A) Raad Dirksland zet bluseenheden Herkingen en Dirksland in 't nieuwe pak profijthal Belangrijke doorgaande wegen krijgen nummering kapsalon Kersseboom bericht van inzet l dez/r - direkte korting inde van keukencentrum tieSeman! Foto Blankers keukencentrum ssËSstielemanbv Dit nag U niet missen aanbouw keukens JILANDIN-N I E U W 8" F amtlieberichten De bluseenheden van Dirksland en Herkingen krijgen nieuwe „pakkies'. ~e mogen vooral geen „uitgaans"-uni- formen heten „want", zei gisteravond in de raadsvergadering dhr. van Proojjen: „we i|jn in de fractie over die term ge vallen. Wat doen ze met uitgaansunifor- men. gaan ze er een borreltje mee drin ken of gaan ze ermee paraderen „Steeds als er uniformen aangeschaft moesten worden ging dat er ook bij ons in als gesneden koek. maar we hebben wat moeite met „uitgaansuniformen" liet van Prooijen weten. Anders was het met de voorzitter burg Bos die er best in kon komen dat de brandweer dient te beschikken over een ander uniform dan het werkpak, om zich bij demonstraties, wedstrijden maar b.v. ook begrafenissen van (oud) colle ga's te presenteren. „Het uitgaan is maar een term waaraan u geen bepaal- Medische diensten ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v. d. Wulp, tel. 2710. Dokter v. d. Wulp is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Elvé, teL (01877) 1262. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v. Rijswijk, tel. 1367. Nieuwe Tonge - Oude-Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Westra, tel. (01874) 259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Kramers, teL (01873) 201. APOTHEEK „MENHEERSE" OPENINGSTIJDEN: Op werkdagen' 8.30 tot 12.30 en 13.30 tot 18.00 uur. In het week-end: zaterdag van 10 tot 12 uur en van 17 tot 18 uur; Zondag van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 de betekenis moet hechten!" maande de voorzitter, maar van Prooijen had eens een bui: „die term „uitgaan" was nou voc net dat prikkeltje en prikkeltjes moet het college zien te voorkomen". „Is het een prikkeltje voor u al' brandweerman eens een borreltje dnnkt?informeerde de voorz. met de nodige verbazing, maar dat bleek het niet te zijn: van mö mag 't best, ik zou er zelf ook wel een lusten" gaf van Prooijen te kennen. Overigens wilde de voorz. hem best het genoegen doen de uit gaansuniformen alleen maar als uni formen te betitelen. „da's dan weer geregeld", gniffelde van Prooijen daarop, innig tevreden Eigenlijk vond dhr. de Bonte (P.C.P) het ook wel een tikkeltje luxe, „maar", zei hij, „gezien hun enthousiasme gun ik die jongens best hun pakkies". Dat was taal naar het hart van de voorzitter die het aspect van vrijwillig heid nog eens benadrukte. „Sterk vóór, ze moeten zich overal goed kunnen laten zien", was de uit spraak van dhr. J. A. Struijk (S.G.P.). Alzo stelde de raad een krediet van 14.000,beschikbaar voor 25 uitgaans uniformen, c.q. uniformen oftewel pak kies". Een krediet van 13.000,— werd daarop beschikbaar gesteld voor de aan schaf van persluchtmaskers voor de bluseenheden Herkingen en Dirksland. Op D V. 4 november hopen wij met ouders en grootouders -'(in I'.] JAC. ORGERS D. ORGERS-KRIJGER dl bandri«^enkf",' dat zy 25 iaar geleden door de band des huwelijks zijn verbonden Dat de Heere hen nog lang voor ons mag sparen, de wens van hun dankbare kinderen k I km.'P Ouddorp: Wim en Kaatj Ronnie Goedereede-havenhoofd Aat en Kees P. Krijger Goederèede, oktober 1975 Haveneinde 2 Schoenhand el p. kattestaart Zandpad 62 Middelham In t(ï ^citeren op vrijdag 7 novem ber in Hotel „De Gouden Leeuw" te Goedereede avonds van 8 - 12 ^ucuereeae Te koop BROMFIETS Merk: Batavus Kleur: Oranje goede staat Tel. (01873) 321 Inplaats kaar ten Voorstraat 39 Perfekte coupe in Uw haar brengen, weet U natuurlijk maar kent U onze lichte spoe- bngen al, die geen uit groei geven en toch de eerste grijze haren kleu! ren of uw haar een mo dieus tintje geven? SOMMELSDIJK TeL (01870) 23 51 Deposito,, van het Franse Schoonheidshuis Academie. Apotheker: J. Slager, teL (01870) 39 97. Inlichtingen: a) antwoordapparaat; b) dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Sypk^ns, tel. 2136 (van 9 tot 9.30 uur). dierenartsen Dienst heeft dhr. Minderhoud, teL 2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Termaaten, te). 1702. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst Zr. Stolk, tel. (01877) 1770 b.g.g. 1767. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. v. Wijk, tel. (01874) 289 b.g.g. (01877) 1707. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Vrij, tel. (01871) 312 stallen. Zou de tijd om te winkelen met b.g.g. 534. J vier uur worden verkort dan is het zon- Parkeerders zouden het in de toekomst best eens moeilijk kunnen krijgen Met het toenemende aantal automobi listen is het voor de overheden en ook voor de particuliere ondernemingen praktisch onmogelijk geworden om vol doende parkeergelegenheid aan te leg gen. Eigenlijk vertoont elke stad of althans het centrum ervan op zaterdag hetzelfde beeld. Tegen een uur of elf komen de automobilisten en hopen dan ergens in een hoekje van een achteraf-straatje een plaatsje voor hun auto te vinden. Dat lukt niet altijd meteen. Maar och, op zo'n zaterdag beschikken de meeste parkeerders nog wel over enige tijd en vinden ze na enkele blokjes omrijden toch een plaatsje. Niet alle winkelende automobilisten trekken op dezelfde tijd naar de stad en dus is het vaak een kwestie van rustig afwachten of er een plaatsje vrijkomt. Zij die er wat meer geld voor over hebben om hun wagentje te parkeren vinden met wat geluk nog wel een plaatsje bij een parkeermeter, op het parkeerterrein of in de parkeergarage. Tot nu toe vond er een vrij grote spreiding plaats en trok niet iedereen op deielfde tijd stadwaarts. De winkels en de warenhuizen zijn tenslotte tot zes uur geopend. Daaraan komt een einde wanneer het tijdstip van sluiting bij de wet zou worden bepaald op b.v. 2 uur. Het leed van de automobilist zou dan bijna niet meer zijn te overzien. In Amsterdam b.v., waar men in het centrum over 35.0000 parkeerplaatsen beschikt, heeft men uitgerekend dat de- plaatsen twee maal per dag worden gebruikt. Dit betekent dat ongeveer 70.000 winkelende mensen hun auto Heden nam de Heere na een langdurig, geduldig Rmwf" 111 het Bergweg Ziekenhuis te uff,t U1t °ns midden weg, mijn innig ge liefde man en lieve zorgzame vader, broeder, be- huwdbroeder en oom bastiaan hartensveld echtgenoot van Magdalena Schilperoort op de leeftijd van ruim 66 jaar. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. M. Hartensveld-Schilperoort Ama Sommelsdijk, 23 oktober 1975. Van Aerssenstraat 14 Gelegenheid tot condoleren: (thuis) van 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op maandag 27 oktober a.s. des nam. 2 uur op de algemene begraafplaats te Sommelsdijk. U wordt beleefd uitgenodigd 1 uur in het Ver. gebouw Vita Nova v. Aerssenstraat 5 te Sommelsdijk aanwezig te willen zijn om onze geliefde over ledene de laatste eer te bewijzen. Geen bloemen. Dit weekend 10 ROZEN 4 1 bos BUITEN CHRYSANTEN 1,50 Samen geen 5,50 MAAR 5,_ E. GRINWIS Djjkstelweg 28 OUDDORP Uw familieberichten kunt n ook opgeven aan de bezorgers van „Eilanden-nieuws' en jTsm J; HemPeniUS Middelharnis Winkelpand »et ^gTe^dVts as om 19in bepaald °P dinsdag 28 oktober 0 uur m Hotel Jacobi te Middelharnis. 1 bos mooie chrysanten 2,75 Bloemenhuis MARGRIET TELEFOON 13 71 Met diepe droefheid geven wij u kennis van het overlijden van onze geliefde broeder, behuwd- broeder en oom BASTIAAN HARTENSVELD echtgenoot van Magdalena Schilperoort op de leeftijd van ruim 66 jaar. Sommelsdijk: L. Boogerman-Hartensveld G. Boogerman Den'Briel: w. Hartensveld Den Haag: J. Hartensveld Rotterdam: M. van Dijk-Hartensveld Sommelsdijk: Joh. Hartensveld J. Hartensveld Dirksland: W. Jac. i J. Schilperoort J. Schilperoort-Heemes L. Schilperoort N. Schilperoort-van Meurs neven en nichten Sommelsdijk, 23 oktober 1975. PROFILIA keuken Compleet met servies- kast, roestvrij stalen wafelmotief blad en bovenkasten. Totale lengte 250 cm. Profijtprijs: 954,— incl. B.T.W. (Bij zelf afhalen geldt nog een extra korting) Belangrijk! deze keuken Is uit voorraad leverbaar in 3 kleuren en verschillende lengten. Voor een fijne vlotte trouwserie van klasse Waarbij natuurlijk met al uw wensen rekening wordt gehouden. STUDIO COLOR Hobbemastraat 49, teL (01870) 24 61, Middelharnis Een begrip in kwaliteit! Hoofdkantoor: Melissant. Binnenweg 7/12 tel. ÓI977-1! Showroom»:Melissant. Binnenweg 7. tel. 01877-1552 Brrelle, Voorstraat 94. tel. 01686-5219 100 gram Boterhamworst 100 gram Palingworst 1.55 2 kg GIESERS230 1 kg Mooie BANANEN f 135 4 kg COX APPELS 3,95 10 MANDARIJNEN (zonder pit) 1,98 BOSLAND Zelfbediening TELEFOON 13 71 OUDDORP DIT IS UNIEK DIT IS UNIEK AANBIEDING: deze opstelling is 220 cm. lang. servieskast - bovenkastjes wafelblad. 615,— incl B.T.W. verder op alle keukens 30KORTING. Zelfs EIKEN KEUKENS. Franko thuis. Alles in voorraad. C. DE BRUIN neklaar dat er zich grote parkeerpro blemen gaan voordoen. Menig automobi list zal zich, na vruchteloos zoeken naar 1 plaatsje, van het centrum afwenden elders zijn geluk gaan proberen. (DIA) In de nabije toekomst zullen de auto mobilisten in Nederland beter hun weg kunnen vinden door de invoering va een nationaal wegnummeringssysteem. Belangrijke wegen krijgen namelijk een nummer dat wordt aangebracht op de wegwijzers van doorgaande routes. Doordat deze nummers ook op de we genkaarten worden vermeld, zullen de weggebruikers gemakkelijker een op de kaart uitgezochte route kunnen volgen. Meer duidelijkheid en overeenstemming tussen kaart en praktijk zal ook ont staan door het invoeren van zogenaam de afritbenamingen. Elke afrit van de autosnelweg krijgt een naam, die ook op de wegenkaarten kan worden ver meld. Het is de plaatsnaam die in de toe komst bij de afrit als bovenste op de wegwijzer staat. Deze naam komt niet voor bij andere aansluitingen van de zelfde autosnelweg. Een ander nieuw element langs de wegen wordt het informatiepaneel. Dit is een bord dat op parkeerplaatsen kan worden aangebracht en waarop naast een wegenkaart ook aanvullende toe ristische informatie over de streek kan worden gegeven. Een en ander is vast gelegd in de Richtlijnen bewegwijzering autosnelwegen, die door minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) onlangs zijn vastgesteld en die binnenkort zul len verschijnen. Ze vormen een onder deel van de Richtlijnen voor het ont werpen van autosnelwegen en zullen in verkorte vorm ook worden opgenomen in een brochure die in samenwerking met de ANWB eind 1075 wordt uitgege ven. Volgens deze rechtlijnen zullen de wegwijzers naast of boven de autosnel wegen behalve het wegnurrtmer in het algemeen twee plaatsnamen bevatten. Dit zijn in de doorgaande richting de namen van het eerste hoofddoel en van het einddoel. Een hoofddoel is een be langrijke plaats die aan of bij de auto snelweg ligt. Het einddoel is het laatste hoofddoel van een autosnelweg. Op de borden voor de afslaande rich ting staan de namen van plaatsen ter weerszijden van de autosnelweg ver meld. De borden voor de doorgaande en de afslaande richting kunnen voortaan drie namen bevatten, wanneer dit ver keerstechnisch noodzakelijk is. Onder- zullen daardoor de borden met teksten als „Breda via E 37" kunnen verdwijnen. Een doorgaande weg houdt steeds hetzelfde nummer. Belangrijke kruisende wegen hebben tn ander nummer, dat wordt vermeld op de wegwijzer voor de afslaande rich ting. De autosnelwegen krijgen een A- nummer, dat wordt aangegeven in wit op een rode achtergrond op wegwijzers en op een apart bord na elke aanslui ting. Belangrijke niet-autosnelwegen krij gen een N-nummer, dat wordt vermeld in zwart op een gele achtergrond. Voor beide nummeringen is het de bedoeling dat zij op de wegenkaarten worden aangebracht. Voor de wegnummers worden zoveel mogelijk de bestaande rijkswegennum- ters gebruikt Het aanbrengen van de nieuwe num meraanduidingen zal in fasen gebeuren. De eerste fase, die de nummering van de belangrijkste wegen, bevat zal eind 1976 voltooid zijn. In deze fase wordt tij delijk langs enkele wegen een verwij zing naar verderop liggende genummer de wegen aangebracht. Het nummeren van de niet-autosnel wegen gebeurt in overleg tussen Rijks waterstaat, provincies, andere wegbe- heerders en ANWB. In aansluiting op de Richtlijnen voor autosnelwegen worden richtlijnen voor uniforme bewegwijzering op niet- autosnelwegen binnen en buiten de be bouwde kommen opgesteld door een mi nisteriële werkgroep. Om ook internationaal zoveel moge lijk uniformiteit te krijgen in de beweg wijzering blijft men tevens contact hou den met het buitenland. De nu op de autosnelwegen voorkomende aandui dingen met Europese E-nummers blijven bestaan, maar zullen, in navolging van andere landen, in het algemeen niet meer op de wegwijzers worden aange geven, maar op aparte borden langs de weg. De belangrijkste principes in de Richt lijnen bewegwijzering autosnelwegen zijn continuïteit en uniformiteit in aan duidingen. De informatie die wordt ge geven op een wegwijzer, moet in over eenstemming zijn en blijven met die op voorafgaande borden. Doordat Rijks waterstaat contact heeft met de uitge- van wegenkaarten zal er overeen stemming ontstaan met de vermeldin gen op de kaarten. Oplossing wereld voedselprobleem Vegetariërs gaan van het standpunt uit dat de eiwitbelhoeftevan de mens geheel of althans in hoofdzaak door plantaardige eiwitten gedekt dient te worden en dus geen of slechts weinig dierlijk eiwit gefbruikt behoeft te wor den. Anderen, die geen principiële bezwa ren hebben tegen het eten van vlees propageren dat de vleesconsumptie ver minderd moet worden ten behoeve van de bevolking van ontwikkelangslanden. Het Rapport van Rome stelt dat, hoe meer vlees de westerse wereld eet, hoe minder voedselbronnen er voor de der de wereld zouden overblijven. Zo be weert men dat voor iedere kilo vlees, geconsumeerd in de geindustraliseerde wereld, zevert kilo -graan minder naar de ontwikkelingslanden zou -gaan. Welke gewassen komen in aanmerking als veevoeder? gras- en groenvoedergewassen die door het hoge -gehalte aan cellulo se onverteerbaar zijn voor de mens; neven- en afvalprodukten van de voedings- en genotmiddelenindus trie die niet voor menselijke con sumptie geschikt zijn; produkten die zowel door mens en dier kunnen worden gegeten zoals granen', sojabonen etc. Hieruit -blijkt dus dat sleohts een ge ringe hoeveelheid graan en sojabonen als veevoeder warden gebruikt, en dat het overgrote deel van het veevoeder bestaat uit voor mensen ongeschikte voedingsstoffen. Daarnaast nog het feit dat de be schikbare landbouwgrond op aarde voor een groot deel gebruikt wordt voor pro dukten die niet direkt geschikt zijn voor consumptie. Er worden miljoenen hectares tabak, koffie, thee, hennep en papaver aangeplant. In Nederland al leen al beschikken we bijvoorbeeld over een areaal van circa 15.000 hectare brouwgerst. Zou het een 'goede gedachte zijn deze ongelooflijke potentie aan bruikbare cultuurgrond ter beschikking te stellen voor het verbouwen van de zo broodnodige voedingsmiddelen? Met het roken van enkele sigaretten minder per dag gecombineerd met het laten staan van 1 glas bier of wijn helpt u uw medemens in de derde wereld meer dan het afwijzen van uw gewaardeerde biefstuk. Energiebesparing Er zijn vele manieren om energie te sparen. Bedenk hierbij dat alle kleine beetjes helpen en denk er ook eens aan bij het koken van water geen open pan te gebruiken. In een afgesloten pan of ketel kookt het water sneller en verbruikt daarbij minder gas; bij het strijgen eerst alles te strijken wat een lage temperatuur nodig heeft, zoals nylon, perion en wol. Hierdoor wordt de opwarmtijd voor weefsels die een hogere temperatuur nodig hebben, zoals katoen en linnen, verkort. bij het tanken niet helemaal vol te tanken. Dan gaat er geen benzine verloren door overlopen van de tank. (DIA) Onzichtbare netten vergroten visvangst Visvangsten zijn groter geworden in Japan en andere landen door de netten te maken van een doorzichtig nylonga ren dat onder water nagenoeg onzicht baar is voor vissen. Japan dat ongeveer de helft van alle visnetten produceert, die over de hele wereld worden gebruikt past dit garen toe voor bijna de hele produktie. Zo doeltreffend zijn deze netten dat het gebruik ervan is verboden in som mige gebieden zoals dat van de Ca nadese zalmvisserij waar het op peil houden van de visstand een probleem is. Voorkom waterskiën' met de auto Met het natte seizoen voor de deur moet de autobomilist rekening houden met de gevaren die het rijden op een nat wegdek kan opleveren. Onder deze omstandi^ieden ligt het slipgevaar op de loer en tegelijkertijd verlies van de controle over het stuur. Bandentechnici van Goodyear's Euro pese test- en ontwikkelingscentrum in Luxemburg houden zich uitvoerig met dit gevaarlijke verschijnsel bezig dat „Aquaplaning" heet Dit betekent dat de auto bij flinke regenval en bij te hoge snelheden op het laagje water op de weg gaat „drijven" waardoor de ban den het contact met het wegdek ver liezen. Bartden met onvoldoende profieldiepte zuilen ai gaan drijven tijdens relatief lage snelheden. Maar dit kan ook ge beuren met banden die voldoende pro fiel bezitten, vooral als er veel water op de weg staat en er te snel wordt gereden. Sommige automobilisten deri- ken dat ze het slipgevaar op een natte weg kunnen tegengaan door de spanning van de banden- te verminderen. Het te gendeel is waar Een band met te weinig spanning vertoont de neiging om zijn groeven in het midden van het loopvlak dicht te knijpen. Daardoor verliest de band een deel van zijn waterafvoervermogen en wordt het gevaar van aquaplaning groter. Dus altijd de voorgeschreven spanning hand haiven. De bandenfabrikanten doen hun uit- terste best om hun produkt ook voor natte omstandigheden zo veilig moge lijk te maken. Maar uiteindelijk blijft het voorkomen van aquaplaning toch de verantwoordelijkheid van de auto mobilist zeil Hij dient zijn snelheid te matigen, de banden moeten in goede Conditie zijn en een profieldiepte heb ben van minstens 2 mm. Hoe dieper re loopvlakgroeven, des te beter de band het water -kan af voeren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 3