het Lama-klooster in Tibet, waar men uit zag om over de Redder van zondaren te horen vertellen! Zij maakt de vrese lijke vervolgingen door het attheïsti- sche communisme van de christenen in China mee en ziet met eigen ogen hoe vele jongeren worden gedood om hun getuigenis dat niet MAO maar Je zus Christus alléén de Verlosser is. Het is ontroerend en ook zeer be schamend te lezen hoe veel troost en bemoediging deze kleine vrouw uit het Boek, uit het Woord van God wist te putten, hoe uit dat Boek haar telkens weer de weg werd gewezen wat haar te doen stond en ook de gebedsverho ringen die zij in de allemaarste omstan digheden mocht ondervinden. Aan het slot wordt verteld van haar verloftijd in Engeland, die ze ook niet ledig doorbracht, haar spreekbeurten in Amerika, haar terugkeer naar Hong kong en Formosa in 1957 en tentslotte haar levenseinde op het eiland Taiwan in 1970. Het boek is geschreven naar eigen aantekeningen van Glady Aylward en van vrienden; de schrijfster ontving persoonlijk brieven van haar uit China, die waardevol materiaal vormden om dit boek te voltooien. Wij bevelen de lezing van dit zeer boeiend en waarschuwend boek van de ze moedige en door haar geloof ge sterkte vrouw van harte bij jong en oud aan. Het is keurig uitgevoerd, gestoken in geplastificeerde band en rijk geïllus treerd door de bekende tekenaar Ben Horst. Circa 325 blz., prijs 19,50 of 21,50 franco per post. Vraagt uw boek handelaar! Men zie verder de adver tentie elders in ons blad. SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" Uitslagen van 8 december 1915 Groep 1: C. Littel P. Lesuis 'Wi W. I. Peeman - J. W. F. SmallegangeH C. J. Smit G. de Jager H M. Verolme J. Boeter 1-1 C. Vis J. C. Hollander 0-1 Groep 2: J. Albrechts A. Visser 1-1 N. V. Bracht W. v. d. Hoog V. G. Doedens J. Noordijk 1 J. Non A. de Vos Groep 3: C. Groenendijk D. Spahr v. d. I G: Groenendijk J. Kruik D-' Mevr. W. Kerpel D. Tieleman O-' N.C.V.B. Middelhamis - Sommelsdp De N.C.V.B. Afdeling Middelhamis; Sommelsdijk hoopt D.V. dinsdagav* 16 depember 1975 haar jaarlijkse keii avond te houden, in Jeugdhaven, Kei- kepad 7 te Middelhamis. Aanvang half acht. Spreker voor li avond is Ds. P. Schravendeel uit M delharrvis, die de Kerstmeditatie zal verzorgen. Ook gasten zijn hartelijk welkom. ZONDAG 14 DECEMBER NIEUWERKERK Herv. Kerlc 10 Ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 en 5 uur de M. A. Lodder, Rotterdam - 0® Gemeente 10 en 3 uur lezen - Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur la» OOSTERLAND Herv. Kerk W "'j ds. M. C. van der Meer, 6 uur*' A. C. Delhaas uit Scharendijte Ger. Kerk: Gez. diensten met de van Nieuwerkerk, in de kerk aW Ger. Geni. 10, 2.30 en 6.30 uuri zen. Oud Ger. Gem. 9.30, 2 et uur ds. A. van der Meer. SINT ANN AL AND Herv. Kerk W* 6 uur ds. J. Codée (n.m. bed. van H. Doop) Ger. Gem. 9.30, 2 end^, lezen Ger. Gem. In Ned. 9.«.'" 'en 6.15 uur lezen. ------O NED. HERV. GEM. XHOLE''' ZONDAG 14 DECEMBER Tholen 9.30 uur 'prof. C. Baart, 6.3»'j: hr. Kot; Poortvliet 10 en 6 uur^ G. Abma Scherpenisse 9.30 uu' A. Haring H.A., 2.30 uur ds. KoW», St. Maartensdijk 9.30 en 2.30 uur J^;^ Blom, H.A. en Dankzegging S»! nisse 10 en 6 uur ds. H. Harliewa Zeist St. Annaland 10 en 6 uur Codee, H.D. Oud Vossemeer kand. J. Dee, Oegstgeest, 6.30 uuro-j Voortman St. PhiUpsland 9.30 en' uur ds. H. Harkema.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6