36 flessen „jonge" teveel voor privé-gebruik Nederlanders plukken druiveLggi, in de Champagnestre« n.v ARBEID ADELT Nieuvifs lode uit de kerken KANTON6ERECHT SOMMELSDIJK ie Vrijspraak voor berijder van y,4-wieiige^' brommer C.P.J. vergadert vrijdag Jongdierendag 1975 Nut en Genoegen Gemiddeld elke week: ca. fi. 6 miljoen brandschade ;DRI Plaatselijk nieuwf OOLTGENSPLAAT SPE Mees VERVOLGVERHAAL Bktdz. 2 «EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 14 oktobe. 14 okt( De Officier van Justitie mr. Scheffers, kantonrechter mr. van Schravendijk en de verdachte, de Ouddorpse Zelfbedie ningswinkelier C. M. hebben vrydag- morgen maar eens geglimlacht om het verloop van de zaak tegen genoemde M. Hem was ten laste gelegd in een beslo ten ruimte, zonder vergunning van B. en W., het slijtersbedrijf te hebben uit geoefend en 36 flessen jonge jenever in voorraad te hebben gehad. Er voltrok zich een amusante woordenwisseling. Verd. wilde best toegeven dat die 36 flessen inderdaad in zijn woning aan wezig waren geweest, „maar" vroeg hij de balie af „ik mag toch wel een enkel flesje voor privé-gebruik in huis hebben?" „De Wet eist nu eenmaal een goede afscheiding", legde mr. van Schraven- deel hem voor en die afscheiding tussen privé-woning en de winkel bleek niet aanwezig. „Logisch", vond verd. „want ik moet toch vanuit m'n woning in de winkel kunnen komen. Ik kan die bin- nen-doorgang toch niet dichtspijkeren omdat ik privé wat flessen drank in huis heb Op de veronderstelling van mr. van Schravendijk dat een aantal van 36 flessen voor privé gebruik misschien toch wel wat veel en niet „een enkel flesje" mocht heten gaf verd. te kennen dat dat gekomen was door een hoge re ductie op dat kwantum wat de koop heel interessant had gemaakt. „Er gaat toch elke week één en soms wel twee flesjes door„ lichtte verd. toe, „dat voor raadje had dan hooguit in 3 maanden op geweest". „Maarprobeerde de Off. „zijn er in Ouddorp dan niet eens wat Duitse gasten die bij U in de winkel om „schnapps" komen „Duitsers zijn eraan gewend dat ster ke drank alleen in slijterijen te koop is en bij mij vragen ze er niet om, ik drijf geen slijterij!" verzekerde de verdachte. Mr. Scheffers bleek daar gevoelig voor en hij liet het primair ten laste ge legde, het voeren van een slijterij, dan ook vallen. Bleef nog de aanwezigheid van 36 flessen Jonge in verd.'s woning die vanuit de winkel toegankeUjk is. De Off. eiste een geldboete van 200,- 8 dgn. waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Ook eis te hij verbeurdverklaring van de 36 fles sen. Verd. kon het er maar weinig mee eens zijn: „...wat mag ik dan nog wel in huis hebbenvroeg hij de balie af, om daarop ten antwoord te krijgen dat daarover geen letter in de wet staat, maar dat bracht verd. niet verder: „elke consument kan net zoveel kopen als hij zelf wil en dat wordt ook gedaan nu er met de prijzen wordt gestunt. Ik mag dat ook alleen mag ik het niet in m.'n eigen huis zettenverbaasde verd. zich. „Wel in het kippenhok of in het var- kenshok...", stelde Mr. Scheffers voor, „als het maar een van uw winkel afge sloten ruimte is. „De Drank-wet is erg streng op dit punt, slijtersvergunningen worden aan strenge eisen onderworpen", voegde de kantonrechter daaraan toe. „Of ik moet maar niets meer in voor raad nemen of geheelonthouder wor den", concludeerde verd. waarop Mr. Schravendijk hem te kennen gaf dat dat niet eens ongezond zou zijn". „Een borreltje is ook gezond, als er maar geen misbruik van gemaakt wordt", stelde verd. daar tegenover. Mr. van Schravendijk bracht de boe te aanvankelijk terug tot 150,- 6 dgn. met de kennelijke bedoeling verd. de in beslag genomen flessen terug te geven maar daarmee riep hij de Offi cier in het geweer: „...Als U die flessen aan verd. teruggeeft dan is hij weer in overtreding en we kunnen een overtre- dirig toch niet uitlokken Öat had best wel te omzeilen geweest maar mr. Schravendijk zocht het in een andere richting; een geldboete van 100 - 4 dgn., waarvan de helft voor waardelijk, met een proeftijd van een jaar plus verbeurdverklaring van de flessen; „al is 't wel zonde", voegde Mr. van Schravendijk eraan toe. 4 wielige brommer. Verd. J. J. K. uit Middelhamis kwam óók al met een glimlach binnen en dat zat'm in de oproep. Hij had zonder helm gereden zo stond daarin te lezen op een vierwielige brommer en met recht kon hij dat ontkennen. „Tjazo'n ding lijkt me ook een technisch wonder!" verbaasde zich ook de Officier die het overigens heel goed met verd. voor bleek te hebben. Hij had ter plekke een 'wijziging kunnen vragen maar liever ging hij tot vrijspraak over omdat zo gaf hij te kennen een op roep moet kloppen. Mr. van Schravendijk en verd. had den er weinig moeite mee met de „eis" van de Off. accoord te gaan Te snelle taxi. Taxi-ondernemer R. P. G. uit Som- melsdijk was op de Langeweg verbali- seerd omdat hij daar 65 reed inplaats van de maximum toegestane 50 km. per uur. Verd. had niet willen schikken om dat hij de balie even wilde vertellen hoe het allemaal gekomen was. „Ik was met een patiënt op weg naar het ziekenhuis in Rotterdam!" gaf hij te kennen, „ik fungeerde als ziekentaxi en de patient moest op tijd in het ziekenhuis zijn!" Op de vraag of hij dan niet eerder had kunnen vertrekken moest verd. ontkennend antwoorden omdat hij zich in Rotterdam bevond tóén hij van de opdracht op de hoogte werd gesteld dus eerst nog een te snelle rit naar huis...?" veronderstelde Mr. Schef fers, maar dat ontlokte de verd. een glimlach„ik rij nooit hard Edel achtbare, iedereen heeft er om gelachen dat (N.B.) ik een bekeuring gekregen had!" „Och't was ook niet zo verschrik kelijk hard", gaf de Off. toe waarom hij volstond met een geldboete van 45, te eisen. „Liever had ik een schuldig-verkla- ring zonder toepassing van straf! liet verd. weten, maar Mr. van Schraven dijk gaf te kennen dat net niet te zien zitten. De uitspraak luidde: 25, „Als ik zachter gereden had was ik te laat gekomen", probeerde verd. nog eens en Mr. van Schravendijk verklaar de het begrepen te hebben. maar net niet goed genoeg voor mij!" constateerde verd. Vuurpijlen, Aan, verd. P. B. v. H. te Sommelsdijk was ten laste gelegd dat hij, zonder in het bezit van een vergunning te zijn, vuurpijlen had afgeleverd aan een aan tal jongens uit Sommelsdijk. In het op gemaakte proces verbaal hadden de knapen dat verklaard, maar verd. ont kende ze zelf te hebben afgegeven. „Dat heeft beslist m'n zoontje van 10 gedaan en ik kan het niet helpen als hij dat doet terwijl ik niet thuis ben!" verde digde zich verd. Gevraagd naar de hoeveelheid vuur werk die hij had gehad verklaarde verd. dat dat met een pakketje was afgelopen en de Off. besloot het verd. dan ook maar als een soort vergissing aan te re kenen. Overigens wilde hij dat wel met een geldboete van 50,2 dgn. be straft zien. „Knap veel", vond verd. „ik was ervan overtuigd dat ik er niemand kwaad mee deed". De uitspraak luidde: 40,sub. 2 dagen. OUD VOSSEMEER Opbrengst verkoping Vrouwen ver. De N.H. Vrouwenvereniging „Liefde vindt Werk" hield een verkoping van grotendeels eigen gemaakte goederen. De opbrengst was 4168, STAVENISSE Kerknieuws. Ds. H. A. Samson, pre dikant der Herv. Gemeente, ontving dezer dagen beroepen naar Wilnis, Streefkerk en Westbroek. A.s. vrijdag 17 okt. houdt de C.P.J. Flakkee haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen. Op deze avond wordt na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte een klankbeeld vertoond dat is gemaakt- door het Provinciaal bestuur. De avond begint om 8 uur in de aula van de Rijks- Scholengemeenschap te Middelhamis. OUDDORP De konijnen^ en pluimvee Vereniging „Nut en Genoegen" heeft op 27 sept. j.l. haar jaarlijkse jongdierendag gehouden bij C. Pape Co., Molen „de Zwaan" te Ouddorp; er werden 146 jonge konijnen van diverse soorten gekeurd door de heren Domisse en-Dieleman, Keurmees ters van de Bond. Kampioen van het geheel werd Dhr. L. Doomheim mét KI. Zilver Mz., van de maanden 1 en 2 werd L. Doomheim 1ste met KI. Zilver, 2e J. van Keulen met VI. Reus wit, 3e Fr. Koese met Pool roodoog. De maanden 3 en 4 werd: Ie M. Ba zen met VI. Reus Haas, 2e KI. Groenen dijk met Blac and Tan zwart, 3e J. van Keulen met VI. Reus wit. De maanden 5 en 6 als volgt: Ie M. Bazen met VI. Reus Haas, 2e M. Tanis met VI. Reus Haas en 3e M. Bazen met VI. Reus Haas. De beste van de tekeningrassen werd A. H. Boelaars met Hollander en de beste van de Jeugd werd J. van Bazem met KI. Zilver m. geel. Met de SIERDUIVEN werd onder staande resultaten bereikt, hier werden er 85 gekeurd door dhr. Zwaluw. In de kropper rassen werd: Ie, 2e en 3e van Seters allen met Br. Kropper rood. In de niet kropperrassen werd Ie, 2e en 3e I. van Zielst, resp. met Kruil- duif R. Sch, IJsduif Holl. vl., Kruüduif R. Sch., de beste van de jeugd werd A. Tanis met O. H. Meeuw. Alle winnaars vanaf deze plaats onze hartelijke gelukwensen en wij hopen U allen weer te zien op onze grote ten toonstelling die gehouden zal worden op vrijdag en zaterdag 12 en 13 dec. a.s. in het Ver. gebouw te Ouddorp. In 1974 bedroeg de direkte brand schade ruim 304 miljoen. Het totale aantal branden steeg boven de 22.000. Ruim 60 per dag!. Bij deze branden waren 65 doden en 663 gewonden te betreuren. In de landbouwsektor (boerderijen en schuren) ging voor 22 miljoen in vlam men op. Onder de brandoorzaken die op het platteland veel voorkomen behoren: spelen met vuur/baldadigheid defekten aan elektrische apparaten/ kortsluiting hooibroei onvoorzichtig gebruik van verbran dingsmotoren blikseminslag Van veel branden is de oorzaak moei lijk op te sporen. Bijna zeker mag men aannemen dat ook in die groep mense lijke onvoorzichtigheid de boventoon voert. Het menselijk leed, het verlies van dierbare bezittingen, de zorg om aan nieuwe woon- en bedrijfsruimte te ko men, kunnen niet in cijfers worden uit gedrukt. Bij het lezen van de kranteberichten over branden'- in huizen, fabrieken en boerderijen blijft de mens optimistisch van aard. „Bij mij gebeurt zoiets niet!" „Dat zijn qverdreven maatregelen!" Dit zijn uitspraken die men vaak te ho ren krijgt wanneer het onderwerp brandveiligheid ter tafel komt. Bijna iedereen omgeeft zich met een muur van optimisme. Men wil niet of zo min mogelijk denken aan gevaren die hem of haar bedreigen. Toch is het noodza kelijk, ondanks die drempel, dat elk mens brand zoveel mogelijk tracht te voorkomen. Wie de gedachte „ik moet oppassen .voor brand" ook in daden omzet, kan meehelpen brand binnen de perken te houden. En i^at is hard nodig, want in ons land gaat voor ca. 6 mil joen gulden per week in vlammen op. In de preventie ligt de kracht van onze verdediging tegen brand. Het voorkomen van een brand is al tijd eenvoudiger dan het blussen ervan. Voordat de druivenoogst in de Noord franse Champagnestreek begint, speelt zich een ware invasie af van plukkers die uit verschillende delen van Franlt- rijk, maar ook uit andere landen naar dit wijnbouwgebied komen. Ook dit jaar bevindt zich hieronder een aantal Ne derlanders die op eigen gelegenheid of via reis- en bemiddelingsbureaus naar de Champagnestreek zijn gereisd om er de dmiven voor de sprankelende feestwijn te plukken. Met hoeveel romantische gevoelens sommige plukkers ook van huis zijn ge gaan, op de wijnhellingen van het Champagnegebied worden zij met de neus op de hardewerkelijkheid gedrukt. Het oogsten van de druiven is hard en vooral zwaar werk. Zeker de eerste da gen betekent het voor de meesten een pijnlijke rug, doodvermoeide benen en 's avonds uitgeput op bed neervallen. Na een paar dagen zijn de plukkers echter aan de zware belasting gewend en kunnen zij meer bewust genieten van het werken in de natuur, het meestal zeer goede eten en drinken en de vele nieuwe contacten die tijdens een druivenoogst worden gelegd. Omdat de Champagnestreek het meest noordelijk gelegen wijnbouwgebied van Europa is, ligt de gemiddelde tempera tuur er lager en valt de oogsttijd er dan ook later in het jaar dan in de rest van Frankrijk. Wettelijk is bepaald dat tus sen de bloei van de druiven en de oogst minimaal 100 dagen moeten verstrijken. Dit om ervoor te zorgen dat de druiven zolang mogelijk kunnen rijpen, wat de uiteindelijke kwaliteit van de cham pagne ten goede komt. Met de oogst mag dan ook vaak niet eerder dan be gin oktober worden begonnen. De wettelijke beperkingen die op de druivenoogst in de Champagne van toe passing zijn, beperken zich echter niet tot het tijdstip waarop met de pluk mag worden begonnen. Ook op andere as pecten zijn beperkingen van kracht, die tot doelhebben een constante hoge kwa liteit van de champagne te waarborgen. Zo mag van de opbrengst van een wijn gaard slechts een gedeelte worden ver werkt tot champagne. Van méér ge oogste druiven wordt een niet mousse rende wijn gemaakt, de „Coteaux Cham- penois", die ook niet de naam „cham pagne" mag dragen. Deze maatregel weerhoudt de wijn boeren ervan de opbrengst zo ver moge lijk op te jagen, wat de kwaliteit van de druiven zeer ongunstig zou beïnvloeden. Tot champagne mag alleen het sap van gezonde, onbeschadigde druiven worden verwerkt. Langs de wijngaarden zitten in de oogsttijd dan ook vrouwen die de geplukte druivetrossen nauwge zet bekijken en alle druiven verwijderen die niet aan de kwaliteitseisen voldoen. De geoogste druiven worden op de wijnhellingen gewogen en geregistreerd. ml ingang! dafcna, in H m* onder tePaan. ,yAA'!SCH^ i, .vieren 6 m, he vlieger^ [slijn is [engenoeil tende gel Dwdrocht, 1 JHeJn !ord,l nieu üeijei l^rot ileenl .aktel kkt U sn^ |en uit oi| fchtige nerts) Hoog velel prijzen! ne sorte tins. Per met wal edige me] 156. een rul Iers, enzl lieus veiT lliteit tej Dit gewicht moet exact' overeenkomen met het aantal kilo's druiven waaruit het sap wordt geperst. Op deze manier heeft men zekerheid dat uitsluitend druiven van het nauw omschreven wijnbouwgebied in de Champagnestreek voor de produktie van champagne wor den gebruikt. Na het persen van de druiven het geen zorgvuldig en in verschillende fa sen gebeurt beschikt men over het druivensap waaruit de bruisende cham pagne wordt gemaakt. Voor het ecJ zover is moeten in de kelders nog ei Ie jaren lang tal van speciale, vool schreven bewerkingen worden uiil voerd, die de champagne zijn sprai| lende en unieke karakter geven. Een gratis brochure over de proJ| tie van champagne kan worden vraagd bij: Comité Interprofessiol du Vin de Champagne, Raamweg)| Den Haag. NED. HERV. KERK Beroepen te: Amersfoort en Wijk bij Heusden J. Westland te Schoonrewoerd; Waddinxveen C. A. Tukker te Kamerik; Ooltgensplaat J. v. d. Velden te Woer den. Bedankt voor: Nijkerk, Ede, Capelle aan de IJssel, Bameveld, Wilnis, Game ren, Wezep, Sommelsdijk, Stellendam en Katwijk J. Westland te Schoonrewoerd; Bennekom H. Jongerden te Veenendaal. Haaf ten: Wegens vertrek naar Bode graven, nam Ds. J. de Vreugd afscheid van deze gemeente met Jacobus 5 7a. Tange Alteveer: Na bevestiging door Ds. W. V. Rennes van Onstwedde deed Ds. J. V. Dijk, gekomen van Zuilichem intrede met een prediking over Rom. 8 31. Ds. P. Molenaar te Jaarsveld, die on langs een beroep aannam naar Groot- Ammèrs, kan dat besluit voorlopig niet honoreren, daar hij geen approbatie krijgt wegens het niet bijwonen der na scholingscursus te Driebergen. GEREF. KERKEN Beroepen te: Nieuweroord Q. W. Ompta te Zwartebroek; N. Lekkerland L. Bouwkamp te Enumatil; Voorburg A. Westra kand. te Amsterdam; Edmonton (C) Th. Oosterhuis te Weesp. Aangenomen naar: N. Lekkerland L. Bouwkamp te Enumatil. Emeritaat: Ds. J. Goldschmeding te Rhenen gaat met vervroegd emeritaat wegens gezondheidsredenen. Hij is in 1933 geboren en werd in 1963 predikant te Dussen en sinds 1968 te Rhenen. Ambt neergelegd; Behalve Ds. v. Mechelen te Urk, hebben ook de predi kanten van Heinenoord en Nieuwlande hun ambt neergelegd, omdat zij het niet langer eens zijn met de gang van zaken in de Geref. Kerken. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Ommen en Rouveen J. Post te Den Helder. Bedankt voor: Flevoland J. Slotman te Dalfsen; Breukelen J. Janse te Haar lemmermeer (b.v.). Groningen: Na bevestiging door Ds. B. V. Zuylekom aldaar, deed Ds. A. Ver steeg gekomen van Stadskanaal intrede met Hebr. 8 1-2. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Lisse en Rotterdam- Oost J. Germs kand. te Apeldoorn; Maassluis kand, J. Oosterbroek te Apel doorn. Aangenomen naar: Middelhamis kand. A. v. d. Mey te Apeldoorn. Bedankt/Voor: Siegerswoude; Ouder kerk en Doomspijk kand. A. v. d. Mey. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Ermelo A. Bac te Bos koop; Almelo A. Hofman te Schevenin- gen; Tricht R. Bogaard te Leiden; MIDDELHARMS Ringzang-avond In het kerkgebouw van de Ge: meente, Chr. de Vrieslaan te MM hamis zal op D.V. woensdag 15 okti| a.s. een Ringzangavond worden gel den, uitgaande van de Bond van verenigingen van de Ger. Gemeentf Op deze avond zal door de koren Dirksland, Goudswaard, Hellevoetslj Oostvoome, Nieuw-Beijerland en delhamis koorzang ten gehore woi gebracht, terwijl tevens nog door ren gezamenlijk een aantal liedere» zullen worden gezongen. De leiding van deze avond beruit| Ds. Th. van Stuijvenberg; aanvang 20.00 uur. U bent van harte welkos Kerkdiensten. Op woensdag 15 o^ ber des n9m. 7.15 uur zal voor Geref. Gemeente voorgaan, dhr. l Moerkerken te Vlaardingen. Zie vC de advertentie in dit nummer. i Op donderdag 16 oktober des nil 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeensj voorgaan ds. W. Hage te Oosterlanir Klaaswaal H. Ligtenberg te T?rwo.(j Bedankt voor: 's-GravenpoWer i Ligtenberg te Terwolde; EmmeloorcJ Hoogerland te Krabbendijke; 's-G| venzande A. Bac te Boskoop; WagerJ gen en als legerpredikant A. Venve?! H.I. Ambacht; Benthuizen J. Kostsf Bameveld. S levliet 1(1 Bus 661 |op park^ Math de Zijn taak verse landi] Gegadigden voorkeur, geblekel pe studie! biftelijkl J van Kif ld.). Tel. tivertegei lam: Plaats: door M. DE KRUIS. 12 Op een avond, als Steven thuis is, praten ze samen over de naam van het te verwachten kind. Als het een meisje isOf een jon gen Steven vindt het allemaal eender hoe het kind heten gaat. Bijna eender. Is de eerste een jongen, dan vast geen Arie. Dat herinnert hem te veel aan zijn vader, die voor hem behalve dan zijn activiteit nooit een voorbeeld is ge weest. „Nee, geen Arie, laten we 'm dan maar naar je overleden vader noemen. Mari- nus heette die toch? 't Is wel geen naam, die in onze familie voorkomt, maar dat geeft niks". „Dan noemen we een meisje naar jouw moeder", zegt Greta gul. Dat is dan afgesproken. En nou maar wachten. Dat wachten duurt tot 29 november 1899. Dan verschijnt de oudste zoon op het toneel, schreeuwend als geen an dere ze noemen hem Marinus. Dokter de Snoo mompelt zoiets van: „Zo, hij behoort dus de zee toe" en vrouw Schouten, de baker, legt hem in het wiegje. In de schuur wordt het feest van de geboorte gevierd met een borrel. Steven heeft een kan „ouwe" gehaald bij Han nes Goedegeburen, die zijn Slijterij in het laatste hui? op het Maarland heeft. Het glaasje zonder voet doet de rond te en ieder maakt zijn opmerking. „Proost, Steven. Op naar de volgen de", zegt Willem Dorsman. „Laat 'm geen zalmvisser worre", raadt Arie van Soest aan. „Goed gedaan voor zo'n snotaap", meent een derde. „Laat ze maar klesse", zegt Jan Prins, „ze zijn nie wijzer". Zo hebben ze allemaal wat, de een wat minder rauw dan de ander, maar hun gelukwens is gemeend en dat is heel wat waard in een wereld, die aan conventies ten gronde gaat. Intussen heeft Greta de tijd om na te denken. Niet over de groei, het eten, de ver zorging. Dat was alfes in orde. Iets anders houdt haar bezig. Ze heeft met zichzelf afgesproken, dat het kind gedoopt zal worden. Niet als een formaliteit, niet uit een soort bijgeloof, maar als noodzaak. Haar kind is Gods kind en dat moet door de doop worden bezegeld. Gréta speelt geen kiekeboe met haar overtuiging. Haar overtuiging is geloof en dat ge loof weet zeker. Waar ze over denkt is, hoe ze over deze zaak met Steven moet praten. Dat ze moet praten staat vast. Maar de manier Ze heeft hem meegekregen naar de kerk en dat gaat goed, maar op welke manier gaat ze nu niet de indruk wek ken van te overdrijven? De dominee? Nee, dat is geen partij voor Steven. Dat gaat de indruk wekken van het in gebruik stellen van een overmacht. Zelf doen. Enkele weken na de geboorte van de eerste. Steven leest de krant. Marktberichten van Kralingse Veer, de zalmmarkt. Buitenlands nieuws. Al die ongelukjes en die dooienberichten leest hij niet. Als hij een blad omslaat, dus als er een soort pauze is, begint Greta. „Zeg Steven, heb je er al eens over gedacht, dat ons kind gedoopt moet worden?" Een beetje onwülig legt hij de krant neer en toont die onwil door zijn we dervraag: „Mót dat dan?" Hij ziet dat helemaal niet in. Aan poppekast heeft hij een hekel en zoals hij er nu voorstaat, vindt hij dopen- poppekast. Dat durft hij niet te zeggen, maar hij meent het wel. „Nou moet je 's even naar me luiste ren", begint Greta haar pleidooi, „je vroeg: of het moest. Ja, het moet. Niet van de kerk en niet van de dominee, maar het moet, omdat we verantwoor delijk zijn voor ons kind. Ik heb ge leerd, dat we dus antwoord moeten ge ven, antwoord aan God, als Hij roept". Ze weet het niet, maar haar stem heeft getrild en Steven heeft dat vibre ren gehoord. De reaktie van Greta maakt indruk. Ze is kalm gebleven, omdat ze deze weerstand heeft voorzien. Die kalmte was maar uiterlijk, inwendig heeft ze gebeefd en gebeden. Steven bezet de laatste loopgraaf voor zijn tegenstand. Dat weet Greta niet. „'n Voorrecht? Dat mot je me 's uit- legge. Ik zie er veel meer kouwe drukte in". Dat het zo erg met Steven is gesteld, heeft Greta niet verwacht. „Och jon gen", zegt ze, „we hebben dit kind van God gekregen, we kunnen het zelf niet bewaren. En als God nou Zijn handen uitstrekt naar wat Zijn eigendom is. En moeten wij nu zo vijandig staan, dat we zelfs een trap geven tegen Zijn goed heid. Begrijp goed, ik doe dat niet en ik wil dat niet. Als jij in de wieg kijkt, komt er dan geen gevoel van rijkdom in je op en als dat wel het geval is, heb jij dan een adres om te danken?" Was het dè liefde, die haar welspre kend maakte? Tot God, tot haar kind, tot Steven? Het zal wel een mengeling van dat alles zijn geweest. In ieder geval kan Steven er niet tegenop. Hij voelt, dat hij met zijn negatieve vragen naast de ernstige woorden van Greta staat. Nog een keer zegt Greta: „Denk eran jonge, ik wil niks forceren. Denk maar 's rustig over de zaak na en as je het weet, zeg het dan." Steven is blij, dat zijn vrouw klaar is met haar sermoen. Hij gaat naar bed, want het is morgen vroeg dag. Van één ding is hij zich bewust: hij heeft de strijd verloren. En omdat hij niet tegen verlies kan, blijft hij in bed nadenken. Twee dagen later geeft hij toe met weinig woorden: „Je had gelijk en het is goed". Toen heeft Greta gedankt. Op een zondag in januari 1900 wordt Marinus gedoopt. Wanneer de doopformule wordt uit gesproken, gaat er een rilling van geluk door Greta heen. Mijn kind, Gods kind. Hoe kan het?" Schijnbaar onbewogen stond Steven bij het doopvont. Neem het iemand kwalijk, dat hij de „poppekast" en de „kouwe drukte" niet in één keer en voor de volle honderd procent als een sacrament beleeft. Geestelijke dingen hebben een groei proces. Dat weet de vrouw en moe:| man ervaren. Bij het doopbezoek van de doi»! begaat deze voor de tweede keer f stommiteit door weer te vragen, w!! om Steven toch geen lidmaat wom'l Wat Greta wil laten groeien, v.ü dey minee forceren. Het is het verschü tussen de '"nil^l gen en de broeikashitte. „'k Heb er geen zin in", aldus SW"! staat op en gaat de deur uit. „Die man is vervelend", is zijn ning, wanneer hij thuiskomt. Zijn vrouw geeft geen antwooro, maar geeft hem in stilte gelijk. Een herder is wat anders dan een herdershond. En het leven gaat verder. Ook in het stille Brielle holt de Wl Het gezinnetje met een zoon ^f uitgebreid met een tweeling. Die ven na enkele maanden. Deze gebeurtenis slaat diepe in het innerlijk van Greta. Na t len jaren doet het litteken nog py"Il de wond, die toen is geslagen. In''| wordt weer een jongen geboren. noemen hem toch maar Arie en hM het voorrecht om van meetaf de lifjj ling van opa te zijn. Dat naarog* bewees voor de zoveelste keer ziJ" verstand. Bninuiiiiiiiiniiii (Wordt ver ToK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2