„Ruilverkaveling „De Stelle" zal landschap haar charmes niet ontnemen" Lruid er (PFAFD voo* DE anpgü^rjrssaygssa^l Br"ï-.en boeiende foto-expositie in Go-jarige Rabo-bank te Dirksland 4Se jaargang Vrijdag 24 oktober 1975 EIIAI1DEI1-rilEUW5 I Redactie en advertenties: Kantoor t I I pHR-_STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG 1 T 5—x advertenties: Kantoor Langeweg 13. Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 - Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167830 Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond PEKING KRIJGT MEER GEWICHT onze deur kijken. Xaar hetgeen buiten onze grenzen gebeurt. Daarvoor is alle reden. De economische moeilijkheden waar we ons in ons land voor geplaatst zien eisen alle aandacht op. Zodat de openbare mening bijna geen aandacht schenkt aan wat in de wereld gebeurt, of het moet bijvoorbeeld de zaak van de doodvonnissen in Spanje zijn. Dat is dan echter meer. omdat politici in ons land rich daarvan hebben meester gemaakt, dan dat het betekent dat we daar wer kelijk belangstelling voor hebben. Im mers wat weten we eigenlijk van de binnenlandse situatie in Spanje af? Dat we weinig aandacht hebben voor hetgeen in de wereld gebeurt, heeft ook nog een andere oorzaak. In tegenstel ling tot vroegere jaren betekent ons land op het internationale vlak niet veel meer. De buitenlandse machten laten ons wat links liggen. Consultaties van staatshoofden vinden geregeld plaats, e regering daar in gekend zonder dat wordt. Een voorbeeld daarvan is de door de Franse president bijeen geroepen top conferentie van EJLG. leiders met en kele industrielanden. In deze topconfe rentie, niet te verwarren met de in de cember te houden wereldgrondstoffen- conferentie, is slechts Italië uitgenodigd als spreekbuis voor Europa. Ook in de voorbereiding van de eerdergenoemde wereldconferentie speelt ons land niet Voorbereidingscommissie verzekert Zal ruilen doen huilen ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWartaa' ADVERTENTIEPRIJS 25 ^t Bij contract speciaal tarief. De uilvoering van de ruilverkaveling „de Stelle", over de plannen waartoe we al in het dinsdagnummer schreven, zal minstens acht jaar in beslag nemen. Dat bleek uit de nadere informatie die woensdagmorgen in Goeree door de Voorbereidingscommissie werd gegeven op het inmiddels gereedgekomen voor ontwerp. De pers werd daar naar belie ven tot in details voorgelicht, maar die voorlichting kan ieder te beurt vallen die één van de bijeenkomsten gaat be zoeken die voor alle betrokkenen en be langstellenden worden uitgeschreven, teneinde den volke een zo breed moge lijke inspraak te geven in het ingrijpen de gebeuren! Ieder heeft die inspraak, grondbezit ter of niet; „zeifs de dominee, de dokter r„ a-' V de hengelsportver. en de geitenfokvere- ,^,fi discussies hieromtrent I mging!" illustreerde weth. L. Visser die woensdagmorgen de Voorbereidings commissie presideerde. Zij worden wel verondersteld aanwezig te zijn op een van de te houden „algemene" bijeen komsten, maar zij kunnen ook koste loos een voorontwerp afhalen op de Rabo-banken van Melissant tot en met Ouddorp, het gemeentehuis te Goe dereede, het Polderhuis te Ouddorp of het Waterschapshuis te Middelharnis. Overigens zal een groot aantal exem plaren van het Voorontwerp naar Ver enigingen, Instellingen e.a. worden ge stuurd zodat alle informatie letterlijk bij hen ter tafel wordt gebracht „Alles moet zo open en eerlijk worden gepre senteerd", liet dhr. Visser duidelijk we ten. werden nog wel de stemmen van Bonn en Londen en Rome gehoord. Voor ons bleef slechts de plaats over van iemand die „geduld" wordt. Datzelfde blijkt ook buiten Europa. In de reeks conferenties, die binnen het kader van de Verenigde Naties worden gehouden over de verdeling van de rijkdom in de wereld tussen de z.g. ar me en rijke landen, viel het onze minis ter van Ontwikkelingszaken drs. J. Pronk de eer te beurt het voorzitter schap van een der commissies te bezet ten. Met het nodige enthousiasme vatte hij zijn taak aan, en toonde zich opti mistisch over het bereiken van een ak koord. Ons land toonde zich zeer be reidwillig en goedgeefs. Onze bijdrage aan de ontwikkeling van de Derde We reld waren wij bereid te verhogen. Het moest althans in de ogen van minister Pronk een opening voorstellen in de op stelling van de rijke landen. Nu na afloop van deze conferentie moeten we vaststellen, dat van deze opening niet veel is terecht gekomen. Integendeel, andere landen, West-Duits- land en Amerika voorop peinzen er niet over om nog meer geld op tafel te leg gen, zonder ook meer inspraak te krij gen in de besteding daarvan. Overigens in de discussie over de onderwerpen die wezenlijk aan de orde waren werd onze mening bijna niet gevraagd. Het wezenlijke onderwerp dat aan de orde was in Unctad IV was de wens van de arme landen om tot indexering van een grondstofprijzen over te gaan. Waar de rijke landen, weer met Amerika en West-Duitsland voorop zich fel tot het laatst toe hebben verzet. Slechts op het allerlaatste moment kwam Amerika aarzelend met een compromisvoorstel voor de dag, dat het mogelijk heeft ge maakt, dat de discussie niet is afgebro ken, maar wordt voortgezet. Uit deze enkele voorbeelden er zouden er nog tientallen te noemen zijn blijkt de zeer ondergeschikte rol die ons land nog in de wereldpolitiek speelt. Toch gebeurt er veel in de wereld wat erop duidt dat we een nieuw tijdperk ingaan, waarin China een grote rol zal spelen. Dat blijkt uit de reisactiviteiten van de Groten der Aarde. Reeds voordat president Giscard d' Estaing naar Moskou ging, was de lei der van de CSU, een van de twee op positiezusterpartijen in West-Duitsland De aanvraag om tot ruilverkaveling te Mercedes service Speciale aanbieding! MERCEDES 240 D met schuifdak én volledige fabrieks/dealer garantie. Met zéér hoge korting! Natuurlijk weer bij: Lies van der Velde Oudewei 20, Dirksland TeL (01877) 1874 te staat op hun stembiljet). Is die op pervlakte kleiner dan die van de vóór- stemmers dan zal de verkaveling tóch worden uitgevoerd! De landbouwers lijken wel voor een verkaveling geporteerd te zijn, maar duidelijk is dat het daaraan onverbre kelijke „ruilen" menigeen voor een con flict zal stellen. Er zal geruild moeten worden om aan de doelstellingen verkaveling te kunnen voldoen en daar bij komt gelijk de sterk variërende kwaliteit van de grond in het geding. komen voor het gebied van af'M^sslml SS^fdel^rekeni^ tot de lijn ten oosten van Ouddoro da- mg rekening mee houden. Ouddorp da teert uit de vijftiger jaren. De aanvrage werd ondersteund door de Polder, Ge meente en Standsorganisaties. Mede aanleiding tot die aanvrage was het ge geven dat Goerees' grondgebied door de aanleg van wegen t.g.v. de vaste oever verbindingen zou worden aangetast, maar een niet minder belangrijke argu mentatie was d.m.v. de verkaveling verbetering te kunnen brengen in de gespreide ligging van de percelen, de moeilijke bereikbaarheid daarvan en de manco's aan de waterbeheersing. Eerlijkheidshalve verklaarde dhr. Visser van meet af aan geen voorstander te zijn geweest van een verkaveling maar al snel door de grote voordelen daarvan overtuigd te zijn geraakt; „het is aldus dhr. Visser in het belang van de hele bevolking!" Niet alleen de agrariërs zullen er wel bij varen zo is de opzet maar het landschap zal worden verfraaid door aanplant van meer groen, het reserve ren van natuurwetenschappelijke ter reinen en het creëren van gelegenheden als bos, pick-nick plaatsen, viswater e.d. ten behoeve van de openluchtrecreatie. De vrees dat het landschap aan charme zal verliezen lijkt de voorbereidings commissie dan ook ongegrond. Evenmin is het de bedoeling zoals wel eens wordt verondersteld de kleine be drijven er uit te werken. Wanneer zij hun grond verkopen gebeurt dat op ba- vrij willigheid. Weliswaar wordt Peking. De huidige Bondskanselier gestreefd de bedrijven groter te maken Schmidt zal snel volgen. Ook de malige Engelse premier Heath w; langs daar op bezoek. De Franse presi dent hoopt begin 1976 China te bezoe ken, terwijl op het moment dat U dit leest de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger zijn bezoek aan Peking, dat een week heeft geduurd, zal beëindigen. De laatste was nu voor de achtste maal in Peking. Zo langzamerhand wordt hij voor de Chinese machtshebbers een goede be kende. Des te meer is van betekenis het feit, dat Mao tse Toeng, Kissinger ont bood om zonder dat dit van te voren was gepland, hem te vertellen, hoe ge vaarlijk de ontspanningspolitiek van Moskou is. Een duidelijk schot voor de boeg om in de politiek van ontspanning tussen Moskou en Washington niet ver der te gaan dan Peking wil. Zo zijn ook de grootmichten Amerika, Rusland en China, hoe onvoorstelbaar groot hun macht ook is, beperkt in hun manouvreerruimte. Hoe hoog stijgt dan de Kerk van Christus uit boven al deze strijd. De Kerk die het eigendom is van Hem, die gezegd heeft, dat Hem gegeven is alle macht in hemel dn op aarde. Bent U van die Kerk ook al |Ud? Want wanneer die macht zich in alle majesteit zal openbaren, breekt eerst met recht een nieuw „tijdperk" aan. Aan welke kant zullen wij dan staan? door hen grond aan te bieden die I anderen gekocht is. Die aankoop vindt plaats door de S.B.L., de Stichting Be heer Landbouwgronden. Wanneer straks in december de be spreking van het plan met betrokkenen en het publiek wordt afgerond gaat het voorontwerp al of niet aangepast naar de Centrale Cultuurtechnische Commissie. Deze Commissie stuurt het ontwerp door naar G.S. die voor de be handeling zo'n acht maanden nodig zul len hebben. Ook dan nog kan bij G.S. bezwaar worden aangetekend. Na be handeling door G.S. wordt de datum van stemming uitgeschreven. Alleen de bezitters van gronden en de pachters van die gronden (mits geregis treerd bij het kadaster) hebben stem recht. Wanneer bij de gehouden stem ming de meerderheid vóór is gaat de ruilverkaveling door. Wanneer de meer derheid tegen is behoeft dat nog niet te betekenen dat het dan niet doorgaat, want in dat geval wordt nagegaan een hoe grote oppervlakte de tegenstem mers vertegenwoordigen (die oppervlak- Ook de kosten zullen worden wogen al zijn die dan ook maar een fractie van de totale kosten. Die wo: den thans geraamd op ca 19 miljoen maar er zijn ook kosten a 5.320.000,— die niet door het Rijk worden gedragen en over 3800 ha van het verkavelings- gebied moeten worden gespreid. Per ha zal het de agrariërs gemiddeld ca 1400,kosten (wat d.mv. een ruilver kavelingsrente in 26 jaar kan worden betaald met 84,— per ha per jaar). Het te betalen bedrag wordt afhankelijk gesteld van het nut dat de betrokkene van de verkaveling heeft. Als alles zon der groot oponthoud verloopt kan de stemming volgend jaar december of daaromtrent plaats vinden. Valt de stemming positief uit dan wordt er een Commissie benoemd die alle grond gaat taxeren met het ook op evt. ruiling. Bijeenkomsten. Bijeenkomsten worden gehouden op de volgende data: 30 oktober met gem. bestuur en Pol der; 5 november met gem. bestuur Dirksland en best. waterschap Flakkee; 12 november in Melissant/Stellendam met eigenaren en gebruikers en met eigenaren en gebruikers op 14 novem ber te Stellendam en Goedereere op 18 november te Goedereede, 21 november te Ouddorp en 26 november te Oud- dorp en te Melissant. Bijeenkomsten waarop belangstellen den en belanghebbenden welkom zijn worden gehouden op 26 november te Melissant en op donderdag 27 december in Koningspleisterplaats te Goedereede. De 65 jarige Rabo-bank „Dirksland" vergast dezer dagen haar dorpsgenoten t.g.v. haar jubileum op iets zeer unieks dat ieder gezien moet hebben, ook zü die nooit tevoren een voet over de Rabo- drempel zetten! Ook zij worden genood de werkelijk unieke foto-expositie te komen zien die op de bovenverdieping is ingericht Elke Dirkslander die wat jaartjes terug kan denken zal er een ge- noeg'ljjk uur aan beleven, want speu rend zal h(j langs de tweehonderd foto's trekken die op vergroot formaat Zijn gemaakt van negatieven en glas platen van wijlen dhr. Joh. de Man, de vader van de huidige directeur. len van de prachtige foto's, dhr. 1 v. d. Groef met de arreslee in e sneeuw op Kralingen. Dhr. v. Groef emigreerde in '52 naar Amerika. een van de weinigen die in die periode fotografeerde en bovendien deed hij het fijn zeker niet onverdienstelijk Hij legde fraaie hoekjes vast waarvan de plaats nu nauwelijks meer te her kennen, is want zo blijkt ook in0 „J| Dirksland is heel wat veranderd. Heel kers kunnen deelnemen prachtige figuren voor die door velen nog worden herkend maar die inmiddels reeds lang zijn heengegaan. Uniek ook de foto's uit de bezettingstijd waarop de bezetters op de Voorstraat paraderen en ook fotografeerde dhr. de Man het weg voeren van de paarden die door de Duit sers waren gevorderd. Alle foto's zijn voorzien van duidelijke onderschriften het laat zich verstaan dat het piek- voor elkaar krijgen van deze expo sitie enorm veel inspanning heeft ge kost. De foto's zijn nog te zien, morgen, zaterdag 25 okt. van 2 tot 6 uur. Bezoe- de fotopuz- mooie foto's van de aardbeienoogst, de zelwedstriid. Foto's kunnen nverieene le ne^nH^m^KMz" v00mam®uik ult werkzaamheden in de landbouw, het ijs- ook worden nabesteld 5,— per stuk Ie periode 1925-1944 en voor het me- vermaak, knrtnm van al riie „„i. 1 2 Speciaal inbouwstation voor L.p.G. gasinstallaties in elk merk automobiel. Garage Nijsse B.V. Oostdijk 15 - Oude-Tonge Tel. 01874 - 235 - 385 KRAMER Zandpad 86 - Middelharnis TeL (01870) 26 70 illiiiiiilllllllllllillllllllllilIHlIilllllilllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllilililiiiiii VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis i SOMMELSDIJK Opbrengst verkoping De vorige week ln „Vita Nova" gehou den verkoopdag door de Vrouwen Ver. van de Ned. Herv Kerk heeft opge bracht bruto 4.500,+—. Gevers en koop sters worden hartelijk dank gezegd voor hun medewerking. bezoekt onze Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 Zaterdag 25 oktober orgelconcert Albert de Klerk te Oude Tonge Morgen, zaterdag 25 oktober om 8 I uur geeft, op uitnodiging van de stich ting kerkconcerten Goeree-Overflakkee, de beroemde stadsorganist van Haarlem ALBERT DE KLERK een concert op het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Oude- Tonge. Albert de Klerk (1917) studeerde aan het Amsterdams Conservatorium o.m. bij H. Andriessen en A. van der Horst. Op 16-jarige leeftijd werd hij organist aan de Sint Jozefkerk te Haarlem, een functie die hij nog steeds vervult. In 1941 behaalde hij de Prix d' Excellence en in 1956 werd hij stadsorganist te Haarlem, waar hij het beroemde Müller- orgel in de Bavo en het Cavaillé-Coll- orgel in het Concertgebouw bespeelt. In 1964 volgde hij zijn leraar Van der Horst op als hoofdleraar orgel aan het Am sterdams Conservatorium. Hij maakte concertreizen in België, Frankrijk, Zwit serland, Duitsland, Engeland, Zweden en de Verenigde Staten. De Klerk is ook bekend door zijn grammofoonopnamen, o.m. van de orgelconcerten van Handel en het volledige werk van Franck. Voor zijn plaat „Die Kleinorgel" kreeg hij in 1962 de Edison-prijs. Het programma begint met de uitvoe ring van enige composities van Spaanse componisten uit de 16e en 17e eeuw. Daarna werken van Tunder en Joh. Seb. Bach. Van de Engelse componist Matthew Camidge kunt U het tweede concert beluisteren. Na de bekende „So nata da Chiesa" kerksonate) van Hendrik Andriessen besluit Albert de Klerk zijn concert met een improvisatie over een door het publiek op te geven thema. Het volledige programma (tevens toe gangsbewijs) is verkrijgbaar aan de kerk. Voorlichting veehouders m.b.t. reinigingsbijdrage: Wie betaalt, wie niet Het is van de Ver. van Varkenshou ders „Zuid HolL Eilanden" en de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Over- flakkee een goede gedachte een Voor lichtingsavond te beleggen waarop het gaat over de uitvoering van de „Wet op de Verontreiniging van Oppervlakte wateren". De bijeenkomst wordt as. dinsdag 28 okt. om half acht in „de Schakel" te Dirksland gehouden en is voor ieder, ook niet-leden van genoemde Verenigingen, toegankelijk. Gesproken zal worden door dhr. G. L. Kamphuis, specialist voor Bodem, Be mesting en Milieu van het consulent schap voor de Rundveehouderij te Gou- >ver het onderwerp: „welke veehou ders moeten de heffing verontreiniging oppervlaktewateren betalen en welke niet?" Een en ander zal met dia's worden toegelicht. Vertegenwoordigers van het Waterschap Flakkee en de Polder Goe ree zullen een toelichting geven op de technische en administratieve aspecten bij de vaststelling van de heffing. Er kunnen ook vragen worden gesteld. Tapijt van Desso, Bergoss, K.V.T. nooit problemen. I^VéONINGINRICHHH Sommelsdijk OOSTDIJK 53 - 61 100,- Gulden korting op Pfaff KWALITEITS- NAAIMACHINE! Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet voormaal-Z. 649,- W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17, (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor Flakkee en Schouwen. Schildpadsoep RHENEN In Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg zou men maandenlang voor de gasten schildpadsoep kunnen koken. Het zou uiteraard lijnrecht in strijd zijn met de gedachte van het in standhouden van een dierentuin. Nu wordt de soep beslist niet zo heet gegeten als ze wordt opge diend. En bij Ouwehand zal er beslist geen schildpadsoep op ta fel komen, al is de voorraad schildpadden dan ook bijna onuit puttelijk. Oorzaak van die over bevolking is het modeverschijn sel, dat iedereen voor zijn kin deren zo'n lief schildpadje wil hebben, er eentje voor een tientje of zo koopt en als men er (gauw) op uitgekeken is het diertje komt aanbieden bij de dierentuin, om dat men er thuis geen raad meer mee weet Zo'n dierentuindirec tie wil niemand teleurstellen, maar bij Ouwehand in Rhenen is mijn bijna aan de rode streep. „We zullen binnenkort alle schildpadden moeten weigeren", zegt de directie. „Het wordt té gek. Hier in ons terrarium zitten er nu al zo'n zestig. De mensen moeten zich goed realiseren, dat ze de schild pad beslist geen plezier doen om hem tot huisdier te promoveren. Het is zelfs onzinnig zo'n dier in huis te houden. Als men zich dat nu maar eens goed gaat realiseren, dan komt er misschien spoedig een einde aan de gang naar de Nederlandse dierentuinen."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1