Rolstoelwoningen en vrügezellen-flatj in gebruik genomen KitideAPiO'e&fe m STELLEN DAM 12 3 4 5 X XXX XX XX XX 6 7 8 9 10 XX XX XX XX XX C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOBDUIILSDIJK Telefoon (01870) 2609 INGEZONDEN „Gemeentebestuj van Middelharnl kiest voor Rijnmont^"' Bladz. 2 «EIE.ANDEN-NIEUWS' Vrijdag 14 novemiJ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comDleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. BEGONIA Kunt u aan de ingesloten blaadjes zien, wat er met mijn begonia aan de hand is? Antwoord: Daar de blaadjes al uitge droogd aankwamen, is het niet met ze kerheid te zeggen wat uw plant scheelt. Zoals wij door de loep zagen is het waarschijnlijk meeldauw. Om dit te voorkomen moet u de plant aan de dro ge kant houden, dus niet op de aarde gieten maar op het schoteltje en nooit de plant sproeien. Is uw plant erg aan getast dan moet u hem afsnijden en be stuiven met zwavel. GEWICHTEN VERZAMEL A ARS Ik verzamel gewichten. Is er ook een club van verzamelaars en/of een tijd schrift, waarin allerlei wetenswaardigs over maten en gewichten wordt ver teld? Antwoord: In 1973 is er een vereni ging van verzamelaars van maten en gewichten opgericht. Deze organiseert bijeenkomsten, waar de leden eikaars collecties kunnen zien en voorwerpen kunnen ruilen. In het mededelingen blad worden interessante bijzonderhe den verteld. U kunt zich aanmelden als lid door storting van een jaar contribu tie ad 27,50 op girorekening 26 52 895 t.n.v. Ch. Valent, Aristotelesstraat 26, Amsterdam, die desgewenst nadere in lichtingen verstrekt. OUDE CHAMPAGNE Hoe oud is eigenlijk de champagne wijn? Antwoord: Het procédé om de brui sende drank te fabriceren die men de laatste eeuwen als champagne verkoopt, is uitgevonden in 1680. Toen wist de Benedictijner monnik Dom Pierre Pérignon, geboren in 16 38 te Sainte Menehould, in de abdij van Haut Vil- liers de daar gewonnen wijn op fles mousserend te maken. Dom Pérignon overleed in 1715, maar zijn champagne bleek onsterfelijk. ROMEINSE DUIZENDEN Ik heb wel iets geleerd over Romein se cijfers, maar ik sta toch voor een raadsel als ik omgekeerde Cs zie. Wat betekent bijvoorbeeld: CCI en dan twee in spiegelschrift staande letters C? Antwoord: Vóór het getal duizend door een M werd aangeduid, gebruikten de Romeinen daar andere letters voor. Zij combineerden een hoofdletter C met een I en een in spiegelschrift geplaatste C. Deze werden tegen elkaar geschre ven. Het getal tweeduizend werd ver volgens geconstrueerd door het aan el kaar 'koppelen van achtereenvolgens CCI en nog eens twee in spiegelschrift geselde hoofdletters C. Voor de drie duizend werd dat CCCI en dan drie omgedraaide Cs, enz. Omdat dit alle maal te veel plaats vergde, is men voor elke duizend de M gaan gebruiken. MM 2000, MMM 3000. Tiendui zend maakte men met een X streep boven het getal en honderdduizend door een rechthoekige omraming. En kele I's in een vierkantje betekenen dus 200.000, 'n V in een vierkant 500.000 en een X in een vierkant is een miljoen. VOORLOPIG KOOPCONTRACT Ik had een huis op het oog en er is alleen maar een voorlopig papier opge maakt. Nu ik toch mijn keus op een ander en beter huis heb laten vallen, dreigt de makelaar, dat ik 15.000, boete heb te betalen. Maar ik had het eerste toch nog niet definitief gekocht? Wat moet ik doen? Antwoord: U zult het eerste huis moeten aanvaarden of u zult volgens het boetebeding in het door u getekende contract toch die 15.000,hebben te voldoen. Dat „voorlopig koopkontrakt" is namelijk wel degeUjk een koopkon trakt. Het woordje voorlopig duidt er op, dat de notaris nader de koopakte zal opstellen volgens de (voorlopig) opge stelde regeling en dat u dan het huis kunt aanvaarden, hetgeen bij het teke nen van die eerste overeenkomst nog niet mogelijk is. De formele overschrij ving moet namelijk volgens de wet door een notaris geschieden. Maar bij de notaris koopt u niet meer. Die koop is al gesloten met de makelaar of de eigenaar van het betrokken huis. En als u het „voorlopige koopkontrakt" goed naleest, zult u er ook uit kunnen opma^ ken, dat het allemaal om een definitie ve koopovereenkomst gaat met een boetebeding van omstreeks IC/o van de koopsom voor het geval één der partijen die overeenkomst niet naleeft. Hopelijk hebt u intussen bij het tweede huis (nog) geen kontrakt ondertekend! BOOM MEE VERHUIZEN Kan ik bij de komende verhuizing een meidoom van 3 meter hoog en een sneeuwbal van 2 meter meenemen? Antwoord: Neen. Het huis is verkocht of verhuurd met alles er op en er aan, dus u mag ook niets uit de tuin ont vreemden dat contractueel is overge dragen. De meidoom heeft bovendien een penwortel en kan heel moeilijk worden verplant. Bij de sneeuwbal zoudt u een wortelkluit van circa 200 kg moeten meevoeren en dat is tech nisch moeilijk uitvoerbaar. Zonder zo'n kluit zal de boom het zeer waarschijn lijk niet overleven. U kunt eenvoudiger enkele nieuwe boompjes aanplanten in uw volgende tuin. VERGEEFS WERK Er moet ergens in België een be roemde gevelsteen te vinden zijn, waar op een neger uitgebeeld staat, terwijl hij door een vrouw gewassen wordt. Het opschrift is: vergeefs werk, of iets der gelijks. Waar kan ik die steen vinden? Antwoord: Daarvoor hoeft u niet naar België te reizen. De door u bedoelde voorstelling bevond zich op een uit hangbord in Gent. met de omschrijving „In den verloren Arbeid". Als gevel steen is daar in België geen exemplaar van bekend. Wel in ons land. Een steen met een naakte moor in een tobbe, die geboend wordt door twee vrouwen in Noordhollandse klederdracht, bevond zich in de gevel van het huis Haarlem merstraat 60 in Amsterdam. Bij ver bouwing van het perceel is die gevel steen overgebracht naar de buitenmuur van een uitbouw van het Rijksmuseum. Als u buitenom het Amsterdamse Rijks museum heenloopt, kunt u de gezochte voorstelling fotograferen. ENGELS GELD Ik ga eerstdaags naar Engeland. Hoe is het pond nu verdeeld, want ik hoor de dat er toch nog shiUingen bestaan en dat er artikelen in guinea's geprijsd staan. Antwoord: Het pond is met het deci male stelsel verdeeld in 100 pence, dus 1 penny is een honderdste pond. Er zijn ook munten van een halve penny en van 2 pence, die zijn met de penny zelf van koperkleurige koperzink legering. De munt van vijf pence is de shilling die u bedoelt. Het bekende twee shil- lingstuk is gelijk aan het tienpence muntje. Voorts is er een zevenkantige munt geslagen van 50 pence, ofwel een half pond. Deze komt overeen met een waarde van tien shiUingen. Er gaan dus nog altijd twintig shiUingen in een pond. In bepaalde winkels prijst men dure artikelen nog met guinea's. Houdt er rekening mee, dat daarmede de oude eenheid van 21 shiUingen bedoeld is! Dat wil zeggen: één pond plus vijf pen ce per guinea. Munten of biljetten be staan er niet van deze eenheid. AFZAKKENDE PANTIES Ik draag twee panties, omdat één me te koud zit. Maar ze zakken me af. Weet u daar iets tegen? Antwoord: Het afzakken wordt ver oorzaakt doordat twee panties over el kaar wegglijden. U kunt daarom beter één panty van b.v. 50 denier dragen dan twee van 30 denier. Het „te koud" zitten is een kwestie van wennen. In vroeger tijden droegen de vrouwen heel wat meer ondergoed dan tegenwoordig en volgens de medici wordt de kans óp kou vatten vergroot door het dragen van teveel kleren. In een warme kamer mag u zeker niet te dik gekleed gaan. Als u even went aan een laagje minder, zult u werkelijk geen last hebben van koude. VERPLICHT VERZEKERD Hoe lang moet je per week werken om verplicht verzekerd te kunnen zijn bij een ziekenfonds? Antwoord: Tenminste een halve dag per week in loondienst. HONDEBED Ik heb een jong hondje gekocht. Wat is nu de beste slaapplaats, een rieten mand, een kistje of zo'n nieuwerwets hondebed? Antwoord: Van belang is een tocht- of trekvrije Ugplaats waaruit de lichaamswarmte van het dier niet on middellijk wegzuigt. U kunt heel goed beginnen met een oude doos (zonodig met een iets verlaagde zijkant om er gemakkelijker in te klimmen), omdat pups alles willen stukknagen. Zo'n doos kunt u namelijk gemakkelijk vervan gen. Wel dagelijks de stofzuiger erin om eitjes van ongedierte enz. op te zuigen. Rieten hondemanden zijn erg kwetsbaar omdat ze door vrijwel alle honden wor den vernield en bovendien schrikbaren de broedplaatsen voor vlooien e.d. vor men. Hygiënischer is voor grote dieren het hondebed, bestaande uit een stalen frame, bespannen met linnen. Dit lin nen kunt u er geregeld afhalen en (la ten) wassen. Een kist is het minst ge schikt i.v.m. spUnters en formaat. Voor- ■';r:>?'''''^!ï^^'i^-^^i:S^S^i'^: *^W?^Wïss!S^^ De Woningbouwver. „Beter Wonen" te Goedereede heeft j.l. zaterdag met enig ceremonieel een nieuw complex bijzondere woningen in gebruik geno men. Dat staat aan de Azaleastraat te Stellendam en bevat beneden 3 rolstoel- woningen en op de tweede woonlaag een zestal geriefelijke flatjes voor al leenstaanden. Tot dusver exploiteerde „Beter Wo nen" nog maar één aangepaste woning De foto toont het interieur van een van de „vrijgezellen-flatjes", model- ingericht door dhr. Noordijk van de Fa. den Braber. maar met het gereedkomen van het nieuwe complex heeft de Vereniging er drie bijgekregen. Ze zijn inmiddels met graagte in gebruik genomen want de woningen bieden een groot comfort aan hen die aan het gebruik rolstoel gebonden zijn. Ook de fl voor alleenstaanden zijn of bewj ter bewoning uitgegeven en ookl mee wordt in een behoefte vooif „Beter Wonen" is de eerste bouwvereniging die tot de bo deze specifieke kleinere woninjj komen is; in de overige gemeerl het nog niet verder dan plaimeif men. al voor wat forse dieren zijn geen be hoorlijke kisten te krijgen, want een hond moet languit kunnen liggen op zijn slaapplaats. STROEVE SJOELBAK Onze sjoelbak is in de loop der jaren erg stroef geworden, zodat de stenen moeiUjk doorglijden. Wat valt daar aan te doen? Antwoord: Nu u er niet in geslaagd bent, de sjoelbak met eenvoudiger mid delen voldoende glad te krijgen, blijft er niet anders over dan het hout te schuren. Eerst met grof, daarna met fijn schuurlinnen. Neem er een blokje voor, waar u het scshuurlirmen omheen slaat. Dat werkt gemakkelijker. Als het behoorlijk hout is, kunt u het daarna in de was zetten. Vooral niet beitsen of vernissen, want daar wordt uw sjoelbak weer stroef van. VOGELWET HANDHAVEN Een vriend van mij is vogelcontroleur geworden, met een officiële aanstelling van het ministerie. Kan ik dat ook krij gen? Antwoord: Niet zomaar „krijgen". Je moet er iets voor doen. Voor de functie van (onbezoldigd) vogelwetcontroleur moet je eerst een cursus volgen. Als je die lessen goed geleerd hebt en onder- Beste meisjes en jongens! Van Marijke van Dijke uit Zoeter- meer ontving ik een brief, waarin ze schrijft het jammer te vinden, dat er zo weinig raadsels door de kinderen zelf opgestuurd worden. Nu is zij zelf aan het werk gegaan en heeft mij een vijftal raadsels, die zij zelf gemaakt heeft, toegezonden. Hier volgt er één van: NOVEMBERRAADSEL 2 vergeetboek geraakt. Wel bedankt voor je schrijven, dat tussen de drukte van de tentamens moest gebeuren. De har telijke groeten aan allen terug. Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Bedankt voor die schitterende kaart, die precies op tijd werd bezorgd. Zusjes Voortman, Ouddorp. Geweldig, wat een prachtige kaart! Het deed me veel genoegen. Marjan Klop, H. I. Ambacht. Prach tig, die kaart met dat landelijk tafe reeltje. Een korenmolen te midden van het afgemaaide graan. Vriendelijk be dankt. Joke Voortman, Gouda. Je zusjes heb ben jouw naam ook op hun kaart ge schreven; zij wisten niet dat jij apart Op de kruisjeslijn boven, van links naar rechts, moet het geschrift komen te staan, dat op de wand van het paleis van Belsazar zo geheimzinnig werd ge schreven. Dat is te vinden in Daniel. Verder zijn er tien woorden, die naar beneden lopen. Elk woord bestaat uit 6 letters. Die woorden kun je de tanden van de kam noemen, want zoals jullie zien, is het een kamraadsel. Elk woord wordt dus gevormd door het kruisje van boven en dan nog de 5 punten. De omschrijving van deze gevraagde woorden is als volgt: 1. Nieuwe naam voor Misaël (Daniël). 2. Geweldig jager in het Boek Genesis 3. Zuster van Maria en Lazarus. 4. Stad waarheen Jona moest gaan prediken. 5. Edelsteen; zie Boek Openbaring. 6. Opstandeling in de woestijn. 7. Vader van Noach. 8. Opvolger van Felix (Handelingen). 9. Vrouw uit Jericho die de verspie ders verborg. 10. Goddeloze koningin in Israël. Ik denk, dat het nu aUemaal wel dui delijk is. Di,t raadsel werd ingezonden, zoals ik al gezegd heb, door Marijke van Dflke uit Zoetermeer. Vriendelijk bedankt, Marijke! BRIEFWISSELING Lenie de Jong, Ouddorp. Al was het op het nippertje, toch ben ik niet in de zou verrassen om mij een kaart uit de pijpestad te zenden, een kaart met de ingang van het prachtige stadhuis. Veel dank ervoor! Wilma Bechtum, Dlrksland. Ik ben geschrokken, dat je me schreef, dat je nu al zo lang tevergeefs gewacht hebt op de prijs. Ik heb dadelijk, zonder ver der in je brief te lezen, het kantoor op gebeld, en alles meegedeeld. Er zal een grondig onderzoek plaats hebben, hoe dat mogelijk is. Meer kan ik er niet aan doen. Ik weet haast zeker dat nu alles zeer spoedig in het reine zal komen. Hoe ging het op de klasseavond? Die spreekbeurt heb je aardig gedaan: ruim voldoende. En kreeg je veel vragen op je inleiding, die je voor „Mirjam" ge houden hebt? Ën wist je de antwoor den? Peter van Rossum, Melissant. Geluk kig dat het goed gaat met de dieren. Dat is de eerste regel die je in je brief schrijft. Zo gaan je gedachten naar de beesten uit. Jij weet misschien nog be ter dan ik, hoe nu de bieten gerooid en vervoerd worden. Ik zie dat niet zo vaak. Maar ik weet heel goed, hoe het vroeger gebeurde. Het was heel hard werken, voor de mensen en voor de paarden. Alles is heel veel veranderd. Jos Janse, Serooskerke. Voor jou wa ren de raadsels niet moeUijk, maar je kan wel begrijpen, dat jongere kinderen er niet zo gauw achter komen. Die moe ten echt wel eens rimpels in hun voor hoofd trekken, of op de punt van hun potlood bijten. Nog hartelijk gefelici teerd met je verjaardag, en ook de an dere, die in de vorige maand jarig zijn geweest. De jaardag van je vader was wel een heel bizondere! De cijfers, die je opnoemde, waren goed. Ik hoop voor je, dat het niet'die andere cijfers ook zo gunstig is uitgevallen. Gerard van Rossum, Melissant. Het is altijd geen Idaagzang over de dieren; er is gelukkig ook wel zonneschijn. Als er een stier losbreekt, kunnen er ernsti ge ongelukken gebeuren, maar bij jullie was dat niet het geval. Ook dat viel aar dig mee. Er zijn blijkbaar ook minder wilde stieren bij. Op het land gaan de werkzaamheden heel wat gemakkelijker dan vorig jaar. Wat een groot verschil! Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Jij hebt de herfstvakantie heel nuttig be steed. Ik denk dat je vader er heel blij mee is, dat jij zo geholpen hebt. En het was gelukkig droog weer voor dat werk. Dan gaat alles veel gemakkelijker. Over het nieuwe hoofd iMn je nog niet veel zeggen; daar is de tijd nog te kort voor. Als hij eens bij jullie geweest is, zal je hem beter kennen. Anne van Rossum, Melissant, Eigen lijk is het wel jammer dat je nu niet veel tijd meer hebt om te spelen. Maar je 'zal langzamerhand van het het vele spelen af moeten, want het leren is hard nodig. En er is zo heerlijk plaats om te spelen in het hooi, met de hutten, de lange gangen, de dwaalgangen en de verborgen valkuUen! Wel wat gevaar lijk, neem ik aan. NatuurUjk mag je wel ontspanning hebben, maar het werk mag er niet onder lijden. Je raadsel moet ik nog eens op mijn gemak na zien. Maar had ik echt aan jou om raadsels gevraagd? Ik dacht dat ik dat nooit nog gedaan had. Adrie van Gurp, Ooltgensplaat. Ik weet niet of je al de briefjes in de krant leest, maar als dat zo is, dan zal je ge zien hebben, dat het met de prijzen spoedig, wellicht heel spoedig, in orde komt. Ik begrijp, dat het 's morgens nog niet zo goed licht is, als jij al op de fiets naar school moet. Dat zal nog steeds erger worden, want we zitten in de donkere weken vóór kerstdag. Giljam van Rossum, Melissant. Nu heb je me goed uit de doeken gedaan wat we verstaan door een konijn van het hoUander-ras. Je zal me wel dom vinden, maar ik had enkel nog maar gehoord van vlaamse reuzen, net of er geen andere rassen zijn. Dat komt om dat daar vroeger, toen ik zo oud was als jij, niet zo op gelet werd. Een ko nijn was een konijn, en daarmee uit. Ik weet nu ook wat schetsen zijn van koeien en andere dieren. Annemieke Vader, Nieuw en St. Joos- land. Wat is dat meegevallen met het type-examen! Jullie dachten dat er niets van terecht was gekomen, en nu slaag je met heel mooie cijfers. Ik denk dat er niet veel boven jouw cijfers uit gekomen zijn, is dat zo? En nu maar proberen dat je het niet verleert. Nu ben je er van af, en kun je aUe tijd ge bruiken voor de lessen op school. De lessen op h^t zangkoor beschouw ik als ontspanning, en die heb je ook nodig. Ria van Oorschot, Den Bommel. Wat heb jij mij toch verrast, Ria! Ik stond er van te kijken, toen ik je brief opende. Dat is me eigenlijk nog nooit overko men. Heel veel dank ervoor! Kon je dat echt wel missen? Ik hoop er een mooi boek voor te kopen in het vervolg. Daar kan ik dan in schrijven dat ik het van jou heb gekregen. Leuk, hoor! Ik vind dat het aardig afgelopen is met de testen. En waarvoor was dat alles? Om te zien naar welke school je later moet? Is dat al bekend gemaakt? Connie van Groningen, Middelhamis. Wat zal die herfstdoos prachtig zijn! Waren er nog meerdere inzendingen, en hebben jullie er een cijfer voor gekre gen. Of was het enkel om er van te le ren? In de herfst is veel te zien in de natuur, maar velen zien het niet, omdat zé er niets van af weten. De natuur- kundeles vind ik heel belangrijk op school. Dat blijft je hele leven je bij. Corrie Guiljam, Borssele. Nog harte lijk gefeliciteerd met je verjaardag. Had je om mij gedacht, als Tanny het niet had gezegd? Het is altijd leuk om °er een paar dagen van tussen te gaan, in dit geval naar Scherpenisse. Wat is El- na toch ziek geweest! Wat was de koorts hoog! Dat zou niet lang zo mogen duren, want dan gaan we het ergste vrezen. Gelukkig is ze beter mogen worden. Als wij soms de moed opgeven, is de Heere er nog. Die alles ten goede kan wenden. 1 Martin de Graaf, St. Maartensdijk. Ik ben wel nieuwsgierig hoe je de spreek beurten gemaakt hebt. Wist je veel te vertellen over Alexander de Grote? En waar ging het bij Nederlands over? Ja, het is moeUijker op de mavo dan op de lagere school, maar ondertussen ben je ook weer wat ouder geworden ook. Nu weet ik waarom er geen briefje bij zat de vorige keer. Je moet maar vergeetachtig zijn, wat doe je daar aan! Allemaal de brieven beantwoorden, dat gaat niet in dit kinderhoekje. Ik hoop volgende week er mee verder te gaan. Ook wil ik dan de prijswinnaars bekend maken. Nog een weekje geduld. I De vriendelijke groeten van jullie i OOM KO. tussen achttien jaar geworden bent en niets op je kerfstok hebt (van onbespro ken gedrag heet dat), dan kun je wor den aangesteld en kun je je taak gaan uitvoeren. Je kunt je aanmelden bij het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (c.r.m.), afdeling flora en fauna. Steenvoordelaan 370 te Rijswijk (Z.-H.). Er zijn geen kosten aan verbonden en ook de leermiddelen voor de cursus worden van rijkswege verstrekt. DUKAAT Mijn gouden dukaat 1974 heeft de achterzijde normaal staan, maar vrien den hebben dukaten met de achterkant op de kop als bij muntslag. Hoe komt dat? Antwoord: Het grootste gedeelte van de oplage is abusievelijk met muntslag geslagen, slechts zo'n 400 en hooguit 1000 stuks zijn geslagen met medaille slag zoals gebruikelijk bij dukaten. De wijziging van des lag ontstond na het sciioonmaken van de stempels. Uw munt krijgt daardoor een waarde van zeker 700, HOND UITLATEN Hoe vaak per dag moet ik een hond uitlaten? Antwoord: In elk geval dagelijks op vaste tijden en wel 1. als u opstaat en de hond in beweging komt; daarna om de 3 a 3V2 uur, waarvan minstens één keer met vrijheid om lang te rennen. NIEUWERKERK Bevestiging en intrede Ds. W. J. Kolbert Zondagmiddag deed Ds. W. J. Kolbert intrede als predikant van de Ned. Herv. Kerk te Nieuwerkerk. Des morgens vond de bevestiging plaats. De tekst van de bevestigingsdienst was Hand. 8 35 „En hij predikte hen Jezus". Ds. Kolbert verbond zich aan zijn nieuwe gemeente met de tekstwoorden van Hand. 8 39 B, „hij ging zijn weg met blijdschap". Na de preek zong een nichtje van de fam. Kolbert een toe passelijk lied. Ouderling Boudeling sprak namens Kerkeraad en Gemeente woorden van welkom en verzocht de gemeente Ds. Kolbert toe te zingen: Gez. 434 2. Na de slotzang Ps. 138 4 en de zegen ver liet ieder het kerkgebouw. In „Ons Dorpshuis" werd na de dienst nog een bijeenkomst gehouden van genodigden en gemeente. Daar sprak Ds. L. de Wit uit Renesse namens Ring en Classis. Burgemeester J. D. de Kam sprak na mens de Burgerlijke gemeente Duive- land. Kand. P. J. Moet sprak namens de Geref. Kerk. Ds. M. C. V. d. Meer sprak als con sulent. Tenslotte dankte Ds. Kolkert mede namens z'n vrouw en famiUe voor het vele meeleven reeds ondervonden. NIEUWE TONGE Muziekuitvoering leerlingen mej. V. d. Berg Morgen zaterdag 15 november is er weer een muziekuitvoering door leer lingen van Mej. J. v. d. Berg in „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge. Ouders, leerlingen, oud-leerlingen en belangstellenden zijn harteUjk welkom. Er wordt gespeeld op piano, orgel en fluit, een gevarieerd programma. Aan vang 7 uur. Toegangsprijs 2, Leerlingen gratis. Redactie, Wilt U zo vriendelijk zijn onde^ ingezonden stukje in Uw blad men? „Ondergetekende heeft de disciij de Gemeenteraad van Middelhan treffende de reorganisatie binnel bestuur met belangstelling gevolj] heeft me zeer bevreemd en met wil ik hierop reageren. Om het verslag in EUanden-l maar te volgen moeten mij eerf dingen van het hart. Dhr. Hoogzand, wethouder volksaard en de volksgewoonter.j eiland na aan het hart liggen), i er van uit, dat het de burger eel zal zijn waar of wie de beslissingf men. Het stelt zijn functie en vensbeschouwelijke overtuiging 1 een vreemd daglicht. Hij beslisil voor velen. Welke motieven hee/il houder Hoogzand om aan te netiiE[ Zeeland ons niet begeert? Zijn wij dan geen Zeeuwen? van de tien van onze Flakkeesep laars worden op hun werk als M gekwalificeerd. Trouwens, het iil niet zolang geleden, dat wij vol Zeeuwen waren. Hiervan getuigil scheiding tussen Middelhamis en f melsdijk, dat in de voUcsmond eni[ officiële stukken als Holland wordt aangeduid. De heer Van de Ketterij van del getuigt van dieper nadenken oa op tafel liggende nota. Hij had e^ zonde argumentatie: De heer Jacobs van de V.V.D. tij niet vani humor ontdaan standpm bedoelde te zeggen, dat men hetl besturen kan op het schip zelve, f „Koopman" Krijgsman gooide t| de handelaars koers; geen voori geen oordeel! Moet voor dat „W de plank" Plakkee zoetjesaari, vm^ staag, de geaffecteerde spraak 11 z.g. „overkant" aannemen? Is U trots op om Flakkeeër te zijn? wij onze identiteit verliezen en luT deling, half plattelander worden! P Onze voorouders hebben gewoi en zijn er min of meer bovenop 1 men. Het brood is echter niet o[| plank gekomen uit de richting va| aanwijzingen naar uit gaan. „Lotsverbonden", noemde de I Tiggelman van de P.v.d.A. het, ti^ sprak over het samengaan met i\ mond. Hij suggereerde, dat ook 1 bestuurders geen eigen mening H omdat er toch voor en over hen f wordt. U wordt echter wel geacht ee'| ning te hebben, want hierdoor door uw partijgenoten in de n zen en U bent hun afgevaardii De heren Huijssen en ViDeriusj den in feite geen eigen mening, r^ gaat niet op om ministers als „^M ders" te betitelen, want echt'^ raif ders verdienen heel wat minde', f verstaan hun vak veel beter. De heer Grinwis, S.G.P., kanj heel eind volgen, want inderd het hier op een dictatoriaal staatsli wanneer we denken aan de saflj ging van Gemeenten en sainenvj van polders etc. Het blijkt, dat f' kele de wil oplegt aan velen. Het zijn niet allen koks, difj messen dragen, waarop de ond* naar een variant maakt van: niet altijd wijzen, ook al heten z«1 Een gepikeerde „Zeeuw" uit Sommelsdijk, C. G. van der SMI

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6