Dokter J. Wieringa 25 jaar arts te Middel- harnis ARBEID ADELT Nieuvirs vl i^ „Een lach kan soms zo heilzaam zijn" Ontmoetingsdag voor jongeren uit de kerken I V Clubkampioenschj K.Z.C. „De SteUel Chr. kleuterschool Oude Tonge met lokaal uitgebreid ir Herdenking op i okt. a.s. llllllllllllllllll'i UITSLAG ELSEVIERS TEST Prima koffie in Goedereede i M04 WA^ Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 16 septomhJ Foto Blankers Sinds een kwart-eeuw kan Middel- hamis het moeilyk meer nazeggen dat noorderlingen van die stuggerds zijn Zo'n lange periode heeft ze dokter (Jan) Wieringa in haar midden, goedsmoeds en vrolijk als hij is, gezegend met veel humor. En toch een noorderling, want 55 jaar geleden zag hij in Winschoten het levenslicht. „Een knaapje in een matrozenpakje, met een beertje en veel braafheid", zo beschrijft hij zijn prille levensjaren in het Groningse. Hij zakte af naar het zuiden in '48 nadat de Gro ningse VVV hem had aangepraat waar Middelhamis lag en nu wil hij er nóóit meer weg. „Tot onze laatste dag!" ne men dhr. en mevr. Wieringa zich stellig voor en ze menen het. De sympathieke dokter hoopt daar overigens nog lang niet aan toe te zijn want hy wil graag „nog een poosje lekker bezig blijven". Tien minuutjes zijn overigens voldoende om achter de lolbroek de serieuze arts te zien De levensblijheid die hem zo gul is in geboren neemt hij mee op zijn dagelijk se rondes. Ze is ook sprankelend aan wezig in de altijd drukke spreekkamer want ze is een onderdeel van zijn the rapie geworden: in bepaalde situaties zijn ze heil zaam voor de patiënten!" zegt hij over zijn befaartide kwinkslagen;„...de men sen zijn van nature zo angstig en wat opgewektheid doet ze die angst even vergeten waardoor ze écht gaan praten. Terwijl ze dan voor een voorgewende zere teen kwamen gaan ze de deur uit in de zekerheid dat ze gelukkig niets aan de maag mankeren Dat neemt overigens geenszins weg dat ook dokter Wieringa de spanningen van het doktersberoep meetorst, maar hij weet die best af te reageren: „Eigenlijk zijn die spanningen niet zo belangrijk, ze zijn best de moeite waard als je de zorg van de ander maar weg kunt nemen", filosofeert hij. In de ha ven ligt zijn jacht, de „Gay Gannet" (vrolijke Jan van Gent) waarmee hij in de vrije tijd op het Haringvliet te vin den is maar ook de Noren en Denen kunnen hem in hun vaarwater zijn te- gengel^omen want dokter Wieringa en de zijnen schuwen zo'n tochtje niet. „Voor het overige wordt je geleefd!" heeft hij door de jaren heen ervaren. De dokter wordt verondersteld 24 uur per dag bereikbaar te zijn, vandaar ook die drukke telefoon naast z'n stoel en het notitieboekje voor haastige krab bels. „Je bent niet alleen maar dokter maar je wordt ook maatschappelijk werker en je wordt geraadpleegd in hu welijks- en gezinsmoeilijkheden", zo heeft hem de praktijk geleerd en ook dat gaat hij niet uit de weg al is 't wel heel iets anders dan de wiskunde waar op hij zich aanvankelijk had toegelegd: Dat was in de veertiger jaren. In '42 deed hij candidaatsexamen Wiskunde op de Universiteit te Groningen, maar de Universiteit ging dicht en Jan Wie ringa ging in 't gevang. Met een kame raad had hij een 12 cilinder auto-motor in een boot gebouwd waarmee Joden naar Engeland konden varen. De be zetter stelde het niet op prijs en student Wieringa werd „eingesperrt". Dat over kwam hem nog eens toen zijn medewer king bleek aan het illegale krantje „Je maintiendrai" waarin Max Blokzijl naar hartelust als „grijze huichelaar" werd uitgemaakt. De Duitsers die hem arres teerden vonden overigens wel dat hij gelijk had maar 't werd weer het ge vang. Na de oorlog was er weer ruimte voor een legale levenswandel en die voerde dhr. Wieringa naar de Groningse Uni versiteit terug om daar niet meer wis kunde, maar medicijnen te studeren. Al in de oorlog was hij dat pad opgegaan door in Amsterdam, illegaal in een kel- dertje, te studeren op wat hij noemt „botjes en spiertjes". In '48 studeerde hij af en in '50 zette hij een advertentie waarin hij een dokterspraktijk vroeg. Dokter Kievit uit Middelhamis reageer de, en zo is de verbondenheid aan Flak- kee ontstaan. Dokter Wieringa had ook best bij het toneel of het cabaret gewild (hij is er een trouw bezoeker van) maar hij prijst zich gelukkig toch voor het doktersbe roep te hebben gekozen. Dat deed in middels ook zoon Gijs-Jan die, thans nog arts in Bilthoven, nog wat jaren naar een ontwikkelingsland gaat om daarna, samen met pappa, de Sliddel- hamisse praktijk voort te zetten. Sinds '47 is dokter Wieringa gehuwd, uit wel ke verbindtenis 4 kinderen zijn geboren. „Of de dokter levensbeschouwelijk wel bij het gros van z'n patiënten past?" „Ik ben een degelijk Hervormd per soon, alleen niet van de Geref. Bonds richting. Over begrippen als geboorte en dood, de kernpunten in het leven, heb ben we desondaiiks een goed contact Vooral in de ramptijd van '53 „een verschrikkelijk indrukwekkende zaak"- is dat gebleken en dokter Wieringa be waart daar naast droeve- ook goede herinneringen aan. „Alleen die termen van „och mocht het toch nog eens staan te gebeuren dat"spreken me niet zo aan", antwoordt hij op die vraag. Desgevraagd durft dokter Wieringa best wel te zeggen wat hem in de Flak- keese mens aanstaat en wat hij minder plezierig vindt: „Enormwat een incasseringsver mogen ze hebben!" zegt hij van hen; „bij soms zware ziektes, bij invaliditeit, bij grote financiële verliezen dragen ze dat moedig en blijven ze zichzelf of ze ver diepen zich, veelal in familieverband daarin geholpen en gesteund. Dat heeft hij ook ervaren bij de vele sterfgevallen en daarin prijst hij zijn MiddeUiarnisse volkje. Moedig vindt hij ook de diabetes die zichzelf soms tweemaal per dag een injectie geven; bewonderenswaardig dapper!" vindt hij het: Eén keer heb ik mezelf een griepspuit gegeven en dat deed me toch zéérbekent hij eer lijk! Over die hechte familieverbanden die hij aantrof kan de dokter het uitgebreid hebben. Blijde gebeurtenissen hij be leefde er zo'n twaalfhonderd zijn voor hem temeer blij omdat hij op z'n latere bezoekjes vrolijke families om zich heen ziet. „Liza v. d. Velde was m'n eerste boreling en daarom ben ik ook op z'n bruiloft geweest", laat hij enpassant weten. Bijna was hem de vraag ontgaan wat hij dan minder bewonderenswaardig vindt: „Ze zijn nogal geldachtig", stelt hij vast: als er kilometers verder een dubbeltje te verdienen is gaan ze er op de fiets op af. Ze werken ten kos te van zichzelf dikwijls veel te hard zonder zich voldoende te ontspannen. Hij zou graag willen dat ze tenminste op dat punt wijzer werden Voor het comité dat de dokter op 1 oktober in de bloemetjes gaat zetten is het te wensen dat die geld-achtig-heid niet opgaat, want de dokter heeft best wat aandacht verdiend! Dat gaat dan gebeuren en voor het eerst staat dokter Wieringa dan misschien wat sprakeloos. Zo zijn ze dan ook weer, die van Middel hamis. Intussen gaat de dokter lustig maar ook bewogen verder, bewogen over hen die hij niet of maar ten dele kan helpen, want ook dat draagt hij in zijn ransel mee. OPENING WINTERWERK: Regionaal zal op zaterdag 20 sept. het winterwerk geopend worden met een ontmoetingsmiddag in het ver. geb. te Middelhamis, Ring 13. Op deze middag hoopt dhr. van Till van het Nederlands Bijbelgenootschap iets te laten horen en zien over de Bij belverspreiding in Oost-Europa en het daarmee in verband staande Bijbelver taalwerk eh vele talen. Deze middag wordt afgesloten met een ^jroodmaaltijd. We rekenen op alle jongeren van Goeree-Overflakkee van af 14-15 jaar. De middag begint om drie uur. Komt allen. Toegang vrij. TOOGAVOND JEUGDAPPèL 's Avonds om 8 uur zal er een appèl- dienst gehouden worden in de Herv. Kerk te Middelhamis. Voor deze appèldienst wordt iedereen van harte uitgenodigd. Zowel jongeren als ouderen. Aan deze avond werken mee Ds. Jac. Kooien uit IJsselstein die het appèlwoord zal houden. Het Chr. Zangkoor „Hart en Stem" uit Delft o.l.v. Bernard Verboom. Ben Fey - orgel. Komt allen. Toegang vrij. THOLEN Diefstal in Ten Anker Onbekenden hebben woensdag in het rusthuis Ten Anker een ongewenst be zoek gebracht. Bij twee bewoners werd een barometer vermist bij hun terug komst in de tijdelijk onbeheerde kamer. De rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek. Het is begrijpelijk dat deze ge-' beurtenis bij de bejaarde bewoners enige onrust heeft teweeggebracht. Een ieder werd aangeraden in het vervolg hun kamer op slot te doen, ook als ze maar even weg moeten. ST. MAARTENSDIJK Officiële opening kleuterschool Dhr. H. Verboom te Middelburg, in specteur van het kleuteronderwijs, zal woensdag 17 september officieel de nieuwe openbare kleuterschool De Ku bus aan de Frank van Borsselenstraat in gebruik stellen. NED. HERV. KERK Beroepen te: Harderwijk R. J. v. d. Hoef te Zeist; Ooltgensplaat S. P. van Assenbergh te Nijkerk; Nijkerk, Wezep, Gameren, Stellendam, Sommelsdijk, Wilnis, J. Westland te Schoonrewoerd; Streefkerk J. Vlijm te IJsselmuiden; Nieuw Dalinge J. de Raad te Stolwijk. Bedankt voor: Wijk bij Heusden J. Vlijm te IJsselmuiden; Twijzelerheide R. Huizinga te Elspeet. Jubileum: Op 12 september mocht ds. J. C. Wolhers, em. pred. te Bünnik de dag herdenken waarop hij voor 55 jaar in het ambt werd bevestigd te Kamper veen. Ds. Wolthers is thans 82 jaar. Hij diende de gemeenten van Kamperveen; Sprang; Onstwedde; Putten; Nijega; Oude Ton ge, waar hij in 1950 kwam en in 1958 met emeritaat ging. Daarna diende hij nog als bijstand in het pas toraat de gemeente van Eemnes, tot hij zich in 1963 te Bunnilt vestigde. Leerdam: Na bevestiging door ds. C. V. Sliedrecht te Oude-Tonge, met Ga laten 6 14, deed Ds. H. Kieskamp, ge komen van Oud-Alblas, intrede met Ps. 124 8. Zwijndrecht: Bevestigd door Ds. J. v. Rennes van Onstwedde, met Gen. 28 15, deed Ds. A. Tromp, gekomen van Stadskanaal intrede met een prediking over 2 Cor. 4 7. Nunspeet: De kerkvoogdij ontving de nalatenschap van één der gemeentele den. Deze bestond uit 70.000,—. DS. P. Westland: te Uddel is in het ziekenhuis te Ermelo opgenomen en moet daar voorlopig blijven. Emeritaat: Ds. J. H. Cirkel te Bun schoten gaat per 1 oktober met emeri taat, wegens het bereiken van de 65 ja rige leeftijd. Hij werd in 1938 predikant te Leerbroek en stond vervolgens te Ge nemuiden, Ede, Woudenberg-Huizen, Bodegraven en sinds 1973 te Bunscho ten. Amsterdam: In de wijk van Ds. W. v. d. Sluys, sinds kort predikant te Am sterdam, doet zich een zeer dringende behoefte voor aan een wijkgebouw. De kerkvoogdij heeft echter geen middelen. Zijn vorige gemeente Moercapelle heeft nu een aktie gehad, via de jeugdvereni ging aldaar, die reeds een bedrag van 2.000,— heeft opgebracht. GEREF. KERKEN Beroepen te: Urk J. Feenstra te Leek; Schamegoutum kand. J, Verhoeven al daar; Westervoort J. Drogendijk te Wor- mer. Aangenomen naar: Schamegoutum kand. J. Verhoevenaldaar; KoUumer- pomp W. Wijbenga te Brentford (C). Bedankt voor: Middelstum en Kan- tens W. Visscher te Grootegast; Alberta (C) als studentenpredikant J. Hielema te Surhuisterveen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: IJmuiden en Armadale P. Groenenberg te Uithuizen; Assen T. Dekker te Capelle aan de IJssel; Schild- Kortgeleden zijn weer een aantal redacteuren van Elsevier's Ma^^,^ door het land getrokken om bij een verscheidenheid van horeca gelegè. heden de daar geserveerde koffie te testen. De heren die dat al voor de i keer deden doen dat inmiddels met een grote kennis van zaken en r oordeel mag beslist serieus genomen worden. In Goedereede werd koffie gedronken bij „de Gouden Leeuw" „Koningspleisterplaats" .welke gelegenheden beide een goede waai-, kregen. Het kopje koffie in „de Gouden Leeuw" werd „goed" bevont; kreeg het cijfer 8, de aanblik was „prettig" en de bediening „attent' gewaardeerd met een 8 en een 9. In „Koningspleisterplaats" bleek de koffie „wat vlak van smaak", waardeerd met een cijfer 7, de aanblik heette „mooi" en de bedient» „prima", beide gehonoreerd met en 9. Het is derhalve goed koffiedrinken in het Goereese. Men denkf. n; dat de testende redacturen een blad voor de mond namen als het htj minder beviel. In een horecagelegenheid in Zeeland dronken ze kofjjj waar „kraak noch smaak" aan was, en van de bediende was hen vallen dat het „haar geen zorg zou zijn" hoe de bediening zou wordi opgevat. Het werd trouwens een 4. Een compliment derhalve voor Goerees horeca, die het wel prima bli te doen! I .tellende issanj ïi rking^ p. nmelsl c; ,d aan Ivj.adelh^ Nieuwe Doltgensl wolde B. V. Zuylekom te Groningen. Bedankt voor: Ermelo J. Janse te Haarlemmermeer (b.v.). CHR. GEREF. KERKEN Soestdijk: Na bevestiging door Ds. R. Kok te Nijkerk met Ps. 2 6, verbond Ds. W. Heerma, em. pred. te Nunspeet, zich als lerend ouderling aan deze ge meente met Ps. 126 6. Jubileum: Ds. R. Kok te Nijkerk, mocht het zeldzame feit herdenken dat hij 60 jaar predikant is en nog steeds in aktieve dienst. Hij werd in 1915 predi kant van de Geref. Gemeente te Aagte kerke, ging in 1925 naar Gouda en in 1930 naar Veenendaal. Hij kwam hier kerkelijk op zich zelf te staan na een conflict in de kerken, die hij diende en wendde zich in 1958 tot de Chr. Geref. Kerken, waarna hij die kerken in Vee nendaal, Ede, Alphen, Ameide en Nij kerk diende. In de laatste gemeente, vanaf 1968. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Leerdam A. Bregman te Rijssen; Veenendaal C. Hegeman te Tholen; Rotterdam-W. W. Hage te Oos- terland; Emmeloord A. Hoogerland te Krabbendijke; Nieuwerkerk P. Hon- koop te Kampen; Beekbergen P. Blok te Dirksland; Hoogvliet J. Kleppe te Woer den; Benthuizen J. Koster te Bameveld. Bedankt voor: Nunspeet R. Bogaard te Leiden; Clifton J. v. Haar en te Amersfoort; Oud Beijerland A. Ver- gunst te Veen; Zwijndrecht J. Koster te Bameveld. THOLEN Kerkdiensten Ten Anker. Woensdag 17 september te 6.45 uur ds. G. J. Voort- man; Woensdag 24 september, te 6.45 uur ds. J. Codée. De zwemclub „de Stelle" heeft-, terdag wedstrijden gehouden, oraL maken wie zich clubkampioen 1K;| noemen. Er werd gezwommen: 100 meij schoolslag, 50 meter borstcrawl, 5(1 ter rugcrawl en 100 meter wissels! Morgens voor de afd. B. 's Middagsl afd. A. Bij de afd. B. meisjes was Wilmal ters de beste en bij de jongens wej Jos y. Keulen. Bij de afd. A. werd voor de dei maal Conny Wielaard de clubkaitj ne. Zij won met grote overmacht g de onderdelen en vestigde met 23'| punten een nieuw record. Tweede f Ina Hogchem met 291,9 pnt en i werd Nelly Blokland met 295 pul de heren was de strijd om de ereif heel wat spannender. De kampioen van vorig jaar, si Seters werd direct geconfronteerjl zijn grootste concurent n.l. Aren f Nieuwendij k. Aren v. d. Nieuwendij k bleek deJ ste. Hij legde beslag op drie eersiel plaatsen en één tweede plaats enÉ op deze manier met 254,0 pnt. des pioen 1975 van „de Stelle". Ook dr.l een nieuw puntenrecord. Syb van StI werd tweede met 258,8 punten en ii werd Jan v. Seters met 285,7 punte,! De prijsuitreiking vond 's avondJ plaats in het Haagse Huus, alwaar f gezellige muziek, niet alleen de sj winaars gehuldigd werden, maar f dhr. M. A. Snoey, die van de zweinJ een tinnen bord met inscriptie ontij voor de ruim vijf jaar dat hij de z\ïI club traint. De zwemclub is onder f leiding, in vijf jaar uitgegroeid vani twintigtal leden tot bijna 100 ledenl De christelijke kleuterschool te Oude-Tonge, die in 1967 met één lokaal startte is kortgeleden met een tweede lotó| uitgebreid. De school, op de hoek Mariniersweg - Ruichrockstraat, telt thans gemiddeld 45 leerlingen waaruit blijkt Sl de groei er in zit. In het begin waren het slechts twintig kleuters die de school bezochten. De uitbreiding had ook ut gevolg dat er een tweede leidster werd aangetrokken. Op de foto het uitgebreide schoolgebouw waarvoor de kinderei| op de ruime speelplaats, van het zonnetje genoten. in he| (E.] ISollicita1| Ischool, iKomt U I Ikollektie Iprachtigl Ifraaie da^ Perfecte! :wat méq steem (n Exclusiel klassiekq zuiver bare prj goede co de mode U zult variëerdl Hillevlie! Bul fe Volop pi Dijkgrad Flakkeel College land del het vooj tering maande! Het bes| tember keur, w| lijk twa" van 9 jl 1975, li^ ter itizal cretarisT weg 74,1 Dl VERVOLGVERHAAL door M. DE KRUIS. Steven heeft het naar zijn zin. Het werk verloopt vlot. Maarten is een goeie knecht. „Al istie geriffemeerd", gnuift Steven. Er wordt verdiend en dat is goed te merken aan het gezicht van Veltenaar. De kleine vissers van het Maarland hebben het niet erg op die kuilschokker En omdat ze geen personen van zaken weten los te maken, hebben ze het ook niet erg op „die jonge snijer", die nog nooit ergens anders is geweest dan op die sloot, het Spui. En uit Beierland kan er niets goeds komen. Dat blijkt al in '98, het jaar van de kroning van Wilhelmina. Steven ligt bij het Stenen Baken te vissen, als er op een dag een boot met Brielse vissers uit de haven naar be neden komt. Ze schieten langszij van de kuilschokker en beginnen vanuit de boot op Steven te schelden. Wat is er aan de hand? Hij snapt het niet, maar wordt door de opgewonden collega's, die blijkbaar een flinke borrel op hebben, van de staar gelicht. De schokker vlagt niet. Er waait geen driekleur met oranje uit de top van de mast. „En gauw 'n beetje?" klinkt het drei gement, „anders zelle we 's an boord komme?" „Motte jullie vandaag niet werke!" vraagt Steven, die niet zo erg onder de indruk is van het namaak-orangistische gebrul. „Nou, 't zit eran bij jullie", gaat hij verder. „Hou je gemak maar en die vlag komt terecht.- En nou wegwezen, de kuil mot eruit". Steven zelf aan de lier. Maarten de Koe voorhouwe. Daar komt de kuil. En de schreeuwers verdwijnen. De volgende dag waait de vlag van de „Arbeid adelt". Greta zit ondertussen ook niet stil. Ze doet haar huishouden en maakt kennissen. Dat gebeurt in de winkels en op zon dag in de kerk. Daar is Greta de eerste de beste zon dag heengegaan, omdat ze er tot geen prijs een gewoonte van wilde maken om niet te gaan. „Naar welke kerk?" had ze zich afge vraagd. Eigenlijk behoorde ze van huis uit bij de Gereformeerde Gemeente. „Nee, die is hier niet", hadden ze haar verteld inde kruidenierswinkel van Van Adri- ghem in de Voorstraat. „Dan maar naar de kerk in de Geu- zenstraat", besloot Greta. Steven blijft thuis. Zo gaat het enkele weken achtereen. Tot Greta het niet langer kan vol houden. „Moet dat nu voortaan zó?" vraagt ze. „Wat bedoel je?" vraagt Steven to taal overbodig. „Wel, ik naar de kerk en jij thuis blijven. Je weet heel goed wat ik be doel". Even is het stil. Kijk, Steven behoort tot die mensen, die zeggen, dat je toch wel een goed mens kan zijn al ga je niet naar de kerk. Inderdaad, hij zegt het, maar hij weet, dat het een uitvlucht is. „Luister, jó" gaat Greta verder, „het is zonder God, of met God en als je dat laatste wil, belijd je dat in de gemeente en niet op je eigen houtje. Daar komt toch niks van terecht". Het blijft nog stil van de andere kant. Het is net of Steven voor een drempel zit,w aar hij niet overheen kan komen. Eindelijk komt het los. - „Ik wil wel samen naar de kerk, maar naar de kerk, maar naar „de Grote". Nu zwijgt Greta. En wat een wonder. Ze heeft op haar dorp en uit de mond van „vrome" mensen zoveel kwaad van die „Grote Kerk" gehoord, dat ze nu in stilte een barrière van bezwaren moet overwinnen. Ze vecht voor de eenheid in haar huwelijk en overweegt, .of de prijs, die ze betaalt niet te hoog is. En dan komt het: „Goed, ik ga met jou naar de Grote Kerk, maar dan wil ik eerst die dominee spreken". En kordaat stapt ze naar de pastorie in de Venkelstraat. Dat is wat? Ze heeft die kerk leren kleineren om „allerlei wind van leer", die er onge hinderd waait, om de gezangen en om het Heer zeggen in plaats van Here. En nog veel meer? Hoe dikwijls heeft ze haar moeder bij het voorbijgaan van de hervormde do minee zuchtend horen zeggen: „Ach Here, daar gaat die stakker". En dan schudde ze haar hoofd, alsof ze er nog bij had willen voegen, dat het slecht met hem zou aflopen, wanneer hij „voor de Troon" kwam. Gelukkig is de pastor te spreken. Hij kent het kittige wijfje niet en vraagt: „Waarmee kan ik je helpen, vrouwtje?" Dan komt het verhaal en de dominee luistert, soms met een glimlach om de blije toon, waarop ze de dingen zegt. „Dus als ik het goed heb begrepen, wilt u overkomen naar de kerk?" „Ja dominee", zegt Greta, „want om wat te bereiken kan het niet anders, 'k Vind het wel erg, maar 't is nog erger, als mijn man helemaal los van de kerk raakt. God zal me wel vergeven, denk ik, want Boven is er toch ook maar één kerk". De dominee heeft schik om de vaar digheid waarmee Greta haar woord doet. „Juffrouw de Kruis, zo heet u toch? ik zal de zaak in orde maken en dan verwacht ik u, naar ik aanneem met uw man, in de Grote Kerk. En luister eens, er wordt veel kwaad van de hervormde kerk gezegd, maar je vindt er ook nog velen, die de knie voor de Heiland en niet voor de een of andere Baal willen buigen". Verrast kijkt Greta de dominee aan. Dat was het toch? De knie voor Je zus buigen? Met een opgelucht hart en niet met het gevoel, dat ze desertie heeft gepleegd verlaat ze de pastorie. Als Steven voor een paar uur thuis- komt hij moet de andere morgen vissen vertelt Greta over het bezoek. Zwijgend hoort Steven toe. Na alles wat er is gepraat, voelt hij dat hij in de boot zit. Ook wanneer het verhaal uit is, zegt hij niets en het is de wijsheid van Greta, die haar niet doet vragen: „Nou, waarom zeg je niks? Wat gaat er nou gebeuren?" Ze weet wel, dat Steven het moeilijk krijgt. Hij komt uit zo'n heel ander ge zin als zij. Bij haar thuis was het ziekte en zorg. En zuinigheid als gevolg die eerste twee. Maar ze hadden C| nooit vaarwel gezegd. Bij Steven thuis was het wfkenl nog eens werken voor het dageUjtel brood en hun leven was daarin lij zamerhand opgegaan. Burgerlijk-def lijke mensen, maar geen godsdienst! mensen. En wat zou zij nu willen fel ceren? Rustig op zijn beloop laten" eigenlijknee, ze weet het eif lijk beter, ze zal erom bidden. Steven slaapt die nacht niet veel.' heeft na te denken en die gedachtetj verstoren de slaap. Hij mag niet zeggen, maar z'n hersens gebruikt Mi) Vroeg in de morgen staat hij "P gaat naar de schokker. Hij is al bij zijn werk, als de vMSj morgenkoelte hem om de slapen was'| Aan boord is Maarten al bezig. Als de kuil overboord is en er komt om „'n bakkie te doen" vallen* gedachten over het bezoek van Gret'| aan de pastorie hem weer in. „'t Zou wel een tegenvaller voor b^ zijn, as ik niet meeging", overweegt IJ Hij zet een punt achter z'n gedaff tengang door hardop te zeggen; ,^^'1 we zelle zien", hetgeen Maarten de vraag ontlokt wat hij zou willen zienj „Och, snotaap, niks. Kom op, de Iti"] mot er uit". En zo wordt het na een week vani hard werken zondag. 1 (Wordt verroWl Dijkg^ Flakkee dat het| verbode Holland De weg en de het verl bieten. De poli proces-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2