%inkei- sluitingstijdeD ruider. Nieuwe Chr. Mavo Stellendam wordt volgende week ingericht! Levis jaargang Vrijdag 15 augustus 1975 No. 4413 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KEUKEN TAPIJT Uw buurvrouw heeft het ook, waarom U niet? ^y/ óNi N G j N Ri cyn\}^^^ Sommelsdijk Opname in Verpleeghuis yyDe Samaritaan" Sommelsdijk Vertrektijden naar Toogdag 0eref. Bijbelstichting BEZOEKT ONZE Automobselen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS I LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS GCEL. 01870 - 2043 GROEIENDE BELANGSTELLING VOOR LUCHTSCHEPEN Officiële ingebruikname op 26 september KRAMER INGEZONDEN „De Zwartekousenkerk van Goedereede'^ Fotomapjes Herv. Kerk Stellendam VOOR MOOmSLE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middiaiihanijüs OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT INGEZONDEN DIRKSLAND 700 JAAR POSTBOX 8 n MIDDEEJIABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel, (01870) 2629 >-< Na 5.30 uur (01870) 3382 Soininelsdijk Giro 167830 ABONÏüEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wanneer zijn winkels gesloten? Ieder een weet uit ervaring wel wanneer hij voor een gesloten winkeldeur kan ko men te staan. De regelingen zijn m de loop van de tijd veranderd. Ook nu is zo'n verandering in voorbereiding. Mis schien dit jaar nog beslist de Tweede Kamer over een nieuwe winkelsluitings wet. DE WINKELSLUITINGSWET. De winkelsluitingswet regelt de volgen de onderwerpen: De winkels mogen open zijn tussen 5 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. Uitzonderingen worden gemaakt voor vis- en tabakwinkels en voor kappers, die resp. tot 7 uur en 6.30 uur 's avonds open mogen blijven. De gemeenteraad mag bepalen op welke dag een koop avond wordt gehouden. Ook bepaalt de gemeenteraad welke halve dag de win kels gesloten zijn en wordt aan hen overgelaten de vakanties te regelen. De Staatssecretaris van Economische Zaken, de Heer Hazekamp, heeft begin dit jaar voorstellen gedaan tot wijzi ging van deze regeling. De belangrijkste punten uit zijn ontwerp zijn: De hand having van de regel dat winkels tussen 5 uur 's morgens en 6 uur 's avonds voor het publiek geopend mogen zijn. Daar bij geldt een maximum van 55 uren per week. Het staat de ondernemer vrij zelf te bepalen welke halve en hele dag in de week de winkel gesloten is; op welke avond gelegenheid wordt geboden in kopen te doen en wanneer de winkel dicht is vanwege vakantie. Een belangrijke reden om de ope ningstijden van winkels aan te passen is de verandering die het distributie apparaat en de verhoudingen tussen verschillende distributievormen hebben ondergaan. Een kenmerk van het wlnkelapparaat van vroeger 'was de uniformiteit. Nu zijn er verschillende distributievormen die elk ingesteld zijn op een bepaald koperspubliek. Elke distributievorm of winkeltype tracht een eigen groep con sumenten met aparte wensen tevreden te stellen. Daarbij moet rekening gehouden worden met de wens van consumenten om boodschappen te doen na hun werk. Lukt het hierbij aansluitende winkel- uren te vinden, dan zal het mogelijk zijn om een efficiënter gebruik te maken van het wlnkelapparaat. De drukte in de winkels wordt dan ook beter ge spreid. Een andere overweging die heeft meegespeeld bij de voorstellen tot wij ziging van de winkelsluitingswet is de veranderde werktijd van grote groepen werknemers die niet in de detailhan delssector werkzaam zijn. Dit heeft tot de wens geleid om de openingsuren van winkels te beperken en beter te doen aansluiten bij werktij den van andere groepen werknemers. Winkeliers en werknemers kunnen dan beter aan het maatschappelijk leven deelnemen. Het is in elk geval nodig dat de strak ke regeling van openingstijden van vroeger plaats maakt voor een soepeler houding van de wetgever. Dit is reeds in vele gemeenten tot stand gebracht doordat gebruik gemaakt is van de mo gelijkheid om met toestemming van de gemeenteraad een koopavond in te stel len en minder verplichte middag- en vakantiesluiting te maken. Het wetsontwerp heeft tot doel zo'n soepele regeling in het hele land moge lijk te maken. ZATERDAGMIDDAGSLTJITING EM KOOPAVOND. De werknemersbonden vinden dat het winkelpersoneel recht heeft op een vrije zaterdagmiddag. Zij stellen daarom het volgende voor: een vrije zaterdagmiddag; één koopavond tot 9 uur 's-avonds; één vrije dag per week (niet de zaterdag). De discussies concentreren zich op de twee met elkaar in verband gebrachte OOSTDIJK 53 - 61 elementen n.I. een koopavond en een vrije zaterdagmiddag vanaf 2 uur. Hierna volgen enkele argumenten voor en tegen de zaterdagmiddagslui ting en koopavond. Als de zaterdagmiddagshiiting in com binatie met de koopavond wordt aan vaard, blijven er nog altijd ongeveer 53 uren over om te winkelen. Op het eer ste gezicht is dat een ruime marge voor de meeste mensen die een 40-urige werkweek hebben. Dat valt evenwel tegen, omdat ook gerekend moet wor den met de tijd die men kwijt is aan vervoer naar het werk. De werkelijke tijd die overblijft voor winkelen is min der dan winkelopeningstijd minus werk tijd. Voor degenen die het winkelen als recreatieve bezigheid ervaren, kan de voorgestelde regeling van de werkne mersbonden: een koopavond in ruil voor de zaterdagmiddag, een beknotting zijn van hun mogeUjkheden. Voor winkeliers kan dat verschillende gevolgen hebben. Het koopgedrag verschilt per goederen- groep. Voor levensmiddelenwinkels is de zaterdagmiddag, vooral na 2 uur, al niet zo belangrijk meer. De consumen ten hebben hun boodschappen reeds ge daan op de vrijdag, zaterdagochtend of op de koopavond, voorzover die reeds in de gemeente is ingesteld. De levensmiddelenwinkeliers zijn dan ook voor een groot deel vóór de zater dagmiddagsluiting. Tegelijk zijn sommi gen onder hen sterk gekant tegen het instellen van een koopavond. Voor de meeste levensmiddelenwinkels die me rendeels gevestigd zijn in kleine buurt- of wijkwinkelcentra, betekent een koop avond hoge extra kosten. Te denken valt aan extra lonen en kosten voor bij voorbeeld verwarming en licht. De op brengsten van de koopavond in buurt en wijkcentra vallen daarvoor tegen. Winkels in duurzame consumptiegoe deren hebben de zaterdagmiddag hard nodig. Consumenten hebben meer tijd nodig om zich rustig te oriënteren op kwaliteit en mogelijkheden van de te kopen goederen. Dit is zo belangrijk dat de winkeliers die deze goederen verko pen, tegen de zaterdagmiddagsluiting zijn. Grote detailhandelsbedrijven en wa renhuizen verkopen vele artikelen uit beide goederengroepen. De rekreatieve en oriënteringsmogelijkheden zijn daar bij eveneens van groot belang. Als gevolg van een zaterdagmiddag sluiting vrezen warenhuizen dat er min der verkocht wordt. Door het korter open zijn van de warenhuizen wordt gevreesd voor de werkgelegenheid. Zij zijn dan ook tegen de zaterdagmiddag sluiting. Er wordt vaak gesproken over het dienstverlenend karakter van de akti- viteiten van de detaühandel. De dienst verlening van de detailhandel wordt vergeleken met die van ziekenhuizen, openbaar vervoer, energiebedrijven en politie. Winkels zouden in deze gedach- De snelle vorderingen aan de bouw van het verpleeghuis ,,De Samaritaan", maken het ons nu mogelijk mede te de len, dat tegen het einde van dit jaar het eerste paviljoen' zal worden opge leverd en betrokken. In verband daarmede, is het nodig om te komen tot een duidelijke inven tarisatie en selektie van de toekomstige bewoners van „De Samaritaan". Aan alle artsen, wijkverpleegsters, so ciale diensten van gemeenten, maat schappelijk werkers(sters), hoofden toe jaarden- en (gezinszorg, etc, zijn opna meformulieren toegezonden om aan be langhebbenden te verstrekken'. Deze formulieren dienen ingevuld en onder tekend te worden toegezonden aan de administratie van de H.D.G., p.a. ver zorgingshuis „De Goede Ree", Prinses- selaan 51, telefoon 01870-2500, te Sommelsdijik. Het is ook mogelijk op bo venstaand adres de genoemde formulie ren schriftelijk of telefonisch aan te vragen. Wij wijzen U er voorts op, dat in sep tember a.s. een informatiekrant zal ver schijnen, huis-aan-huis binnen onze re gio te verspreiden, waarin U uitgebreid zal worden ingelicht over de aktivitei- teri en .mogelijkheden birmen de Stich ting Hervormd Diakonale Gezondheids zorg te Sommelsdijk. Wij hopen 'hiermede belanghebben den voorshands voldoende te hebben in- jgelicht. A.s. zaterdag, wanneer van Goeree- Overflakkee een bus zal rijden naar de in Utrecht te houden Toogdag van de Geref. Bijbelstichting wordt vanaf de volgende punten op de daarachter ver melde tijdstippen vertrokken: Ouddorp, Herv. Jeugdgebouw, 7.30 uur Goedereede, Prov. weg,7.35 uur Melissant, Plein 7.45 uur Dirksland, Schelpenpad 7.50 uur Middelhamis, Muziektent 7.55 uur Stad aan 't H., „Trefpunt" 8.00 uur Oude Tonge, pompstation Pulleman 8.15 uur. tengang de hele dag open moeten zijn. Tegenstanders hiervan wijzen op het verschil in karakter van de dienstver lening van de hiervoor genoemde dienst verlenende instellingen en de detailhan del en banken. De dienstverlening van ziekenhuizen etc. wordt vaak direkt ge consumeerd en kan moeilijk worden uit gesteld. Wat gekocht wordt of bij de bank gehaald, wordt later geconsu meerd. Op grond van dit argument wij zen zij een lange openstellingsweek af. TENSLOTTE. Winkelsluiting blijkt een moeilijk probleem. Er zijn veel belangen bij betrokken; belangen van consumenten, winkeliers en werknemers; belangen van groepen van winkeliers met een verschillend as sortiment of verschil in vestigingsplaats. Kortom, er zijn zoveel gezichtspunten dat deze moeilijk met elkaar in harmo nie te brengen zijn. Daarom is het nog moeilijker te zeggen, hoe de staatssecre taris de Imopen die in de regeling van deze materie zitten, uiteindelijk zal doorhakken. (Nadruk verboden) lllUillllllllll Twee enorme luchtschepen, één aangedreven door 10 helicopters en de ander vijfmaal (groter dan een voetbalveld, zijn door de Good year Aerospace Corporation aan bevolen als transportmiddelen voor zwaar vrachtgoed. Het voor stel vloeit voort uit een studie op het gebied van moderne lucht schepen, uitgevoerd in opdracht van de NASA. Volgens de studieresultaten kan de voortstuwing van het eerste luchtschip geschieden door mid del van Sikorsky CH-53E heli copters, vijf aan elke kant. Deze kunnen door één piloot worden bediend. Het tweede ludhtschip zou worden aangedreven door 16 schroefturbinemotoren. Deze luchtschepen kunnen driemaal zoveel vracht vervoeren als een Jumbo Freighter. Bovendien heb ben luchtschepen geen start- en landingsbaan nodig. Het grootste luchtschip, met een lengte van 503 meter, zou zijn opwaartse druk moeten ontlenen aan 1,13 miljoen' m3 helium. Voor het luohtsohip met helicopter- aandrijving komt dit neer op 445.000 m3 van dit onbran'dbare draaggas. Met een snelheid van 250 km/u zouden deze vrachtluchtschepen van de toekomst in staat zijn de Verenigde Staten in minder dan 24 uur te overbruggen. Wan neer afstanden, levensduur en re latief gering brandstofverbruik in het geding komen, bieden luchtschepen 'betere prestaties dan andere vervoersmethoden, aldus 'de leiders van het studie project. De luchtschepen kunnen in afelegen gebieden opereren en zeer lange tijd in de lucht blij ven'. Verder is men van mening dat nieuwe materialen en moderne voorstuwingsbronnen het gebruik van luchtschepen weer actueel en economisch verantwoord kun nen maken. De Goodyear Aerospace Corpo ration (heeft tevens een studie verricht op het (gebied van klei ne luchtschepen voor gecombi neerd passagiers- en vrachtver voer tussen luchthavens. Sinds 1917 heeft Goodyear 301 luchtschepen (gebouwd, 57 voor commerciële doeleinden en 244 voor 'het leger en de marine. Personeel en leerlingen van de Chr. Mavo school te Stellendam gaan vol gende week zelf de oude school aan de Brielsestraat ontruimen en de nieuwge bouwde school aan 'de Schoolstraat in richten. Dat wordt 4 dagen lang sjou wen met de inventaris -maar heel dui-' delijk is dat dat de moeite waard is. „We gaan een armetierige school verla tenschreef de directeur op een stencil dat alle leerlingen, ook 'de nieu we hebben ontvangen. Op maandag 25 aug. (gaan de lessen in het nieuwe schoolgebouw beginnen. Daartoe staan 8 tokalen ter beschik king, terwijl de school ook eenl eigen gymzaal en een (gemeenschapsruimte bevat. De bouw ervan, die ca. 25 we ken in toeslag heeft (genomen heeft geen noemenswaardige stagnatie ondervon den, alleen de opleveringsdatijm is één week later uitgevallen dan oorsnronke- lijk de (bedoeling. Op 26 september zal de nieuwe school officieel in gebruik worden gesteld door dr. Gathier, Hoofd van MAVO/ HAVO van het Departement. De naam van de school, door directeur v. d. Tol (zelf bedacht, zal dan bekend worden (gemaakt. Een uit de hoogte genomen overzicht over het nieuwe schoolcomplex waaruit de imposante afmeting blijkt. liilliü Zandpad 86 - Middelharnis TeL (01870) 26 70 Geachte redacteur, Gaarne opname van enig commentaar op het artikel in Eilanden-nieuws van 12 aug. over een artikel in de „Tijd" van red. R. Vermaas, mij persoonlijk onbekend, maar toch enige opmerkin gen. Het is wel wonderlijk, of misschien ook niet, dat er steeds weer iets op duikt, hetzij in de pers of in, zgn. Chris telijke romans, dat gericht is tegen een bepaalde groep mensen zowel als tegen enkele leraars, om die, hetzij meer of minder bedekt eens een flinke trap te geven. We hebben een tijd geleden de boeken gelezen van Rudolf v. Reest (van Spronsen) waarin heimelijk de spot ge dreven wordt met de bevinding van Gods volk waar deze „hoog verlichte" schrijver zich ver boven verheven voel de en met verdraaide voorstelling, allen die zich nog voegen onder een leer van vrije genade om niet, uitmaakt voor huichelaars en mensen die onder een schijn van vroomheid de kat in het don ker knijpen, een mening die in zekere kringen maar al te graag geloofd wordt. Ook in dit artikel, zover als u geachte Red. weergeeft, proeft men de vijand schap tegen de bevindelijke prediking, zoals we die gelukkig op ons eiland nog kunnen beluisteren, vooral ds. de Jong uit Ouddorp wordt op de korrel geno men. Nu heeft ds. wel enige eigenaar dige gewoonten in zijn prediking die niet ieders instemming hebben maar wie heeft die niet? Maar zijn leer, met alle gebreken, is de leer dat een zondaar niet naar de bloemhoven wordt gejaagd, zonder ooit echt zondaar te zijn gewor den. Ds. verkondigt een leer van wet en evangelie van een arme zondaar en een rijke Christus. Hoe gelukkig is het dat deze leer nog aanslaat en volle kerken trekt. Laat hen die zoveel kritiek heb ben liever hun eigen tuintje wieden, daar is genoeg recht te zetten. Laat ze anderen met rust laten, en voorzichtig zijn met spot over Gods volk, al zijn ze als mens niet beter, toch „wie mijn volk aanraakt, die raakt mijn oogappel aan", vooral als het Zijn getrouwe die naars betreft. Maar ja, het publiek is weer eens goed voorgelicht en het schrijven zal zijn werk wel weer doen. Och het is niet nieuw als we zoiets lezen. Er ligt hier voor me een nummer van het Gerefor meerd Jongelingsblad van 10 nov. 1950 dus al een hele tijd geleden, waarin in de Vragenbus wordt gevraagd, wat is het verschil tussen de Geref. Gemeen ten en ons (bedoeld wordt de Geref. Kerk). In het antwoord staat o.m.: dat „ze" in de Geref. Gemeenten de na druk leggen op het werk in ons, ten koste van het werk van Christus, dat ze weinig voelen voor kerk en gemeen schap, dat ze individualistisch leven, dat de prediking zwaar en eenzijdig bevin delijk is en dat het het voornaamste is in het zwart gekleed te gaan. Hoezeer worden op die manier de za ken verdraaid. Ook in dit opzicht is er niets nieuws onder de zon. Met dank voor de plaatsing, K. G., Middelharnis. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE: Welbedankt mijnheer Groen voor uw positieve reactie op het bewuste artikel, We zijn er blij om dat U ons niet aan klaagt zoals sommigen dat telefonisch wel hebben gedaan. U stelt het blijk baar op prijs geïnformeerd te worden ook over zaken die pijnlijk zijn te er varen. Slechts dat is onze opzet geweest en niet om iemand, of een ook óns dier bare groep mensen te kwetsen. Precies zoals dhr. Groen reageerde hebben wij het bedoeld. Dat hebben we telefonisch al enkele malen verzekerd, nu zij het ten laatste nog eens zeer nadrukkelijk geschreven. Mochten bepaalde mensen zich dan nog gekwetst voelen, ja, dan daarvoor onze excuses. A. J. Grinwis. De fotomapjes van het in- en exte rieur van de gerestaureerde Herv. Kerk van Stellendam, waarover we vorige week schreven, zijn ook voor verzame laars en geïnteresseerden van buiten Stellendam beschikbaar. De mapjes, waarin 5 fraaie foto's kun nen in dat geval worden besteld bij dhr. S. Keijzer, Eendrachtsweg 23 te Stel lendam d.m.v. overschrijving van 3,50 op gironummer 2148430 van genoemde heer Keijzer. Ze worden dan per post toegestuurd. Ook kunnen foto's worden afgehaald bij de fam. van Dongen, Voorstraat 8 te Stellendam. Kollekte Kankerbestrijding In de periode van maandag 18 tot en met zaterdag 30 augustus zal de jaar lijkse lijstkollekte gehouden worden voor het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de Kankerbestrijding. Heel hartelijk bij u aanbevolen. De mededeling van dhr. Poortvliet in de gemeenteraad van Dirksland (zie verslag in Eilanden-nieuws) dat Dirks land in 1975, 700 jaar bestaat, en het antwoord daarop van Burg. Bos dat hij het niet zeker wist, heeft vele vragen in de Dirkslandse gemeenschap opgeroe pen. Het is mij gebleken dat de gewone burger veel belangstelling heeft voor dit onderwerp. (Met „Burger" zijn ook bedoeld Boeren en Buitenlui). Om de belangstellende niet te lang in het onzekere te laten volgen hieronder nog enkele nadere gegevens over dit onderwerp. Het oude boekje waaruit dhr. Poort- vliet citeerde is de Nederlandsche Stad en Dorp-beschrijver van L. van OUefen en R. Bakker, eind 1700 uitgegeven bij Banse te Amsterdam. Maar ook in een later boekwerk kan men hierover lezen en wel het 242 pag. dikke Sociaal-Economisch Rapport over Goeree-Overflakkee wat enkele jaren geleden verschenen is uitgebracht door het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland. Dit rapport is ge maakt in opdracht van de besturen der gemeenten op Goeree-Overflakkee (dus ook de Gemeente Dirksland heeft er aan mee betaald) en de Stichting de Flak- keesche Gemeenschap te Sommelsdijk. Dit boekwerk begint na een inleiding met een Historisch Overzicht, wat als volgt gemotiveerd wordt. „Voor de kennis van het heden is een bestudering van het verleden onontbeer lijk. Uit een dergelijke studie kan im mers meestal een ontwikkelingsgang worden opgespoord, die wellicht ook tot in het heden Jsan worden doorge trokken". Verder schrijft men dat om het rap port volledig te maken „aan de behan deling van de historie veel aandacht geschonken zal worden". In deze m.i. voor Goeree en Flakkee belangrijke studie staat over de ge schiedenis van Dirksland o.a. „Dirksland dat reeds in 1275 door Floris V, Graaf van Holland, geschon ken of verkocht werd aan Albert Heer van Voome, die de lagere rechten door verkocht aan een Ambachtsheer". Verder: „Dirksland werd reeds in 1276 „Zoutland" genoemd. Ter bevesti ging van dit bericht vinden wij in een oud handschrift van 1284 vermeld dat de Graaf allen, die op Dirksland woon den en moerdijkten en alle kooplieden, die daarop aan- en afvoerden in zijn bescherming neemt, waaruit onder meer blijkt, dat het reeds een blijvende be volking kende". De geschiedenis van Goeree-Over flakkee heeft mij altijd geïnteresseerd in alle geschriften die ik daarvoor heb gelezen en bestudeerd is 1275 de eerste datum van blijvende vestiging. De redactie beleefd dankend voor de plaatsruimte verblijf ik met vriendelij ke groeten aan allen die belangstelling hebben in de geschiedenis van onze eilanden. J. A. Bestman, Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1