Zonnebloem van 4.t2 meter I Engelse Whippets hazewindhoHden winnen ook ep Flakkee snel aan populariteit Levis jaargang Vrijdag 29 augustus 1975 No. 4417 CHR. STKEEKKLAD OP GEREFOKB/IEEÏRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond A U ^e zonen van Kuyper in wurggreep van Rome KRAMER VOOK MOOmBE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad iüddelhamis tJK P^OLTGENSPLAAT Muziekver. „Apollo"' en „Amicitia" Dirksland bereiden taptoe voor Orgeibespelïilg Ooitgensplaat VOLLEYBAL Toernooi Intermezzo om Boekanier Trofee WANDKASTEN aan te bouwen vanaf 1 m. tot zolang U maar wilt en ruiimte hebt. Won IN IN Rl cïïfïS^. Sommelsdijk l^orgen, zaterdag opening van de oefenbaan in Dirksland BEZOEKT ONZE Automobïeien-verkoophal OOK OP VEIJDAGAVOND GARAGE KNöPS I LANGEWEG 113 iiiiiiuiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiinnminiiiiiHiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!! MIDDELHARNBS TEL. 01870 - 2043 Raad IVliddelharnls s Onwettig besluit niet uitgevoerd Stellendam Concertmiddag in IVliddelharnis TOYOTA tip van de week AUTO'S POSTBOX 8 a IküDDKLilIAENIS Bedactia en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629 -^ Na 5.30 uur (01870) 3392 Giro 167830 ABONTJEMENTSPEIJS 6,53 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Ize leii 'wie na een tijdje in het feuitenland geweest te zijn, weer in ons land te- «Ekeert valt het op hoe onrustig het in ons land geworden is. Het lijkt net alsof ons land de vergaartbak is gewor den van alle onrust die de wereld ken- aierkt, iNergens is meer houvast te tiespeu- Ki Over de meest fundamentele zaken fe'ons letven kenmerken wordt bijna niet meer gesproken. Integendeel, be vangen door een! verbijsterende blind heid blijven we streven naar een sa- senleving waarin we de moeite en het «rdriet, die ons volgens de Bijbel ons hele leven zullen vergezellen aan de nt hebben weten te zetten. i)p zichzelf is daar geen enkel be- bar tegen. Integendeel. Wel is echter L groot belang welke weg we daartoe Êlaan. Het is de grote waarde van het ö'otestantisme dat het vanuit de duis- mis die de Middeleeuwen kenmerkte weg heeft aangewezen', hoe we tot In redelijke samenleving zullen kun- |n komen. Velen in ons volk erken-* Jn die waarde hiet meer. Zij menen, dat de situatie in de wereld zo ingrij pend is veranderd, dat het Protestantis- f niet meer kan functioneren. De nor- iën en waarden, die het vanuit de Bij- K aandroeg werden terzijde gescho- £i en we zijn op zoek gegaan naar Jfeuwe. Nieuwe normen en waarden', die ons geschikter voorkomen. Toch laat zich het Protestantisme niet zo snel op zij zetten. De eeuwenlange gereformeerde prediking heeft niet na- ilaten diepe voren te trekken in ons ^ken en gedrag. Velen zijn er nog, Je hoewel zij zich graag sieren met het etil<:et „progressief" toch in hun gedrag de uiterste konsekwentie daarvan niet iumnen of willen aanvaarden. Dat blijkt ook in de ruzie die nu ont staan is in het CDA. Een ruzie die de moeilijke situatie waarin de AEP zich in de loop der jaren heeft gemanou- vreerd volop aan het licht bnengt. Het het verre verleden aangegane mon- ^rverbond met de Rooms-Katholie- fe heeft in de loop der jaren ertoe ge leid, dat deze partij haar eigen identi teit steeds meer verloor. Het voortdu rende hinken van de leiding van deze partij tussen liberalisme en socialisme droeg er verder toe bij, dat de kiezer in steeds groter getale van haar ver vreemdde. Als redmiddel, als een im puls voor een nieuw ontwaken zou 'het CDA moeten dienen. In de gedachten van velen zag men de duizenden al weer Zandpad 86 - Middelhamis TeL (01870) 26 70 toestromen, die wars van liberalisme en socialisme eindelijk onder de para- pluie van het CDA v/eer een beslissen de maohtsfator in ons huidige politieke betsel zouden vormen. Maar ziet op de drempel van dit nieu we tijdperk stort het hele droombeeld ineen. Aantjes weigert de laatste resten van hetgeen nog herinnert aan de eigen identiteit van het evangelie op te rui men en plotsklaps staat de A.R.P. voor de meest dramatische beslissing die zij ooit in haar bestaan heeft moeten ne men; zal zij kiezen voor het beginsel, of zal zij kiezen zoals zovelen voor haar reeds gedaan hebben, voor een pragma tisme, dat in ons land al zovelen heeft betoverd? Daarnaast speelt in het gebeuren nog een geheel andere overweging. Van zui ver politieke aard. Immers onder leiding van prof. Steenkamp, de voorzitter van het C.D.A., mag verwacht worden, dat het C^D.A. duidelijk links van het mid den aan de zijde van de socialisten te recht zal komen. Wat betekent dat de A.R.P. definitief de V.V.D. als een toe komstige coalitiepartner zal moeten af schrijven. In dat geval zal de A.R.P. veroordeeld worden om altijd de rol van bijwagen in het C.D.A. te spelen. Een weinig aan lokkelijk vooruitzicht voor een partij, die eens staatsmannen aan de wereld leverde. Inmiddels zien we de geschiedenis zich herhalen. Dwong Aantjes Biesheu vel tot aftreden door de laatste te wil len dwingen met de P.v.d.A. in zee te gaan, nu staat Aantjes voor dezelfde keus. Of kiezen voor het C.D.A. en daarmede voor de P.v.d.A., of verdwij nen van het politieke toneel. Een tus senweg lijkt ons niet voorhanden. •s»»!aassss!WSSS»aKssssssss»ai»isss^^ NIEUWE TO'NGE angep" nas >ruislo»- iuur evorde' appenf rotC' Iken if<- botspr* iratoriu: ere!?en» ictie vï del»' larde bra!" ter w'" leidsz^f Eadias'; Mantaf' ^r staan her en der heel wat zonne bloemen te kijk maar in Ooltgen'splaat, fcy de fam. A. Kroon-Jelier in de Pieter Biggestraat staat wel een héél (grote...! De meest forse van de vier meet maar liefst 4,62 meter en dat lijkt ons een formaat dat men niet zoveel tegenkomt. De overige zijn 4 meter, 3.80 mtr. en 3.94 mtr, dat alles van zaadjes die bij Ter Meulen zijn gekocht en half april in de grond werden gestopt. De bloemen werden al vroeg gestut maar dat is de enige extra behandeling die ze hebben ondergaan. Mevr. Kroon zit met de 7 weken oude baby en het hondje op de voorgrond tegen het decor van de reu- zenbloemen. De muziekverenigingen „Apollo" uit Nieuwe Tonge en „Amicitia" uit Dirks land foerei(ien een' gezamenlijke taptoe voor die op 20 septemiber in Nieuwe Tonge en op 27 september in Dirksland uitgevoerd staat te worden. De taptoe's zullen worden omlijst met ook de mede werking van de minirettes^ de majo rettes en de 'drumbands van de beide korpsen. Het Nieuwe Tongse Apollo" voerde ook vorig jaar met een korps van Voor- ne een taptoe op en dat werd een der mate succes dat wordt getracht daar een jaarlijkse traditie van te maken. „Amicitia" werd graag bereid gevon den eraan mee te werken en samen zullen de korpsen op genoemde dagen' zo'n 150 deelnemers op de been brengen. In Nieuwe Tonge wordt de taptoe gehouden op het parkeerterrein aan de Hertog Jan van Beierenlaan dat sfeervol verlicht zal worden. Een heu se lady-speaker zal de programma on derdelen aankondigen. Die bestaan uit een optreden van de beide korpsen in dividueel en een tgezamenlijk optreden. Ook de minirettes, majorettes en drumbands zuUeh zich allerminst on betuigd laten. Op 27 september zal de taptoe in Dirksland worden opgevoerd op het ter rein van 'de fa. Gijs van Dongen op het Spui. Later hopen we op een en ander nog nader terug te komen. Op zaterdag 6 september a.s. orga niseert konsertkommissie „Organurh" uit Gorinchem een orgelbespeling in de Ned. Herv. kerk te Ooitgensplaat. Deze orgelbespeling zal worden gegeven door Frans van Tilburg. Aanvang: 20.00 uur. Op het programma staan o.m. de vol gende werken vermeld: Toccatine over Psalm 66 van Jan Zwart, Preludium en fuga van J. S. Bach, 2e sonate van F. 'Mendelssohn, Suite van J. Stanley, Toccata van A. Renaud en aan het slot een improvi satie van de organist. Volle,dige programma's kunt u 's avonds aan de kerk verkrijgen. Kerk open: 19.30 uur. OOLTGENSPLAAT Zitting ■pedicure in Groene Kruis- gehouw. De eerste dinsdagmiddag van de maand houdt de pedicure mevrouw W. Hoogendijk-Legierse zitting in het Groene Kruisgebouw, Nieuwstraat 10, van nam. 2 tot 4 uur. De eerstvolgende zitting is dus dinsdag 2 september a.s. Huis-aan-huis-aktie voor donateurs. In de week van 1 tot en met 5 sep tember a.s. wordt er een huis-aan-huis aktie gehouden door de bestuursleden van de Burg. W. M. v. d. Harst-drum band" te Ooitgensplaat, voor het wer ven van donateurs. Het devies luidt: „Steunt uw drumband". Als voorbereiding op het komende volleybal seizoen start „Intermezzo" op zaterdag 30 augustus a.s. in de Olym- piahal te Middelhamis met een toernooi voor de lagere senioren klassen, waar in gestreden zal worden om de Boeka nier Trofee. Deze wisselbeker, vorig jaar toeschik baar gesteld door Bar Taverne „De Boekanier", is momenteel in bezit van Kangoeroes (2e klasse dames), Mevo (3e klasse dames). Volley '68 (3e klasse he ren) en Kangoeroes (4e klasse heren). Door Intermezzo zelf wordt deelgeno men in alle vier de poules met één team. Het toernooi begint om 12.00 uur en zal tot ongeveer 18.45 uur duren, waar na direct de prijsuitreiking zal plaats vinden. Aan dit druk bezette toernooi zullen de volgende teams meedoen: Hoekse Waard - Westmaas - HoUe- mare - Zwartewaal - Smash '66 Al- blasserdam. Animo Roterdam, Sparta - Middelharnis - Kangoeroes - Oostvoor- ne. Volley '68 - Vlaardingen - Mevo - Zierikzee, Kapasi - Rijsoord en Inter mezzo - Middelharnis. OOSTDUS 53-61 Onder de vele honden in het Flakkee- se zullen zich naar schatting zo'n dertig Wliippets bevinden en dat doet tenmin ste twee bewonderaars heel veel deugd! Het zijn de heren C. Loggen en W. de Berg uit Dirksland die zeer binnenkort de „Flakkeese Windhondenvrienden Vereniging" op gaan richten. Sterker nog, morgen wordt in Dirksland de oefenbaan geopend in het beschikbaar krijgen en de inrichting waarvan bo vengenoemde heren een groot aandeel hebben gehad. Het is de tot dusver on gebruikte ijsbaan langs de Westhaven- dijk die van de gemeente kon worden gehuurd. Privé hebben beide heren er een echte trainingsbaan van gemaakt. Zaterdagmiddag om 3 uur wordt die door wethouder van Dis geopend, maar de snelheid van de wethouder zal ver bleken bij die van de dan aanwezige honden want een Whippet die op dreef is loopt zo'n zestig kilometer per uur...! Dat en de atletische bouw van de hon den vormen voor de liefhebbers de grootste charmes van de ras Whippet, een van origine Engelse hond waarvoor bij aanschaf gemiddeld zo'n driehonderd igulden moet worden betaald. Duivenmelkers laten hun duiven vlie gen en Whippethouders laten hun hon den rennen. Dat is een' redelijk verge lijk en beiden toeleven daar een grote vreugd aan. Een Whippet met stam boom die met goed gevolg aan de courses meedoet die van maart tot november vrijwel wekelijks worden ge houden krijgt na 3 wedstrijden een ren-certificaat waarop al z'n antece denten staan vermeld. De besten onder hen plaatsen zich voor de landelijke- gevolgd door de Europese kampioen schappen. Niemand hebtoe overigerts de indruk dat het daarin lom grof geld gaat want de premies die te verdienen zijn belopen slechts wat tientjes, dik wijls niet eens voldoende om de reis kosten er lUit te halen. Zaterdagmiddag is in Dirksland een oefenwedstrijd te zien waaruit men de indruk krijgt hoe het in echte courses toegaat. De Nederlandse Whippet-kam- pioen len de reserve kampioen Van de Zeeuwse Vereniging zullen er te zien zijn en er zullen ook Afghanen, Salu te's, Slougi's, Berzoi's en een Grey- faond aanwezig zijn. Gemuilkorfd (opdat ze elkaar aan de finish niet zullen bij ten) en met een wedstrijddekje op zul len ze op z'n hardst achter de lege ha- zenhuid of iets dergelijks aanrennen. Dhr. Loggen met zijn twee Whippets. Voor het met flinke snelheid voortbe- w^egen van de „prooi" zal door een bromfiets-motor worden gezorgd. Het principe van de rennen is dat de hon den achter een prooi aanrermen. Zeer beslist wordt dat geen levend dier maar een' huid o.i.d. die in het 350 meter lan ge circuit wordt voortbewogen. Het bezit van een echte Whippet is een exclusief bezit dat overigens niet van de mate van gevuldheid van de por- temonnaie behoeft af te hangen. De in oprichting zijnde Vereniging en de aan wezigheid van de oefenbaan maakt het voor een groter putoliek mogelijk zich in deze sport te begeven. Het menu van de Whippet bestaat uit rundvlees, droog voer en pens en hij heeft veel aandacht, veel training en veel ruimte nodig. Zó propageert dhr. Hugenholz, voorz. van de Ned. Whippetclub dan ook het be zit van de Whippet: „Wanneer V en uw omgeving bij hem passen, en V kunt bieden wat hij nodig heeft is de Whippet een heerlijk bezit!" Inlichtmgen worden door dhr. Hugen holz (Hindelaan 4, den Dolder) graag en gratis verstrekt; tel. 030 - 785515. Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van a.s. donderdag avond is een schrijven van het college van B. en W. gevoegd. Het college laat daarin de raad weten dat het raads besluit van 7 aug. tot het in beroep verlenen van een bouwvergunning aan de fam. van Es te Nieuwe Tonge, niet ten uitvoer is gebracht omdat be doeld besluit naar-het gevoelen van het college in strijd met de Wet is geno men. Hoofdleidster Nu per 1 aug. ontslag is verleend aan de hoofdleidster van de Openbare Kleu terschool te Sommelsdijk, mej. Ma Ajong (i.v.m. haar vertrek naar Suri name) is een oproep geplaatst ter ver vulling van de daardoor ontstane va cature. Op een zevental oproepen is slechts één sollicitatie ontvangen. B. en W. wijzen er overigens op dat deze geringe reactie een landelijk verschijn sel is. „De verantwoordelijkheid en de betrekkelijk geringe hogere beloning van de hoofdleidster zijn de factoren die velen ervan weerhoudt deze lei dinggevende positie te verwerven", me nen B. en W. Het college stelt voor de enige sollicitante, mevr. A. N. Paap te Zoetermeer te benoemen. Zij heeft 6V2 jaar ervaring als leidster en' 3 jaar er varing als hoofdleidster. Aankoop sportvelden De raad zal worden voorgesteld over te gaan tot aankoop van de terreinen in de van Pallandtpolder die door de voetbalver. Flakkee worden gebruikt. Het gehele perceel heeft een opper vlakte van 5.21.93 ha. waarvan plm. 3.26 h.a. aan „Flakkee" wordt ver huurd. De eigenaar van de igrond is bereid de grond, inclusief alle vergoedingen te verkopen voor 162.500,waartoe B. en W. de raad voorstellen. De huur die aan Flakkee berekend wordt kan dan van 250,tot 400,worden opge trokken. Subsidie reis invaliden B. en W. stellen de raad voorts voor een maximum bijdrage van 250,te verlenen aan de afd. Goeree-Overflak- kee van de Alg. Ned. Invalidenbond t.fo.v. de in samenwerking met de afd. Schouwen - Duiveland te houden bootreis met igehandicapten. Vakantiewoning Tenslotte stellen B. en W. voor, in navolging van de gemeente Goedereede een subsidie van 2000,toe te kennen aan de Stichting Vakantiewo ning voor gehandicapten. De Stichting beijvert zich, zoals bekend, op „de Klepperstee" te Ouddorp een aangepas te vakantie-woning te bouwen, wat, zo zeggen B. en W., aller sympathie ver dient. MIDDELHARNIS Hervatting repetities. De zangver eniging „De Lofstem" hoopt d.v. dins dagavond 2 sept. haar eerste samen komst weer te houden, zoals gebruike lijk in het verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente te Middelhamis. Wij zingen psalmen en hazeu liede ren nog vierstemming, in de oude zet ting. Nieuwe leden zijn welkom. Bedankt. Ds. J. den Hoed van Slie- drecht heeft gemeend te ^moeten bedan ken voor het beroep naar de Herv. Ge meente alhier. De Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo" te Middelhamis-Sommels- dijk zal op zaterdag 30 augustus a.s. te Middelharnis een! .muziekmiddag ver zorgen. Aan deze dag werkt mee de muziekvereniging ,,Ons Genoegen" uit Rockanje. Deze vereniging maakt om streeks vier uur een mars door de ge meente. Zij vertrekken vanaf de par keerplaats Holland-Zeeland. Om half vijf volgt dan een concert van „Sempre Cresendo" o.l.v. de heer W. Vemooijs. Om kwart over vijf verzorgt „Ons Genoegen" een concert o.l.v. de heer J. Jongejan. Deze concerten vinden plaats aan de jachthaven, voor het timmerbedrijf van de firma S. B. Jon gejan. Prima ingereden is deze auto met z'n 22.000 km. Plij is van 1974, deze prachtige gele Toyota 1000 speci aal. En de prijs 6750,met 6 mnd. volledige garantie. LIES VAN DER VELDE De betrouwbare garage voor nieuwe en gebruikte Ook voor reparaties, uitdeuken, spuiten enz. OUDE WEI 20 - TEL. 01877 - 1874 DIRKSLAND (Bij Victoriahallen)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1