R< Ro KitideA^aekfe •nieuws" Eilanden-nieows faniHieberichtea gele WEERPRAATJE DEZE ZOMER BRAK REKORDS Recordjaar 1974 „Slapen onder dons geen modegril^' PREDIKBEURTEN ZEELAND ZOMAAR EEN PLAATJE Stichting „In de Reciite Straat^' UIEN - UITVOER ■~.,-Jm Plattelandsvrouwen op excursie per Oom H Zal »pa Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 29 augustJ (van onze weerkundige medewerker) Een paar dagen vóór het sluiten van de markt, kunnen wij 'het niet laten al een voorlopige terugblik op de zomer te geven. Algemene conclusie: het is een best seizoen geweest met veel ups en weinig downs, vooral vanuit het standpunt van de vakantieganger, die nu eenmaai snel verliefd is op droo'gte, zonneschijn en lekker warm weer. „Profeet" Pruiksma in Boxum advi seerde bij het begin van de zomer lie ver een kampeerhuisje dan een kam- peertent -als tijdelijk woonverblijf te gebruiken. Hij was van meninig, dat zware stortbuien het genoegen van veel mensen zouden vergallen en achtte zelfs een ramptoestand voor de tuinbouw niet uitgesloten. Wat insiders al hadden gezegd 's winters geven de voorspellingen van Pruiksma meer houvast dan 's zomers werd ditmaal bewaarheid. Goed, er zijn wel eens zware buien gevallen: vorige week donderdag nog, maar die heb je haast in elke zomer en er was ge.en! enkele reden om daarvoor niet in een tent te kruipen. Komende winter beter dus Pruiks ma, en dan als het kan een verwach ting van een STRENGE winter mèt Elfstedentocht, want daar zit heel spor tief Nederland reikhalzend naar uit te kijken. Maar wij dwalen afde zo mer van 1975 staat in het middelpunt. Hier een overzicht van de records, die er zijn geibroken: De Bilt: 18 zomerse dagen met ma ximum temperaturen van 25 gra den of hoger achtereen (29 juli tot en met 15 augustus): record sedert op zijn minst 1848; De Bilt: 4 hittedagen met gemid delde etmaaltemperatuur van 25 graden' C of hoger achtereen (5 tot en met 8 augustus): record sedert 1719 (toen in de julimaand 10 van dergelijke etmalen, vastgesteld in Delft). De vliegvelden Deelen, Twente, het station Gorrerijk, stad Groningen en andere plaatsen in het oosten en noordoosten: 7 tropische dagen van 30 graden C warmer achtereen (4 tot en met 10 augustus): record over de voorafgaande 130 jaar, op zijn minst! Absolute records zijn niet gebroken. De landelijke topper blijft dus nog al tijd de 38.6 igraden C op 23 augustus 1944 in Wamsveld bij Zutphen. Dr. J. B. Thate, nu wonehd in Groot Dochteren was destijds waarnemer van het K.N.M.I. in Warnsveld, kan het zich nog goed herinneren. Het Zutphens Dag blad meldt, dat hij van 1940 tot 1950 als zodanig aktief was. „Ik herinner mij nog, dat het een aantal dagen zeer warm was. De mussen lagen, bij wijze van spreken, bij risjes dood in de dakgoot. Of de mensen het toen beseft hebben dat het zo warm was? Ach, het was oorlog en in de kranten stond niets over het weer te lezen en de radio zweeg ook dood. Wie de Engelse radio beluisterde hoorde die dag, dat de Amerikanen Parijs bevrijd hadden Volgens Dr. Thate zijn er sommigen', die die 38.6 graden C als een grap hobben beschouwd. Hij verklaart met grote stelligheid, dat zijn aflezing zui ver is geweest. Trouwens, diezelfde dag werd in Maastricht 38 graden C af gelezen. In het westen werd het lang zo warm, niet: Marken 32,7 graden C; Amster dam 30.8 graden C en Komwerderzand 30 graden C. Het kuststation Den Hel der kwam 20 maar nog op 32 gr. C 1. (Nadruk verboden) Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Vvi vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelbamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comoleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. BEEST IN HUID. Nadat een deken een! dag buiten had gehangen, stond bijgesloten igrote, grijs- groene insekt rechtop in de huid, van mijn onderliohaam. De dokter moest het er uit verwijderen. Gezien de afmetin gen is ook de dokter erg geïnteresseerd om welk insekt het gaat. Antwoord: Het is maar goed, dat u de huisarts er bij gehaald hebt, want als u er zelf aan getrokken had, was de kop Van dit dier achtergebleven. Het gaat hier namelijk om het gevaarlijke wijfje van de grootste teek die wij ooit gezien hebben. Vermoedelijk een bui tenlands exemplaar. Het zal wel in de deken zijn gekropen en heeft 's nachts een heerlijk maal tot zich genoimen, in de vorm van eenl portie mensebloed. Het mannetje van de teken die wij ken nen, laat daarna zijn prooi los. Het wijfje van deze teek houdt vast en boort haar kop steeds ^dieper in de huid. De teek verkleurt dan van grijs tot don kerbruin. In voorkomende gevallen (ook bij dieren) moet u de huid ter plek ke bevochtigen met olie, petroleum of tetra. Het dier gaat dan dood en laat dan na enige uren (bij grote exempla ren na enkele dagen) los zonder dat er een ernstige ontsteking ontstaat. Hon den en katten moeten geregeld nadat ze buiten' in een bos of onder de struiken zijn geweest, worden nagezien op klei ne teken, want die klimmen op takken en laten zich daar vanaf vallen op die ren. BITTERE KOMKOMMER. Is het waar, dat bittere komkommers ontstaan als er iemand op de ranken getrapt heeft? Antwoord: Dat is oeroud volksge loof, maar er klopt niets van. Onze komkommers zijn veredeld uit wilde soortgenoten met bittere vruchten. Een atavisme (terugslag) maakt, dat de bit tere smaak een enkele maal nog eens opduikt. Dat is dus een erfelijkheids- kwestie en heeft niets te maken met het trappen op, of knellen van ranken. Dat werd al bewezen toen men kom kommers kweekte langs touw ,gaas of rijs. Er kon toen niet op de ranken ge trapt worden en tocih kwamen af en toe bittere vruchten voor. De gele tros 'vertoont het verschijnsel het meest. In de kaskomkommers komt het vrijwel niet meer voor. GROENE VIJVER. Ik heb een vijver met eendjes. Helaas komt er een hardnekkige groene aanslag op de bodem. Is dat te voorkomen? Antwoord: IJ zult een keuze moeten maken tussen een natuurlijke vijver met gezellige eenden, of een kunstmatig schoon gehouden bassin. Er is namelijk geen beter middel om een sloot of plas hartgrondig te vervuilen en tot een modderpoel om te toveren, dan het houden van' eenden! Ze brengen allerlei vuil mee aan de poten als ze te water gaan, laten hun uitwerpselen er in op lossen, wroeten de oevers om als die niet verhard zijn, knaibbelen aan de beschoeiing en de waterplanten. U zult die aanslag af en toe kunnen wegvegen. Wilt u een helder feassin, dan moet u de eenden wegdoen. Maar in het laatste ge val zult u nog lanjg tabletten moeten gebruiken om het water helder te hou den, want uw vijver is thans volkomen besmet met algen. Die tabletjes zijn bij apotheker of drogist verkrijgbaar HOEVEEL WASPOEDER. Volgens mijn buren gebruik ik twee keer zo veel waspoeder als nodig is bij de wasmachine. Maar ik meet het af met een maatbekertje van de fabriek. Is dat dan niet goed? Antwoord: Het maatbekertje is wel goed, maar er staat bij u een extra, doelloze rand op die beker. Vult u dat maatbekertje nu tot boven aan toe, dan gebruikt u meer dan het dubbele van hetgeen nodig is. Vult u het tot de rand, dan doet u er circa tien procent teveel in. U kunt dus onder de rand blijven met dat merk. Er zijn ook fabrikanten die maatbekers verstrekken met maat strepen, maar die zijn vaak erg onop vallend aangebracht, zadat het publiek ze niet ziet en de bekertjes ook tot de rand vult. Dat is natuurlijk voordeliger voor de wasmiddelenmakers, want dan komt u eerder een nieuw pak halen. PKODUKTINFORMATIE. Is de Produkt Informatie Dienst zo iets als de konsumentenvoorliohting en toont het ook fouten aan? Antwoord; Neen, volgens onze in lichtingen verstrekt de zg. P.I.D. bro chures en vouwbladen van bepaalde fabrikanten over hun eigen produkten. Er staat weinig of niets in over de na delen en/of gebreken van die artike len. De uitkomsten van vergelijkende warentests vindt men er niet bij. Dat kan ook niet, want de Stichting Ver gelijkend Warenonderzoek (VWO, Leeu- wendaallaan 10, Rijswijk Z-H) noemt soms een merk beter dat niet bij de P.I.D. is aangesloten en' somt fouten op van artikelen waarover de fabrikanten alleen lovende woorden willen laten horen. U kunt zich beter wenden tot de objectieve VWO of tot de Consu mentenbond, Leeghwaterplein 26, Den Haag, en/of tot het Instituut Huishoud- technisch Advies, Jan van Nassau- straat 89, Den Haag. VLEES ZOUTEN. Ik las in een (andere) krant, dat je vlees eerst mooi bruin moet laten wor den' en dan pas zouten, anders zou het zout het vocht uit het vlees trekken. Ik heb het geprobeerd, maar dan is het vlees van binnen flauw en de jus veel te zout. Antwoord: Die tip was waarschijnlijk bedoeld voor het grillen, want als groot vlees of gevogeltje langzaam aan het spit wordt gedraaid of op een rooster wordt gegrild, vertraagt dit de vor ming van een korst. Het zout krijigt dan tijd om het sap uit het vlees te trekken, waardoor de sappigheid ver loren gaat. Het zelfde gebeurt als u vlees vroeg zout en pas later op de dag braadt. De beste methode voor u is: éérst boter in de pan laten sm.elten, on dertussen het vlees zouten en dan met een daarna het gezouten vlees in de braadpan aan alle kanten dichtschroeien U voorkomt dan het verlies van vlees- nat. Het vlees blijft sappig ert is overal gelijk van smaak. Uitzonderingen op de regel zijn wild, gevogelte en paar- devlees e.d., want die moeten wel een kwartier tevoren worden gezouten. GOLF VAN BISCAYE. Heet de gehele inham tussen Spanje en Bretagne nu Golf van Biscaye of alleen het zuidelijke gedeelte, zoals ik op de meeste kaarten zie staan? Antwoord: Oorspronkelijk is de „Gol- fo de Vizcaya" het diepe gedeelte van de Atlantische Oceaan, dat de noordkust van Spanje bespoelt ten noorden van BARNEVELD Geen enkele Neder lander ziet slapen onder dons nog als een modegril of rage. Dit is geibleken bij een landelijk re presentatief onderzoek dat onlangs is gehouden in opdracht van Irisette Ne derland, de leidende producent en le verancier van donsdekens en overtrek ken. Andere resultaten van het onderzoek wijzen uit dat nu 51''/o eert donsdeken zou willen hebben, vooral om redenen van gemak (bij het bedden opmaken) en oo^mfort. Bijna 80"/o zegt terzake van donsde kensbelang te hechten aan het goedkeu ringscertificaat van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Detze resultaten zijn bekend gemaakt aan de vooravond van het seizoen 1975/ '76 dat nu voor de deur staat. Op 'grond van het onderzoek en de verkopen in het absolute recordjaar 1974 voor het 7e jaar in'successie een verkoopstijging van plm. 40% wordt ook in het nieuwe seizoenl op 'gunstige ontwikke lingen gerekend. lirisette tekent hier echter bij aan dat het groeitempo voor het eerst sinds jaren mogelijk wel iets lager zou kun nen uitkomen, als| gevolg van de aan houdende reserve die het Nederland se publiek sinds enige tijd aan de dag legt bij de aanschaf van duurzame ge bruiksgoederen in het algemeen. Over de nieuwe mode voor -donsde ken-overtrekken verwacht men .dat de ze vooral romantisch zal zijn. Lieftalli ge bloemdessins in talrijke uitvoerin gen voeren de 'boventoon in vrijwel alle nieuwe collecties. Gewild blijven echter nog istgeds de meer tijdloze harmoni euze streepinotieven. Als bijzonderheid 'brengt Irisette een internationale pri meur met negen onorthodoxe dessins die exclusief door Yves St, Laurent zijn ontworpen. De volledige collectie van Irisette biedt het publiek in totaal 180 mogelijkheden -om kleur en fleur in het slaapvertrek te brengen. 31 AUGUSTUS ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. J. Codée, voorm. bediening H.A. en nam. dankz. H.A. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. NIEUWERKERK Herv. Kerk 11 uur ds. L. de Wit te Renesse Ger. Kerk N'kerk-O'land 10 en 5 uur de heer M. A. Lodder te Rotterdam Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen-Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. C. van der Meer en 6 uur ds. G. J. Rijks te Santpoort Ger. Kerk Gezamenlijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in de kerk aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. de Spaanse provincie Vizcaya. De golf is dus genoemd naar de Ba&kische pro vincie tussen de provincies Santander (westelijk) en Guipüzcoa (oostelijk tot de Franse grens). Omdat de zee er (vooral bij noordwestelijke stormen) zo 'geducht kan spoken, kreeg deze golf bij de zeelui eert ongunstige naam en door hun verhalen thuis verkreeg de Golf van Biscaye veel meer bekendheid dan de andere, aansluitende gedeelten van de Atlantische Oceaan. De naam Golf van Gasco'gne voor het water wes telijk van 'de Pyreneeën, en andere plaatselijke benamingen zijn hier min der, bekend of geheel in -het vergeet boek geraakt. Daarom wordt de gehele inham tussen Bretagne en Spanje ge makshalve wel eens met 'Golf van Bis caye aangeduid. Het 'grote, ondiepere, gedeelte dat zich mtstrekt van de mon ding van de Garonne tot Brest, heet oohter officieel Atlantische Oceaan. POT OF BAK? Wat is eigenlijk beter voor kamer planten, allemaal afzonderlijke potjes of samen in een grote plantenbak? Antwoord: Geen van beide. De plan ten die wij in onze kamers houden, staan er in een veelal véél te bedomp te atmosfeer, soms in eert met rook be zwangerde lucht die of veel te -droog of overdag te warm en 's nachts te koud is. Directe zonnestraling en re-gen wor den geweerd. Veel plantjes, die in de natuur beter 'gewend waren, voelen zich daardoor in de huiskamer niet thuis, komen minder goed in bloei of kwij nen weg. Afzonderlijk in potjes gezet, ko-men ze spoedig ruimte tekort voor hun wo'rtelgestel en vinden ze te wei nig voedsel. Beter is een plantenba-k, maar dan mag u slechts -bepaalde soor ten bijeen zetten, 'die -gelijke grond en 'gelijke behandeling (vocht, licht tem peratuur) verlangen. Voor uiteenlopen de verzorging zijn dus verschillende bakken nodig, 't Beste zijn -bloembakken buiten op balkon of vensterbank, voor of achter een raam dat open kan. Een andere oplossing is een plantenserre, waar de juiste temperatuur kan worden ingesteld en voor een -goed vochtgehal te kan worden gezorgd en waar niet gerookt wordt enz. BETONPALEN. Ik heb lelijke betonpalen met draad als scheiding tussen straat eri. voortuin. Hoe kan ik dat ruwe -beton verfraaien? Antwoord: Als u langs dit hek -geen 'groenblijvende -haag mag planten en het 'hek niet mag vervangen, -kunt u het -beton -borstelen met een staalborstel, daarna polijsten en dan met beton- verf kleuren. f* t«It duizenden «jMaoé*! en wordt op Ooeree-Overflakkee so Koed ate huia-iian-huls gelezenl Op 17 sept. zal in de Geref. Kerk te Stellendam door ds. A. Vreugdenhil te Rotterdam het onderwerp „God en de Wereld" worden ingeleid. De avond wordt belegd door de Stichting „In de Rechte Straat". Ds. van Kooten. Herv. predikant te Goedereede zal een inlei dend woord spreken. De avond begint om half acht. iB bat blad ^maa: «rar In de periode van 30 juni t.m. 2 augustus 1975 werden de volgende hoe veelheden uien uitgevoerd: West - Duitsland 5.086 ton België 814 ton Engeland 698 ton Ierland 360 ton Frankrijk 661 ton Zweden 4 ton Denemarken 50 ton Zwitserland 3 ton Oost - Duitsland 1.446 ton Midden - Afrika 1.043 ton U.S.A. 5 ton Thailand 105 ton IJsland 45 ton West - Indië 243 ton TOTALL 10.563-ton Een leuk kiekje deze week van een kostelijk ventje in voetbalcostuum wiens naam en adres we weer graag zullen vernemen! Op de foto van vorige week waren te zien Nanda Brands (midden), Carlina Prince, 2V2 jaar en haar nichtje Karlna Verwey, de eerstgenoemden uit Oude- Tonge, het laatste meisje uit Nieuwe- Tonge. Dat berichtte ons Trudi BiJ uit Oude Tonge en mevr. Bruggej uit de Verolmestraat in Nieuwe tJ Ook belde nog een kraamverpleegsl maar de aantekening die we daaj maakten is zoek geraakt. Graag zullen we weer een held reacties ontvangen op bovenstaa( foto. GOEDEREEDE: De dames van de afd. Goedereede - Ouddorp van de Nederl. Bond van Plat telandsvrouwen gaan dinsdag 9 sep excursie naar Museum „Boymans- Beuningen" te Rotterdam. Daarna ii| in „Deltapoort" koffie gedronken. Men kan zich nog opgeven voort name, a 10,bij Mevr. Witte, 1 (01878) 1556 of mevr. Voogd, tel. 1318. 1 al.... 2 .al... 3 ..al.. 4 ...al. 5 a 1 6 a Beste meisjes en jongens! Deze week schrijf ik voor jullie het laatste raadsel van augustus op. Ik heb dit radasel ko-rt en gemakkelijk ge maakt, om niet lang te moeten zoeken naar de oplossing. Hebben jullie de op lossingen van deze maand, dan weten jullie, -dat er kan worden ingezonden. AUGUSTUSRAADSEL 5 1 1. Zecharja en Aziël met nog anderen lieten zich horen met luiten op (1 Kron. 15). 2. De 'kreupele bij -de tempel vroeg aan Petrus en Johannes o-m een 3. Van de kale berg, die opwaarts naar Seïr 'gaat, tot toe (Jozua 11). 4. Verloor zijn leven in -de strijd tegen zijn vader. 5. De zonen van Eli waren kinderen zij kenden de Heere niet (Samuel). 6. 'Plaats waar David de Syriërs ver sloeg, 2 Sam. 8. Dit is dan het laatste augustusraad- sel. Van de zes gevraagde worden zijn al een paar eendere letters ingevuld, zodat het weinig moeilijkheden zal op leveren -bij het oplossen'. Er zijn deze week geen brieven te -beantwoorden. Het is wel eens goed om jullie ruimte in de krant te vullen met iets anders. Laat ik -dan enkele -dingen onder jul lie aandacht brengen. Wanneer we teru-g zien op 'de vakan tie, dan moet ik zeggen, dat grote en kleine mensen no'g veel moeten leren. De meeste mengen -gaan op reis om een' mooi stukje natuur te zien. Op- andere plaatsen is het meestal mooier dan in de eigen plaats. Het vreemde trekt al tijd aan. Zie de grote drukte op -de westkapel- se dijk. Deze dijk is zeer bekend gewor den in de Tweede Wereldoorlo-g. Door zware bommen is -die sterke -dijk kapot gemaakt, want de Duitsers moesten' van het eiland Walcheren worden ver jaagd. Het treffende aanvalsmiddel was het water. En het water kwam! Het 'groef een -breed én diep -geul -door het 'gat in de dijk. Ik zal het nu niet heb ben over de vele mensen die door het water de -dood von-den, vrienden en vij anden. Dat was -heel erg. Op die dijk staat een tank, -die aan de strijd heeft meegedaan. Meedogen loos werd er mee -geschoten, vuur en verderf zaaiend. Die tank heeft nu niets meer te doen dan de mensen te her inneren aan de wrede oorlog, -die zich daar heeft afgespeeld. Geen wonder, dat velen bij -deze tank een -kijikje ne men. Kinderen klauteren er op; het is nu een gemakkelijk monster, die niet meer kan -blafferi. Er waren foto's -ge maakt en 'groepen mensen staan er een tijd -bij stil. Mooi kun je dat oorlogstuig niet noe men, maar -het heeft zoveel te vertel len, en daarom trekt het bezoekers. Het s-pree-kt vanzelf, dat in -de nabij heid van alles wordt verkocht aan de hongerige en dorstige toeristen. En wat zien we nu? Het lijkt wel of je bij een vuilnisbelt bent. Het ligt er bezaaid met lege patatzakjes, plastic bekertjes, blikjeseen troep van belang. De mensen smijten de rommel maar neer. Het is een vreselijk gezicht! Dan vraag je je af: Moet -dat nu zo? Hebben de mensen helemaal geen fat soen meer?Toen ik zo oud was als jullie nu, kwam men met het volgende rijmpje, dat netjes stond geschilderd o-p bordjes bij de ingang van een bos. Er stond 'het volgende te lezen: Laat niet 'als dank voor 't aangenaam verpozen De eigenaar van 't bos -de schillen en de dozen. Dat was duidelijke taal. M^r heeft 'het iets -geholpen? Ik meen van heel, -heel weinig. De mensen smijten de rommel nog maar neer. Aan het „aan genaam verpozen" denkt mert niet eens. En zo -gaat het op plaatsen, die be zienswaardig zijn, maar oo-k op de stra ten. Alles wordt maar neergesmeten. „Daar is de opruimingsdienst voor," -denkt men. Ja, maar die opruimings dienst zou er eigenlijk voor dat soort spul niet nodig moeten zijn. Als de ouders vari jongsaf de kin-de ren er op wezen, dat de rommel niet -op de grond geworpen moet worden, zo-u men al aardig in de goede richting gaan. Maar vele ouders letten er niet op; ze -gooien ook alles wat niet meer te gebruikeri is op de -grond. Over de papiertjes -die in sommige 'kerken op de grond liggen, zal ik maar zwijgen. Daar is al eens meer over ge schreven. Ik weet niet precies hoe het op dit moment in de kerken gesteld is. Dat weten de kosters wel. Als die een boekje gingen opendoen, zouden we misschien verschrikken. Maar goed, ik weet het ^cht niet, of er al vooruitgang geboekt is op dat ge bied. Het zou hard tij-d worden. Nu nog iets wat me in -de vakantie is op-gevallen. Dat is nog erger -dan het vuil -op de grond. Ik ben eert tijdje in een zomerhuisje geweest. Op het terrein stonden veel van -die huisjes; niet als soldaten in het gelid, -en als caravans op rijen, maar netjes verspreid, met -groen en b-omen tussen de huisjes. Het was bij het strand, en nu het zulk heerlijk zomerweer was, trok het strand geweldig. Dat is te -begrijpen. Dag voor dag werd -het strand opge zocht. Maar dat gebeurde ook op zon- da-g. Deze dag werd precies eender doorgebracht dan de rest van -de dagen van de week. Als ik goed heb op'gelet, 'gingen er slechts uit een paar zomer huisjes de mensen naar de kerk. De mensen uit de vele andere huisjes de den of 'de zondag ook een dag van hen was. Bij al het goede, dat hun werf! schonken, -de vakantie,-het mooie s de prachtige omgeving, kon er nietl dag worden afgezonderd -om Mffil kerk te gaan, om daar de woordenj levens te horen. Is dat niet vreselijk erg? Deze mensen waren -geen barbil Ze waren netjes en -beleefd en het f -helemaal ge-eri rommel bij hun huLJ zij waren dag voor da-g erg m harde muziek werd niet -gehoord, m\ ze leefden zonder aan God te Ze hadden met God afgedaan. Hctil ■of de Heere niet meer bestond. Dii vreselijk erg! Wat moet er van i volk terecht komen, dat zo het le| doorgaat? Men moet wel aannemen dat 1 mensen vanaf 'hun kindsheid nooit J over God -he-bben -gehoord. Ze m Zijn Woord niet, en ze weten niet ij God van ons eist. Het zijn heiden die zich om 'God niet bekommeren, f Zeridelingen gaan uit naar verre t 'den om daar de heidenen -bekeniij maken, dat er één God is. Die hel en aarde -gemaakt heeft, en die -heeft gesohap-en om tot eer van Naam te leven. Dat is een goed ^'.■l| Maar wat zou -het hard nodig zijii| in ons land overal heen aan zendl'.il gaan doen. Het volg gaat verlorens -dat het geen kennis heeft. Wat zou ik daar nog meer van J gen! Het zou één jammerklacht worij Meisjes en jongens, de meesten' jullie zijn van jongsaf bekend i maakt met de Heilige Schrift. De n<j ten -van jullie zullen ook wel zijn. Als dat zo is, dan zijn jullie! -gezegend. Duizenden kinderen wej van niets; ze horen er thuis niet i'l ook niet op school, en -de kerk keir| ze alleen van de buitenkant. Als dat zo is, dat jullie met Go^j Zijn dienst bekend zijn gemaakt, zou ik willen zeggen: -Gaat niet i zoals zoveel duizfenden, -die zich God niets aantrekken. Erkent de H«| bij alles wat jullie doen. Verlaat f dienst van God toch nooit. Wat zou] van ons volk overblijven, als zij, -de waarheid zijn grootgebracht. '1 met God zouden gaan breken, en f Heere vaarwel zouden zeggen? Luistert niet naar hen, die jullie vi God zoeken af te trekken. Durft gefj te zeggen, dat -het zonde is om naar God te luisteren. De -geboden» Heeren moeten ons lief zijn. En ku* we Zijn geboden niet -bewaren, moeten wij Hem vragen of Hij onsji kracht zou willen schenken, om in 'J we-gen te wandelen. Ons gebed iiii*| ■dan zijn: Heere, maak mij Uwe wegen Door Uw Woord en Geest bekenij Hierbij zou ik het willen laten v« deze week. Nogmaals zeg ik dan: Het is in^f'l -den. Graag jullie werk posten vóór'jf volgende week zaterdag. De vriendelijke -groeten' van julK \-u 8 V Pbevrag (o:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6