Gemeentebestuur Middelharnis kiest voor Rijnmond Eerste paal voor Pr. Johan Friso school in de grond I. m ibv Raad Oostflakkee vergadert a.s. donderdag <ota bestuurlijke herindeling \en Jeugd zong in het rusthuis enig - licht in Wi laargang Dinsdag 11 november 1975 No. 4438 POSTBOX 8 H MIDDELHAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonimelsdak TeL (01870) 26 28 Na 5.30 uttr (01870) 3382 Giro 167830 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond fcrd) ie Dlir. W. Villerlus ,/t is een veredelde roofoverval" k77-1!9 INEI (SsdijK voor del. nu Iteruit jrting Iteruit wat pro- BESTUUR ORANJEVERENIGING TEN EINDE RAAD. I Weinig belangstelling voor gemeente- contactavond in Stellendam -k Crediet voor nieuwe Openbare geïntegreerde Openb. scholen Weinig - maar toch zaak y^Quesf' HERKINGEN Plantenbak wordt geen zandbak Oud papier voor de Drumband EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN I.! 1:1 km |°veBnJ ABONNEMENTSPRIJS 6,53 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Ihet dan al moet, de reorganisatie let binnenlands bestuur zoals de «r van Binnenlandse Zaken dat ^n zal de gemeenteraad van Mid- nis zich daar niet tegen verzetten. Inderflagavond zette de raad daar «vige boom over op waarin zowel [istemming als ontstemming werd fl, vooral omdat de vrees bestaat ie gemeentelijke autonomie, voor [daar nog sprake van is, verder zal fen uitgehold. Dat wUde de raad nog duidelijk vastgesteld zien dat porkeur van de raadsmeerderheid de 14 aanwezigen) meer voelt Aansluiting bü de nieuw te vormen [lond-provincie dan by Zeeland. r dat laatste heerste in het coUe- 1 B. en W. geen eenstemmigheid, waarom weth. Hoogzand zijn ,erheidsstandpunt (aansluiting bij ,ond) langdurig en uitvoerig uit- ;ette. Hij toonde daarin aan dat nu m aantal taken niet meer door de lenten zelfstandig kunnen worden Ivoerd waardoor de gemeenteamb- in nu al een stuk rijkstaak uitvoe- hX. de betrokkenheid van de bij het bestuur (waarmee door itanders geschermd wordt) meen- dhr. Hoogzand dat het de burger :en zorg zal zijn waar voor hem grijke beslissingen worden geno- maar de meeste aandacht taesteed- B dhr. Hoogzand toch nog aan de vraag welke provincie Goeree-Overflak- moeten worden gevoegd. Voor Hoogzand was dat overduidelijk lönd omdat het eiland reeds lang iotterdam georiënteerd is en ge maakt van de voorzieningen die t Rotterdamse gebied zijn gesitu- Ook vinden zo'n 3000 pendelaar er Daarenboven meende dhr. Hoog land dat de Prov. Zeeland Goeree- Overflakkee niet begeert. Over de kos te van dat alles kon dhr. Hoogzand tort zijn: „Verhuizen kost nu eenmaal bedstro Sprekend namens de S.G.P. fractie kon dlir. KI. V. d. Ketterij het er wel mee eens zijn dat er op bestuurlijk ge- iets moet veranderen, maar hij zich af of dat op de door de Mi- voorgestane manier zal moeten !uren alsof zij de „steen der wijzen" ïit gevonden. Spr. meende uit het tocept op te kunnen merken dat daar- n wordt voorbijgegaan aan het feit dat «n gemeentebestuur het dichtst bij de teger staat. Ook was spr. allerminst te ïireken over het takenpakket dat de Ïeentebesturen nog gelaten zal wor- waardoor de greep van de centra- verheid steeds groter zal worden, er nog vele onduidelijkheden zijn Wte dhr. v. d. Ketterij de reorganisa tie voorshands onaanvaardbaar. Ook dhr. J. Th. M. Jacobs (V.V.D.) zijn visie ten beste. Hij liet geen wijfel bestaan over zijn voorkeur bij ieeland te worden ingediend alhoewel er boven het Haringvliet voor Flakkee SnJte economische belangen liggen, f?^ fraai betoog werd gehouden door DTirt^É Krijgsman (A.R.), waarin hij zich verliet in wat zelfspot «/aai t ^'^^onderstellen dat de gemeen- P,5"""ks nog de zorg voor het honden- ■«tand en het marktwezen wordt ge- ^»n. „Men heeft het over decentrali ze maar dit is alles centralisatie wat °e klol-v slaat", constateerde dhr. Krijgs- fc ^'^-^'emd. Daarom was het hem jever dat de best. reorganisatie gevon- oen zoi; v7orden in een gem. herindeling net kader waarvan het sprekers in- ^remmag zou hebben als Flakkee tot jS''"'i'^ente zou worden her-inge- llb.t, de indeling bij een van de te "nnen, provincies sprak dhr. Krijgs- een duidelijke voorkeur uit voor ™ond, „Zeeland heeft ons niets te vdn I I^iJnmond is voor ons van le- enslH-lang" zo argumenteerde dhr. iEN biu DOBP 2120 gsnian; „al horen,we dan ook so- |ogisch meer bij Zeeland, het brengt fl brood op de plank". yeinig woorden vidlde dhr. P. Tiggel- (P.v.d.A.) wijden aan het concept r?' ^"i- vvel de mening van de raad F"t ge-vraagd maar er toch zonder [raad wordt beslist. Wel had hij een ™g over de indeling, n.l. bij Rijn- fid omdat Goeree-Overflakkee z.i. aan gebied „lots verbond en" is. Relativeren. Pe raadsvoorzitter, burg. Joh. van Es, iveelheid van meningen gehoord heb- pd riep de raad op veel daarvan te stiveren omdat het zo meende de ri' enige tijd zal duren oe Wet effectief zal zijn. De voorz. I^s de raad er, ook op dat het niet zo waarlijk zou zijn als bepaalde ge- |en.olijke taken door de provincie fuwe stijl zouden worden overgeno- p. Met verve wist de voorz. de me- pg Van de meerderheid van B. en W. te verdedigen dat Goeree-Overflakkee het best aansluiting zou kunnen vinden bij Zeeland waar een gemeente van de grootte van Middelharnis nog een be paald figuur zou slaan tervnjl ze in Rijn mond nauweUjks gezien zou worden. „Economisch en cultureel horen we bij Rotterdam maar sociologische en geo grafisch bij Zeeland" stelde de voorzit ter vast; dat eerste zou bij de realise ring van het laatstgenoemde toch door kunnen blijven gaan, zo meende de voorz. Roofoverval. Twee raadsleden hadden nog ge wacht hun kruit te verschieten maar toen dat gebeurde logen ze er niet om: „Het wordt een amputatie van bestuur lijke onderdelen" voorzag dhr. Huijsen en dhr. W. Villerlus (S.G.P.) drukte zich in nog bloemrijker taal uit: „die hele reorganisatie is een veredelde roofover val om de gemeenten op wettige wijze bevoegdheden te ontfutselen". „De Mi nisters zouden bij de Ned. Spoorwegen best thuis zijn als rangeerder, maar stelde dhr. VUlerius berustend vast „zo de heren het wijzen moeten de zot ten het prijzen" en die zotten, dat zijn wij „We gaan steeds verder in de rich ting van een dictatoriaal staatsbestel" betreurde dhr. P. Grinwis (S.G.P.) ove rigens in de hoop dat het i.v.m. de hoge kosten toch geen doorgang zal vinden. De raad discussieerde nog enige tijd lustig verder waarna het tot het be sluit kwam zich te conformeren aan de mening van de Ver. van Zuid-Hollandse gemeenten waarin er ook van uit wordt gegaan dat de gemeenten een volledig en volwaardig takenpakket moeten blijven behouden. Er werd vervolgens .gestemd over de voorkeur van aanslui ting. Het voorstel van B. en W., aan sluiting bij Zeeland, werd met 8 stem men tegen verworpen. Middelharnis - Sommelsdyk Op hun vrije woensdagmiddag heeft het chr. kinderkoor „Zingt nu de Heer" 0.1.v. de heer Peet Wessels in de sfeer volle recreatiezaal van het rusthuis „de Goede Ree" voor de ouderen gezonden. De gezongen liederen waren nieuwe be werkingen over bijbelgedeelten. De be geleiding was met orgel, blokfluit, viool en melodica en werd bespeeld door koorleden. Het kinderkoor repeteert op woens dagavond van 06.30 tot 07.30 uur in de zaal van het verenigingsgebouw achter de chr. geref. kerk. MIDDELHAKNIS Gemeente-avond Ger. Gem. De Jeugdvereniging van de Ger. Gem. „Sola Scriptura" houdt morgenavond (woensdag) om half acht een gemeente avond in de kerk aan de Chr. de Vries- laan. Medewerking verlenen de zang ver. „Canticum" en de zendingskrans „bid en werk". Evangelist Kwantes spreekt over „Vlucht en toevlucht". De avond staat onder leiding van ds. Th. van Stuijvenberg. DIRKSLAND Bouwvakkers. Uw vakantiezegels kunt u verzilveren dinsdag 11 novem ber, van 7-9 uur bij Penn. T. Knöps, PhiUpshoofjesweg 22, Dirksland. MELISSANT Opbrengst koUekte. De in Melissant gehouden koUekte ten bate van de Nier- stichtting Nederland, heeft opgebracht 1.536,25. De Nierstichting dankt al len, die hieraan meegewerkt hebben. NIEUWE TONGE Bibliotheek weer open De bibliotheek van de J.V. „Unum Ne- cessarium" zal D.V. vrijdag 14 nov. weer voor het publiek opengesteld worden. Van 7-8 uur is er op Molendijk 85 weer gelegenheid tot het ruilen van boeken. Vakantiezegels Bouwnijverheid kun nen ingeleverd worden op donderdag 13 nov. a.s. van 6-8 uur n.m. 30 dagzegels of 6 schilderzegels bij de P.V. A. K. v. d. Doel, Westdijk 15a. OOLTGENSPLAAT Vakantiebonnen Bouwbond Vrijdag 14 nov. van half zeven tot ne gen uur en zaterdag 15 nov. van half twee tot vijf uur, bestaat de gelegen heid voor de kerstverzilvering bij C. v. d. Welle, Boomgaardpad 12, Ooltgens- plaat. Kerkdienst. Op donderdag 13 nov. des nam. 7.15 uur hoopt voor de Oud Ger. Gemeente voor te gaan Ds. A. v. d. Meer te Oosterland, in het kerkge bouw aan de Molendijk 25a, alhier. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK: Het bestuur van de Oranjevereniging „Middelharnis - Sommelsdijk" is ten einde raad. In die stemming heeft zij in Middelharnis en Sommelsdijk een oproep huis-aan-huis laten bezorgen waarin om medewerking wordt gevraagd. Aan die medewerking heeft het het bestuur de laatste jaren lelijk ont broken en de bestuurderen zien het dan ook niet meer zitten. „Hoewel de werkzaamheden bij de voorbereiding van aktivlteiten zijn toegenomen is het aantal bestuursleden tot vijf verminderd", is de klacht van het be stuur, dat vervolgens laat weten dat er zo'n veertig medewerkers/sters nodig zijn om de werkzaamheden over de verschillende wijken te kunnen spreiden. „Het bestuur ziet deze poging wel als de allerlaatste. Mochten zich te weinig helpers/sters aanbieden, dan zal het bestuur zich genood zaakt zien z'n werkzaamheden te stoppen en de oranjevereniging op te heffen, daar er dan blijkbaar geen behoefte aan bestaat", zo waarschuwt het bestuur. Er stonden gisteravond, in 't Haegse Huus ruim honderd stoelen in 't gelid voor belangstellenden voor de contact avond met het gemeentebestuur, maar er werden er slechts 9 bezet. Die 9 wer den daarom maar aan de tafel genood waar ook 9 vertegenwoordigers van de gemeente en het gemeentebestuur had den plaats genomen en dat bleek, zo in klein comité, makkelijk praten! De bijeenkomst bracht wederzijds geen groot nieuws waarom het bij de behandeling van wat klein goed bleef. Daaronder viel overigens niet de me dedeling van burg. van Velzen te schik ken dat er binnenkort in Stellendam een begin wordt gemaakt met de bouw van 80 woningen waarna voorlopig de koek op zal zijn. Ook de persleiding die van het gemaal onder de Eendrachts- dijk langs richting Havenhoofd zal wor den gelegd kwam ter sprake. Medio volgend jaar zal daaraan worden be gonnen. Kruisptmt. De nieuwe kruising Brielsestraat - Provinciale weg werd als bijzonder ge vaarlijk aangemerkt en, juist door de overzichtelijkheid zo bedriegelljk. „De enige oplossing zal een verkeers- licht-installatie zijn", veronderstelde burg. VEin Velzen. Het staat overigens te bezien of die er zal komen, want de weg krijgt, in z'n definitieve vorm een iets ander tracé, reden ook waarom er nog geen in- of ultvoegstroken zijn aange legd. Overigens zal het verkeer veel minder druk worden wanneer de nieu we provinciale weg gereed zal zijn, maar ook dat staat op een laag pitje, „'t lijkt in de mist opgegaan te zijn", werd daarover geconcludeerd. Muzlektent. De muzlektent, op het plein, voor de burgemeesterswoning is afgebroken. Er werd geen gebruik meer van gemaakt. „De muziek wilde de tent wel maar het publiek kwam er niet", was de me ning van de secretaris van „de Hoop". Er werd wat heen en weer gepraat over vervanging van de tent om daar uit te concluderen dat dan het best aan een verplaatsbare tent kan worden ge dacht. Het ging voorts nog over trottoirte gels, speeltoestellen en het ontbreken van een container voor grof vuil. Een aanwezige die wat betonblokken kwijt wilde werd geadviseerd de gemeente te bellen waarna het wel in orde komt. Tuinafval wordt, mits gebundeld, wel meegenomen. „Goed gebundeld!" bena drukte burg. van Velzen; „bij mij lie ten ze vorige week de takken liggen Het agendapunt waarover de raad van Oostflakkee in de a.s. donderdag avond te houden raadsvergadering waarschijnlijk het meest te zeggen zal hebben is de vraag bij welke pro vincie Goeree-Overflakkee in het ka der van de bestuurlijke reorganisatie het best ingedeeld zou kunnen worden. De mening in het college is daarover verdeeld. De meerderheid heeft voor keur voor Zeeland, de minderheid, in casu weth. A. Kroon prefereert aan sluiting bij Rijnmond. Zowel de meerderheid als de minder heid ondersteunt zijn mening met tal van argumenten. De bezwaren tegen indeling bij Rijnmond heten „prak tisch" te zijn, terwijl de redenen die pleiten vóór indeling bij Rijnmond „ge voelsmatig" worden genoemd. In dat laatste geval wordt vooral gedoeld op de economische binding van Goeree-Over flakkee met het Rijnmondgebied en de aanwezigheid aldaar van diensten en openbare voorzieningen waarvan Goe ree-Overflakkee eveneens gebruik maakt. De meerderheid van het college is het overigens indie zin met de min derheid eens dat er sprake is van ver wevenheid met Rijnmond, „maar", vindt zij, „datgene wat goed is geregeld kan goed geregeld blijven". Woonwagenkamp. B. en W. vragen de raad ook een kre diet van 3.000,voor het laten taxe ren van een perceel grond voor de aan leg daarop van een woonwagenkamp. Het perceel is eigendom van dhr. J. Mljs en ligt nabij het bestaande kamp in het in voorbereiding zijnde bestemmings plan „Agrarisch gebied Oostflakkee West". Aansluiting Lindelaan. De raad wordt voorts een krediet ge vraagd voor het maken van een ont sluiting van de Lindelaan op de hoofd rijbaan van de Langeweg. Nieuwe openbare school. De Openbare Lagere School maakt zo laten B. en W. weten door de „ex plosieve" groei van Oude Tonge een sterke groei mee waarom er een zesde leerkracht is aangetrokken. De groei geldt ook voor de openbare kleuter school, reden waarom de belde scholen aan een grotere accomodatie toe zijn. In het zoeken naar een oplossing is reke ning gehouden met de toekomstige be palingen m.b.t. de integratie van kleu ter- en basisonderwijs. Om een adequa te oplossing te creëren wordt voorge staan een nieuwe geïntegreerde open bare kleuter-baslsschool te bouwen waarna het bijzonder onderwijs over het bestaande schoolgebouw zal kunnen beschikken. De nieuwe school zal 9 klas- slg worden en wordt gebouwd in het plan Capelleweg. Er wordt een krediet gevraagd van 1.374.600, Tennisbaan. De in Ooltgensplaat opgerichte ten nisvereniging beschikt weliswaar over 55 leden maar niet over een tennisveld. De raad krijgt a.s. donderdagavond het voorstel te behandelen een krediet van 43.152,beschikbaar te stellen voor de aanleg van een achter de bestaande voetbalvelden aan de Weesmolenstraat. Het perceel is als tuingrond in gebruik maar de volkstuinders die hun grond kwijtraken kunnen wellicht aan andere grond worden geholpen. Er is weinig, maar toch wel enig nieuws over het op de Middellandse zee vermiste jacht „Quest" aan boord waarvan zich ook de 29 jarige Jan Har- tog uit Oude Tonge heeft bevonden of nog bevindt. Gisteravond was op de T.V. een directe uitzending waarin werd meegedeeld dat het jacht voor de Tunesische kust zou zijn waargenomen in een gebied dat als „zeer berucht" voor zeilschepen bekend staat. Merkwaardig was het dat inwoners uit San Piëtro, vanwaar de „Quest" op 22 oktober vertrok tegenstrijdige ver klaringen aflegden over de weersge steldheid. De een noemde het weer rond de 22e zeer goed, de ander noemde het „verschrikkelijk" slecht. Officials die werden geïnterviewd noemden het heel vreemd en onvoor zichtig dat de Quest geen zendinstalla tie aan boord heeft. Nu het bericht circuleert dat de „Quest" gesignaleerd zou zijn zal van daag door vliegtuigen weer worden ge zocht in de hoop het mysterie van het verdwenen schip tot klaarheid te bren gen. De twee Nederlanders die eind vo rige week in San Piëtro (bij Sardinië) een onderzoek instelden zijn onverrich- terzake teruggekeerd. De eerste heipaal voor de nieuw te bouwen bijzondere geïntegreerde kleu- ter-basisschool is vrijdagmiddag door burg. H. Bos Herkingens bodem inge dreven. Dat gebeurde op het bouwter rein aan de Deltastraat in aanwezig heid van het schoolbestuur, de leden van de oudercommissie onderwijzend personeel en uiteraard de leerlingen van de kleuter- en de basisschool, de eersten gesierd met een zelfgemaakte feestmuts op de bol en geschoeid met laarsjes omdat de regen zich op het terrein had laten gelden. De eer van de eerste-paal-slag was aan burg. Bos van Dirksland die daar al enige vaardigheid in bleek te hebben maar nu toch voor een verrassing kwam te staan. Halverwege het karwei brak de staaldraad en zwiepte langs de ca bine, waarom die door een nieuwe ver vangen moest worden. Dhr. Bos vatte het nogal laconiek op „want", zei hij, „het hoeft niet altijd helemaal volgens het program te gaan". De eerste van de 345 te helen palen ging vervolgens moeiteloos de bodem in. Dat de hele bouw voorts zo voorspoe dig zal verlopen was de wens die ge hoord werd op de daarop gehouden bij eenkomst in het Herv. Verenigingsge bouw. Bestuursvoorzitter ds. P. Blok sprak daar zijn erkentelijkheid uit aan allen die bij de plannen en de bouw be trokken zijn, maar bovenal accentueer de ds. het grote goed een bijzondere school te kunnen bouwen in een tijd waarin de vrijheid Van onderwijs weer lijkt te worden aangetast en het chris telijk onderwijs in de branding komt te staan. „Gelukkig hebben we nu iets be reikt wat we over enkele jaren wellicht Burg, Bos wenst ds. F. Blok geluk met hét begin van de nieuwbouw. niet meer hadden kunnen realiseren", stelde ds.Blok vast aan de hand van re cente uitlatingen van de Minister van Onderwijs. Burgemeester Bos werd als dank voor zijn medewerking twee fo toboekjes aangeboden. Goede voortgang. Burg. Bos op zijn beurt conformeerde zich graag aan de wens op een goede voortgang van de begonnen bouw. Hij zag daarbij terug op de voorbesprekin gen om aan de hand van die data te constateren dat het tot dusver „ver wonderlijk snel" was gegaan. De eerste bespreking was gehouden op 12 febr. 1973 en dhr. Bos vond het een gelukkige zaak dat er goede voortgang is gemaakt nu het duidelijk wordt dat de vrijheid van onderwijs inderdaad wordt be dreigd waarom een voortdurende waakzaamheid geboden is. Wetend dat de school door de gehele Herkingense gemeenschap gedragen wordt en in de hoop dat God Zijn zegen eraan zal ver binden verwachtte de heer Bos dat het met de school waarlijk wel zal gaan Augustus. De laatste spreker, dhr. Honkoop van het architectenbureau Stuurman te Waddinxveen kon het scho:lbestuur met vrij grote zekerheid meedelen dat vol gend jaar augustus de nieuwe school in gebruik zal kunnen worden genomen. „We bouwen jaarlijks in den lande zo'n 350 lokalen en we willen de „goede keus" van het bestuur graag waarma ken!" aldus dhr. Honkoop die voor die, toezegging spontaan applaus oogstte...! MIDDELHARNIS-ZUID: De plantenbak bij het winkelcentrum wordt geen zandbak. De raad van Mid delharnis liet de bak z'n oude bestem ming wat betekende dat niet werd in gegaan op het verzoek van de Stich ting Wljkgroep MlddeUiamls-Zuld wel ke i.v.m, de aanwezigheid van de peu terspeelzaal in het centrum om de ver andering van bestemming had ge vraagd. B. en W. en met het college ook de raad vonden dat er voldoende speelgelegenheld is aan de overzijde van de Doetlnchemsestraat waar op het Ru bensplein een grote zandbak is. Meerdere raadsleden wezen erop dat er dan een niet ongevaairlljke oversteek moet worden gemaakt waaraan ze de vraag koppelden of er niet een beveili ging geplaatst kan worden, knipper lichten of iets dergelijks. De voorzitter burg. van Es moest dat ontraden, ook n.a.v. het advies van de A.N.W.B. om dat in geval van „beveiliging" men zich veilig waant terwijl men toch aan alle risico's blootstaat. Beter is het dat leid sters of moeders de peuters bij de over steek helpen. Begroting 1976. De raad kreeg in de vergadering van donderdagavond ook de gemeentebe groting 1976 aangeboden. „De uitkomst van de dienst 1976 is zonder meer goed te noemen" delen B. en W. in de aan biedingsbrief mee. De begroting sluit en er is een post Onvoorziene van 643.519,83. In dat overschot is de extra uitkering uit het gemeentefonds inbe grepen die werd ontvangen ter bestrij ding van de werkloosheid in de bouw sector. OOLTGENSPLAAT Zaterdag 15 november a.s. zal de Bur gemeester W. M. v. d. Harst-drumband uw oud papier weer komen ophalen, 's- Morgens 9 uur wordt begonnen. Dit be richt bereikt u vroegtijdig zodat u nu alvast met een en ander rekening kunt houden en alles gereed kunt maken. DIERENBESCHERMING Poesje aan komen lopen Bij de fam. v. d. Put, Wevershoek te Sommelsdijk, tel. (01870) 4007 is komen aanlopen een poesje (blauw/grijs van boven met wit van onder). Wil de eige naar zich met fam. v. d. Put in ver binding stellen? MELISSANT: zaterdagavond 7.30 uur student van Eckeveld. OUDE TONGE: Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. N. W. Schreuder van Goes. lil

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1