IIAIIDEfl - niEÜWS latlmes (en heren) slanken collectief mderden kilo's af Te hooi en te gras Winter niet gevoelig voor zeer droge of natte herfsten m m ciriese Vrijdag 7 november 1Ö75 No. 4437 i( Slimming International ook succesvol op Flakkee BOEKBESPREKING Van de bekende natuvu'schilder Rien Poortvliet is verschenen Prijs 49,50 Het ligt voor u ter inzage bij WEERPRAATJE C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOAIMELSDIJK Telefoon (01870) 26 09 Dia-avond voor de zending lil: j wat dikke dames lachen maar jrolijk als het over de pondjes naar 't zit de meesten niet écht j, integendeel! Drie dames die dat en lijve ondervonden hebben de- liar van de week een vertrouwe- Mje over open. De één huilde bij- |ze een keurig jurkje moest laten 1 en met een „zak" van een jurk -uis moest en de ander ging hartje Paan de snoep om het eenmaal iBadigd met de vingers in de keel ajwijt te willen. Groot getob en Jgroter frustraties totdat ze zich- leel wijs, een halt toeriepen. Nu I ze trots een fotootje uit hun Iperiode bij zich, niet begrijpend |ooit zover kon komen, maar ge- ïdat ze zijn Ikzij de Stichting Slimming In- lonalzeggen de dames, IKastelein uit Middelhamis, mevr. uit Sommelsdijk en mevr. uit Ooltgensplaat, de drie flak- ileidsters van genoemde Stichting, ferigens bijna wereldwijd opereert. Igen een training, slankten af en in staat tobbende d-ikkerds met 1 daad zodanig bij te staan dat de Èlige pondjes er af vliegen Ilub van mevr. Snaauw raakte Jseptember) collectief al 203 kilo's |de (kleinere) club van mevr. 130 kg. en mevrouw Kastelein haar clubleden 300 kilo's af te „die dragen wij als leidsters |in ons koffertje mee naar huis!" tevreden over die prestatie die en goed deel op rekening van de kers zelf komt wantdie moe- ^1 wat zelfdiscipline opbrengen, ncipe mogen ze van alles mee- ok met de gewone gezinspot om apart koken toch niets terecht Imaar ze moeten zich wel matigen 1 hoeveelheden. De deelneemsters filnemers krijgen een puntenlijst aar huis aan de hand waarvan ze i zien hoever ze dagelijks kunnen lOp de wekelijkse clubavond ver- |de weegschaal in hoeverre men de puntenlijst gehouden heeft. |lsters hebben prima resultaten in ubs en de complimenten gaan dan |er en weer want ook de leidsters fillen nooit meer dik of mollig en dat kost hen ook de nodige fcht. „Geen moeite", vinden de da- l,Want op de duur heb je totaal Dehoefte meer aan die dingen Ije zo dik van wordt!" |hts zij die minstens 5 kilo's wen- te vallen worden als clublid ge beerd. Het inschrijfgeld is 10, clubavond wordt 5,betaald. weken zijn de meesten op hun |gewicht en kunnen ze afscheid maar ook daarna blijft het con- estaan en heeft men maandelijks jegenheid z'n gewicht gratis te la- fntroleren. „Eenmaal op het juiste lit wordt je niet zomaar weer het |gestuurd waarna de ponden weer zouden krijgen", verzekert [Kastelein. Het gewicht blijft der- [steeds onder controle, eenmaal voortaan slank! Stichting Slimming International |9 jaar geleden in Engeland ge- i door een mevrouw die zó met flikte kampte en het met zichzelf kwaad kreeg dat zelfs haar huwe- Zó zag mevr. Kastelein er nog niet zo lang geleden uit lijk op de klippen liep. Mevr. Snaauw uit Ooltgensplaat kan zich al die moei lijkheden best voorstellen al is dat laat ste op haar gelukkig niet van toepas sing, maar wel zegt ze: „je sluit jezelf op de duur gewoon op, je wilt niet meer uit en je geneert je hopeloos". Mevr. Borrias daarop: „dan zie je in een zaak een mooi jurkje hangen maar dan blijft het hangen omdat het je niet past. En die verkoopsters dan nog gniffelen, want dat zijn meestal van die slanke dennenHoop dus voor de dikkerds die zo menen de dames niet echt gelukkig zijn, meer kwaaltjes hebben dan slankere soortgenoten en hun hart, bloedvaten, spieren, rug en gewrichten teveel geweld aandoen. Mevr. Snaauw kreeg, al een groot compliment van de rheuma-specialist omdat, nu ze al 22 kilo is afgeslankt, haar gewrichten het heel wat gemakkelijker hebben gekre gen. Het systeem van Slimming Interna tional is medisch helemaal verant woord. Wanneer de deelneemster toch klachten krijgt, wat slechts zeer spora- risch gebeurt, dan wordt even de, dok ter geraadpleegd. Artsen zijn overigens grote voorstanders van het afslank-sy- steem omdat het de goede gezondheid bevordert. Het bevordert ook het goede humeur van de dames en heren want de club avonden typeren zich door een ont spannen sfeertje omdat het met ieder de goede kant opgaat. Ze zijn niet lan ger bang van de weegschaal en ze doen graag mee aan het isometrisch gym. opdat de spieren niet zullen verslappen. Elke kilo minder wordt met een lintje gehonoreerd! Zij die meer informatie wensen wor den door de leidsters graag te woord gestaan. Hun adressen: Mevr. N. Kas telein, Voorstraat 45, Middelhamis, tel. 29 22; mevr. A. Borrias, Enkele Ring 1, Sommelsdijk, tel. 37 89; mevr. H. G. Snaauw, Berkenlaan 24 te Ooltgensplaat tel. 821. -O- drie leidsters waarvan de rechtse, mevr. Snaauw nog 14 kilo "af wil vallen. Midden mevr. Kastelein, lüiks mevr. Borrias. Ook Flakkeese gezichten in ,te iiooi en te gras' Nooit hadden we het genoegen Rien Poortvliet in levenden lijve te ont moeten, maar je leert hem toch wel kennen uit z'n boeken, ook weer uit z'n nieuwste „Te hooi en te gras". Heel vriendelijk komt hij daarin over en we geloven stellig dat hij 't wel pikken zal als we wat familiair doen en hem met een schouderklopje zeggen: „Kien, ke rel, wat heb je dat gróóts gedaan!" Daar moet het dan wel bij blijven, „want", zou hij zeggen, „'t is niet mijn verdien ste dat het heerlijke platteland zoveel charmes heeft dat er een zeer fraai platenboek mee te vullen is". Rién Poortvliet heeft dat laatste gedaan, met de hand des meesters, dat zij daar voor onze rekening aan toegevoegd. Zó tref fend tekende hij zijn impressies en zó smeuïg zijn z'n onderschriften en de be geleidende tekst dat het een schoonheid van een boek is geworden dat alléén gemaakt kan zijn door iemand die het boerenland voor vol aan ziet, sterker nog, die er smoorverliefd op is Dat klopt wat dhr. Poortvliet betreft, want al als kleine jongen was geen plekje hem dierbaarder dan de boerderij van ome Dirk Poortvliet in Dirksland. Vermakelijk, de karikatuur die hij over z'n oom neerschrijft: „een roje rakker, niet eens zo'n serieuze boer maar veel meer een soort flierefluiter". „Rientje" mocht naar hartelust genieten van al les wat de boerderij te bieden had, „en" schrijft hij, „het was een heerlijke tijd waarin ik het boerenleven van harte liefkreeg". Hij werd „stikverliefd" op d'n Griezen, de zware Bels, groot, sterk en met lieve, wijze, dulderige ogen. Zo leidt „Rien" z'n schitterende boek in en bijna ruik je met hem de geur van gebakken spekkies en de lucht van ge droogde appeltjes op de zolder waarvan hij als jongen van zo'n jaar of elf zo intens genoot. Nu (heel) wat jaartjes later ^heeft hij, begaafd als hij is, die herinneringen verbeeld in z'n jongste boek „Te hooi en te gras", waarvan hij zegt dat het een boek is over boeren, vee en boerderijen en zo meer. Op de kaft al een voorproefje van wat er bin nen komen gaat, o.a. een tekening van de Ouddorpse Kees Sandifort (Kees van de Ridderstee). Het wordt uitgegeven door uitgeverij van Holkema en Wa- rendorf te Bussem en kost 49,50, maar wacht U even als u wilt gaan zeggen dat dat duur zou zijn 't Is zeker niet duur want 't boek is niet alleen vreselijk mooi en volledig, het is ook een soort agrarisch museum in boekvorm. Het is n.l. de zorg van dhr. Poortvliet dat onze jeugd niet meer kan ervaren wat hij beleeft heeft. Hij be leefde „glorieuze" momenten, gezeten op de brede rug van d'n griezen. Nu zijn de paarden op Flakkee op beide handen te tellen. Mede daarom stelde hij het boek sanaen om daarin dat te vervatten wat straks helaas tot het ver leden zal behoren en da's veel, helaas, maar niemand zal dat hartgrondiger na kunnen zeggen dan juist Rien Poort vliet. Wat er allemaal in te vinden is, zult u zich afvragen? Welnu bijna alles wat zich in uw plattelands-omgevinkje af speelt en datgene waaraan u inmiddels zulke beste herinneringen hebt. Een greep uit de rijke inhoud is bij voor baat onvolledig, maar iets gaan we er toch uit tevoorschijn roepen. Poortvliet reisde kennelijk het hele land door want uit elke windstreek heeft hij de meest karakteristieke boerderijen en gebruiken weergegeven, dat alles zeer knap getekend en getint. Een onderdeeltje als „de plee buiten" heeft hij niet vergeten en we zien een bejaard boertje de gang naar het be sneeuwde „huüsje" maken, er volgen prachtige landschappen en dan die paarden. Het is duidelijk Kees van de Ridderstee die de knol inspant en bij elke tekening schrijft de auteur welke handeling er gepleegd wordt. Koppen komen er in voor, je raakt er niet op uitgekeken, ruwe verweerde koppen, glunderende koppen en berekende kop pen maar ook koppen waaruit twee ogen loeren naar de struise boerenmeid. Hij heeft getekend hoe de boer zich 's winters de handen warm slaat, hoe hij buiten z'n neus snuit en hoe hij binnen, in de kerk, langzaam maar zeker weg- dommelt. Hij laat zien hoe een zuinige vrouw haar zondagse jas netjes houdt, welke bezigheden de boerenvrouw aan 't werk houden, waarmee de mannen bezig zijn op het land (met de gereed schappen stuk voor stuk gedetailleerd getekend) en in tal van andere beroe pen. Prachtige koppen en tafereeltjes van de veemarkt en de snufjes die er zijn om het vee er wat welvarender uit te laten zien. De geboorte van biggetjes en kalveren en de keizersnede die daar soms bij nodig is. Prachtig getekende hennen en hanen, torenvalken die de muizen verorberen, molens, bidkapelle- tjes uit het Brabantse land, de stallen, de fruitteelt, de boer die achter de kip pen aan zit en het praatje op straat. Geweldig mooie exterieurs en interieurs van boerderijen en de lezer wordt inge wijd in het slapen gaan en opstaan van de boer. Wat pikante tekeningetjes van romances die op de boerderij begonnen, scharrelende kippen, ijverig werkende veeartsen, kortom, we zeiden het al, alles wat op, rond en in de boerderij te vinden is. Fijn dat Goeree-Overflakkee mede in de belangstelling stond. Zelfs het slot van het boek is amusant waar dhr. Poortvliet nog eens terug ziet op zijn belevenissen. Op die venij nige hond waar hij langs moest en die geit die stiekum een hele dag werk op vrat. Op die talloze bakjes koffie met vellen als onderbroeken en op het feit dat hij aan zijn tocht een echt oud boerenpak overhield waaraan de mot ten weliswaar hebben geknaagd maar dat hij toch als een dierbaar bezit koestert. Eigenlijk zou hij best een beter pak willen, maat 52/54, zo'n mooie jas met klepbroek en een fluwelen kraag. Een compliment Rien, een zeer groot compliment van Flakkeese zijde -O- ooehen, hantooiinnchting- westdqk 55 - postbua 75 - middelharnis tel. (01870) 25 51, woonhuis (01877) 19 54 De samensteller van het boek nog als „Rientje" terwijl in Dirksland d'n griezen beslagen wordt. (van onze weerkundige medewerker) Gaven wij vorige maand een over zicht welk type winter er gemiddeld volgt op een zeer warme zomer, dit bleek vaker normaal te zacht dan koud te zijn, nu een overzicht van winters die volgden op de tien droogste en de tien natste herfsten over de laatste 125 jaar. Een droge herfst wil dus zeggen: een sterk overheersen van hogedruksitua- ties, een natte herfst betekent dat de pressies doorlopend het beleid hebben bepaald. Na een droge herfst zou je kunnen stellen, dat die trend van hoge- druk blijft, evengoed kun je stellen, dat daarop weer een periode van depres sies volgt. In QO'/o van alle gevallen dat het landgemiddelde van de regenval in ons land opvallend laag bleef, n.l. bene den 120 mm in drie maanden tegen nor maal 217 mm volgden normale tot zach te winters. Slechts éénmaal, na de dro ge herfst van 1953, alleen een koude januari 1954. Éénmaal streng. Voor de tien natste herfsten krijgen wij die met een landgemiddelde boven 290 mm neerslag, waarvan die van ver leden jaar met 364 mm een record boek te. Ook op zeer natte herfsten is er geen regel van koude winters. In ruim 80°/o volgde er na een zeer natte herfst een iets te koude winter, slechts éénmaal volgde er een strenge winter, n.l. die na de droge herfst van 1939. In 1852 volgde na veel herfstregens alleen een koude februari, en na de zeer natte herfst van 1944 alleen een koude januari. (Laatste oorlogswinter!) Voorspelling onmogelyk. Hieruit mag geconcludeerd worden, dat bijzonder natte of zij zonder droge sprongen van de herfst geen luchtdruk ontwikkeling met zich mee brengen die enig houvast geeft ten aanzien van de daarop volgende winter. Daaruit blijkt nog weer eens, dat het niet mogelijk is in de herfst ook maar enige betrouw bare prognoses te doen van het karak ter van de winter. Tot heden (begin november) is deze herfst nog opvallend droog, november zal beslissen of dat zo blijft. Wel een groot verschil met de ex treem natte herfst van verleden jaar. Toen stonden, wat oktober betreft. Wassenaar met 240 en Vlissingen met 231 mm boven aan de lijst; plaatsen waar nu niet meer dan tussen de 12 en 18 mm regen is gevallen. De vroegste koudegolven in novem ber waren die van 1908, 1919 en 1941. In het laatst genoemde jaar (oorlogsjaar) stonden wij zelf op 16 november op het ijs van de sloten, hetgeen in 1908 al rond 21 oktober mogelijk was! De eerste herfstkou met vorst en sneeuw wordt meestal voorafgegaan door een uitstro ming van pooUucht achter enkele over Scandinavië wegtrekkende depressies. Het begin van november stond juist in het teken van een zachte luchtstroom na een warm afscheid (20 graden in Limburg) van oktober. (Nadruk verboden) MELISSANT Dinsdag 11 november hoopt de Zen dingskommissie der Ger. Gemeente een dia-avond te houden in de hal van de Chr. School aan de Beatrixlaan. De heer D. P. Polder, die dit jaar een reis naar het zendingsterrein in Nigeria heeft gemaakt, hoopt van deze reis dia's te laten zien. Deze avond, waar ieder hartelijk v/el- kom is, begint om half acht. ■.'M^'i'ii I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9