lakkeese warme bakkers sloegen goed figuur in Zeeland ruider^ Dhr. J. Groeneveld 25 jaar hoofd van de B.L.O. school 1 taptoe! tevrs 1 I DIRKSLAND Ook de school bestaat een kwart eeuw •eels! loktobej jaargang Vrijdag 10 oktober 1975 No. 4429 rte CHR. STKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond tkoni .p- opej Jeense I ichel IPs I BANKSTELLEN ooA; juist wat U zoek?. S om mei s dijk iDDELHARNIS: &C' VOOR MOOmRE Fa. ÜORTEWEG I fl Zandpad MlddeUiamis Dam- en Schaakver. ~siitspanning" Ouddorp I BEZOEKT DE I 11 oktober 1975 I Aanvang 19.30 uur K R A IVI E R Werkloosheid op Goerée-Overflakkee iets terug I BEZOEKT ONZE AutomobieEen-verkooplial OOK OP VRIJDAGAVOND I 1 I GARAGE KNöPS I LANGEWEG IIS MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 1 Gestolen dure wagen weer terecht Vrouw bij oversteken aangereden Waarschuwing vlieger niet in Verkoping Vrouwenver. *RAB{| eti], i'ice. POSTBOX 8 r. MIDDELHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Larageweg 13, Sommelsdijk rel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per nim. Bij contract speciaal tarief. Rotte, 17.117 pak! Bij' fers. tepl lielst vrijii, laven 7 l|reeae ra) 211! i over iPATIsd 7414. lerk Ete staat, luizer |tstraai tigen 284 ige idemvagf: ractorliar gtegaal 10 ^ant 22 00 De stand van dhr. Troost. •"^Sv/ee warme bakkers van Goeree- OveiHakkee hebben op een In Goes ge houden wedstrijd een goed tot zéér goed resultaat behaald. Bakker Jan Troost uit Stellendam won er een eerste prijs mét lot van de jury wat impliceert dat zjjn gemiddelde boven het cijfer 8 ligt. Bakker J. P. G. Visseren uit Ooltgens- plaat kreeg een eervolle vermelding van de 16 man tellende jury. Bakker Troost, landelijk kampioen bruinbrood, stortte zich nu met een se lectie melkbrood op de wedstrijd. Bij de beoordeling wordt gelet op de kwali teit en de manier van presentatie. De kwaliteit van zijn melk-knip, -sesam, -tijger en -maanzaad bleek optimaal en zijr, spreuk: „Zelfs Guus komt veur melkbrood naer huus" werd ook hoge lijk gewaardeerd. De stand was voorts opgefleurd met de aanwezigheid van een Zeeuws paartje en een porceleinen koeiengroepje. Dat alles was goed voor de hoogste waardering die er te behalen viel. De wedstrijd had op dit onderdeel een landelijk karakter, de overige pro ducten werden door bakkers uit de pro vincie verzorgd. Bakker Jan Visseren uit Ooltgens- plaat was aanwezig met een prachtige stand tarwe-brood. „Met zorg en vlijt, is dit tarwebrood bereid" kreeg zijn stand als opschrift mee. De stand werd „bemand" door een fraai miniatuur warm bakkertje en ter decoratie wat koren-aren, samen, met de boerenbonte ^V^ÖNINGINRICJfrU^ OOSTDIJK 53 - 61 De presentatie van bakker Visseren. kleedjes een heel plezierig en smakelijk tafereeltje vormend. Op 5 november zullen in Wageningen de landelijke kampioenschappen wor den gehouden. Bakker Troost gaat daar zijn kampioenstitel bruinbrood verdedi gen en zal ook mee-dingen in het melk brood. De bezoekers van de expositie van de inzendingen zullen zich voor zover niet uit de bakkerswereld afkom stig hebben verbaasd over de veel heid van heerlijkheden. Amusant waren ook de opschriften boven de stands waarvan we er nog enkele noteerden: „Bruin van de vloer, van korst tot kruimel even stoer!" „Tafelzeil of fijn damast, ons tafelbrood altijd eregast!" „Ze wordt pas wakker, met brood van de echte bakker!" „Voor gezondheid en slanke lijn, behoort bruinbrood altijd op tafel te zijn!" en tenslotte: „Tarwe-brood-nodig". Dhr. J. Groeneveld is niet alleen 25 jaar hoofd van de Chr. BLO- school te Middelharnis, minstens even lang staat hij als gezellig cau seur te boek. Smakelijk weet hij dan ook het verschil tussen zichzelf en z'n vader te illustreren. Al meer dan een kwart eeuw probeert hij in Mid delharnis de kinderen de nodige wijsheid in te prenten, maar wijlen vader Groeneveld tapte uit een heel ander vaatje. „Jochie moet die hebben gezegd als hij na een lange „reis" thuis kwam, zal ik die studieboeken van jou maar 's in de kachel laten verdwijnen Vader Groeneveld werkte als goed Sliedrechter in het baggerbedrgf en hij had het daarom niet zo op boe kenwijsheid begrepen Groeneveld Jr. echter koos bewust voor het onderwijzerschap en daar heeft hij nu, op z'n 56e, nog steeds geen spijt van, al hebben vaders' uitstapjes naar het verre buitenland hem haast onweerstaanbaar aange trokken. Hij zette zich aan de studie en toen hij, eenmaal voor de klas, z'n ouders te logeren kreeg stelde hij een daad die hij aan hen meende ver plicht te zijn: „ik heb ze toen har telijk bedankt voor de kans die ze me dan toch maar gegeven hadden!" ziet hij terug. „Dank zij hen heb ik nu werk dat ik met hart en ziel kan doen!" Velen uit zijn omgeving kun nen ervan getuigen dat hij daar niets teveel mee zegt. Er liggen wat gevoeligheidjes op de weg die hem naar Middelharnis voerde nadat hij enkele lagere scho len - en nadien BLO scholen in Rot terdam en Utrecht gediend had. Overigens kwam dhr. Groeneveld in Middelharnis geenszins in een ge spreid bedje. Er was weliswaar een gebouw besciiikbaar (waar nu het gebouw van de Tech. Dienst op de Voorstraat te Middelharnis staat) maar daar hield het volstrekt mee op, elk potlood en elk schrift moest nog aangeschaft worden. Zo begon het 25 jaar geleden en er was een stevige aanpak voor nodig om de school te brengen tot wat het rm ge worden is. „Jazeker", bekent dhr. Groeneveld, „het heeft me wel eens ontmoedigd, zelfs m die mate dat ik er een punt achter wilde zetten!", maar dan doelt hij op een bijna in termezzo waar hij maar liever niet meer aan terugdenkt. Hij was elders benoemd maar de moed om te gaan zonk hem in de schoenen toen hij zich realiseerde dat hij het dan voor taan stellen moest zonder de school die hij mede had opgebouwd. Het heeft dhr. Groeneveld danig dwars gezeten dat de medewerking van collega hoofden van scholen veel te wensen overliet. Zij hielden de kinderen die rijp waren voor BLO- onderwijs zoveel mogelijk vast en dhr. Groeneveld zag z'n leerlingen- tal van jaar tot jaar iets tenjglopen. „Dat gaat ten koste van de kinderen" liet hij steeds weer weten maar dat vond niet altijd gehoor. Nu is daar een verandering ten goede in geko men nu het taboe van het BLO on derwijs is geweken en de Schoolarts en de Stichting Geestelijke Volksge zondheid een adviserende stem heb ben. Daarbij is ook de houding van veel hoofden van scholen veranderd en dhr. Groeneveld is blij het op de barricaden te hebben volgehouden. Het leerlingental is nu vrij stabiel en beweegt zich rond de zestig. De Eleos-school te Sommelsdijk, een af deling van de BLO telt 37 leerlingen. De Ver. voor Chr. buitengewoon la ger Onderwijs heeft ook vergunning een zgn. LOM school te beginnen maar vooralsnog zijn daar te weinig potentiële leerlingen voor. Veel voldoening derhalve voor dhr. Groeneveld die zijn school, zijn be stuur en z'n collega's roemt. Samen bezorgen ze de jeugd die het op de basisschool zo moeilijk zou hebben een vrijwel onbezorgde schooltijd waarin ze toch de nodige kennis op doen om zich in het latere leven te kunnen handhaven. „Ik sta helemaal achter het werk maar het vraagt ontzettend veel van je" verzekert dhr. Groeneveld 'des gevraagd. Over het resultaat is hij dik tevreden; „sommige kinderen gaan heel goed vooruit en hebben met succes (aangepast) vervolgon derwijs genoten; het is heerlijk daar aan mee te mogen werken". Omdat hij toch al zoveel voldoe ning ondervindt al is 't dan we kelijks dik vijftig uur werken en niet van „lofprijzingen" houdt wordt vandaag aan het jubileum een be scheiden aandacht besteed, helemaal in het straatje van dhr. Groeneveld. Een kijkavond op de school en een bijeenkomst met 't bestuur, om daar na weer over te gaan tot de orde van de dag. Dhr. Groeneveld wordt van harte gelukgewensten welbe- dankt! '>S<5ö5SÏ5!KK5?S>>2Sa5!5i>^^ 9? Uitslagen 6 oktober 1975 dammen - aid. I R. Verhage P. van Dam 2O J. de Jong J. Moerkerk 11 A. Meijer K. Westhoeve 11 G. Tanis K. Tanis 1—1 schaken - afd. I J. Soeteman H. W. van Seters V2-V2 W. H. M. van Geelen A. C. Baas V2-V2 J. Grinwis E. Santifort 1—0 M. Breen K. Hameeteman V2-V2 Kr. v. der Wende P. Westhoeve V2-V2 schaken - afd. II J. Heeringa C. Wassenaar O1 H. Bezuijen N. A. L. van Doom O1 P. J. Bos G. Klink 0—1 SINT ANIVALAND Mejuffrouw J. Hendrlkse 40 jaar bij het Chr. Onderwijs. Mejuffrouw J. Hendrikse uit Sint- Annaland heeft het bijzondere feit her dacht, dat zij veertig jaar werkzaam mocht zijn bij het Christelijk onderwijs. Ze is thans werkzaam aan de Christelij ke school van de Gereformeerde Ge meente in Scherpenisse. Ze begon haar loopbaan aan de School met de Bijbel in Sint-Annaland, waar ze 22 jaar aan verbonden is geweest. Daarna werkte ze acht jaar aan de school van de Gere formeerde Gemeente van Scherpenisse, om daarna naar het naburige St. Maar tensdijk aan de B.L.O. school te gaan werken. Vervolgens was mejuffrouw Hendrikse werkzaam aan de V.G.L.O.- school in Middelburg. Daarna vond ze een werkkring aan de nieuwe school van de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen. Na nog enige tijd de ChriSr lelijke school in Sint-Philipsland ge diend te hebben, is ze thans weer werk zaam aan de school van de Gerefor meerde Gemeente in Scherpenisse. In het verenigingsgebouw in Scherpenisse werd dit feit herdacht, waarbij de ker- keraad en het schoolbestuur met hun dames aanwezig waren. Waarderende woorden waren er van het hoofd der school, dhr. G. J. van Steenis en van de voorzitter van het schoolbestuur, dhr. C. Andriesse. Naast de vele cadeaux kreeg de jubilaresse een eiken tafeltje en veel andere cadeaux en bloemen. Verder is mejuffrouw Hendrikse nog werkzaam aan de Zondagsschool in St. Annaland. Voorheen was ze ook werk zaam in het verenigingsleven. Thans doet ze ook nog welfare-werk bij het Rode Kruis. miiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiin^ Zandpad 86 - Middelharnis TeL (01870) 26 70 OUDDORP Sportver. „de Krlekel" De dames-senioren groep wil er graag nog enkele leden bij hebben. Wij oefe nen op donderdagavond van half negen tot halC tien in de O.L. School aan de Dorpsweg. Komt U eens kijken? Verdere inl. tel. (01878) 14 44. In de maand september is de werk loosheid op Goeree-Overflakkee t.o.v. de maand augustus wat teruggelopen. In augustus stonden er nog 278 rrml. werklozen geregistreerd, in september is dat aantal tot 194 teruggelopen. In procenten berekend is dat een afname van 3,5 naar 2,4% van de mnl. beroeps bevolking. Het werklozental is als volgt onderverdeeld: Bouwvakkers 36, metaalbewerkers 16, landbouwpersoneel 3, handelspersoneel 9, niet ravend transportpersoneel 17, kantoorpersoneel 12, losse arbeiders 6, overige beroepen 22, minder geschikten 73. Onder de 194 mnl. werklozen bevin den zich 24 jongeren beneden de 18 jaar. Ook de werkloosheid onder vrouwen en meisjes liep terug van 88 naar 84; onder hen 20 jongeren beneden de 18 jaar. |l!!lillllll!illlHI!IIJIinHilM!lllllillillliniilMlllllllllllllfllll»^ uiitiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiMinniiwinniininwiiiiiiiiiiinniiiiiiniiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ MIDDELHARNIS: De Chevrolet Camara van groente- en fruithande laar V. d. Veer, een wagen van bijna 25 mille, is maan dag j.l. vanaf het Spui weggenomen. Een eveneens nog nieuwe Mercedes was er voor in de plaats gezet. Door dat de diefstal snel werd ontdekt had de mobilofonische verspreiding van het kenteken succes. In Rotterdam werd de wagen waargenomen, maar de dief nam de benen. Ca. tien minuten later werd hij gegrepen. Hij bleek al ettelijke autodiefstallen op zijn naam te heb ben. De Mercedes is inmiddels aan de eigenaar uit Honsselersdijk teruggegeven. NIEUWE TONGE: De 69 jarige mevr. T. Helleman is dinsdagavond, toen ze met haar fiets de Prov. weg overstak op de kruising Provincialeweg - Molenweg door een naderende auto gegrepen. Die wagen, een bestelauto, werd bestuurd door dhr. H. C, Kamp uit Oude Tonge. Mevr. Helleman is met twee gebroken enkels naar het ziekenhuis ver voerd. Een van de Rijkspolitiemannen uit Middelharnis heeft j.l. woensdag zijn taak zó serieus opgenomen dat hij zorgde incognito aanwezig te zijn op de toen in „Vita-Nova" gehouden bijeenkomst, georganiseerd door „Golden Product Chemical". Hij meent er na dat bezoek publiekelijk tegen te moeten waarschuwen dat het onmogelijk moet worden geacht zoveel bij te verdienen (tot 1500,per maand) als door de woordvoerders van bovengenoemde orga nisatie is voorgespiegeld. Hij hoopt dan ook dat nie mand op de aanlokkelijke aanbieding is Ingegaan en zich via een contract tot de afname van goederen heeft verplicht. Ook in de T.V. rubriek „Koning Klant" is van de zijde van de Consumentenbond tegen de prak tijken van „Golden Products" gewaarschuwd. „U bent natuurlijk vrij om te doen en te laten wat U wilt maar bij een nuchtere en rustige overweging zult U beseffen dat U zich veel op de hals zou halen waaraan nimmer de voorgespiegelde hoge bijverdienste te behalen is. Men zij gewaarschuwdaldus de politieman. SOMMELSDIJK: De Ned. Herv. Vrouwenvereniging „Liefde vindt Werk" hoopt D.V. op woensdag 15 oktober haar jaar lijkse VERKOOPDAG te houden. Opening 's middags van half drie tot vijf uur en 's avonds van half zeven tot negen uur in Vita-Nova. Mogen we op uw komst rekenen? Bestuur en Leden. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1