ruiden:, tevrs Prachtig resultaat na twee jaar naald- en huisvlijt...! m Crat an der Louw vergat Opening nieuwe O.L.-selioel Goedereedes Vrijdag 5 september 1975 No. 441Ö n 5 5 5 5 5 n: CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Verloving - liibileum - trouw Onze KADO afdeling is ruim gesorteerd. Sommelsdijk Wnd. Inspecteur IVIooyaart: ,,Kinders, jule hoa noe een mooie schoie l" Drs. Mooyaart doorbreekt de barrière. De ballonnetjes KR AA/IER Laffe streek VOOK MOOIEBE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelbanüs I BEZOEKT ONZE Aytomobselen'-verkoopiiai i OOK OP VKIJDAGAVOND i GARAGE HMöPS LANGEWEG 113 i^lPDELHARNfiS TEL. 01870 - 2043 m Buiten de Mas een stilleven waarvan we dachten dat liet allang niet meer bestond. O O POSTBOX 8 MIDDELHAKNIS Kedactle en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel, (01870) 2628 -H Na 5.30 uur (01870) 33 B2 Giro 167630 ABONNEMENTSPRIJS 6,53 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mmL Bij contract speciaal tariet 1 Mei 1975 begon op sommige plaat sen roerig met uitdagende demonstra- L. Op meerdere plaatsen, zoals Rot terdam Dordrecht werd door de rode rakkers de rode vlag op de gemeente huizen geplant. Waarmede men wilde aangeven dat de door de socialisten zo gepropageerde Dag van de Arbeid veel meer aandacht verdiende, dan ze heeft. Waarmede men wilde demonstreren, dat de bestaande orde nodig tot een andere orde moet worden omgevormd. Rotterdam wist de meeste aandacht te trekken. Daar presteerde het zelfs een hoofdinspecteur van de Zedenpoh- tie B. D. Kalma om in de vroege mor genuren de wacht te betrekken bij het teken der revolutie teneinde een even tueel verwijderen daarvan tegen te gaan. Hij wist zich daarbij gedekt door zijn loogste baas, burgemeester André van Jer Louw. Deze laatste had zijn sym pathie voor het herleven van het 1 mei gebeuren nooit onder stoelen of banken gestoken. Ook in Utrecht werd getracht de rode vlag te hijsen. Slechts door het breken van de vlaggestok gelukte het een der hoofdambtenaren om het wapperen van de rode vlag tegen te gaan. Hier kreeg de demonstrant het aan de stok met de politie, zodat hij een dezer dagen voor de rechter wegens dat verzet werd ge dagvaard. IVIaar 'wat gebeurt? Hij laat als getuige in zijn zaak dagvaarden, de burgemeester van Rotterdam, want zo schreef de verdachte aan van der Louw. „uw lofwaardig initiatief om op 1 mei de rode vlag te laten wapperen van het Rotterdamse gemeentehuis vond veel weerklank". Hij beroept zich nu, en terecht dachten we, op het optreden van de eerste burger van onze grootste havenstad. Waarom halen we deze geschiedenis naar voren? Wel omdat hieruit zonne klaar blijkt hoe socialisten niet weten hoe een ambt te bekleden, hoe er mee ;pm te gaan. Aan de devaluatie van het ^urgemeesiersambt meewerken op een iwijze, die je de schrik om het hart slaat. Meestal zien wij dat burgemeesters oi over geen politieke kleur of over een wat verschoten politieke voorliefde be schikken. In ons staatsbestel, waarin de 'burgemeester een speciale plaats heeft, jjiu niet direct een te verwerpen situatie. '.'feest raag van een burgemeester bekend zijn naar welke politieke voorkeur zijn keus uitgaat. Maar het ambt dat hij be kleedt, vereist dat zijn politieke kleur toch op de tweede plaats komt. Het optreden van burgemeester van der Louw ging daaraan mank. Hij is zo gebiologeerd door de rode kleur van de P.v.d.A., dat hij de eisen die het ambt van burgemeester aan hem stelt, totaal uit het oog verloor. Wat de gevolgen daarvan zijn, zien wij nu. Een burgemeester, die het gezag ver tegenwoordigt, moet nu tegenover de ïechter erkennen, dat hij over zijn eigen 'optreden geen gezag heeft gehad. Hij wordt nu door de verdachte in Utrecht geconfronteerd met zijn eigen niet te saccepteren uitlatingen. Hij moet nu erkennen, dat hij de ver- plielitingen die bij zijn ambt behoren to taal uit het oog heeft verloren. Want dat is in wezen de zaak, die met deze gehele geschiedenis wordt gede monstreerd. Het is een proces waarvan het einde nog niet in het zicht is. Geheel in overeenstemming met hef teen de Bijbel over de ontwikkeling der "den daarvan zegt is de ontwaarding :n verzaking van de ambten begonnen in de kerk. Het was een van de zaken die in de jaren zestig de volle aandacht vroegen. Ambtsdragers waren zich hun ambt niet meer bewust, zodat ook het gezag dat van Godswege bij het ambt behoort niet meer kon functioneren. De deur werd opengesteld voor allerlei ver- ■woestende dwalingen zodat er van de kerk, laat staan van de leer weinig, zo niets meer overbleef. De gevolgen daar van kennen we allemaal. Eenzelfde ontwikkeling vind nu in .et openbare leven plaats. Het gevolg daarvan is echter een ont- aggelijke wanorde. Want immers zijn de ambten niet de van God gegeven In stituten om de ongebondenheid der mensen te bedwingen? Wanneer dat middel niet meer functioneert, wat zal het dan nog wel doen? 1 k>W ÖHIN Gl N Rl CHTVt*^ OOSTDUK 53 - 61 Weg geopend naar modern en beter onderwijs „'t Is kélfconstateerde een pron te Goereese instemmend toen ze vi'oens- dagmlddag, kort na de officiële opening, de nieuwe Openbare basisschool bezag. Kort en krachtig vertolkte ze daarmee het gevoelen dat ook vele anderen be heerste nu de oude school d.d. 1897 ver laten kon worden. Wie daar ook geluk kig mee was was de oud wnd.-Inspec- teur van het Lager Onderwijs, drs. J. Mooijaart die daar in plat Flakkees uiting van gaf. Tevoren had hij de ope ningshandeling verricht door de laatste letterlijk papieren barricade te door breken. „Het was me een eervolle op dracht!" vertelde hij later, op de recep tie in „Koningspleisterplaats". Daar ging drs. Mooijaart nader in op de betekenis van de ingebruikname van een nieuwe school waardoor de toegang tot het moderne onderwijs wordt ge opend. Spr. had geconstateerd dat bij de opzet en inrichting van de nieuwe school met die moderne opvattingen terdege re kening is gehouden en dat deed hem niet weinig deugd, ,,maarzei hij, het belangrijkst is welke man of vrouw er voor de klas zal staanDenkend aan zijn eigen jeugd, in Dirksland bracht dhr. Tvlooijaart een compliment aan de oud-onderwijzers en onderwijze ressen die met weinig middelen toch veel wisten te bereiken en de kinderen een gelukkige schooljeugd gaven. Ook architect Zeelenberg te Ouddorp, helaas door ziekte verhinderd, werd gecompli menteerd voor de creatie van een „fraai en doelmatig" schoolgebouw. Opsommend wat de, school te bieden heeft, goed onderwijs, een gemeen schapsruimte waar de jeugd de school genootjes leert ontmoeten, het documen tatiecentrum, zelfs lokalen met vloer bedekking vond dhr. IMooijaart een har telijke gelukwens aan de Goereese ge meentebestuurders, de oudercommissie en de gehele gemeenschap op z'n plaats. Hij deed dat mede namens zijn oud- collega van Haren en de tegenwoordige Inspecteur dhr. Morang. Zelf voegde hij daar een persoonlijke noot aan toe: klnders, Jule hoa noe un mooie schoole, ik hope da'je d'r een goed ge- bruuk van zal maeke, dat je d'r veul zal lêere en dat je d'r gelokkige jaeren zal hoawe Burg. van Velzen ging in zijn toe spraak terug naar de jaren waarin de kans op nieuwbouw van een school nog „weinig hoopgevend' was. Nog in 1973 leek dat zo zo bracht de burgemees ter in herinnering maar toch werd Dankzij veler inspanning is het openingsceremonieel vlekkeloos verlopen, alleen met de ballon netjes ging het mis! Die waren al de avond tevoren met gas gevuld, maar woensdagmiddag hadden er nog slechts drie de neiging om het luchtruim te kiezen. Al die andere balonnetjes hingen als rijpe vruchtjes aan een steeltje. De balonnetjes werden dan oolc niet „op" maar „neer" gelaten. De jeugd maakte er toen maar een spelletje van ze kapot te trappen. De drie balonnen die toch nog op stegen zullen misschien iiet Ha venhoofd gehaald hebben toen de school afgekeurd en kon met spoed aan nieuwbouvvr worden gewerkt. Had drs. Mooijaart nog 32.000,ge noemd als stichtingskosten van de (thans verlaten) school, met hoofden woning, dhr. van Velzen stelde daar de stichtingskosten van de huidige school, inclusief grond, van 510.000,tegen over! „Het gemeentebestuur van Goederee- de stelt een goede huisvesting van het onderwijs op hoge prijs!" voegde hij daar wellicht ten overvloede nog aan toe: „we hebben veel plannen gemaakt en nu verkeren we in dat stadium dat we nieuwgebouwde scholen kunnen gaan openen!" Het deed diir. van Velzen ook groot genoegen dat het best. plan „de Nieuwe Oostdijk", jarenlang een kostbare „nachtmerrie" nu een leven dige omgeving wordt waarin de school volledig op z'n plaats is. „We zien nu het tegenovergestelde van sommiger be wering dat het stadje Goedereede er maar wat bijhangt", merkte dhr. van Velzen, mede aan het adres van een be paald raadslid op. Wel hoopt de burge meester dat de jeugd ook na schooltijd zuinig op de school en de omliggende beplanting zal zijn. Hij bood drs. Mooijaart als dank voor de bereidheid de school te openen een tinnen wandbord met het gemeehtewa- pen aan, een geschenk dat gaarne werd aanvaard. UNIEK. „De school en eigenlijk heel Goede reede is in alle opzichten uniek!" vatte het hoofd van de school, dhr. van Doorn samen. Bijzonder complimenteus Jiet hij zich uit over het „buitengewoon mooie schooltje" en het prachtige ontwerp van architect Zeelenberg. Uniek vond dhr. van Doorn het ook dat op één na alle scholen sinds 1506 nog bestaan, resp. naast de kerk, in het oude gemeentehuis van voor 1852 (het enige dat is opge broken), vervolgens dat achter het ge meentehuis en tenslotte de school van 1897 waarin, naar ook dhr. v. Doorn hoopt, spoedig een gym-accomodatié komt. „Wij hopen in de nieuwe school waar- te. maken wat van ons verwacht wordt; we zullen ons best doen!" zei, dhr. v. Doom graag toe. Meerdere sprekers. Dhr. H. van der Mast sprak vervol gens een dankwoord als voorzitter van Zandpad S6 - Middelhamis XeL (01870) 26 70 d^ Oudercommissie. „Dank voor uw doorzettingsvermogen!" zo complimen teorde hij het gemeentebestuur, tevre den als hij is met de nieuwe accomoda- tie waarin voor de oudercommissie in tegenstelling tot de vroegere situatie tenminste een stoel beschikbaar is Jan Bruggeman, voorz. van de ver. voor kleuteronderwijs overhandigde dhr. van Doorn, als goede buur, een enveloppe met inhoud. Volgens dhr. Bruggeman lag de weg naar een goede gym-accomodatie uiterst simpel: „de Minister heeft gezegd zelf stappen te ondernemen in die gevallen waar aan een raadsbesluit tot stichting van een Openbare school geen loyale uitvoering wordt gegeven", welnuvond dhr. Brxiggem.an. Burg. van Velzen moest er maar eens om glimlachen: „Fijn dat u nu de weg gebaand hebt", voegde hij dhr. Brugge man toe. Mej. B. M. van Messel, straks 28 jaar in Goedereede en 17 jaar aan de school verbonden geweest stak haar blijdschap over de nieuwe school evenmin onder stoelen of banken. Gelukkig was ze ook met het compliment aan de oude garde, gebracht door drs. Mooijaart. „Dit alles ziend had ik best wat later geboren wil len worden...", bekend mej. van Messel, MIDDELHAKNIS: Een aantal jongens heeft woens dagavond rond half negen een ruit ingegooid van een woning in de Berkenlaan, Ze deden dat met een ui die ze uit het naastgelegen tuintje pakten. De bewoonster van het huis, een 76 jarige weduwe is vreselijk geschrokken en na die schrik zit ze ook nog met de scha de. „Daar gaan m'n centjes inzit ten die ik voor winterkleren had gespaard", stelt ze wat mistroostig vast. De „dappere" jongens die haar dat gelapt hebben zouden flinke jongens zijn als ze de scha de gaan vergoeden, maar de hoop daarop zal wel ijdel blijken te zijn (6 W de school een lang en gelukkig bestaan toewensend. Aannemer v. d. Nieuwendijk besloot de rij van sprekers, dankend voor de opdracht en zich aanbevelend voor de bouw van een gymlokaal. Mede namens architect Zeelenberg bood hij dhr. van Doorn een enveloppe met inhoud aan, te besteden aan de uitbreiding van het ÜMilüllillJilil Vier prachtig in oud-Ouddorpsc kle derdracht gestoken poppen, dat is het resultaat van zo'n twee jaar naaldvlijt van mej. Adr. Bosland uit Ouddorp. Ze begon daarmee op verzoek van een neef die graag zo'n pop wilde hebben om aanschouwelijk bij de hand te hebben hoe zijn grootmoeder destijds gekleed ging. Hij had het geen ander beter kun nen vragen want mej. Bosland ging aan de slag en zaterdag voltooide ze haar karwei dat twee jaar in beslag nam Het fraaie groepje van vier gaat dan ook spoedig scheiden. Een is er voor de bedoelde neef en de meest rechtse is voor de zendingskrans van de Geref. Gemeente te Ouddorp. Mej. Bosland, ze heeft ze tenslotte zelf gemaakt, kan haarfijn uitleggen hoe het er allemaal uitziet. De meest linkse vrouw draagt werk kleding zoals dat vroeger gebruikelijk was. Het schort maakte mej. Bosland van origineel schortebont, donkerblauw met lichte streep en de gehaakte muts maakte ze met veel geduld naar het originele voorbeeld. Het mannetje draagt een zijden petje, een pilobroek, met klep, de blauwe kiel en blauwe kousen, alles volkomen iden tiek tot aan sluitingen en knoopjes toe. Mej. Bosland vervolmaakte haar werk zelfs zover dat alle poppen zelfs het originele ondergoed dragen. De keuvel van het tweede vrouwtje werd van een originele kantenkeuvel gemaakt. Alleen de krullen zijn imitatie maar de bef is van oud kant, evenals de jurk van oud materiaal is. Onder dat alles draagt ze een van wit katoen ge naaid hemd, een gebreide borstrok, een dikke onderbroek met linten die onder de knieën werden vastgemaakt. Het meest rechtse figuurtje draagt een rouwkeuvel, zonder sier, ook wel blinde keuvel genoemd. Ook draagt zij geen sieraden. Een compliment heeft mej. -Bosland er zeker aan verdiend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1