De zwartekousenkerk van Goedereede Dfd. Nieuwe Tonge van Veilig Vericeer Ned. trots op bezit van Veriieerstuin Transistorradio tussen stuurwiel 0 jaargang Dinsdag 12 augustus 1975 No. 44;L2 CHR. SIKEEKBLAD OP GEKEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLAiroSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond tikel in „de Tijd" Ds. H. Jongebreur gaat Stad verlaten Hondje gevonden West Fiakkee zonder eiectriciteit Erkende demonstratie met werktuigen voor grondontsmetting Ds. H. Visser doet a.s. zaterdag intrede IVIet brommer gevallen Engels echtpaar in ziekenhuis OOLTGENSPLAAT Auto van de Grevelingendam Ideeën worden miB^f waard Auto over de kop op Brouwersdam „Kunst uit Zeeland"' POSTBOX 8 r, MIDDiELHABNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel, (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Sonamelsdjjk Giro 167830 Be ,n '5 !r ?r ij J)e Tijd" redacteurRob Vermaas heeft na een paar dagen in het Goereese gelogeerd te hebben zijn conclusie over dat merkwaardige stukje Nederland ge trokken; „Goeree mag dan door de ope ning van de Haringvlietbrug en -dam geen eiland meer zijn, er is sinds de eeuwen van het volstrekte Isolement in feite nog niets veranderd". Het verblijf in Goeree van dhr. Ver- maas had een duidelijke bedoeling, hij wilde daar eens „uitvinden wat de rech tervleugel van de Geref. gezindte nu precies is en wat zijn aanhangers be weegt". In het „steil protestantse" Goe ree had hij enerverende dagen waarvan de bevindingen in een 4 pagina's tellend artikel zijn neergelegd. De teneur van bet artikel: Vermaas ziet het niet zo ritten met S.G.P.'ers en consorten al is hfl even maar bijna bewogen i.P.'er te zijn |)at was toen hij in Ouddorp „door de bom werd meegevoerd naar een wat |de straat. In „de Groene Lantaarn" at het volkje dicht opeengepakt. De rie is niet te verdragen en schrijft naas één ogenblik wens ik S.G. |r te zijn teneinde dit soort gelegen- ien principieel te omzeilen". |n café „de Kreek" trof hij vervolgens fiderd jeugdigen die zich verdringen br een consumptie en hij prees zich Jukkig ook daar vroeg weg te kunnen OTidat de kerk de volgende morgen om 9 uur zou beginnen. Na een persoonsbeschrijving van ds. de Jong die we niet believen te ver halen constateert Vermaas dat in de Ueiv. Kerk van Ouddorp niet alleen op hele noten wordt gezongen maar door ds. de Jong ook op hele noten wordt gepraat en hij vraagt zich al of hij het zich verbeeldt dat juist het vierde ge bod met extra stemverheffing en nog langzamer dan de rest de gemeente wordt voorgehouden. Wellicht kreeg Vermaas daar inspiratie tot het schrij ven van de kop boven zijn artikel: Goe dereede en de zwartekousenkerk, „Op zondag hoor je in de kerk en niet op het strand". Overigens noteerde hij dat uit de mond van S.G.P. fractievoorzitter en kerkeraad'slid dhr. Kr. Grinwis, met wie hij een interview had. Hij rangschikt dhr. Grinwis onder die S.G.P. gezinde Ouddorpers „die mokkend en vol arg waan een paar jaar geleden moesten toegeven aan de komst van de eerste toeristen toen Haringvlietbrug en -dam het eiland uit het isolement haalden. Men vreesde aldus Vermaas aan tasting van het eigen karakter van de gemeente en duchtte de toom des Hee- ren bij de opbloei van de wereldgelijk- vormige recreatie". Hij trof het want dhr. Grinwis neemt niets van die zorg terug. „Het is voor de middenstand wel beter geworden, financieel, maar het geestelijke is minder geworden", consta teert dhr. Grinwis dan ook waaraan hij toevoegt de mensen die in Ouddorp ko men geen haat toe te dragen. „Je moet alleen de zonde haten" aldus dhr. Grin wis die ook nog opmerkt van de gasten te verwachten dat ze zich beter aan zul len passen. Het is de S.G.P. fractie geweest die Vermaas' belangstelling voor Goeree wakker heeft geroepen toen ze tegen een subsidieverlening aan de reddingsbri gade stemde. Toen enkele zondagen ge leden de reddingsbrigade 6 mensen van de verdrinkingsdood redde besloot de Tijd redacteur zich eens een paar dagen onder „de fijnen" te voegen. Na een kijk op de verschillende stromingen en kerk genootschappen binnen de rechtervleu gel van de Geref. gezindte mogen de le zers ook weten dat voor velen de Evan gelische Omroep nqg taboe is uit arg waan tegen het gebruik van de media maar dat het Reformatorisch Dagblad daarentegen wel een vertrouwde infor matiebron wordt bevonden. Overigens niet voor dhr. Vermaas die het blad er van verdenkt wat door de verdeeldheid in de S.G.P. door te zeilen, Zo'n stukje verdeeldheid bleek uit het feit dat burg. van Velzen met zijn wethouders vóór de subsidie aan de reddingsbrigade was terwijl de fractie tegen stemde. De burgemeester deelde de opvatting van zijn S.G.P. broeders niet maar hij neemt ze wel in bescherming, vindt re dacteur Vermaas die uit de mond van burg. van Velzen optekende: '..er is soms zo uitzonderlijk wei nig begrip. Als iemand een bepaalde ge loofsovertuiging heeft, mag dat dan als jeblieft? Men moet het niet voorstellen alsof het leven onmogelijk is in deze soort gemeenten". „Op mijn vraag zo vervolgt Vermaas of van Velzen zich zelf ook als een verlicht S.G.P.'er be schouwt geeft hij geen rechtstreeks antwoord: Als je weet hoe geva rieerd er in de S.G.P. over het vaccina tieprobleem en het vrouwenkiesrecht gedacht wordt 'dan zie je dat er nuances zijn in de par tij. In Goedereede zijn de vaccinatie, het vrouwenkiesrecht en de verplichte ver zekeringen geen punt meer terwijl er in andere gemeenten zwaar aan wordt ge tild". Burgemeester van Velzen geeft in het interview wel toe dat er een zeker conservatisme heerst wat zeker niet voor de bedrijfsvoering geldt. „De bui tenwacht heeft de volksaard over het algemeen nogal eens misbruikt voor vooroordelen", aldus dhr. van Velzen. In het artikel voorts uitspraken van de vrouw van de exploitant van het Ju- lianapaviljoen, die vindt dat er niks mag, wat ze vooral betrekt op het uit blijven van een dansvergunning. Dhr. Termaaten, hotelhouder te Goe dereede, gewezen op de fanatieke pro testanten in zijn omgeving zegt ervan: „ik denk dat ze hier destijds als katho lieken net zo fanatiek waren als ze dat na de reformatie als protestanten wer den". „Voor geen 5 .centen zijn ze veranderd" is een opmerking van dhr. J. Bruggeman die beweert niets van het kerkelijke ge- slrjmbal te moeten hebben. Zaterdagmorgen zijn in Nieuwe Ton ge legio verkeersfouten begaan, maar dat kon ditmaal geen kwaad! Het ge beurde in de schooljeugd-verkeerstuin, het trotse bezit van de afdeling Nieuwe Tonge van Veilig Verkeer Nederland. De aktieve bestuurders die de tuin met Wagenpark aankochten hopen wel dat van de missers geleerd wordt terwille van een vlekkeloos verkeersgedrag van jeugdig Nieuwe Tonge. Burg. van Es die de tuin officieel in gebruik stelde meende het al niet anders toen hij de jeugd voorhield dat de inspanningen van het bestuur welbesteed zullen zijn als er door het verkeersonderwfls ook maar één kind voor een ernstig on- j. geval gespaard zal blijven! Aan ongelukken werd vooralsnog niet gedacht toen zaterdagniorgen een acht- |tal knaapjes de trapwagens bemande om, op het plein van de O.L. school, ^[tussen fietsers en auto's door over het 'circuit te bolderen. Mede-scholieren met politiepet zagen geen overtreding door jüe vingers en over dat alles ging het wakend oog van hoofdagent P. van Gent van de Dordtse politie die op een heel populaire manier de jeugd in rechte sporen leidde, de automobilisten bij na me noemend want de wagens worden gesierd met de namen van de bedrijven die de kostbare onderneming mede hebben gesponsord. „Rumptstad hier!!" klonk het dan ook onverbiddelijk toen de Peugeot een voorrangsblunder maak te. De overige wagens dragen de namen van de Fa. Blokland, Knöps, de Rabo bank Nieuwe-Tonge, Fa. Karels en schildersbedrijf van Dijk te Nieuwe- Tonge. Het parcours is bezet van stop lichten, gebods en verbodsbepalingen waar strikt de hand aan moet worden gehouden. Burgemeester van Es aan wie de eer was de tuinofficieel in gebruik te stel len heeft het initiatief van het Bestuur zeer weten te waarderen en hun zelf werkzaamheid ten voorbeeld gesteld. Eigenlijk vond de burg. het achteraf niet zo bezwaarlijk dat het wat inspan ning heeft gekost want, zei hij: „een De wagens en fietsen aan de start. ideaal is de waarheid op een afstand!" Thans kon spr. constateren dat de af stand die er nog was door hard te zwoe gen is afgelegd. Dhr. van Es maande de aanwezige vaders en moeders de afde ling te steunen door lid te worden: geeft u uzelf maar op aan een blij en verguld gezicht want daar zit iemand van het bestuur achter". De jeugd werd op het hard gedrukt van de tuin een goed gebruik te maken: „als ook maar één van jullie voor een ongeluk ge spaard blijft dan is de inspanning van het bestuur de moeite waard geweest!" Met de inwerking stelling van de stoplichten verklaarde dhr. van Es de tuin voor geopend waarna het gerij van start ging, nagekeken door de bestuur ders onder voorzitterschap van dhr. A. M. Wesdijk en de med^ aanwezige voor zitter/consulent en secretaris van het district Zuid-Holland-Zuid van Veilig Verkeer, de heren v. d. Zande, van Urk en van Herpen. Kolommen lang duikt dan steeds weer de naam van ds. de Jong op zowel als die van ds. van Kooten en in zijn ijver is Vermaas zover gegaan dat hij naar Poederooijen trok waar ds. de .Tong (die een interview beslist weigerde) een spreekbeurt zou houden. Vermaas was er wel maar ds. de Jong bleek door ziekte verhinderd. Wat zouden we er verder nog van verhalen? Het Nederlandse volk mag nu via „de Tijd" weten hóe het er in Goeree toegaat en hoe daar de Herv. Gemeente van Ouddorp niet zingt maar psalmwoorden uitkrijst en klanken uit stoot. Het stond allemaal in „de Tijd", het opinieblad dat graag meer lezers krijgt en zich aldus in advertenties pre senteert: „Denkt u alleen maar links? Denkt u alleen maar rechts? Of vindt u dat veel zaken tenminste twee kanten hebben, de Tijd vindt dat wel en biedt daarom misschien precies wat u zoekt, om u te helpen uw eigen mening te vormen". Nou vragen we u Ds. H. Jongebreur, Herv. predikant te Stad aan 't Haringvliet gaat Stad verlaten nu hij het beroep naar de (kleine) Hervormde Gemeente van La ge Vuursche heeft aangenomen. Ds. Jongebreur, geboren in 1913, diende eerder de gemeente van Bleis- wijk. Mastenbroek en Heyplaat. Sinds 27 maart 1966 kwam hij naar Stad aan 't Haringvliet. SOMMELSDIJK - NIEUWE TONGE Door de politie van Nieuwe Tonge is bij de heer J. Troost, Enkele Ring SS te Sommelsdijk, tel. 01870-2912 een zwart gladharig hondje afgeleverd. Het hondje is van het middelslag, is een reu, heeft gele sokjes aan de voor pootjes en een witte streep tussen' hals en borst. De eigenaar wordt verzocht zich met de fam. Troost in verbinding te stellen. De Emgo heeft zaterdagavond met twee storingen te kampen gehad ten gevolge waarvan West Fiakkee het enige tijd zonder electriciteit heeft moe ten stellen. Op het terrein van v. d. Have te Me lissant explodeerde een hoogspannings installatie. Omdat dat met rook en steek vlammen gepaard ging rukte de brand weer van Melissant uit maar behoef de niet in te (grijpen. Stellendam zat zonder licht en toen kort daarop zich een volgende storing voordeed in de van Pallandtpolder zat ook Ouddorp zonder. Door omschakeling kon de storing snel provisorisch worden verholpen'. SOMMELSDIJK LAPJESKAT ZOEK De lapjeskat van de Fam. E. Tanis, Binnenweg 18 te Sommelsdijk, Tel. 3426 is al enkele dagen zoek. Waarschijnlijk zal ze niet ver uit de buurt zijn en wordt de bruin-zwart-witte poes door onze lezers gesignaleerd. De Fam. Tanis zal graag horen waar haar poes uit hangt. Een erkende demonstratie met werk tuigen' voor de grondontsmietting wordt op 2 september a.s. gehouden op het bedrijf van. de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen te Numansdorp. De aan vang is gesteld op 13.00 uur. de uitwijk- data zijn 3 en 9 september. In geval van twijfel fcunt U bellen naar het antwoordapparaat 01806 - 4166. Gedemonstreerd zal worden op een aardappelperceel en in een graanstop- pel. Na de oogst van de gewassen zul len deze percelen op verschillende wij ze worden voorbewerkt. Belangstel lenden kunnen dus de verschillende ma chines onder gelijke omstandigheden op twee verschillende percelen zien wer ken. De voorbereidingscommissie heeft uitsluitend de fabrikanten en impor teurs van sehaarinjecteurs uitgenodigd aan de demonstratie deel te nemen. Allen hebben zich inmiddels aange meld. In de laatste jaren is hard gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe werk tuigen en werkmethoden die het mo gelijk maken ook op klei- en zavel- gronden een grondontsmetting uit te voeren. Toch komen nog vaak teleur stellingen voor als gevolg van onoor deelkundig omgaan met de. apt^aratuur en/of een' minder juiste voortbewerking. Aan de voorbewerking, die onder toe- paalde omstandigheden moet worden uitgevoerd, worden hoge eisen gesteld. Dit is de reden dat diverse instellin gen en organisaties in Zuid-Holland, in samenwerking met het Consulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen en de Federatie Het Landbouwwerktuig tot .deze demonstra tie 'hebben besloten. ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per min. Bij contract speciaal tarief. De Bredase familie Sestig is zon dagmiddag in de bocht, Noorddijk— Staakweg te Dirksland met de auto in de sloot beland. Dat kwam doordat een op het dash board staande draagbare radio in de bocht verschoof en tussen het stuur rad terecht kwam. Het stuur blokkeer de en de wageri zeilde na de bocht rechts de sloot in. l De inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. De wagen werd wel iswaar vrij ernstig beschadigd maar men kon er toch mee op eigen kracht naar huis nadat de fa. van Rumpt.hem weer op de wielen had gezet. Het was de bemanning van,het vlieg tuig van de Rijkspolitie die overvlie gend de groep Dirksland van de Rijkspolitie op het ongeluk attendeerde. NIEUWE TONGE Ds.'H. Visser die j.l. zondag.afscheid nam van zijn gemeente Bameveld hoopt zich a.s. zaterdag aan de Herv. Ge meente van Nieuwe Tonge te verbin den. 's Middags 2.30 uur vindt de beves tiging plaats door ds. C. van Sliedregt van Oude Tonge en 's avonds om 6.30 uur hoopt ds. Visser intrede te doen. OUDDORP J.l. vrijdag is op de Oude Nieuw- landseweg, ter hoogte van hotel „Duin zicht" de 17-jarige mej. C. E. van Es uit Stellendam met haar brommer ge vallen. Ondanks het dragen van een helm liep ze toch nog een vrij zware hersenschudding op en werd ze voor nader onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. OUDE TONGE Een echtpaar uit Engeland is zater dagmiddag naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd nadat zij met hun auto op de kruising Grevelingendam Prov. weg in botsing waren gekomen' met de daar, op de voorrangsweg na derende V.W. van dhr. C. v. d. B. uit Stad. Dhr. v. d. B. liep geen letsel op; de beide wagens raakten totall-loss. Enorme drukte Vooral zaterdag is het ongekend druk geweest op de weg van stromen men sen die de kust opzochten. Vanaf de Haringvlietbrug tot aan Oude Tonge deed zich van 's morgens 9 tot half één een file voor die bijna niet voortuitkwam. Half een was die ein- delijik opgelost. Repetities hervat. Na de vakantie hervat de Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" en het Kinderkoor de repeti ties aanstaande donderdag 14 augustus in „Elthato". Het kinderkoor start te 6.30 uur nam. en het Gemengde Koor begint om 8 uur nam. Nieuwe leden worden gaarne ingeschreven. Kerkdienst. Woensdag 13 augustus des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Voorbereiding H. Avondmaal Oud-inwoner overleden. Op donder dag 7 augustus overleed op de leeftijd van 85 jaar, mevrouw Gerritje Duim, weduwe van dhr. B. van Brummelen, wonende Kerkbuurt 255 te Sliedrecht. Maandag 11 aug. j.l. had de begrafenis te Sliedrecht plaats. De automobilist W. de H. uit Vlis- singen heeft zaterdagmorgen' 4 uur met zijn auto, rijdend op de Grevelingen dam een enorm_e smak gemaakt. Door nog onopgehelderde oorzaak reeds hij de berm in waar hij een klapband kreeg doordat 'hij met een van de wielen' de flens van een daar liggende lichtmast raakte. De wagen schoot over de weg, dook vervolgens van de dijk en kwam over de sloot terecht. De Mazda virerd daarbij vernield maar dankzij de veiligheidsriemen kwam de bestuurder er levend uit. Hij werd wel met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis ver voerd. MIDDELBURG B. en W. van Middelburg gaan de gemeenteraad voorstellen die ideeën die de ambtenaren via de ideeënbus ken baar maken beter te belonen. Het ideeënbusreglement kent nu nog pre mies van 10,tot 250,maar de bedragen stammen al uit 1959 en ver dienen een aanpassing, vindt het col-' lege. Het voorstel is het reglement zo danig te veranderert dat de bedragen worden verdubbeld. Raadslid D. Boo- gerd had daar vorig jaar al voor ge pleit in de hoop dat door een aantrek kelijker premie het indienen van ideeën zal worden gestimuleerd. Op de Brouwersdam is gistermiddag een auto over de kop geslagen, na een slip op het natgeworden wegdek. De wagen werd bestuurd door een jonge man van elders die op een Ouddorpse camping verblijft. Een Ouddorps meis je, de 17-jarige Suze Hoek reed mee en werd door de buiteling dermate gewond dat ze naar het ziekenhuis werd over gebracht. De reizende kollektie „Kunst uit Zeeland" (grafiek) is na een tentoon stelling in „De Tamboer" te Hoogeveen weer terug in Zeeland. Van 8 tot en' met 23 augustus is de kollektie te zien in de Burghse school aan de Kerkstraat 3 te Burgh. Ope ningstijden: maandag tot en met za terdag van 11.00-12.00 en 14.00-17,00 uur Vervolgens wordt de kollektie geëx poseerd in het stadhuis in Temeuzen en wel van 8 tot en met 26 september. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 8.15-17.15 uur, zaterdag 14.00- 16.00 uur. Van daar gaat de kollektie naar de Schouwburg in Middelburg, waar hij te zien zal zijn van 1 tot en met 26 okto ber. Daarna volgens nog tentoonstellin gen in Uithoorn. IJzendijke, Sas van Gent, Zierilöee en Tholen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1