IIAÜDEn - niEuws Overdenking „De Schelde" wordt 100 jaar Willy Caron zingt in Rockanfe Korfbal nieuws RBEiD ADELT Zeeuwse wandelingen uit de Heilige Schrift blad Vrijdag 17 oktober 1975 No. 4431 KVENSTER it -^ SCHAKEN C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJE Telefoon (01870) 26 09 MIDDELHARNIS OECUMENISCH AVONDGEBED GERO altijd voor iedereen ruim en overzichtelijk in onze speciale showroom. A. Vroegindeweij Westdijk 46 - Middelharnis (Wordt v«nroIffd) De Gereformeerde Sociale Academie Subsidie toege kend Lessen Het is bijna een jaar geleden om orecies te zijn, het was op 22 novenaber dat ik schreef over de weigering van toenmalige Staatssecretaris Veerman nn subsidie toe te kennen aan de Ge- eformeerde Sociale Academie te Ede. 5)e teleurstelling was groot, niet alleen mdat de school juist een week eerder "oor de regering officieel was erkend aar erkenning houdt nog geen sub- diëring in!) en omdat deze school in »n grote behoefte voorziet binnen de 'ereformeerde Gezindte. De bestaande leidingen voor maatschappelijk werk ook de zogenaamde „christelijke" aren zó in Marxistisch vaarwater ge- omen dat vele ouders hun kinderen aaraan niet meer durfden toevertrou- en. De blijdschap om de eensgezindheid ,-aarmee de verschillende delen van de Gereformeerde Gezindte deze nieuwe chool hadden opgericht en de dank- aarheid over de grote offervaardigheid oor dit doel in bijna alle kerken, werd oen enorm overschaduwd door de me edeling van de regering dat haar niet /as gebleken „dat er een zodanige be- ïoefte aan deze school bestaat dat deze overeenstemming zou zijn met een venwichtig geheel van onderwijsver- ieuwingen". Vooral deze laatste zin heeft destijds ij de initiatiefnemers van de school ogal kwaad bloed gezet, omdat de laatssecretaris daarin liet doorscheme- èn dat dit soort onderwijs hem eigen ijk niet zinde. Maar er viel weinig aan tomen. De wet was toegepast, zij het 'ok strikt naar de letter. En er was geen „oop dat de school voor het jaar 1978 |op z'n vroegst!) in aanmerking zou ko nen voor subsidie. Tot veler verwondering en vreugde wam daar eind september opeens het ericht dat de Gereformeerde Sociale Academie met ingang van 1 jan. 1976 an overheidswege gesubsidieerd zal /orden. Het bestuur was namelijk in lOger beroep gegaan tegen de beslissing van de staatssecretaris. En nu blijkt dus "at de regering op haar besluit is te- uggekomen. Alle bijzonderheden zijn nog niet be- end. Het is mogeüjk dat de Gerefor- leerde Sociale Academie zelf nog be- aaide financiële verplichtingen moet :akomen. Maar de grootste last is toch "an de schouders van het bestuur af- evallen. Uit deze gang vEin zaken valt wel één ■n ander te leren. In de eerste plaats zien we wat be- eikt kan worden door gezamenlijke ispanning. De G.S.A. is ontstaan door ;undeling van krachten uit allerlei de- en van de gereformeerde gezindte. Er veel helaas wat scheiding laakt. Er is gelukkig ook nog iets dat erbindt. In de tweede plaats is het ook nuttig p te merken dat we niet te gauw het oofd in de schoot moeten leggen. De egatieve beslissing van vorig jaar vam nogal hard aan. Maar het bestuur eeft zich er niet bij neergelegd en eeft uiteindelijk het pleit gewonnen. En ten derde dat is het voornaam- te laten we de kracht van het gebed iet onderschatten. We weten dat deze chool voor velen een gebedszaak is ge- eest. En de Heere heeft die gebeden illen horen en verhoren. Ook al sten en we, naar de mens gesproken, voor en muur van onmogelijkheid. Dat geeft oop, ook voor andere zaken die in ons laatschappeUjk of kerkelijk leven wel- ens hopeloos schijnen. Graag wensen we de G.S.A. die in eptember haar tweede leerjaar is in- egaan, ook voor de toekomst Gods rij- e zegen toe. WAARNEMER. SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" Uitslagen van 13 okt. 1975. Groep 1 J. Boeter C. J. Smit J. C. Hollander P. Lesuis C. Littel M. Verolme W .1. Peeman W. Markwat C, Vis G. de Jager Groep 2 J. Albrechts C. Bakelaar G. Doedens D. Hoogzand J. Non W. v. d. Hoog J. Noordijk N. v. Bracht A. Roon C. v. d. Groep 0—1 1—0 0—1 1-0 0—1 0—1 0—1 1-0 afg. V2-V2 Groep 3 J. Kruik A. v. Maurik 0—1 H. K. Smit D. A. Spahr v.d. Hoek afg. D. J. Tieleman C. Groenendijk V2-V2 Laddercompetitie W. I. Peeman A. Visser 1—0 Competitie Rott. Schaakbond Schiedam 3 - De Zwarte Pion 3-3 voorl. GOD KAN ALLES „Bij de mensen is dat onmogelijk, maar bij God zyn alle dingen mogelijk". Matth. 19 26. We horen het dat jongetje op straat nog zeggen: „Mijn vader kan alles!" Maar weten tegelijk dat het kinderlijke grootspraak is. Onze mogelijkheden zijn beperkt. We kunnen veel, maar niet al les. Vaker dan ons lief is staan we voor de grens van het onmogelijke. Dat be merken we bij ouders in de opvoeding van hun kinderen. Daar zijn die inge roeste zonden die net als het onkruid in onze tuin niet zijn uit te roeien. Fami lies vallen uiteen door starre onenig heid. En ieder staat machteloos als ziek te het leven meesleurt tot in de dood. Nee, wat dat betreft valt het tegen met die kinderpraat „vader kan alles!" Wij, mensen, willen meer en denken meer te kunnen dan mogelijk is. Bij de mensen is dat nu onmogelijk, zegt Jezus. Hij heeft hier een bijzondere moei lijkheid op het oog. Immers, daar valt opeens een jongeman die bovendien heel erg rijk is, voor Zijn voeten neer. Hij valt als het ware met de deur in huis: „Meester, wat moet ik doen om het met God weer goed te krijgen?" Dat is zijn levensvraag! Merkwaardig is dat. Het is immers wel de moeite waard om er oog voor te hebben dat daar iemand van ongeveer 18 jaar, die rijk bedeeld is met het „slijk der aarde" met die problemen rond loopt. Ik denk zo, dat onze jongemen- sen daar wel raad mee zouden weten. Immers, de meeste mensen lopen in het leven rond alléén maar op zoek naari de mogelijkheden die de wereld hén te bieden heeft. Dat zit ons hoog. Dat weegt ons zwaarder dan de vraag van de „rij ke jongeling". Hij loapt onrustig rond. Op zoek naar het antwoord. Wat heeft hij met zijn leven God aan te bie den? Met die vragen komt hij bij de Goede Meester terecht. Hier is iemand aangegrepen door de wet van het eeuwige leven: zoekt en gij zult vinden. En hij zocht het bij Hem, die het alleen geven kan: Jezus Chris tus. Beste lezers, het is te wensen, dat u (dat jij), die dit leest, die jongeman kunt volgen in zijn serieuze zoeken. En dan niet tijdelijk „aangetipt", maar blijvend in beslag genomen. Jezus is er kennelijk door getroffen. De evangelist Markus laat ons tenmin ste weten, dat Hij hem zeer beminde, deze zoeker van God. En het antwoord dat Jezus geeft, snijdt hout! Wilt ge „le ven"? Dat is heel wat anders dan „er zijn" en straks „verdwijnen". Wilt ge leven? Onderhoud de geboden: God liefhebben en de naaste als jezelf. Het antwoord van Jezus is even afdoen de als eenvoudig. En dan hoor ik iemand al hardop denken: ja, maar dat gaat zomaar niet. Ja toch wel: Jezus geeft deze jongeman de volle gelegenheid om te zeggen, wat hij denkt. Het gaat immers om „zijn of niet-zijn"? Dan moet zo'n mens kunnen uitpraten. Het getuigt dan ook van ernst en eerlijkheid om te kunnen zeg gen wat die jongen zegt. Dit alles heeft hij onderhouden van zijn jongste jaren af aan! Is dat geen grootspraak? Ik kan alles en ik doe alles? Die bekende jeug dige overmoed, weet u wel? Wie verwacht hier niet, dat Jezus zal zeggen: wat verbeeld jij je wel? Of: dat had je gedacht! Of: je weet niet wat je zegt! Öfje moet je bekeren! Vele men sen zijn in het gesprek over geestelijke zaken voorbariger dan de Zoon des men sen. „Leer van Mij", zo zegt Hij, „dat ik zachtmoedig ben en nederig van hart". In het onderwijs aan hen die vreemd zijn aan de genade Gods, slaat de liefde meer „spijkers met koppen" dan harde bitse woorden. Jezus vermijdt hier een nutteloos twistgesprek, dat eerder verwijdering brengt dan dat het verenigt. Hij neemt de proef op de som. Verkoop al wat gij hebt, geef het de armen, volg Mij en gij zult hebben wat gij begeert". Hij toetst hier de „praat aan de daad". Als ge met uw mond zegt lief te kun nen hebben, toon dat dan inaar door uw daden. Vele mensen beweren bij hoog en laag, dat ze God liefhebben en liggen ondertussen vroom en tegelijkertijd goddeloos overhoop met hun naaste. Ook deze jongeman laat het hier afwe ten. Hij haakt af en laat verstek gaan. Het is hem niet mogeUjk te doen wat hem gevraagd wordt. Christus vraagt meer dan hij metterdaad kan beant woorden. Niet omdat Hij tevéél eist, maar omdat Hij alles vraagt! Want liefhebben betekent niet: „ge ven en nemen". Maar ware liefde eist ons geheel en al op. Zó, dat we ons ge heel en al geven aan God en die ander, die God op onze weg plaatst. Zónder daarvoor iets terug te verlangen. De liefde zoekt zichzelf niet, maar hetgeen des anderen is, schrijft de apostel Pau- lus. Wie deze eis der liefde misvormt, verliest de rechte kijk op het eeuwige leven. Zo iemand krijgt Jezus tégen zich. Want het is gemakkelijker dat een kameel gaat door het oog van een naald, dan dat een rijke ingaat in het Konink rijk Gods. Krasser kan het niet gezegd worden. Dat tweebultige „schip van de woestijn" gaat vlotter door de opening van een naald, dan een mens. Welk mens?De mens die alleen rijk is met zichzelf en in zichzelf. Die leeft ten eigen bate, in plaats van te le ven in liefde tot wat God wil! Je hui vert ervan wanneer je dat hier zo hoort uit de mond van Hem die enkel liefden uitstraalt. Volmaakt te moeten wezen j om eeuwig te kunnen leven. Wij schip- I peren daar wat mee, en doen er watl vanaf en doen er wat bij. Of we zeggenil op weke momenten in ons leven: „dat is ook moeilijk", dat valt niet mee. Jezus zegt: „dat is de mens onmoge lijk!" Hij doet geen water bij de wijn; Hij smijt niet met dooddoeners. Hij trekt de scherpe grens van het voor de mens onmogelijke. Het goede en vol maakte leven met God en voor God ligt niet meer in de macht van de mens. De weg van beneden naar boven is opge broken en afgesloten. Wat dan? Ver kondigt het Evangelie een verloren zaak? Inderdaad! Christus stelt ons voor de onmogelijkheid om te doen wat gedaan moet worden. Wie zich hiervan afwendt, zoals de rijke jongeling deed, komt niet tot de troost. Dan loopt zo iemand vast in de „eigen werken". Het is goed wanneer men vermoeid en afgemat is van het tevergeefs zoeken naar eigen mogelijkheden om zalig te worden. Want dan worden de armen verlangend uitgestrekt naar de Verlos ser. Naar Zijn werk, naar Zijn woord en naar Zijn belofte: „Maar bij God zijn alle dingen mogelijk!" Christus opent de poort der zaligheid voor allen, die haar zoeken. Het is de weg van boven naar beneden. Die weg loopt over het Kruis van de Zone Gods. Daar, op dat Kruispunt, ligt Gods lief devolle mogelijkheid, ongedacht en on gekend groot. U bent aan het einde van uw moge lijkheden? U bent het niet meer en u kunt het niet meer? Loopt u dan niet bedroefd weg. An ders lijkt u op de rijke jongeling. Blijf staan waar u staat. Zoals de discipelen deden. Zie, hier is uw God! Hij komt tot u met Zijn mogelijkheden. Hij-kan- alles! Oók dat wat u niet kunt. Zalig zijn en zalig worden. Daartoe heeft Hij Zijn Zoon gegeven. Opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, leert belijden en beleven: God, mijn Vader, om Christus-wil, Hij kan alles! Zijderveld. Ds. J. Vis. Wie Vlissingen zegt, denkt haast on willekeurig aan de scheepswerf „De Schelde". Van welke kant je ook de stad bereikt, altijd torenen de, hoge króinen boven de huizen uit, mjdden in de stad. Op 8 oktober is het precies» 100 jaar geleden dat „De Schelde" werd opge richt op het terrein van de Mkrinewerf Deze was wegens bezuiniging in 1869 opgeheven. Een strop voor Vlissingen, van de 10.000 inwoners werkten er 1000 op deze werf. Van een van hen moet u de naam weten: dat was de ingenieur dr. B. J. Tideman. Hij is later professor in Delft geworden. Op 8 september 1873 werden in Vlis singen de nieuwe haven- en spoorweg- werken geopend door onze koning Wil lem III. Hij was vergezeld van zijn broer prins Hendrik, iemand die veel belang stelde in alles wat met de zee en de scheepvaart in verband stond. Bij die gelegenheid vroeg de Koning aan de hierboven genoemde ir. Tideman of hij de mogelijkheden wilde nagaan om op de plaats van de vroegere werf voor een particulier een scheepswerf te stichten. Deze stelde zich in verbinding met Arie Smit, scheepsbouwer te Slikkerveer. Het resultaat was, dat er een erfpacht- overeenkomst gesloten werd tussen Arie Smit en de Staat der Nederlanden. Op 8 oktober 1875 werd de akte gepasseerd van de „Scheepsbouw- en werktuigen- fabriek", zoals „De Schelde" toen werd genoemd. In die tijd bestonden er 2 dergelijke bedrijven: 1. De Nederlandse Stoomboot Maat schappij te Feyenoord; 2. De Koninklijke fabriek van Stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Het voordeel van „De Schelde" in Vlissingen was, dat het beter toeganke lijk was voor grote schepen. Pas in 1876 kreeg Amsterdam het Noordzeekanaal, vóór dat jaar moesten alle schepen door het lange en smalle Noord-Hollandska naal vanaf Den Helder. Rotterdam had in 1872 de Nieuwe Waterweg gekregen, Moeilijke jaren. De stichter en latere president-com missaris Arie Smit heeft „De Schelde" door de moeilijke jaren heen geloodst. In 1879 is hij ook burgemeester van Vlissingen geworden. Want moeilijke jaren heeft de scheepswerf in het begin meegemaakt. De Nederlandse marine en de stoom- vaart-rederijen hadden geen vertrou wen in het bedrijf, omdat ze er geen on dervinding mee hadden opgedaan. Dat kon nu eenmaal niet, het was pas opge richt. Het was ook een moeilijke tijd rond 1875, de overgang van houten zeil schepen naar moderne ijzeren stoom- schepen. Onze werven waren niet op de levering hiervan ingesteld. Een paar maanden na de oprichting van „De Schelde" waren er in ons land 116 sche pen in de vaart, waarvan er slechts 12 op een Nederlandse werf waren ge bouwd. De andere waren in Engeland gebouwd, voornamelijk in Glasgow. De Nederlandse werven werden soms niet gevraagd om in te schrijven! Toch had men steeds meer schepen nodig, een paar jaar terug waren twee stoomvaart- maatschappijen opgericht: naar Indië en naar Amerika. Maar onze werven wer den gepasseerd. In 1877 heeft men er nog over gedacht om het bedrijf op te heffen, hoewel er in het vorige jaar het eerste bescheiden regeringscontract was afgesloten, n.l. het bouwen van een ijzeren schroefstoomschip voor het loodswezen. Het schip was 30 m lang en kostte 120.000,—. Bij het leggen van de kiel op 2 augustus 1876 was prins Hen drik asmwezig. Maar daar staat tegen over dat de Marine de bouw van een nieuwe raderstoomboot voor Parama ribo niet aan „De Schelde" geeft. Ook het plan om een droogdok te bouwen mislukt. Dat waren in het begin dus moeilijke jaren met weinig of geen or ders. Opleving. In 1878 wordt het eerste oorlogsschip gebouwd: een torpedoboot voor de Ma rine. Het schip was 23 m lang en kostte 45.000,In hetzelfde jaar werd hier het industrievaartuig „Castor" gebouwd voor 117.000,—. Daarna hebben er nog tientallen boten de werf verlaten. Begonnen met 18 werkmensen, zijn er nu bijna 4.000. Het behoort nu tot het grote scheeps- bouwconcem Rijn - Schelde - Verolme, een bedrijf met meer dan 30.000 perso neelsleden. Op het ogenblik is er ma laise in de scheepsbouw, maar „De Schelde" heeft nog voor verscheidene jaren orders, er moeten nog 10 fregatten voor de Marine gebouwd worden waar van de „Tromp" reeds een proefvaart heeft gemaakt. Dat wordt een bedrag van IV2 miljard gulden. De vooruitzich ten zijn dus goed. Behalve de scheepswerf midden in Vlissingen heeft „De Schelde" na de in poldering van het Sloe in Vlissingen- Oost een reparatiewerf „De Schelde- poortwerf". Toch zijn er na die eerste moeilijke jaren in die eeuw van het bestaan ook wel ongunstige perioden geweest, tijden van tegenslag en teleurstelling. In 1881 verwoestte een brand de machinefa briek, de modelmakerij en enkele kan toren. In 1928 brak een staking uit die ruim 4 maanden duurde. Kort daarop volgde de crisis van de dertiger jaren; grote werkloosheid, (1 op de 3 was werkloos), ontslagen, vermindering van loon, verlies in plaats van winst. Na een korte opleving volgde de oorlog met de vele bombardementen op de stad en op de werf. De „Willem Ruys" wachtte op voltooiing, maar werd niet getroffen en is na de oorlog afgemaakt en in 1947 uit Vlissingen vertrokken. Uit angst en tegenzin om In Duitsland te moeten werken, waren er soms 2000 werkmen sen ondergedoken. Door ^e mooie marine-opdrachten staat „E|b Schelde" er nu goed voor. Daarom werd het 100 jarig bestaan feestelijk gevierd in de dagen rond 8 ok tober. In het museum te Vlissingen wordt gedurende heel oktober een ten toonstelling gehouden van alles wat er in die honderd jaar gebeurd is. Ook wordt er een jubileumboek uitgegeven „De koninkUjke weg" van ongeveer 600 bladzijden met honderden afbeeldingen en foto's. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" (K.M.S.) viert jubileum. Middelburg. L. van Wallenburg. Donderdag 23 okt. a.s. wordt er in de kerk van de Remonstrantse Gemeente aan de Voorstraat 35 te Sommelsdijk om 19.30 uur een OECUMENISCH AVOND GEBED gehouden. Het thema van de dienst is „naar een nieuwe levensstijl". De dienst zal be staan uit: korte informatie over het thema: aangepaste bijbellezing - decla matie - zang en gebed, waarna een kor te samenspraak. De initiatiefnemers van dit maande lijkse oecumenisch avondgebed zijn: De Buitengewone wijkgemeente, De Rem. Geref. Gemeente, De R.K. Kerk. Rockanje Het bekende streekkoor Voome's Dameskoor onder leiding van Piet Struijk gaat 25 oktober a.s. een bij zonder concert geven in de Welkom- Kerk te Rockanje. Medewerking aan dit concert geeft de Nederlandse tenor Willy Caron, die overal in ons land en daar buiten triomfen vierde. Hij was enige weken geleden nog op het televi sie-scherm te zien en te horen. Vorig jaar was hij in „De Vuist" bij Willem Duys. Wij hoorden hem zaterdag 11 ok tober tijdens een concert in „De Doelen" te Rotterdam. Willy Caron wordt ook wel de Nederlandse Richard Tauber ge noemd. Het Voomse Dameskoor heeft vele nieuwe werken op het programma staan. Solistische medewerking geven tij dens dit concert ook Ineke Hardonk- Keijzer, Hobo en Frans Joosse, fluit. Voorts zal het koor een aantal werken begeleidt door het kamer-orkest van het Rotterdams Opera en Symfonie- Orkest, zingen. Voor de middelbare schooljeugd en leerlingen van de mu ziekscholen in de Regio worden halve prijzen gerekend. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn telefonisch te bestellen, Brielle (01886) 3667, Oostvoor- ne (01885) 3952, Rockanje (01884) 1184. GOOD-LUCK LAAT KANSEN LIGGEN In een zeer slechte wedstrijd heeft Good-Luck geen kans gezien om het zwakke Oranje-Zwart te verslaan. Al direkt na de uitworp hadden de Rood-Witten veel balverlies, waarvan Or. Zwart gebruik maakte en 1-0 in schoot. De vreugde was echter van korte duur want lemke Huizer schoot van grote afstand raak, 1-1. Ondanks het zwakke spel kreeg Good-Luck kansen. Toen Ria van Antwerpen vrij kwam schoot zij Good-Luck op 1-2. Het bleef een gelijk- opgaande strijd en Or. Zwart zorgde opnieuw voor een gelijke stand 2-2. Net voor rust werd toch nog één van de vele kansen in een doelpunt omge zet, Marco Appel was hiervam de ma ker. 2-3. In de tweede helft werd het snel niet beter, Or.-Zwart mocht een strafworp nemen en maakte geen fout. Nog geen tien minuten later kreeg Or-Zwart weer een strafworp mee en schoot 4-3 in. Tot het einde bleef Good- OUDDOBP Kerkdienst. Zaterdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan student J. S. v. d. Net van Rotter dam. f, cn-.-O*.^I NIEUWERKERK Boekje in oude ansichten Ook van Nieuwerkerk komt zeer bin nenkort een boekje in oude ansichten uit. Vermoedelijk zal het begin Nov. ver schijnen. Het boekje is met behulp van enkele Nieuwerkerkers samengesteld door C. P. Pols uit Zierikzee. Er worden negentig ansichtkaarten in dit boekje opgenomen. Ook een vrijwel gave kaart wordt erin opgenomen van de Dorps straat te Capelle in Duiveland. Het wordt een boekje vol oude herinnerin gen. DS. Kolkert hoopt in november intrede te doen. Gelijk bekend is door ziekte de intrede uitgesteld van de be roepen predikant der Ned. Herv. Kerk voor N'kerk, Ds. Kolkert te Oudemir- dum. Als de toestand van Ds. Kolkert zo vooruit blijft gaan zal de komst van de predikant in de volgende maand plaats vinden. Luck aanvallen, maar verder dan een afgekeurd doelpunt kwamen zij niet. De pupillen 1 deden het zaterdag be ter en wisten dank zij een 1-0 over winning op ADO 1 hét kampioenschap binnen te halen. Uitslagen: Senioren Or. Zwart 1 Good-Luck 1 4—3 Or. Zwart 2 Good-Luck 3 5—1 Programma: Good-Luck ADO Good-Luck 2 - Ventura Sport 2 Ventura Sport 3 - Good-Luck 3 ERVOLGVERHAAL door M. DE KRUIS. 'o groeit het gezin, zo groeien de orgen, zo groeit het innerlijk van rouw en manja gelukkig, ook van e laatste, want hij is niet zonder ver- tand. Dwars door alle kinderziekten heen ehoudt Marinus het leven en als de oortekenen niet bedriegen, wordt Arie en geduchte knaap. Greta werkt als een paard. Het ge- ir.netje wordt duur, de lonen zijn laag. ■e gaat werken voor anderen. De vrouw an Aai Both heeft moeite met de was. 'reta „doet" die en verdient er wat bij. 'ot ergernis van Steven die het niet aii uitstaan, dat hij de kost voor het ezin niet kan verdienen. Maar het is niet anders. En Greta lacht. Op „Arbeid adelt" zitten ze ook niet t!l. Daar is de bedrijvigheid een in zomer n winter voortsnellende stroom. Mag e winter veel geld kosten aan stek, band, beugels, staken en nieuwe fuiken, de besommlng in de zomerperiode maakt die kosten ruimschoots goed. Kees Kaptein heeft een paar aandeel tjes in de affaire hij maakt dus de aandeelhoudersvergadering mee en die vertelt in een vertrouwelijke bui aan Steven: „Kerel, ik wier koud van al dat geld, dat verdeeld mos worre. In ieder geval heb ik dit jaar lekker ver diend". Steven gelooft niet, dat die medede ling een bewijs van groeiende vriend schap is. Integendeel, hij beschouwt het als een middel om hem jaloers te m.aken, want Kees is en blijft een zuurpruim en hij. Steven, is Immers een uitslover. Die trekt zich van deze dingen niet veel aan. Ze stimuleren hem alleen maar zijn best te blijven doen. De zaak gaat immers goed en hij is tevreden. De verdiensten zijn een beetje beter geworden. Het loon Is niet zo groot, maar het verval, de op- brenger van de kleine vis, is aardig en dat maakt veel goed. De anderen mop peren over het lage loon op de steek- visserlj en hebben het altijd over de kalkfabriek waar zoveel wordt ver diend, maar je zal op de kalkfabriek werken! Stof en stank en geen frisse lucht en niet de wijdheid en de vrijheid van het water. Natuurlijk, overal waar je werkt, is het wat, maar Steven en Greta zijn tevreden. De laatste woont graag in Den Briel, de eerste heeft het alleen op de Maas op de schokker en de visserijen zijn ge zin natuurlijk. Voor de rest kan Den- Briel hem worden gestolen met de Dom erbij. Zo is het nu eenmaal. In enkele jaren heeft Steven veel ge leerd. Met geen van de werkzaamheden heeft hij meer moeite. Wanneer er ge varen moet worden, staat hij niet langer voor de mast, maar aan het roer. Lich ten, fuiken en schutting verschonen, zetten en trekken zijn voor hem ver trouwde dingen geworden. Aan de wal heeft hij alles wat geleerd moest wor den geleerd onder leiding van Jan Prins onder de knie gekregen: schutting in zetten, beugels maken, fuiken breien en boeten en alles wat tijd en gelegenheid vereisen. Er zijn intussen ook belang rijke dingen gebeurd. In de septembemacht heeft het vrese lijk gestormd uit het noordwesten. Wat er nog aan visserij te water staat, lijdt grote schade. Staken zijn door de razende vloed- stroom afgeknapt als lucifers, fuiken zijn losgeslagen en weggespoeld, schut ting is vernield. De schade is enorm. En dan de kuilschokker. Die lag beneden de haven en is los geslagen van zijn kullanker, door de opgejakkerde vloed meegesleurd tot even beneden Zwartewaal, daar omge slagen en in het ondiepe vastgelopen. Danig gehavend en met een gebroken mast heeft Steven zijn schip terugge vonden. Onmiddellijk heeft Steven de directie ingelicht. Wanneer na enkele dagen de schuit wordt vlotgetrokken en overeind gezet, blijkt de schade veel groter te zijn dan werd verwacht. Dan vreest Steven even, dat deze ge beurtenis hem zijn baan zal kosten. Maar nee, het loopt anders. Greta krijgt gelijk. Die heeft gezegd: „Ben jij gek! Dacht je dat ze jou wegsturen?" Toen heeft Steven de schouders op gehaald en er het zijne van gedacht. Hij kan eigenlijk het optimisme van zijn vrouw niet uitstaan. Tenslotte heeft hij ook nog voor twee jongens te zorgen. Affijn, hij zal wel zien. Op vrijdag komt de chef altijd om af te rekenen. Als Steven zijn vermoeden tegen Jan Prins uit. Die zegt lachend: „Ben je nou mal jonge, doch-ie dat hij jou wegstuurt?" Maar ja, die kan makkelijk praten. Die heeft aandelen in de zaak, een paar centen en gaat vandaag of morgen er uit om lekker te rentenieren. Maar hij, Steven de Kruis? In een opwelling van boosheid bij de gedachte aan ontslag zegt hij tegen Greta: „Zit jij niet In de war, want als ik gedaan krijg, neem ik mijn knuisten mee". Greta kijkt hem alleen maar aan en vraagt: „Zou het ook minder kunnen?" Hij is iDang en daarom In de war, maar ze begrijpt het. Terwijl hij bang is, vraagt zij om moed en vertrouwen. Zo komen ze dichter bij de dreigende vrijdag. Steven staat in de schuur te boeten, als de directeur binnenkomt. Die bromt altijd Iets onverstaanbaars als hij groet en Steven zegt: „Mogge meneer" en tikt aan zijn pet. De baas blijft even staan om te kijken hoe Steven boet. Dan zegt hij: „Kom je straks even bij me. Steven?" Die verstijft een beetje, denkt: „Daar hebble 't gelazer" en zegt een beetje moeilijk: „Goed meneer". Terwijl Veltenaar op de drempel van de schuur blijft staan, zegt hij nog: „Maak eerst dat gat maar dicht waar je aan bezig ben. Dan heb ik onderdehand koffie". „Wat gaat er nou gebeure", denkt Steven, „'n Bakkie doen bij de baas? Hoe ken dat?" Tien minuten later is het gat geboet en gaat Steven, dof van de in hem rond tollende gevoelens, naar het kamertje, waar de directie zetelt. Hij is een kind uit een overgangstijd perk, waarin de een leert schelden op „die uitzuigers" en de ander nog is be vangen door het feodale afhankelijk- heidsgevoel, het ondergeschikt-zijn. En tot de laatste groep behoort Steven. Wars van alle kruiperigheid heeft hij respect voor goeie bazen. Hij heeft niet ongenuanceerd leren schelden, wel op dezelfde manier leren hoogachten. Affijn, daar gaat-Ie dan. In de kamerdeur blijft hij staan. „Ga zitten. Steven", bromt Veltenaar, met zijn pijp tussen een paar dikke lip pen, bruin van tabakspeeksel. Als Steven zit, vraagt Veltenaar: „Ook 'n bakkie. Steven?" „Graag meneer". Terwijl Veltenaar bezig is onhandig in te schenken, kan Steven zijn werk gever beter bekijken. Dat geeft hem rust. „Wat Is die man lelijk", denkt hij. „Hij is nog scheel ook. An hem zou je wel zegge, dat we van de apen komme", maar ja, hij Is m'n baas en een baas hoeft niet mooi te zijn, as-ie maar af schuift". Steven vindt zijn gedachten over de directeur zelf ook niet zo mooi en, maar nou ja, van deze man heeft hij niks ge leerd. Jan Prins is voor zijn besef de baas. „We motte 's met mekaar praten", begint Veltenaar. „Je ben nou een jaar of vier hier. Bevalt 't je?" „Best meneer", zegt Steven. „En je vrouw? Ken ze 't wenne? En hoe is het met de jonges?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 5