Ned. Ver. tot bevordering zondagsrust vermaant gemeentebestuur Bruinisse Van broedschotel tot Barcelona Nieuinfs to »Het recreatie-spook waart rond l" uit de kerken Bevrijding en Reciitvaardiging Ciir. Piattelands- vrouwenbond start seizoen VISI - vóór fluoridegebruik Aanstaande zaterdag orgelconcert in R^aassluis Morgen opening nieuwe schooi Goedereede De „03" van M. Volaart de beste jonge duif Nieuws uit Zeeland Verkeersongeval tweede kwartaal HET tussen ee IPFAFF 1 ïvinden! IKoop gee ïkennis gei Imachine. IBovenaan Iten. Goe( IVerenigin SPFAF bijzon (Bij aans |den ingei ^Korte M |bontn Be Bon VERVOLGVERHAAL DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUKGELUK BA iTel. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Het bestuur van de Ned. Vereniging tot Bevordering van de zondagsrust fen de Zondagsheiliging heeft in een schrij ven aan het gemeentebestuur van Brui nisse zijn ernstige verontrusting uitge sproken over de toenemende ontheili ging van de zondag i.v.m. het zich daar voltrekkende recreatiegebeuren. Gewezen wordt op het zondags ge opend zijn van winkels aan de Jacht haven „Aqua Delta" dat alhoewel nog illegaal volgens de gedachte van het Bestuur tot oorzaak zal kunnen hebben dat ook binnendorpse winkeliers hun zaken op zondag willen open stellen. Het schrijven vervolgt: Het rekreatiespook waart rond in Ne derland om grondig mee te helpen de restanten van wat eens dorpen-met-de- vreze-Gods mochten worden genoemd te nivelleren. Rust en ontspanning, wel ke wij iedereen behoren te gunnen, is wat anders dan wat' zich thans als re- kreatie aandient. Arm Zeeland met on der meer Veere, Westkapelie, Zoutelan- de, Bruinisse, Haamstede, Zierikzee. Wat blijft er in deze plaatsen over van gezinsleven, kerkelijk leven, zieleleven? Zal het nog zover komen dat men met nog een aantal van zulke zomers naakt door de straten van Bruinisse zal lopen? Weest op uw hoede! Gods rustdaggebod aldus het schrij ven dat met verwijzing naar het rus ten Gods op de zevende dag reeds da teert vanaf de Schepping, harmonieert niet meer met de rekreatieve en ekono- mische Ibelangen van de mens. Nog nim mer echter heeft God één van zijn woorden ter aarde doen vallen om zo van de mensen vertreden te worden. Juist door inachtneming hiervan wordt Gods zegen ervaren en Gods eer be doeld. Gods Wet blijft van universeel gezag, zowel uit godsdienstige als uit sociale motieven. In religieus opzicht is deze,dag allereerst gegeven om hem tot de eer en dienst des Heeren te besteden, opgeheven uit de sleur van het alle daagse arbeidsproces. Hier vooral klopt de hartader van de rustdagbeleving. En inzake de fysieke behoeften van de mens heeft ook de zondag een bijzonder sociaal accent, niet in het nainst met het oog op de beleving van het gezinsver band. Met lede ogen moeten wij dan ook allerlei aktiviteiten gadeslaan, welke in naam van hoognodige ontspanning het door Schrift en traditie geijkte zondags patroon in stijgende mate ontluisteren". Het Bestuur spreekt in het schrijven de wens uit dat de gemeenteraad, wanneer die binnenkort tot het nemen van beslissingen geroepen wordt „nog met eenparige schouders redde wat er te redden valt". Het zou ons aldus het bestuur ten zeerste tot voldoening strekken. NED. HERV. KERK Betroepen te Kinderdijk H. Vree kamp te Oosterwolde. Oldebroek S. v. Assenbergh te Nijkerk. Woudenberg en Waarder J. H. Vlijm te IJsselmuiden. Veenendaal J. den Hoed te Sliedrecht. Veenendaal R. v. d. Hoef te Zeist. Bun schoten J. den Hoed te Sliedrecht. Twij- zelerheide R. Huizinga te Elspeet. Nu- mansdorp, Giessen' Rijswijk en Vrees- wijik A. Schipper zendingspredikant te Bennekom. Dinteloord: Wegens vertrek naar Soest nam ds. P. v. Harten afscheid van deze gemeente met Hebr. 4 2. Juhüeum. Ds. M. Verwey mocht de dag herdenken, dat hij voor 45 jaar in 'het ambt werd bevestigd. Dat geschied de in Reeuwijk. Daarna diende hij de gemeenten van Driesum; Neerlang- •broek; Melissant 47-'51); Besoyen; Amemuiden en voor de tweede maal die van Driesum, waar hem in 1966 emeritaat werd verleend. Overleden: Op 87-jarige leeftijd over leed te Breskens ds. W. A. Dekker, em. pred. Hij werd in 1912 pre'dikant te Hollandseveld en kwam in 1916 naar Melissant, om daar tot 1919 te blijven. Vervolgens diende hij de gemeenten van Nieuw Beijerland 1919; Kraitabendijke (1922); Opnieuw die van Hollandseveld (1926); Scharnagoutum (1929); Losdorp (1947); waar hem in 1953 emeritaat werd verleend. Hij is ook nog enige tijd ere- professor geweest van de Hongaarse Academie te Deibrecen en heeft ver scheidene -werken over de Hongaarse, Hervormde kerk geschreven. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelstum en Kantens W. Visscher te Grootegast. Urk W. Feen- stra te Leek. Witmarsum C. Versteeg kand. te'aldaar. Zwammerdam C. Hei den, kand. aldaar. KoUummerpoimp W. Wijpenga te Brentford (C.) Aangenomen naar Witmarsum kand. C. Vetrsteeg aldaar. Zwammerdam kand C. Heiden aldaar. Appingedam G. Jans te Oudemirdum. Aangenomen de benoeming als leger- predikant: P. V. d. Berg te Bussum en' J. Bos te Scherpenzeel. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar: Gees T. Wendt., kand. te Kampen, die toedatikte voor 9 andere beroepen. BedoTiïct voor: Ermelo J. Janse te Haarle-mmermeer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's Gravenhage-Z. H. de Graaf te Maarssen en J. Verhage te Meppel. Beroepen te Baarn R. v. Beek te IJ- muiden. Bedankt voor Nieuw Vennep J. Jonk man te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Moerkapelle R. Bogaard te Leiden. Enkhuizen J. Kleppe te Woer den. Leerdam A. Bregman te Rijssen. Lynden (C.) A. Vergunst te Veen. Bedankt voor Kalamazoo (C.) D. Hak kenberg te Lisse. Bondscentrum. Zaterdag 23 augustus is te Woerden' het Bondscentrum vati de Jeugbond der Geref. Gemeenten, of ficieel in gebruik genomen. Hierbij sprak ds. H. Hofman over 2 Sam. 7. Vele sprekers voerden daarna nog het woord. Brand. In het kerkgebouw der Ger. Gemeeente te Rotterdam-Z. w^oedde de ze week een felle brand, die een groot gedeelte in de as legde. Het er naast gelegen verenigingsgebouw kon geluk- 'kig behouden blijven. Op zaterdagmiddag 27 september a.s. zal D.V. de vereniging „Protestants Ne derland" haar jaarvergadering houden in hotel Monopole, Stationsplein 6 te Amersfoort (recht t.o. het station), aan- van 14 uur (2 uur n.m.). In deze bijeenkomst hoopt prof. dr. C. Graafland te spreken over het onder werp „Bevrijding en rechtvaardiging". Belangstellenden vrije toegang! GOEDEREEDE De afd. „Goeree" van de Chr. Platte landsvrouwenbond start haar nieuwe vergaderseizoen met een bijeenkomst a.s. donderdag 4 sept. 8 uur in „West- voorn" te Ouddorp. Door ds. J. G. Meynen te Culemborg zal een inleiding worden gehouden. Eind mei is in Amsterdam de Stich ting Instituut voor de Suikerverwer kende Industrie (VISI) opgericht. Via dit bureau wordt informatie ge geven over de rol van zoetwaren in de maatschappij. Bij deze voorlichting wordt de nadruk gelegd op mond- en tandhygiëne. Een van de doelstellingen van VISI is het steunen van onderzoek naar het ontstaan eri het voorkom.en van tandbederf, zowel op wetenschap pelijk alsl lop ander terrein. De Stichting gaat voorlichting geven over de methoden en technieken van mond- en tandhygiëne, informatie over het gelbruik van snoep en suiker en VISI staat positief t.o.v. het fluoridege- ibruik in Nederland. Het VISI informatiebulletin zal voor lopig zes keer verschijnen. Geïnteres seerden kunnen zich gratis aibonneren via het adres: VISI informatiebulletin, Wibautstraat 12, Amsterdam, telefoon 020 - 936033. Zaterdagavond, 1 sept. zal, om kwart over acht in de Grote Kerk, een orgel concert gegeven worden door Jan J. v. d. Berg, organist te Delft. Hij zal een zeer aantrekkelijk programma brengen. De toegangsprijs is 3,per persoon. C.J.P. en' 65-t- betalen 2,—. DIRKSLAND ZITBANKEN IN HET DORP De gemeenteraad heeft üi zijn verga dering van donderdagavond 1500,— beschikbaar gesteld voor het plaatsen van een aantal zitbanken. Ze komen: aan de Grevelihge.nweg te Herkingen met uitzicht op de Kaaidijk, de Klinker- landsestraat te Herkingen, 2 bij de speelplaats Bloemendaal en 2 aan de Beatrixlaan te Dirksland. ST. MAARTENSDIJK Benoemingen. Tot hoofd van de Chr. B.L.O. School De Toetssteen is per 1 ok tober benoemd de heer A. Huigens uit Hazerswoude, adjunct directeur van de afdeling gehandicapten van het Indi vidueel Teohnisch Onderwijs in Alphen aan de Rijn. Zijn echtgenote, mevrouw H. J. H. Huigens-Pieterman is gelijk tijdig benoemd tot onderwijzeres. Me vrouw Huigensi is 15 jaar lerares geweest aan een huishoudschool. Het echtpaar Huigens gaat vermoede lijk in Steenbergen wonen. Morgen, woensdag 3 sept. 's middags om 2.30 uur zal in Goedereede de nieu- w^e Openbare Lagere School worden ge opend door de weled. geleerde heer drs. J. Mooijaart, wnd. Insp. van het Lager Onderwijs in de Inspectie Leiden. Op de foto de nieuwe schooj, naar ontJ van architect Zeeleniberg te OudJ De school ibevat 4 lokalen, een i__ schapsruimte en een documentatiel trum. Vandaag een 83-jarige duiven lief hebber toevallig na jaren op straat ont moet. Hij kuist nog alle dag zijn hok en heeft plezier in zijn duiven. Vooi"' 20 jaar terug gaf ik hem een jongske uit het Kraaisoort van Piet Kern te Middelhamis. „Wat -dat mij een geluk gebracht heeft," vertrouwde de oude mij toe. Ik vertel u dit om uit het boven staande twee conclusies te trekken. Een jongske weggeven kan uzelf en ande ren veel vreugde geven en wat kunnen ook bejaarde liefhebbers veel genoegen van hun vogels beleven. Voor ik mijn commentaar op het ver loop der vluchten geef mijn excuses dat u mij weken miste. Ik had wat te veel hooi op mijn gepensioneerde vork ge nomen en kwam door het vele rekenen van wedvluchteri niet aan schrijven toe. Letterlijk en figuurlijk in vogelvlucht de resultaten van de flakkeese kam pioenen de afgelopen weken. Ruffec met Nw. wind, werd een „mak- je". L. Moerenhout te Stad werd overwin naar. J. Leune Dirksland werd tweede en Coijnib. Hoek v. Lenten te Stellendam derde. A. J.Klinjc te Ouddorp wist er het snelst twee te paldcen. De laatste midfonvlucht Corbeil werd op na;am geschreven van 1. C. Vermeu len, Dirksland. 2. J. Mijs, Stad aan 't Haringvliet en L. Moerenihout terzelf der plaatse. Eerste tweetal op de lijst behoort toe aan M. Huizer te Herkin gen, het volgende tweetal is voor H. de Vos te MiddeMiamisi. A. de Gans te Stad aan 't Haringvliet had de snel ste 3. Strombeek. Deze eerste jonge duiven vlucht sloeg alle records ten aanzien van de deelname. 2707 duiven gingen met Zw. wind de lucht in. J. Mijs, Den Bommel werd overwin naar en ook zijn tweede duif wint nog een kopprijs. Toegegeven deze liefhebber woont het gunstigst van allen als de wind Zw. is, ■maar men moet klasse materiaal bezit ten om dit uit te kunnen buiten. Ook als de concoursen; bijna een uur open staan zitten zijn vogels aan kop. A. v. d. Linde te Middelhainis heeft er als eerste drie in de klok en begint met de tweede van dit grote conivooy. B. Vis ser werd nr. 3. Cfiislain. Gebr. Bevaart stoppen 48 jon ge piepers in de mand en winnen de eerste op 2441 duiven. S. Kievit te Mid delhamis heeft met 2 en 3 de zilveren en bronzen duif. Stellendam speelt veel prijzen, o.a. Comb. Hoek van Lenten 17 stuks. Een vroege duif ook bij C. Vermeulen Dirksland en H. Sluyter te Herkingen. Quintin. Nog steeds een massaal con- vooy van 2328 duiven'. Ondanks Zw. wind, nu veel vroege duiven te Ouddorp en te Herkingen. Sommigen wijten dit aan verandering van de trek door ge zamenlijke lossing van andere banden. Een losvlieger in elk geval bij W. ICie- vit te Ouddorp en een even snel vogel tje bij M. Volaart te Herkingen. Dit blijkt geen toevalsduifje want de vol gende week is dit beestje weer in de kop present. A. Witte wordt van Quin tin nr. 3 en J. van Seters en Zn. winnen de eerste drie van 'dit mooie concours. Noyon. De „1017603" van M. Volaart verslaat andermaal 2255 duiven'. Zo'n beestje behoort in een gouden kooitje. S. Kievit te Middelhamis, ook al elke vlucht een losvlieger, wordt nr. 2. J. C. Sieliakus te Stellendam, pas de ver eniging „Duif" ter plaatse komen ver sterken wint de 3e plaats. Fel gevecht om de kampioenspunten te Dirksland. L. Aiiensman een gou den jaar 17 prijzen; J. P. Doom 16 prijzen. J. C. Roodzant 15 prijzen. Belangrijke dei^by winnaars worden S. Kievit, A. Zoon, P. C. Klink, J. v. Dam en A. Verburg. St. Dizier. A. J. Klink te Ouddorp wint van 1738 duiven'. Comb. Hoek van Len ten worden vanuit deze vlucht uit Z.O.. richting tweede. En J. C. Sieliakus we derom derde. En J. C. Volaart pakt zijn kampioen- tje opnieuw maar het bestuur maakt een fout en haalt volgens hem de gum- miringen foutief uit de klok. Vooral de dubbel vluchten stellen zware eisen aan de mensen die bet vele werk aan de concoursen moeten verzorgen. Dubbele controle is gew^oon noodzakelijk en mijn ervaring is dat het daaraan nogal eens schort. Als iedereen doet waartoe zijn gaven (hem in staat stellen' moet het kunnen lukken. P. J. Huizer te' Stad aan 't Haring vliet ook een goed duivenjaar speelt er deze vlucht van St. Dizier twee in de eerste tien. L. Arensman 18 prij zen, C. J. Tanis 12 prijzen. Ghislain Hornu. De deelname is ver minderd tot 1403 duiven. Z.W. wind. J. Mijs heeft er het eerste twee. P. J. Huizer is de volgende m.et een duo. Joh. Leune en Zn. de 2e van het con cours. M. v. Assen te Middelhamis wordt derde. Gebr. Bevaart boeken een record, ze pakken er zes in dertig se- konden. L. Arensman opnieuw 15 prij zen'. Vroege duiven ook voor J. P. Doom Zn., Joh. Leune Zn. en J. Gulde- meester te Dirksland. Voor B. Visser te Stad aan 't Haringvliet voor H. de Vos te Middelhamis en J. C. Sieliakus te Stellendam. Orleans. Sluitstuk van de jonge dui- venvluöhten. De voorzichtigen hebben wat goed materiaal thuis gehouden, toch komen er nog 1264 duiven aan de start. Het zit de jeugd mee, de wind is N.W. op de lossingsplaats doch wordt onder weg W.N.W. zodat niet de laatste reser ves door de jeugd behoeven te worden aangesproken. Een eerste van Orleans winnen spreekt natuurlijk aan. Het ge lukt dit maal J. P. Doorn Zn. te Dirksland die ook nationaal een zeer 'vroege vlie:gt. Gebr. Groenendij'k wor den tweede in deze race van 460 'km., ter plaatse speleri ze twintig minuten los. De opvallende sucessen die Herkingen tijdens het jonge duiven programma 'hééft geboekt vinden ditmaal 'gestalte in de vogels van Ph. Logmans die met 3, 8 en 29 de meest 'opvallende liefheb- toer van dit concours wordt. De gladio- toren Arensman en Roodzant houden elkaar in bedwang en 'hebben er aan de dertigste prijs beiden al drie. Bteste liefhebber te Stellendam J. C. Sieliakus met zeven prijzen. Vroege duiven ook bij J. Kleynenberg en M. V. d. Baan te Melissant, bij D. van Lenten en M. Melissant te Stel lendam, bij J. de Boed, Gebr. Bevaart (13 X raak) en J- Mijs .te Stad aan 't Haringvliet en bij M. Volaart (weer zijn „03") en D. Kievit te Herkingen. Strombeek. Op 230875 begonnen ook 'de navluchten. 1790 duiven, rijp en groen. Werden gelost .om 7.30 uur te Strombeek met een -westelijke wind. Met 1200 meter per minuut heeft J. Mijs op nieuw een eerste van het concours. Iets minder snel zijn P. J. Huizer, B. Vissre (twee 'gelijk) en F. v. id. Valk Zn. even'eens 2. Vroege duiven 'Ook voor J. Bevaart te Stad aan 't Haringvliet voor A. Zoon en W. Notenboom te Dirksland. Verder voor J. V. Seters Zn. te Stellendam en C. Vroegindeweij te Middelhamis. J. de Boed had het snelste trio. C. Vreeswijk te Battenoord red de eer voor de Luchtbode te Herkingen, voor de liefhebbers aa'n 'de kust is 'het huilen. Te Ouddorp pakt J. Bakelaar de eerste aan de 108e prijs. Ondanks deze wind handicap 11 prij zen voor J. Smit te Stellendam. en even eens 11 voor de Com'b. Hoek van Len ten. Gebrs. Visser 14 stuks op lijst, A. de Gans en J. C. Wagner beiden 13 en dat was meer dan 'hun part. Door de latere aankomsten op het westelijk deel van het eiland sulit het concours pas op 971 meter. THOLEN Kerkdiensten Ten Anker. Woensdag 3 sept. 6.45 uur ds. G. Abma. Woensdag 10 sept. 6.45 uur ds. K. Vogel. Gasthuiskapel officieel geopend. Het ruim 500 jaar oude Gasthuiskerk in de Kerkstraat is thans geheel gerestaureerd en donderdagavond officieel in ge'bruik genomen. De opening werd verricht door de heer A. J. Kaland, gedeputeer- Het Centraal Bureau voor de Stil tiek deelt mede, dat volgens voorlJ cijfers het aantal verkeersongevf met dodelijke afloop en met persooil letsel in de maanden april t.m. juni f 13.800 heeft bedragen, namelijk inaj mei en juni resp. 4.100, 4.800 en 4.ll In vergelijking met het tweede kiT taal van 1974 is dit een daling vanif ongevallen. Per maand waren deii schillen tussen 1975 en 1974: april-I (13,5»/o), mei - 540 (10,2»/o). Het aantal verkeersslachtoffers |g| leden en gewond) daalde eveneens, i hl mindere mate. In het tweede 1 taal 1975 waren dit er 16.850, tegenJ 18.600 in dezelfde periode van 1974,j daling van 1.750 slachtoffers (9,4«!i De verdeling van deze slachtoffecl overledenen en gewonden is slechts f kend voor de maanden april en meuf niet voor juni. Tengevolge van oil vallen overleden in april 160 en inl 200 personen. Dit is een daling van rl 50 verkeersdoden ten opzichte vanj zelfde periode van 1974. Over de eerste zes maanden aldus het C.B.S. 25.450 verkeersoij vallen met 30.575 slachtoffers te zier.J 1974 waren de overeenkomstige len 27.750 ongevallen met 33.130 slaJ offers. Gerekend over de eerste iM maanden daalde het aantal ongeval met 8,3''/o en het aantal slachtoffers 7,7»/o. In de eerste vijf maanden van 1 war ener 895 verkeersdoden, tegeni)| 940 in dezelfde periodevan het voril jaar, hetgeen een daling van 4,8"'» be'l kent. Het aantal verkeersongevalleil vertoont derhalve een dalende tenèf Deze daling werkt in iets mindere ml door in het aantal verkeersslachtoüi en in nog mindere mate in het verkeersdoden. 'de te Middelburg. De 'Openingshar.ï ling 'bestond uit ihet verwijderen i een bordje .met vermelding „Gastli'j,^ 'kapel 1460, gewijd aan Sint Laurer.' De Gasthuiskapel zal gaan fungeren. 'gemeensdhapscentrum. Burgemeester J. E. van Boeyen cï] handigde de heer Kaland een tekeii van de Gasthuiskerk van de Bergen (j Zoomse kunstenaar Aad Bijsters, dank voor het verrichten van de ofj ning. OUD VOSSEMEER Teveel alcohol. Op 8 mei had C.|| na drankgebruik in Tholen met «ff auto gereden en na politiecontrole blïj; zijn promilage 1.41 te' zijn. Door defjv litierechter te Middelburg werd hij «t wege gestraft met een' boete van TA-B, een week voorwaardelijk gevangeKffi: straf met een proeftijd van 2 jaareneij' 'Ontzegging van de rijbevoegdheid v»?;^ 6 maanden, waarvan 3 maanden vo: waardelijk. Voorts kreeg hij log f| boete van 100,voor te 'gladde bï] den. C. B. bleek bij controle een te 'hebben van 1.8. Hij kreeg een wÖl gevangenisstraf en een voorwaarde:;^ ontzegging van 3 maanden met fe proeftijd van 2 jaar. N. van A. uit Poortvliet kreeg v spraak 'omdat niet 'bewezen werd, lijj hij teveel alcohol had gebruikt. kreeg hij een boete van 200,— om8|' hij verschillende aanwijizingen van politie niet qpvolgde. pzenden k( f september aerkorting lis koUekt zeer se ice m. V De groc öpste boni rland: -# Kiogstraat Tel. (010 rkeren v. .sgeld ten 13. Vrijdaga fopend. Nd "iter betal door COR VAN HARTEN 68 „Wat een onzin", gaat zij spottend verder. „Wat, een klinkklare nonsens. We gaan nog geen half jaar met me kaar; we zijn amper twee maanden ver loofd en nou ben je al benauwd dat on ze liefde sleur zal worden. Hoe moet het dan met al die andere stelletjes, die elke avond samen zijn? Gaan die uit sleur met elkaar om? Zitten die van louter verveling samen op een bank in de bos jes?" „Een landjongen kan nooit zo sterk naar zijn meisje verlangen als een zee- jorigen", zegt Leen resoluut. „Dat weet ik heel zeker. Ik verlang altijd erg naar jou, omdat ik je mis, dagen achtereen". „En als je bij mij bent „Dan is dat verlangen vervuld, dan kan ik weer bij jou vandaan, tenminste, als de reis niet zo érg lang duurt. Je zegt dat je mij begrijpt, maar dat, wat ik bedoel, begrijp, jij niet, kun je niet begrijpen". ,-,Ik mis jou ook dagen achtereen", antwoordt Bertha. „Dat schijn jij niet te kunnen vattenMaar ik wil nu naar huis, ik heb het koud". Het is werkelijk laat geworden. Leen krijgt slaap, hij heeft in geen dertig uur de kooi gezien. Ze komen op een open terrein, hier krijgt de bries weer vat op hen. Leen is opeens klaar wakker, maar hij rilt van de kou. „Het waait toch zo hard", zegt hij. Bertha is zo stil, hij wil haar stem ho ren, daarom zegt hij maar iets. Doch zij antwoordt niet. Leen zegt het nóg een keer: „Het waait toch zo hard. Bertha". Zij blijft staan, ze slaat haar armen om zijn hals, ze zoent hem onstuimig. Hij voelt haar koude gezicht en haar vochtige ogen. Bertha heeft stilletjes ge huild, en hij merkte het niet eens. Doch met een voor haar ongewone kracht trekt zij zijn hoofd tegen haar borst, zij is hartstochtelijk in haar liefde voor hem. „Jongen", zegt ze. „Laat er toch niets tussen ons komen, laat de zee niet tussen jou en mij komen. Ik zou het be sterven, écht Hij maakt zich zachtjes los, woelt met zijn vingers door haar zachte haren. „Wat ben je toch een dwaas meisje", zegt hij vertederd. „Er is niets tussen ons, helemaal niets. Ik hou zielsveel van jou, en ik wil ook graag varen en vissen. Dat zijn twee heel aparte zaken. De zee staat jou niet in de weg, en jij moet mijn werk, de visserij, niet in de weg staan. Als ik werkelijk zou moeten kiezen tus sen jou en de zee, dan koos ik jou. Echt waar". „Laat dan de zee gaan. Leen, toé O, in normale tijden zou ik .jou altijd bij me willen hebben; maar nu vooral, nu het oorlog is en er overal mijnen liggen.. Doe het dan voor mij..." Maar Leen laat zich niet vermurwen. „Later misschien", zegt hij ontwij kend. „Nu nog niet. Wij hebben drie mooie reizen gemaakt en nog niet één mijn gezien. Nog een klein rukje, dan is de teelt om. In het voorjaar trouw ik met jou, niet met de zee, hoor! Wat denk je wel? Hij brengt haar naar huis, daar brandt de kachel fel, hij heeft een rood buikje, er zit trek te óver in de schoorsteen, want de wind giert. „Ik barst van de slaap", zegt Leen. „Ik kom morgen niet vroeg uit m'n bed". Maar Bertha laat hem nog niet gaan. „Zeg dat je van mij houdt", beveelt ze. „Ik wil het weten". „Ik dacht dat je dit allang wist, maar goed: ik zal het nóg eens zeggen. Ik hou van jou. Bertha, ik zal altijd van jou blijven houden, tot m'n laatste snik. En er zal nóóit een ander zijn, geloof me". Beseft Leen wel wat hij zegt? Over ziet hij de draagwijdte ervan? Hij gaat weg, zet er stevig de stap in. Het is middernacht. Ver boven hem trekken logge, zware wolkenformaties voorbij in het maanlicht: het zwerk is in opmars. De wind zingt door de antennes op de daken, maar het is een krijsend concert. Ginds, op de zee, is de wind oppermach tig. Daar zijn de vele schepen, grote en kleine; trotse oceaanstomers en nietige vissershulkjes; alle zijn ze overgeleverd aan de brute kracht van de noordwester en aan het satanische spel van de woes te zee. Doch eensplaps laait een korte, felle lichtflits op in de richting van het t; strand; hij hoort een hevig en dreunei|,: geluiddan is het weer stil. Le-j: schrikt. Opeens weet hij de oorzaak vj de ontploffing: Een mijn! Hij huiv' Hij beseft plotseling aan welk ge\*' hij is ontkomen! Ofzou het moe'' zijn: voor welke ramp hij en zijn manning werden bewaard? Zou God dan toch naar hem ge''''': terd hebben? Naar de stem van Leer>^ van Leen van Klaartje, die nog eiff'' wijzer is dan zijn vader. Even komt het in hem op' om nu'; danken, in alle nederigheid. Even ma*: Maar dan recht hij zijn smalle wilskrachtige schouders. Wat loop' ''^1 hier nu sentimenteel te doen? Hij is mers veilig binnengekomen! In die nacht spoelen de losgcbei»;' mijnen bij tientallen aan op de N<?*'' landse stranden. EINDE I Wacht niet S>pbellen o\ geneesk kruiden KRUn Erasm Hoc (05980 [Jiur en b.g [iKruidenku kunt col

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2