in oude ansichten Van broeiisciiotel tot Barcelona Het vak lezen Pooiweerman te zijn is geen pretje mZDA >ud-predlkant 2 maal Oude brus afgevoerd [blad Vrijdag 21 november 1975 ^^^'^l ISlldJlUfS -o- SPITS OP TOREN in het zilver, fs. P. Westland, Uddel GEREP. KERKEN VOLLEYBAL SCHEIDING 0Eli GESLACHTEN Uit de school WEERPRAATJE Nleuwe kostenbesparende trapbekieding Leest de advertenties 1000/1300 JAC. DE GAST J. J. BLAAK DE GOUDEN STAD. (Najaarsbos) De nevels trokken op, toen gingen deuren open van loofpaleizen, rijk aan kleurenpracht. Met gouden poorten waar je onder door kon lopen. Een stad van bladergoud, die in verrukking bracht. Dit gouden slotpaleis na zonnig zomerleven, doorgloeid met 't bloeiend licht van de oktoberzon, kon mij een rijke schat van diepe vreugden geven. O, als het altijd eens zó blijven kon Dit droompaleis verdort, dit bladgoud kan niet duren. Het is een schaduwbeeld van d' eeuw'ge gouden stad waar Christus ai de Zijnen met Zijn lichtglans zal ommuren, Zijn liefdezon houdt stralend hen omvat. LANERTA. ieuwerkerk lan fle hand van dhr. C. P. Pols te ffikzce is een keurig boekje versche- ,Nieuwerkerk in oude ansichten en /s", waarin opgenomen afbeeldingen hét nabijgelegen Capelle. Een bij ter fraai album met negentig kiek- ïuit het begin van deze eeuw tot on teer 1940, een enkele is er van de lp 1953 bij. )e oude dorpstoren, die thans weer in oude glorie wordt teruggebracht lineert er in; meerdere foto's van [in Nederland unieke bouwwerk ko er in voor. Alle straten zijn er in genomen: de Weststraat, het Schil- sslop; de Zuidring, de Kerkstraat, de ikelstraat, de Straatpad, de Posstraat \m maar op, met veel oude geveltjes, reltjes met uithangborden, een Èld dat men thans niet meer vindt, jmaast vinden we er de kerken en I molen in, de tramhalte en café De ireld, het gemeentehuis en de ge- [enteraad, toen Nieuwerkerk nog fstandig was; tal van verenigingen, schoolfoto's; een foto van de be ide ds. Siemense; de sluiting van het iijkgat bij Stevensluis en tal van an dere bijzonderheden meer. Ook komt er zeldzaam mooi plaatje in voor van Ie vroegere dorpsstraat van Capelle. Alle kiekjes zijn voorzien van een [vlot geschreven onderschrift, met his- fisch verantwoorde gegevens. Er valt »I wat in te lezen. Dhr. Pols weet het moet; het is niet de eerste keer hij een dergelijk werkje verzorgde, heeft er meen ik al tien of twaalf op naam staan. Dat van Nieuwerkerk ft mij wel een van de beste die ver lenen zijn. looi de Nieuwerkerkers moet dit ikje wel bijzonder belangrijk zijn, |dat met de ramp 1953 zoveel foto's verloren gegaan, die men hier weer terugvinden. Er komen zoveel per- ien op voor, dat er o.i. uit ieder ^uvverkerk's gezin familieleden moe bij zijn. )it album zal zeker gretig aftrek ^den, daar ieder die van zijn dorp adt het als een herinnering zal wil- bezitten. De oplage is maar klein, doet er goed aan om niet te lang !t aanschaf te wachten om niet teleur- Iteld te worden. Als geschenk voor de a.s. feestdagen is het uitnemend ge schikt. De prijs van het boekje is 22,90. Het wordt verkocht bij Boekhandel S. J. de Feiter, Stekelstraat 6 te Nieuwerkerk. Voor hen die elders wonen kan het worden besteld bij De Zeeuwse Boek handel, Postbus 30 te Zierikzee. Wan neer men f 22,90 op postgiro 9544 t.n.v. genoemde boekhandel te Zierikzee overmaakt, krijgt men het franira toe gezonden. D. Th. d. W. NIEUWERKERK Vrijdagmorgen werd onder zeer grote belangstelling, van oud en jong, zelfs de beide lagere scholen waren onder leiding van de leerkrachten aanwezig, de spits op de nieuw gebouwde toren geplaatst. Dit bijzondere karwei ge schiedde met een 40 meter hoge hijs kraan. Ondanks koude werkte het weer bij zonder mee. Bijzonder veel foto's wer den van dit niet alledaags werk ge maakt. Zo is dan nu, sedert 30 jaar, toen werd n.l. de oude toren opgeblazen (3 febr. '44) het dorpsgezicht weer com pleet in N'kerk. De nieuwe toren is vrijwel identiek aan zijn voorganger. Deze werd ge bouwd tussen 1475 - 1500. De van onder tot boven zeskantige toren is vrij zeld zaam. Alleen de St. Jacobstoren in Den Haag kent ook die bouwwijze. De toren zal nog voor het einde van dit jaar wor den opgeleverd. Op 2 juni van dit jaar werd aan de bouw begonnen en intussen zijn er 260.000 stenen in verwerkt. Op de spits komt geen haan. Deze is na de oorlog geplaatst op de Herv. Kerk Op de nieuwe toren komt een vaan met het wapen van Nieuwerkerk. Heel kort na de plaatsing der spits wapperde de rood-wit-blauwe vlag, on-" ze nationale driekleur op de top van de toren. liÉJftfilHiSSiitiiiBSiiSiiï:;?;^ Kiekje van de zeskantige toren, [genomen ongeveer 1911 - 1914. Hij is uniek in Nederland; de fJohannestoren van Nieuwerkerk en die van de St. Jacobskerk te Den Haag vijn de enige die zeskantig zijn. pide torens werden omstreeks 1475 gebouwd. Bn 1944 hebben de I Duitsers de toren opgeblazen; na 30 jaar staat hij nu weer in zijn volle glorie. fijdag 14 november is onder grote belangstelling de torenspits er op geplaatst. totale kosten van |restauratie belopen 1 fliiljoen gulden. SINT ANNALAND Op 10 december a.s. zal het 25 jaar ■leden zijn, dat Ds. P. Westland, thans ed. Herv. predikant te Uddel werd ■ivestigd als predikant in de, Ned. Herv. ■rk. De jubilaris werd in 1921 te Hui den (Noord-Holland) geboren. Na zijn theologische studie aan de Rijksuniver siteit werd de heer Westland in 1950 öoor liet Prov. Kerkbestuur uit Gro- ;ingen toegelaten tot de Evangeliebe- "ening in de Ned. Herv. Kerk. Op 10 «c, 1950 werd kand. P. Westland be- VestÏMxl als predikant in zijn eerste ge meente Waarder (Classis Gouda, Ring Woeirlen). Op 1 juli 1956 verbond de ju bilaris zich aan zijn tweede gemeente °int Annaland (Classis Zierikzee, Ring Tholen), In Smt-Annaland was Ds. Estland onder meer erevoorzltter van 'e Vereniging tot Stichting en instand- louding van Scholen met den Bijbel en ^orzitter van de Jonge Lidmatenkring. ^dens zijn ambtsbediening in St. An- lalanc! werd de toenmaals bestaande lerv. Kerk (een zaalkerk) te klein en in Ia6l werd deze uitgebreid met twee zij- t>e'!iit.n. Deze kerk telt thans 1040 zit- P'aalsen. Na op 2 juli 1961 afscheid van zi]n tweede gemeente St. Annaland ge- rionien te hebben, deed hij een week la ter üitrede in zijn derde gemeente Groot-Ammers (Classis Gorinchem, Ring Vianen). Sinds 6 november 1966 dient Ds. Westland de Hervormde Gem. van Uddel (Classis Harderwijk, Ring Elburg). Deze gemeente werd per 1 ok tober 1965 nieuw gesticht door afsplit sing van de Herv. Gem. van Elspeet, waartoe Uddel kerkelijk behoorde. De jubilaris is Praetor van de Ring Elburg. Tevens viert het echtpaar P. Westland - A. Westland-Barmentlo het feit, dat het voor 25 jaar in de echt verbonden werd. Ter gelegenheid van deze beide jubilea zal er In het Dorpshuis „Het Blanke Schot" in Uddel D.V. op zaterdag 13 dec. des n.m. van 15.00 tot 16.30 uur een receptie gehouden worden. Onge twijfeld zullen velen hiervan gebruik maken, zowel uit Uddel, alsook uit zijn vorige gemeenten, die de jubilaris heeft mogen dienen! Rondgang Kerstfeest Zondagsschool. Ten bate van het op tweede Kerstdag te houden Kerstfeest van de Herv. Zon dagsschool te St. Annaland zal D.V. in de komende weken weer de jaarlijkse rondgang gemaakt worden door de ge meente. Ongetwijfeld zullen velen hier voor een bijdrage over hebben! Contactavond Chr. School Op maandag 24 november a.s. zal D.V. in de avonduren de eerste van een tweetal contactavonden gehouden wor den vanwege de School met den Bijbel. De betrokken ouders kunnen dan met de leerkrachten over de vorderingen van hun kinderen met het personeel van gedachten wisselen. NED. HERV. KERK Beroepen te: Katwijk aan Zee J. den Hoed te Sliedrecht; Oldebroek J. de Raad te Stolwijk; Waddlnxveen H. Vreekamp te Oosterwolde; Bunschoten J. den Dikken te Benthuizen; Epe C. A. Tukker te Kamerik. Bedankt voor: Kesteren en Kinderdijk A. Vlietstra te Doomspijk; Nunspeet J. de Bie te Rijssen; Waarder J. den Bes ten te Huizen; Wezep H. Jongerden te Veenendaal; Veenendaal J. Smit te Hil versum; Wezep H. Koudstaal te Rid derkerk; capelle aan de IJssel B. Meyn- dert te Lunteren. Andel: Na bevestiging door Ds. W. v. Herpen te Hagestein met Efeze 4 15, deed Ds. J. Vis, gekomen van Zijder- veld, intrede alhier met een prediking over Rom. 15 29 en 30. IJsselmuiden: Wegens vertrek naar Woudenberg, nam Ds. J. H. Vlijm af scheid van IJsselmuiden met Hebr. 4 2 en 3a. Beroepen te: Alphen aan de Rijn H. v. Houte te Zwaagv/esteinde; 's-Graven- zande J. Zijlstra te Doezum; Grouw H. Vijver kand. te Terzool; Ede A. Hekman te Vriezen veen; Langeslag C. v. d. Vaart te Lobith; Geldermalsen W. Wissche te Grootegast; Laar (Did.) P. de Jong kand., aldaar. Aangenomen naar: Laar kand. P. de Jong aldaar; Langeslag C. v. d. Vaart te Lobith; Grouw H. Vijver kand. te Ter zool; Oosterhout H. Torenbeek te De Lier. Bedankt voor: Zuidwolde R. Visser te Hoogstede. Teruggang: Voor het eerst sinds 1944 vermeldt het jaarboek der Geref. Ker ken een daling van het ledenaantal. On danks de vermeerdering der bevolking daalde het bestand der lidmaten ver leden jaar met duizend zielen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Appingedam H. Veld man kand. te Zwolle; Damwoude C. v. d. Berg te Nieuwleusen; Spakenburg A. Kooy te Enschede. Bedankt voor: Leiden L. de Graaf te Heerde. CHR. GEREP. KERKEN Beroepen te: IJmuiden P. op den Vel de te Zierikzee; Veenwouden kand. C. den Hertog te Mijdrecht; Vlissingen kand. C. den Hertog te Mijdrecht. Tweetal te: Hilversum-O E. Slofstra- te Broek op Langedijk en A. v. d. Veer te ZwoUe. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Hoofddorp A. v. Vliet te Aagtekerke; 's-Gravenpolder A. Ver- gunst te Veen. Bedankt voor: Tholen, Den Haag en Amsterdam J. v. Haaren te Amersfoort! OUD GEREF. GEMEENTE Beroepen te: Kinderdijk J. v. Prooyen te Stavenisse. Ds. A. de Reuver, predikant te Ter- neuzen, herdacht het feit dat hij 30 jaar in het ambt stond en al die tijd de ge meente van Temeuzen gediend had. In I een speciale dienst, bediende hij het Woord uit Lukas 1 32 en 33. INTERMEZZO: WEER WINST! Het is het eerste damesteam van In termezzo j.l. zaterdag weer gelukt om twee punten te pakken. Na vorige week met 3-1 over Spivo te zijn heengelopen, was nu het sterke Ericsson aan de beurt. In de eerste set kon Ericsson In termezzo bijhouden tot 9-9, maar hier na drukten de dames zelfverzekerd door naar 15-11. Met Nellie van den Doel voor Corrie Wilbrink liep Intermezzo in de tweede set snel naar een 9-5 voorsprong. Hier na verslapte de concentratie van In- termezz en het geroutineerde Ericsson profiteerde hier uitstekend van; via 10-9 nam het een 12-14 voorsprong en met 12-15 verloor Intermezzo deze set. De I derde set leverde een uitstekend aan vallend Ericsson op, waartegen ook de uitblinkende Nienke Bijsterbosch niet kon opboksen. Via de tussenstand 8-12 verloor Intermezzo de derde set met 10 -15. Ook in de vierde set was Intermez- zo niet opgewassen tegen het aanval- lende geweld van Ericsson dat een 2-7 voorsprong nam. Na een time-out van Durk Visser stond er een herboren In termezzo in het veld. Met een goede aanval en een uitstekende verdediging, kwam Ericsson „niet meer aan de bak". Intermezzo freewheelde via 9-7 naar een 15-8 set-overwinning. Hierdoor werd een vijfde set noodzakelijk en ook in deze set handhaafde Intermezzo het uitstekende snel van de vierde set. Na de veldwisseling bij 8-4 pakte het soe pel draaiende Intermezzo met 15-9 de vijfde set en daarmee tevens 2 punten. Intermezzo 2 deelt punten met Kapasi In een zwak duel is het tweede heren team van Intermezzo niet verder ge komen dan een 2-2 gehjkspel tegen Ka pasi uit Rijsoord. In de door scheids rechter de Rozario uitermate slecht ge leidde wedstrijd hielden de teams elkaar tot 12-12 in evenwicht. Hierna maakte Intermezzo enkele misstapjes, waar Ka pasi handig van profiteerde: 12-15. In de tweede set verzette Intermezzo de bakens en moest Kapasi toezien hoe In termezzo via 8-1 naar een 11-4 voor sprong uitliep. Wat Kapasi ook pro beerde, het mocht niet baten: 15-7. De derde set leverde hetzelfde beeld op als de tweede set; weer een 8-1 voorsprong voor Intermezzo. Kapasi zag echter kans terug te komen tot 10-9. Bij een 12-13 achterstand zag coach Piet Bal zich genoodzaakt zich tot de scheids rechter te wendenvoor een time out. Deze time-out moet taktisch en technisch een uitstekende greep ge weest zijn van deze gewiekste coach, want ook deze set werd in winst omge zet: 15-13. Het dreigende gevaar, dat zich al in de derde set aandiende kon in de vierde set helaas niet worden afge wend. Via 1-9 en 7-13 ging Intermezzo strijdend ten onder met 10-15. Inter mezzo handhaaft zich echter nog steeds uitstekend in de race om het kampioen schap Vandaag 18 november de duiven ge scheiden. Alle bevlogen duiven hadden hun laatste pen weggeworpen en waren bijna toe aan een volledige nieuwe uit gegroeide vleugel. Hopelijk een goed teken want kampioenen ruien doorgaans snel. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, maar- met uitzonderingen bouwt men geen hok op. Nu de temperatuur over dag opnieuw de vijftien graden bena dert krijgen de vogels niet meer door rui geplaagd neiging om te koppelen. Voedselcommissaris v. d. Hoek ver werpt een streng rantsoen tijdens de rui en wij zijn het met zijn raad de dui ven tijdens de verenkleedverwisseling goed te voeden, volledig eens. Een re den te meer nu de rui heeft plaats ge vonden de geslachten te scheiden en het rantsoen als het weer zacht blijft, wat kariger te maken. Andere jaren scheidden we reeds op 1 oktober om begin februari te koppe len. We ondervonden daarbij het nadeel dat vooral jonge doffers homo-neigjn gen vertoonden. Ook kregen we de in- druk dat dit gehomoniseer geen gunsti- ge invloed had op het nestspel. We ho- pen dit euvel met een latere scheiding en scheiding in de koudste periode van het jaar te overwinnen. Ook zijn meer Jeugdliefdes gerijpt nv we de jonge duiven bijeen lieten. Er nog altijd achten we idiaal een koppel samen te zetten dat elkaar op het jonge hok gevonden heeft. Zou de kweek niet goed zijn, vliegen! zullen ze er des te harder om. Vooral voor nestspel is gezindheid op f het hok een belangrijke zaak. Zo zagenj we meermalen een door ons gezet kop-J pel later eigenwillig van partner ver anderen. De duiven in kwestie begon nen dan beter te vliegen. Het bijhouden van alle gegeven over het duivenbestand is een aangename vrije tijdsbesteding in de winteravon den. We raden daarom iedereen aan een kweekboek te kopen en alle gegevens hierin te noteren. Het is een prettig werk en het verrijkt de kennis over eigen duiven. De zifting moet langza merhand worden voltooid en we moe ten kunnen vastleggen wat onze kolo nie in 1976 zal zijn. Enkele reserve-exemplaren kan geen kwaad want ook in de wintermaanden kan een duif sneuvelen. We verloren vorige winter een oudere doffer aan de kat en dit jaar reeds één aan de mist. Ook de koppeling gaan we nu al voorlopig op papier vastleggen. We moeten streng te werk gaan bij het vaststellen van de kweek-koppels. Ons wordt bij het keuren nogal eens gevraagd koppels samen te stellen. We gaan dan slechts zo ver dat we de allerbeste tegen de allerbeste zetten, hooguit vijf koppels per hok. Middelmatigen tegen middelmatigen, het geeft geen vertrouwen voor de toe komst. In kampioensstijl vliegende dui ven, we kweken er jaarlijks een drietal, kwamen zelden uit middelmatigen, twijfelaars of duiven die nog een kans kregen. Wat zijn in kampioensstijl vlie gende duiven? Duiven die jaarlijks een vijftal prijzen 1 ten honderd in groot verband kiinnen vliegen en die ten minste twee van de driemaal inkorven een prijs behalen. Duiven die zelden of ooit missen kweekt men doorgaans maar eens in de vijf jaar. Die kunt U alleen in veelvoud vinden in het melkerslatijn dat dezer dagen bij de tentoonstellingen wordt gesproken. U moet er dan wel de bekende korrel zout bijvoegen. Het is tegenwoordig mode om overal kritiek op te hebben. Kritiek op de re gering, op de kerk en ook op de school. Klachten zowel van linker- als van rechterzijde. Zelfs in een openbare vergadering slaakt „men" de kreet: ze leren tegen woordig niet meer zo goed als vroeger. En wat doe je dan met zo'n kreet? Je klimt in de pen en gaat argumen teren. Hoe er vroeger gewerkt werd en wat thans het leerdoel is. We willen het vak lezen onder de loep nemen. Vanzelf kunnen we maar een globaal beeld geven, want zowel vroe ger als nu is er verschil in de leerstof der scholen. Om het goed duidelijk te stellen, zal het „beeld" nogal zwart-wit zijn. In de onderwijswet wordt het vak le zen (a) het eerst genoemd. Dit is dus het oudste vak. De meeste m.ensen konden nog niet lezen. De lezer was dus ook vaak voorlezer. Hij kon de geheimte- kens ontraadselen. Het DOEL op school was door spellen het a.b.c. te leren, (aap-noot-mies-wim- zus-jet-teun-vuur-gijs-lam-enz.) en de leerlingen door oefenen zovei' te bren gen, dat ze in een bepaalde tempo de woorden konden lezen. Na 1900 bij de invoering van de leer plicht kwam het klasseleesboek. De kinderen moesten om de beurt een stukje lezen. Voor de leerkracht v/as de leesles een gemakkelijk uurtje. Zo nu en dan moest gezegd worden wie verder moest lezen en een enkele correctie, maar 's avonds was er geen rode pen nodig om iets na te kijken voor lezen en geen voorbereiding. Maar nu het vak vandaag. Het voor lezen komt haast niet meer voor. Door aanhoudend verbeteren is de beruchte leesdreun vooral bij het Bij- bellezen haast verdwenen. Je hoort bijv. in de kerk nog wel het accentloze lezen bij oudere ouderlingen of jonge ren, die iemand willen nadoen. Op school is de doelstelling verbreed! Naast het technisch lezen kwam het „mooi" lezen (voordrachtslezen). Er is ook aandacht voor het stillezen. Kan het kind zich enige tijd concentreren? Ver der is het studerend lezen. De leerkracht moet de kinderen leren hoofd- van bij zaken te onderschelden. Het is wel ge beurd, dat meisjes voor een repetitie op de U.L.O. hele bladzijden uit het hoofd leerden. Ook het forum en groepslezen vragen aandacht. Het leeslesje is thans voor de leer kracht een „zwaar" uur geworden! De ze lessen moet voorbereid worden, tij dens de les intense begeleiding en cor rectie van bijv. de vragen stilleesles.\ Er zijn zelfs scholen, waar de hulp van moeders ingeroepen wordt bij het lezen! Een volgende keer willen we een an der vak belichten. THOLEN Na jarenlange onderhandelingen werd in 1928 een brug gelegd over de Een dracht en op 10 oktober dat jaar werd de brug door de vertegenwoordiger van de Koningin, jhr. Mr. Van Teylingen, als vaste oeververbinding tussen Tholen en Brabant officieel in dienst gesteld. De veerdienst over de Eendracht kwam hiermede te vervallen. Door oorlogs handelingen werd de brug in mei 1940 door het Nederlandse leger opgeblazen en in oktober 1944 door de Duitsers. Met de aanleg van een kanaal voor de Schel de - Rijnverbindlng en het plaatsen van een nieuwe brug is de oude brug over bodig geworden. Nu na een diensttijd van 47 jaar werd de brug op maandag 17 november door 4 sleepboten wegge- varen naar H. I. Ambacht om door een aann. mij uit Zwijndrecht te worden gesloopt. Deze maatschappij was al ge ruime tijd bezig met het onttakelen van de brug en het opruimen v. de betormen brugdek. Nu de brug zoveel lichter was geworden kon deze nu van de pijlers worden gelicht. Bij laag water voer men grote pontons onder de brug en het op komende water over de vloed deed nu het werk en bracht de brug vrij van de pijlers. Onder grote belangstelling van de inwoners voeren de sleepboten weg en brachten de oude brug langs Stave nisse naar zijn eindbestemming aan de sloperij. (van onze weerkundige medewerker) Uit verre oorden binnen de poolcirkel komen ze weer binnen. Weerrapporten met zeer lage temperaturen. Noord-Ca nada lag deze herfst voorop. In oktober al, zakte de thermometer daar tot waar den tussen ^25 en 33°. Groenland volgde (Danmarkshavn aan de oostkust en Thule aan de west kust zijn van die „bevoorrechte" posten) en vorige week mengde Nova Zembla zich ook in het koor. Achter een storm- depressie, die over Siberië naar het zuid-oosten wegtrok, daalde de tempe ratuur bij windkracht 9 en zware sneeuwstormen tot 20 a 25°. Een kou om een ziekte bij op te lopen. De weerlieden, die de taak hebben elke drie uur de stand van het instru mentarium in de buiten opgestelde weerhut op te nemen, hebben geen be nijdenswaardige taak. Hoe zij nu pre- Voor het bekleden van geprefabri- ceerde trapelementen in de nieuwbouw is een door en door synthetische trap bekieding met ingewerkte stootkant ontwikkeld, waarvan Dehnert Jansen B.V. de alleenverkoop heeft verkregen. Het betreft hier een revolutionaire vin ding, die bij een juiste uitvoering van te leveren trapelementen, de meerkos ten bespaart voor een uitvoering in ge slepen beton of kunststeen. „Syntolan-Quickstep" is de benaming voor dit als moeilijk ontvlambaar ge kwalificeerde artikel, dat met zijn 9 cm brede, van polyesterachtige kunsthars vervaardigde, trapkant ook voor trap pen in oude huizen de ideale oplossing wordt genoemd. Bij trappen zijn im mers vooral de kanten aan slijtage on derhevig. De als het ware ingebouwde Quickstep-trapkant daarentegen is bui tengewoon slijtvast en biedt door zijn stroefheid een grote veiligheid tegen uitglijden. Voor ter plaatse gestorte be tonnen bouwtrappen is dan voor het leggen alleen nog een cementen afwerk- laag nodig. Omdat trappen die in ele menten geleverd worden, bekistingsglad moeten worden besteld, volgt hieruit dat reeds bij het ontwerp rekening ge houden dient te worden met het bekle den van de trap met dit nieuwe textiel- produkt, dat gemakkelijk en rationeel té leggen is. „Syntolan-Quickstep" is leverbaar in een breed, in het bijzonder voor objek- ten geschikt, attraktief kleurenpalet, in banen van 50 cm breed en ca. 32 meter lang. Voor nadere gegevens: Deja Pro- jektinformatie, postbus 252, Rotterdam. cies de kou induiken, hoorde ik van één van mijn medewerkers, die hier gege vens over in zijn bezit had. Het is be langwekkend te lezen. Wanneer de weerman klappertandend uit zijn warme slaapzak kruipt, schiet hij zijn ijskoude bovenkleren aan. Bo ven het wollen ondergoed draagt hij een trui met kraag, een zware anorak (wind- jack met capuchon) en een dikke broek van winddichte stof. Voor de bescher ming van zijn voeten beschikt hij over wollen sokken of kousen van honde pels, schoenen van osse- of rendierhuid of hoge poollaarzen, die met pikdraad genaaid zijn. De handen beschut hij met grove pelsmoffen en winddichte wan ten. Met de skimuts op het hoofd en een dikke sjerp rond de hals begeeft hij zich dan buiten in een temperatuur, die er af en toe niet om liegt. Op het ogenblik zijn meer dan 200 waarnemingsstations ten noorden van de Noordpoolcirkel In functie. Het grootste station is de Amerikaanse le gerbasis Thule op Noord-Groenland. De Russen beschikken op zijn minst over 90 poolstations en ook hebben zij posten midden in het pakijs van de Noordelijke IJszee. Op sommige daar van stationeren drie of vier waarne mers, andere zijn niet bewoond en zijn ingericht als robotten. In 1937 werd in Rusland een begin gemaakt met het systematisch weten schappelijk onderzoek in de Noordpool- streek, op het gebied van de oceanogra fie, de meteorologie, de geofysica en de biologie van de poolwateren. Het eerste Russische poolstation, daterend van mei 1937, stond onder leiding van de doctor in de geografische wetenschap pen Iwan Papanin. Het station werkte tot en met februari 1938. AUTOMOBIELBEDRIJF Korteweegje - Dirksland Tel. (01877) 16 28 GARAGEBEDRIJF Ben. Oostd^k - Den Bommel Tel. (01871) 317

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9