xl tevrs „Zet rem op recretieve ont wikkeling op liet Haringvliet" ITORMEN ITEKEN OP Milieubeschermers Drumband van de „Smni-girls" roerde voor het eerst de trom rs, gezinnen Gouden speld jaargang Vrijdag 14 november 1975 No. 4439 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HO]LLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond de 10,95 |lO,95 110,95 10,95 13,75 8,95 IKSLAJJI) AUTOSCHADE? Eiken kastjes om alles in op te bergen. Sommelsdijk Voor alle merken kunt U bij ons terecht. Vakkundige behandeling, prima afwerking. GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 - MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2222 en 2043 1 Militaire oefening op Fiakkee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitniiiii KRAMER Stormbal voorgoed gestreken VOOR BfOOIEEB bloemstukjes Fa; KORTEWEG Zandpad UMdeUumiis Afscheid van Veilig Verkeer Commissie Rien Poortvliet exposeert in Dirksland Boekje over Herkingen wordt herdrukt Tip van de week auto-accessoi res Lies van der Velde MIDDELHARNIS: Mr. Aantjes over „Actuele Politiek'' Bejaardenavond zeer geslaagd Ook Goeree- Overflakkee krijgt aantal Surinaamse Speciaal inbouwstation voor X L.P.G. I gasinstallaties in elk merk automobiel. X Garage Nijsse B.V. I Oostdijk 15 - Oude-Tonge I Tel. 01874 - 235 - 385 OOLTGENSPLAAT Lezing over slechthorendheid bij ouderen Partij witlof ontvreemd POSTBOX 8 H MIDDELHAKNIS I Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdljk Tel. (01870) 2628 H-. Na 5.30 uur (01870) 3382 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 6.55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tariet week Jjvember fvoor het Vanaf sep- trokussen-. |n te koop. kleuren, Apt en ge ien. Ze zij» In velerlei- Ce en dub- fdiepte van In boom rf [en kunne" 1, tulpen ten andere T dezelfde de g»"" ■ATorden. -e soort en en er zijn et volgend n zien. lidklok J3' istoel weef toren, i" Ld dat bij n en tie" aanbou* zeer snel- standsver. rbereidins k is pra«: fet belooft ;e worde». egen. Jat was me deze week het weekje el Allerlei schokkende zaken gebeur- 'er. Grote dingen, die de aandacht de wereldpers haalden, kleinere za- die slechts in ons land de aandacht teen. Ogenschijnlijk los van elkaar, ijkt bij nadere beschouwing door al- jei dingen heen een merkwaardige nd te lopen. Juist daarom merkwaar- - omdat ze gebeuren op tijdstippen en Satsen die duizenden kilometers ver elkaar liggen. eigen land was het vorige week j'rdag onze minister-president den die storm zaaide. Op een congres [ir het NW-jeugdcontact belegd om wat over de toenemende jeugd- fridoosheid te praten, werd met span- jg op de woorden van den Uyl ge acht. Van hem werd verwacht dat hij weg zou aangeven, op welke wijze iets aan dit verschrikkelijke feit „len doen. Verschrikkelijk omdat het alle manieren ongewenst is wanneer onze beroepsloopbaan moeten be ien met niets doen. Dat kunt jzich toch wel indenken. Iet verlossende woord kwam echter et. Integendeel hij moest erkennen en oplossing te kunnen aandragen. Ier weldenkend mens zou dit met iaamte op zijn kaken bekennen, zo Bt echter onze den Uyl. Al heel snel st hij zijn onvermogen om op dit ge- ed wat te ondernemen af te leiden, |or de aandacht te vestigen op die Jechte multinationals", zoals Akzo. felke onderneming het gelukt is om jorlopig althans een splitsing tussen de ikbonden te bewerkstelligen. Te hulp eroepen door zijn TsfVV-vrienden sakte hij als eèn echte volksmenner andig gebruik van de weigering van Akzo om de moeilijkheden bij de En- op internationaal niveau met de in- bmationale federatie van vakbewegin- Bti te bespreken. „We moeten dat door- ]kken", riep hij geëmotioneerd tegen Je jongeren uit. I Den Uyl is door Akzo op zijn wenken ediend. In een open brief, gericht aan je individuele burger Joop den Uyl gaat topleiding van de Akzo op zijn be- fehuldigingen in en maakt hem op een ptte wijze duidelijk hoe zij over hem zijn beleid denken. [De storm is opgestoken, ieder vanuit |n of haar politieke instelling juicht of jilt. Plotseling richt zich nu aller aan- kcht op wat den Uyl nu juist wil, op pzaken, terwijl ondertussen de hoofd tak, het bestrijden van de toenemende erkloosheid, in het vergeetboek raakt, taiddels zijn de tegenstellingen in ons ld weer verscherpt, dat wel! |De Algemene Vergadering van de [erenigde Naties haalde deze week )lop de wereldpers. Dat was met Akzo )g niet het geval. Maar in dat wereld- Drum gebeiirde in wezen hetzelfde. 9ok daar werden, omdat we aan de Joofdzaak niets kunnen doen, bijzaken 3or het voetlicht gehaald. De wereld srgaderd in de Algemene Verg., be handelde daar de bekende resolutie, die jet Zionisme, racisme noemt. Een ver- chrikkelijke resolutie, die aantoont hoe Je wereld door haat verblind is wan leer het over Israël gaat. Dan is geen pjs te hoog om zijn woede over het estaan van Israël te koelen. Toch is ook deze resolutie bijzaak in ie discussie der volkeren. Hetgeen de Verenigde Naties veel meer verdeelt en haar vertrouwen ondermijnt is dat door de ontspanningspolitiek die Amerika en Rusland voeren verhuld wordt de on macht of onwil van beide grootmach ten om wat de wereldmachten werke lijk scheidt te overbruggen. Daarvan is het bewijs de opmerking van Kissmger, die zei dat Rusland het vooratel van Amerika op welke basis het Salt II akkoord tot stand moet ko men van de hand heeft gewezen. Hij yoegdv^ daaraan toe: „maar we wach ten nu op een Russisch voorstel. Wij zijn niet bereid om steeds weer opnieuw voorsteJlen te doen, die steeds weer op- nieiw,' door de Russen worden afgewe zen. Het woord is nu aan hen!" En weet U waar het hier over gaat? Over de beperking van de wapenwed- oop tussen beide machten. Waarbij U in het oog moet houden, dat de wereld reeds over zoveel wapentuig beschikt, dat zij in staat is zichzelf tienmaal te Vernit-tigen. Onvoorstelbaar! E; resolutie die Rusland maant om tot rede te komen ligt echter niet in de V.N. Laat staan dat er kans op zou zijn J>m een dergelijke resolutie aanvaard te Krijüsn! Ee storm is opgestolien, schreven we De stormen van Gods ongenoegen doen de T.ereld op haar fundamenten schud den. Die trend tekent zich duidelijk in binnen- en buitenland af. Waar zullen We .«ichuilplaats vinden? BBS OOSTDIJK 53 - 61 Volgende week maandag en dinsdag zullen zo'n veertig militairen een oefe ning houden op Goeree^Overflakkee. Het betreft een groep van de Mobile Colonne, voornamelijk bestaand uit principiële dienstweigeraars. De man schappen dragen weliswaar het militai re uniform en beschikken over een mi litaire uitrusting maar zij dragen geen wapens. Zij worden voornamelijk opge leid om ingezet te kunnen worden bij de bestrijding van de gevolgen van oor- logs- en vredesrampen. Maandagmiddag begint de oefening (in kaartlezen, het zich oriënteren en handhaven te velde) bij de vuurtoren te Ouddorp waarna 's nachts op een camping te Battenoord wordt gebivakkeerd. Dinsdag gaat de oefening weer verder waarna ze dinsdag avond met een boot vanuit de Gala- theese haven vertrekken richting Zee land. Zandpad 86 - Middelhamia XeL (01870) 26 70 STELLENDAM Sinds 1 november is het stormwaar- schuwingssein op het bedieningsgebouw van Rijkswaterstaat bij de spuisluizen buiten werking. Van deze „visuele sein- geving" is afgestapt nu aangenomen kan worden dat ieder die daar belang stelling voor heeft zijn informatie via radio of andere publiciteitsmedia be trekt. Voor het geringe gebruik dat er nog van werd gemaakt is het in werking houden van de seinpost te duur gewor den. De visuele seingeving wordt alleen nog langs de internationale vaarroutes in stand gehouden. HERKINGEN P.V. „de Liuchtbode" houdt tentoonstelling Op donderdag 20 en vrijdag 21 no vember zal in „Ons Huis" te Herkingen de jaarlijkse tentoonstelling van de P.V. „de Luchtbede" worden gehouden. Voor de inzenders zijn er mooie prijzen te winnen, o.a. 12 Delfts-blauwe borden, 4 X 25 kg duivenvoer en andere interes sante prijzen. Het rad van avontuur wordt gedraaid en geeft kansen op za ken als boterletters tot en met horlo ges. Aan het eind van vrijdagavond zullen de prijzen van de gehouden lo terij worden bekend gemaakt. MIDDELHARNIS Dhr. K. Passchier, 73 jaar en oud- hoofd van de Geref. Lagere School, heeft vorige week een punt gezet achter zijn activiteiten op het teirein van het „Veilig Verkeer". Sinds 1957 was dhr. Passchier n.l: aktief als lid van de plaatselijke commissie in welke kwali teit hij betrokken was bij de verkeers- examens die door de schooljeugd wer den afgelegd. J.l. donderdagavond nam de commis sie node afscheid van de veteraan en er was in de aula van de Teeh. School ook een deputatie van leerlingen van de basisscholen en de hoofden van deze scholen, die dhr. Passchier een mooie plant aanboden. „Goede wijn behoeft geen krans", voegde de voorz. dhr. Se- venhuijsen daaraan toe waarbij hij dhr. Passchier een rekje met een goede wijn aanbood voor het vele werk dat hij ja renlang geheel belangeloos heelt ge daan. Rien Poortvliet, de befaamde natuur tekenaar komt in Dirksland exposeren! Vorige week bespraken we zijn nieuw ste boek „Te hooi eri te gras" en uitge rekend de daarvoor gemaakte tekenin gen zal hij exposeren vanaf 8 december tot 29 december in de recreatiezaal van de Serviceflat „Vroonlande". Er zal een klein entree-geld worden geheven ten bate van de aktie kinderboerderij „Her- nesseroord". De expositie zal dan ook door burg. van Es van Middelhamis, in zijn kwaliteit van voorzitter van de ak- tievoerende Stichting, worden geopend. Het fraaie boekje „Herkingen in oude ansichten" dat ten bate van de l^rihs Johan Frisoschool werd verkocht is reeds totaal uitverkocht! Inmiddels is door de Zeeuwse Boekhandel te Zierik- zee besloten een herdruk in zeer kleine oplage te laten verschijnen. Ieder die het boekje alsnog wil be zitten gelieve dat kenbaar te maken aan dhr. Human, het hoofd van de Prins Johan Frisoschool, tel. (01876) 292 (overdag) en 's avonds (01879) 1235. Ook voor is deskundige voorlichting noodzakelijk. Lies van der Velde heeft de goede in voorraad speciaal voor Toyota, maar ook voor andere merken, ons advies is gratis. Oude Wei 20 - Tel. (01877) 18 74 Bü Victoria-hallen DIRKSLAND De afsluiting van het Hollands Diep en Haringvliet d.m.v. het in gebruik stellen van de Haringvlietsluizen, nu 5 jaar geleden, heeft in het milieu in deze i'ivieren nogal wat veranderingen te weeg gebracht, al zal de „argeloze be zoeker" thans nog niet zoveel veranderd vinden, zo lazen we in „Natuur en Land schap", een uitgave voor natuurbehoud en milieubeheer. De grote veranderin gen evenwel die plaats vonden voltrok ken zich op de oeverstroken. De vogelstand veranderde niet in kwantitatieve- maar wel In kwalitatie ve zin, door het wegvallen van de voed- selrijke getijdenslikken. Die kwalitatie ve verandering wordt in het artikel als een achteruitgang aangemerkt, omdat „milieuspecialisten" onder de vogels verdwenen zijn. Het wordt overigens wel belangrijk genoemd dat tot dusver de functie van het Hollands Diep en Ha ringvliet als pleisterplaats voor een aantal ganzesoorten gehandhaafd bleef. Het aantal grauwe ganzen dat er over wintert en op de voorjaarstrek ver schijnt verminderde echter, zo hebben tellingen uitgewezen. De landschappelijke veranderingen die zich na de afsluiting manifesteerden worden in het artikel in de categorieën „natuurlijk" en „kunstmatig" verdeeld. De brede slikstroken langs de oevers zijn door het wegvallen van de getijbe weging verdwenen en waar voorheen, in de rivier, bij laagwater banken droogvielen wordt nu door cutterzuigers zand gewonnen. Langs de oeverstroken zijn de biezenvelden en de rietvelden verdwenen. „De gronden droogden uit en de voorheen krachtige stengel ver pauperde tot een onaanzienlijk broos gewas, maar door de verzoeting konden zich in de rietvelden allerhande nieuwe gewassen vestigen, waardoor ter plaat se uitgestrekte ruigten aan het ontstaan zijn", zo wordt in „Natuur en Land schap" geconstateerd. Distelarealen. Uitdroging, verzoeting en het weg vallen van regelmatige overstromingen hadden o.m. tot gevolg dat de vegetatie van de buitendijkse graslanden veran derde, waarbij de komst van grote dis telarealen bepaald zorgwekkend wordt genoemd. Ook van de zijde van de ge bruikers werden aanslagen op de gor zen gepleegd. De eigenaren van de tot dusver uit agrarisch standpunt bezien weinig rendabele buitengronden ver wachtten dat deze na de afsluiting voor landbouw geschikt zouden zijn en men begon de grasgorzen te scheuren. An deren kochten de gorzen uit speculatie ve overwegingen met het oog op een recreatief gebruik ervan. De schrijver van het artikel verklaart niet overmatig optimistisch te zijn om het feit dat door de natuurbescher mingswet de buitendijkse grasgorzen voor verdere aantasting worden behoed. De platen die nog resteren, de Sasse- plaat, de Slijkplaat en de Ventjagers plaat zijn bepalend voor de aanwezig heid van het waterwild, maar de ont wikkelingen rondom deze platen geven reden tot zorg. Die aantasting komt van de zijde van de industrie, de plezier- vaart en wellicht ooit nog eens de ves tiging van een electriciteitscentrale op Tiengemeten met als gevolg het koel water en de bundels draden. Het artikel besluit met het noemen van een aantal verlangens waaraan zal dienen te worden voldaan om de nega tieve ontwikkelingen een halt toe te roepen. De drie genoemde platen zou den onder de Natuurbeschermingswet gebracht moeten worden en vooral ook wordt ervoor gepleit een rem te zetten op de verdere ontwikkelingen in de re creatieve sfeer waarover wordt gezegd: „Mede door de ligging ten opzichte van de Rotterdamse agglomeratie is het begrijpelijk dat dit water een belang rijke recreatieve functie zou gaan krij gen. Inmiddels is er al een tiental jacht havens die tesamen een indrukwekken de vloot herbergen. Plaatselijk zijn er al uitwassen, o.a. op de Korendijkse Slikken (Tiengemeten) waar al boten ligplaats kiezen in de vanuit het Ha ringvliet binnendringende kreken". De A.R. Statencentrale „Ridderkerk" belegt tegen maandag 24 nov. 8 uur 's avonds in café Splendid (nabij de Vei linghallen) een politieke vergadering waarop het woord gevoerd zal worden door Mr. W. Aantjes, voorz. van de A.R. Tweede Kamerfractie. Dhr. Aantjes zal spreken over het onderwerp „de actuele politiek". Na de inleiding is er gelegen heid over de inhoud daarvan van ge dachten te wisselen, OUDDORP De bejaardenavond die vorige week werd gehouden, met als spreker ds. Zethof van Kockengen over de aktivi- teiten van het hospitaal-kerkschip „de Hoop" is bijzonder geslaagd. De avond werd gevuld met een harte lijk welkomstwoord aan de bejaarden, een klein geschenkje. Bijbellezing, het zingen van een psalm en het luisteren naar een korte meditatie van ds. Zet hof. Ds. vertoonde vervolgens een mooie serie dia's, met geluid, opgenomen op „de Hoop". De dia's lieten zien hoe op dat schip kerkdiensten worden gehou den en Ouddorp zag dokter Ouderkerk weer eens terug, die ook op „de Hoop" werkt. Ook van de medische hulp die op „de Hoop" wordt verleend werd een in druk gegeven. „Ons Koor", het mannenkoor uit Som- melsdijk heeft prachtig gezongen en aan het eind van de avond werd gezamen lijk het lied „Scheepje onder Jezus' hoe de" gezongen. Er werd een verloting gehouden en de koUekte bracht 610, op. Deze avond werd mogelijk gemaakt en gefinancierd door de Oranje Ver. Ouddorp, Joh. Breen Cafetaria, C. De- moet Schoenenhandel, J. Hameetenpan Meubel/Tapijt, Joh. Harneeteman Foto, D. Hameeteman Shell, C. van Koppen Boekhandel, E. Santifort Drogist, J. Ta- nis Banketbakker, A. Vroegop Slager, J. Wagenaar Slager (gratis Verloting C. Hameeteman Vishandel). De drumband die aan het majoretten- korps „de Somi-girls" verbonden is en een half jaar geleden werd gewrocht heeft zich zaterdagmiddag den volke gepresenteerd. Dat gebeurde 's middags vanaf 4 uur tijdens een rondgang door de gemeente, daarin muzikaal geassis teerd door muzikanten en drummers van het meer ervaren „Advendo" uit het Zeeuwse Wolfaartsdijk. De drumband werd een half jaar ge leden opgericht, toen het na veel po- De groep gefotografeerd nabij het K.T^^^^itotion; gingen tenslotte gelukt was een tiental jongens en meisjes te interesseren. Za terdagmiddag kregen ze hun vuurdoop toen ze, voorafgegaan door de beweeg lijke majorettes en de fiere drummers achter zich het dorp doortrokken, na zes maanden lang de eerste beginselen te zijn bijgebracht. Het ging niet on verdienstelijk, al werd er wel'eenS een misstapje gemaakt. Duidelijk werd dat de bezetting nog onvoldoende is en dat er nog dringend behoefte bestaat aan 4 trompetters. Voorzitter Jan de Ligny zal ze graag noteren! De leden van de nieuwe drumband zijn nog niet geüniformeerd, al waren ze zaterdagmiddag zoveel mogelijk uni form gekleed. Er zullen zeker unifor men worden aangeschaft zo gauw de- financiële middelen daarvoor beschik baar zijn. Een aantal van de Surinaamse ge zinnen die voor de onafhankelijkheids verklaring van Suriname naar ons land kwamen zal op Goeree-Overflakkee ge huisvest worden. In de nieuwe woon wijk Sommelsdijk-Zuid I waar 186 wo ningen zijn gebouwd komen een-achttal gezinnen waarvan het eerste zich al ger vestigd heeft. Ook Oostflakkee Isrijgt 3 gezinnen van Rijksgenoten die in de dorpen Ooltgensplaat, Oude-Tonge en Den Bommel komen wonen. De toewij zing van woningen aan Rijksgenoten wordt de woningbouwverenigingen op gelegd; in elke beschikking dat er mag worden gebouwd wordt bepaald dat 5% van de woningen voor ambtenaren en 5"/o voor de huisvesting van Rijksgeno ten is bestemd. -O- DEN BOMMEL Door het C.N.V. is aan de heer Joh. Hermans een gouden speld met oorkon de uitgereikt i.v.m. het feit dat dhr. Hermans 55 jaar lang lid is van deze vakvereniging. Vergadering N.C.V.B. De afdeling Ooltgensplaat van de N.C.V.B. (Ned. Christen Vrouwenbond) vergadert maandag 17 november a.s. des nam. 8 uur in „Elthato". Een medewerker van de Drinkwaterleiding uit Goes zal deze avond informatie verstrekken door middel van film en inleiding, betref fende het gebruik van water, etc. Het kan van nut zijn deze avond bij te wo nen. Succes voor de „Flakkeese Ruiters". Het seizoen 1975 van De Flakkeese Rui ters werd besloten met de laatste streekwedstrijd te Achthuizen. Aan de ze wedstrijd, alleen voor B-ruiters be haalde Geert-Jan van Kempen voldoen de punten bij het springen. Lydia Ak kerman slaagde voor dressuur B H, Marlies Breure en Monique de Weerd voor dressuur B I. OOSTFLAKKEE Woensdag 19 september a.s. om 14.00 uur hoopt dhr. A. Spit in het Diensten centrum te Oude Tonge een inleiding te houden over slechthorendheid bij oude ren, de gevolgen daarvan en de be staande hulpmiddelen. Iedereen is har telijk welkom en de toegang is gratis. Na afloop is er voor iedereen, die daar prijs op stelt, de gelegenheid om per soonlijk zijn problemen met slechtho rendheid te bespreken. DEN BOMMEL In de nacht van maandag op dinsdag is een partij voor transport gereed staande witlof ontvreemd uit de loods van dhr. M. Melissant aan de Schaaps weg. De dief heeft waarschijnlijk ge bruik gemaakt van een valse sleutel. Er verdwenen 50 kistjes met elk 10 kg, sa men, inclusief het statiegeld van de kisten een waarde van ca. 2.000, vertegenwoordigend. Ook bij de Fam. Mijs is later deze week Witlof gestolen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1