in: er: Nieuwe Chr. Mavo „Het Spectrum" feestelijk in gebruili genomen Foto's en allerhande op expositie in v.m. gemeenteliuis w 48e jaargang Dinsdag 30 september 1975 No. 4426 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond STELLEN DAM mm u e prijzen 9,95 9,95 9,95 7,95 7,95 prijzen 9,75 9,75 9,75 7,95 prijzen L0,50 L0,50 L0,50 9,95 „Geen huurwetwoning, maar een bungalow!'' rtog J.l. zaterdag taptoe in Dirksland uitgesteld Brouwersdam onder (regen) water Plaatselijk nieuws OOLTGENSPLAAT EXTRA EEKKDIUNSTEN GEBEF. GEMEENTEN GOEDEREEDE Zendingsavond Nieuws uit Zeeland Aanstaande zondag aangepaste kerkdienst in IVfiddelharnis POSTBOX 8 MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langewag 13, Sommelsdjjk V TeL (01870) 2629 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930^' ABOIOTEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ABVERTENTIEPRIJS 25 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. De nieuwe school is geen huurwet woning maar een bungalow zo typeerde vrijdagmiddag een van de leerlingen de nieuwe Chr. Mavo-school toen die juist door dr. P. J. Gathier, directeur-generaal van het Voortgezet Onderwijs, geopend was. De vele geno digden Iconden het daarmee volstrelct eens zqn geïmponeerd als ze waren door de ruimte en de sfeer in het nieu we gebouw waarmee ze kennis maalt- ten nadat ze even tevoren nog in de oude stulp waren begroet. Groot was dan oolc veler blijdschap en dankbaar heid over het gereedkomen van de nieuwe accomodatie en die gevoelens praevaleerden dan ook duidelijk in de toespraken die werden gehouden. De naam „het Spectrum, op de voorgevel door dr. Gathier onthtild, bleek zeer be tekenisvol tez yn. In het spectrum toont God de regenboog als teken van Zijn niet aflatende trouw en liefde, die ook aan de stichting van de nieuwe school ten grondslag liggen. Aan de hand van Gods Woord wilde burg. H. Bos, als voorz. van de „Ver. tot Stichting en Instandhouding van Chr. Scholen voor Voortgezet Onderwijs op Goeree-Overflakkee" dan ook aan die blijdschap uitdrukking geven. Hij deed dat n.a.v. 1 Koningen 8 waarin het gaat over de inwijding van de tempel. „Het lijkt misschien wat hoog gegrepen al dus dhr. Bos om de opening van de school daarmee te vergelijken maar het Is niet van belang vanuit welke plaats de Allerhoogste wordt aangeroepen, als dat maar gebeurt in geest en waarheid. „Dat willen we als schoolbestuur cen traal stellen, hopend dat het nieuwe ge bouw gewijd zal zijn en blijven aan de dienst des Heeren", aldus dhr. Bos. „We mogen daarbij pleiten zo ver volgde hij op Gods trouwverbond dat gestalte kreeg in de regenboog; bij de grote betekenis van die belofte zijn we opnieuw bepaald nu de omstandigheden van het onderwijs zozeer verbeterd zijn." Dhr. Bos bracht dank aan velen en vele instanties die aan de totstandko ming van de nieuwe school hebben m.ee- gewerkt, maar bovenal ging de dank uit naar de Allerhoogste die de middelen wilde gebruiken om de school uit de be narde omstandigheden te helpen. Dr. I Gathier werd verrast met een pakket zeebanket en voorts gingen woorden I van dank naar het Gem. bestuur, de [Bouwcombinatie H.B.C, die de school voortreffelijk heeft gebouwd en tot dhr. Ivan den Tol en zijn onderwijzend 'per- fsoneel. Met name de dir. dhr. van den [Tol, kreeg een groot compliment voor |het feit dat hij het 12 jaar lang in de joude school had uitgehouden, waarom [dhr. Bos hoopte dat de nieuwe start tot 1 grote voldoening zal strekken. Spr. be- jsloot met de bede: „Dat Uwe ogen, Heere [God van Israël, open zijn, nacht en dag, |over dit huis en over deze plaats".. Opgelucht kon dhr. van den Tol nu ^Iterugzien op twaalf schooljaren in wat ipr hij noemde een „nederige stulp". Ove- •M rigens was hij allen, leerlingen, ouders M en leraren dankbaar dat hen die niet te W gering geweest was. „Het gaat zo stelde dhr. v. d. Tol vast om de ene beweging van het Christelijk Voortgezet Onderwijs waarvan Christus en Zijn leer i-zelf de auteur dienen te zijn. Hij staat één beweging voor, de komst van Zijn Koninkrijk, nu en straks, waaraan alles onderworpen dient te zijn en aan mee dient te werken". In die wetenschap Wilde dhr. v. d. Tol graag alle doorstane ongemakken in de oude school vergeten ,en de nieuwe accomodatie in gebruik i nemen in de hoop dat het er goed zal zijn. In zijn verklaring van de naam „het Spectrum" herinnerde dhr. v. d. Tol er aan dat God, na de zondvloed een ver- hond sloot met de mens en de regen boog als het teken van dat Verbond IliilS^^Ï^;:; Dr. Gathier onthult de naam van de school. stelde. Hij zag inde benaming voor de Stellendamse school ook een historisch verband omdat op de plaats waar de school is gebouwd ook eens (in 1953) het water is geweken waardoor weer leven mogelijk werd. „De naam geeft een duidelijke les", bezag dhr. v. d. Tol: „het ene witte licht valt in veel kleuren uiteen Jezus Chris tus is het Licht der Wereld; Hij open baart zich op vele wijzen. Wij kunnen een eigen kleur vertonen maar die kun nen we beter verwaarlozen en ons af vragen of onze kleur afkomstig is van het Ene Licht. Dan kunnen wij het licht verspreiden, anders komt er eigenwijs heid, twist en tweedracht uit voort". Na aldus de veelzijdigheid van de mens in de verbondenheid aan de Ene te hebben getekend besloot dhr. v. d. Tol met de wens dat de school met deze veelzeggen de naam zo zal mogen functioneren dat het Licht wordt doorgegeven en de kleuren niet worden gescheiden, „opdat ze mogen komen uit het Oosten en het Westen". ,,Een prachtige school met een heel bijzondere naam!" complimenteerde dhr. Gathier en ook hij gaf zijn visie op de betekenis van het spectrum. „Het typerende van het spectrum is dat het snel onvolledig is", aldus dhr. Gathier die dat betrok op school waaraan vorm en volledigheid wordt gegeven door de genen die er in leven en werken. „Uw opdracht is aan deze nieuwe school vorm te geven" zo richtte dr. Gathier zich tot de bestuurderen en leraren. Spr. achtte het een pluspunt dat nu aan de school vorm gegeven moet worden routine en onnodige traditie nog geen kans hebben gekregen en dat er, ondanks de vele re gels die er zijn toch nog een „speel ruimte" overgelaten is. „Alle betrok kenen dienen te bezien hoe die marge het best besteed kan worden om de school een eigen gezicht te geven; moge er in het nieuwe gebouw zeer bijzonder onderwijs gegeven worden" zo besloot dhr. Gathier. Bezichtiging. Na zoveel goede woorden kregen de aanwezigen gelegenheid de school te be zichtigen. In de bijzonder ruime hal werd een drankje geserveerd maar hoe goed het daar ook toeven was, er was belangstelling te over voor het bezich tigen van de lokalen. De school bleek compleet, daar was ieder het over eens. Zo geïnteresseerd werd overal rondge keken dat de schoolbel ten tweeden male zeer nadrukkelijk moest rinkelen om ieder weer z'n plaats in te laten ne men. De rij van sprekers kreeg daarop nog een langdurig vervolg. Dat de school „compleet" is was ook hurg. G. van Velzen opgevsllsn en in' zijn toespraak kwam hij daar op terug. „Hoewel het Rijk rroestal uit een smalle beurs financiert valt dat m.b.t. dit ob ject wel mee, want aan alles blijkt te zijn gedacht!" constateerde dhr. van Velzen instemmend. Niet zonder trots vertelde hij de voorgeschiedenis waarin hij sterke argumenten had aangedragen die voor een snelle realisering pleitten. „Twee jaar geleden werd op deze grond nog geoogst, nu staan er 3 scholen, 3 gymlokalen en meer dan honderd wo ningen". Dhr. van Velzen besloot met de wens dat de nieuwe school zal groei en en bloeien .t.b.v. de vorming van de jeugd. Namens het gem. bestuur bood hij de school een aantal zitbanken op het plein aan. Statenbijbel, Namens de 7 plaatselijke kerken werd een gelukwens aangeboden door ds. R. van Kooten van Goedereede. Er was ook een „stoffelijke blijk" in de vorm van een prachtige nieuwe, maar authentieke Statenbijbel op een standaard, binnen gedragen door een ouderling uit Oud- dorp en een ambtsdrager uit Stellen- dam. Uit die Bijbel word door ds. van Kooten Ps. 121 gelezen waarvan hij de inhoud als' wens aan het schoolbestuur meegaf. In een korte overdenking over Hosea (7 8 (2e ged.) bezag ds. welke gevaren ook de school bedreigen. „Efraïm zo zegt de tekst is een koek die niet is omgekeerd"; Efraïm zo verklaarde ds. van Koo ten is een liefkozende naam voor het volk van Israël", waarna hij zich tot het bestuur richtte: ,Efraïm, het troe telkind van God, de kinderen des Ver- bonds, de Koningskinderen, zijn aan u toevertrouwd. Dat is een gelukkige, maar ook een lioqgst ernstige zaak, want als we iets doen wat niet juist is komen we aan de Koningskinderen". Het Chris telijk onderwijs vergeleek, ds. met een koek die twee kanten heeft. De ene kant is de kinderen in de maatschappij te laten kijken, ze te laten weten wat er in de wereld te koop is, maar als het I Een kijkje in de royale gemeenschapsruimte. daarbij blijft wordt de koek slechts aan één kant gaar en kan God er niets mee doen. De andere zijde, het naar Boven gerichte onderwijs moet aldus ds. ook doorbakken worden waartoe de koek moet worden omgekeerd. Als de Iroek aan beide zijden doorbakken is dan is er geen dualisme maar is er een dualiteit tussen maatschappij en geloof en kunnen onze kinderen als een zou tend zout ingaan in de maatschappij" zo bezag ds. van Kooten. Ds. hoopte dat er gebed zal zijn als bestuur, personeel en leerlingen als een koek te worden om gekeerd opdat op de school al wordt ge leerd vanuit het Woord de maatschappij in te gaan. Ds. hoopte dat de aangebo den Bijbel het Spectrum moge zijn waardoor het (menselijk) licht gezuiverd wordt. „Als de Geest overkomt zal er hier liefde, vrede en aangename rust zijn" aldus ds. die eindigde met de bede dat 's Heeren oog dag en nacht over de school geopend zal zijn. Goede woorden werden daarna ge sproken door dhr. B. Kooijman' te Me lissant namens de Prot. Chr. Rayonraad, gevolgd door dhr. Peters directeur van de H.B.C, die een enveloppe met inhoud aanbood en de leerlingen van de school die heel keurig gedichten voor droegen, stukjes opvoerden, lanipen voor de bar aanboden en zelfs zongen om hun blijdschap tot uitdrukking te brengen. Duurste geschenk. Ouderling C. Hoek was de laatste die het woord voerde. In zijn gelukwens wees hij op de Statenbijbel als het duurste geschenk dat een mens ontvan gen kan. „Dit heeft het bloed van Gods Zoon gekost", aldus dhr. Hoek, beslui tend met de wens dat allen die aan de school verbonden zijn ernst zullen ma ken met het lezen eruit opdat hun zie len behouden zullen worden. Het was tegen zessen toen de bijeen komst besloten werd. Toen hadden de aanwezigen ook nogal wat stof tot na denken ontvangen. Het was een hartver warmende bijeenkomst waarop het goed toeven was De muzikale taptoe die j.l. zaterdag avond in het Spui in Dirksland gehou den zou worden is tengevolge van de neergutsende regen uitgesteld moeten worden. De organisatoren die er zich veel van hadden voorgesteld en tot kort voor de opvoering hebben gewacht vooraleer een beslissing te nemen zijn daar bijzonder door teleurgesteld, maar hun hoop is nu gevestigd op zaterdag 11 oktober naar welke datum de taptoe is verzet, 's avonds om half acht. In Nieuwe Tonge waar die een week eer der werd gehouden waren ca. achthon derd belangstellenden en wanneer zo'n aantal zich op 11 oktober ook in Dirks land aandient zullen de organisatoren snel over hun teleurstelling heen zijn! Zaterdagavond toen zich boven Goe- ree en West-Flakkee een hevige regen bui ontlaadde heeft de Brouwersdam daar een flinke portie van gekregen! Op een van de rijstroken kwam een plas van 30 centimeter water te staan waardoor het verkeer gestremd werd en over één baan moest worden geleid. De brandweer van Scharendijke heeft het water weggepompt. MIDDELHARNIS In de vergadering van 26 sept. j.l. van de Ned. Herv. lidmaten ver. „Cal- vijn" zijn als candidaten der notabelen gesteld: Aftredend en herkiesbaar K. v. d. Ket terij W. Faasse en B. de Korte A. van Alphen. Kerkdienst. Woensdag 1 oktober om 7.30 uur nam. zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. A. Moerkerken te Nieuw-Beij erland. Bejaardenmiddag. Woensdag 1 okto ber om 2.30 uur nam. zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst ge houden worden. Kerkdienst. Donderdag 2 oktober a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gemeente voorgaan ds. J. Schinkelshoek te Kampen. Zie verder de advertentie in dit nummer. Bedankt. Ds. S. P. van Assenbergh te Nijkerk heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente, alhier, bedankt. OUDDORP: woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke. STAD AAN 'T HARINGVLIET: woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuijvenberg (voorber. H.A.). In het voormalige gemeentehuis van Goedereede is t.m. a.s. zaterdag, dage lijks van 2 tot 9 uur, een expositie te zien van oude en nieuwe foto's, prach tige scheepsmodellen, oude camera's, plaatjeslantaarns, tekeningen en geo grafische kaarten, een overigens zeer bezienswaardig! allegaartje derhalve, waarvoor vrijdagavond tientallen men sen zich hebben verdrongen. Toen n.l. werdde expositie, onder auspiciën van de Stichting Goereese Ge meenschap, door burg. G. van Velzen geopend. Dhr. van Velzen deed dat met een geanimeerde kijk op het goede Goe reese leven en de schoonheid van Goe roes omgeving waarop al zovelen ver liefd zijn geworden. Een uiting van zo'n verliefdheid is het op de gevoelige plaat vastleggen van die verstilde hoekjes, oude gebouwen en de prachtige natuur, om van het fijne daarvan, dat fotogra fisch zo gedetailleerd kan worden weer gegeven na te kunnen genieten. Het was van de Stichting Goereese Gemeenschap dan ook een.goed idee een foto- en dia wedstrijd uit te schrijven. „Er is ontzet tend veel ontvangen", verklaarde dhr. V. d. Windt vrijdagavond en daarmee doelde hij niet alleen op de ingezonden foto's en dia's maar ook op al die attri buten waarmee de expositie aangevuld werd. Arie Boogerman uit Middelhamis exposeert er tekeningen. Dat doet ook dhr. van Doom.. Aren Grinwis uit Ouddorp heeft er een deel van zijn koUektie oude came- Dhr. Grmwis (1.) in gesprek over zijn kollektie met midden dhr. v. d. Windt en rechts burg. v. Velzen ra's en plaatjeslantaarns opgesteld. Er zijn geografische (oude) kaarten, tal van oude vergrootte ansichten, prach tige scheepsmodellen, de meesten ge maakt door dhr. J. van Dam uit Stel- lendam, maar ook meerdere uit het Vis serijmuseum in Vlaardingen, voorts zijn er foto's van de fotoclub „de Rarekiek" te Middelhamis en tenslotte onk een., wand met ingestuurde foto's. De inge* zonden dia's worden door foto Hamee- teman geprojecteerd. Dhr. v. d. Windt bracht allen die aan de wording van de expositie hebben meegewerkt daarvoor hartelijk dank. In dat dankwoord deel den ook dhr. Theo Mastenbroek en mevr. Jessurun, van de fotoclub „de Rare Kiek" die aan de jurering van het ingezonden werk hebben meegeholpen. De waardering lijkt ons niet ieders instemming te hebben. De eerste-prijs- foto in kleur werd gehonoreerd vanwe ge de bewuste onscherpte, de kleur- en vlakverdeling. Het is een shot van de bontgekleurde landerijen zoals een bril drager dat moet zien als hij de bril af zet. Een rare kiek derhalve, maar wie zijn wij dat we daarover zouden kun nen oordelenDe maker ervan, dhr. Bahle kwam speciaal uit Zurich om zijn prijs in ontvangst te nemen en dat von den we een sterker staaltje dan het maken van de bekroonde foto MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Op uitnodiging van de zendingscom missie hoopt Zr. Staal, vroedvrouw verpleegkundige, met verlof in ons land, in gebouw Vita Nova te Sommelsdijk op dinsdag 7 oktober a.s. aan de hand van dia's te komen vertellen van haar werk in Turkana. Aanvang half acht. Zr. Staal werkt in dienst van de Ger. Zendings Bond op de vooruit geschoven post in Turkana, ,vaak als enige blanke. Dit is datzelfde gebied waarvoor 5 jaar geleden op ons eiland een grote aktie gevoerd is, met als resultaat dat 41.000,aan het hoofdbestuur is, afgedragen. In dat gebied hoopt ook dhr. Aleman, die onlangs in Ouddorp tot het zendingswerk .is uitgezonden, leiding te gaan geven aan alle inlandse werkers- (sters) in dienst van de Hervormde Kerk van Oost-Afrika. Wij zijn blij dat zr. Staal naar ons eiland wil komen, laat velen op ons eiland blijk geven door hun komst naar Vita Nova met dit grootse werk mee te leven. OOSTERLAND Er is weer goed nieuws mee te delen voor de bejaarden-soosbezoekers(sters) op het dorp want het damescomité be sloot op de wekelijkse bejaardenbijéén- komsten weer aan te vangen op a.s. don derdag 2 oktober in de zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Alle bejaarden van 65 jaar en ouder zijn weer hartelijk wel kom op deze gezellige samenkomsten, waar het comité weer alles zal beproe ven om het de deelnemers(sters) zo prettig en gezellig mogelijk naar de zin te maken. Op dinsdagavond 30 sept. en woens dagavond 1 okt. gaan resp. de leesbiblio theken van de Herv. Kerk en de Ger. Gemeente weer open. Beide van half 8 tot half 9. De eerste in de consistorie der Herv. Kerk en del aatste In de voorma lige pastorie der Ger. Geni. aan de Sint Joostdijk. In het kader van de aangepaste Kerk diensten, die sinds het begin van dit jaar nu min of meer regelmatig gehou den worden, kunnen wij U meedelen, dat opnieuw een aangepaste Kerkdienst wordt gehouden voor geestelijk gehan dicapten op D.V. zondag 5 oktober. In deze dienst zal voorgaan Ds. J. Wil schut te Dordrecht. Ds. J. Wilschut, Gereformeerd zie kenhuispredikant in Dordrecht, heeft een rijke ervaring op het gebied van dergelijke diensten. Deze dienst wordt deze keer gehou den in de Gereformeerde Kerk te Mid delhamis. Zoals gebruikelijk begint men om 14.45 uur n.m. met het zingen van een aantal bekende geestelijke lie deren, terwijl om 15.00 uur n.m. de eigenlijke Kerkdienst aanvangt. Wan neer U echter van plan bent deze dienst bij te wonen, dan verwachten wij U toch ruimschoots vóór het aanvangsuur van de Kerkdienst, opdat U ook samen met ons deze liederen zingen kunt. Graag willen we deze diensten, die nu al een aantal malen in onze regio ge houden werden, ook in de aandacht aanbevelen van hen, die menen, dat zulke diensten voor hen niet nodig zijn. Wat mag u daar dan dankbaar voor zijn. Maar wilt U niet meehelpen, ook deze dienst weer tot een ervaring te maken voor die medemensen onder ons, voor wie toch ook het Evangelie van Jezus Christus bestemd is, maar voor wie het soms zo moeilijk te bevatten is. U bent van harte welkom! De Commissie van voorbereiding. OUDDORP Poesje zoek. Het poesje van de Fam. M. van 't Geloof, Hermansweg 8, is sinds enkele dagen zoek. Het is een zwart poesje met een witte stip aan de kin en deels angora. Gaarne bericht of terugbezorging aan bovengenoemde fa milie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1