iiAnPEfi niEuws Yao broedscliotel tot Barcelona ALLE DE WERCKEN VAN JACOB CATS Pracht resultaat verkoping Zenilingskrans Ger. Gem. „DE BANIER» BBBIIBilH^BIIIII blad Vrijdag 14 november 1975 No. 4439 uiven met rust laten Postgiro wijzigt legimitatle- voorscliriften UIZEN- OUW- PlAN ES MiVlilVi SRAëL EEN ZEER BELANGRIJKE UITGAVE Bij voldoende intekening zal voorjaar 1976 bij ons verschijnen: Het is bijna 400 jaar igeleden, dat Jacob Cats op 10 november 1577 te Brouwershaven in Zeeland werd geboren. Reeds in zijn tijd was hij beroemd, in Nederland zowel als in Vlaanderen. De naam „Vader Oats" geeft aan welk een grote populariteit de dichter bij de opeenvolgende generaties genoot. Niet zelden was naast de Bijbel een plaats ingeruimd voor „Vader Cats". Wie heden ten dage een echte „oude Cats" wü aanschaffen, zal niet alleen lang moeten zoeken, maar bovendien een niet gering bedrag moeten betalen. Om het mogelijk te maken dat „Alle de wercken van Jacob Oats" weer een plaats onder ons volk krijgen, leek het ons een goede-gedachte om van het standaardwerk naar de uitgave van 1712, te Amsterdam uitgegeven door J. van Heekeren e.a. een fascimilé-herdruk te geven. Een schat van ca. 435 zeer mooie gravures van Adriaen van de Venne maken dit werk mede zeer waardevol. Wat het uiterlijk betreft zal deze uitgave ook zoveel mogelijk overeenkomst vertonen met de uitgave van 1712. Uitvoering in twee delen, de rug in leer gebonden met ribben. Formaat oa. 40 x 27 cm. Totaal 1400 bladz., gedrukt op prachtig hcht getint gevergeerd papier, met duidelijk leesbare letter (Romein). De prijs bedraagt 650,compleet bij intekening, na verschijning 725, Termijnbetaling is mogelijk (op de intekenprijs Ie termijn 150,en 5 termijnen van 100, INHOUD: Deel I Sinne- en Minnebeelden - Emblemata Moralia Oeeonomica - Self- stryt - Toneel der Mannelyke achtbaarheyt - Huwelyk I tot VI - Galathea o Herders Minneklagt - Spiegel van den Ouden en Nieuwen Tydt. Deel II 's Weerelds begin, midden en eynde - Proefsteen van den Trouringh I, II en Hl - Ouderdom en Buytenleven I, II en III - Hofgedachten in het Buytenleven VEin den Schrijver op SorgvMet - Invallende gedachten op voorvallende Gelegentheden - Af beeldinghe van het Huwelick - Doodkiste voor de levendigen of Sinnebeelden uyt Godes Woordt - Tachtigjarige Bedenckingen - Gedachten op slapeloose Nachten - Het twee en tachtigjarige leven van den Heere J. Cats, van zijn Geboorte tot zijn Dood. De raad, die Jacob Cats geeft in zijn boek over de „Opvoedinge der Kin deren" geven wij u hieronder met betrekking tot zijn gehele werk gaarne door: Meynt iemant desen Boeck te lang of groot te wesen, Die magh, indien hij wil, alleen maer weynig lesen; Een reden, sender meer, een regel wel gevat, Een spreucke, waerde vrient, is hier een groote schat. Soo ghy daerom dit wèrck misschien eens quaemt te koopen. Wilt oock het minste woordt niet haestig over-loopen; Herkaut, eer dat ghy swelght, slockt niet, gelijk een vraet, Maer denckt meer, als ghy leest; en leest meer alser staet. Prospectus gratis op aanvrage. Etjn uitgave van: B.V. UITGEVERIJ Postbus 2330, Utrecht. Telefoon (030) 3133 77 BON liiiliMi BiiPiBMIilisii^ii^illliBiiiiliiiiS^ IIB^SiiiilHÉlBHBPiiiMPiHÉiBii \gji^-""""-""-"'" Nieuws uit Zeeland PREDIKBEURTEN ZEELAND HERKINGEN: Wie goed met de duiven speelt krijgt ogal eens bezoek van journalisten of fflpcrs. Dat is allemaal wel aardig maar ch is het beter de duiven hun rust te innen. Vooral deze dagen nu de rui an de laatste pen nog niet voltooid is, oet men het pakken zoveel mogelijk hterwege laten. Nog deze week trok een goede vriend gjj uie trots zijn kampioenvlieger ttend het laatste pennetje los. En e man kan toch echt wel een duif pak- en. Even wat gewrongen gegrepen en et is gebeurd. J.l. zaterdag was ik echt te vroeg aan het keuren in Kaatsheuvel -n enige bestuursleden verwonderden r zich over dat ik bij het keuren niet eeds de tweede vleugel open trok. Ik ees hun op het gevaar van dit vleu- itrekken bij onvolgroeide slagpennen. u is dat opentrekken van die tweede eugel alleen noodzakelijk als men wil eken naar gebreken om een duif in unten te kunnen drukken. Doorgaans -perk ik me tot de zeer perfekte of ijfelachtige typen om beide vleugels bekijken. Een man die al vijfenvijftig jaar dui- -n keurt we waren samen aan het uren vertelde me hoe men vroeger duif aan alle kanten ronddraaide, de "ten bekeek, er waren er zelfs die er ee moesten rammelen om tot het. aarderingscljfer te geraken. Geen onder dat men de ganse dag nodig d OKI 100 duiven te beoordelen. Na -e tien moest dan wat geestrijk vocht ar binnen worden gegoten. Misschien as de drinkbekwaamheid toen nog wel langrijker dan het onderscheiden van duiveneigenschappen. Om terug te komen op de winterrust or onze vogels, laten we de hygiëne epassen als de duiven buiten vliegen, it uitvliegen moet vooral bij winter- -g zoveel mogelijk op vaste tijden ge uren. Vaste tijden die tevens inhou- n dat het „rantsoen" op dezelfde tijd rdt gegeven. angdurige zieke duiven natte uzen of natte uitwerpselen -nen beter worden gekapt. Deze akkelingen kunnen niet voldoende ti-stoffen tegen de kwalen produce- n. Het zullen tobbers blijven. Een duif -n een korte tijd ziek zijn, ze zal zich- If zonder hulp van de veearts kunnen "ezen. Mochten we toch een middel halen geven we dat niet aan onze gezon- e vogels. Middelen hebben doorgaans eveneffekten die verwoestingen bij ze gezonde duiven kunnen aanrich- n. De farmaceutische nijverheid moet eeds sterkere preparaten produceren dat het duivengestel zich aanpast n bepaalde ziekten. Een en ander met ven omschreven nadelige gevolgen, eaal blijft de duiven zo kort mogelijk de natuur laten leven en presteren eigen kracht, weerstand en instinkt. Na het verschijnen van het vluchtboek 75 berichtte dhr. A. v. d. Linden te 'ddelhamis dat hij volgens eigen tel- g de vijfde plaats in het kampioen- hap jonge duiven bezet. Omdat rectificatie van het vluchtboek "t meer mogelijk is, gunnen we hem 'ddels het E.N. gaarne de eer voor eze prestatie. Het noodlot tarten is uw duiven uit laten met zware mist. Iedereen heeft wel eens de neiging verder te willen springen dan zijn polstok lang is. Zo ook wij. Onze duiven twee achtereen volgende dagen uitgelaten met zware mist. De eerste dag geen problemen en alles na een half uur terug. De tweede dag 45 duiven om 9 uur losgelaten. Dit maal bleek de mist veel hardnekkiger en eerst om 12 uur verschenen de eer ste zes terug. Zo bleven ze druppelsge wijze terugkeren ondanks dat de mist bleef. Om 16.00 uur waren er nog 10 achter. Andermaal kwam het verhaal van de Bilt dat het op zou klaren niet uit. Zware verliezen en als de mist een paar dagen aanhoudt verwacht ik ook geen duiven meer terug. Vooral in de kust gebieden is mist zeer verradelijk en hebben de dieren geen kans meer om thuis te geraken. Een duivenliefhebber is nooit te oud om te leren en hij blijft fouten maken. De rekeninghouders van de Postgiro krijgen bij het innen van kascheques en girobetaalkaarten zowel in binnen- als buitenland te maken met strengere le gitimatievoorschriften. Met het invoeren van nieuwe maatre gelen poogt de Postgiro te voorkomen, dat gestolen kascheques en girobetaal kaarten op gemakkelijke wijze kunnen worden verzilverd. Voor het inwisselen van girobetaal kaarten in het buitenland zal vanaf 1 december a.s. een dubbele legitimatie vereist zijn. Rekeninghouders zullen zich dan bij de postkantoren niet alleen met hun paspoort, doch ook met hun girobetaal- pas moeten legitimeren. De maatregel loopt vooruit op het feit, dat de Postgiro in de loop van 1976 alle rekeninghouders in het bezit gaat stel len van een nieuwe, overeenkomstig in ternationale eisen vastgestelde, giropas. De nieuwe passen, die gratis worden verstrekt, zullen via de postkantoren worden uitgereikt. Na ontvangst van deze pas zal men uitsluitend op vertoon hiervan uitbetaling van kascheques en girobetaalkaarten kunnen krijgen. iWIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bouwvakkers U kunt uw bonnen voor de Kerst en Nieuwjaar, (6 verlofdagen) inleveren op dinsdag 11 nov. 's avonds na 6.30 uur bij G. Overweel, Pr. Marijkestraat 11, Mid- delhamis, tel. 3215. MELISSANT Vakantiebonnen. Bouw en Schilders- bonnen kunt u inleveren voor a.s. feestdagen op dinsdag 18 nov. a.s. n.m. 6 uur. Zonder de welbekende vakan tiebon-boekjes worden geen bonnen aangenomen. Adres L. Oudenaren, Bin nenweg 52, Melissant. In vervolg op het artikel: Woning- ood in Nes Ammim Israël, in ons blad an 3 oktober 1975, deelt het comité ede, dat vele giften ook van het eiland "n binnengekomen. Zij is daar zeer ankbaar voor. De fam. Bakker, Secr. Rooilaan 9 te irksland heeft de vertegenwoordiging an ons comité voor het gehele eiland P zich genomen. Op dit adres zijn anddoeken verkrijgbaar voor een be- rag van 10,— per stuk in vier kleu- ffl. In deze handdoeken is het em- leem van Nes Ammim ingeweven, oorts kunnen op dit adres T-shirts orden besteld eveneens voorzien van embleem (kleur groen) en tegen de njs van lO,— per stuk. Ook zijn aardebonnen verkrijgbaar tegen een 6Mag van 1,— of 5,— voor hen die voor dit doel een kleine gift willen af staan. Grotere giften kunnen direct worden gestort op giro 2708 ten name van de AMRO BANK te GOUDA met vermelding rekeningno. 461346400 Huizenbouwplan Nes Ammim. Alle gif ten zijn aftrekbaar van de belasting. Nogmaals wil het comité onder uw aandacht brengen, dat de woningnood in Nes Ammim voor velen van haar dorpsbewoners groot is. Aan het ver blijf in de bunkers en de houten wonin gen moet op korte termijn een einde worden gemaakt. De slechte woonruim ten uit de beginperiode moet worden vervangen; kortom er moet een groot aantal nieuwe en goede woningen wor den gebouwd. Dit is mede mogelijk als aUe eiland bewoners de handen ineen slaan en ons de middelen daartoe verschaffen. Inteikeining ook (bij uw boekhandelaar. Naam: Adres: Plaats: tekent in op „Jacob Cats-Werken", 2 dln. 650,— Betaling: ineens/in termijnen verzoekt toezending van prospectus „Jacob Cats". Da turn Handtekening: U kunt deze bon in open enveloppe en ongefrankeerd zenden aan: BV XJitgeverij „De Banier", Antwoord nummer 1238, Utrecht. Een van beide doorhalen s.v.p. THOLEN Woningbouw Beter Wonen De Stichting Beter Wonen heeft beslo ten dit jaar nog te beginnen met het bouwen van 109 woningen waarvan de gemiddelde huur op 260,per maand komt. In Tholen komen er dan 38, in Poortvliet 10, in Scherpenisse 13 in St. Maartensdijk 20, in Stavenisse 8, in St. Annaland 10 en iri Oud-Vossemeer ook: 10. Van het contingent van 109 wonin gen dienen er 11 te worden gereserveerd, voor rijksgenoten en rijkspersoneel. De' totale jaarlijkse exploitatiekosten voor het contingent woningen zijn berekend op 793.432,Er komen 18 woningen met 4 slaapkamers en de overigen met 3 slaapkamers. Bisamratten. Op Tholen en St. Phi- lipsland zijn er in de maand oktober 650 bisamratten gevangen. Dit hoge aantal komt onder meer voor omdat de sloten nagenoeg droog staan en men kan nog steeds klemmen zetten waar men anders met hogere waterstand niet bij kan. OUD VOSSEMEER Handtekeningen voor eigen brand weer. Burgemeester J. E. van Boeijen ontving maandag in het gemeentehuis van Tholen te St. Maartensdijk uit han den van de comitéleden Van Gorsel, Verhees en Hommel 952 handtekenin gen van inwoners van Oud Vossemeer, die eên eigen brandweer willen terug hebben. Bij de reorganisatie van de brandweer op het eiland Tholen van 7 korpsen naar 4 korpsen is in Oud-Vos semeer het korps komen te vervallen. De brandbestrijding in Oud-Vossemeer wordt nu verzorgd door Tholen en St. Annaland. De burgemeester zegde toe, dat deze zaak nog dit jaar in één van de raadsvergaderingen ter sprake zal komen. SINT ANNALAND Jaarlijkse Dankdag. De jaarlijkse Dankdag voor Gewas en Arbeid zal te Sint Annaland voor alle drie kerken D.V. gehouden worden op woensdag 19 november a.s. SINT MAARTENSDIJK Oosterscheldevissers kampioen Zaterdag werd in Hypolitushoef de eindronde gehouden voor het Neder lands kampioenschap kusthengelen. De hengelsportvereniging Oosterschelde vissers met het team M. Dijke, W. Smelt W. van Dijke, A. van Beveren en C. IJsseldijk kon het kampioenschap in de wacht slepen. Bij het individuele kam- pioenischap haalden W. Smels de twee de prijs en W. Dijke de achtste. VrJtjdag 21 november wordt het win nende team in de zaal van Haestinge door het gemeentebestuur gehuldigd. BRUINISSE Kerknieuws. Maandagavond 17 no vember hoopt voor de Oud Geref. Ge meente alhier voor te gaan Ds. L. Ge braad vam St. Philipsland (Dankstond). Aanvang 19.30 uur. ZONDAG 16 NOVEMBER NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur Ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 uur Ds. P. Joosse Vlissingen, 3 uur kand. P. J. Moet, Bruinisse Geref. Gem. 10 en 3 uur student J. J. van Eckeveld te Scher- penzeel Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur kand. C. L. van Rooy uit Utrecht, 6 uur ds. M. C. van der Meer (Jeugd dienst) Ger. Kerk: Gez. diensten met de kerk van N'kerk, in de kerk aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur ds. A. van der Meer. SINT ANNALAND Herv. Kera 10 en 6 uur ds. J. Codée Geref. Gem. 9.30 2 en 6 uur ds. P. Blok uit Dirksland Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.1.5 en 6.15 uur lezen. 19 NOVEMBER 1975 (Dankdag voor Gewas en i>i.rbeid) rSINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. J. Codée Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur ds. W. Hage van Oos- terland Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bejaardenmldda;; N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Middelharnis - Som- imelsdijk nodigt bejaarden weer harte lijk uit op D.V. dinsdagmiddag 18 nov. ihalf drie in de Jeugdhaven te komen. De heer Markestein zal ons deze middag zijn kollektie oude ansi'chten van Mid delharnis - SommelsdijU tonen. Als vervoer noodzakelijk is kunt u zich wenden tot Mevr. C. Bienefelt, tel. 3428, Blevr. E. Groen-eveld, .tel. 2773. J.l. vrijdag werd door de Zendings- krans der Geref. Gemeente de jaarlijkse verkoping gehouden in het Vereni gingsgebouw „Ons Huis". Het was weer een „massa-markt" in het klein. De wanden waren gedrapeerd met een verscheidenheid van zelf ver vaardigde lakens, tafellakens, bedsprei en, overhanddoeken enz. Er was trouwens van alles te koop. Er waren zelf gebakken brokken, kruid- plaatjes, cakes enz. Voorts appels, Zeeuwse mosselen, een complete boe kenhoek, te veel om op te noemen. De vorige dag was er een oliebollen- dag gehouden, wat ook een groot suc- De tafels lagen vol met koopwaar. ces bleek. Men kwam wel 100 zakken oliebollen tekort. Ook de enkele hon derden kilo's mosselen waren zo ge-^ vlogen. Was er eerst enige vrees voor de uit slag i.v.m. de vorige week" gehouden „rommelmarkt" voor de school, deze vrees bleek ongegrond. Het resultaat was het formidabele bedrag van 10.000,Dit alles is ten bate van de Zending der Gereformeerde Gemeen ten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9