iiArtPEn fiiEuws ver landbouw praten is schuld geven, hebben en krijgen n groot deel van ons land nog een opvallende droogte Bloeiend souvenir uit zonnig Majorca Binnenkort eerste heffingsaanslagen zuiveringsheffing Logopedisehe dienst WEERPRAATJE Winnaars ploegwedstrijden Vrijdag 12 september 1975 No. 4421 m. en er .k. en en. I 09 Uit de school MIDDELHARNIS Gastarbeiders GOEREE-OVERFLAKKEE TOERISTISCH KORT V.; gr is weinig oplettendheid geboden de enorme verwarring te ontdekken nd het landbouwgebeuren en alles t met boer en boerderij te maken eft Zelden is de kritiek van boer en rser uitgemond in de hutspot waar nu mee zitten. Zowel in als bulten landbouw hangt een sfeer waarin jer vrijelijk de schuld geeft, heeft of rijgt waar men verwijten als de ge- roonste zaak van de wereld maakt en ■ijgt Zelfs het onderscheid tussen ver- jtwoordelijkheid en schuld lijkt zoek. Het zou een zege zyn als het gecom- liceerde boerenvraagstuk alleTeerst -et een flink stuk gezond boerenver- ^and benaderd werd. Dat voorkomt m •Ik geval het gooi- en smijtwerk met irwijten waar boer en burger aan leedoen. •De trieste ellende op de Europese lerderij is niet weg te praten. De in- imens van heel veel boeren zijn op laanvaardbaar lage niveau's gekomen. Over de oorzaken van het landbouw- •ama is heel wat gepraat en geschre- in. De ene benadering is wat zakelij- >r en droog, de andere schildert de iende in pakkende kleuren, een derde „uit op super-demagogische wijze (en wellicht een flink tikkeltje overdreven) de boerenondergang van de daken. Niels afdoend aan de ingewikkeldheid en cle ernst van de agrarische proble- latiek constateren we in vele gevallen [Zorgvuldigheid, onnauwkeurigheid, .vTwarring en zelfs bewuste stemming- malverij rond de benadering van de aard, omvang en eventueel oplossing van agrarische vraagstukken. Men geeft de ander al te gemakkelijk de schuld, men haspelt wezenlijk verschillende zaken door eikaar, men breekt alleen af zon der op te ruimen. Zowel binnen de land bouw als daarbuiten bezondigt men zich vaak aan deze laakbare praktijken. De voorbeelden waaruit dit blijkt liggen in feite voor het rapen. Van mug tot olifant. In de landbouw is de grens tussen te kort en overschot bijzonder klein. Leeft men vandaag in een situatie met Europese tarwe-, boter-, appel- of wijnbergen; voordat men er erg in heeft is deze balans omgeslagen in tekortsi tuaties. De boer heeft de natuur niet helemaal in zijn macht; een misoogst of een geweldig gunstig produktiejaar zijn juist [actoren die de weegschaal van te kort en overschot in beweging zet. Als de landbouw moet zorgen voor een regelmatige en voldoende stroom van voedingsmiddelen mag er dus geen kilogram of liter te weinig geproduceerd 'worden. Er is vanuit die situatie gezien niet veel nodig om iets meer te produ ceren dan de behoefte. Een ervarings feit is echter dat het te veel, de „over- produktie", meteen als overschot aan gemerkt wordt, ongeacht of het nu om een beetje of een behoorlijke hoeveel heid aan teveel gaat. Het begrip „overschot" is in de volks mond een geladen begrip geworden. Men hanteert vaak het woord berg (boter-, tarwe-, enz.), maar vergeet dat de vooiTaad dan zo betrekkelijk is dat men nauwelijks voor enkele weken de consumptie kan opvangen. Lasten, maar dan ook de lusten. _Vanuit de overschotsituaties wordt gemakkelijk geschermd met de finan ciële medeverantwoordelijkheid van de boer die het teveel-produkt voortbrengt. Men wil het onverkoopbare overschot afwentelen op de boerenbeurs, zodat de totale produktie op de boerderij minder opbrengt. Op het eerste oog een aardige redenering, die zelfs door Euro-commis saris Lardinois gepropageerd wordt. De commissaris denkt op dit ogenblik aan de zuiveloverschotten (melkpoeder) en wil zichde kritiek rond de Russische boteraffaire niet opnieuw op de hals halen. Toch berust deze redenering op een halve waarheid en is ze allerminst consequent. De boer is bereid financië le verantwoordelijkheid te dragen, maar dan ook in tekortsituaties. De jongste historie heeft evenzeer te korten gekend; alleen hoorde men geen woord over verantwoordelijkheid en het recht van de producent. Consequent re denerend zou de boer daarvan ook in de beurs iets mogen merken (zij het dan tot bepaalde grenzen omdat de consu ment ook bescherming verdient). Als men schermt met financiële me deverantwoordelijkheid zal men in de Europese Gemeenschap fair-play moe ten spelen. De spelregels zullen dan on gewijzigd toegepast worden, los van het feit of er agrarische tekorten of over schotten zijn.. Koekje van eigen deeg. In Nederland is het Europees tarwe- beleid een heet hangijzer geworden.. In Europa teelt men veel zgn. zachte tarwe die vergeleken met Amerikaanse en Canadese tarwerassen minder ge schikt is voor broodbereiding en beter voor veevoederdoeleinden gebruikt kan worden. Er is echter één gemeenschap pelijk graanbeleid met zgn. richt- en interventieprijzen. In de zuidelijke helft van de Gemeenschap blijkt de tarwe- teelt beter te gedijen dan in onze stre ken. Zelfs de zachte tarwe (bijvoorbeeld Franse tarwe) is een gewild produkt bij onze maalindustrie. Nu Brussel met een wijziging in het graanprijsbeleid dreigt, worden vele Nederlandse tarwetelers witheet. De Nederlandse tarweprijs zal een flinke deuk krijgen, dat betekent een behoorlijke inkomensderving. Nu.is de prijsvorming van tarwe bijzonder ingewikkeld (zelfs monetaire factoren spelen een rol), maar in wezen produce ren wij in ons land tarwe die minder gevraagd wordt dan buitenlandse (Franse) tarwe. Volgens het specialisatiebeginsel (een der grondprincipes van de E.G.) zou de Nederlandse tarweteler er dus goed aan doen minder of geen tarwe te telen en die activiteit over te laten aan zijn col lega in het buitenland die het kennelijk beter doet. Het protest van de Nederlandse tar wetelers is wel begrijpelijk want Brus sel pleegt een aanval op hun inkomen. In wezen, gaat het dan niet meer over het tarwevraagstuk maar over de inko mensvorming. Het genoemde protest moet dan ook in een juist daglicht ge plaatst worden. B. Schouwing. THOLEN Blsamratten. Op het eiland Tholen zijn in augustus in totaal.550 bisamrat- ten gevangen door de rijksrattenvanger J. Meijll uit Poortvliet, particulieren en premievangers. De grootste concentra tie was ditmaal gelegen in de polders van de zgn. Welhoek tussen Poortvliet en St. Annaland. Door het opschonen en delvingswerk van de sloten is de wa terstand zeer laag waardoor de nesten bloot komen te liggen. De vangst van de ratten wordt hierdoor heel wat ge makkelijker. (van onze weerkundige medewerker) Het is met de regenval in ons land deze zomer en ook nu in deze sgptem- bermaand vreemd gelopen. Zowel in juni als in juli was het op- ■inerkelijk, dat zich zeer plaatselijk on gewoon zware buien voordeden. Vrij regelmatig maakte of de radio- nieuwsdienst of de krant, al of niet met foto's, melding van overstroomde stra ten, woonwijken of tunnels. Dit als ge volg van zeer grote regenhoeveelheden in korte tijd. Wanneer er gemiddeld 1 tom regen per minuut valt, is het al een likse stortbui. Tijdens enkele buien van de afgelopen zomer kwam het soms tot 2 a 3 mm regen per minuut. Zo werd op 23 juni in Gouda in één etmaal 146 mm regen gemeten, een dagsom, die alleen ta augustus 1948 te Vborthuizen met 208 mm werd overtroefd. Ook in juli deden zich deze ongewoon zware en zeer plaatselijke buien voor. Plaatsen als Uithuizermeeden en Na- gele in de Noordoostpolder kregen maandsommen van 130 a 140 mm als gevolg van zeer zware buien, terwijl in de naaste omgeving een hele maand droger dan normaal verliep. Begin september kon de balans van de zomerregen worden opgemaakt en toen bleek dat het hele zuidwestelijke deel van Nederland voldoende regen had gekregen. In en ook oostelijk van .Rotterdam met 250 tot 270 mm tegen .normaal 215 mm. Zelfs meer regen dan normaal. Ook in Zeeland is van droogte geen sprake geweest. Het grootste deel Van Nederland viel wel duidelijk naar de droge kant uit, zoals ook blijkt liit de gemiddelde neerslag over het hele land waar voor De Bilt 170 mm noteerde tegen 214 normaal. Er is ook een vrijg root gebied in Nederland dat tot in deze week nog uitzonderlijk droog is. Daartoe behoort een deel van Noord- Holland (Edam in deze zomer 97 mm als totaalcijfer), alsmede delen van Gro ningen, Drenthe en Twente, met 95 tot 120 mm. In de stad Groningen, waar 102 mm viel, was alleen de zomer van 1899 en 1911 droger verlopen van deze zomer. Wanneer er tot donderdag 11 septem ber geen regen van betekenis is geval len, en daar zag het maandag j.l. niet naar uit, dan zijn er gebieden in Noord en Oost-Nederland met 10 tot 30 mm regen in totaal zeven weken, n.l. vanaf 24 juli. Deze droogte heeft zijn schade al ver oorzaakt op tal van veehouderijbedrij ven, waar de grasvoorziening al zo schaars is, dat men de gevormde winter voorraad al aanspreekt. Dikwijls, zoals in 1911, 1929, 1959 blijft na een droge zomer ook september een droge maand, wanneer de hoge- drukgebieden de dienst blijven uitma ken en niet zelden eerst in oktober de eerste depressies met regen van bete kenis gelegenheid geven om door te breken. Nu blijven wij, ondanks alle warmte die wij hebben gehad, toch wel op een nazomers karakter van septem ber hopen, al zou het voor de landbouw zijn te hopen, dat er toch een fikse re gendag, of als het kan een regennacht, tussendoor komt. (Nadruk verboden). DIRKSLAND Op het pestbureau der rijkspolitie te Dirksland zijn in de afgelopen maand de volgende voorwerpen als gevonden' verloren opgegeven: GEVONDEN: Herenfiets Flying Dutch man, bril in etui, gouden schakelarm band; herenfiets Gazelle; electronen- flitser; portemonnee met inhoud; bromfietsplaatje LBG 529, VERLOREN: Dameshorloge met blau we band, dameshorloge met zwarte band; dameshorloge met gouden band, merk Moritz; geld; rode portemonnee met 25,inhoud; sleutels; rode race fiets, merk Batavus; oranje regenpak; polshorloge, merk pontiac; groene da mesportemonnee; zakje garen; klein klompschoentje; 1.000,in shagzakje. BOTEN AANGETROFFEN. Op het havenplateau en op het slik nabij de haven van Herkingen liggen een drietal boten, welke daar onbeheerd zijn achtergelaten. De eigenaars van deze boten worden verzocht zich bin nen 14 dagen te melden bij de rijkspoli tie te Dirksland, of bij de havenmees ter van Herküigen. Na deze lermijn zullen de boten worden opgeruimd. Inlichtingen rijkspolitie Dirksland, Irenelaan 1 of telefonisch: (01877) 1736. Met ingang van 1 augustus 1.1. is als logopedist benoemd de heer W. Kort hals te Heenvliet. Hij is aangesteld door een Bestuurscommissie, gevormd uit de 4 gemeenten van Goferee-Overflakkee. Deze gemeenten hebben destijds beslo ten tot een gemeenschappelijke rege ling tot instelling van een logopedische dienst aan te gaan. Dhr. Korthals is met zijn werk aan de scholen begonnen. Dokter Gestman de schoolarts heeft dhr. Korthals aan de leidsters en leiders van kleuter- en lagere scholen voorgesteld, waarbij glo baal de problematiek met betrekking tot het geven van spraakonderwijs werd besproken. Vastgesteld werd, dat het niet m_oge- lijk was, dat de logopedist alle kinderen die naar de kleuter- of basisschool gaan zelf zou onderzoeken. Het gaat hier om ruim 50 scholen. Nu heeft elk schoolteam een lijst op gesteld met namen van kinderen, die naar hun mening in aanmerking komen voor spraakles. Dit is natuurlijk maar amateurswerk, want schooljuffrouwen en -meesters zijn geen halve logopedis ten. De heer Korthals kreeg een 300 aan meldingen. Hij heeft deze kinderen on derzocht. Op elke school heeft hij vast gesteld welke kinderen er in aanmer king komen voor correcties bij h,et uit spreken van de woorden en spraakge breken. Van de 300 kandidaten vielen er een 70 af, die geen spraakles nodig hebben. Meer dan 200 kinderen hebben dus één of andere stoornis in hun spreken, bijv. moeite met de 1, s of r. (pri, pru, pre; wesp, gesp; hij fietst). Nu is het noodzakelijk, dat de kinde ren, die hulp nodig hejDben, elke week zo'n 20 minuten spraakles krijgen. Per. school wordt nu het ergste geval het eerst geholpen. Per week zal dhr. Korthals ongeveer 55 kinderen behandelen. Er is dus een wachtlijst met zo'n 160 namen. Het aantrekken van een tweede logo pedist zou dus alleszins verantwoord zijn. Mocht blijken, dat bijv. na een half jaar een kind geen behandeling meer nodig heeft, dan gaat de logopedist nr. 2 van die school helpen. Hoewel het lang geduurd heeft voor er een logope dische dienst op ons eiland van de grond kwam, mogen we nu toch dankbaar zijn, dat door de financiële steun van de 4 gemeenten de kinderen, die door een lichamelijk gebrek ook vaak psychisch geremd worden, nu geholpen worden. Ook in Ouwehands Dierenpark' werken in de seizoenen gastarbei ders. Je komt ze overal tegen, tot in de keukens van de restaurants en in de onderhoudsploegen van de tuindienst. Het zijn mensen van verschillende nationaliteit, maar vooral Marokkanen en Tur ken. „Er wordt wel eens gezegd, dat gastarbeiders voor drie man wer ken", zegt dierentuindirecteur J. Baars. „Maar dat is beslist niet waar. Ook een gastarbeider is maar een gewoon mens en ook hij kan maar voor één werken. Maar men benadert de zaak vanuit een héél verkeerde hoek. De Hollander werkt namelijk niet meer voor één, maar nog maar voor een derde van één. En als je het zo bekijkt, dan zou je inderdaad tot de conclusie moeten komen, dat een gastarbei der voor drie werkt!" (Aldus de Persdienst van Ouwehand) SINT MAARTENSDIJK Tijdens de provinciale ploegwedstrij den 1975 te Wilhelminapolder behaalde J. C. L. Mol uit St. Maartensdijk zater dag het kampioenschap in de categorie rondgaande ploegen, evenals C. P. de Rijke uit Poortvliet. Beiden behaalden 240V2 punt. In de categorie wentelploegen be haalde J. M. C. Geuze uit Poortvliet de 8e prijs met 207V2 punt, M. den Engels man uit PoortvUet werd 11e met 205Va punt en L. Menheere uit Poortvliet 15e met 195V-' punt. Mevrouw van der Waal, Lijsterbes- weg 9 in Middelharnis, die in april de flakkeese deelnemers aan de aktie „grijs op reis" naar Majorca begeleidde, heeft aan die reis 'een prachtig bloeiend souve nier overgehouden. In haar achtertuin pronkt een manshoge plant, naar ze zegt een wonderolie-boom, waarvoor ze het pitje van de gidse op Majorca kreeg. „Het zag eruit als een dopje met twee boontjes" vertelt mevr. v. d. Waal, ter wijl ze met ti'ots de hoge plant bekijkt. Naast prachtige bladeren heeft de plant ook een roodbruine bloem met daar onder witte bloempjes. Een andere plant die ze in huis hield werd lang zo groot niet en heeft ook geen bloem. Mevr. V. d. Waal zou graag van een kenner weten met welke plant ze te ma ken heeft en of ze die misschien kan overhouden of volgend jaar weer kan zaaien. Zijn er onder onze abonnees kenners van deze plant I L o--i1 II In het eerste artikel over deze mate rie, opgenomen in het dinsdagnummer, werd het waarom en waartoe van de komende Zuiveringsheffing verklaard. Onderstaand geeft het Waterschap Flak- kee, dat de heffing gaat innen nog een nadere informatie. WATERZUIVERING - LEVENSZAAK Achter het van oorsprong Franse v/oord „milieu", dat tegenwoordig iede re Nederlander kent, gaat waarschijn lijk het grootste probleem schuil, waar mee zo langzamerhand de gehele we reld wordt geconfronteerd. Sommigen zijn zelfs van mening, dat het atoom probleem door het milieuvraagstuk wordt overtroffen. Het milieuvraagstuk is evenals het atoomvraagstuk en het energie pro bleem feitelijk een allesomvattende zaak, waarbij de oplossing a.fhankelijk is van de mate van verantwoordelijk heid, die de mens in de gemeenschap kan opbrengen. Hoewel onze wereld nog steeds ver vuld is van de meest tegenstrijdige han delingen en gedragspatronen op het ge bied van het milieu, valt in elk geval één positieve reactie te constateren: het vraagstuk wordt door iedereen erl^end. In artikel III van het Europees hand vest voor het water wordt dan ook te recht geconstateerd, dat waterveront reiniging een bedreiging is voor de mens en voor alle leven. WAAROM ZUIVERINGS INSTALLATIES. Het organisch afval van 13 miljoen Nederlanders kan niet door het opper vlaktewater worden afgebroken, zon der dat dit ernstig vervuilt. Het zelfreinigend vermogen van het oppervlaktewater wordt geschat op 5 miljoen inwoner-equivalenten. Het is duidelijk, dat aanvullende maatregelen nodig zijn. Zouden die maatregelen niet worden getroffen, dan zou het opper vlaktewater zo sterk vervuilen, dat het niet meer geschikt zou zijn als drink water en zwemwater. Indien de vervui lingsgraad sterk oploopt ontstaat ook nog stankoverlast. De aanvullende maatregelen, die moe ten worden getroffen bestaan in de eer ste plaats uit de bouw van zuiverings installaties. Deze zuiveringsinstallaties werken volgens hetzelfde principe als de natuurlijke afbraak in oppervlakte water. Het proces van de afbraak v/ordt echter sterk versneld uitgevoerd, ter wijl extra zuurstof uit de lucht aan het te zuiveren water wordt toegevoegd. Daarnaast bestaat de mogelijkheid niet-afbreekbare afvalstoffen uit het water te verwijderen, alvorens het de zuiveringsinstallatie verlaat. Bij een goedwerkende zuiveringsin stallatie wordt het water voor OSVo gezuiverd. DE VERVUILER BETAALT. Door het parlement is in 1969 de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren aangenomen. Deze wet bekrachtigt het principe: „de vervuiler betaalt". Bovendien is in deze wet zeer duide lijk vastgelegd, dat alle gelden, die door heffingen worden geïnd, daadwerkelijk en uitsluitend aan de zuivering van af valwater moeten worden besteed. Ieder betaalt naar de mate waarin hij vervuilt. Dat geldt speciaal voor de in dustrie en de bedrijven. De wet heeft daarnaast bepaald, dat elke woonruim te waaruit afvalwater wordt geloosd, moet worden belast. Deze belasting is vastgesteld op 3,5 i.e. De factor 3,5 is gebaseerd op de ge- niiddelde gezinsgrootte in ons land. Zou men voor elke woning het juiste aantal bewoners willen aanslaan, dan zou daarvoor een uitgebreide administratie moeten worden gevoerd. De kosten daarvan zouden op zich al zo hoog zijn," dat alleen daardoor de kosten per i.e. zouden stijgen. Het systeem van de uniforme heffing wordt in de praktijk evenwel meer toe gepast. Denkt u maar aan de rioolbe lasting, reinigingsrechten, luister- en kijkgelden en dergelijke. HEFFINGSBEDRAG 1975. Elk jaar stelt de Verenigde Vergade- ring vast, welke uitgaven zullen worden gedaan in het kader van de waterzui vering. Aan de hand daarvan wordt be paald, welk bedrag per i.e. zal moeten worden geheven. In de Verenigde Ver gadering van 6 december 1974 is dit be drag voor het jaar 1975 vastgesteld op 17,—. Voor een hoofdbewoner van een wo ning betekent dit, dat hij over 1975 een aanslag mag verwachten van 3,5 x 17,— of 59,50. Voor de bedrijven geldt een afzonder lijke regeling. Zij zullen worden aangeslagen naar de mate waarin zij afvalwater hebben geloosd. Om dat na te kunnen gaan zullen zij een aangifte-formulier in moeten vul len. De mate van vervuiling wordt be rekend aan de hand van verschillende gegevens op dat formulier. Daarbij wordt rekening gehouden met de maat regelen, die de bedrijven hebben ge troffen om de vervuiling zoveel moge lijk te beperken. Aan alle bedrijven zal tegelijk met het aangifteformulier een uitgebreide toelichting worden gezon den. WE KUNNEN ER ZELF OOK WAT AAN DOEN. (H. Melkert) Water is voor ons leefmilieu wat bloed is voor ons lichaam. Het moet stromen en het moet schoon zijn. Er is één eenvoudig woord voor: LEVEN. De problematiek van het oppervlakte water kun je ingewikkeld onder woor den brengen, zoals bijvoorbeeld de Club van Rome dat pleegt te doen. Daaruit blijkt overigens wel, dat de vervuiling van het water, van ons water, geen re gionaal en ook geen nationaal probleem is, maar een internationaal. Ook hierbij is de Europese gedachte van het hoogste belang. Je kunt er niet omheen, dat Neder land de uitlaat is van veel vuiligheid, die de Europese motor veroorzaakt. Men kan niet alleen de Rijn de schuld geven, maar deze wellicht smerigste rivier van dit werelddeel, komt in ons land in zee uit. Merkwaardig, dat wetenschappelij ke onderzoekingen recent hebben ge leerd, dat het water vóór de Nederland se kust nog het schoonste is van Europa. Strandbezoekers geloven daar niet in. Ze begrijpen goed wat cabaretier Paul van Vliet bedoelt in zijn nieuwe pro gramma als hij zingend meldt, dat de zee zo moe is van al het vuil, dat van het land komt De vervuilmg van het oppervlakte water is evenwel geen probleem, dat we als „Europees vraagstuk" naast ons neer kunnen leggen. Inte'gendeel, vlak naast ons vervuilt het water ook. Ons eigen leefmilieu wordt aangetast. Juist daarom moeten we leren niet alles met het afvalwater mee te geven. De etens resten horen niet via de w.c. in het riool, maar in de afvalzak. Bacteriën- doders, medicijnresten, olie en alles wat zogenaamde gootsteenvermalers pro duceren zijn ook niet geschikt om via de riolering te worden afgevoerd. Fout parkeren in België wordt voor taan bestraft met een bon, die tenmin ste 35,kost. Wie zo'n bon op de auto voorruit vindt, heeft 48 uur de gelegen heid tot betaling bij een postkantoor of op andere wijze. België is ook strenger geworden ten aanzien van Bacchus-klanten, Als bij een blaasproef een alcoholpromillage van 0,8 wordt geconstateerd, wordt het rijbewijs zonder meer zes uur ongeldig verklaard. Wie boven de 0,8 komt kan een gevangenisstraf tot drie maanden of een geldboete van 2.000,verwachten. In Denemarken is de justitie nóg strenger tegenover alcohol-klanten. Drie weken cel is normaal ener geldt geen pardon voor buitenlanders! De Zwitserse organisatie voor min der-validen, een afdeling van Pro Infir- mis, heeft een „Vakantiegids voor ge handicapten" uitgegeven met adressen van hotels, pensions, vakantiehuizen e.d. De organisatie heeft vakantiever blijven getest op deugdelijkheid voor minder-validen (stoepen, trappen, deurbreedtes e.d.). De folder kan tegen inzending van een internationale ant woordcoupon a Sfr. 3,20 worden verkre^ gen bij: Geschaftsstelle Pro Infirmis, Ch-8032 Zurich, Postfach 129. Op het zelfde adres is ook verkrijgbaar een „Stadsgids voor minder-validen" van de Zwitserse steden Bern, Basel, Zurich, Luzem en Lausanne. Het is eindelijk zover: het Joegosla vische eiland Krk wordt via een brug van 1048 meter met het vasteland ver bonden. Die oeververbinding is voor het toerisme heel belangrijk. Op het eiland Krk ligt het vliegveld Rijeka. Charter- toeristen moesten evenwel per veerboot worden overgezet, hetgeen voor veel reisbureaus een belemmering was om volop te kunnen profiteren van de toe ristische aantrekkelijkheden van Krk en de vakantieplaatsen op het vaste land. Om de toeristen te gerieven, heeft het stadsbestuur van West-Berlijn be sloten dat ongevaar 100 winkels tot 23 uur mogen open blijven. De VVV van de West-Duitse enclave had voor deze verlengde openingstijd gepleit, omdat veel toeristen een avondwandelingetje over de Kurfürstendamm met een be zoek aan de omliggende boetiekjes en antikwiteitenwinkels als een plezierig uitje beschouwen. OOSTFLAKKEE Film bejaardenreis Mallorca De film die gemaakt is van de reis van een groep bejaarden van ons eiland, dit voorjaar in het kader van de aktie „Grijs op reis" zal nog vertoond worden op: Woensdag 17 september om 2 uur in ,,Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge; Vrijdag 19 sept. om 2.00 uur in het Dienstencentrum, Past. v. Luenen- straat, Achthuizen. Donderdag 20 sept. 's avonds om half 'acht in het Dienstencentrum, Oranjestraat, Den Bommel. De voorstellingen duren ongeveer 30 minuten en zijn voor iedereen, dus ook voor niet-bejaarden toegankelijk. OOLTGENSPLAAT Beroepen predikant op bezoek Ds. S. P. van Assenbergh van Nijkerk, beroepen predikant door de hervormde gemeente, alhier is voornemens met zijn echtgenote op dinsdag 16 september een bezoek aan Ooltgensplaat te brengen, 's Avonds te 7 uur zal ds. Van Assen bergh voorgaan in de dienst des Woords, waarna er in „Elthato" gelegenheid is om met ds. en mevrouw kennis te ma ken. Woning gekocht. Dhr. K. Kamp, rij wielhandel en reparatieinrichting aan de Voorstraat, alhier, heeft de woning Voorstraat 39 onderhands gekocht van mej. E. Tiggelman, die naar het Rust huis „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge is vertrokken. Kerkdienst, Dinsdag 16 september a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. M. Bac te Bos koop.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9