iem.begroting76gein. ioedereede sluit royaal „Coiicordia" - met nieuwe instrumenten omgedoopt tot brass-band „Vorming van 26 provincies zal gemeenten degraderen" idel Beslissing garantie-verlening voor woningbouw en -aankoop nu aan B. en W. umpt issoj ït. f 1395^, 1695, j 1995^, 1 2150^ 2l9sJ Ige jaargang Dinsdag 14 oktober 1975 No. 4430 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Post yyOnvoorziene'^ ruim half miljoen 13291 RGELSl Rabo-Bank „Dirksland'' 65 jaar Dierenbescherming Concourssucces i53 OUDDORP: Actie slaagde door medewerking van bevolking blijven en ctuur artikelen es voor de lan. B. W. GOEDEREEDE -k Pleit voor indeling bij Zeeland ^am EXTEA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN RAAD OOSTFLAKKEE: Mutaties in bestuur bijz. basisschool ORGELLES POSTBOX 8 MIDDELHAKNIS P^ Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijkt Tel* (01870) 2629 t-i Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930' ABOJfNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Bij contract speciaal tarief. Joe raad van Goedereede die a.s. don derdagavond vergadert zal niet te kla- ien hebben over de gem. begroting '76 lie dan zal worden aangeboden. Er zal fen post van 564.363,65 als „Onvoor- ^ene" resteren en dat mag een sappig ippeltje voor de dorst heten! De verho- |ig van de Alg. uitkering echter werd ferstrekt met het oog op de bevorde- Ing van de werkgelegenheid en dat haakt het misschien wat minder vrolijlc In de aanbiedingsbrief geven B. en W. •X begrotingshoofdstuk een vergelijk iet vorig jaar en dan blijkt het ge- fieentelijk huishoudboekje nogal vrat Iwaarder te worden belast. Uitschieters zijn de posten Alg. beheer, plus 207. ^42,22; Openbare Werken, plus 383. Sl3,70; het Onderwijs werd aanzienUjk ■fluurder 552.000,—; Soc. Zorg en Maat- Ihappelijk Werk, plus 785.253,98. il Het rente-omslag percentage over de ledane investeringen zijn voor '76 bere- iend op 8Vo wat ertoe leidt dat de ka- fitaalslasten voor het komende jaar, |icl. de nieuwe investeringen zijn ver- loogd met 586.000,—. Al bestemming. Bij het doorbladeren van de aanbie- gsbrief blijkt echter dat tegen de st „Onvoorziene" niet te hoog moet |>orden opgekeken want een portie van I 303.000,— daarvan heeft al een be- itemming. B. en W. wijzen in dit ver band op een jaarlijkse last van 200.000 'Jg.v. de realisering van een volgende aase in de riolering te Ouddorp, plannen "'oor een Ver. gebouw te Goedereede, de t. bouw van een aula op de begraaf- aats te Goedereede, en een vermin- irde opbrengst van baatbelasting door- t het plan „de Kriekel" nog niet is ledgekeurd. Doelstelling. In de aanbiedingsbrief laten B. en W. de raad ook weten welke doeleinden het college bij de vervulling van haar taak voor ogen staan: -ji^- de vaststelling van de vereiste pla nologische maatregelen, gevolgd door het verlenen van medewerking en, waar nodig, stimuleren van de wo ningbouw zowel in de sociale sector als t.b.v. particulieren. het bevorderen van het scheppen van betere huisvestingsmogelijkhe- den t.a.v. de diverse onderwijs-in- stellingen. •5*r het tot stand brengen van maatre gelen waardoor een verantwoorde milieu-hygiënische situatie in de ge meente ontstaat m.b.t. de afvoer van het afvalwater en de lozing op rijks wateren. Naast een opsomming van wat reeds of reeds ten dele is geschied wijst de aanbiedingsbrief ook enkele plannen aan. O.m. staat de bouw van 81 wonin-, gen in Stellendam op stapel, waarnaast ook nog 50 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. M.b.t. het onderwijs wordt erop ge wezen dat er t.b.v. het openbaar kleuter en lager onderwijs een plan wordt ont worpen voor de bouw van een geïnte greerde school op een terrein langs het gem. parkeerterrein. In de huidige Openb. lagere school zat na de realisering van de nieuwbouw- plarmen wellicht een gymnastiekacco- modatie worden gerealiseerd. Voorts staan er grootse plannen op stapel m.b.t. de rioolwaterzuivering. De kosten daai^van zijn geraamd op 9.350. 000,— waarvan ca. 7.500.000,gesub sidieerd zal worden zodat ca. 2 miljoen voor gemeenterekening blijft. De Coöp. Raiffeisenfoank „Dinksland" W.A. bestaat 65 jaar. Te dezer gelegen heid wordt op enkele dagen, dinsdag 21 t.m. zaterdag 25 okt. „Open huis" ge houden, waar alle belangstellenden wel- koim zijn. Op' die idagen zal ook een unieke foto-expositie te zien zijn van 200 foto's van Dirksland uit de periode 1925—1944, op de formaten 18 x 24 en 13 xl8. Ook de uitbreiding van het Bankge bouw zal dan te bezichtigen zijn; de ver bouwing was nodig omdat sinds de in gebruikname van het Bankgebouw in 1970 het personeelsbestand verdulbbel- de tengevolge van de sterke uitbreiding van het idienstenpakket. T.g.v. het jubileum zal er een Rabo- krant worden verspreid waarin frag menten van de igeëxposeeride foto's zijn afgedrukt. Het is de kunst uit te zoe ken welke fragmenten! bij welke foto's horen. De winnaars van de daartoe uit geschreven wedstrijd kunnen op leuke prijzen rekenen. SOMMELSDIJK Bij dierenarts Tjebbes, Enk. Ring 55, tel. 2966 is een grijs met zwart ge streept poesje gebracht. Het poesje, dat een wit neusje heeft is opgevangen in de omgeving van de Hob. de Krijger laan. Wil de eigenaar zich s.v.p. met de fam. Tjebbes in verbinding - stellen? ROCK AN JE - MIDDELHARNIS: De muziekver. „Ons Genoegen" uit Roekanje heeft j.l. zaterdag met suc ces deelgenomen aan het door de mu ziekvereniging „Liora" in de Lier ge houden concours. „Ons Genoegen" be haalde een Ie prijs; dirigent was Jaap Jongejan uit Middelharnis. er 19,— 36,— ri,50 ler. E.N.2 [Geblazen hebben ze, zaterdagmiddag, de muzikanten van Ouddorps' Brass-band „Concordia"! Toen n.I. kre ten ze in het Ver. gebouw elk een glim- Bend nieuw instrument „officieel" in pden gedrukt en elke muzikant heft ^n van louter vreugd' de loftrompet! at deden ze dan ook nadat de over- ^ndiging met vele goede woorden ver- iezeld was gegaan, ter ere van het „Co- iité Instrumentenfonds" dat het voor kaar kreeg in enkele jaren tijds 5,000,bij elkaar te actieën. De resul- Iten daarvan prijkten en pronkten za- |rdagmiddag op het podium; „Concor- a" was als herboren en zal voortaan et meer als muziekver. maar als brass-band" door het muzikale leven aan! |In zijn openingswoord noemde Comi- -voorzitter Cees Voogd de burgerij de We steunpilaar in de gehouden akties, parom het het Comité goed had ge acht aan burg. G. van Velzen, als re- pesentant van alle burgers, te verzoe- en de officiële overdracht op zich te femen en dhr. van Velzen deed dat wat iaame! Daarom gaarne, omdat dhr. van Vel zen wist dat „Concordia's" leden al bij na 40 jaar de zelfde instrumenten heb ben gebruikt en hard aan een nieuw instrumentarium toe waren. „Het was in februari '73 zo releveerde dhr. van Velzen dat er een gesprek op gang kwam over de vervanging van de in strumenten". Met temeer bewondering kon hij constateren dat het thans, ruim twee jaar later, zover is! „Hulde daar om aan uw Comité, uw vereniging en aan de burgerij die liet u mogelijk heeft gemaakt!" complimenteerde de burge meester, wetend voor welke inspanning het comité zich geplaatst heeft gezien. Het werd beloond ^met een' zeer aan zienlijk saldo, waaruit dhr. van Velzen opmaakte dat het steeds weer mogelijk blijkt d.m.v. spontane akties waarlijk niet geringe bedragen bij el kaar te krijgen. Voor die werkwijze had de burgemeester duidelijk meer waar dering dan voor het snel aankloppen bij de gemeente voor het ontvangen van subsidie: „het is, aldus dhr. van Velzen, heel plezierig te ervaren dat een Vere niging zóveel zelfwerkzaamheid ten lUarian Vlietland neemt haar piston uit handen v. burg. v. Velzen in ontvangst. toon spreidt en de leden al het moge lijke doen de financieën bij elkaar te krijgen: „u hebt zich op grootse wijze ingezet!" Het dóórgaan zit „Concordia's" leden toch in het bloed, wat ook bleek uit de manier waarop ze na de oorlog weer aan de slag gingen. „Bij gebrek aan een oefenruimte hebt U zelfs op de schur- velingen gerepeteerd!" zag dhr. van Vel zen terug. Fijn vond hij het ook dat de Ver. een aantal jeugdige leden telt waardoor ze ook toekomstperspectief heeft; „de tech nische middelen zijn zo perfect dat we in de gemakkelijke stoel alles kunnen horen en zien zonder zich in te spannen, fijn daarom dat u zich allen de weke lijkse inspanning getroost en tot een goed resultaat weet te komen. Burg. van Velzen besloot met de allerbeste wen sen voor de toekomst waarin zo hoopte hij aan het nieuwe instru mentarium veel genoegen zal worden beleefd. Overhandiging. Op het podium waar het hele instru mentarium te pronk stond had daarop de symbolische overhandiging plaats. Aan de 10 jarige mej. Marianne Vliet land werd door de burgemeester het eerste instrument, een piston overhan digd. De jeugd liet dat niet onbeant woord en er gingen fraaie handboeket- ten bloemen naar mevr. van Velzen{ ze was overigens verhinderd) mevr. Kleij- nenberg en mevr. Horsseling uit Nieu we Tonge, de echtgenote van de diri gent dhr. L. Horsseling. Zelfwerkzaamheid. Comité voorzitter Cees Voogd zag daarop nog eens terug hoe het allemaal gegaan was. Voorop stelde hij dat er tus sen 1937 (toen de Ver. was opgericht) en nu weliswaar vele verschillen zijn, maar dat één ding, de zelfwerkzaamheid van de leden, onveranderd is gebleven. Ook in '37 zagen bestuur en leden zich ge noodzaakt zelf de instrumenten aan te kopen, waarvoor de middelen middels renteloze leningen werden verkregen. De geschiedenis herhaalde zich „en", zo zag dhr. Voogd terug „in '73 werd het Comité opgericht dat zelfstandig ging opereren. Er werden bazaars ge houden, een collecte, een filmvoorstel ling, kaartenverkoop, verlotingen en zelfs werd met een varken door het dorp getrokken. Thans aan het eind van de rit bracht dhr. Voogd dank aan alle me dewerkers maar niet het minst aan de burgerij: „het Comité is ervan over tuigd dat dit alles niet had kunnen ge beuren zonder uw loyaliteit, hulpvaar digheid en medewerking; allen die Het college van B. en W. van de ge meente Goedereede ziet de reorganisatie van het binnenlands bestuur, c.q. de vorming van 26 provincies bepaald niet zitten! „De gemeenten zullen degrade ren tot duidelijk administratieve onder geschikte eenheden van het Prov. be stuur", zo vrezen ze. Zij stellen de raad dan ook voor by de Minister bezwaar aan te tekenen tegen diens voornemen, zowel in het vlak van de functionele be stuurlijke organisatie als in het vlak van de territoriale indeling van de nieuwe provincies. Er moet, zo meent het college, wor den gepleit voor her-indeling van Goe- ree-Overflakkee bij de nieuw te vor men provincie Zeeland. Ook in 1972 gaf de raad die voorkeur al te kennen. Ge vreesd wordt n.I. dat in te vormen pro vincie Rijnmond (met een groot aan tal inwoners en dichtbevolkte stede lijke centra) de belangenbehartiging van de plattelandsgemeenten in het gedrang komt waardoor Goeree-Overflakkee eerder als een restgebied dan als een deelgebied van de nieuwe provincie zou worden beschouwd. Daarentegen menen B. en W. dat bij indeling van Goeree Overflakkee bij Zeeland haar bestuurlijke inbreng in betekenis zal winnen omdat de bevol king van. Goeree Overflakkee (ca. 38000) dan 10 »/o zal uitmaken van de populatie van de nieuwe provincie Zee land terwijl ze slechts 3,18% van de ibe- volking van de Provincie Rijnmond uit zou maken! Een van de facetten die ook voor indeling bij Zeeland pleiten is aldus B. en W. de gemeenschap pelijke behartiging van de belangen verbonden aan de ontwikkeling van het 'Grevelingenbekken. In Zeeuws verband lijkt er ook meer sprake te kunneri zijn van een behartiging van gelijkgerichte belangen t.a/v. de onderscheiden Ge meentebesturen, aangezien in de pro vincie Zeeland geen der gemeenten een zo duidelijk dominerende rol vervult als de Gemeente Rotterdam in de pro vincie Rijnmond. M.b.t. de bestuurlijke organisatie vre zen B. en W. van Goedereede dat door de vorming van de provincies de be trokkenheid van de burgerij bij het be stuurlijk gebeuren geweld zal worden' aangedaan, waarbij ook aan de demo cratische 'beginselen tekort wordt ge daan. Het is aldus het college duidelijk dat de gemeentebesturen dichter bij de buiiger staan dan h et Provinciaal, c.q. de Rijksoverheid. ,,Naar ons oordeel zo vervolgt het college vindt er een te grote in breuk op de bestuurlijke activiteiten van de igemeenteibesturen plaats door de overdraöht van bepaalde (belangrij ke) taken aan het Prov. bestuur. Zij vinden het onjuist dat gesteld w^ordt dat met name kleine gemeentebesturen niet voldoende bestuurlijke capaciteiten ontwikkelen om de hun opgedragen ta ken naar behoren te vervullen. Er kan dan beter gepleit worden voor het scheppen van sterkere bestuurlijke een heden van onderaf, door gemeentelijke herindeling. „Als enige belangrijke winstpunt van het concept wetsontwerp kan het af zien van een vierde bestuurslaag worden gezien, maar de tol die de gemeenten daarvoor moeten betalen is onevenredig hoog, n.I. het verliezen van belangrijke bestuurstaken", aldus B. en W. die de raad daarmee voldoende stof geven door a.s. donderdagavond een hartig woordje over te wisselen. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hofman van Soheveningen. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur student R.. Katteniberg van Krimpen a.d. IJssel. KERKNIEUWS: CORRECTIE M.B.T. DS. HOVIUS In een eerdere aflevering van „Nieuws uit de kerken" werd geschreven dat ds. J. Hovius, em. predikant te Dordrecht (v.h. te Ouddorp) de 70 jarige leeftijd heeft bereikt. Zijn zoon G. Hovius at tendeerde ons erop dat zijn vader pas op 29 oktober a.s. jarig hoopt te zijn. Hij verblijft momenteel in Israël. Degenen die ds. Hovius op genoemde datum ge luk willen wensen kunnen hun geluk wensen richten aan: ds. Hovius, Mau ri tsweg 160 te Dordrecht, tel. (078) 38205. aan het welslagen meewerkten harte lijk dankbesloot dhr. Voogd. Ove rigens was hij nog niet klaar want, er wachtte -„Concordia" nog een verras sing. Dhr. Voogd bood aan dhr. J. Hamee- teman, voorz. van „Concordia" in een enveloppe de rest van het opgehaalde fonds aan, bestemd voor de verande ring van het vaandel („Concordia" heet voortaan Brass-band Concordia), evt. later herstel en onderhoud van de in strumenten en evt. uitbreiding daarvan. „We hebben de stap gewaagd brass band te worden en dat zal zeker van ieder van ons een nog grotere indivi duele inspanning vragen!" voorzag dhr. Voogd. Aan dhr. T. Akershoek die de grote trom slaat werd speciaal voor het marsen, een nieuw lichtgewicht instru ment aangeboden. Sprekers. Namens de Oranjever. werden (i.v.m. de afwezigheid t.g.v. een ongeval van voorz. KI. Ihrman) door dhr. Joh. Ha- meeteman gelukwensen aangeboden. Als geschenk werd een prachtige lesse naar aangeboden. Oud burgemeester Kleijnenberg was ook van de partij en in fraaie dichtre gels maakte hij duidehjk dat zijn hart wat meezong met de blijdschap die er heerste. Hij zag terug dat „Ceesje van de Secretaris" destijds als jongste een nieuw instrument kreeg „en", zei dhr. Kleijnenberg, „dat is als een profetie geweest want nu blinkt en schittert al het nieuwe in je ogen!" „Ouddorp kan nu, naast haar schone dreven ook scho ne muziek laten horen!" Dhr. A. Dekker bracht de hartelijke gelukwensen van Stellendams Muziek ver. „de Hoop" over, waarbij hij en- passant de wens lanceerde dat de Ver. in de toekomst wat intensievere contac ten zullen hebben. Totale verrassing. Het was tenslotte „Concordia's" voorz. dhr. Hameeteman die de rij van spre kers sloot. Hij deed dat, naar hij ver zekerde „totaal verrast" over de manier waarop zich deze middag alles had vol trokken. De dank van dhr. Hameeteman was dan ook groot, waar hij ook nog de overhandiging van de nieuwe uni formen 1964 in betrok. „Er is door het Comité geweldig veel gepresteerd!" zo complimenteerde hen dhr. Hameeteman. Aan de Comitéleden bood hij als her innering een plaquette aan, waarna hun echtgenotes met een fijne bos bloemen I bedacht werden. Met een concert werd daarna de mid- I dag afgesloten. Met de stemmen van de heren Groe nendijk, Quist en Mosselman tegen heeft de raad van Oostflakkee j.l. donderdag avond besloten de bevoegdheid tot het beslissen op aanvragen om een garantie t.b.v. de aankoop van een bestaande of nieuw te bouwen woning aan B. en W. te delegeren. Dat zal zo menen B. en W. snel ler werken omdat er tot dusver met een beslissing steeds gewacht moest worden op een vergadering van de raad. De raad stelde ook de nieuwe normen vast (al eerder gepubliceerd) waaraan de aanvragen zullen worden getoetst en B. en W. kregen de opdracht mee zich daar strikt aan te houden. De heren Groenendijk, Quist en Mos selman voelden echter niets voor de delegatie. Aanvankelijk hadden ook de heren de Jonge en Moerenhout beden kingen maar bij de stemming lieten ze die niet meer gelden. Ook het bezwaar van dhr. A. Both, dat de door mensen van elders gebouwde particuliere wo ningen, in mindering worden gebracht op het contingent dat aan de gemeente ter beschikking wordt gesteld kon de voorz. wegnemen. Dhr. v. d. Harst wees er n.I. op dat elk bestemmingsplan met wat particuliere bouw bezet moet wor den om het te kunnen exploiteren. Eigen inwoners krijgen tot die particu liere bouw alle kansen maar lang niet altijd worden die aangegrepen. Dhr. Groenendijk bleef tegen: „dat kleine beetje dat we als raad nog te zeg gen hebben wil ik graag behouden", gaf hij te kennen. Saneringsplan. De raad ging o.m. accoord met het voor de jaren '75-'79 opgestelde finan ciële saneringsplan. Volgend jaar zal voor het laatste de extra uitkering uit het gemeentefonds w^orden ontvangen, waarna Oostflakkee verondersteld wordt voortaan op eigen benen te kun nen staan. Ter vergadering werden daar positieve geluiden over gehoord, opgelucht als men is over het vooruit zicht dat men dan als gem. bestuur van het scherpe toezicht van de Minister en G.S. verlost is. Op het program wordt o.m. rekening gehouden met de mogelijke kosten die zich aan zullen dienen als de gemeen ten het ambulance vervoer op Goeree- Overflakkee mee zullen moeten gaan financieren. Ook de kosten van een re gionalisatie van de brandweer zijn ge noemd, de aanleg van een woonwagen standplaats, de aanleg van een verbin dingsweg van de Steigerdijk naar de Hellegatdam, de reconstructie van sport velden e.d. Daarbij attendeerde dhr. Both erop dat de sportvelden in Oude- Tonge zeer intensief gebruikt worden wat z.i. uitbreiding daarvan gewenst maakt. Dat is volgens dhr. P. Noor dermeer ook in Den Bommel wense lijk en ook wees dhr. Noordermeer op de onvoldoende accomodatie v. het Ver. gebouw in Den Bommel. Ook vroeg dhr. Noordermeer voorzieningen te treffen aan de Sluisse haven waar in de zomer druk wordt gerecreëerd. OUDDORP Op de j.l. zaterdagmiddag gehouden vergadering van het bestuur van de „ver. tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Ouddorp" is dhr. Joh. Tanis Klzn. tot voorzitter Igekozen. Dhr. Tanis vervult de vacature die was ontstaan door het bedanken voor deze functie van ds. S. de Jong. Al eer der tegde de tweede voorz. dhr. C. Ale- man zijn functie neer, in zijn plaats werd j.l. zaterdagmiddag idhr. Chr. van Koppen gekozen. Op de laatstgehouden tedenvergadering wend ds. S. de Jong als ere-jvoorz. en! dhr. A., dé Jong als nieuw bestuurslid benoemd. HERKINGEN Zendingsbijeenkomst. A.s. vrijdag 17 oktober D.V. zal in het Verenigingsge bouw „Ons Huis" een Zen'dingsbijeen- komst worden gehouden voor de Zen- idingsoommissie der Geref. Gemeenten. De heer D. P. Polder van Vlaardingen zal het een en ander vertellen over zijn bevindingen: op het Zendingsterrein in Afrika. Aan de hand van de tijdens dit toe- zoek gemaakte dia's zal aanschouwelijk worden voorgesteld onder welke om- ATTENTIE! Leraar en lerares hebben nog enkele uren vrij voor het geven van aan huis. Opleiding naar keuze. Heeft U interesse? Schrijf even een briefje aan: DISCO JANSEN Antwoordnummer 68 te Middelharnis (een postzegel is niet nodig) standigheden men daar moet leven en werken. Deze bijeenkomst is voor ieder toe gankelijk. Toegang is vrij, er zal wel worden gekoUekteerd voor de Zending. Aanvangstijd: half acht! NIEUWE TONGE Verkoping: De meisjesver van de Ned. Herv. Kerk „Draagt elkanders las ten" houdt a.s. donderdag, van kwart over 3 tot 5 uur en na 7 uur in het Ver. gebouw aan de Molendijk 85 verkoping van eigengemaakte handwerken en voorts alles wat de leden voor de ver koning hebben meegebracht. De op brengst is bestemd voor de kerk en de zending.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1