iBs r Sommelsdijk in vertellingen Modehuis Buijsse Middeiharnis schrikt niet van maat 667a! Militairen in 't geweer voor kinderboerderij .Hernesseroord' a.,su v,n Vrijdag 5 december 1975 POSTBOX 8 o MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg i3. Sommelsdflk Tel- (01870) 26 2» Na SJO utir (01870) 33 83 Giro 1S7B30 OEONDSUaJ VOOR DE ZUUmOLLANDSE Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond -MEUW5 SMEERDE grondslag I ZEEUWSE EILANDEN abonnementsprijs 6.55 p™ I 1 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tariet het dilemma VAN DEN UYL Bijbelgenootschap schrijft obligatie lening uit over het mislukken van het Centraal Akkoord. Niet alleen economisch maar ook politiek een kwestie van de eerste orde Want wie zal het gelag betalen van de onbetaalde rekening, die het streven naar de welvaartsstaat ons land heeft nagelaten? Want daar gaat het De dalende bedrijvigheid, die vele be drijven in de rode cijfers brengt knaagt aan onze welvaartsstaat. De hoge las ten die uit deze toestand voortvloeien zijn bijna niet meer op te brengen. Toch moeten ze opgebracht worden. Desnoods ten laste van een groot tekort in onze schatkist Want geen socialisti sche regering kan het zich veroorloven de kraan dicht te draaien. En de wel vaartsstaat te begraven. Het kabinet den Uyl staat dan ook met de rug tegen de muur. Dat is geen moven,»- ™rir<ndh°eUding- Z* verwijten van vnend en vijand accepteren en I tIIen decembermaand FEESTMAAND Het Nederlands Bijbelgenootschap meer kantoor- en opslagruimte nodig. Om deze uitbreiding die een ge- ™1.g.ls4van de iroei van dit werk in de It? h llen.itren te kunnen financieren zal het hoofdbestuur een obligatielening van anderhalf miljoen gulden uitschrij ven. ooraf gaat het hoofdbestuur eerst advies vragen aan enige duizenden le den om te weten te komen in welke vorm en tegen wel rentepercentage de lening moet worden uitgeschreven Het is voor het eerst dat het bijbelgenoot schap zijn leden op deze wijze inspraak verleent. In het afgelopen jaar is bij het bij belhuis in Haarlem al vervangende kan toorruimte gevonden en voor gebruik I mogkljüeid 2 SUPER ACHT FILMS 25r Uw Foto-Cine Speciaal zaak geschikt gemaakt. Daardoor werd het mogelijk in Amsterdam bouwkundige IÉ daar het De vertalers die nu verspreid hun werk doen zullen daar in alle rust en met de mogelijkheid van goed onderling con tact hun werk voort kunnen zetten. Die verhuizing biedt bovendien het deel dat het totale werk, dat - ena en vijand accepteren en Biibels Museum "X* a I deel dat het totale werk, dat nu in loopt de grote kans onder het geweld te MederTSeUm onderdak Amsterdam en Haarlem wórdt vertchf ie.?:a,kbonder' Nu moet in Haarlem de ooslaeruimte i d^.™.fénplaats kan geschieden. waarom^onze^minister £3»^ VOOB MOOIERE bloemstukjes f. Fa. KORTEWEG Zandpad Middeiharnis %S°Ke^rtle,ïfg- v., I afdeling bïjbélwerkte hüiïwestenT waar- de regering t heVendeS^to^ °°k het Vertaalwerk ressorteerd. steken, wanneer de regering onverwijld met terugwerkende kracht de VAD zal invoeren. In het geval dat de regering dit doet, kan zij er op rekenen, dat het bedrijfsleven, dat toch al dreigt te be zwijken, het hoofd in de schoot zal leg gen en eerst met recht de vlucht van ondernemingen vanuit ons land naar andere landen zal beginnen. Het kabinet weet dat. Het weet, dat de toestand in de bedrijven voor de werkgelegenheid somberder is, dan wij op dit moment ons realiseren. Daarom aarzelt ze de vakbeweging tegemoet te komen. Ze ziet daar geen kans toe. De intentie de bedoeling om de vakbe- wegingseis te honoreren is aanwezig. Daarover behoeft geen twijfel te be staan. Ondertussen dreigt echter in de dis cussie een geheel ander aspect verloren te gaan. Namelijk dat de regering de overheidsuitgaven gaat beperken. Want een oud spreekwoord zegt het reeds: „waar niet meer is, verliest zelfs de Keizer zijn recht". Dergelijke eenvoudige waarheden doen het vandaag kennelijk niét meer in onze hoog geëvolueerde maatschap pij. Maar ze blijven wel waar. Pas alsde aangeschreven leden een enquête formulier hebben aange geven of zij lening op langere of kortere tijd wensen en bepaald hebben of de rente moet worden vastgesteld over eenkomstig de huidige marktwaarde of lager, zal de obligatielening officieel worden uitgeschreven. In de afgelopen tien jaar groeide het minder dan 200.000 tot 280.000. Het aantal jaarlijks spreide bijbels en bijbelgedeelten toe van nog geen 250.000 tot bijna 400.000 OUDDORP Inlevering vakantiebonnen voor de landbouw Voor de komende feestda gen kunnen vakantiebonnen worden ingeleverd tot 300,— op vrijdag 12 de cember 's avonds van 7 tot 9 uur bij de P.V. E. P. Grinwis, Dirkdoensweg 9 Ouddorp (Z.-H.). DONKER VOORUITZICHT Het optreden van de Palestijnse ter reurorganisatie het PLO maakt school over de gehele wereld en ook in ons land. Dat leert ons het verschrikkelijke gebeuren in Drenthe. Op een nietsont ziende wijze weten enkelen hun wil an deren op te leggen. Het gebeuren van de treingijzeling bij Beilen is een school voorbeeld van wat we noemen „het conflict-model". De Molukkers hebben het voorbeeld waartoe een dergelijke handelwijze leidt voor de hand. Nog maar enkele jaren geleden was het PLO een min of meer onbekende terreurorganisatie. Slechts door het toepassen van welover wogen geweld is het er in luttele jaren in geslaagd tot in de hoogste regionen van de wereld door te dringen en zijn wil op te leggen. Daarbij wordt hun leider Yasser Arafat als een gevierde held door de groten der aarde ontvan gen. Zijn opvattingen tellen. Want ieder een weet nu zo langzamerhand, dat zon der het PLO geen definitieve regeling van het Midden-Oosten probleem is te verkrijgen. We schreven, dat de Molukkers het voorbeeld voor de hand hebben. Want in ons land doet zich op kleinere schaal precies hetzelfde voor. Dat is het ver ontrustende van hetgeen deze week in het Noorden plaats vond. Met de regel maat van de klok keren de gijzelingen In ons land terug. Denkt U maar even na, de bestorming van het Vredespaleis in Den Haag, de gelukkig op tijd ont dekte en voorkomen gijzeling van de Koningin en nu de gijzeling van de treinpassagiers in Beilen. Kennelijk hebben wij op de toegepaste strijdme- thode toch geen afdoende antwoord. Hoe verschrikkelijk het ook is om dat neer te schrijven, het kan ook eigenlijk niet anders. Onafwendbaar nadert de chaos. Want wie God verlaat, moet en kan niet anders dan smart op smart ver wachten. Dat Is een donker vooruit zicht. MIDDELHARNIS U wrijft er misschien de ogen bij uit, maar 't is heus in Modehuis Buijsse schrikt men er niet van als iemand een costuum maat 66wil hebben! Bovendien kan hij er terecht voor een extra groot overhemd en sokken en keurig gekleed kan de corpulente heer zijn weg vervolgen, opgelucht omdat hij zo voortreffelijk slaagde, want voorheen was hem dat niet of nauwelijks gegeven. miiiiiiiiuinininiiim KRAMER Zandpad 86 - Middelbands TeL (01870) 26 70 Dhr. Buijsse onderkende de vraag naar extra grote maten het heeft maar kort ge duurd dat hij „nee" moest ver kopen. Hij sloeg aan het speu- i legde, nu een jaar ge leden, contact met een Duitse firma die in deze groot-for maat kleding gespecialiseerd Vroeger hadden de grote maten op hun dorp allicht wel kleermaker die hen in '1 pak hielp maar de kleermakers hebben het bijltje erbij neer- en hun klanten naar de konfektiezaken verwezen. Daar kregen ze nog al eens nul op het request, zo niet bij Modehuis Buijsse dat nu, met een spontane aktie die moge lijkheden onder de aandacht van het publiek gaat brengen. In de etalage staat daarom een etalage-pop (een etalage „dress-man") die de welvaart goed is aan te zien. Wie meent dat hij qua omvang met de man kan wedijveren doet er heel verstandig aan even bin nen te stappen want, wanneer men dezelfde maat heeft als de pop draagt dan loopt men grote kans het prachtige kos tuum zomaar gratis in bezit te krijgen. Wanneer zich meer deren met de juiste maat aan dienen dan wordt het costuum bij loting toegekend. De aktie duurt van 4 tot 18 december en ieder kan er vrijelijk aan deelnemen. De kollektie grote maten die Fa. Buijsse voert wordt steeds uitgebreid. Een van de voor waarden waaraan het product moet voldoen is dat het cos tuum zo slank mogelijk af- kleedt, voorts moet de kwali teit goed en de prijs redelijk zijn. De grote-maten-kostuums zijn dan ook nauwelijks duur der dan de gebruikelijke ma ten in de betere confectie, ze liggen rond de 3 a 400 gulden. Bandwijdte 1.38 meter of boordwijdte 48geen nood, u wordt eraan geholpen! Geweldig wat de „435 Infanterie Be veiligingscompagnie I.B.M. Nato" uit de Trip van Zoutlandtkazerne te Breda de flakkeese aktie Kinderboerderij Hernesseroord heeft gedaan Gis termorgen diende zich een deputatie van deze militairen aan op het gemeentehuis ze door burg. van Es, voorzitter de Stichting Kinderboerderij, met open armen ontvangen werden. Onder hen de glunderende Adrie van der Wekke uit Middeiharnis die, gele gerd in Duitsland, de Flakkeese aktie onder de aandacht van zijn superieuren maten bracht en dat sloeg in Adrie knutselde een groot geel pamflet elkaar waarop hij aan de hand van krantenartikelen en foto's het doel van de aktie uiteenzette en daar zette zich sneeuwbaleffect in beweging, geani meerd ook door de meerderen die een jaar tevoren ook al een andere soortge lijke aktie naar het succes hadden ge leid. Er werd o.a. een kikkerrace gehouden statiegeld werd opgespaard en een overcompleet bankstel en één stoel ging voor redelijk geld de deur uit. De vloek- pot werd ingesteld maar gelukkig viel de opbrengst daarvan tegen. Ouders die de ouderdag bezochten kochten slaatjes maar er was geen wisselgeld terug en ze raadden a raison van een kwartje naar de hoeveelheid witte bo- in een stopfles, dat alles ten bate de aktie „Kinderboerderij", ergens weg in Duitsland. De groep op het bordes va gemeentehuis. Vijfde van Adrie v. d. Wekke. „Daar worden we warm van!" zo v tolkte burg. van Es de gevoelens zijn mede-Stichtingsbestuurders. De millitairen kregen dan ook een groots compliment nu ze andermaal getoond hebben zorg voor hun gehandicapte medemens te kennen. Dat compliment gold zeker ook Adrie v. d. Wekke (bij de burg. als een goed Volleyballer be kend) waaruit dhr. van Es concludeerde een sportieve geest tot heel plezie rige daden in staat is. „Wij op Flakkee hebben vooral sinds de oogsthulp van vorig jaar een grote waardering gekre gen voor de mentaliteit van de Neder landse militair en dat imago is nu op- I nieuw verbeterd!" verzekerde burg. van Es. Met verbazing nam hij vervolgens van Adrie v. d. Wekke een bedrag van 2.745,— in ontvangst, door de militai ren in één maand bij elkaar gespaard en samengesteld uit bedragen van enkele honderden guldens en bedragjes van luttele stuivers, maar 't was er De groep kreeg een warme kop troost en ging collectief op de prent. Voorts was er mej. Giela Jongejan die nadere mededelingen deed over de gang van zaken en de econ. dir. dhr. van Sluijs die de militairen een en ander over de verzorging van de Hernesseroord-pu- pillen vertelde. Heel plezierig allemaal en wellicht en hopenlijk een voorbeeld dat tot navolging zal strekken. Onder aan de trap van het gemeentehuis fluis terde een van de militairen ons in: we gaan misschien wel door, dan met een aktie, „drink 'n pintje minder!" Wie weet horen we er nog eens van...? AUTOSCHADE? Voor alle merken knnt U bij ons terecht. Vakkundige behandeling, prima afwerking. GARAGE KNÖPS - LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2222 en 2043 Deel II kwam nog juist op St. Nicolaasdag gereed n van formaat staat i etalage te kijk. Het tweede deel van „Sommelsdijk in vertellingen", samengesteld door dhr. J. L. Braber. arts te Drcischor, is nog juist met de St. N'icolaasdagen verschenen. Zowel het eerste als het tweede deel is een bundeling van kranten-artikelen, die in ons blad Eilanden-nieuws zijn geplaatst, hoewel deze bü het in druk geven hier en daar zijn aangevuld en enkele nieuwe hoofdstukken zijn bijge voegd. Uit de historie van Sommelsdijk worden tal van onderwerpen tot in het begin van deze eeuw behandeld. In dit tweede deel komen eerst de sociale toestanden en de woontoestan den aan de orde. De landarbeiders maakten in de eerste helft van de vorige v lange werkdagen; het zomerloon maximum 75 cent per dag, wat neerkwam op 4,50 per week. s win ters als er al werk was liep dit te rug tot hoogstens 15 ct. per dag! Het toen wel armoe troef, ook al kon men toen voor een gulden heel wat ko pen. Sociale voorzieningen waren er niet. Geen wonder dat men 's winters op rooftocht ging om „aerpelpitten" te plunderen! In 1816 was er voor de armsten de „soepkokerieje", maar om soep te krij gen moest men eerst om een bon bij het armbestuur. In de arbeidershuisjes werd heel wat rmoe gesleten. Men had slechts één ka mer om in te wonen, te eten, kleren te drogen en te slapen. Fröbel-onderwijs begon te Sommelsdijk! Dokter Braber weet dat alles prach tig te vertellen. Ook over de eerste kleuterscholen; in 1825 begon Louisa Jans er mee, met kinderen van 2 tot 6 jaar. Later werd het moderner voort gezet door Eliza van Calcar, de echtge note van Carel van Calcar, die in 1895 burgemeester van Sommelsdijk werd. Zelf kinderloos had ze grote ambitie in de opvoeding van kinderen, vooral om ze creatief bezig te houden. Zij bracht de opvoedingsleer van Fröbel in toe passing; het Fröbel-onderwijs in Ne derland begon te Sommelsdijk! Op ge bied van lager onderwijs vertelt hij over de gemeenteschool; over de oprichting van de Veren. Landbouwonderwijs in 1893, waaruit later de Landbouwschool ontstond. Lenke oude verhalen. Het leven van alle dag in de vroegere tijd wordt er boeiend in beschreven. Leuke verhalen staan er in over veld wachters, nachtwakers en over de klep perman. Stoffel van den Broeke was er zo een, op een slimme wijze wist hij aan z'n borreltje te komen bij de oude ren nog bekende dokter S. Knöps op de Voorstraat. KAPSTOKKEN Hang eens iets anders OOSTDIJK 53 - 61 Vervolg op pag. 2. DIRKSLAND: Op uitnodiging van de Studiever. der S.G.P. hoopt burg. G. v. d. Berg van St. Philipsland op maandag 8 dec. om half acht in het Ver. gebouw van de Ger. Gem. een inleiding te houden over bo vengenoemd onderwerp; „Na twee jaar - kabinet den Uyl. Iedere belangstellende is er hartelijk welkom. Speciaal inbouwstation voor l.p.g. gasinstallaties J in elk merk automobiel. Garage Nijsse B.V. Oostdyk 15 - Oude-Tonge Tel. 01874-235-385

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1