Tandartsen geen belangstelling voor Goeree-Overflakkee oproep bleef onbeantwoord rui der Zeldzame vangst van G.0.7 ionge reuzen-haai Matige belangstelling voor inspraak in ruilverkaveling „de Stelle" Levis Trouwen in de kantine 1 L.P.G. Oude Tonge jaargang Vrijdag 28 november 1975 No. 4443 CHR. STREEKBLAD OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond (kCHTER DE RENSPAAL U weet niet wat U geven zult? Onze KADO AFDELING lost uw probleem op. Sommelsdijk VOOB MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad mddelhamis STELLEN DAM Speciaal inbouwstation voor I gasinstallaties 2 in elk merk automobiel. I Garage Nijsse B.V. Oostdijk 15 - Oude-Tonge Tel. 01874-235-385 Tocli nog tong aangevoerd Diir. H. V. d. Tol organist Herv. Kerk GOEDEREEDE Hallo jongens en meisjes van Flakkee Zaterdag is de Sint er weer En hij brengt voor iedereen wat mee Toevraag je vader, tank er 's een keer. BVIOBIL STATION DE RONDE BOOIVI LAJSTGEWEG MIDDELHAKNIS iVlan (43) in sporthal overleden Kostbare lading uit auto gestolen Witlofdiefstallen bekend KRAMER Toyota-dealer Lies V. d. Velde naar Middelhamis povej. I ,i ■I;:: POSTBOX 8 H MEDDELHAENIS Ijedactle en advertenties: Kantoor langewes 13, Sommeladyk I^ (01870) 2628 M Na B^ uur (01870) 33 82 GllO 167830 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Bij contract speciaal tarlel Het is al weer enkele jaren geleden, onder deze kop elke week in ons I een overzicht werd gegeven van de ngrijkste gebeurtenissen in het ènland. «r omstandigheden gedwongen was -chrijver van deze rubriek destijds lodzaakt met de verzorging ervan te pen. Met ingang van dit nummer ^l deze rubriek echter in de vrödag- ■ekran' terug. De schrijver hoopt D.V. Leer elke week enkele facetten van het- Ln ïich in diverse werelddelen en den afspeelt, te belichten. Vanzelf- «kend zal steeds bij deze „vaart der len" Gods Woord, het enig juiste Ipas kunnen en moeten z\jn. itKINAME 3ok de onafhankelijke republiek Suri- ame ligt thans „achter de grenspaal" iD niet meer binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Meer dan drie eeuwen BS er een nauwe band tussen Neder- and en Suriname. Het is koningin Wil- lelmina geweest, die met haar rede van 'december 1942 voor Radio Oranje ranuit Londen de basis heeft gelegd mr de uiteindelijke onafhankelijkheid m de toen nog bestaande rijksdelen, (Oor het zelfbestuur van het toenmalige federlands-Indië en „de West". Zij itelde toen reeds vast, dat „vernieuwing lodig is in de staatkundige bouw van tet Rijk en in die van Nederland en de iverzeese gebiedsdelen". Deze woorden schijnt men in Surina me te zijn vergeten, nu overhaast nog flak voor de onafhankelijkheid het taidbeeld van deze Vorstin van zijn Foetstuk werd gehaald om „elders" te «orden opgeboren. Haar kleindochter, Jie getuige was van het onafhankelijk- iddsfeest, zag een vlaggemast op de jlaats van het standbeeld. Suriname, waar de Hernhutters lange ijd zegenrijk arbeidden, werd een vrije maar blijft financieel afhankelijk Nederland, dat miljarden guldens aagt om het op de been te houden, andere mogendheden zullen wel in- isse blijken te hebben voor Surina- al was het alleen om de bauxiet, en landelsbetrekkingen mee willen aan- ipen. [et is niet te hopen, dat de nieuwe, je republiek haar toekomst ingaat onderlinge verdeeldheid, zoals in de te weken het geval was. Zij zal alle ihten moeten bundelen om zich te 'ikkelen. Het zou daarom zeker te ;en zijn, dat vele hier verblijvende lamers gehoor gaven aan de oproep hun minister-president om terug te in voor de opbouw van hun vader- Boge God zich over Suriname ont- pen. WE .nco is dood, leve de koning! Deze ize" gold vorige week in Spanje nu staatshoofd, dat bijna 40 jaren aan bewind is geweest, uit dit leven weggenomen. Zijn opvolger Juan los bezet weer de Spaanse troon, irmee het koningschap hersteld is. 'oor vele Spanjaarden was Franco „begrip", omdat hij voor hen nog ^d gold als de man, die zijn vaderland 't behoed voor de vloedgolf van het isme, welke in de jaren dertig je dreigde te overspoelen. Men kan natuurlijk, zoals vooral door de „pro- isieven" (een belast woord zo lang- lerhand) gebeurt. Franco als een Jstisch dictator afschilderen, doch neemt niet weg, dat Spanje onder let Franco-bewind er aardig bovenop is gekomen. Wij praten het regime, dat er hSpanje heerste en zoals het thans nog tetaat, niet goed, doch vele jongeren ^™nen de geschiedenis niet en weten '«elijks, dat de socialisten tijdens de inse burgeroorlog beslist geen „lie- Ijes" waren. Franco-tegenstanders, nu hoog van de toren blazen tegen W regime, hebben wat graag in hun Takanties genoten van de „Spaanse •Hl", Franco, die evenals iedere andere ge storvene, rekenschap van zijn daden "sft moeten afleggen voor Gods troon, niet meer. Zijn heengaan betekent, er veranderingen in zijn land zullen inen. Koning Juan Carlos I kondigde zijn beëdiging hervormingen aan, •«h li;^t is afwachten welke deze zullen KOpmerkelijk waren zijn woorden de Europese gedachte, „welke niet 'ig is zonder Spanje", zo zei hij. lemocratisch geregeerd Spanje zal «Ker beter aansluiting kunnen krijgen J^ bijvoorbeeld de Europese Gemeen- °^ap dan tot nu toe. Vooralsnog menen dat Spanje niet direct het gevaar Wpt (ie weg van Portugal in te slaan. "aar\'oor zijn de behoudende krachten m het land zelf nog te sterk, hoewel ook P^nje niet zal ontkomen aan de onder kende elementen, die naar commu- yjsch recept, overal wroeten. Hoe Wk die krachten zijn toont het huidige wereldbeeld maar al te goed. ^REraCDE NATIES. gei-uime tijd komen er slechte be- P^n uit het hoofdkwartier van de pn'gde Naties te New York. De anti- psrne-resolutie, die met enorme pderheid werd aangenomen, is daar- «en duidelijk bewijs. Het heeft er ^*.yn van, dat de meeste volken, pr die van de zgn. Derde wereld, ^-leider Arafat verkiezen boven Is- P- Dit volk wordt opnieuw bedreigd Rn bestaan. Met Egypte kwam het i hftpp °'*°ord, maar Syrië vraagt een se pnjs voor verlenging van het VN- De tandartsen, van wie er toch al zo weinig zijn, blaken in 't geheel geen belangstelling voor Goeree-Overflakkee te hebben. Een oproep van het gemeen tebestuur van Middelhamis aan jonge tandartsen zich onder aantrekkelijke voorwaarden alhier te vestigen heeft geen enkele reactie opgeleverd. Op het gebied van de tandheelkundige zorg is er op Goeree-Overflakkee sprake van een sterke onderbezetting en medio vol gend jaar wordt dat nog kwalijker. Tandarts Sypkens te Middelhamis gaat per 1 juli 1976 zyn praktik voor fonds patiënten sluiten. Ettelijke honderden fondspatiënten zullen dan niet meer bij dhr. Sypkens terecht kunnen. Maar ook bij de overi ge tandartsen in Middelhamis, Dirks- land en Ouddorp zullen ze waarschijn lijk tevergeefs aankloppen omdat deze, overbezet als ze zijn, al een „stop" heb ben moeten invoeren. Dhr. Sypkens gaat zijn praktijk beperken tot dé be handeling van particuliere patiënten en de pupillen van „Hemesseroord". Hoe groot de tandartsen-nood is blijkt uit de cijfers die burg. van Es van Mid delhamis weet aan te voeren. In Ne derland is er gemiddeld op 3000 zielen één tandarts, maar in het westen van ons land ligt die verhouding aanzienlijk ongunstiger,!: 4V2 a 5000, maar op Goe ree-Overflakkee is het nog ongunstiger. Nu is er nog één tandarts op de 9000 zielen maar rnedio volgend jaar zal dat 1 10 a 11.000 zijn en dat tekent de schrille tegenstelling die er met de be zetting in de rest van het land bestaat. Van Plakkeese zijde wordt dat overi gens niet lijdelijk afgewacht. Er is een soort bemiddelingscommissie die toe komstige tandartsen gaat benaderen en hen van de Flakkeese situatie op de iioogte gaat stellen. Een evt. candidaat kan het gebruik van de praktijkruimten in Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge worden aangeboden. Die zijn door het gemeentebestuur van Oostflak- kee ingericht. Met het ziekenfonds W.Z.E. wordt momenteel onderhandeld in hoeverre van die zijde de vestiging op Goeree- Overflakkee zou kunnen worden gesti muleerd. Mochten alle pogingen vruch teloos blijven dan gaat het er voor de Plakkeese gebitten wel heel somber uit zien -O- ^yj( ON IN GIN RI CyVX^ OOSTDIJK 53 - 61 A.s. bruidsparen uit (groot) Middelhamis lopen een gerede kans dat hun huwelijk niet in de raadzaal maar in de kantine van de sporthal gesloten zal worden! De raadzaal krijgt n.l. een gron dige restauratie-beurt en dat be tekent dat de fraaie zaal enige tijd niet te gebruiken zal zijn. B. en W, stellen de raad voor gedu rende de restauratie-periode de raadsvergaderingen in de cantine van de sporthal te houden en daar ook huwelijken te voltrek ken in die gevallen dat er zoveel belangstellenden zijn dat de in het gemeentehuis nog beschikbare kamer te klein moet worden ge acht. De restauratie begint in de tweede helft van januari en zal enkele maanden in beslag nemen. mandaat voor de Golanhoogvlakte. De komende dagen zal wel openbaar worden, of de (gewapende) vrede zal blijven bestaan in het Midden-Oosten, of dat wapengekletter weer de overhand krijgt. Niet minder ernstig is het feit, dat een zeer groot aantal V.N.-landen Zuid- Afrika economisch en politiek willen isoleren. Nederland heeft zich van stem ming Onthouden toen over de desbe treffende resolutie werd gestemd. Hoe lang zal ons land deze houding kunnen volhouden en ontkomen aan de druk om mee te doen aan de isolatiepolitlek? President Nyere van Tanzania, die hier op bezoek was, heeft minister Van der Stoel aangeraden om geen reactorvaten aan Zuld-Afrika te leveren. De volken raken steeds meer op drift, hetgeen ook in het boek der Openba ringen is voorspeld. De anti-christelijke machten worden sterker en sterker en voor de ware christenen zal de tijd aan breken, dat zij niets meer kunnen ko pen of verkopen. De tijd van de „grote boycot" komt meer en meer in zicht. Wat een voorrecht is het dan te mogen weten, dat er Eén is, Die De zelfde blijft tot in alle eeuwigheid. Je zus Christus, de Koning der koningen, Die de wereld zal overwinnen voor Zijn volk, omdat Hij die overwinning reeds heeft behaald op Golgotha. „In de wereld zult gij verdrukking hebben; maar hebt goede moed. Ik heb de wereld overwonnen" (Johannes 16 vers 33). De voorbereidingscommissie die de ruilverkaveling „de Stelle voorbereidt is met het onlangs gereedgekomen voorontwerp 14 bijeenkomsten lang de boer op geweest. Op twaalf daarvan werden de direct betrokkenen ver wacht, de twee laatsten waren speciaal bestemd voor de belangstellenden op wier beoordeling gedachtig aan het nut van inspraak ook alle prqs w^erd gesteld. Woensdagavond voegden we ons in het „Haegse Huus" te Stellendam bq de van omvang zo kleine schare Slechts twintig man had de moeite ge nomen er het hunne over te zeggen en dat had eigenlijk nog net zo goed ge zwegen kunnen worden Co'mmissie^voorzitter dhr. L. Visser was daar opnieuiw een beetje teleurge steld over, w^ant de voiorgaande verga deringen hadden nauwelijks een ander beeld te zien gegeven. Voor de dertien de maal g,af hij woensdagavond 'den vol- ke uitleg van de (hoofdizaken van het ruilverkavelingsiplian waaraan twintig jaar lang gesleuteld isi. De venkaveling was twintig jaar geleden aangevraagd toen duidelijk werd dat Goerees' grond- igebied door nieuwe wegen doorkruist zou worden met doorsnijdingen en' ver snipperingen tot gevolg. Daanbij was 'het een historisch gegroeid gegeven dat de boerderijen en de percelen kilome ters ver uit elkaar lagen (gemiddeld 2,5 km.) en dat de ontsiluiting en ont watering van het getoiad veel te vren- sen overliöt. In dit alles toonden door mt- voering van het ruilverkavelinigsplan veiftieteringen worden gebradht. Door dhr. Visser werd andermaal be nadrukt dat niemand daar een veer bij hoeft te laten. Met factoren als versdhei- deniheid in igrondkwialiteit wordt uiter aard rekening gehouden en de hooigte van de later te betalen ruilverkavelings rente zal ailhankelijk zijn van het nut dat de verkaveling voor de aangesla gene heeft gebracht. De steimming zo meende dhr. Visser waaruit zal blijken of de verkaveling al dan niet wordt éOTgezet wordt in 1977 verwacht. Bij voorbaat echter waarsdhuiwde hij te gen een te negatieve hoodinig tegen de .plannen waaraan zo lanig gewerkt is: Zelf ben ik ook altijd huiverig ge weest maar nu zijn er tal van factoren aanwezig die me van mening hebben 'doen veranderen, we omoeten tenslotte ook aan de toekomst van onze kinderen denken!" De door dhr. Visser genoe^mde factoren zijn o.m. de inibrenig door Do meinen van 150 ha grond in de Zuider- 'diep-polder waarop twee a drie bedrij ven ziullen kunnen worden gesticht. De gestelde vragen sneden helaas weinig hout. De gemiddelde oppervlakte van de kleine toedrij^ven. tussen Goeree •«♦4 en Ouddorp bedraagt 7 ha., en gevraagd werd of 'die bedrijven nog levensvat- baair magen heten. Uit de ooonmissie werd geantwoord 'dat er voor dengelijfce bedrijven eigen lijk maiar één weg is, idie van de ver koop, imaar door de Goimmissie zal dat niet worden gestimuleerd. Overigens leert de praktijk ao werd door dhr. Biemond, Hoofddiii. dir. van de Landin- ridhting verzekerd dat ook ide kleine bedrijven veelal zeer met een herverka veling zijn iragenomen. Dhr. W. Blokland echter stelde duidelijk dat de eigenaren van zo'n kleiner be drijf waarop ze intensieve teelten ver- bioaxwen soms kans zien imeer te verdie nen dan iemand met 100 hectares Het, iging voorst nog over de voorge nomen beplanting van de dijken („Mordenaarsi zijn het, die ibiomen langs de wegen, vond idhr. Blokland), de voor genomen aanlag van suikerbieten- stortplaatsen en wat andere zaken. Desgevraagd verklaarde dhr. Visser tenlslotte, terugziend op de twaalf bij- eenkoimsten met belanghebbenden dat de ruilverkaveling noch gevloekt noch gezegend is, wat voor de oornmissie het sein is om dor te gaan en een defini tief plan te laten vervaardigen. De stemming in 1977 zal het tenslotte leren. Dhr. Kreeft stak de ooimmissie een hart onder de riem: als ze m:aar rende ment ziendan zijn ze niet zo gauw tegen!" STELLENDAM Ondanks het verbod van Min. van der Stee van Landbouw en Visserij aan de Nederlandse Vissersvloot dit jaar nog tong te vangen is er op tal van vismij nen deze week toch nog tong aange voerd. Gistermorgen was dat ook het geval in de visafslag te Goedereede waar 10 a 12 ton werd aangevoerd en gemijnd. Daarbij werd geen enkele moeilijkheid ondervonden en dat werd ook voor vanmorgen niet verwacht toen de aanvoer ongetwijfeld veel groter was. Op hoog niveau wordt momenteel be raadslaagd om tot een goede oplossing te komen zonder in hevige conflicten te geraken. De vissers lijken voorshands niet bereid de tongvangst te staken omdat zij eerst een compensatieregeling ingesteld willen zien. Dhr. H. V. d. Tol te Oude Tonge, Hoofd van de Chr. Mavo te Stellendam, is per 1 dec. benoemd tot hoofdorganist in de Herv. Kerk te Oude Tonge, in de ontstane vacature door het vertrek van dhr. 't Jonk. Tweede organist blijft dhr. J. V. d. Made te Middelhamis. Dhr. V. d. Tol is een kundig organist. Hij kreeg een gedegen opleiding, achter eenvolgens bij Cor Visser, organist van de Grote Kerk te Dordrecht, Arie Key- zer, thans organist van „de Doelen" te Rotterdam en bij Addie de Jong, cantor organist van de Goede Herder Kerk in Schiebroek (R'dam-Noord). De G.O. 7 van schipper Hans Tanis heeft j.l. maandagmorgen een jonge reuze-haai aan de vismijn gebracht. Het dier was ca. 3 meter lang en in Goerees' visafslag was het een nog niet eerder geziene verschijning. De haai werd gekocht door de Fa. Poppe uit Veere voor 10 et. per kg. De Fa. Poppe liet de haai identifice ren door het T.N.O. te Delft waar men tot de conclusie kwam dat het een reu zen-haai betreft. Een volwassen reuze- haai kan wel 7 a 10'meter lang worden, het vlees is overigens niet eetbaar. Op de foto wordt de lengte van het jonge exemplaar getoond, z'n bek wordt open gehouden en dat ziet er niet bepaald vriendelijk uit OUDE TONGE De 43 jarige E. A. Aarts uit Gorkum is dinsdagavond tijdens een partijtje zaalvoetbal in de sporthal te Oude- Tonge overleden aan een hartverlam- ming. De man was boekhouder bij een baggerbedrijf en met collega's uit dit bedrijf speelde hij in Oude Tonge een wedstrijd tegen ambtenaren van Rijks waterstaat en andere diensten waar mee via het werk contact bestond. DEN^BOMMEL Uit een gesloten vrachtwagen, die ge parkeerd stond op het parkeerterrein bij de sportzaal aan de Schaapsweg is in de nacht van dinsdag op woensdag een deel van de lading gestolen. Die la ding bestond uit boxen met kostbare afspeelapparatuur en foto- en film as- cessoires, zoals lenzen, eigendom van het bekende bedrijf op dit gebied Rinck en Dixons te Rotterdam. De chauffeur, een Rotterdammer die sinds kort in Den Bommel woont was dinsdagavond te laat terug van zijii ronde door het noorden van het land om de auto nog in Rotterdam te kunnen lossen. Hij had de wagen ook niet voor zijn woning gezet omdat in de nieuwe parkeerexcessen- verordening het zware gerij naar een door de gem. aangewezen plaats wordt verwezen. De waarde van de gestolen artikelen ligt rond de 15000,Van de daders, die de zijdeur van de vracht wagen forceerden en zo binnen kwa men, ontbreekt nog elk spoor. De twee Rotterdammers die vorige week op heterdaad werden betrapt toen ze in het holst van de nacht de witlof- schuur van dhr. Les te Oude Tonge bin nendrongen, hebben bekend de partij te hebben willen stelen. Ze bekenden ook de witlofdiefstallen die een week tevo ren in Den Bommel werden gepleegd. Zandpad 86 - Middelhamis TeL (01870) 26 70 De Toyota-dealer Lies van der Velde uit Dirksland gaat zijn bedrijf naar Sommelsdijk verplaatsen. Per 1 januari a.s. begint hij in het garagepand aan de Dorpsweg waar laatstelijk garage bedrijf „Haringvliet" en daarvoor gara ge de Ligny was gevestigd. Dhr. v. d. Velde zal daar, voor zijn tien-jarig ga ragebedrijf vinden wat hij nodig heeft, ruimte en een showroom voor nieuwe en gebruikte wagens. Die ruimte biedt hem ook de gelegenheid meer aandacht te besteden aan de plaatwerk en spuit- inrichting. De fam. v. d. Velde blijft overigens in Dirksland wonen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1