Veel blijdschap bij ingebriiil(- name vernieuwde Geref. Kerk Volgend jaar start met bungalowpark „buitenplaats Herkingei ARBEID nOELT w. Dir. Th. Keur van E.M.F. flppeiavond te Middelhamis Den Bommel E.M.iVI. collecteerde 1.500,- voor Kinderboerderij bontl ^eBoi OUDDORP: ie Prediking n.a.v. Ps. 127 la Nieuwe bezorgster Amro Bank schenkt Hernesseroord Land. Brandweerwedstrijd Ie klasse Goed resultaat voor Sommelsdijk Vredesweek - Gebedsdienst I ouddol OostI ^3S2 Modeshow voor bejaarden geen spreekuur Bankdirecteur verduisterde mee( dan 200.000,- HE] tussen! PFi I vindenl iKoop I kennis I macl i Bovenj] Iten. fVerenil (Bij aa den inj VERVOLGVERHAAL L Korte Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 23 septemh De Geref. predikant ds. 3. de Kievit zal bij de eersten zijn om met de lof tuitingen op de vernieuwde Gerefor meerde Kerk van Ouddorp in te stem men, maar zaterdagavond, in de toen gehouden speciale dienst t.g.v. de inge bruikname, deed hij dat niet zonder voorbehoud. „Als de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouw lieden daaraan", zo legde hij zijn Oud- dorpse gemeente en de vele genodigden n.a.v. Ps. 127 voor. „We zitten er knap- jes bij constateerde ds. in zyn prediking, „maar als Hij er niet de Bouwmeester van is wonen we als in een krot In de prediking confronteerde ds. de gemeente met de indringende vraag waartoe de verbouwing werd gepleegd en wat het eigenlijke zwaartepunt daar toe is geweest. „Het gevaar bestaat aldus ds. dat we met elkaar zó hard bezig zijn dat het hoofddoel uit het oog verloren zou worden". Ds. bezag hoe Salomo, de bouwer bij uitstek, opriep tot bezinning, toen hij de prachtige tem pel had gebouwd. „Wij hebben mis schien ook iets opgebouwd in ons leven en we bouwen een samenleving op, maar hebben we het daarbij van de kant van God bekeken?" vroeg ds. de ge meente af. „Wij zijn dikwijls wel tevre den maar God zegt dat we zonder Hem in een krot wonen en in die krotten heerst een hopeloze ellende", waar schuwde ds. „We mogen blij zijn met ons ver nieuwde gebouw waar' we God kunnen zoeken en vinden en we zijn blij met de extra ruimte waar we Hem en elkaar kunnen ontmoeten", aldus ds.; „aan het begin van elke week mogen we hier Gods zegen vragen en die verwachten. Hij geeft het Zijn beminden als in de slaap, Hij geeft het ook hier op de zon dagen." Christus zegt: zoek eerst het Koninkrijk van God en het zal u alles geschonken worden. Hannah ging in het huis van God om te bidden en haar ge bed werd verhoord; God wil alles geven aan hen die er om smeken". „Als de Heere het huis wel bouwt, dan staan we sterk en als we Zijn Koninkrijk zoe ken komen we niet met lege handen uit dit gebouw", zo besloot ds. ds Kievit. Na de prediking was er een zeer wel luidend muzikaal en vocaal intermez zo. Piet Westhoeve vertolkte heel laiap het prachtige orgelwerk „Was Gott tut das ist wohlgetan" van J. Pachelbel en het koor van de Chr. Plattelandsvrou wenbond zong enkele psalmen en lie deren en ook dat werd bijzonder fijn gebracht. Toespraken. Vervolgens was het de beurt aan een aantal sprekers, aangekondigd door dhr. H. Visser, als scriba van de kerkeraad. Hij trok vanuit de gemeente denkbeel dige cirkels om daarmee hen die zich dichtbij en veraf bevinden te bereiken. In het kleinste cirkeltje trof dhr. Visser de eigen kerkelijke gemeente met wie hij zich blij en trots voelde over wat tot stand gekomen is. „Wij zijn blij dat ook u wilt delen in onze vreugde", zo verwelkomde hij de afvaardiging van de plaatselijke Ger. Gemeente en de Doopsgezinde kerk: we moeten niet pra ten over wat ons scheidt, want er is veel dat ons samenbindt. We staan op het zelfde fundament, we belijden dezelfde God en we kunnen elkaar de broeder- hand geven", bood dhr. Visser aan. Daarentegen noemde hij het „ver schrikkelijk jammer" niet een afvaardi ging van de Hervormde Gem. te kunnen begroeten; „verschrilikelijk triest en on begrijpelijk en het doet ons pijn. Hoe kun je anno 1975 als christenen zó langs elkaar heen leven waarbij ik nog niet praat over de graad van wellevendheid en uitnodiging geheel onbeantwoord te laten. Wat in Hervormd Nederland re gel is wordt hier als uitzondering be vestigd; rechts kan je links laten liggen" betreurde dhr. Visser. Tent der Samenkomst. De em. Geref. predikant ds. H. de Valk (Sommelsdijk) was met Ouddorps Geref. Kerk „ontzaggelijk dankbaar" voor wat werd verkregen. Hg hoopte dat de kerk zal zijn een tent der samen komst waar men in de band met God wordt gesterkt en kracht krijgt voor de nieuwe week. „Moge het ook zijn een tent der getuige nis waar Zijn Woord heerschappij heeft", zo besloot ds. de Valk. Ds. van Dale uit Zuidland bracht een gelukwens van de Classis Brielle over. Hij feliciteerde de gemeente met het prachtige gebouw waairvan hij ver wachtte dat het inspirerend op ds. de Kievit zal werken Burg. G. van Velzen bracht namens het gemeentebestuur een hartelijke ge lukwens over. Hij vond het een goede zaak dat het kerkbestuur op deze ma nier ook de vele gasten plaats wil bie den. „Het recreatie-gemeente zijn geeft weinig financieel, voordeel", verzekerde de burgemeester, waarom hij het temeer verheugend vond dat de gasten naast lichameUjke rust in Ouddorp in de nieu we kerk ook eert geestelijke rust zullen kunnen vinden. Door architect A. Fris werd namens zijn bureau Fris en Bom, de hoofdaan nemers en de onderaannemers een ge lukwens en een dankwoord voor de ont vangen opdracht gesproken. Hij hoopte erin te zijn geslaagd ook het vernieuwde gebouw een sfeer te geven die ook in de vroegere kerk zo duidelijk aanwezig was. De kerk is nu „gerenoveerd" (ver nieuwd), bezag dhr. Fris, de wens uit sprekend dat de gemeente trouw op zal komen opdat ook de harten gerenoveerd zullen worden. Hij bood het kerkbestuur een fraai psalmbord met bijbehorende letters en cijfers aan. KLOK. Zonder veel woorden werd daarna nog namens de ambachtslieden door dhr. D. Spee een wandklok aange boden. Uit de toen nog door dhr. Visser en ds. de Kievit gesproken woorden bleek met hoeveel gemeentehjk mee-leven de bouw is begeleid en beide sprekers wa ren daar hartelijk dankbaar voor. Het kerkgebouw is tot 260 zitplaatsen uitgebreid. De ongemakkelijke banken zijn voor stoelen verwisseld en de plaats van de kansel is gewijzigd. Daardoor kon aan de achterzijde van de kerk de consistorie worden verwijderd in de plaats waarvan een uitbouw vsrerd gerealiseerd die met een schuifwand van de kerkruimte te scheiden is. De nieuwe consistorie werd achter naast de kerk gebouwd. Het geheel is we schreven het al eerder bijzonder ge slaagd. - De muziekver. „E.M.M." heeft, toen ze zaterdagmorgen al musi cerend de gemeente doortrok om de eerder verspreide zakjes op te halen wel de nodige ervaringen opgedaan! Er werd voor een be drag van 1678,27 opgehaald en dat heel plezierig, maar de inhoud van twee zakjes zorgde toch weer voor een teleurstelling. Het één was gevuld met niets anders dan krantenpapier en een ander had een briefje als inhoud. „Je moet niet meer kopen als je geld hebt, ieder heeft genoeg aan zichzelf", stond daarop geschreven. Daar heeft E.M.M, zich overigens niet aan schuldig gemaakt maar de sterke daling van de oud-papier- prijs speelt haar kwalijke parten. Jammer dat de afzender „verge ten" heeft zijn naam op het brief je in te vullen DEN BOiVIMEL Sinds enkele weken wordt ons blad „Eilanden-Nieuws" bezorgd door mej. Nelly Wolfert, Beneden Oostdijk. Men kan bij haar terecht voor informatie m.b.t. de bezorging. De correspondentie wordt verzorgd door mevr. H. Berken- bosch-Huizer, ds. v. d. Poelstraat 12. Vrijdagmiddag 26 september a.s. zal de edelachtbare Heer J. van Es, burge meester van Middelhamis, het nieuwe kantoor van de Amro bank aan de Oost dijk 1 te Middelhamis officieel openen. Het is bij de Amro bank gebruikelijk, dat bij de opening van een kantoor een gift wordt gedaan aan de burgemeester, aan- welk bedrag hij dan een bestem ming dient te geven met een sociaal of kultureel karakter. De Stichting Hernesseroord, welke bij iedereen bekend wordt geacht, zou graag een kinderboerderij voor haar patiënten realiseren. Een werkgroep van vrijwilligers heeft reeds veel werk verzet en het is te ho pen dat de bijdrage van de Amro bank een extra stimulans mag betekenen om snel tot de afbouw te komen. Bij gelegenheid van de opening van de Amro bank in Middelhamis is ove rigens ook ruim rekening gehouden met de plaatselijke bevolking. Zaterdagmorgen 27 september zal het kantoor een „Open Huis" zijn voor iedereen die graag eens een bank van alle kanten bekijkt. De grote bankkluis, die voor iedereen iets geheimzinnigs heeft, kan bezichtigd worden en ook kan men zien hoe de nachtsafe (het kastje in de zijgevel) gebruikt kan wor den om, buiten de openingsuren van de bank, tóch geld en andere waardevolle zaken veüiger dan thuis op te bergen. De muziekvereniging Sempre Cres cendo zal 's morgens een rondwandeling maken en alle kinderen die met hun ouders de bank bezoeken, mo^en een graai doen in de grabbelton. Vanaf 29 september zullen de mede werkers van de Amro bank in hun nieuwe behuizing aan de Oostdijk 1 graag iedereen, die bankzaken doet of financiële problemen heeft, op de oude vertrouwde en deskundige wijze van dienst zijn. Tot en met 8 november krijgt elke nieuwe Amro spaarder een startpremie van 5,van de Amro bank kado. Zaterdag 20 sept. nam het brandweer corps uit Sommelsdijk deel aan de lan delijke wedstrijden Ie klasse die gehou den werden op het terrein van de stich ting Bartimeüs Have te Doom. In totaal namen 21 corpsen uit het gehele land geselecteerd per provincie deel aan de wedstrijd. Het was naar later bleek een heel moeilijke wedstrijd, die als men hem goed bestreed, veel tijd vergde. Maar deze moeilijkheidsfactor was aldus de jury nodig, want het waren tenslotte Ie klas wedstrijden. Het corps van Sommelsdijk speelde een zeer goede wedstrijd en eindigde met 691 pnt. op de 3e plaats met een gemiddelde van 8,65 pnt. per verrichte handeling en het predikaat zeer goed. De andere twee geselekteerde corpsen van Zuid-Holland, Leerdam en Gouda eindigden resp. op.de 8e en 15e plaats. Het was voor de brandweer van Som melsdijk een prachtige afsluiting van het wedstrijdjaar 1975. In overleg met het IKV (Interkerke lijk Vredesberaad) wordt er een Oecu menische Gebedsdienst gehouden op donderdag 25 sept. te 19.00 uur in de kerk van de Remonstrantse Gemeente Voorstraat 35 te Sommelsdijk. Als thema voor de dienst is gekozen: VREDE - EEN ONOVERKOMELIJKE KLOOF? Initiatiefnemers voor deze ge bedsdienst zijn: De Buitengewone Wijk- gemeente; De Remonstrants Gerefor meerde Gemeente; De R.K. Kerk. OUDDORP Verkoping. De zendingskrans „Draagt elkanders lasten" der Ger. Gem. te Oud dorp hoopt D.V. dinsdag 30 september- haar verkoping te houden van de ge maakte goederen. De openingstijden zijn 's 'middags van 2-5 uur en 's avonds van 7-9 uur, in het Herv. Jeugdgebouw aan de Hazers- weg. Ook kunt U een heerlijk kopje kof fie of thee kopen en limonade voor de kinderen. Alles ten bate van de Zending. Ieder is van harte welkom. Waarschijnlijk zuUen volgend jaar de eerste van de 160 tweede woningen worden gebouwd die de „E.M.F." (Ex ploitatie Maatsehappy Flakkee) in het bungalowpark buitenplaats „Herkin gen" wil gaan realiseren. Die informa tie viel vrijdagavond te beluisteren toen de directeur van E.M.F., dhr. Th. Keur de plannen van zijn maatschappij toe lichtte. In „Ons Huis" waren zo'n zestig belangstellenden die er zo werd dui delijk het hunne van dachten. „Dit plan maakt grote kans op goedkeuring!" verzekerde echter ook burg. Bos van Dirksland en dat maakte het in veler ogen toch wel wat geloofwaardiger. De gedachten waren wat moeilijk te bepalen want enerzijds werden de aari- wezigen geconfronteerd met een ambi tieus recreatie-woningen-plan terwijl de jongste berichten de recreatieve toe komst van Herkingen sterk lijken te zullen besnoeien. Dat laatste zal de rea lisering van de buitenplaats Herkingen echter niet in de weg staan. De E.M.F, beschikt in het goedgekeurde bestem mingsplan „landelijk gebied" over 8,5 ha voor recreatieve doeleinden bestem de grond. De woningen, 160 in totaal zullen in twee types, van 48 m^ en 43 m^ (met puntdak] e) elk met 3 slaapkamers, worden gerealiseerd. De kosten ervan zullen zo gaf dhr. Keur desgevraagd te kennen rond de 50 a 55.000 gulden liggen. Er is door de E.M.P. geen markt onderzoek gepleegd naar de vraag in hoeverre er belangstelling voor de koop van deze woningen bestaat, maar dhr. Keur deed daar optimistisch over: we zijn er zeker niet ongerust over dat het niet aan zal slaan!" gaf hij te kennen. De E.M.F, stelt zich dan ook voor volgend jaar met de bouw te be ginnen en het park successievelijk in 4 jaar tijds vol te bouwen. Tot de voor zieningen behoren o.m. een zwembad, sportveldjes, een royale groenvoorzie ning maar geen restaurant of winkel, dat op uitdrukkelijke wens van het ge meentebestuur, terwille van de eigen middenstand. Dhr. Keur geloofde daarom dat de bouw van de woningen en daardoor de aanwezigheid van enkele honderden gasten voor de plaatselijke middenstand de nodige perspectieven biedt. Wel ge loofde hij dat er van 's middenstands zijde wat aanpassing nodig zal zijn aan de vraag en het gedrag van de gasten die zaterdags nogal eens laat plegen aan te komen waarna ze nog inkopen willen doen. „Een tegemoetkomende houding van de middenstand zal zeker z'n revenuen afwerpen", verwachtte dhr. Keur. Het leek dhr. Keur desge vraagd onwaarschijnhjk dat er veel Duitsers belangstelling zullen hebben. Hij baseerde die mening op het gegeven dat „de vaart er wat uit is", waarom hij de vermoedelijk Duitse belangstelling op slechts enkele procenten schatte. An derzijds werd dhr. Keur eraan herin nerd dat in bungalowparken aan de Zeeuwse zijde van de Grevelingen de Duitse bezetting zo'n 96 procent be draagt. Overigens werd uit de zaal ge roepen dat het beter is 3,van een Duitser dan 1,van een Hollander te ontvangen Het gesprek dat inmiddels wederzijds op gang was gekomen richtte zich daar op meer op de bredere plannen die men met Herkingen voor heeft. In de jongste inrichtingsschets voor de Grevelingen (nog maar een praatplan, volgens burg. Bos) worden voor Herkingen en Batte- noord jachthavens van ten hoogste 200 boten gepland. Het leek burg. Bos, die daar zijn visie op gaf voor Herldngen te weinig omdat er waarschijnlijk jaarlijks hoge kosten zullen moeten worden ge maakt aan het bevaarbaar houden van de haven, waarbij de vraag zich aan dient of die kosten op een bestand van 200 boten verantwoord zijn. De water sportver. heeft mede met het oog op die kosten, een plan voor een haven met 400 jachten, maar dhr. C. Sieling, voorz. van de watersportver. kon n.a.v. de jongste inrichtingsschets een nieuw geluid laten horen. Uit een gesprek met een van de opstellers van de schets was hem dui delijk geworden dat er een eiland zal worden opgespoten waarvoor het zand voor de wal van Herkingen zou kunnen worden weggehaald waardoor de on diepte problemen misschien voorgoed tot het verleden zullen gaan behoren. Groot I Anderen, met name kruidenier sL Huizer vond een jachthaven me| tweehonderd boten toch wel gjj' noeg, geschrokken als hij was vj manier waarop de recreatie soi» Zeeuwse gemeenten heeft oversjl zoals hem op een oriëntatierit bleken. „In Bruinisse is de nienJ jachthaven veel eerder een raijJ een zegen voor de middenstandi'P kondigde hij. Uit Brouwershaven J had hij positiever berichten mas| plaatsje den Osse is weer voUedij, spoeld. Dhr. Huizer stond daarom eent recreatieve ontwikkeling voor, dat de eigen middenstand de meerdere vraag aankan en het voól grote jongen" niet interessant is Herkingen te vestigen. Tot de gevj aanpassing verklaarde dhr. Huial best bereid mits die wederzijds de recreant verwacht kan wordcfl GeenJ Dat het met de recreatieve ontti ling op de Flakkeese zijde de verJ kant uit zal gaan leek burg. Eil waarschijnlijk omdat bij het Proil stuur van Zuid-Holland op dit p\j(| duidelijk ander regime heerst het Provinciaal bestuur van Zei waardoor ook de voorgenomen 1. van 600 recreatiewoningen in MeliJ volstrekt is afgewezen. Om dhr. Huizer nog op een helpen wees dhr. Bos nog op iiei| steeds van kracht zijnde besten plan Kom Herkingen waarin de f van een bescheiden winkelcentnj gepland. „Met de bouw van een r Rabo-bank zal daaraan de eerstel zet worden gegeven en we zoudeul Huizer best als tweede willen notei gaf dhr. Bos te kennen. Dhr. Huizer wacht het nog evetj we hebben hier enkele j| geleden ook gezeten en toen leek! kingen een tweede Scheveningen m worden. Kees Geluk heeft gelijk m dat het als een kaartenhuis in el stortte en nou is er weer een nieuwil joenenplan, we zullen het even aail ken!" vond dhr. Huizer i D.V. oj 125 jaaï [pegenj [felicitf I tembea van de I Heden I mijn lij [onze af echtgq j op de [zijn o^ Igeten Evenals andere jaren werd het Vere nigingsjaar ook dit jaar weer geopend met een appèlavond in het Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. Was de geringe belangstelling het ge volg van een tekort van publicatie; van een ongelukkig gekozen avond (de zater dag), of van een gebrek aan belangstel ling van en voor de jeugd? Hoe het ook zij, het was ronduit te leurstellend om te constateren, dat zo weinigen voor zo velen gekomen waren. Zij die er dan wel geweest zijn, moe ten toch wel onder de indruk gekomen zijn van alles, wat ze te horen kregen: het appélwoord, de prachtige zang van het beroemde koor „Hart en Stem" uit Delft, 0.1.V. Bernard Verboom, het orgel spel van de niet minder bekende orga nist Ben Fey, die ook de samenzang be geleidde, en de declamatie van Mej. Nelly Neels. Ds. Jac. Kooien uit IJsselstein hield zijn appèlwoord uit 1 Kon 16 27 en had als thema „Waarom gaat het bij jou?" Omri was naar de mens gemteten een man met capaciteiten. Maar al de roemruchte daden van Omri doet de Bijbel slechts met een pen- nestreek af. Wie er meer van wil weten, moet dan maar kijken in de aardse boe ken, in het boek van de Kronieken van de Koningen van Israël. Waar het in de Bijbel om gaat, is, dat hij deed dat kwaad was in de ogen des Heeren, erger dan allen, die voor hem geweest waren. Dat is voor God het wezenlijke en daarom staat het leven van Omri voor God als een verloren leven genoteerd. God beziet het leven net anders dan wij. Hij kijkt naar de inJioud. De geest van Omri is van nature ook de onze. Wat wij „het eigenlijke" vinden zoals bezittingen, geld, status, mode, di ploma's, enz., dat is voor God „het ove rige". Beseffen we wel, dat we hier geen blijvende stad hebben. Wat baat het al gewon je de gehele wereld, zo vroeg Ds. Als God Zijn Geest ons schenkt, dan wordt hoofdzaak, wat eerst bijzaak was. Het wezenlijke wordt dan de onuit sprekelijke gave, de Heere Jezus Chris tus. Dan wordt het: als ik U heb, dan heb ik alles. Ds. sprak de wens uit, dat de jongens en meisjes op de verenigingen en op de catechisaties in het komende jaar hier mee bezig zouden zijn. De avond werd geopend en - gesloten door dhr. D. den Boon, de jeugdwerk leider van onze regio. IVIIDDELHARNIS Donderdagavond a.s. om half acht wordt in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat een modeshow voor bejaarden gehouden. De avond wordt verzorgd door Modehuis Fabert. Elke geïnteresseerde bejaarde is er hartelijk welkom. Zij die afgehaald willen worden kun nen dat verzoeken via tel. 3366. GEM. GOEDEBEEDE: Burgemeester G. van Vel zen kan door omstandighe den op de vrijdagen 26 sept. en 3 oktober a.s. houden. j Middel! Vingl f De cred I septem] [Maeterl [Heden Dirksla 1 schoon'^l der en [in de ld Dl Middl Sommei Rusthuil De bega algemiei] gehad. THOLEN De 54 jarige directeur van de Bc spaarbank, de vroegere 'Nutsspaartii J. van E. heeft in de loop der jarel 200.000,— f 250.000,— verduisterdf zijn aanhouding door de rijkspolitie| heeft hij reeds gedeeltehjk bekend, Hij werd in Middelburg in verzekaj bewaring gesteld. De fraude kwam ij het licht na de fusie van de Nutssps bank Tholen en de BondsspaarbankJ Dordrecht - Breda. De fusie kwaitf rig jaar tot stand. In juni begon i met de administratieve afwerking 1 hierbij kwamen kwalijke zaken aanj licht. Het accountantsonderzoek voorlopig nog door. Het geld werd e rendeels in het gezin gebruikt. De kl^ ten van de bank zullen geen nadd financiële gevolgen ondervinden val fraudering van Van E. De bank is teg dit soort zaken verzekerd. Het onderzoek wees met zekerheid uit,' het overig personeel niet de minste blaam treft. door M. DE KRUIS. 6 Inderdaad, een van de rietsnijers ver koopt hem voor een dubbeltje een stuk harpuis van een vinger lang en geeft te gelijkertijd de gebruiksaanwijzing. „Kijk, nou neem je 't kleine petro- leumlampje, je steekt het an, houdt 't harpuis er boven. Dan smelt 't en je laat de druppels in de kloof vallen 'n stukkie papier erop en 't is klaar". Als op een avond Steven thuiskomt, zich gewassen en gegeten heeft, begint de pijniging. Wat denk je, heet harpuis in een openliggende huid? Greta kan er niet naar kijken, en als er een druppel in de kloof valt, hoort ze slecht-gearticuleerde klanken van en Ze durft er niets van te zeggen, want ze beseft, dat de be handeling niet zonder pijn verloopt. Ze haalt weer gemakkelijker adem, als Steven na de afdichting met krantepa pier, het slotwoord spreekt: „Klaar". „Hè., hè", is de enige reaktie van Greta met dan als code: „Gelukkig!" Zo breekt de kerst van '98 aan. „Wat doen we?", vraagt Steven, „WOU' je naar je moeder, of blijve we hier?" Greta is intelligent, ze heeft haar man door. „Blijven we thuis?" vraagt hij het laatst. De mogelijkheid, dat hij liever thuis blijft, is dus groot. Dat „of wou je naar je Moeder?" roept bij haar verlangens op naar haar dorp in de Hoekse Waard. „Zeg jij het maar", reageert ze. En Steven moet „vent" blijven. Dus schiet er niks anders over dan te zeggen: „Late we dan maar gaan". Dat ene woordje „maar" spreekt een hele krant vol, maar het zal niet de laatste keer zijn, dat hij zijn vrouw haar zin moet geven, doordat ze op een verstandige manier haar wil te kennen geeft en vra gend meer bereikt dan commanderend. In het laatste geval ben je aan het ver keerde kantoor. De 27ste zijn ze beiden weer aan het werk, ieder op zijn eigen plaats. In januari komt het schuttingmaken klaar. Dan volgen de andere voorbe reidingen voor het nieuwe seizoen: sta ken aanhakken, dat wil zeggen van punten voorzien, beugels d.z. de hoepels voor de fuiken, maken, vwssen maken. Wissen zijn de ringen van wilgeteen om de toppen van de staken bij elkaar te houden. De stroppen, die om de strophaak gaan en waaraan de fuiken met het snoer worden vastgemaakt, moeten, met touw worden omwoeld. De „beinen", waarmee de vdeken van de fuiken aan de yleugelstaken vastzitten moetop maat gesneden en „bezet" wor den. En ga zo maar door: galfeetouwen nakijken. Dat zijn de stukken cocos- touw, waarnjee de dikke strophaak en de beide staarthaken verbonden zijn, moeteil ook klaar zijn, als het werk be gint. En dan het varend materieel. Er moet gebankt worden d.w.z. de schuiten moeten op de plaat om ge teerd te worden. Het vlak, de onder kant dus, met koolteer, de rest met bruine teer. De zeilmaker moet de zei len nazien. Schoten, foldieval, geien en gaarden, lange en korte vangers moeten worden gecontroleerd. Op het water wordt vaak onder slecht weer gewerkt, dus moeten de spullen goed zijn. Steven wist niet, dat er op een steek- visserij zoveel te doen was. En dan is de helict hem nog niet aangezegd. Jan Prins zit binnen, in een kamer naast de „ouwe schuur" en breit fuiken. Op een dag roept hij Steven. „Heb jij zin om fuiken te leren brei en?" vraagt hij. „Natuurlijk", is Stevens antwoord. „Ja, kijk jó ik vraag 't an jou, want de meesten gaan van het standpunt uit, dat hoe meer je ken, hoe meer je mot doen. Ik docht dat jij van''n ander soort was". „Wat ik niet ken, ken ik lere", stelt Steven vast. Hij gaat verder: „Ik ken wel breie. Dat heb ik op de „zegen" ge leerd en op de schokker, maar ik weet niet hoe een fuik in elkaar zit". „Dan gaan we je dat lere", zegt Jan, „ik ben met de baas, Hein Kaptein af gesproken, dat 't goed is". Prins praat over vweken en kelen, over de bor en de granen, het grote rek en het kleine rek. Het is allemaal een beetje ingewikkeld, maar voor iemand, die z'n hersens gebruikt, is het te vol gen. Voor de tweede keer komt Steven in de leer bij de oude vakman, die, behalve kennis van zaken, een precisie aan de dag legt, die voor een toegewijd leerling alleen maar vruchtbaar kan zijn. „Begin maar met de wieken", beveelt Jan, „da's allemaal rechttoe - rechtan. Daar ken je geen foute mee make". Steven begint en na een poosje komt de baas kijken. Jij ken er vandoor", stelt hij vast. En inderdaad, ook later, als Steven zelf volslagen vakman is, staat hij be kend om zijn vliegensvlugge breien. Nog enkele weken volgen: hoe en hoeveel er geminderd moet worden, waar en hoe de kelen moeten worden ingebracht en nog veel andere dingen meer. Steven leert het in de kortst- mogeUjke tijd. De andere knechts blijken te moppe ren. Zij moeten in de kou staken aan hakken, van de bast ontdoen het zijn dennen en het is koud buiten en die uitslover zit lekker binnen, waar de kachel brandt. Ja, in deze tijd is het ook al zo: wie werlien wU en graag werkt, wordt als een buitenbeentje beschouwdEr zijn in alle tijden mensen, die als dom mekrachten moeten worden beschouwd en ook niet anders wUlen. En zulke exemplaren lachen met een hatelijke grijnslach om mensen, die plezier in hun werk hebben. Steven behoort niet tot hen. Hij wil vooruit, vooral omdat het werk hem be valt. Wanneer de maand maart voorbij is, breit Steven een fuik en hij vindt dat een kostelijke overwinning. Van die jaloerse collega's trekt hij zich niet veel aan. Hij veracht hen en als ze soms denken, dat hij hen niet door heeft, dan zijn ze ook wat dat betreft mis. Als ze maar zwijgen, want zo niet, dan komt er wat. Maar ze zwijgen en gaan door met ondergronds geroddel. „Maar ze blijve van me lijf", beweert Steven tegen Greta, wanneer hij met haar over deze dingen praat. „Volgende week gaan we zetten", zegt Hein Kaptein, „het is eind februari en het blijft open weer. De boel mot in het water". Zetten! Weer een andere zaak. Thuis, dat is dus met Greta, zaken goed. „'k Heb 't goed getroffe met Grel denkt Steven vaak in voor hem va derende ogenblikken, maar hij zal^ wel wachten het tegen haar te zesf Dat is geen kwaadheid, maar hij er niet aan. Hij doet zijn plicht metpj zier en verwacht van een ander in dit geval van Greta dat ze dit* doet. Wanneer hij op een avond thuisto^ staat Greta's gezicht niet „als gist en eergisteren". „Wat is er met jou an de haiid? Steven. „Och, niks bizonders". „Dat heg je", stelt Steven niet vri'| delijk, njaar wel waar, vast. Voordat het antwoord komt, is nog even stU. „Nou ja", eindelijk Greta buurvrouw is zo vervelend. Ik ma^l'j véél leven op de trap, ik heb waterf morst op het straatje naar de regenti^ Als jij thuiskomt, maak je te veel b^^M Ik vind dat mens een sibbige kat, *r denkt, dat ze in de wereld is gekowf"] om mij te ringeloren". „Laat ze meent Steven' z'n Beierlands. „as ik dat wijf zi^i*l ik haar wat vertelle. Is ze gek?" 1 „Dat doe je niet. Jij bent altijd wj en ik zit met dat „vrommes". Kalm''" maar". (Wordt vertolfl piizenden 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2