Excursie „De Motte" naar Dordrecht en omgeving Middelharnis hoven 14.000 inwoners Herv. kerk stampvol i afscheid ds. longebre lIRBEiD nOELT Ide 8 Middelharnis behoeft restau ratie-beu rt Uitzicht of kooiwitje Voorstel aan gcaneenteraad: Raadzaal Hogere salarissen voor ambtenaren C.P.B. „Goeree": Avond met „de Friesche Vlag'' Plattelandsvrouwen Goeree - Ouddorp Lezing over Zwakzinnigenzorg Bejaarden koor houdt ontspanningsavond INGEZONDEN Nogmaals: antwoord aan de heer Van Putten STAD AAN 'T HARINGVLIET Zeeuwse Zendingsdag a.s. zaterdag in iViiddelburg GEI iVlod VERVOLGVERHAAL irroU^I ■rm Bladz. 2 «EILANDEN-NIEUWS^ Dinsdag4noveml)6i Naast oudheidkundige bodemonder zoeken op Goeree-Overflakkee, verga deringen en lezingen organiseerde dit maal de secretaris van de vereniging Hans Klepper een excursie voor de le den van „DE MOTTE" op 25-10-1975. „Dicht" bij huis werd een lokatie ge vonden en wel in de vorm van een op graving, het zogenaamde stadskemon- derzoek, te Dordrecht. Eerder van 19681971 verrichtte de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek onder leidinig van drs. Sarfaty daar opgravingen aan de Tol- brugstraat met het 'dioel het ontstaan van Hollands oudste stad te achterha len. Duizenden toodemvondsten kwamen toen aan het licht, maar het werkelijke prille begin van de stad (nederzetting) (bleef in het duister igehiild. De opigra- vingsresultaten zijn echter als geheel nieuw en toelangrijk te toeschouwen. iDit jaar werd door de R.O.B, weder om een' aanvang gemaakt met het 'gra ven van een put en de resultaten daar van kon „DE MOTTE" op die koude, voor Goeree-Overflakkee zo toewogen, zaterdag aanschouwen. Aansluitend hierop verklaarde de heer Van der Beemt, dofcumentalist toij de R.O.B., zich bereid ons gezelschap in de Alblasserwaard rond te leiden en de toewoningsigeschiedenis van dit ge bied in woord en daad uit één te zetten. Opgraving te Dordrecht 's Mongens rond 11.00 uur groepeer den we ons, helaas maar zeven man sterk, rond het opgravingsterrein aan de Wijngaardestraat. Voor ons lag een 5 meter diepe put. Deze was' vijftien meter lang en vijf meter breed. Drs, Sarfaty, tevens provinciaal archeoloog eh „supervisor" van „DE MOTTE", vertelde in >grote lijnen het hoe en waar om van dit onderzoek. In de profielen aanschouwden we als de bladzijden van een boek de verschillende bodemlagen, ophogingen en woonsporen vanaf het Dordrecht van de 14e eeuw. De gesehie- denis van ide stad lag a.h.w. aan onze voeten. Er waren drie optrekjes, werikplaats- jes, blootgelegd uit 'de Middeleeuwen verhaalde Drs, Sarfaty. Uit gevonden ■afval: leren schoenen en spelden' bleek dat hier een schoenmaker en een spel- denmaker hun beroep hadden uitgeoe fend. Verder in de put stak uit het profiel een bakstenen muur van een laat mid deleeuws huis, gefundeerd met houten palen. Een fascinerend gezicht hoe on ze voorouders het steeds weer klaar speelden de weke grond en het voortdu rend stijgende water de baas te blijven. Als spectaculaire vondst vermeldde Drs, Sarfaty een houten igraansohop die geheel intact werd aangetroffen in een houten afvoergoot. In een van de keetjes toonde Drs. Sarfaty ons tenslotte talloze opgravings- tekeningen van diverse vlakkjen in de put. Ieder detail was hierop precies weergegeven, gekleurd en al. Tot slot zei Drs. Sarfaty dat hij ge hoopt had hier de eerste nederzetting van Dordrecht aan te graven, wat he laas niet het geval was. Maar steeds verdergaande sanering van de stad zou nieuwe mogelijkheden scheppen. Bezoek aan de Alblasserwaard Tegen 14.00 uur begonnen we, nadat Drs. Sarfaty m.et O'nssi de lunch had ge bruikt, met de heer Van der Beemt aan het mtgebreide middaigproigramma. Hij verraste ons met een zeer gedetail leerde toeschrijving met kaartjes van de toewoningssporen in de Alblasserwaard (te overhandigen om die thuis nog eensi rustig door te lezen. Vanuit Dordrecht reden we naar huis De Merwede. Een mine van een kasteel. Op het lage landje vlak toij de brede rivier konden we ons dankzij het 'kou de mistige weer gemaikkelijk een voor stelling maken hoe het wellicht hier eens wasi geweest. Vervolgens ging de toch langs de zoge naamde huisterpen natoij Alblasserdam, 'die dateren vanaf het jaar 1000 na Ohr. Prachtige boerderijen sieren vaak de top van deze hoogte die in de mid deleeuwen tegen het water werden op geworpen. Met name in Oud-Alblas zijn er vele te bewonderen, sommige meten tot 4 of 5 meter boven N.A.P. Momenteel zijn er 450 gekarteerd. Tevens wees de heer Van der Heest ons door de steeids beslagen ruiten van 'de ibua de diversie stroomruiggen van vroegere kreken en riviertjes in het landschap. In wallen ligt de overafzet- ting door inklinking van de omringende bodem meanderend in het vlakke land. Vroegere bewoners zochten veelal deze „ruggen" op om er hun nederzettingen lop te bouwen. Via Alblasserdam redienl we langs de Noord naar Kinderdij'k waar we als zo velen voor ons de 19 molens in dit oer- Hollandse landschap foewonderden. Bij de Nieuw-Lekkerland doken we vanaf de dijk de polder in en brachten een beaoek ean de Schoneburgse heu vel en de Brandwijkse Donk. Het ont staan van deze zandi'ge heuvelsi in het vlakke polderland is als volgt in zijn werk gegaan: „Na de beëindiging van de Laatste IJstijd daalde na een tem- peratuursstiJgLnig wederom de' tempera tuur. De plantengroei brak af en er coitstond een „koude woestijn". De op pervlakte toestond namelijk uit zand af komstig van de smeltwaterrivieren. In 'dit dit droge klimaat ontstonden stuif- zanidgetoieden en er werd een landschap gevormd zoals b.v. de 'Drunense duinen en bepaalde gedeelten van de Veluwe. De stuifduinen in de Alblasserwaard worden 'donken genoemd. Zij steken nu nog met 'hun toppen boven het veen uit dat zich rond 5000 jaar v. Ohr. ging voir- 'men. Daarvoor was de zeespiegel onge veer 20 naeter langeir dan thans. In 'de Sdhoneburgse heuvel vond men bij archeologisch onderzoek woon-spo- ren van de zgn. Vlaardingen-cultuur. Momenteel zijn de doniken geplaatst op een lijst van archeologische monumen ten en dusbeschermd! Via het riviertje de Alblas reden we om 16.00 uur weer richting Alblasser dam, waar we de huisterpen niu eens van de andere kant konden zien. Tot slot demonstreerde de heer Van der Beemt in een weiland in Alblas serdam een 'grondtooor. Terplaatse ligt een nog niet onderzodhte romeinse ne derzetting. In de grondmonsters zagen we 'houtskool en zelfs een romeins scherf je. Nadat Hans Klepper zich na kunstig stuurwerk met het busje zich op de (grondboor had uitgeleefd namen we afscheid van de heer Van der Beemt en reden een donker Goeree-Overflak kee tegemoet. Eias Olivier. „De raadzaal en de hal die tot de zaal toegang geeft verkeren in een slechte staat en zgn dringend aan een grote op knapbeurt toe" delen B. en W. de raad mee in de stukken voor de vergadering van a,s. donderdagavond, zy stellen de raad voor accoord te gaan met een res- tauratiebeurt die 47.000,— zal gaan kosten maar dan komen zaal en hal er weer representatief uit te zien. Dat is nu nauwelijks het geval: „het plafond en de muren bladderen af en de oorspronkelijke witte kleur is ernstig vervuild. Het verfwerk van de lambrizering plus plint is aangetast en de linoleum-vloerbedekking toont op duidelijke wijze aan dat zij langdurig en veelvuldig is gebruikt", zo sommen B. en W. een aantal gebreken op, maar er is nog meer: „de radiatoren van de ver warmingsinstallatie doen afbreiik aan het totale aanzicht van de zaal en het ventüatie-systeem is mede door de ge- horigheid bij het gebruik ervan aan vervanging toe". B. en W. geven vervolgens een op somming van de werkzaamheden die te gebeuren staan; de huidige radiatoren zullen vervangen dienen te worden door vloerconvectoren, er is een nieuw ven tilatiesysteem nodig met een geruisarme afzuigbox en de linoleum-vloerbedek king kan het best door stroken Slavo nisch eiken vervangen worden. Het stucwerk in de hal en in de zaal en de motieven in de plafonds moeten grondig worden schoongemaakt en lambrizerin- gen en plinten dienen te worden her steld. Dat alles is begroot op 47.000, naar na aftrek van de posten die reeds op de gem. begroting zijn opgenomen is er nog een krediet van 13.230,voor nodig. Het inwonertal van de gemeente Mid delharnis is boven de 14.000 gestegen en dat heeft voor de amtenaren het plezie rige gevolg dat ze qua bezoldiging in een hogere klasse worden ingedeeld. Daartoe is het nodig dat de raad een op de gemeente-klasse afgestemde salaris- verordening vaststelt. Ook de presentiegelden zullen wat worden opgetrokken; althans B. en W. stellen dat voor. Het presentiegeld be draagt nu 60,waarvan B. en W. voorstellen het tot 70,op te trekken. Voor het bezoeken van commissiever gaderingen wordt nu 48,vergoed wat zal kunnen worden verhoogd tot 50,—. De afd. Goeree van de 'Christelijke Plattelandsvrouwen Bond houidt a.s. donderdag een •bijeenkomst,om. 8 uur in de C3hr. Huishoudschool „Westvoorn". De avond wordt verzorgd door „de Friesche Vlag". -----O A.s. donderdagavond hoopt dr. A. Roel'Ofs, geneesheer dtreeteur van „Hemesseroord" een inleiding te hou den over de Zwakzinnigenzorg, op ver zoek van 'de afd. Goedeere-Ouddorp van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De avond wordt gehouden in „de Gou den Leeuw" te 'Goedereede en begint om 8 uur. OUDE TONGE Op woensdag 12 november organi seert het bejaardenkoor te Oude Tonge een gezellige avond met zang en toneel in het verenigingsgebouw, aanvang half acht. Het koor zelf zal met enige zang stukken de avond beginnen, waarna het toneel vrij gemaakt wordt voor „De Co- medianten" die het stuk „Schaduw en Zon" op de planken zullen brengen. Voor de bejaarden uit Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet zal er een bus rijden. Men dient zich hiervoor tijdig op te geven! Op zaterdagmiddag 22 november wordt er een toch georganiseerd naar Holiday on Ice in Ahoy te Rotterdam. Kosten van vervoer en entree zijn 11,25 (Deze prijs geldt alleen voor 65- plussers). Deze show belooft een wer velend kleurrijk schaatsfestijn te wor den. Voor de bustocht naar Nieuwkuijk op 6 november zijn nog enkele plaatsen vrij. Bejaarden die interesse hebben voor één van deze tochten kunnen inlichtin gen vragen en zich opgeven bij: mevr. Arensman-Braber, (01871) 617, Stad aan 't Haringvliet; Fam. v. d. Berg- Vijfwinkel, (01871) 545, Den Bommel; Mej. N. V. d. Klimdert, Achthuizen; Mevr. Snaauw-Hobbel, (01873) 636, Ooltgensplaat; Of op de wekelijkse soosmiddag. NIETJWERKERK Dankdag. Op woensdag 5 november a.s. zal, gelijk op meerdere plaatsen op Schouwen-Duiveland, ook in Nieuwer- kerk de jaarlijkse dankdag worden ge houden. In drie kerken zullen diensten worden gehouden. Voor de consument een waarschuvnng, niet alle, doch vele zaken zullen die dag gesloten zijn. Verbeterde opgaaf Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen en 7.30 uur ds. A. v. d. Berg uit Bruinisse. 1. „Beide gedichten zijn goed maar uit twee verschillende inzichten ge schreven. Ze belichten zon en schaduw zijde van de vlinder". Mijnheer Van Putten, als dat zonder meer waar was, had ik niet gereageerd. Maar er is meer. Lanerta's persoonlijke mening werd door Darjona van de ta fel geschoven. Zij werd daarmee gezet in de hoek van de niet-wetenden: „Ge weet niet wat ge zegt". Als U nog eens rustig en nuchter ge dicht en uitleg doorleest, zult U hopen- lijk begrijpen wat zo'n opmerking bete kent; Er zou met deze opmerking niets kwaads bedoeld zijn? Om de bedoeling van Darjona te peüen, ga ik af op de tekst. En dan noem ik haar/zijn type ring van Lanerta niet terzake, onwijs, onbegrijpelijk en hooghartig. 2. „Laat het onkruid maar groeien; laten de insekten de gewassen maar aantasten." U suggereert dat ik dit ge zegd heb? Nergens heb ik me in deze zin uitgelaten. Daarom kan mijn ant woord op uw vragen heel eenvoudig zijn: Mieren horen niet in mijn suiker pot; muggen jaag ik van de slaapkamer; vliegen op het vlees zijn bij mij niet welkom; onkruid in de tuin verwijder ik. 3. „Landbouwbestrijdkigstechnie- ken bewijzen dat ons voedsel groeit in een gevallen wereld. Het spoor van dode schepselen achter de nevelspuit is ge volg van het feit dat wij God hebben verlaten". Door dit te beweren heb ik er een drama van gemaakt aldus Van Putten. U omschrijft het als te ver doorgevoerde vroomheid van iemand die niet meer met beide benen op de grond staat. Als Darjoana de noodzakelijkheid van landbouwbestrijdingstechnieken wü on derstrepen, heb ik daar geen enkel be zwaar tegen. Dit heb ik in mijn reaktie ook niet betwist. Maar als ik stel dat landbouwbestrij dingstechnieken in een gevallen wereld thuishoren dan sta ik daar voor! Zelfs als U dit typeert als zwevende vroom heid. De bestrijding van insekten vergeUjkt U zelf met onkruidbestrijding. Wat zegt de Bijbel over de oorsprong van het on kruid? Gen. 3 18, 19 schetst het vol gende beeld: De aardbodem is om uwentwil vervloekt. Ze zal doom en distel voortbrengen. Daardoor zult gij in het zweet uws aanschijns uw brood eten. En zij zult sterven. Calvijn stelt: „De aarde zal niet dezelfde zijn als vroeger. Al het schadelijke is geen oor spronkelijke vrucht van de aarde, maar een bederf, dat in de zonde zijn oor sprong heeft. Door de zonde van de mens is de gehele natuur omgekeerd", (commentaar op Genesis). „Door de zondeval is de gansche or dening van de natuur in hemel en aarde omgekeerd". (Institutie II 1,5). Dat insekten en onkruid die ons voed- ,sel bedreigen, verdelgd worden, vindt hier zijn oorzaak: Door de zondeval staat ook de natuur op zijn kop. En als na het passeren van de nevelspuit de dode insekten op het veld achterblijven dan is dat een vingerwijzing naar wat toen gebeurd is. Dan is dat tevens een bewijs dat de dood binnen de horizon van deze wereld verscheen sinds dat gebeurde. Dan demonstreert dat het le ven in een dodendal. Dan is het een van de facetten van een geschonden wereld. Een wereld echter waarin God werk zaam is. Hij stuwt hsiar heen naar Zijn toekomst. Een geschonden wereld en een v/erk- zame God dat toont Uitzicht. „Ge weet niet wat ge zegt", zegt Koolwitje. „U maakt er een drama van in door gedreven vroomheid", zegt Van Put ten. De aarde is om uwentwil vervloekt, maar Ik zal maken een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, dat zegt God. En dat wü ik U als lezer van een christelijk blad graag voorhouden. F. van der Pol, Jan van Arkelstraat 90, een lezer uit Kampen. OUDDORP Bibliotheek. De bibliotheek in de consistorie van de Gereformeerde Kerk is met ingang van 6 november a.s. weer elke donderdag geopend van 's avonds 7 tot 8 uur. Ingang achterzijde van het Kerkgebouw. De nieuwe collectie van de Christelijke Provinciale bibliotheek centrale in Zuid-Holland is weer aan gekomen. Het had zondagmiddag in de Herv. Kerk van Stad aan 't Haringvliet z'n duidelijke reden dat het orgel speelde van uren, dagen, maanden, jaren sy de daaruit sprekende vergankelyk- heid werd de gemeente bepaald, nu af scheid genomen werd van ds. H. Jon- gebreur, die de gemeente 9Vs jaar heeft gediend, maar zich thans naar Lage Vuursche geroepen weet. Ds. legde de herderstaf neer, maar niet nadat hij de gemeente ervan had doordrongen dat weliswaar hy, als onderherder, vertrekt maar dat de Grote Herder blijft en staat voor Zijn kerk, ook voor dat deel dat in Stad aan't Haringvliet gevonden wordt. Prediking. Ds. deed dat in een prediking n.a.v. Hebreeën 13 20 en 21, welke tekst- woorden naar hij hoopte ook aan de Herv. Gem. van Stad zullen worden toegepast: de God nu des vredes. Die den groten Herder der schapen, door het bloed des eeuwigen testaments, uit de doden heeft wedergebracht, na melijk onze Heere Jezus Christus; Die volmake U in aUe goed werk, opdat gij Zijn wü moogt doen; wer kend in U, hetgeen voor Hem wel- behagelijk is, door Jezus Christus; Den welken zij de heerUjkheid in alle eeuwigheid, Amen". Nu afscheid genomen moest worden meende ds. dat in deze tekstwoorden troost kan worden gevonden, troost, te meer omdat de Heere als „de God des vredes" mag worden aangesproken en niet als de God der vwake. Ds. liet Hem zien in Zijn oneindige zondaarsliefde van waaruit Hij Zijn zoon in de wereld zond om de weg van aUe vlees te gaan en daarmee alle schuld volkomen te betalen Daarom zo predikte ds. is het niet tevergeefs dat we op Hem hopen; Hij is barmhartig en genadig, op Hem heeft nog nooit iemand tevergeefs gehoopt". „De grote Herder is niet dood. Hij lééft en Hij verlaat Zijn kudde niet", kon ds. de gemeente dan ook prediken. Daarom waarschuwde ds. ook tegen het steunen op eigen kracht en hij bad de gemeente toe dat de Geest bij haar de begeerte zal wekken naar alle geboden te leven opdat de gemeente zou worden volmaakt in alle goed werk. Zoals de tekst dat doet zo wilde ook ds. eindigen met de lof verheffing: „Je zus Christus is het zo waardig dat Hem de heerlijkheid wordt toegebracht; het is Zijn verdienste dat er nog van red ding en zaligheid gesproken mag wor den. Als een gezant van Christus' wege bad ds. de gemeente toe zich met deze God te verzoenen. „Stel het niet langer uit", riep hij de gemeente op; belijd uw zonden, smeek om genade en toef langer niet. De Hei land, Hij is van God gegeven tot heilig making en volkomen verlossing van zondaren. „Waar Zijn liefde is uitge stort is ook het verlangen Hem te ver- heerhjken", predikte ds. de gemeente afvragend of het reeds haar begeerte is de Grote Herder der schapen alle eer toe te brengen? Met het „Amen" uit de tekst sprak ook ds. zijn vertrouwen uit dat de Heere voor Zijn kerk instaat, ook voor dat deel dat in Stad aan 't Haringvliet ge vonden wordt; „de Koning bewaart Zijn volk, de grote Herder weidt en leidt Zijn schapen, waar Hij begonnen is te wer ken daar zal Hij dat voleindigen tot op de dag van Jezus Christus", zo besloot ds. waarop de Gem. Ps. 68 10 zong. Toespraken. Na met dankgebed besloten te heb ben richtte ds. Jongebreur zich nog tot een aantal genodigden en de eigen ge meente van wie hij nu scheiden ging. Woorden van dank sprak hij o.m. tot burg. Joh. V. Es, hem en het gem. be stuur wijsheid toewensend de gemeente in deze zorgvolle tijd te besturen. Met veel waardering sprak ds. ook de colle gae uit de Ring, Classis en Prov. kerk vergadering toe, voorts het bestuur en leider van de Stichting Jeugdwerk Goe ree - Overflakkee en met een hartelijke groet en dank voor de ondervonden sa menwerking nam hij ook afscheid van de Geref. Kerk. Ook groette ds. de af gevaardigden van de Ger. Gem. Kerkvoogden en notabelen, koster, or ganisten en kerkeraad, zij aliens dank gebracht en sterkte toege^ de komende vacaturetijd. De gemeente wekte ds. op linge band te bewaren door zo mogelijk op te gaan; blijf dicht i,. Grote Herder der schapen. Dan];! alles wat U voor ons bent geweest' de Heere alles voor u zijn; het ga'j len onder Gods zegen wel". Namens de Geref. Kerk werd een scheidsgroet gesproken door oudg; Diepenhorst. Dhr. Diepenhorst daarin met erkentelijkheid terug l^ samenwerking die er was geweesï^ hebt meegewerkt aan een steerver dering waardoor men elkaar gfeg^^ deren en respecteren", aldus dhr.J penhorst. Door ds. H. Talsma van Den 1 werd gesproken namens de de Ring Sommelsdijk. Ds. zag nietii bij dat ook Ds. Jongebreur welist ambtsdrager maar ook mens was weest, wiens autoriteit het echter, van God gezonden te zijn om te jj gen van het Licht. Ds. bracht ds, j gebreur daarvoor dank en hij kn dat er ook in Lage Vuursche i worden dat er een man gekomen j wiens naam is Jongebreur, om vani Licht te getuigen. Ouderling C. Trommel tenslotte s een woord ten afscheid namens ij( meente dhr. Trommel zag terug o 9V2 jarige periode waarin ds. de meente van Stad de weg had gew' naar de Grote Verlosser Jezus Chris Die de Weg, de Waarheid en het I is. Ook Mevr. Jongebreur werdi gebracht omdat zij het mede 1 maakte dat ds. zijn werk kon voor het feit dat de pastorie altijd i- ieder heeft opengestaan. Dhr. Troiji gaf het predikanten-echtpaar dek wensen mee voor de toekomst in i Vuurse dat op zijn verzoek door de meente werd bekrachtigd met het i gen van Ps. 121 4: „De Heer 7 steeds gadeslaan". In MiddeltouBg, in de kerk der Gemeente aan de Segeerstraat zali zaterdag de jaarlijks© Zeeuwse Ze| dingsdaig worden igehouden, seend 'door de Rayon Zendingsccmiiy der Ger. Gemeenten Classis Middeki De daig bestaat uit een middag-^ een avondbijeenkomst, resp. l om 3 eri om 7 uur. Als sprekers zijn uitgenodigd: ds, 3 Rijksen uit 2ïoetermeer, dhr. Cv,} Boverikamp uit Waarde en 'ds. P. Ht^ koop tdt Kampen. Voor de avondbijeenkomst: ds. I Driessien, Oostkapelle, dr. SchoonJioia Zendingsari^s in Nigeria en üs. G, Zijderveld te Middellbung. HERKINGEN OlieboUendag. Op D.V. donderdajl november a.s. zal door de Zendinfl krans der Geref. Gemeente een 1 lendag worden georganiseerd. Deze oliebollenbakkerij zal gevestigd zijn de garage bij de heer M. de Geus, Nieuwstraat 7. Op dit adres kunnen 1 oliebollen worden afgehaald. Bestelliii gen kunnen voordien reeds worden gegeven bij mevr. Snijder-de Geus p Nieuwstraat 13a, tel. 243. Telefoonnummers die men weieiL moet. Diegenen die telefoonaaBsliJ ting hebben gekregen, maar nog t in het bezit zijn van de kaart met^ telefoonnummers van Politie, Braii weer en Artsen, kunnen deze Icaart M halen bij J. A. de Klerk, Nieuwstraat!]" alhier. Verkoping. D.V. vrijdag 7 novemlj zal de Zendlngskrans der Geret. &1 meente haar jaarlijkse Verkoopdag li«| den in het Verenigingsgebouw Huis" aan de Scharloodijk. Er zal van alles te koop zijn. De openings! den zijn van 's middags 3 uur tot s avonds 9 uxir. IGroenew llllllllllllllllllllllll ian de [laan 1 te ïndienstt Iet sala r,8»/o vak SoUicita '"binnen lorgen, de me" de M ^wegens laakt U iezen ui Prachtige van nerts len. Hoo poupe, v( oare prij; Eorme se 3essins. nes met (lodellen 3ok een looiers, Jodieus twaliteit ttUevllet Bus i^'olop pa Mi door M. DE KRUIS. 18 Net voordat Steven „ree?" zal roepen om de eerste gang te gaan schreeuwt Jan van voor de mast: „Door de wind? Een mijn vlak voor ons?" Zijn schreeuw is een angstschreeuw. Dat hoort Steven aan het geluid. Roer om, andere zwaard eronder, zeil overzetten, zijn anders gewoontebewe gingen. Nu worden ze onder spanning volbracht, want ook Steven heeft de ster gezien, tien meter voor de schuit. En door de vrind ben je gauw genoeg, maar de eb sleurt de schuit mee in de richting van het duivelse ding met zijn tentakels. De spanning is een ogenbUk bijna on houdbaar. Van alles gaat door de man nen heen... Hij ligt met de schuit bijna dwars op de wind. Het roer heeft hij vast of hij het nooit meer los wil laten. Zijn staalblauwe ogen boren door het halfllcht. Ze zoeken de mijn. Zijn ze 'm kwijt? Waar drijft-ie? Plotseling ziet Steven 'm twee meter dwars van de schuit aan de loefkant op de kop van een golf. De mannen schreeuwen tegelijk: „Daar gaat-ie? Jan komt naar achteren. „Da's om je kapot te schrikken jó, zegt hij". Ja, die eerste jaren van de oorlog waren gevaarlijk, maar goed voor de vangst. Beste jaren waren het zelfs. Veel VcUigen en weinig stukken, dat was naar de zin van de directie. Natuurlijk zakten de prijzen naar mate de oorlog langer duurde. Maar die eerste jaren De verhoogde vangst wordt nog ver oorzaakt door de met succes bekroonde eerste „regeringsdaad" van Steven. Wanneer hij bij „de Vlinders" lag, keek hij vaak noord-in, dus in de rich ting van het Sluise Gat, meer naar de noordkant van de Maasmond. Hij zag er bij goed weer de gomet vissers hun kor trekken en de gedachte had hem dikwijls bekropen om daar te gaan vis sen. Dicht bij de branding? Ja. Veel zee bij brede wind? Ja. Maar wat zou dat? Op een dag ging hij met Jan Roedolf peilen. Jan was zijn maat, evenals hij vroeger van Jan Prins. De peUlng kwam goed uit. Zetten dus. Maar ja, eerst met de baas praten. Als het over vangen gaat is Veltenaar, de ouwe Jaap, zeggen ze, een en al oor. 'k Zou 't maar proberen. Steven", zegt hij, „maar pas op". Steven hoort in dat laatste een waar schuwing: wanneer het goed gaat, nou ja, maar als er veel stukken komen, berg je dan. De steken komen er. Steken? Ja, twee. Een met vier fuiken: ebfuik, vloedfuik en twee binnenfuiken. En het wordt een succes. Twee, drie, op een keer vier zalmen in een fuik. Ongelooflijk! In het najaar nog al wat kapotte sta ken door hoge vloed en zeegang, maar dat is, minder, de baten overtreffen de schade. De mensen, die lichten moeten, zien er wel een beetje tegenop om bij felle bries naar „de Hoek" te moeten, zoals Steven de nieuwe plek genoemd heeft, maar ze gaan, als ze weten, dat de baas er de hand niet voor omdraait. Trouwens Steven went zich aan om bij een felle bries uit het westen of daaromtrent zeU maar te gaan lichten. Behalve Jan Roedolf vertrouwt hij er niet veel en bovendien, als er een „goeie gelegenheid" is, vangt hij graag zelf. Dat is misschien kinderlijk, maar zeker niet kinderachtig. Het gebeurt nogal eens, dat Stevens oudste naar het Havenhoofd wordt ge stuurd, om te kijken of vader er nog niet is. Dan is het soms al donker. Greta hoort de wind in de schoorsteen en vreest. „Ga jij maar 's effe kijken", zegt ze dan. Dat dit kijken de thuiskomst geen seconde bespoedigt, ontgaat haar. Rien lust dat karweitje wel. Vóór de wind naar het Hoofd vliegen en dan achter de heg bij Veldhoen een oppertje zoe ken, luisteren naar klappen van het zeil bij de eerste gang op de haven. Maar dat duurde soms zo lang! En als vader dan de haven binnen- zeUde, riep hij: „Dag vader!" GEEN ANTWOORD. Misschien door de wind. Wellicht vond Steven het ook niet zo letxk, dat er angst om hem was. Dikwijls kwam hij langs de stap om hoog en zei dan: „Wat doe jij nou hier, jongen. Ga maar gauw zeggen dat ik kom". Thuis bromt hij dan zachtjes tegen Greta: „Je mot die jonge niet door dat weer sture". „Heb je nog wat gevangen met dat weer?" vraagt Greta voorzichtig. „Ja, we hadden er twee-en-veertig, maar 't was vechten om ze er uit te krijgen. Dat gaat alleen met een vent als Jan, met de rest verzoop je met dat weer". „'t Ken wel wat minder, hè" vraagt Greta. „Nee, maar 't is waar", verontschul digt Steven zich. Er staan daar aan „de Hoek" bonken water waar je maar niet naar moet kijke. Maar affijn, we zijn er weer. Je mot die jongen niet meer sture. Dat helpt toch niks en hij staat maar kou te lije". „'k Beloof het je, maar ik ben hele maal niet van plan om het te laten". Er wordt gelachen en daarmee is de zaak uit. „Hè, hè, hij lacht 'n keer", denkt Greta, „je kunt zien dat het goed gaat". De lach blijft bij Steven altijd beperkt tot een glimlach. Schateren doet hij nooit. Het gaat goed met „Arbeid adelt" niettegenstaande de oorlog, of liever de mobilisatie. Nieuw leven birmen bepaalde gren zen n.l. die om de visserij en het huis van Steven en Greta. In '39 is de boeier gemotoriseerd. Wülem van Malden is schipper gewor den. Hij doet het goed. Er is een nieuwe schouw gekomen. Tenslotte: Greta verwacht een baby en ze maakt het best. Wanneer de derde jongen wordt ge boren, heeft ze het niet best, maar komt er door. Nou zetten we er maar een punt achter, besluiten Greta en Steven. Expansie op de terreinen, die zij kun nen overzien. Maar ook op veel breder terrein. Duitsland heeft last van groeistuipe»] De keizer loost zijn oorlogszucht. escalatie, een mooi woord voor trai gewijze ontwikkeling, gaat beginne een wereldoorlog. Hier mobilisatie. Inkwartiering. De visserij en ook het gezin van Sif| ven en Greta krijgen er mee te ffis»" De kamer naast de ouwe schuur waar gegeten wordt, waar de spii|» van de vissers hangen: laarzen, oM^J sen, en waar Steven 's winters zi' breien, wordt op een Icwade dag g^"" derd door een marine-officier. Het is de bedoeling, dat de bew» ning van een klein oorlogsvaartuig 1 onderdak krijgt. Binnen een v; dat gebeurd. Een beetje luidruciii:* stalleren de mannen zich en versto-^ van nu af aan de weinige privacy de steekvissers. Natuurlijk ergert Steven zich ai deze dingen en vraagt of ze met 7.ri tienen de Maasmond moeten verdew en of ze weten wie er van P'^,*^],). onbevaarbare Maasmond binnen te men. De mannen halen hun schoude^^ op. Ze worden gestuurd en daar is mee gezegd. De ergernis van Steven vlakt g^ af, als blijkt dat die marineroan"^"|,| leuke, vlotte kerels zijn, die het vis rijbedrijf verder niet hinderen. (fVordt T#i GR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2