"^^^91 Oud-Ouddorper M. nieman wordt zendingsmedewerker in Kenya Dirkslander Bram van 't Geloof sleutelde in Bulgarije pe benemende [paarzin LGvrs Zaterdag eilandelijke brandweerwedstrijd Sommelsdijk jaargang Vrijdag 12 september 1975 No. 4421 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond rt|e 'co. Uw kamer is 3.50 m. breed Het meeste tapijt is 400 cm. breed. Wij leveren het precies op maat zonder schadelijke resten |^>WÖN1NGINRICHT\H3-^ ir Uitzending zaterdag 20 september a.s. in speciale kerkdienst KHAMER OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT Werkloosheid op Goeree-Overf lakkee iets gedaald VOOE MOOBBEB Fa. KORTËWEG Zandpad MiddelImFnis ^fDe levens- irljvïng van Cornelia Rmt" ag suikerbieten op de kade Programma N.C.V.B. tot en met december a.s. - 1 BEZOEKT ONZE Automobïeien-verkof»phai I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS i LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 ir Zijn bevinding yyVeel vuulte en weinig juun'' POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS pg^actie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk f Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. J)rte van |en el5d]jkj Uet slechte economische nieuws houdt r op De werkloosheid is in de maand stus weer gestegen. Vijf procent of 000 personen van de totale beroeps- ■volking waren eind augustus zonder Vk Een jaar geleden waren er dit nog lar 150.000. In een jaar tijds steeg het tal met vijftig procent. jok nam de vraag naar personeel af. irden weer in augustus 1974 nog 100 openstaande arbeidsplaatsen ge- ;istreerd, dit jaar waren het er slechts :aar dit is nog niet alles. Want ook hoogte van de investeringen in ons ld neemt zienderogen af. Naar waarde ..eten namen de investeringen met ir procent toe. Wanneer we echter dit :er van de inflatie zuiveren, dan kt dat de investeringen in het eerste artaal van dit jaar met meer dan zes ^occnt zijn gedaald. De grootste terug- lang wordt geregistreerd in de woning- Eeuw. In het eerste kwartaal 1975 inves- feerden wij hier nog maar voor 1470 {Biljoen gulden, Een jaar geleden was dit nog 250 miljoen gulden meer. Vandaar dat het kabinet den Uyl alles haren en snaren zet om de investe- jgen in deze sector van de econorriie [doen herleven. Miljarden guldens heeft zij reeds ter beschikking gesteld. Desondanks blijkt t niet te helpen. De investeringsbe- lidheid neemt nog meer af. En de laarzin neemt toe. Want uit de cijfers ijkt, dat het eerste halfjaar we zoveel bben gespaard als in jaren niet is lorgckomen. Een merkwaardige ont wikkeling. Aan de ene kant een rege ling die door middel van allerlei rege lingen weer opnieuw geld in de econo mie pompt. Aan de andere kant een volk, dat dankbaar dat geld naar de ^ank brengt en weigert ondanks alle :%)roepen, die zo langzamerhand wor- %en gehouden, om het geld te besteden en daarmede de stagnerende omzetten weer op peil te brengen. Terecht baart deze ontwikkeling de regering veel zorgen. Ook al omdat ze lOi met alle theorieën die in de loop der iren ontwikkeld werden, len van die theorieën zegt immers, dat :e ontwaarding de inflatie van ■^et geld zo snel gaat, dat sparen geen ün heeft. Hoewel we dat allemaal we ten, handelen we toch tegen beter we ien in en brengen het geld naar de bank. perkwaardig genoeg om er eens even M) stil te staan. Want wanneer we dat Éoen, en de cijfers wijzen uit, dat we tat bijna allemaal doen, moeten er re denen voor zijn. Wij geloven dat een van de redenen ligt in het feit, dat we plotseling ont dekt hebben, dat de crisisjaren van voor de laatste wereldoorlog, met alle narig heid van dien, wel in het verleden lig gen, maar best nog eens konden terug keren. Een ondefinieerbare en in vele [evallen niet uitgesproken vrees gaat s bevangen voor de toekomst. Want .otseling worden we geconfronteerd iet een situatie waarin een overspan- :n economie plaats heeft gemaakt voor Sen teruglopen van de werkgelegenheid #?aarvan het einde nog niet in zicht is. toegegeven, de financiële gevolgen van ,:het zonder werk geraken zijn nog lang niet zo zwaar als voor de laatste wereld oorlog gedurende de beruchte crisisja ren. Maar de situatie is er niet minder ernstig om. Daarnaast geloven we dat die plotse ling ontwakende spaarzin nog een an dere reden heeft. Stelselmatig heeljt het abinet Den Uyl het vertrouwen in haar leleid ondergraven. Stelselmatig heeft ;e er in woord en gedrag van blijk ge leven het door God gegeven gezag en Ie daarmede verbonden verantwoorde- ijkheid als overheid te ontkennen. Wat is nu het gevolg? Dat zij daarmede de band heeft door- ;raven die elke regering aan een volk loet binden. De band van vertrouwen. 1 kunnen we dan de politieke doelstel- :igen die zij nastreven niet onder- ■hrijven dat zal in ons systeem van lemocratie nooit kunnen toch zullen ook tegenstanders een zekere mate van Vertrouwen in de overheid moeten koes teren. Wanneer dat zelfs niet meer kan, dan kunnen we met recht spreken van een maatschappij die in ontbinding is. Dat is naar ons gevoelen de oorzaak van de spaarzin die plotseling over ons volk is gekomen. Dhr. M. Aleman tijdens een contact met de flakkeese zendingscommissie. In een speciale dienst in de Herv. kerk te Ouddorp, zaterdag 20 sept. om hatf~ drie zal de oud-Ouddorper dhr. M. Aleman (36) door de Gereformeerde Zcndings Bond als zendingsmedewerker naar Kenya worden uitgezonden. Dhr. Aleman zal zich met zijn uit Hilligers- berg afkomstige echtgenote en 3 kinde ren aanvankelijk enige tijd in Eldoreth vestigen waarna hij vandaar vertrekt naar zijn standplaats Lokichar in Tur- kana, waar hij de leiding krijgt over een team van twintig inlandse helpers. De (am, Aleman vertrekt op 25 september. Dhr. Aleman heeft vele jaren naar deze bestemming toegeleefd en het was dan ook met deze vooropgezette bedoe ling dat hij in september 1971 zijn baan als bedrijfsleider in Yerseke eraan gaf om te gaan studeren aan het Bijbel In stituut van de Belgische Evangelische Zending te Brussel. Uit contacten aldaar met zendings medewerkers bleek het dhr. Aleman dat kennis van de Engelse taal onontbeer lijk was, wat mede een reden was om van '72 tot '74 in Engeland aan een school op reformatorische grondslag te gaan studeren. Vorig jaar september kwam het contact met de G.Z.B, tot stand waaruit thans, kort nadat dhr. Aleman de Catechetenstudie afrondde, de uitzending naar Turkana voortvloeit. Hij weet zich tot het zendingswerk geroepen en hij ziet er dan ook niet te gen op in het Afrikaanse „de hand aan de ploeg" te slaan. Hij zal er primair evangelisatiewerk verrichten maar zijn coördinerende hulp wordt ook verwacht bij het medische werk, het onderwijs en de landbouw. Het Afrikaanse is voor dhr. Aleman Volledig onbekend maar hij is gelukkig en dankbaar dat hij straks zijn bijdrage aan het daar ver richte zendingswerk zal mogen leveren. Zaterdagmiddag, 20 september zullen ds. S. de Jong en ds, de Lange, voorzit ter van het bestuur van de G,Z,B. daar in de dan te houden dienst bij stilstaan. Wanneer dhr. Aleman eenmaal zijn plaats in Turkana heeft ingenomen zal het thuisfront, de Herv. classicale Zen dingscommissie sectie Goeree-Overflak- kee regelmatig contact rnet hem houden. De classicale commissie stelt zich mede ten doel de van het zendingsveld ver kregen informatie verder te versprei den. OOSTDIJK 53 - 61 OOLTGENSPLAAT Zaterdag 13 september zal te Oolt- gensplaat de jaarlijkse Eilandelijke brandweerwedstrijd gehouden worden. Met deze wedstrijd is de gehele dag ge moeid. Reeds om 8 uur worden de jury leden van de administratie en de tijd opnemers in het Veren, gebouw „'t Cen trum" verwacht, ter bespreking van de regeling der werkzaamheden. Voor het eerst in de geschiedenis wer ken alle corpsen van Goeree-Overflak- kee aan deze wedstrijd mee, totaal 14 corpsen, van elk der dorpen één corps en als 14de de Bedrijfsbrandweer P.T.T. te Middelhamis. Herkingen is thans voor het eerst van de partij. De wed strijd gaat te 9 uur beginnen en wordt geopend door het corps van Ooltgens- plaat, als laatste treedt om 15.00 uur Goedereede naar voren. Voor elk corps is 20 minuten uitgetrokken. Een des kundige jury staat onder leiding van dhr. A. Swieb, commandant van de Be roepsbrandweer te Capelle a. d. IJssel. De prijsuitreiking vind plaats om on geveer 17.00 uur in het Veren, gebouw „'t Centrum" door Burgemeester W. M. v. d. Harst van Oostflakkee. In het Brandweerwedstrijdcomité hebben o.a. zitting de heren M. Peekstok, voorzitter, K. Hollaar, secretaris en W. A. v. d. Welle, penningmeester. Bij de prijsuit reiking is iedereen welkom. Zandpad 86 - Middelhamis TeL C01870) 26 70 DEN BOMMEL N.C.V.B. De N.C.V.B. hoopt a,s, donderdag 18 september haar eerste bij eenkomst van dit seizoen te houden. „Als stenen spreken", hierover hopen de heer en mevrouw de Visser uit Baren- drecht een lezing te houden. Heeft U stenen of sieraden waarvan U de naam niet weet, dan zijn ze graag bereid, de juiste benaming hiervan te geven. Het bestuur hoopt op trouwe opkomst van de leden. Ook zij, die belangstelling hebben voor de N,C,V,B. nodigen wij uit, kom eens vrijblijvend onze vergade ring bezoeken, in de consistorie van de Geref. Kerk. Aanvang half acht. Voor kankerbestrijding ruim 4.000, Bijna 800,meer dan vorig jaar. De huis-aan-huis-kollekte te Oolt- gensplaat, Achthuizen en Langstraat voor^'het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de Kankerbestrijding heeft 4098,50 opgebracht. Dat is 776,25 meer dan vorig jaar toen de opbrengst 3322,25 was. Alle gevers worden namens het comité hartelijk dankgezegd. In augustus is de werkloosheid op Goeree-Overflakkee ten opzichte van de juli-maand met 19 verminderd van 297 (in juli) tot 278 in augustus. Deze werkloze mannen, onder wie 34 jonge ren beneden de 18 jaar zijn in de vol gende categorieën onder te verdelen: bouwvakkers 63; metaalbewerkers 27; landbouwpersoneel 9; handelspersoneel 12; niet varend transportpersoneel 21; kantoorpersoneel 13; losse arbeiders 24; overige beroepen 20 en minder geschik- ten 89. Het werkloosheidspercentage zakte van 3,7 naar 3,5''/o. Er zijn voorts 88 meisjes en vrouwen Vi^erkloos, waaronder 25 jonger dan 18 jaar. De onderverdeling: winkel'oedien- den 8; kantoorpersoneel 6; part-timers 6; overigen 44. In het gewest Spijkenis- se staat Flakkee ctua werkloosheidscij fer nog ver bovenaan; Spijkenisse l,8''/u; Oud Beijerland l,4"/o, G'oeree Overflak- kee 3,5»/(j. DIRKSLAND waarover wij in een van onze vorige nummens een recensie hebben ge'oracht, gaat vlot van de hand. Zoals gemeld worden deze boekjes via de zending der Geref, Gemeenten verkocht, voor wie ook de baten bestemd zijn. Dinsdag j.l. is op de vorkoopmiddag van de Zendingskrans ,,Prisca" door de 33 jarige schrijfster alvast een 'oedrag van niet minder dan 1.437,50 aan ds, P. Blok, deputaat van de zending over gedragen, die dit op zijn beurt weer overhandigde aan cVnr. D. P. Polder, secretaris van de Landelijke Zendings commissie, die mede vertegenwoordigd was. Wij vernamen dat een tweede oplage van dit werkje nodig is gebleken. Op alle zendingskransen in het land zal het worden verkocht, waarmee genoemde heer Polder zich belast. Wie het apart wil bestellen kan dit doen aan zijn adres: Hogelaan 10 te Vlaardingen, Tel. (010) 343147. De boekjes kosten .slechts 10,75 waarbij 2,25 komt voor ver zendkosten, totaal 13,Wie dus 13,overschrijft op het giro-nummer van dhr. D. P. Polder te Vlaardingen nr, 56 52 37, krijgt het franco toegezonden. Bestellingen dus niet meer aan de Ge zusters Ruit te Dirksland, maar uit sluitend aan bovengenoemd adres. Ooltgensplaat - Oude Tonge Evenals voorgaande jaren kunnen landbouwers hun suikerbieten weer op slaan op de Kade langs de havens te Ooltgensplaat en Oude Tonge. Te Oolt gensplaat op de zogenaamde Mestkaai en te Oude Tonge op de Kaai bij het handelsterrein. Het gemeentebestuur heeft hiertoe de gelegenheid weer open gesteld voor die landbouwers die zelf geen verharde opslagplaats hebben. Een kleine vergoeding per ton is aan de ge meente verschuldigd en voor opslag ge lieve men zich met de plaatselijke ha venmeesters in verbinding te stellen. Deze zorgen voor de regeling. OOLTGENSPLAAT De afdeling Ooltgensplaat van de Ned. Christen Vrouwenbond heeft voor het komende seizoen al een vergaderplan vastgesteld, dat wij hieronder laten volgen: Maandag 15 september Huishoudelij ke Voorlichting ten Plattelande. Het zal gaan over het gebruik van minder be kende voedingsmiddelen. Maandag 13 oktober komt er een me vrouw van Schaap, Citroen en Van Gelder, Juweliers te Rotterdam, die het een en ander komt vertellen over edel stenen, etc. Maandag 17 november is er een voor lichting over het gebruik van water door de Drinkwaterleiding te Goes. Maandag 22 december wordt de Kerst avond gehouden. Alle vergaderingen vangen aan te 8 uur nam. en vinden plaats in het Veren, gebouw ,,Elthato". Nieuwe leden wor den gaarne ingeschreven. Men kan ge rust eens een vergadering komen be zoeken om met het werk van de N.C.V. B, kennis te maken. Dhr. V. 't Geloof sleutelt thuis weer lustig verder. Met dhr. Bram van 't Geloof, eige naar van loonbedrijf „Dirksland" willen we het wel eens zijn dat het „niet zo'n wonder" was dat hij vorige week in Bulgarije aan een Flakkeese machine knutselde, maar we mogen er toch wel wat trots op zijn. Trots, omdat dhr. van 't Geloof de tobbende Bulgaren uit de brand hielp met een vakmanschap dat beslist bewondering zal hebben afge dwongen. Dankzij de ingrepen die dhr. van 't Geloof aan de (Russische) trekker en de Rumptstad uienrooi-machine pleegde kunnen zs daar nu zonder veel pijn de uien uit de Bulgaarse grond krijgen Tot dusver lukte dat maar niet en ook vorig jaar het eerste jaar waarin de Rumptstad-machine werd gebruikt liep het mis. Toen dhr. van 't Geloof, in mei van dit jaar, van de leverancier van de rooimachines van de moeilijk heden hoorde maakte hij losjesweg de opmerking dat hij het waarschijnlijk wel zou kunnen fiksen. „Wij lezen en schrijven al zo'n twintig jaar met die machines", overwoog dhr. van 't Geloof. Er werd nauwelijks meer over gepraat totdat dhr. van 't Geloof dinsdag 26 aug. vanuit Leeuwarden een telefoontje kreeg vraarin hij aan zijn uitspraak werd herinnerd, waarna hem werd ge vraagd of hij al vrijdags op het vlieg tuig konHij sliep er een nachtje over en inderdaad koos hij vrijdagsmor- gens het luchtruim, via Wenen en So phia naar Jambol in het Oosten van Bulgarije, Door op het vliegveld van Sophia met een heuse flakkeese rooie zakdoek (een kleurtje dat de commu nisten wel mogen, dacht hij) te zv/aaien kreeg hij contact met de Nederlandse vertegenv/oordiger van de Verkoop maatschappij in Leeuwarden en samen gingen ze, na veel plichtplegingen op een viertal bureaux, naar de plaats van bestemming. Eenmaal op het uienland aangekomen zag dhr. van 't Geloof er een triest re sultaat, zó triest dat hij meent dat de Flakkeese uien er QO'/o l3eter voorstaan. Overigens kwam dat doordat een hevige hagelbui het gewas had geteisterd, maar dat nam niet weg dat er wel wat min der onkruid had kunnen staan, ,,Veel vuulte en v/einig juun" constateerde dhr. van 't Geloof om zich vervolgens aan het karwei te zetten al ging dat zo gemakkelijk niet. De hollandse „ingenieur" moest niet zelf sleutelen, vonden de Bulgaren maar dhr. van 't Geloof doet thuis niet an ders en had het daar ook graag gedaan. Er zat weinig anders op dan via de tolk te vertellen wat er gebeuren moest. Hij liet twee door van Rumpt'bijgeleverde balken monteren waardoor de rooier, vooraan de Russische trekker op de juiste hoogte kwam. Ook aan de appa ratuur achter de trekker, waarmee de uien worden verzameld en opgeraapt trof dhr. van 't Geloof wat voorzienin gen maar het bleek in de praktijk toch nog anders te moeten. „Ik ga niet weg voor het voor elkaar is", nam hij zich voor en in een hitte van ruim dertig graden heeft hij het er bar druk mee gehad. Hij kreeg het tenslotte voor el kaar onder dat voorbehoud dat de trac torchauffeur bereid is de sleutel meer te hanteren dan hij tot dan toe heeft gedaan. Het terrein vertoont nogal wat oneffenheden die het regelmatig ver stellen van de apparatuur gewenst ma ken. Met het Duits dat hij in de oorlog in Duitsland geleerd had bracht hij via de tolk zijn instructies over en de Bulgaren hebben er hun lering mee kvmnen doen. „Maar ik ben er wel knap voor in de wapens gemoeten..,,,.!" laat dhr. van 't Geloof weten want het viel niet eens mee de Bulgaren af te leren wat ze zich verkeerd hadden aangewend. Overigens heeft hij geen hoge indruk van de Bulgaarse uienteelt en de land- bouv/ in het algemeen overgehouden, vooral de uienteelt staat er nog duide lijk in de kinderschoenen; bewaarcellen ontbreken dan ook nog. Weer thuis kan hij op een aardig avontuur terugzien, want naast het vele sleutelen heeft hij toch ook nog tijd gehad van het goede van Bulgarije, vooral de enorme gastvrijheid, te genie ten. Alleenhet handjesschudden kwam wat vreemd over want ook een omhelzing behoort tot het ceremonieel! STELLENDAM - SOMMELSDIJK Beroepen. Zowel door de kerkeraad van de Herv. Gemeente van Stellendam als die van Sommelsdijk is een beroep uitgebracht op drs. Jac Westland, Herv. jjredikant te Schoonrewoerd. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Beekbergen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1