R.T.M. chauffeur vrijgesproken van schuld aan dodelijk verkeersongeluk Door goed beleid „Hernesseroord" Middelharnis had welgeslaagd Zomerfeest saldi - reserve van bijna 1.5 miljoen Leidenaar kreeg fikse boete voor het aanrijden van bromfietser en het onverzekerd rijden. Hervatting repetities nu al in verkoop [an DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUKGELUK I KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Door de kantonrechter mr. v. Schravendijk is j.l. vrijdagmorgen de Sommelsdijks buschauffeur St. A. B. vrijgesproken van schuld aan het verkeersongeval dat op 27 maart van dit jaar de jongeman Job Mijs (17) uit Achthuizen het leven kostte. Dat ongeval had plaats op de splitsing O.L. Vrouwpoïdersedijk-Molendijk te Stad aan 't Haringvliet waar de bromfietsende scholier in een slip raakte en viel. De jongeman overleed ter plaatse. Voetgangster aangereden Gekeerd op de Autoweg Brommer aangereden RAAD MIDDELHARNIS Drie van Middelharnis' raadsleden de tot dusver hoogste score hebben donderdagavond de pers gevraagd hun hartekreten door te seinen. Dhr. P. Tiggelman (pvda) wil ieder die verbouwplannen heeft op het hart binden de gem. Technische Dienst eerst naar de moge lijkheden te vragen vooraleer grote kosten te maken. De heer L. Kievit (pvda) wil het publiek erop attenderen beter kennis te nemen van de geldende huursubsidieregeling en dhr. G. C. Joppe wil ieder laten weten dat de Rijksdienst voor Monumentenzorg lang niet altijd elegant weet te handelen Overschot Hamerstuliken EXTRA EEREDIENSTEN 6EREF. GEMEENTEN ld; lil [Wij [der IkeU Veel vraag naar eau de cologne Najaarsvoorraad VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" De buschauffeur stond terecht omdat hemwerd verweten door met de bus linksaf te slaan de bromfietser te heb ben igehinderd wat tot de silip aanlei ding zou zijn geweest. Verd. echter maakte duidelijk dat de bromfietser pas was gaan slippen op het moment dat hij (verd.) al voor twee-derdè deel door de bocht was. „Toen ik hem op ca. 10 a 15 m.eter aan zag komen gaf ik daar om nog wat gas bij en stuurde meer naar liniks om hem achterlangs te la ten", verklaarde verd. „Wanneer hij maar niet was gevallen zou hem dat zeker gelukt zijn", meende verd. Verd. had zo verklaarde hij de brom.- fietser horen vallen waarna hij was gestopt. De bromfietser heeft de bus in 't geheel niet geraakt. Aan de hand van de wegmarkering oordeelde de Off. mr. Scheffers dat verd. van de weg was afgeweken waarbij hij de bromfietser had gehinderd. Hij ver oordeelde hem tot een geldboete van 100;,—, 4 dagen. De Raadsman van verd. Mr. M. A. v. d. Houdt bestreed die lezing echter teri stelligste. Hij wees erop dat de politie er geen uitspraak over durft te doen hoe het kruispunt aldaar, moet worden be zien omdat alle 3 de splitsingen een hoek van 120 graden hebben. Uit een nader proces-verbaal las de raadsman dat geen van beide bestuxirders rechtuit reed en dat bij een splitsing van wegen van gelijke rangorde de bromfietser aan het snelverkeer voorrang had moeten verlenen. „Ik betwist dan ook dat de bromfietser voor de bus tegemoetko mend verkeer was en vraag vrijspraak" aldus de Raadsman. Mr. Scheffers even'wel volhardde in zijn standpunt: „de wegmarkering geeft nu voor mij de doorslag"; liet hij weten. De Off. verklaarde het overigens een goede zaak te vinden als er m.b.t. het karakter van deze kruising, desnoods in hoger beroep, een duidelijke uit spraak komt. Mr. Schravendijk vermocht die niet te geven. „Duidelijkheid wordt zowel van de verkeerdeelnemer als van de wegbeheerder gevraagd en daar heeft het hier aan ontbraken", stelde hij vast; „de situatie daar is bijzonder moeilijk en de streep die er staat maakt het er niet duidelijker op." Het was mr. Schravendijk duidelijk dat de bus chauffeur de bromfietser niet eerder heeft kunnen zien aankomen en dat, tijdens diens val, 'de bus al een eind door de bocht was. „Het is dan ook zeer *de vraag of dé buschauffeur de bromfietser heeft gehinderd", overwoog derechter dan ook waarom hij tot vrijspraak overging. Op de Molen'dijk had de Stadtenaar D. H. een voetgangster, inwoonster van Zoetermeer aangereden. Dat gebeurde 's avonds rond 9 uur terwijl H. ge dempt licht voerde. Hij kon geen an dere verklaring van het gebeurde ge ven dan dat hij de voetgangster niet tij dig gezien had. Zij werd bij de aan rijding ernstig gewond. De Off. nam het verd, hogal kwa lijk; „het is beter dat voetgangers 's avonds links lopen maar u had ook attenter moeten zijn", verweet hij dé verd. In zijn eis betrok de Off. het feit dat het slachtoffer ernstig lichamelijk letsel opliep. Eis en uitspraak: 200, 8 dagen en 3 rond. voorw. ontzegging van de rijbevoegdheid. Verd. A. M. uit Middelhamis was met zijn auto op de Prov. weg te Oostflakkee gekeerd. Hij erkende dat dat ten strengste verboden is, „maar", zei hij, „dat realiseerde ik me pas toen ik de politie zag!" Verd. was het er ook,al mee eens dat het keren op een' autoweg uiterst ge vaarlijk is maar hij was speciaal naar de zitting gekomen om de balie ervan te overtuigen dat er op het moment dat hij dat deed noch van voor noch van achteren enig verkeer zichtbaar was. „Er behoort 100,op te staan maar u krijgt een kleine tegemoetkoming", gaf de Off. hem gewonnen: 75,3 dagen. Uitspraak conform. Aan verd. van S. de B. te Leiden werd ten laste gelegd in de Plaatse Langeweg ter 'hoogte van de Bosse- weg rechts af te zijn geslagen op 'het moment dat daar, op de paralelweg de 'bromfietser C. Melissant uit Nieuwe Tonge naderde. De bromfietser werd geschept en kwam via de 'motorkap op het wegdek terecht. De wagen van verd. bleeik niet te zijn verzekerd. Ook na verd. over het gebeurde te hebben gehoord begreep de Off. niet hoe het was gekomen, de snelheid was niet hoog en het uitzicht onbelemmerd. Wel vond de Off. het bijzonder kwalijk temeer omdat het slachtoffer ernstig lichamelijk letsel had opgelopen. Hij eiste een geldboete van 200,8 da gen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van 3 maanden. Eenzelfde eis poneerde de Off. voor het niet verzekerd zijn. Verd. krij-gt de auto dan ook pas terug als hij een verzeke ringsbewijs kan tonen. Verdachtes Raadsvrouwe, mevr. mr. Vidor-Huisman meende dat een 'dele van de schuld aan het gebeurde toch ook bij de bromfietser moet worden ge zocht. Zij geloofde dat die zeker harder moet hebben gereden dan de opgegeven 40 a 45 km. waardoor die sneller dan verd. mocht verwachten binnen zijn ge zichtsveld kwam. „De bromfietser had weliswaar voorrang maar dat is geen recht!" stelde ze vast, waarbij ze het ook kwalijk vond dat er van de 'brom fietser geen enkel remspoor was aange troffen. Over het onverzekerd zijn beweerde de raadsvrouwe dat verd. nog de avond tevoren' tevergeefs geprobeerd had een verzekeraar te bereiken, waarom hij voor die -dag het risico maar had ge nomen. Mr. Schravendijk verminderde de eis voor het eerste feit, de aanrijding, tot 150,7 dagen. Voor het niet verze kerd zijn vonniste 'hij conform de eis. Aan het begin van 'de vergadering maakte voorz. burg. van Es de blijde tijding bekend dat het inwonertal van Middelharnis de veertien duizend over schreden heeft; per 1 augustus bedroeg 'het zielental precies 14040. De raad liet zich door de hitte niet van de wijs brengen en al bij de ingekomen stuk ken' ging het raadscoUege tot volle ac tie over. Belangrijk onderdeel daarvdn was het bezwaarschrift van de heren van Es (in ons vrijdagnummer al uit voerig behandeld) maar er waren vol doende andere puntjes uit te diepen. De vraag was er van dhr. van Al phen (Pvda) wat er 'gaat gebeuren met de Oranjestraat te Nieuwe Tonge nu de laatste onibewoonbaar verklaarde woning is verlaten. Er is opdracht een plan tot de sloop van de woningen te maken, minus de 4 die nog in goede staat zijn, zo bleek uit 'het antwoord van de voorz. In het best. plan Nieuwe Tonge staat de vrij komende 'grond te 'boek als bedoeld voor woningbouw. Dhr. J. Th. M. Jacobs (VVD) bleek in z'n nopjes met de goede uitkpmst van de gem. rekening 1974 waardoor de beschikbare saldireserve tot bijna anderhalf miljoen gulden kon stijgen. „Dat biedt misschien 'best perspectieven voor het te bou'wen zwembad?" veron- drestelde dhr. Jacobs. Vragen leefden: er bij dhr. L. C. Kie vit m.'b.t. de toegezonden nota „leef- 'baarheid plattelandskernen", waarvan spr. 'de inhoud in strijd achtte met de" intentie van het Streekplan Zuid Hol land Zuid. De voorz. evenwel tilde er niet zo zwaar aan. Aan het feit dat er slechts één exemplaar was toegezonden mat hij de belangrijkheid van het rapport af. De samensteller van het rapport, het Prov. opbouworgaan is aldus de voorz. een adviesorgaan van het col lege van 'G.S. G.S. hebben er zelf nog geen uitspraak over gedaan; „ik denk niet dat, hun standpunt erdoor zal ver anderen", meende de voorz., voor het. overige volstaand met de bemerking dat een dergelijke nota weinig houvast 'biedt. Gevraagd werd ook naar informatie m.b.t. de Provinciale herindeling, waar op de voorz. weinig anders kon mee delen 'dat de Ver. van Ned. Gemeenten een viertal bijeenkomsten zal houden. In september mogen de raden een no ta van de Provincie tegemoet zien. Uit de P.v.d.A. fractie kwam een royaal gebaar tegenover het Leger des Heils. B. en W. hadden te kennen ge geven ook volgend jaar weer de ge raamde 100,toe te willen kennen. „Van ons mag u de inflatiecorrectie inbouwen", liet 'dhr. Kievit weten. Het college voelde er overigens wei nig voor omdat Middelharnis de op twee na hoogste bijdrage levert van de Z. Hollandse 'gemeenten. De Schoolraad zo antwoordde weth. Koppelaar op een vraag van dhr. A. Tiggelman zal niet eerder dan me dio volgend jaar geïnstalleerd kunnen worden. Er is perspectief tot de stich ting van die raad in samenwerking met 'de gemeenten uit de Hoekse Waard. Slechts 3 ervan hebben „afgehaakt". Het pand Kerkstraat 11 werd voor 250,per maand verhuurd aan mevr. J. Troost, Marktveld 9 te Sommelsdijk. De huur van een aantal gemeente woningen werd verhoogd. Door twee reclemanten, bewoners van Ring 5 en Kerkstraat 11 werd daar met succes be zwaar tegen gemaakt. Graag ging de raad accoord met de verkoop van 'bouwgrond in de Ring te Middelhamis aan 'de - Woningbouwver. Middelharnis voor de bouw van 6 wo ningen en ook was de raad bereid tot ruiling van grond voor de bouw van 12 woningen, nabij de Berkenlaan. De pupillen van „Hernesseroord", hun ouders, verzorg(st)ers, directie en alle geïnteresseerden die er een kijkje kwa men nemen, hebben zaterdag een wel geslaagd zomerfeest mee-beleefd. Het daarvoor heel geschikte weer en vooral ook het optreden van vendelzwaaiers heeft veel aan dat succes bijgedrage». Het kon-de hele dag niet op nadat 's morgens om 10.00 uuï het feest was be gonnen met het hijsen van de vlag, mu zikaal omlijst door „Sempre Crescendo" en het majorettenkorps. Er werden ver volgens duiven opgelaten en pastoor Froger uit Spijkenisse bood 25 grote goudvissen voor de vijver bij de kinder boerderij aan. Het optreden van de vendelzwaaiers van het St. CatharinagU- de uit Nuenen en het St. Martinusgilde uit Tongeren werd met veel bewoi^-de- ring gevolgd. De mannen kwamen niet alleen ven- delzwaaien (zoals ze ook vorig jaar al met veel genoegen hadden gedaan), maar ze hadden ook een cheque meege bracht! Door de beschermvrouwe van de gli des mevr. Spijker werd die cheque t.w. V. 1300,overhandigd aan burg. van Es in zijn kwaliteit van voorzitter van de Aktie Kinderboerderij „Hernesser oord". Door hem werden de vendel zwaaiers hartelijk bedankt voor de er varen morele en daadwerkelijke steun. Een vijf-tal kinderen uit Middelhamis boden de burgemeester daarop nog eer enveloppe met inhoud aan. De kinderen hadden de inhoud, ca. 30,zelf bij elkaar gespaard en de burg. vond dat zo'n pracht gebaar dat hij meende dat dat door anderen zeker gevolgd zal worden. „Sempre" en de majorettes werden door de directie van „Hernesseroord" Mevr. Spijker biedt burg. van Es de cheque aan. bedacht met de aanbieding van een mars waarna het ochtendprogramma besloten werd. 's Middags was het op nieuw feest en tot 4 uur was „Hernes seroord" vol van blijde gezichten. Bij de buitenstaanders die misschien voor het eerst een bezoekje aan „Her nesseroord" brachten (en daar hartelijk werden verwelkomd) zal de dag zeketi een diepe indruk hebben nagelaten, 1 I OUDDORP De Chr. Gem. Zangver. De Lofstem 'hoopt D.V. op donderdag 14 augustus 1975 's avonds om 8 uur in het zaaltje nabij de kerk de repetities te hrevatten. Dit is voor de leden, maar ook voor niet-leden staat de gelegenlieid open en doen wij een beroep op u naar de re petities te komen en u op te geven als lid. Zowel mannen als vroUwen, dames of 'heren zijn van harte welkom. Dat moet kunnen in een zo grote gemeente; ga niet naar een andere gemeente om daar te zingen daar ook in eigen dorp de gelegenheid bestaat. Wij zingen nog steeds psalmen en hazeu liederen zoals wij dat al 43 jaar hebben gedaan. Graag tot ziens op 14 augustus a.s. THOLEN De werkloosheid. Het aantal gere- 'gistreerde arbeidsreserve op het ar beidsbureau bedroeg in juli 1974 102 en thans is dit in juli 1975 128. De vraag naar personeel bedroeg in juli '74 59 en nu maar 30. Inbraak aan boord De Rijn. Op het onder de nieuwe 'brug over de Een dracht liggende boot De Rijn van 'de 'heer Van Vliet uit Sliedrecht is inge broken. Via een raam werd uit de hut een verrekijker, een scheerapparaat en twee navigatielichten (rood en groen) gestolen. SCHERPENISSE Inbraak bij Geuze. In de gebouwen van 'het transportbedrijf M. D. A. Geu ze en Zn. aan de Langeweg in St. An- naland werd weer eens ingebroken. De buit was echter niet 'groot, n.l. één rijksdaalder uit de telefoonpot, een spade ert een houweel. POORTVLIET In juli 400 dode bisamratten. In de maand juli zijn er op het eiland Tho- len en St. Philipsland 400 bisamratten gevangen. Ondanks de grotere vangac- tiviteiten is de vangst minder dan vo rig jaar juli. Bij botsing de sloot in. Op het be ruchte kruispunt Lange Zandweg Sohoondorpsweg gaf J. F. van T. uit Berchem met zijn auto geen voorraang aan Van W. uit Hooijakkers. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor maar beide auto's kwamen in de sloot terecht en waren totall loss. BRUINISSE Kerknieuws Oud Ger. Gem. Vrij dagavond 15 augustus om 19.30 uur hoopt voor te gaan ds. L. Gebraad van St. Philipsland. (Bed. H. Doop). MELISSANT a.s. woensdagavond 7.30 uur ds. Rietdijk van Vlaardingen. Za ST. MAARTENSDIJK Slilcloop. Zaterdag 16 augustus houd; de sportvereniging NAKS een slildoop. De wedstrijd begint 'dan om 2 uur. 6jfii|||m|||||| Amsterdam Moderne toepassingen 1 van een probaat middel bij warmte, eau de cologne, staan in een zomerl als deze hoog genoteerd bij -de consa-l ment. Zo zelfs, dat de Koninklijke Bol-F doot, onze oudste fabrikant en leve-l rancier van eau de cologne, uit de na-| jaarsvoorraad aan het verkopen is. De ervaring van 186 jaar van heti Amsterdamse bedrijf leert, dat warme 1 zomers een aanzienlijke stimulans bete-l kenen voor toepassingen van eau de| colo'gne in produkten zoals ijs-eau colognes en towelette, het verfrissings-1 doekje, >dat in miljoenen aantallen wordt afgenomen. Ben bewijs 'hoe effectief eau de co-I logne bij tropische temperaturen werkt is wellicht de bestelling van verfris-f singsdoekjes, die het Hof van Ml woestijnland Saoedi Arabië eens t)ii[ Boldaat plaatste. En wel inj twee uil voeringen: een voor de koning en zijnl vrouwen en een voor de gasten.. leke pen Bnen la.s. vol( ttie jd n| door COR VAN HARTEN 62 In de namiddag draaide de wind naar het west, later naar het noordwest; ze gingen wat liggen. Bovendien kregen zij nu goede beschutting van de Engelse kust. De „Adelaar" schoot zijn resteren de vijfennegentig - netten in het dikke, groene water onder de wal. De vangst was goed, genoeg om naar huis te gaan. Vóór de wind lensden ze naar de Hollandse wal. Leen gaf het be richt van hun thuisvaart door, via de radio. Hij zei er nog wat bij„De visser- lui kunnen gerust naar zee gaan, er is niks geen onraad te zien. Er zit veel haring om de west. Wij hebben ons schip vol gevangen in nog geen week tijds. Kom maar gerust naar buiten, hoor! De „Adelaar" komt naar huis toe. Zout verzouten. Vol en zoet!" Ze maakten een beste reis, want ,de haring was inderdaad knap prijzig. De groothandel én de kleine haringboertjes vochten erom, want dit was vaste, volle exportharing, gevangen in het Knoll- deep. Leen stond bij zijn haring, toen die verkocht werd. Hij gniffelde bij de aanblik van de elkander wegduwende negotianten, die mekaar soms het licht in de ogen niet gunden: de kleine ko- pertjes; ze waren al voor dag en dauw uit hun bed gekomen om een ton haring te bemachtigen. „Je moet eerder afmijnen", zei Leen. „Het is prachtharing". „Ze is véél te duur", kermde de nego tiant. „Er zit voor ons geen winst in. Ik kan er niks op verdienen". „Jullie zijn te benauwd", antwoordde Leen. „Want jullie gaan dood op een paar dubbeltjes. Je durft niet te kopen, daarom word je nooit iets". Zijn patroon was ook dik tevreden. „Jouw voorbeeld heeft aanstekelijk gewerkt", zei hij. „Er willen almeer matrozen varen, nu zij zien dat er geen gevaar is en dat de ha ring duur is". 't Was waar. Er kwam meer leven aan de kant. De waterschout had het reeds vrij druk met aanmonsteren. ledere dag vertrokken er loggers naar zee. Er is immers niks aan de hand? Nou, dan gaan we varen en vissen. Scheveningen is al veel te lang een dood dorp geweest. Voor al te veel mensen is Maatschappe lijk Hulpbetoon de zeer bescheiden bron van Inkomsten. Wanneer dat je enige middel van bestaan is en dat is het in de meeste gevallen ga je er aan, met je gezin erbij. Een werkeloos leven is een hopeloos leven. De fut is eruit, je hebt ten lange léste geen idea len meer en dat is funest voor een mens. Maar nu kan er gelukkig weer geva ren worden, want die drie loggers waar onder het ship van die jongen van Leen van Klaartje, hebben het spit afgebeten. Zij waren de verkenners, nee, de stoot troepen van de vloot. En nou volgen zo wat al de schepen, want ook de oudere vissers willen weer varen; zelfs de jon gens krijgen permissie van hun ouders om de zee op te gaan. Er zijn immers geen mijnen: Leen van Leen van Klaar tje is tot het lichtschip KnoU toe ge weest en hij heeft er niet één ontmoet. Hij ving een vol schip haring, terwijl die andere vissers hun hand op hielden voor de steun. Doch dat is nu verleden tijd. Lekko je tros! Wij varen! Mensen, waar kwam nu opeens al die haring vandaan? De Engelse wal was gul in het uitdelen ervan. Grote spek ken gingen uit, de vissers hadden het druk. Trek in, mannen! Het luie zweet moet eruit! Wij kunnen weer kleren aanschaffen voor ons gezin: een nieuwe broek voor de jongen en een mooi jurk je voor het meisje. De loggers voeren af en aan; de ha ring bleef prijzig. Er was grote vraag naar, want Duitsland nam heel wat af. Dat land is in oorlog met de Engelsman en moet nu voedsel hamsteren voor zijn bevolking. Je kunt zoveel haring niet aanvoeren, of Duitsland koopt alles op. En dus nemen de loggers meer netten mee, de vleten worden langer: je moet immers de peren plukken als die rijp zijn! De „Adelaar" heeft er dik zijn portie van. Twee mooie reizen heeft Leen achter zich en de derde belooft ook goed te worden. Nog één flink schot en ze kunnen naar huis. Het is nu middag; Leen staat in de brug. Hij leunt tegen het stuurrad en mijmert over alles en nog wat. Dat doet hij wel meer, tegenwoordig. De netten staan in zee, zijn mensen zijn nog aan dek bezig. Leen mag niet klagen, hij heeft een best schipvolk. Nijver, zijn matrozen weten van aanpakken. Er wordt niet gemopperd in de crew, nou ja, dat komt natuurlijk omdat het vóór de wind gaat. Dan hoor je geen klachten. Alleen Tinus de tweede wil nog wel eens ontevreden uit de hoek konfien; dat doet hij al van jongsaf aan. Hij zit gauw in de nesten; als het maar even ergens tegenzit, zet hij z'n stekels op, moppert en foetert over de altijd onrechtvaardige en gie rige reder. Maar als zij een vangetje hebben en het zonnetje schijnt is hij een beste kerel, een levend lid van de vakorganisatie. De bond is voor hem alles! En dan heb je Giel van Anna: een stille man, je hoort hem niet dikwijls praten; doch hij is een stugge werker en een goede boeter. Zijn karakter is te gengesteld aan dat van Tinus; hij is in schikkelijk en meegaand; maar onder danig aan zijn vrouw. Hij is als de dood voor haar bedilzucht. Zij is de bazin, hij de horige. Zij is de ingenieur, hij de uit voerder van haar plannen. En dat is iets, wat Leen niet hebben kan. Ver roestde món is toch zeker hoofd van zijn gezin, niet de vrouw! Hij kan zich niet voorstellen dat hij ooit onder de plak van Bertha zou geraken. Doch Bertha heeft ook geen heersersnatuur, zij is daar absoluut geen type voor; zij is lief en zachtaardig van gemoed. Zij kan onmogelijk een dwingeland zijn, haar karakter laat dat niet toe. Zij zal later een lieve vrouw voor hem zijn, een goede echtgenote. Dat weet hij heel zeker. Gisteravond, bij het plichtdoen, liet Simon zingen uit de psalmen van David: „Waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen". Juist. Leen kan zich daarmee vereni gen. Want waar liefde woont, kan geen heerschappij zijn van de ene over de andere partner. Als er dat wél is, nou, dan is er geen echte liefde aanwezig. Liefde en overheersing kunnen elkaar niet verdragen; dat is, zogezegd, kogel op laieppel. Het ketst af. Die Simon is een goeie vent. Leen is blij dat Simon aan boord is. Er zijn niet veel visserlui van dat gehalte op de vloot. Want van Simon gaat een wonderlijke rust e^ ze kerheid uit. Hij is een wérkvent, en al tijd bereid anderen te helpen en bij tf| staan. Ook Leen, de schipper. Omdat I Leen nog jong is, té jong eigenlijk om I in deze woelige, onzekere tijd een schip 1 te navigeren en een schipvolk te leiden, f Zijn vader had daar gelijk in: voor zo iets komt héél wat kijken! En zijn stuur man, zwager Jan, oh, een geschikte kerel, daar niet van bezit ook nog niet de nodige ervaring op dat gebied. Simon wel. Simon is een kundig zeeman; hij heeft de ganse wereldoorlog '14-'l8 door gevist op zeilloggers. Ook de bom- schuiten heeft hij heel goed gekend. Dal was een armoedige tijd, als hij daarover gaat pratenHij heeft weet van elke tak van visserij, want hij heeft gebeugd, getrawld, met de vleet gevist; is een l tijdje gamalenvisser geweest en heeft op een schokker gevaren. Simon is van alle markten thuis; het is goed zo'n ma troos aan boord te hebben. Hij heeft in deze drie reizen het beleid van Leen a' een paar malen gecorrigeerd, doch al tijd zó, dat de andere matrozen dit nie' merkten. Leen is hem daar dankbaar voor. De „Adelaar" ligt te dobberen achte' de vleet; voor de laatste keer in deze reis, hoopt Leen. Een willig kouwtj^ waait uit het noorden, maar de barome ter zakt onrustbarend, er is slecht wee' op til. Rondom hen ligt de vloot; tot aan de einder toe vissen de loggers. Er komen elke dag meer schepen bij. Wordt vervolgd. ogst: [tel. d te jdaf 16 Kaï koo Oi; VR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2