Het eerste schot Nieuiurs uit de kerken Ned. Vereniging van huisvrouwen nieuwe kollekties DE MEEUWEH SCHREEUWEN GELUK! GEXUK! Teraardebestelling de heer G. C. Vreugdenhil INGEZONDEN Black is Black Andere naam voor VOLLEYBAL Volleybalseizoen nadert Conny Wielaard, ondanks pech snelste zwemster van het Eiland Deja fabrics showt in Sommelsdijk Aanstaande zondag aangepaste kerkdienst AFD. DIERENBESCHERMBtl Engelse basset zoekt z'n baas Afscheid gemeente werken Raad Goedereedef vergadert a.s. donderdag Bladz. 2 „EJLANDEN-NIEUWS" Dinsdag 26 augusti,;^^ MIDDELBURG Zaterdag 23 augustus vond te Middel burg, onder zeer grote belangstelling, de teraardebestelling plaats van wglen dhr. G. C. VreugdenhU, in leven Direk- teur van Gemeentewerken te Dirksland. De rouwdienst, welke werd gehouden in de „Zuiderkerk" der Ger. Gemeente, werd geleid door de plaatselijke predi kant, ds. G. A. zyderveld. Onder de vele aanwezigen bemerkten wij o.m. ds. P. Blok van Dirksland met het grootste ge deelte van de kerkeraad, ds. H. Rijksen van Zoetermeer, ds. N. W. Schreuder van Goes en de Herv. predikant van Dirksland, ds. M. v. d. Linden. Burgem. H. Bos van Dirksland en diens echtge note, de vrijwel voltallige gemeenteraad van Dirksland, de gemeentesecretaris, dhr. B. Kolbach, het gemeentepersoneel, vele afgevaardigden van kerkeraden der Ger. Gemeenten op Flakkee. In de kerk. Nadat ds. Zijderveld was voorgegaan in gebed, las hij Openb. 14. N.a.v. het dertiende vers sprak ds. vervolgens over het grote geluk dat br. Vreugdenhil thans is ten deel gevallen. Zalig zijn de doden, die in den Heere sterven. Spreker schetste het leven van de overledene en wees op de genade, welke in zijn leven verheerlijkt is geworden. Spreker wees op de ernstige roepstem, welke ook uit dit sterven spreekt en bad de weduwe, kinderen en kleinkin deren de ondersteuning des Heeren toe. Met het zingen van Ps. 73 12 en dank gebed werd deze rouwdienst besloten. Op de begraafplaats. Vervolgens begaven de vele belang stellenden zich naar de begraafplaats, waar in de aula allereerst het woord werd gevoerd door ds. Zijderveld. In diens toespraak betrok hij ook de zoon van de overledene, ds. C. G. Vreug denhil te Irian Yaja, die niet aanwezig kon zijn op de begrafenis! van zijn va der. Na een ernstig woord van vermaan en troost, werd vervolgens het woord gevoerd door Burgemeester H. Bos van Dirksland, die gewaagde van de wee moed, die in Dirksland is tengevolge van het overlijden van dhr. Vreugden hil. Spreker tekende de overledene als een zeer beminnelijk mens, die als di- rekteur van Gemeentewerken voor zijn personeel meer een vaderlijke vriend, als een chef was. Namens de Scholengemeenschap „De Driestar" te Gouda, waarvan dhr. Vreugdenhil vele jaren bestuurslid ge weest is en als voorzitter van de Zen- dingsdeputaten der. Ger. Gemeenten, in wiens dienst ds. C. G. Vreugdenhil is uitgegaan, sprak vervolgens ds. H. Rijk sen van Zoetermeer. De mens, van een vrouw geboren, is kort van dagen en zat van onrust. Maar de mens, welke uit God is geboren, is niet kort van dagen, maar zal uit genade, eeuwig leven! De Heer G. H. Verwey uit Den Haag sprak als Deputaat Hulpverlening Kerk bouw, van welk Deputaatschap dhr. Vreugdenhil vele jaren deel uitmaakte. Aan de geopende groeve sprak de oudste zoon van de overledene, dhr. J. J. Vreugdenhil een dankwoord uit. Tenslotte werd in de aula nog gele genheid gegeven de familie te condole ren. NED'. HERV. KERK Beroepen te Voorthuizen J. Gijsbert- seri te Hardinxeld. Aangenomen naar Lage Vuurse H. Jongebreur te Stad aan 't Haringvliet. Bedankt voor Twijzelerheide A. van Wijngaarden te Waverveen. Jubilea: Ds. K. Ooms te Arnhem was 25 jaar predikant. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in 1950 te Andel, waarvoor hij enige tijd hulpprediker was te Dirksland. Daarna diende hij de (gemeenten van Leerdam; de Bilt en Arnhem. Ds. B. V. Ginkel, em. pred. te Utrecht stond 45 jaar in het ambt. Hij is thans 72 jaar, werd in 1930 predikant te Nieuwpoort en stond vervolgens in Gouda en Utrecht. Ds. J. V. Amstel, em. pred. te Huizen, mocht de uitzonderlijke hoge leeftijd van 90 jaar bereiken. Hij werd in 1923 predikant en diende de gemeenten van Oosterwolde; Putten; Groot Ammers; Voorthuizen; Lage Vuurse; Linsdhoteri; Hierden; Hoevelaken en Eemnes. Ds. V. V. Amstel te Ernst is 25 jaar predikant. Hij stond te Ter Aar; Neder- langbroek en Ernst, sinds 1968. Ds. J. de Lange em. pred. te Huizen is 40 jaar predikant. Hij werd dat in 1935 te Wilsuim en stond vervolgens: in Nunspeet. In 1956 werd hij zendings- 'director van de G.Z.B, om in 1965 zich te verbinden aan Rijssen, waar hem onlangs emeritaat werd verleend. Thans is hij voorzitter van de G.Z.B. GÏREF. KERKEN Beroepen te Wieringerwerf J. Cremer te Hellendoorn. Appingedam J. Jans te Ouemirdimi. Aangenomen naar Adhlum kand. P. de Jong te Exmorra. Oldeboorn kand. J. Bakker te Amsterdam. Emeritaat: De volgende predikanten hopen per 1 sept. met emeritaat te igaan: Ds. A. v. d. Berg te Wolfaarts- dijk, wegens gezondheidsredenen. Hij is 64 jaar. Ds. J. Goris te Onstwedde, wegens het bereiken der 65-jarige leeftijd. Ds. J. V. d. Hoek te Zuilichem. Hij wordt 65 jaar. Ds. W. Kreuzen te Delft en Ds. A. Plaatsman te Leeuwarden, eveneens we gens het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Overleden: Op 71~jarige leeftijd over leed ds. J. Weggemans, em. pred. te Nunspeet. Hij werd in 1932 predikant te Beetgum en diende daarna de kerken van Leiden en Hilversum. Op 73-jarige leeftijd overleed ds. J. Wagenaar, em. pred. te 't Harde. Hij werd in 1931 predikant te Willemstad en diende daarna van 19481967 de kerk van Zwammerdam. GEREF KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Bergschenhoek; Oldeho- ve Minnertsga A. Veldman, kand. te Kampen. Haulerwijk; Harkstede en Fer- werd kand. T. Wendt te Kampen. Emeritaat: Ds. A. Kuiper te Amstel veen hoopt met emeritaat te gaan. Hij is 65 jaar en werd in 1935 predikant te Onnen. Daarna diende hij de kerken van Holwerd; Heemse; Axel en Am sterdam. Ook ds. J. v. Wielen te Axel gaat met emeritaat. 65 jaar geleden werd hij ge boren en in 1937 werd hij predikant te Wierum. De volgende standplaatsen waren Warffum; Baflo; Nigtevegt; Zou te Spui en Axel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te N. Vennep J. Jonkman te Drogeham. Bunschoten R. v. Beek te IJmuiden. Hamilton A. v. d. Weerd te Damwoude. GEREF. GEMEENTEN Berioepen te Den Haag R. Bogaard te Leiden; Utrecht P. Honkoop te Kam pen; Oud Beijerland A. Vergunst te Veen; Clifton J. v. Haaren te Amers foort. In het Eilandennieuws van vrijdag 22 aug. las ik het stukje „ervaring". Dat herinnerde mij óók ergens aan. Vorige week bezochten we een keu rig .Chin. Ind. restaurant. We deden onze bestelling wel een beetje moeilijk, daar ze bijna geen Nederlands spraken. Twee, nog jonge negermannen kwamen binnen, uitsluiterid Engels sprekend. Daar idie eigenaar die taal óók niet machtig was, vroeg de „Engelsman" aan de dichtstbijzijnde tafel met twee „dames": „Do you speak english? waar op de één tegen de ander zei: Laat die nikkers het zélf maar uitzoeken", en ze idraaide hem resoluut haar wraak- aohtige rug toe. Waarop de neger naar mij toe kwam, en het mij vroeg. We zijn 'er uit geko men met mijn gebrekkig schoolengels van 10 jaar terug. Bij het verlaten van het restaurant, bedankten ze mij, ieder apart heel har telijk, waarop ik met een gerust hart kon zeggen: Good evening Gentlemen'. Zomaar, één uur uit een leven, een restaurant, mensen, blank en bruin, één uur vol haat, rassenhaat. Rassendiscri minatie?? H. B. H. MIDDELHARNIS Ophalen huisvuil. Op vrijdag 29' a'ug. wordt er géén hms- enlbedrijfsvuil op gehaald. In plaats daarvan zal dit ge schieden op donderdag 28 augustus n.m. DIRKSLAND De ned. ver. van Huisvrouwen afde ling Dirksland e.o. heeft, onder deze naam, opgehouden te toestaan. De ver eniging gaat echter op dezelfde voet voort, maar dan onder de naam „Huis vrouwenvereniging Dirksland en! om streken". De doelstelling blijft onver anderd; de vereniging gaat door met de huisvrouwen voorlichting te geven op huishoudelijk- en cultureelgebied, dit door het houden van lezingen, demon straties, excursies, enz. De vereniging kiest geen partij op politiek- en gods- dienstiggebied. Het programma voor de e.v. maanden ziet er als volgt uit: Septe'mber: bezoek Delta Expo te Stellendam, koffiemaaltijd, lezing m.et dia's en een contactavond met hand werken en! bingo. Oktober: demonstratie pottenbakken en contactavond. November: lezing en quiz over merk artikelen. December: kerstavond en fondue. Januari: jaarvergadering en feest avond. Februari: lezing over de Ned. Spoor wegen. Hebt u interesse om lid te worden van deze vereniging, u bent van harte wel- 'kom. De contributie bedraagt 20, per jaar. Daarvoor kunt u elke bijeen komst bezoeken en u ontvangt maan delijks ons maandbericht met al het verenigingsnieuws. U kunt zich. opge ven bij het bestuur, dat bestaat uit de dames: presidente: mevr. M. Visser- Luyendijk, Westdijk 2, Middelhamis. Ie secr.: mevr. T. C. van denl Hoek, Julianalaan 13, Dirksland. 2e secr.: mevr. R. Poortvliet-Witvliet, kaai 23, Dirksland. Ie penningm.r mevr. J. Spruyt-v. d. Velde, Kaai 27, Dirksland. 2e penningm.: mevr. M. Both-van Boc- hove. Ring 13, Dirksland. bestuurslid: mevr. A. Braber-van Vliet, Winterstraat 5, Dirksland. bestuurslid: mevr. N. Jordaan-Koert, Westdijk 26, Middelhamis. Ook voor Intermezzo nadert het vol leybalseizoen '75-'76. Nadat begin aug. met veldtraningen was 'begonnen zijn in afgelopen week de zaaltrainingen ge start. Men bereidt zich voor op de toer nooien en wedstrijden die komen gaan. Zaterdag houdt Intermezzo het jaar lijkse toernooi om de Boekanier-trofee, voor 2e t.m. 4e klasse ploegen. Een week later, op 6 september, wordt het jaar lijkse jeugdtoemooi gehouden en op 13 september neemt Intermezzo' deel aan 'het toernooi van Sparta/H, in Middel hamis. In 'de daaropvolgende week worden de wedstrijden gespeeld voor de 2e ron de van de beker. De dames gaan op bezoek bij Vollido in Zwijndrecht. De heren moeten! naar Zwartewaal om daar uit te komen tegen Hollemare. THOLEN Diefstallen en inbraak. Uit de schuur van de heer W. K. de B. in de Deiir- loopólder werden van de week 10 kis ten aardappelen gestolen. Bij het ha ventje van Strijenham werd een bui- tenmoordmotor gestolen! plus zwemves ten en hengels. De daders hiervan zijn nog 'Onbekend. Twee jongens uit HoenderlóO' stalen in de garage de Vos uit een daar staande auto een portefeuille met inhoud. Te gen hen werd procesverbaal opgemaakt. Brievenbus in de Kotterstraat. Door de P.T.T. wordt deze maand in de Kot terstraat een zgn. tweelingbrievenbus 'geplaatst. De ene gleuf is voor de streekp'ost en de andere voor post naar elders. Voorts wordt de mogelijkheid onder zocht om in de Dalempolder een open bare telefooncel te plaatsen'. Aanbesteding dijkversterking. De eerste dijversterking van het eiland Tholen langs de Oostersdhelde, te we ten in de Muyepolder, Oudelandpolder en Noordpolder tussen St. Maartensdijk en Stavenisse werd dezer dagen aan besteed. Er waren 13 inschrijvingen, waarvan de laagste van de fa. Van Oord Werken- 'dam 10.280.000,ibedroeg en de hoog ste van de fa. van Oord te Utrecht 12.9747.000,—. Het werk, dat uiterlijk 15 november 1976 moet worden opgele verd is 5820 meter en wordt helemaal buitendijiks uitgevoerd: STELLENDAM: By de zwemwedstrijden te Stellen- dam, om de Eilandbeker, op zaterdag 23 aug. j.l. tussen „de Gooye" uit Dirks land, „de Schotejil" uit Middelharnis en „de Stelle" uit Stellendam, heeft Conny Wielaard duidel^k afstand genomen van haar concurrenten. De zwemster uit Stellendam, won met glans de 100 mtr. schoolslag, plaatste zich als eerste op de 50 mtr. borstcrawl en zou met de tijd van 37.0 seconden de 50 meter rugcrawl ruim gewonnen heb ben, ware het niet, dat zij een verlceerd keerpunt nam, zodat ze hierdoor door de officials op deze afstand gediskwali ficeerd werd. Hierdoor ontging haar de derde gouden medaille, een nieuw baan record en waarschijnlijk ook de tweede plaats voor de „Stelle". Klapstuk op deze wedstrijden was de 4 x 50 mtr. estafette heren. Hiei-voor zorg de de herenploeg van de „schotejil", in de voor het eiland ongekende tijd van 2.02.1. De 450 toeschouwers hebben een spannende strijd gezien. Nog nooit is de spanning voor het ploegenklassement zo groot geweest. De verenigingen waren zo aan elkaar gewaagd, dat het verschil soms tienden van seconden bedroeg. Ging in andere jaren de strijd hoofdza kelijk tussen Middelhamis en Stellen dam, nu heeft Dirksland zich daar goed tussen gedrongen. De ploeg uit Stellendam ondervond toch wel enige neerslag door de pech van Conny Wielaard en wist de tweede plaats niet te behouden. De uitslag werd: 1. Middelhamis, 27 minuten en 00.2 seconden (nieuw re cord) 2. Dirksland, 27 minuten en 15.5 seconden; 3. Stellendam 27 minuten en 20.9 seconden. Voordat wethouder L. Visser de prij zen uitreikte, boden de heer L. Tom en dhr. M. A. Snoey, alle deelnemers(sters) en medewerkers(sters) een herinnerings tegeltje aan, die de beide heren beschik baar gesteld hadden, naar aanleiding van het vijf jarig bestaan van de Eiland beker, alwaar zij de oprichters en schen kers van zijn. De ereplaatsen bij de dames waren: 100 mtr. schoolslag: 1. C. Wielaard, St'- dam; 2. A. Groenendijk, D'land; 3. E. v. Driel, D'land. 50 mtr. borstcrawl: 1. C. Wielaard, St. dam; 2. C. Grootenboer, D'land; 3. M. Knöps, D'land. 50 mtr. rugcrawl: C. Vroegindeweij, D'land; 2. E. v. Driel, D'land; 3. J. Camp- fens, M'hamis. Estafette: 1. Dirksland (baanrecord); 2. Stellendam; 3. Middelharnis. Heren: 100 mtr. schoolslag: 1. S. v. Seters, St.'dam (baanrecord); 2. A. v. d. Nieuwendijk, St.'dam; 3. P. Douwes, D'land. 50 mtr. borstcrawl: 1. P. Douwes, D'land; 2. J. Campfens, M'hamis; 3. L. Klem, M'hamis. 50 mtr. rugcrawl: 1. A. v. d. Nieuwen- dijk, St.'dam (baanrec); 2. J. Campfens, M'hamis; 3. P. Douwes, D'land. Estafette: 1. Middelhamis (baanrec); 2. Dirksland; 3. Stellendam. Tot slot werden alle aanwezige bad meesters en ook andere liefhebbers door de enthousiaste jeugd, traditioneel, ge kleed in het water gegooid. Op basis van eigen inbreng, waarbij de kwaliteiten, dessins en prijzen een belangrijke rol spelen, heeft het Rotter damse woningtextielbedrijf Dehnert Jansen B.V. haar nieuwe kolle'kties voor het seizoen 1975/'76 samengesteld. Er zijn, zoals gewoonlijk, veel novi teiten in alle artikelgroepen. Wij noe men hiervan de exklusieve serie gor- 'dijnstoffen metpointillistische dessine- ring en in de tapijtsektor het type ge dessineerd bedrukt. Dit tapijt is prijs- technisoh met geen enkel ander procé dé te vergelijken. De ontwikkeling er van is bepaald veelbelovend en wordt 'door Deja uiterst positief beoordeeld. Voor de heren woninginrichters wordt van 25 t.m. 29 augustus een spe ciale expositie gehouden in Café-Res- taurant „De Kok" te Sommelsdijk. iST. MAARTENSDIJK Geslaagd. De heer M. Bazen slaag de te Rotterdam aan de Erasmusuniver- siteit voor het doctoraal examen rechts- 'geleerdheid. Zaterdagmorgen was aan wethouder D. A. H. van Dis van Dirksland d.m.v. de aftrap voor een pupillenwedstrijd het tweede veld van „D.E.SJ officieel in gebruik te stellen. De foto brengt die daad in beeld en voettl kenners kunnen wellicht beoordelen of de wethouder zijn carrière misgeel is. Het was n.l. zijn allereerste trap tegen een echte voetbal MIDDELHARNIS: De commissie ter voorbereiding van aangepaste Kerkdiensten op Goeree- Overflakkee deelt mee, dat binnenkort weer een dergelijke Kerkdienst zal wor den gehouden. Wij zijn dankbaar, dat dit soort diensten nu ook in onze regio ge houden worden, want het is gebleken, dat ze in een behoefte voorzien. Met dankbaarheid mogen we terugzien op de diensten, die gehouden werden en daar om gaan we met nieuw^e moed verder. De eerstvolgende aangepaste Kerk dienst zal gehouden worden op D.V. 31 augustus a.s. in de Hervormde Kerk te Middelhamis. Deze dienst zal gehouden worden onder verantwoordelijkheid van de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk in Middelhamis. Voorganger in deze dienst zal zijn: Ds. W. van der Kooij uit Lochem. De dienst begint om kwart voor drie des namiddags en zoals gewoonlijk zullen er gedurende het eer ste kwartier bekende liederen gezongen worden. Graag wülen we allen, die belang stelling hebben voor deze dienst harte lijk uitnodigen aanwezig te zijn. Maar we wiUen graag ook anderen, die voor zichzelf een dergelijke aangepaste Kerk dienst niet direct nodig hebben, ook heel hartelijk uitnodigen aanwezig te zijn. Zoudt U niet willen meehelpen de ze diensten voor onze medemens, die minder talenten ontvangen heeft, tot een werkelijke ervaring te maken? De Heere geve ons allen een gezegende dienst onder de bediening van Zijn Woord! De commissie van Voorbereiding. Een Engelse basset die sinds zaterij bij de fam. J. Troost te Sommelsdia verblijft (opvangadres v. d. diererJ scherming), zoekt z'n baas. De honil al meer dan een week zwervende! werd aangetroffen in de polder ïl plaat. Hij draagt een smalle braiil halsband, met geel gestikt. Hij is p jaar oud. Het adres van de fam. Tui is Enkele Ring 53, tel. (01870) 2912, OOSTFLAKKEE A.s. donderdag 28 augustus zal i C. Boogerman, Uitvoerder Gem. ï'i ken Oostflakkee i.v.m. het bereiken f de pensioengerechtigde leeftijd WM pensioen gaan. De heer Boogermaj sinds 21 jaar in gemeentelijke dienst, De gemeenteraad van Goedereeffi| tegen donderdagavond, half acht, openbare vergadering bijeen geroej^ De af te handelen agenda bevat ee| twintigtal punten. O.m. wordt voc:| steld tot aankoop van enkele pers grond te Ouddorp van de R.T.M, voter en van een krediet van i''-\ voor de aanschaf van meubilair voo;| openbare lagere school te Stellendaii| het veteren van een krediet van I;i voor het aanbrengen van een afscii ding tussen de 39 woningwetwonï|: in het bestemmingsplan „Nieuwe O'^M dijk" te Goedereede, die i.v.m. het:jj reiken van een grotere privacy. S|| VERVOIiGVERHAAI. door COR VAN HARTEN 66 Maar onbarmhartig maalt de schroef dóór; ge stadig jakkert de motor het schip tegen de stroom in, naar het doel. In het vooronder liggen de matrozen te kooi, het is 't enige plekje waar je het nog wat uit kan houden. Maar de jongens zijn zeeziek; ze strompelen om beurten de trap op en kotsten hun maag leeg op het dek, waarbij ze onverhoeds opge frist worden door een haastig overko mende stortzee. „Ik heb eens bij een schipper geva-' ren", begint Tinus. „Het is al een poosje geleden, maar ik weet het nog goed. Op een keer stoomden wij thuis tijdens een halve storm; de zee sloeg over, net als nu, en wij moesten ook de deklast over boord gooien. Wij kwamen binnen. „Wat heb je je laatste schot gevangen?" vroeg de reder. „Twaalf last, meneer", ant woordde de ouwe. „Maar wij hebben acht last overboord moeten scheppen vanwege het geweld der zee". „Dan had je maar een derde van je vleet hoeven te schieten", zei de reder. „Ik heb niks aan haring, die je eerst vangt, en daarna weggooit". „Wij moe ten vissen en vangen, meneer", zei de schipper, die er prat op ging. Nou, die ouwe van ons is óók van dat soort. Als hij maar haring vangt, het geeft niet of je ze aan de markt krijgt". Doch Tinus Itrijgt van niemand ant woord, dus trekt hij zijn hoofd terug in de kooi en schuift het gordijntje dicht. Eindelijk bereiken ze de Schevening- se haven, het is nu bijna hoogwater. Er staat veel schieting: de golven, opge jaagd door de wind en stroom, breken woedend op de pieren uiteen. Leen wil direct naar binnen gaan, hij heeft een hekel aan wachten. Maar Si mon komt in de brug, hij vindt dat Leen maar ondoordacht doorholt. Hij zal hem wat afremmen. „Ga je al naar binnen?" vraagt hij. „Hoe wil je dat doen dan?" Leen voelt zich onzeker worden. Hij kent Simons manier van doen wel. „Ge woon", antwoordt hij. „Gewoon op het zuiderhoofd aanhouden". „Dan verspeel je je schip", zegt Simon „Je komt dan op de basaltstenen te recht. Dat is wis en zeker". „Kees de Katteker heeft mij dat altijd voorgehouden". „Dat geldt alleen bij zuidwest tot westenwind en bij sterke vloed. Dan moet je werkelijk vanuit de zuid de ha ven aandoen, wil je er goed inkomen. Je moet dan de lichtopstand van de zuiderpier en de stelling van de sema- fore zolang mogelijk in elkaar houden. Je hoeft dan niet bang te zijn dat je de stortstenen zal raken, want de stroom dringt je er wel vandaan. Maar bij een noordwestenbries, zoals wij thans heb ben, is het verstandiger te wachten tot na het hoogwater, dan kun je het pro beren. En dan moet je niet gestaag op het zuiderhoofd aansturen; maar je moet, recht voor de zee uit, de haven opengaats houden, met je motor niet meer dan op halve kracht, om niet uit je roer te lopen. Vooral wanneer je volle kracht vóór de zee wegstoomt, zuigt de schroef je achterschip naar beneden. Dat is in volle zee niet zo erg, maar hier, in de branding, wél. Zodra je in de bui- tenhaven bent, sla je achteruit, want de loop moet uit je schip. Daarbij moet je oppassen dat de logger niet dwars ge gooid wordt, want dan is de ellende niet te overzien. Wacht nu maar tot een uur tje na de volzee, dan is het tijd niet zo straf meer". Leen gehoorzaamt, zij het met tegen zin. Hij legt het schip met de kop op de wind. „Het wordt tijd dat die rothaven ver beterd wordt", zegt hij ruw. „Wat heb je aan een haven, als je er niet in kunt?" „Dat zeggen wij al vijfendertig jaar lang, maar wij zijn als roependen in de woestijn". „De regering heeft er geen geld, voor over, want wij zijn maar visserlui Een visserman is niet in aanzien, die komt achteraan, een heel stuk achter een koopvaardijman en een arbeider aan de wal". Leen zet de radio aan en geeft een roepje naar huis. Hij neemt de verre kijker, tuurt naar de wal, hij ziet veel mensen staan bij de semafore, en ook daar recht tegenover, aan de andere kant van de ingang. Hij weet dat geen van hen naar huis zal gaan, zolang de „Adelaar" nog buiten is. Hij staat al leen in de brug, z'n mensen zijn bene den. Wachten duurt lang, vooral, als je zo intens naar Bertha verlangtGek is dat, wanneer hij volop in de visserij zit, denkt hij niet aan Bertha; doch zo- 'dra hij niets te doen heeft komt zij on herroepelijk in z'n gedachten. Dan eist zij hem op, helemaal Hij ziet Tinus de tweede aan dek ko men, direct komt de woordenwisseling hem voor de geest. Leen wil eerlijk zijn: Tinus had gelijk. Waar is nu de winst van het stomen in de nacht? Nu ligt hij hier te wachten, hij moet de logger de haven inbrengen en hij durft het niet. Hij ziet de pieren bedolven onder het schuim, het water slaat ovel: de lichtop stand heen. Leen is bang, want het is zo'n vuile bries, de zee is kwaad en het tij zo straf Simon bekijkt de zaken wel goed, Simon is een visser van de oude stem pel, de man heeft een goed inzicht. Daar kan hij nog veel van lerenNou moet hij wachten tot een goed uur na de vol- zee. Als de vloed wat afgezwakt is, moet hij zijn schip door de kokende branding in die muizenval sturen; want" hij is schipper. Maar die schipper is slechts een jongen van amper twintig jaar... Hij huivert bij de gedachte dat er iets mis zal gaan. Wanneer de logger met de voorsteven de keien zal raken, dan zal het achterschip door het getij omzwaai en; hij zal dwars komen te liggen en zijn logger, het beste schip van de rede rij, zal overspoeld worden door de don derende, schuimende golven, door die bergen van krachtJa, maar zijn mensen danen hijzelf, en de lading? Zouden zij allemaal er goed afkomen warmeer de logger op de keien staat te rammelen, en die banjer van water over hen heenslaat? In zijn zwarte gedachten ziet Leen gaten in het schip; de tonnen met haring' rollen eruit, ze blijven op de bodem liggen, ze zinken diep weg in het zand. Ach dan tochmijn mooie log ger en m'n eigen harinkjesDaar zijn wij de mijnenzee voor opgegaan „Zou God dat gedogen?" denkt hij op eens. „Zou God toestaan dat wij in het zicht van de haven stranden? Dat kan toch nietHij is barmhartig. God is liefde. De mensen hebben het niet erg op visserlui begrepen, maar de Heer Je zus welDie koos immers ook vis sers tot zijn discipelen. Hij ging i^m lijkt met hen om. Hij noemde heni||' vriendenpi Leens geweten laat hem niet met% de gedachten woelen door z'n breiJp- Wilde, ongeordende gedachten, die' ders nimmer in hem zouden opgek»!, zijn. Als de Heer nou nog op aarde ^j zou Hij mij dan óók kiezen...? Zoulf, van Klaartje dan één van Zijn voï lingen zijn? Ik, die door mijn vade.' deur gewezen ben, en nou voorgot- omdat ik zijn logger pikte En de stem in zijn hart spaart t niet, zijn geweten laat hem niet *i rust. „Heb jij weleens serieus naar GoO; vraagd, behalve nu, nu je in de ratS' Moet God nou opeens louter liefde omdat je Hem nodig hebt, omdat bang bent om door de branding tej reriOmdat je nu de verant*: ding voelt en de zorgen van het sc,- perschap; jij, die met aUe geweld sC per wou wezen?" Leen krijgt het benauwd. Hij wü bidden, maar hij kan het niet. Hi) 't niet hoe te beginnen en pijnigt zijnj sens af: moet het nu zo, of anders Woorden van een versje dringen i»^ gedachten; het geheel kent hij niev kele woorden slechts. „Als het roer van 't scheepje b'* wie zal ons behoeden? Wie, o Heet. Gij alleen Wordt vervolS'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2