inaangedlaan lp weg laar morgen Bejaardenhuisvesting Het Oudeland" Amateur-archeologenver. „De Motte" legt oude funderingen bloot Levis »n! Dirksland werd rood 1415 gestieht :ker PRKShJe jaargang 'aste (dis. Vrijdag 17 oktober 1975 No. 4431 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 9,75 lO,50 7,95 9,75 prijs 10,50 |0,50 |0,50 |9,95 |0,95 IKSLAM leuze liensti lee.i jantels Itkoninl liniiiiiiiiiiiinni SOMMELSDIJK »f" VOOR MOOIEBE bloemsfukjes Fa. KORTEWEG Zandpad MMdelharms SOMMELSDIJK I BEZOEKT ONZE Automekleieii-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIODELHARNIS I LANGEWEG 118 TEL. 01870 - 2043 liiKiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiinniiiiiuiDiiiiDiiiiiuuHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu DEKBEDDEN voor zorgeloos slapen en volledig gegarandeerd. Middelharnisser getuige van mislukte overval UNICEF-afdeling Goeree-Overflakkee start weer haar jaarlijkse aktie KRAMER Concou rssucces Bakker Troost weer eerste prijs POSTBOX 8 B MIDDELJïAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 -. Na 5.30 uur (01870) 33 B2 Giro 167830 ABONISTEMENTSPRUS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per ram. Bij contract speciaal tariel. prijs 19,75 prijs ),95 ),95 ),95 7,95 7,95 |)nemen me! Ooyen rS) 21153 ENHUIS 4227, na 7414 9,95 Int- Ischrjjven! J-st kijken'; loedkoopste g'ederland Irte en la«i Desgew. Irvlce. Eotterdi^ 117.1 IT- laak! Bij «1 3ers. teruSl iwerk. ts vooreen! bbeii won te maken I £)e ernst van de situatie waarin ons hd verkeert staat in tegenstelling tot wat matte Algemene Beschouwin- -In die in de Tweede Kamer over de F^oroting 1976 zijn gehouden. Alhoev/el het °r een ogenblik op leek, dat de op- stelling van ,de KVP-er Andriessen tot een aanpak van de problematiek van ons land zou leiden, verzandde echter de aanval op het regeringsbeleid in een motie, die eventueel slechts volgend lar tot een gevaar voor het kabinet den kan leiden. [voorlopig kan het kabinet zijn gang lan. Dat doet het ook. Minister van )om heeft met de benoeming van de .-f?R-man Jurgens aan de top van de NOS reeds duideUjk laten blijken, dat maatschappijvemieuwing hem veel langzaam gaat. Jurgens, die zijn ver- sJeuwingsdriften nooit onder stoelen of banken heeft gestoken is daarom voor het versnellen van de maatschappij- vernieuwing bij uitstek geschikt. Daarom bleef minister van Doom on aantastbaar kalm, toen de storm in de omroepwereld opstak, die de benoeming van Jurgens uitlokte. Inmiddels is de storm al wat geluwd en kan Jurgens zijn taak aanvatten. In de gedachte, dat het apparaat dat hem ter beschikking staat, een middel bij uitstek is om ons volk, "at altijd nog sterke conservatieve en ehoudende onderstromen telt, „om te jimen". i Onaantastbaar kalm gaat het kabinet monde van minister van Kemenade Dk zijn gang bij de herstructurering ^an het onderwijs. De Contourennota en bijvoorbeeld de Nota over de Schoolbegeleidingsdiens ten laten er geen twijfel over bestaan, dat zelfs al blijft de vrijheid van on derwijs de omstandigheden voor het bijzonder onderwijs uiterst benard zul len worden. Misschien zelfs wel onmo gelijk. De geografische indeling van de schoolbegeleidingsdiensten en heti fi nancieren daarvan los van de bestaande schoolstructuren, maakt dat wie zich niet voegt naar de inzichten van deze minister uiteindelijk niet meer in staat zal zijn om zijn kinderen volledig on derwijs te kunnen laten geven. Ook op sociaal-economisch terrein gaat dit kabinet kalm door met zijn vernieuwingsdriften. Ondanks het feit, dat de stijgende werkloosheid duidelijke taal spreekt, weigert het ook maar een stap terug te doen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de discus sie die op dit moment aan de gang is rond het tot stand brengen van een Cen traal Akkoord voor 1976. De vakbewe ging heeft zich bereid verklaard om een loonmatiging te aanvaarden mits maat regelen worden getroffen, die ook de winsten van de ondernemingen zullen afromen. De Vermogensaanwasdeltng, die daarvoor in socialistische ogen een geëigend middel is, moet dan ook voor het gehele jaar 1975 gelden. De wet die daarvoor nog moet worden aangenomen, raoct met terugwerkende kracht ook voor 1975 gelden. Vanuit de P.v.d.A. zijn stemmen op gegaan om ovei- de gehele complex van loonmatiging een langdurige afspraak te maken, Bijvoorbeeld over vijf jaar. Het argument daarvoor is, dat inves- teerdei's slechts bereid zullen zijn de te- niglopende investeringen weer wat op te \'ij zelen, indien voor een langere pe riode rust bestaat op het loonfront. Premier den Uyl wees deze suggestie af mei, de opmerking: „dat is studeerka- Kierpraat!". Hij kan dat ook niet accepteren. Want volgend jaar zullen de voorbereidingen worden getroffen voor de verkiezingen die in 1977 zullen worden gehouden. In He verkiezingen zal de economische si- uatie bepalend zijn voor een al of niet Jlemieuwd „Keerpunt '72". In dat geval OU het onverstandig zijn zich nu reeds yast te leggen op een dermate belang- fük terrein van de samenleving. IJzig kalm riskeert het kabinet den Uyl een nog verder ineenstorten van pnze economie ten gunste van een p^oortzetten van het streven naar de pieuwe maatschappij van morgen, waar- kennis, macht en arbeid gespreid ijn. En wel op een dusdanige wijze dat ve allemaal het grauwe kleed van het |oclalisme zullen dragen, waarin het net onze vrijheid is gedaan. Maar wat nog veel erger is? In die maatschappij is er voor de God van hemel en aarde geen plaats meer. Wie kan dan nog leven! Een complex bejaardenwonlngen, zal, wanneer alle daarvoor benodigde goed keuringen zijn verkregen, worden ge bouwd in opdracht van de Stichting Hervormd Diakonale Bejaardenhuisves ting „Het Oudeland". Deze Stichting maakt deel uit van de Stichting Her vormd Diakonale Gezondheidszorg Som- melsdijk, waartoe ook behoren de Stich ting Hervormd Diakonaal Verzorgings- Iiuis „de Goede Ree" en de Stichting Hervormd Diakonaal Verpleeghuis „De Samaritaan". De woningen zullen worden gebouwd op het terrein, dat ligt tussen het ver zorgingshuis „De Goede Ree" en het verpleeghuis „De Samaritaan". In ver band met het te verwachten aanbod van bewoners en ook met het oog op het realiseren van een zo prettig mogelijk woonklimaat, zullen niet alle woningen dezelfde afmetingen hebben. Zo ligt het in de bedoeling om woningen te bouwen die bestaan uit: een woonkamer, keu ken, slaapkamer, douche, toilet en een bergruimte, terwijl ook woningen zul len komen, waarin naast de hiervoor genoemde ruimten nog een logeerkamer zal worden opgenomen. Ook zogenaam de aangepaste woningen zullen in het plan niet ontbreken. Door de aanwezigheid van enerzijds het verzorgingshuis „De Goede Ree" en anderzijds het verpleeghuis „De Sama ritaan" in de direkte nabijheid van de te bouwen woningen, zal het mogelijk worden om de toekomstige bewoners al dat comfort te bieden, wat men zich op een wat gevorderde leeftijd maar wen sen kan. Daarbij wordt gedacht aan o.m. de volgende faciliteiten: a. een alarmeringssysteem, dat verbon den is met hetverpleeghuis; hierdoor is het mogelijk om op elk gewenst moment medische of andere hulp in te roepen. b. de verstrekking van warme maaltij den via het verpleeghuis. c. het aangesloten zijn op de centrale, op de bejaarden afgestemde, radio uitzendingen. d. het gebruik maken van de rekrea- tieve ruimten van zowel het verzor gingshuis als het verpleeghuis en de daar te bieden welzijnsprogramma's. e. het deelnemen aan „open" kerk diensten op de zondag. f. de aanwezigheid van een winkel (toko), pedicure en kapsalons. g. voor zover nodig de mogelijkheid tot revalidatie in het verpleeghuis. h. het eventueel bieden van part-time verzorging. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de toekomstige bewoners, dank zij de aanwezigheid van een verzorgingshuis en een verpleeghuis, een pakket voor zieningen kan worden geboden, dat op hun behoeften is afgestemd. Wat betreft de bewoners van de te bouwen huizen denken wij, naast echt- paren en alleenstaanden boven de 65 jaar, invaliden en verzorgingsbehoe- venden etc, znet name ook aan die echt paren, waarvan de ene partner bijv. in het verpleeghuis moet v/orden opgeno men, terwijl de andere partner zich nog zelfstandig kan handhaven. Hierdoor hopen wij veel leed te kunnen verzach ten, doordat men, alhoewel van elkaar gescheiden, nochthans dicht bij elkaar woont. Wij willen U erop wijzen, dat de Huis vesting in de bejaardenwoningen, even als dit het geval is voor het verzorgings huis, een regionaal karakter zal dragen, zodat een ieder van ons eiland en even tueel ook daarbuiten, die meent voor de hierboven genoemde huisvesting in aan merking te komen, van harte welkom is. Teneinde een inzicht te krijgen in het aantal mogelijke gegadigden voor de te bouwen (bejaarden)woningen verzoeken wij diegenen, die voor huur van een der gelijke woning in aanmerking wenseri te komen een formulier aan te vragen om zo spoedig mogelijk ingevuld en onder tekend terug te zenden naar: Stichting Hervormd Diakonale Bejaardenhuisves ting „Het Oudeland", p.a. Prinsesselaan 51, Sommelsdijk, (gemeente Middelhar- nis). Ook diegenen, die zich reeds heb ben opgegeven voor het verzorgingshuis „De Goede Ree" of het verpleeghuis „De Samaritaan", maar niettemin voor huisvesting in één van de (bejaarden)- woningen in aanmerking wensen te ko men, kunnen zich opgeven, waarbij wij duidelijk willen onderstrepen, dat hier door hun opgave voor het verzorgings huis of het verpleeghuis niet koro-t te vervallen. Voor eventuele nadere informatie en het verkrijgen van een formulier kunt U zonodig telefonisch kontakt opnemen met het verzorgingshuis „De Goede Ree", Prinsesselaan 51, Sommelsdijk, (01870) 2500. OUDDOKP Bejaarden-avond. De Oranje Vere niging van Ouddorp, organiseert m.m.v. het zangkoortje van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond „GOEREE" en vertoning van Dia's van het kerkschip „DE HOOP" toegelicht door ds. H. Zet- hof uit Kockengen, een BEJAARDEN AVOND op donderdag 30 oktober a.s., aanvang 7.30 uur in het Verenigingsge bouw, Stationsweg 3 te Ouddorp. OOSTDIJK 53 - 61 RIJKSARCHIVARIS LAAT WETEN: In een vorige raadsvergadering is door raadslid dhr. J. L. Poortvliet de veronderstelling geuit dat het dorp Dirksland even oud zou zijn als de stad Amsterdam, zo'n 700 jaar derhalve. Het bleef bij een veronderstelling waarom B. en W. besloten daarin de Rijksarchivaris te raadplegen. Van hem is thans bericht ontvangen waarin de raad uit de ietwat zoete droom geholpen wordt: „De polder Dirksland zo schrijft de Rijksarchivaris „is als zodanig ontstaan bij de bedijking omstreeks het jaar 1415. Vóór die tijd was er weliswaar reeds sprake van de naam Dirksland, maar dan toch slechts in de betekenis van een stuk buitendijks land, waar voornamelijk zout ge wonnen werd. Dat land was uiteraard ongeschikt voor duurzame bewo ning, zodat er in die periode geen sprake kon zijn van het ontstaan van het dorp Dirksland. Dat is eerst het geval zo vervolgt het schrijven na de bedijking omstreeks genoemd jaar. Kort daarna hebben zich de eerste vaste bewoners in de nieuwe polder gevestigd, die daarin de eerste woningen en even later een kerk gebouwd hebben. Een vergelijkbare situatie met bijv. de IJsselmeerpolders waarin de nieuwe dorpen de naam kregen van reeds lang voor dien bestaande oude benammgen. Als geboor tejaar van het dorp Dirksland kan dus aangehouden worden het jaar 1415" aldus de Rijksarchivaris. Het is overigens niet bekend of in 1915 aan het 500 jarig bestaan enige aandacht is besteed. De dorpen Herkingen en Melissant zullen over enkele jaren aan het 500 jarig bestaan toe zijnAls geboortejaar van het dorp Melissant kan het jaar 1480 worden aangehouden, voor het dorp Herkingen het jaar 1482. ,,In de tussenliggende tijd is er zo menen B. en V/. wellicht aanlei ding tot beraad over de wijze waarop de bestaansduur van de drie dorpen zinvol kan worden herdacht. Dat is niet alleen een zaak van het gemeen tebestuur maar evenzeer van de plaatselijke gemeenschappen van waar uit mogelijkerwijze waarbevolle initiatieven te verwachten zijn, meent het college. De raad zal a.s. donderdagavond vergaderen en wellicht op een en ander inhaken. Leden van de amateur-archeologen ver. „de Motte" hebben op een stuk land in de polder „Het Oude Land van Som melsdijk", gelegen langs de Kamerweg, de eeuwenoude funderingen van een nog volstrekt onbekend bouwwerk blootgelegd. Terwijl in oude archieven en op oude kaarten naar de herkomst van deze resten wordt gegrasduind zul len de opgravingen worden voortgezet in de hoop alle raadsels die er daarom trent zijn te onthullen. Die raadsels dateren al uit de twinti ger jaren toen het stuk land, tot die tijd als weiland in gebruik, werd omge ploegd om als bouwland te dienen. Dat werd gedaan door dhr. Joh. Roetman die het perceel van zijn werkgever, landbouwer D. Mijs gekregen had. Eén van de opgravingen waarin op een fundering werd gestoten. Bij het omploegen van de wei stuitte dhr. Roetman steeds op stenen en dat was zó hinderlijk dat hij ertoe overging ze op te graven en een paar lagen te ver wijderen. Daar zou het bij gebleven zijn als de huidige gebruiker van het land, dhr. Joh. Roetman uit de Joos Janse straat niet in het voorjaar van dit jaar bezoek had gekregen van weth. D. Hoogzand, tijdens welk bezoek het stuk land ter sprake kwam. Dhr. Roetman vertelde toen jaarlijks nog stenen aan te treffen en dhr. Hoogzand speelde die infoiTnatie door aan het bestuur van „de Motte"; die zijn dan op hun beurt geïnteresseerd genoeg om op onderzoek uit te gaan. De gevonden funderingen zo heb ben de „Motte" leden uitgedokterd lijken te dateren uit hét eind van de 16e- of het begin van de 17e eeuw. Er kwa men stenen funderingen, de restanten van een vloertje met plavuizen en wat scherven tevoorschijn, voorshands nog te weinig om uit op te maken met welk soort bouwwerk men te doen heeft. Dhr. Roetman heeft uit overlevering wel eens gehoord dat er een jachthuis heeft gestaan, maar tot dusver is er, ondanks alle naspeuringen nog geen duidelijkheid over. De naam van de weg, de „Kamerweg" zou ook op de aan wezigheid van dat jachthuis en -kamer hebben geduid. De kastelein van Café „de handwij zer" in het gehucht de Lepelstraat nabij Halsteren is maandagmiddag bijna het slachtoffer geworden van een roofover val. Toen hij zich verzette ging het pi stool van een van de mannen die zijn zaak waren binnengekomen af waar door een 6 mm kogel door zijn wang ging, tegen de verhemelteplaat van zijn kunstgebit afketste en vlak naast de wonde van het binnendringen zijn mond weer verliet. De beide mannen bleken afkomstig van het woonwagenkamp uit Middel- hamis, de 25 jarige J. M. en van Oud Gastel, de ca. 30 jarige A. S. O. De man nen zijn zwagers van elkaar. Ze kwamen maandagmiddag het café binnen en na een pilsje gedronken te hebben drukte O. de kastelein een ver bouwd alarmpistool in de zij. De kaste lein weigerde geld te geven en wist na het schot dat zijn kaak doorboorde naar buiten te komen. Gewapend met een riek stormde hij even later zijn zaak weer binnen waar hij de Middelhamis- ser M. nog aantrof. Uit de auto, waarin O. inmiddels een heenkomen had ge zocht werd nog tweemaal op de kaste lein geschoten. O. is te Oud Gastel aangehouden. W. is als getuige gehoord omdat volgens de politie niet is komen vast te staan dat hij aan de overval had willen deelne men. De verd. O. heeft tegenover de po litie verklaard dat de overval als een uit de hand gelopen grap moet worden beschouwd. Zandpad 86 - Middelhamia TeL (01870) 26 70 Wat is UNICEF. Op 11 december 1946 is met Resolutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het Wereldkinderfonds UNICEF opgericht. Oorspronkelijk be doeld als tijdelijk noodfonds om nood lijdende kinderen in Europa te helpen, die door de tweede wereldoorlog onder voed en verwaarloosd waren. In 1950 werden de programma's uitgebreid tot hulpprogramma's op lange termijn t.b.v. de kinderen in de ontwikkelingslanden. In 1953 maakte de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties er een permanent fonds van. Hoe nodig is UNICEF. Meer dan 10 miljoen kinderen uit de Derde Wereld worden momenteel nog steeds bedreigd door ernstige ondervoe ding. De kinderen zijn de eerste slacht offers van de wereldcrisis: de inflatie. De hulp van Unicef aan gezondheid en voedselprogramma's blijft een grote noodzaak, evenals de onderwijsprogram ma's. UNICEF bekostigt ook o.m. de oplei dingen van inheemsen tot medisch hulp personeel. JaarUjks ondervinden ruim 60 miljoen kinderen en moeder direkte hulp van UNICEF. Het kinderfonds Is een toonbeeld van interne samenwer king, dat vrijwillige bijdragen van rege ringen en partikulieren besteed voor het welzijn van kinderen overal in de wereld, ongeacht hun ras, geloof, natio naliteit of politieke achtergrond. Wat kunnen vcq doen? Unicef heeft geld nodig. Een van de manieren om. het Kinderfonds aan geld te helpen is het kopen van de bekende Unicef-Wenskaarten. Gewone kaarten spreken van geluk en voorspoed, maar Unicef-kaarten doen daar ook iets aan! Ondanks de grote geldontwaarding le vert de verkoop van één enkele kaart Unicef toch genoeg op om negen kinde ren tegen pokken in te enten of de vrachtkosten te betalen van bijvoeding voor een week van een ondervoed kind. Verkoopadressen voor Goeree-Over flakkee zijn de volgende comité-leden: Burg. J. van Es (voorzitter) Stationsweg 9, Middelhamis, tel. (01870) 2492; Burg. W. V. d. Harst (vice-voorz.), Havenplein, Den Bommel; Mevr. J. de Loos (sekre- taresse en voorlichting) Fr. Halsl. 18, Middelhamis, (01870) 3227; dhr. J. Een hoorn (penningmeester) Voorstraat 33, Middelhamis, (01870) 3777; dhr. J. Ba- rendse, L. Bouwmeesterplein 9, Middel hamis, (01870) 28 31; Mevr. M. Breen, Haven 14, Goedereede, (01879) 1384; Mevr. M. Geluk, Polder Klinkerland 1, Herkingen, (01876) 202; Mevr. C. van Loon, Oost-Moerpolder 1, Stad a. h. Ha ringvliet, (01871) 241; Mevr. Soldaat, Burg. Zaayerlaan 69, Dirksland, (01877) 1542; Mevr. J. Wijnhof, Eisenhov/erlaan 5, Oude Tonge, (01874) 598; Mevr. van Dijk, Langeweg, Ooltgensplaat; Mevr. J. de Rooy, Oosterweg 3, Melissaiit, (01877) 16 23. STAD AAN 'T HARINGVLIET De Chr. Gemengde Zangver. „Soli Deo Gloria" o.l.v. dirigent dhr. C. C. v. d. Heuvel, heeft op het woensdagavond in Spijkenisse gehouden concours met 302 pnt. een Ie prijs gewonnen. STELLEND AM Bakker Troost die vorige week op de in Goes gehouden wedstrijd de hoogste eer wegsleepte zat deze week opnieuw goed in de prijzen. Bij de toen gehou den zgn. „blinde" broodkeuring (waarin brood uit de normale productie ter keu ring wordt meegenomen) won dhr. Troost de eerste prijs. Dat is een wis- selprijs in de vorm van een handschie- ter met zilveren plaquette. Dhr. Troost won die trofee al voor de tweede maal, bij de derde maal mag hij het z'n eigen dom noemen. De broodkeuring werd georganiseerd door de Gistfabriek en de Bakkersbonden onder ca. 100 leden van deze bonden, in het gebied Rotterdam en Omstreken. MELISSANT Restjes voor dekens De bejaardenvereniging „De Jeugd van Vroeger" maakt dekens voor het Rode. Kruis. Heeft u nog restjes wol of uit- trekbare kleding? Wilt u die dan inle veren bij Mevr. van Dijke, Plein 3, Me lissant. Dan kunnen wij weer dekens breien! HERKINGEN Inrichting school. Voor de aanschaf van diverse instrumenten en verdere inrichting o.a. keuken, wordt niet vol doende krediet beschikbaar gesteld. Om aan de benodigde geldmiddelen te komen is besloten een rommelmarkt te houden. In verband hiermede zal a.s. zaterdag 18 oktober een ophaaldienst worden georganiseerd, welke huis aan huis zal proberen wat spullen bij elkaar te krijgen. Alle inwoners van Herkingen worden opgewekt het een en ander klaar te leggen of te zetten. De ophaal dienst begint 's morgens om 9 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1