Goeree hoeft straks niet meer te,beschimmelen' in oud Ver. gehouw Jeugdboeken van Uitg. „De Banier" Utrecht RAAD GOEDEREEDE: Nieuwe in „Nieuwe Oostdijk'^ Dam- en Sciiaakver. „Ontspanning'' Ouddorp Ruilverkaveling „de Stelle'' heeft instemming van Goeree's gem. raad „De eerste officiële confrontatie met de ruilverkavelingsplannen", zo introduceerde burg. v. Velzen van Goedereede gistermiddag het voorstel aan Goeree's raad een uit spraak te doen over het ontwerp ruilverkaveling „de Stelle". Die uitspi'aak kwam er, weinig genu anceerd nog wel want slechts één van de leden, dhr. Kr. Grinwis (sgp), kon er niet mee instemmen. PREDIKBEURTEN Beaujolais primeur Je ryikt het fruit er bovenuit Raad Goedereede Bouw nieuwe O.L. Sciiool Ouddorp begin volgend jaar? Het is waarschijnlijk dat volgend jaard maart/april in Ouddorp zal worden begonnen met de bouw van een nieuwe openbare basisschool- en kleuterschool. Die geïntegreer de school komt langs de Dirk- doensweg waar voorheen de schuur van dhr. L. P, Akershoek stond. Tongvangst voor dit jaar gesioten Dhr. W. 't Mannetje heeft gister avond in Goeree's gemeenteraad mededeling gedaan van de gisteren bekend geworden Ministeriële be schikking krachtens welke de tong vangst voor de rest van dit jaar verboden zal zijn! Dat is 's Minis ters weerwoord op het uitbüjven van een goed effect op de in mei van dit jaar ingevoerde quoterings maatregel. Bromfietser (17) i na botsing tegen Slachtoffer veriieersongeval teraarde besteli Geen borrel na de brand BOEKBESPREKINC Bladz. 2 ^ILANDEN-NIEUWS^ Vrijdag 21 novembe. Het besluit tot de bouw van een nieuw Verenigingsgebouw te Goedereede gistermiddag door Goeree's raad geno men is door het raadscollege als „een hele stap" ervaren. Geen wonder ook, want het nadelig exploitatie-saldo zal zich in de orde van grootte van zo'n zestigduizend gulden per jaar verhou den. De meerderheid echter vond dat het offer maar gebracht moet worden omdat de zij het dan ook kleine ge meenschap van Goedereede toch ook enig recht op een goede vergaderacco- modatie kan laten gelden. Aanvankelijk had de raad de v.m. openbare lagere school als Ver. gebouw bestemd, maar nu bleek er veel interes se voor totale nieuwbouw in het best. plan „de Nieuwe Oostdijk". Op de over legde tekening, gemaakt door architec tenbureau Koole te Mlddelharnis was al de naam „Duc-dalf" ingetekend en dat lijkt geen slechte suggestie. De raad zette zich aan een uitvoerige bespreking, geheel naar de mate van belangrijkheid van het voorstel. Vóór- en tegenstanders kwamen tot indrin gende vertogen: De eerste daarvan werd ten beste gegeven door dhr. T. van Dam (S.G.P.), menend dat het allemaal nog te gunstig was voorgesteld. Zijns inziens zal de jaarlijkse exploitatielast de 75.000, wel halenen dat ging hem dui delijk te ver. „Onaanvaardbaar voor zo'n kleine gemeenschap!", stelde dhr. V. Dam vast. Datzelfde gold voor zijn fractiege noot dhr. Human voor wie het ook te duur ging worden. Miskramen. Geluikikig als na een geslaagde ge boorte bleek daarentegen dhr. Reus (P.v.d.A.) „Na ettelijke miskraampjes is er nu een moeiUjke geboorte maar het Verenigingsgebouw konSt er toch wel door in zicht", stelde hij vergenoegd vast. Dat nam niet weg dat dhr. Reus de financiële kant als „minder fraai" ibeschouiwde, maar beeiend dat Ouddorp en Stellendam ook over een behoorlijke en redelijke accomodatie beschikken vond hij toch dat Goeree niet vergeten mag worden. Dhr. B. Noorthoek (Herv. Partij) dacht ongeveer in dezelfde lijn want ondanks zijn grote schrik verklaarde hij zich toch met de nodige blijd schap accoord met het voorstel. „Het is me nog niet eens tegengeval len", liet ook dhr. J. C. Komtebedde (V.V.D.) weten. Van hem kwam destijds de suggestie de mogelijkheid van nieuwbouw te onderzoeken en nu was dlhr. Koraitabedde weltevreden, zij het ook dat hij hoog opzag tegen het te ver wachten nadelig exploitatiesaldo. „Het is de duurste - maar ook de beste op lossing, stelde hij echter vast. Meer pijn had dhr. Tanis (A.R.) aan het voorstel, want hij kon zijn stem er niet aan geven: „We moeten ons ook als Overheid matigen", legde hij de raad voor, de grote investering 435.620,afwegend tegenover het z.i. geringe gebruik dat ervan gemaakt zal worden. „Zeer veel spoed". Dat het per maand één procent duur der wordt, zoals door dhr. van Dam aangevoerd was ook 's voorzitters erva ring en dKr. v. Velzen meende dan ook dat na het „ja" woord van de raad de realisering met „zeer veel" spoed ter hand zal moeten worden genomen. De voorz. wilde tiet exploitatie bedrag zeker niet geiiinig achten, want ook hij texeerde het als een „verschrikkelijk hoog be drag". Wanneer echter gekozen moet worden, voor óf het hebben van een Ver. gebouw met de hoge kosten van- dien óf het nalaten om de kosten dan slaat bij B. en W. de balans in eerstge noemde richting door! Het nageslacht. Ook in tweede instantie liet de raad zich niet onbetuigd. Dhr. Tanis, riep er het nageslacht bij dat het zo voorzag hij later de raad wel eens kwalijk zou kunnen nemen als ze met zo'n duur gebouw zit opgescheept. „Zo'n investe ring in deze tijd van economische te ruggang!" waarschuwde hij. De heren van Dam en Grinwis (S.G.P.) benadrukten nog eens hun af wijzing, maar daartegenover liet dhr. van Oosterom (A.R.) een positief geluid horen. Zinspelend op een door dhr. Ta nis gedacht verwijt van het nageslacht zei dhr. v. Oosterom: „Mij wordt al door het huidige geslacht verweten dat het Ver. gebouw zo lang wegblijft!" Dhr. van Oosterom bracht het college van B. en W. dan ook graag een com pliment voor de getoonde visie. „De huidige generatie mag je niet te kort doen door wat je de volgende wilt besparen", filosofeerde de voorz.; er ko men anno 1975 plannen aan de orde waarvan we graag gehad hadden dat die door onze voorouders al waren ge realiseerd. Spr. was het er best mee eens dat de Overheid zich moet mati gen, maar anderzijds zag hij geen heil in het aanleggen van reserves waar niets maar mee wordt gedaan. Weth. Voogd, sprekend over de ge meentelijke huishouding gaf van een wijsgerige kijk blijk: „een opgroeiend gezin kost nu een maal geld, maar straks komen de re venuen „Een hele stap" vond ook weth. L. Visser het te nemen besluit, maar hij stemde daar van harte mee in wanneer hij de miseralbele acooimodatie bezag waarover nu wordt beschikt: „je zou er in beschimmelen!" was zijn le- Eimgi Z.i. kioimt het ook daardoor dat het Goeiiees© veren, leven 'op een wat laag pitje suddert. „Het nageslacht zal het ons kwalijk riemen als we het nu niet doen!" hield hij de raad voor. Stemming. De raad wilde best, zoals dat uit de gehouden stemming bleek. Het voorstel van B. en W. (tot de bouw en de finan ciering) haalde het met 8-4. Tegen ver klaarden zich de heren Grinwis - van Dam - Human en dhr. G. Tanis. Verkoop v.m. school. Dat betekende ook dat de v.m. open bare basisschool kon worden verkocht en ook dat gebeurde. De raad verkocht het pand aan smederij J. K. van Wijk voor een bedrag van 75.000, Enkelen gaven aanvankelijk hun voorkeur voor publieke verkoop te ken nen maar ze maakten geen bezwaar na dat de voorz. had verduidelijkt dat het ook in het belang van de gemeente moet worden geacht dat de smidz'n aktivi- teiten die nu op een deel van de markt plaats vinden naar zijn nieuwe werk plaats zal gaan verleggen. De voorz. voelde dan ook maar ten dele mee met het argument dat het wel mooi is een smid, in het oude stadje, aan het werk te zien. Dat geldt zo meende de voorz. wel voor een dorps- smid, maar niet voor een constructie bedrijf, zoals het bedrijf van van Wijk geworden is. Uitslagen van 17 nov. 1975 dammen - afd. I: R. Verhage L. Moerkerk 11 K. Westhoeve P. van Dam 11 K. Tanis J. Moerkerk 0—2 schaken - afd. I: W. H. M. van Geelen J. Grinwis 1—0 J. Grinwis W. H. M. v. Geelen 1—0 Kr. Hameeteman - H. W. v. Seters V2-V2 Kr. van der Wende M. Breen O1 A. C. Baas E. Santifort 1—O schaken - afd. II: P. J. Glerum C. Wassenaar O1 J. Heeringa N. A. L. van Doom O1 H. Bezuijen G. Klink 0—1 P. J. Bos F. B. Westerveld 0—1 Dhr. Grinwis meende dat het vooral de „kleine boertjes" zulLen zijn die de ruilverfcaivelinigsiiente moeilijk zullen kunnen dragen, temeer oimdat ze zidh al voor hoge lasten zien igeplaatst. Daarentegen vond dhr. G. Tanis (ar) het een zaak van algemeen belang dat de ruilveirkaveling wordt igereali^^d, zeker ook met het oog op de toekomst en precies zo dacht -dhr. Human (sgp) erover, zijn vóór mede -ontlenend aan zijn eigen praktijk waarin 40 bunder grond op 21 /versdhiHenJde plaatsen ligt Ook 'dhr. v. Oosterom iging igaame ac coord, temieer waar er natuur behouden en geaccenteerd wordt. B. en W. hadden zich opgesteld tegen de voorgenomen aanleg van een rijwiel pad (of wellidht voetpad) langs de oude iïaven en het Molengoirs te Stellendam, maar ettelijke raadsleden dachten daar anders over, zoöanig dat er gestemd f werd uit de uitsiag waarvan bleek dat de raad wel -gesteld is op de ontsluiting van idit stille gebied. ,,Ooik stille gebie den hebben een ontsluiting noidig om te kunnen functioneren'," argumenteerde dhr. Reius. Weth. L. Visser (voorz. van de ruil- verkavelingsoommissie) verklaarde diat het pad een waarsohijnlijk wandelpad .met söhelpenivertharding zal worden, maar hij con-formeerde zich aan de me ning van het college dat no-dh een rij wielpad nocih een wandelpad gewenst moet worden igeacht. Voorts meende dhr. Visser -dhr. Grin wis getrust te kunnen stellen in zijn zorg dat „wijze heren" over de kwali teit .van de grond -gaan beslissen.„Al les igeibeurt zo ibillijk en eeriyk -mage- lijk!" verzekerde dhr. Visser. Hij bezag ook dat juist dat gebied waar kleine teelten worden igepleegd ibuiten de ver kaveling worden igehouidert. Sprekend -oiver de waarde van de verkaveling zei -dlhr. Visser: „die is zeker niet alleen zaligmakend; ik iben er altij-d een te-gen- stander van geweest, m-aar op deze he-b- -ben we twintig jaar gestudeerd en we kunnen er nu -blij -mee zijn!" Weth. Voogd wee-rleigde- de stelling -van dlhr. Grinwis dat het voor de klei ne -boeren te duur wordt: „de vo-ort- schrij'dinig van -de -mechiani-satie -gaat nog steeds door en de we-gen zullen moeten worden aangepast. Nu kiij-gen we een subsidie van 70°/o miaar -als we het later zelf moeten doen zulLen! all-e ikiosten qp de ingelanden moeten worden ver haald!" „In dat licht -bezien zal -het nu igoedfcoiop blijken te zijn!" verzekerde dlhr. Voogd. De raad was «het ermee eens dat in De Uitgeverq „De Banier" B.V. te Utrecht heeft een rijk fonds van op christelijke leest geschoeide jeugdboe ken en ieder jaar worden er weer een serie bijgedrukt. Zondagsscholen en verenigingen kunnen hieruit voor de a.s. feestdagen ruime keus maken en particulier kan men voor de kinderen en opgroeiende jeugd voor deze goed geselecteerde christelqke lectuur volop terecht. Vraagt uw boekhandelaar.' In vrijwel iedere boekhandel zijn de fraai uitgevoerde jeugdboeken van De Ba nier verkrijgbaar. Men kan ook recht streeks de lijst van jeugdboeken aan vragen by De Banier B.V., Postbus 2330 te Utrecht. Wy geven hieronder een korte opsomming van de boeiende jeugdverhalen die pas verschenen zijn. Paul en zfln twee poesjes, door C. van Rijswrijk. Een heel leuk verhaal van - twee poesjes die wegliepen, toen Paul naar het ziekenhuis moest. Ze beleven heel wat avonturen, maar komen ein delijk terecht. Als Paul thuiskomt, kan hij weer fijn met zijn poesjes spelen. Met mooie tekeningen van Ben Borst- huis. Prijs 4,75. Mooi voor kinderen die pas kunnen lezen óf om voor te lezen. E. van der Schoot-van Dam weet de- kinderen te boeien met twee mooie boeken: „Wij heten allebei Joost" en: „Joost en Bennie". Joost heeft dezelfde naam als z'n opa, die hij iedere woens dagmiddag als hij vrij van school is, trouw bezoekt. Op zijn tocht naar het bejaardenhuis loopt hij over de markt en kan de verzoeking niet weerstaan om een sinaasappel te stelen. Als hij daarmee wegloopt, komt hij nog te val len ook. O, wat heeft hij er een spijt van! Opa zegt dat hij ^e sinaasappel aan de koopman moet betalen en schoorvoetend doet hij dat. De koopman op de markt vat het nogal gemoedelijk op, alleen zou hij graag vidllen dat Joost zijn zoontje, Bennie bezoekt, die aan de benen verlamd is. Dat doet hij graag en in het tweede boekje wordt verhaald, wat een intieme vriendschap er tussen beide jongens ontstaat. Joost is een jongen met een goede inborst, die alles voor zijn vriendje over heeft. Prachtig verteld, goede moraal. Fraai geïllus treerd. Prijs ieder 7,25. P. de Zeeuw, J.G.zn.: „In Bethle- hems stal". Tien korte, maar boeiende kerstverhalen. Zeer geschikt om voor te lezen. Het kind in de kribbe staat er centraal in. Ieder verhaal is voorzien van een fraaie tekening van Ben Borst- huis. Meer dan 100 bladzijden. Prijs 9,75. Nog een nieuw boek van P. de Zeeuw J.G.zn.: „Een dapper Antwerps' meisje". Dit is een boeiend verhaal uit de tijd van de reformatie. Een moedige jonge deern, die zich niet schaamde vqor haar geloof uit te komen. En dan die Peter... wat een rakker! Prijs 8,50 Evert Kuyt, De Bel. In dit boek gaat het over een stroper, die door twee vriendjes in het bos ontdekt wordt. De jongens gaan z'n gangen na en de stro per kan worden ingerekend. Er zit een boeiende geschiedenis aan vast, de amateur-stroper is n.l. een jongeman die van kindsaf zoek was geweest en nu met z'n vader verenigd wordt. Het ver haal van de bel die redding bracht, is het sluitstuk. Evert Kuyt kan mooi ver tellen. Prijs 8,75. Twee boeken van de bekende schrijf ster A. Vogelaar-Van Amersfoort: Ma rieke wil er ook bij zijn en: Waar is Nelleke? Marieke beleeft allerlei avon turen eens was zijn weggelopen waarbij de politie moest worden inge schakeld, die haar vonden en weer thuis brachten. Het is me er eentje, die Marieke! In het tweede boek wordt van Nelleke verteld. Op school had zte de bijnaam van bengeltje. Die plagerijen deed haar besluiten van school weg te lopen. Ze kwam op een boerderij te recht, waar ze doornat in het hooi kroop. Het werd toch een happy-end. Pracht boeken voor schoolgaande meis jes. Prijs 7,95. Verraad en dapperheid, van de Zeeuwse historicus A. M. Wessels. Een verhaal voor wat grotere jongens, dat zich in 1689 afspeelt in de oude veste Sluis, de parel van West-Vlaanderen. De Duinkerker kapers spelen er een rol in. Boeiend verteld. Voor jongens die van geschiedenis houden een pracht boek! Ruim 100 blz., met mooie teke ningen. Prijs slechts 7,90. H. te Merwe: De Armada van koning Filips. Dit is weer zo'n echt verhaal van te Merwe, over de Spaanse Armada, de onoverwinnelijke vloot, die door Filips II in 1588 werd uitgerust tegen Enge land. Deze vloot bestond uit 130 sche pen met een bemanning van ca. 30.000 koppen, onder leiding van de onervaren hertog van Medina-Sidonia. Tot vier-' maal toe kwam het tot een treffen met de Engelse vloot aan de ingang van het kanaal. De Hollandse en Zeeuwse vloot speelden daarbij een grote rol daar gaat het in dit mooie boek over en de onovervnnnelijke vloot werd onder Gods voorzienigheid uiteen geslagen. Spannend verteld met vele belevenis sen op het Hollandse schip „De Gouden Leeuw". Een prachtboek, 144 blz. geïl lustreerd, prijs 12,50. Alle boeken zijn mooi gebonden in geplastificeerde band. het ontwerp -meer aandacht dient te worden besteed aan de imogelijkheid be drijven uit -de bebouwde -kom naar de polder te ^verplaatsen. Daar is een aan- trekkelij'ke subsddiemogelijiMieid voor aanwezig en ook voor -de gemeente kan het uit milieu-ihygiënisch oogmerk interessant zijn dat te Ibevo-rderen. ZONDAG 23 NOVEMBER MIDDELHAHNIS Herv. Ke-rk 10 uur ds. E. F. Vemgun-st, bediening Heilig Avondmaal en 6 uur ds. E. F. Ver- gunst, dankzegging Heilig Av-ondm-aal Extra -kollekte Ohr. scholen Bui- tengew. Wijiklgam. i.w. 10 uiur -ds. R. E. R. van Buiren Ohr. Ger. Kerk 10 uur lazen en) 3 uur ds. G. Blom van Meerkerk Gter. Gem. 10 en 6 uur leizen Ger. Kerik (Vrij;gemaakt) 10 en 3.30 uur lezeni. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. H. Talsma en 6 -uur ds. J. T. Cazan- der. DIRKSLAN'D Herv. -Kerk 10 uur kand. C. V. d. Valk, -Gouda en 6 -uur ds. M. van der Linden, Voiodberei'ding Heilig Avondmaal. Najaarszendingskollekte Ger. 'Gem. 10 .en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur ds. C. van SHedreigt, bediening Heilige Doop en 6 uur dhr. A. Veldhuizen yan Rotterdam. Extra kollekte Chr. belan gen -Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELIS-SANT Herv. Ksiia. 10 uur ds. J. T. Cazander en 6 uur ds. M. van Ren nes, Ouid Beijerland. STELLENDAM Herv. Kerk 10 -uur kand. D. Heuivelman, Ou-dewiater en 6 uur ds. R. v-a-n Ko-óten. Danikdag voor ge was, visserij eni arbeid. Danikstondkol- lekte. GOEDEREEDE Hecrv. Kerk 9 en 10.45 Uiur ds. R. van Kooten. Dankstond- -kollekte en 6.30 uur Ds. J. Blom. DankstondkoUekte. OUDDORP Henv. KeUk 9.30 en 6.30 uur és. S. 'de Jong. Woensdag 26 novem ber 7.30 uur ds. S. -de Jong Geref. Kerk 10.30 uur ds. J. de Kievit en 5 uur ds. C. Warner van Barendrecht 'Ger. -Gem. 9.30 en 4 uojr lezen Doopisigez. Gem. 9.30 uur dhr. v. d. Dool van Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 10 uur dhr. A. Veldhuizen, Rotterdam en 6 uur -ds. H. Visser. Extra kollekte Ger. Bond hulp aan -grote staden Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. H. Visser, en 6 uur ds. C. van Slie- dreigt —r Ger. 'Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur dhr. P. Kooiman, Ri-d- derikerk en 6 -uiur ds. J. Willemsen, Eethen! en Drongelen. Extra kollekte varende -gemeente - Ger. Kerk 10.30 en 6 uur drs. G. J. Smink. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur dhr. H. P. WRlstra en 6 uur ds. H. Talsma. Najaarszendingskollekte Ger. Kerk 10 uur lezen len 6 uur dhr. J. Fraanje te 'Goes. OOLTGENSPLAAT Herv. Kénk 9.30 u. ids. M. van der Linden en 6 uur ds. H. N. van Henisfoergen, nam. voorberei ding Heilig Avon-dmaal. Najaarszen dingskollekte Ger. Kerk 9.00 en 3.30 uur -ds. G. J. Smink te Stad aan 't Haringivliet Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. Th. van Stuyvenibeng te Middel- hamis, vorm. Heilig Avondmaal en' nam. dankzegging Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Heirv. Kerk 10 uur -kand. W. P. van Oorsdhot, Dordrecht -en 6 uur dhr. -C. Vroeigindeweij. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 en 5 uur kand. C. Schakel, Amsterdam Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Codée (v.m. voorber. H.A.) Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. Vanaf half november ligt de Beaujo lais Primeur weer bij de slijter, de piep jonge wijn-van-het-jaar waar talloze wijnliefhebbers reikhalzend naar heb ben uitgezien. De komst van de Beaujo lais heeft altijd iets feestelijks; dit is immers de eerste wijn van het nieuwe oogstjaar, een waarachtige primeur. Bo vendien smaakt de wyn ontzettend lek ker: je ruikt het fruit en je proeft de druif! Eerst toevallig fenomeen. Beaujolais Primeur is beslist geen uitvinding van de laatste tijd. Integen deel, de wijn bestaat al generaties lang. In de Beaujolais-streek namelijk ont-. dekte men al decennia terug dat be paalde vaten wijn zich sneller ontwik kelden dan andere. Soms was het ene fust van dezelfde wijnboer wèl te drin ken en het andere nog niet. Op een ge geven ogenblik ontstond bij de boeren de traditie om niet lang na de pluk van kelder naar kelder te trekken teneinde' samen te genieten van de allereerste vnjnen die op dronk gekomen waren. Deze plezierige tijdpassering begon oök mensen van buiten het gebied aan te trekken, en weldra begon er vanuit Dijon, Lyon en Parijs vraag te komen naar de frisse „Beaujolais de 1' année". Hetgeen betekende, dat een toevallig fenomeen nu op steeds grotere schaal moest worden nagestreefd. Altijd jong drinken. Net als Hollandse Nieuwe is Beaujo lais Primeui: een VTijn, die jong op z:n lekkerst is. Je moet 'm dan ook persé geen maanden of jaren laten liggen, want dan verliest hij alleen maar die kenmerkende fruitigheid. En dat is nu net zijn grote charme. De wijn blijft ongeveer een maand of zes zijn frisheid behouden, en moet dus ook binnen die periode worden gedron ken, jong en licht gekoeld. Dan name lijk, komen aUe eigenschappen het lek kerst tot hun recht. Dat -kwam in de igiste-rmiddag ge houden raadsvemgaderjng ter sprake bij de vaststelling wan het betreffende voor- toerei-dinigsib'esluit. Er zal een strook van 10 a 13 meter van het parkeerterrein nodig zijn maar -dat v-on-d -de raad niet toeziwaarlijk om dat het terrein todh een -duidelijke over- cajpaoiteit heeft -en slechts enkele ke ren par j'aar vol staat. Bij de heer van Dam (sgp) rees de vraag -of het learlingental van de Openbare kleutersdhool de -bouw van een nieuwe sichool we-ttigt; er zijn er 26, constateerde dhr. van Dam. Van de zij-de van de P.v.d.A. deed men daar wat igrimmig over omdat men idhr van Diam. van antipathie teigen het open- ibaar -onderwij-s verdacht. Hijn ontken- -de dat nadrukkelijk, verzekerend alleen op 'de wettelijke normen te heiblben wil len attenderen. Mevr. Grinwis-Blok voorzag dat er in felbr. 33 leerlingen zullen' Eijn,- in aug. een volle iklas- en dat er daarna zelfs een wachtlijst zal moeten word-en aan- „De qu'otering is dit jaar (gewoonweg -genegeerd!" stelde -dhir. 't Mannetje met spijt vast, daiarom -met spijt omdat de .Minister er de harde maatregel tegen over heeft igesteld dat er dit jaar geen tong meer m'ag worden aangevoerd. D-hr 't Mannetje verzeikerde dat idie klap hard aan zal komen temeer omdat de ibruto winsten dit jaar toch al aan- -merkelijk lager liggen .dan in 1974. „De Minister heeft -o-ok laten -dooirscheme-ren aldus dhr. 't Mannetje dat de pro cessen-verbaal die zijn gageven zeer dik betaald ziull-en imoeten worden! Spr. ge loofde stellig dat het behaalde economi sche voo-rdeel uit de teveel igevangen' tong zeker zial worden teruigibetaald. „Vandaag lijkt de oorlog tussen vis^ vers en Overheid getekend!" stelde dhr. 't Mannetje bezwaard 'vast en hij voor zag dan ook -acties van -de zijde van de vissers. „Niet een tol-opcade van -de Wa terweg, m-aar het lij-kt ervan te komen dat ze -gewo'on -gaan vissen en proces sen-verhaal riskeren". Spr. Ibered-dde -burg. van Velzen erop- voor dat er anis- S'chien een grote -groeip vissers om on dersteuning zal komen, „want", zed hij, „de visserij is voor -dit jaar teneinde en het duurt oog een poos vor het Nieuw jaar is". Ook vo-l-gend jaar zal niet meer dan 9200 ton tong mo-gen! worden aangevoerd, verdeeld ip-er P-k's per schip. Dhr. 't Mannetje wilde ©r als lid van de quoterintosoommissiè geen mededeling over doen' hoe veel tong er -teveel is igevist, maar vol stond met de oonstaterirtg dat dat „enorm veel" is| igieweest, zodanig zelfs dat -de Minister heeft verklaard tegen over zijn huitenlandse ooUe-ga's een to taal -geeiohtsverlies te hehtoen geleden. GEMEENTE DÜIVELAND De gemeenteraad van Duiveland hoopt op maandagavond 24 november a.s. in een openbare vergadering bijéén te komen in het gemeentehuis te Nieu- werkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Aanvan gende half acht. De agenda bestaat uit 19 punten en behelst o.m. de Ingekomen stukken en mededelingen. Verder aan vragen voor garantie van rente en af lossing van leningen voor de bouw van woningen aan de Korenbloemstraat te Oosterland, via het Bemiddelend Or gaan van de N.V. Bouvsrfonds voor Ned. Gemeenten voor den bouw van een woning aan de Deltastraat te Nieuwer- kerk, door dhr. J. Kik aldaar. Vervol gens aanvragen van garanties geldle ning voor aankoop bestaande woningen door de heren G. Arkenbout te Brui- nisse en P. Robben te Rotterdam, resp. voor aankoop van de p'anden Magnolia straat 35 te Nieuwerkerk, en Poststraat 3 te Sirjansland. Verder komt ter tafel de wijziging van een besluit garantie geldlening woningbouw K. van Zeven- ter te Vierpolders. Dan verlening mede werking aan de aanschaffing van meu bilair voor de bijzondere lagere school te Nieuwerkerk. Vervolgens bespreking instandhouding van de Openbare Lage re scholen te Ouwerkerk en te Sirjans land. Verder afrekening vakonderwijs en vaststelling beloning brandweerper soneel. Vaststelling bezoldiging gemeen te-arts te Nieuwerkerk en verlening krediet ten behoeve van een bushalte bij de „Blauwe'Keet". Verder verlening aanvullend krediet ten behoeve van een wapenschild gemeentehuis te Nieuwer kerk, en een krediet voor het aanbren gen van een alarminstallatie voor de bejaardenwoningen aan de Burg. Bou- manstraat te Nieuwerkerk. Vaststelling derde wijziging: „Legesverordening Duiveland" en de vaststelling verorde ning onroerend goedbelasting. Dan tot slot de aanbieding van de gemeente begroting 1967 voor de gemeente. Ge volgd door de Rondvraag en sluiting. SOMMELSDIJK De 17-jiairige j-onigeman Bram is idondfiirdaamDrigen overleden verwondingen die hij de avond had opgelopen toen hij, rijdend ibromimeir, -op de -Groene Zoom, van zijn ouderlijk -huis -op een sti de vrachtwagen hotste. Het was -die avond regenacj- weUicht heeft 'hij het hoofd wat gehad; de helm die hij droeg -een plastic scherm wat zijn zj* schien ook heeft -belemmerd. Do jongeman werd na het naar het ziekenhuis te Dirltslajj gebracht. Omdat ernstig -hen werd 'geconstateerd werd -hij dagmorgen naar het Dijkzigt zie ■overgelbracht waar hij overleed. iSdmmelsdij-k ig igesdh-okt doot -plotseling heengaan van een vat jeuigdige inwoners. De jongema; werkzaam bij -de R.-D.M. waar toedrijfsschool volgde. HERKI-NGEN Onder grote belangstelling wei dinsdagmiddag h-et stoffelijk or teraarde besteld van de jonge i. Groen, -die vrijdagmiddag 14 jioi bij een verkeersongeval om het -kwam. 'Dominee van -Hensbergen vaa' land sprak -aan het graf een wai- wend woord na-ar aanleiding var. diker 12 5, waarin hij voornamet jeuigd -op- de feartston-digheid van f ven wees. „pNTiet ieder mens kiijg ziekbed, niet ieder mens ■wordt het wordt hier weer bewaarheid," dominee van -Hen'^bergen, de -Gods londerst-eiunenende -genade dend. Inzonderheid -de valer dit Gods Woord on-der -de mensen 'brengen. De heer N. Groen, vader vat slachtoffer vermaande ide jeugd te niet te zoeken -op -de -plaatsen var, vermaakj „Zoek ihet -daar waar Woord wordt gepredikt. Iedere staan de kerkdeuren noig o-pen, -de paden -der zonde. Nog is het tijd spreelkt nog tot ons. Er gaat een uit van dit graif van onze oudste zo spraik -de heer Groen. Daarop dankte hij allen die e blijken van- liefde -en medeleven b-en betoond in deze droeve da»es zanderheid ook de [begrafenisi dhr. de Geus voor zijn geei dersteuning in de diagieri van smart. OUDE TONGE Bij een door kortsluiting onls b-rand in een vertre-k waarin ooi strijdingsmiddeleri lagen opgeslaja op het bedrijf va nde fa. I. van Zie' is gisteravond een forse gas ling 'oaitstaain die zich ook bïite,! geb-ou'W verspreidde. -Gevolg was dat brandweer en mensen -en het gezin van de fem Zielst prikkelingen in keel, tong er. -pen! -kregen waarmefe ze zich -doktersbehan-delinig hebben -gesteli was' -overigens igeen groot gevaai de -gezondheid want met het d."' van flink wat melk kon het alt weer in -orde koonen. De dokter seerde -de brandweermensen van -de traditionele borrel na de -b™ te zien. Het vereiste heel wat insparaiinj -de smeulende -brand te smoren cf -men eerst na mioest -gaan van middels er sprake was en hoe die. ten wo-rden geblust. -De ihrandscha' overigens gering. Rik Valkenburg: Impressies^ het land van de Sjaloom, TJitgevery „De Banier", P«si 2330 - Utrecht. Over zijn reis naar Israël bekende auteur Rik Valkenburg aantal impressies uit het land vat Sjaloom in een bundel samengi' Korte, geschreven indrukken over' wat hij daar in de vier weken di' er was, heeft gezien en gehoord. Hij begint met te vertellen van' vliegreis met de El-Al, de controle^ veiligheidsmaatregelen en wat Ui andere dag in Jeruzalem te zien'^ een bezoek aan het Hadassa-zielsej dat bewaakt is trouwens alle c gebouwen in Israël hebben wei andere bewaking. Hij maakt een o mee in een mini-synagoge en de, ningsseremonie van de onafhank heidsdag. Rik zocht steeds contac mensen; hij praat met broeder JoëJ- christelijke jood van het bij beleen met ds. J. W. v. d. Haeren in de tuin, de hof van Jozef van Arin" Zijn diepste impressie noemt hij bezoek aan Golgotha. In Betm' spreekt hij met de burgemeester- volbloed Arabier); hij wandelde" velden van Efratha, een andere* hij in gesprek met Joodse theologei'- diplomaten, met mensen uit de boets, met de evangelist ds. Bav»* met generaal Elazar en anderen- bezoek betrof verder alle voorna plaatsen in Israël die in de Bijbel komen, te veel om op te noemei prettig lezend boek, geïUustreero.^ tal van schitterende foto's. Zij, Israël geweest zijn zullen er in'- len en die een reis naar het höi-, land willen maken kunnen van d" veel nut hebben. Het is zeer fraai uitgevoerd, Hj tegen de zeer lage prijs van t Spotgoedkoop! Uitnemend ges** geschenk voor de komende feeS'" D. Til.''-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2