Fotomapje van Herv. Kerk ten bate van restanratiefonils Voor tweede maal „Oeitgendag"' op zaterdag 23 aug. a.s. te Ooltgensplaai Foti Blankcrs Gemeentevlaggen Oostflakkee te kooi RAAD MIDDELHARNIS: RAAD DIRKSLAND STELLENDAM if: Wisselbeker voor beste sportieve prestaties Hervatting repetities PREDIKBEURTEN l^et Dafje van de dijic Inbraaic in café IVIedische diensteJ Geef u extra Rooc IVlidc pop he< Ui ,De tuin Ele Rijd IVIuse Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 8 august^M^^.^^^ g augusU Machteloze vuist tegen beleid Monumentenzorg Jan Huijssen was de enige die gister avond de broeUiete vergadering van Middeliiamis' gemeenteraad verzuimde. Niet omdat vorige weelc met de raad op excursie zijn duik in het Schagen- se zwembad hem een kou opleverde maar hij heeft liet genoegen met vakan tie te zqn. Op de publieke tribune dit maal slechts 3 belangstellenden waar onder twee van de heren van Es. Hun aanwezigheid was niet zomaar toeval lig, integendeel, hun naam ging in hon- derdvoud over de tafel Zelden heeft de raad reclamanten zó ter wille willen zijn als bij de heren van Es het geval, maar voorz. burg. van Es moest het raadscollege met klem verzekeren dat het tot niets zou leiden. Niettemin wenste de raad de vuist te ma^en die ze tegenover Monumenten zorg in petto had De heren van Es waren n.l. bij de raad in beroep gegaan tegen het weigeren door B. en W. van een vergunning voor het uitbreiden van de boerderij „Dijk- zicht", gelegen aan de Perdamusweg. B. en W. stelden zich op achter het ad vies van de Welstandcommissie en de Rijksdienst voor Monumentenzorg die de verbouw afwezen. De hoeve Dijkzicht dateert uit de 18e eeuw en staat op de lijst van beschermde monumenten. De (Vervolg van voorpagina.) De bewoners van het Poldersweegje krijgen t.z.t. voldoende inspraak. Nu al kon de voorz. verzekeren dat er tussen de bestaande- en toekomstige bebou wing een brede groengordel komt. Om de besprekingen af te ronden ar gumenteerde de voorz. tenslotte: „U moet als raad een lijn tfekken in welke richting het dorp uitgebreid moet worden, dat is een zaak van wer kelijk besturen. Ik vind het optreden van sommigen uit de raad wat wissel vallig; bezwaren zullen er altijd blijven, maar -we moeten vooruit. We kunnen ons niet permitteren zeven jaar door te blijven modderen zonder ook maar iets op te schieten". Nadat ook weth. A. C. van Rossum zijn steentje aan de verdediging van het plan had bijgedragen („het is wat kort zichtig om de redenen zoals aangevoerd tegen te zijn") liep het op stemming uit. Het voorstel van B. en W. vaststel ling van het herziene plan haalde het met 8-5 stemmen. Tegenstemmers wa ren de 4 leden tellende P.v.d.A. fractie en dhr. de Bonte. heren van Es hadden de schuur met een aantal koelcellen uit wülen breiden, wat door genoemde Instanties architecto nisch niet verantwoord werd bevonden. Een groot deel van de raadsleden dacht daar anders over, met name ook dhr. K. V. d. Ketterij (S.G.P.) die uit een en ander moest concluderen dat aan de zorg voor Monumenten weliswaar voordelen maar voor bedrijven ook schaduwkanten zijn verbonden omdat het economisch gebruik erdoor in het geding kan komen. Overigens vond dhr. V. d. Ketterij het verbouwplan niet te ingrijpend omdat de noordgevel en de puntgevel zelfs geheel intact zouden blijven. In die richting dacht ook dhr. J. Th. M. Jacobs (VVD) die maande de waarde van het „monument" Dijkzicht niet te overschatten. Hij voelde voor het argu ment dat de verbouwde schuur ■weer in een goed bruikbare staat gebracht zou worden terwijl z.e anders zal verrotten en de wetenschap ook dat met het uit blijven v. de vergunning de heren v. Es schade wordt aangedaan stond hem zwaar tegen. „Het dwarsbomen door overheidsor ganen" stond ook dhr. G. C. Joppe goed tegen en ook nu moest hij vast stellen dat zo'n instantie een stok tussen de deur steekt. „De vergunning verle nen!" stelde hij voor opdat dhr. van Es niet voor grote financiële consequenties zou worden geplaatst. Dhr. P. Tiggelman echter liet namens de P.v.d.A. fractie een ander geluid ho ren. Zijn inziens kan de vergunning niet verleend worden maar kan er wel naar gestreefd worden de heren van Es op een andere manier terwille te zijn. Hij hoopte overigens dat voortaan zij die verbouwen willen zich eerst van de mo gelijkheden vergewissen vooraleer ze dure plannen maken. DE WET „Alle goede en redelijke dingen die ge zegd zijn bepalen ook óns standpunt!" verzekerde burg. van Es; „we begrijpen dat de beperkingen onplezierig zijn maar het gaat om de wettelijke moge lijkheden". Zowel uit de Woningwet als uit de Monumentenwet las de voorz. dat wanneer de Minister geen vergunning kan geven ook B. en W. die vergunning niet mogen verlenen. „We kunnen als college ver meegaan met uw opmerkin gen tegen het Monumentenbeleid en met u vinden we het verschrikkelijk jammer dat er geen cent beschikbaar is voor de restauratie van Monumenten. Maandag zullen in Stellendam foto mapjes met een vijftal foto's van het in- en exterieur van de 'gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te koop worden aangeboden. De mapjes kosten 3,de baten zijn bestemd voor het restauratiefonds. Vier van de foto's zijn van het kerk interieur, het orgel, het liturgisch cen trum en van de consistorie waarin het portret hangt van de man die de kerk liet ibouwen, Mr. Iman Cau. Ook is er een foto van het exterieur, waarop ook een gedeelte van het Ver. gebouw „de Rank" té zien is. De foto's kunnen als ansichtkaarten verstuurd worden en het mapje lijkt ons ooi? heel interessant voor verzamelaars. Ooltgensplaat gaat zijn tweede „Oelt- gendag" tegemoet. Vorig jaar was de eerst gehouden Oeltgendag zo'n succes dat aangenomen mag worden dat het Plaatse volk ook voor de tweede maal het spel weer mee zal spelen. De bena ming „Oeltgendag", een dag vol sport, spel en muziek, herinnert aan de Friese Oeltgen die in het begin van de 17e eeuw met zijn schuitje op een zandplaat strandde en daar Ooltgensplaat stichtte. Het zal de Platenaars die dag geen zorg zijn hoe het allemaal gekomen is, feit is dat het tegenwoordige Ooltgens plaat beschikt over een flink aantal sportverenigingen waarvan de leden graag bereid, zijn het op „Oeltgendag" tegen elkaar op te nemen. Heti wordt üi de te houden Zeskamp geen gewoon sporten maar er moeten zulke capriolen worden uitgehaald dat alleen volhouders in aanmerking zullen komen voor het winnen van de wisselbeker. Sinds vorig jaar is die in handen van de Korfbal- club die zich ongetwijfeld fel in de ver dediging zal werpen! Er zijn overigens ook nog een zestal bekers te verdienen. „Oeltgendag" begint zaterdagmorgen 23 aug. om half negen. Vanaf het Ver. gebouw „'t Centrum" wordt gedefileerd naar het Gorsje aan de Spuidijk waar de dag geopend wordt. Er worden balon- nen opgelaten en rond 9 uur volgt er een rijdemonstratie met pony's. Half tien is er een tekenwedstrijd voor kleu ters in de Pieter Biggestraat en waar schijnlijk kan ook worden beschikt over de verkeerstuin uit Nieuwe Tonge die dan bij de kleuterschool zal zijn opge steld, 's Middags om één uujf volgt er een demonstratie aan de haven door de plaatselijke hulpverlenende verenigingen en waarschijnlijk gaat het er heel realistisch toe, wat mogelijk zal zijn door de aanwezigheid van een aan tal sloopschepen. Half drie wordt de Zeskamp gehouden op het terrein aan het Boomgaardpad. Daar komt het voor de deelnemers aan op het trefzeker gooien en smijten, vangen en glibberen, het meedoen in een paarden- of olifan- tenspel en het zich op de been zien te houden op de spekgladde zeephelling. Ongetwijfeld wordt het nog spannender dan vorig jaar toen Ooltgensplaat er een kostelijke dag aan heeft beleefd. Het comité „Oeltgendag" heeft ook voor 's avonds nog een programma on derdeel in petto. Om 7 uur wordt een grote show gehouden waaraan 8 drum bands, muziekkorpsen, minirettes en zangverenigingen meewerken. Ca. kwart over negen zal „Oeltgendag" dan beslo ten kunnen worden en de organisatoren hopen dat Ooltgensplaat dan een fijne dag heeft beleefd! De foto werd gemaakt van een gedeelte van de vlag die in de hal van hetj meentehuis hangt. De afbeelding stelt Oeltgen met zijn metgezel(lin?) vJ kort voor hij op de zandplaat (voor het schip zichtbaar) strandde. De vlag v(| vervaardigd t.g.v. een feest rondom wijlen Koningin Wilhelmina waar ecnif putatie uit Ooltgensplaat tegenwoordig was. Misschien kan iemand van lezers de preciese gelegenheid noemen? Zeker nu velen weer nostalgisch leren denken zou dat moeten kunnen worden ondersteund!" dacht de voorz. „Als er eisen gesteld worden zou het redelijk zijn via subsidiëring een deel van de kosten te dragen". Ook in tweede instantie kwam de raad erop terug. Dhr. P. Grinwis (SGP) meende dat de heren van Es een schrij nend onrecht wordt aangedaan, en dat zei hij op Flakkee dat nog demo cratisch wil zijn. „Waar geen geld is verliest de keizer zijn recht" dacht hij over de rol van Monumentenzorg. Dhr. Jacobs maande de raad in deze een eigen verantwoordelijkheid te dur ven dragen, gevolgd door dhr. Joppe, dhr. P. Krijgsman eri mevr. van Loon. Zij speelde de heren van Es een compli ment toe voor hun ondernemingszin. Zij citeerde een uitspraak van de Staats secretaris dat Monumenten gehand haafd moeten blijven wanneer o.m. het werkklimaat niet geschaad wordt en zij meende dat genoegzaam is aan te wij zen dat dat in het onderhavige geval zeker van toepassing is. „We moeten het monument niet overschatten want mis schien 1 op de 100 weet de Perdamus weg te vinden", schatte ze. Mevr. van Loon verklaarde een voorstel in te die nen om de heren van Es de vergunning wel te verlenen. De voorzitter ging over op nog duidelijker taal: Het verwijt van dhr. Grinwis dat er t.o.v. de heren van Es niet christelijk gehandeld wordt viel bij de voorz. niet in goede aarde. „Wilt u dan propageren ontrouw te zijn tegen het Overheidsge zag?" vroeg hij dhr. Grinwis, hem ver wijtend te fulmineren tegen de wer king van de Monumentenwet en de ge volgen daarvan in de schoenen van B. en W. te schuiven. Ook wees de voorz. erop dat er voor de heren van Es geen hogere beroeps- mogelijkheid aanwezig is; „U kunt het voorstel van mevr. van Loon aannemen maar dan zal ik het ter vernietiging aan de Kroon voor moeten dragen", maakte de voorz. duidelijk. Overigens geloofde hij niet dat dat nodig zou zijn want de Wet biedt de mogelijkheid het zonder vergunning gebouwde op kosten van de bouwer, desnoods met de sterke arm, af te laten breken. „Uw besluit heeft der halve geen enkele betekenis", bena drukte de voorz. Desondanks bleef mevr. van Loon bij haar voorstel. Het werd met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen waren de 4 P.v.d.A. leden en de beide wethouders. STUDIO-COLOK Hobbemastraat 49 Middelhamia - 01870-2461 Zomeraanbieding: 3 Super 8 films voor f 37,50 MIDDELHARNIS Uitslag verloting. Uitslag van de ge houden grote verloting van de aqua riumvereniging „de Blauwe Tetra" op 2 aug. tijdens de „Delta Flora" in de Sporthal te Middelhamis: 3172 1854 3555 3506 3932 1337 2271 2170 4106 2080 3403 1788 4763 1645 3260 2419 1955 2101 3335 3843 4459 4198 3195 1728 3866 2693 4987. Prijzen af te halen bij: M. Dubbeld, Irenestraat 23, Middelhamis. HERKINGEN Het Chr. Gemengde Koor „Canto Vo luntas" hoopt a.s. dinsdagavond 12 aug. na de jaarlijkse vakantie-periode de re petities weer te hervatten in het Ver. gebouw „Ons Huis". Aanvang 20.00 uur precies. De vereniging kan terugzien op een prettige en zeer actieve periode en hoopt dat hierdoor geïnspireerd zich nieuwe leden zullen aanmelden om in het nieu we seizoen actief te zijn in het orga niseren en deelnemen aan zangavonden en evenementen!. Zij die .geïnteresseerd zijn in zang maar zich nog niet hebben willen of durven opgeven als lid wor den vriendelijk uitgenadigd geheel vrij blijvend kennis te komen maken op de repetitie-avond. De koffie staat voor u klaar. ZONDAG 10 AUGUSTUS OUDDORP Herv. Kerk 9 en 11 uur en 6.30 uur ds. S. de Jong Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. Modderkolk van Vlissingen GerefKerk in Verg. ge bouw 9 en 10.30 uur ds. G. de Ruiter van Alphen a. d. Rijn, 6.30 uur ds. A. de Valk van Sommelsdijk Geref. Gem. 9.30 en 6.30 uur lezen. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur Ps. 39 1 en 2 - maandel. koll. - 6.30 uur Ps. 39 3 en 4 - bev. ambts dragers, ds. R. van Kooten. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. A. Cysouw, 6 uur ds. H. Harkema, St. Philipsland, v.m. bed. H. Doop. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur dhr. H. P. Wilstra, Barendr., 6 uur ds. A. Cysouw Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. van der Linden, 6 uur ds. G. Post, Amemuiden, Extra koll. kerkvoogdij Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. N. H. Groen, 6 uur ds. L. Trouwborst Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur Dr. H. Goedhart, Kenya Rem. Kerk 10 uur ds. H. J. Kievit, Eindho ven. MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. E. F. Vergunst, 6 uur kand. Chr. v. d. Valk, Gouda, Extra koll. past. fonds Buitengew. Wijkgem. i.w. 9.30 uur ds. R. E. R. van Buiren Geref. Kerk 10 ,uur dhr. H. Hondiës van Oost-Sou burg, 3 uur ds. W. van Rheenen van Spijkenisse Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur ds. B. Bijleveld van Bussum Geref. Kerk (Vrijgem.) 10 en 3.30 uur ds. E. Teunis (In Dienstencentr.) Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. Th. van Stuijvenberg. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. Talsma, 6 uur ds. E. F. Ver- gunst, Extra koll. Inw. Zending Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur dhr. A. H. Veldhuizen, R'dam, 6 uur ds. J. Blom, St. Maartensdijk Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T-HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur kand. van Harten, Wad- dinxveen, 6 uur ds. J. T. Cazander Ger. Gém. 10 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Talsma, Utrecht Geref. Kerk 10 en 6 uur drs. A. W. Meeder. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. W. van der Plas, v.m. bed. H.A., n.m. dankz. H.A., Extra koll. past. fonds Geref. Kerk geen opgaaf Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur kand. Chr. v. d. Valk, Gouda, 6 uur dhr. C. J. de Groot, Nieuw Lekker- land. MIDDELHARNIS Mevrouw G. S. M. Overgauw-v. d. Plas uit Zuidland is •dinsdagmiddag met haar Dafje van de Oudelandsedijk tussen Stad 'en Middelharnis gereden. Met haar zaten ook 4 kinderen in de wagen. Door de buiteling raakten 3 van de kinderen licht gewond, de bestuijr- ster zelf moest met een! hersensehudding en hevige pijn in de buik (waar het stuur in gedrukt had) in het zieken huis worden opgenomen. Zij kon voor het gebeurde geen verklaring geven. Het Dafje raakte totall-loss. Een onder zoek leerde dat het geen tech!nische gebreken had vertoond. OUDDORP In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in café „de Kreek" aan de Boompjes. De dief verschafte zich toegang door een raam te forceren. Uit de kassa en de speelautomaat wordt voor ca. een bedrag van duizend gulden aan geld vermist. Van zaterdag 9 augustus tot maandag 11 augustus 1975, ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur J maandagmorgen 8.00 uur heeft dief dokter Wieringa, tel. 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s,J 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: L Van zaterdagmorgen 9.00 uur 'J maandagmorgen 9.00 uur heeft dial dokter Huisman, tel. 1412. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur t maandagmorgen 8.00 uur heeft dieij dokter Bulthuis, tel. 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur til maandagmorgen 8.00 uur heeft dieE| dokter van Hattem, tel. 259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bonrntl Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur 1t;| maandagmorgen 9.00 uur heeft dit dokter G. J. Buth, tel. (01871) 306. APOTHEEK „MENHEERSE" OPENINGSTIJDEN: Op werkdageil 8.30 tot 12.30 en 13.30 tot 18.00 uur. In het week-end: zaterdag van U 12 uur en van 17 tot 18 uur; Zondag 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 1 uur. Apotheker: J. Slager, tel. (01870) 29 Inlichtingen: a) antwoordapparaat; b) dienstkastj(| TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tail arts Overbeeke, tel. (01877) 1457 (vanj tot 11.30 uur).' DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Minderhout, te| (01870) 28 97. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Kastelein, telef. 1! Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maanda morgen 8 uur heeft dienst Zr. Koppei| tel. (01877) 1234 b.g.g. 1412. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot raaij dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. chems, tel. (01874) 532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aai] Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft zr. Anna, tel. 577 Evenals vele gemeenten in Nederland heeft nu ook de gemeente Oost- flakkee de beschikking over een eigen gemeentevlag. Het gemeentebestuur is van mening, dat gemeentevlaggen een belangrijke rol kunnen vervul len bij de representatie van de gemeente. Gebleken is dat er in den lande door ingezetenen en plaatselijke vereni gingen van gemeentevlaggen gretig gebruik wordt gemaakt bij plaatse lijke feestelijkheden, uitwisselingen, sportmanifestaties en dergelijke. Het gemeentebestuur wil daarom ook de inwoners van en verenigingen in deze gemeente in de gelegenheid stellen aan de representatie van de gemeente Oostflakkee iets te doen. De kleuren en de karbonkel zijn ontleend aan het gemeentewapen. Bij Gebr. Faber Amsterdam B.V. (tel. 020 - 22 31 81) kunt u uw even tuele bestelling" doen. Verkrijgbaar zijn: Vlaggen afm. 225 x 350 cm. 360,— Vlaggen afm. 36 x 55 cm. 7,60 Satijnen puntvanen afm. 20 x 30 cm. met ophanggamituur en franje 4,50. De prijzen zijn exclusief B.T.W. Bij grotere afname worden kortingen gegeven. Voor verdere informatie kunt u zich vervoegen op het gemeen tehuis te Ooltgensplaat op de afdeling Interne Zaken. (tel. 01873 - 525). Het gemeentebestuur spreekt de wens uit, dat er vele vlaggen en/of vaantjes in de gemeente aangeschaft zullen worden. Niet uw zien: dat wij huisdieren maar je zien, 1"""' ■>-. U hebt, terwi] tot u nam too dieren gedad: dezelfde dors hoefte aan W£ Een bezorgde alle had Ergeni ze ;he - Wï ha teren in kwam wilde want ze daan. E hokje had troffen dat i nu niet! jie baasje nijntjes geen ze via het g vocht ibinnenl water", had 1 den en het J van doodgega .konijntjes wil in een verzwa en de langor kans de r Dat geldt in de wei ning mee naarmate, leer wordt van de dierei sen. Aanvoer ders kost in maar een z'n beesten houden. Na eigen opfriss lijk nog betei namens .die war ook sti dal [Door veel be2 Bora" is in de iiden naar de Saatste pop. Ze feam die door n Boor loting is n fer uit de ds. lommei winnar OUDE TONG r Maandagavon iestolen uit ee pond voor de Sraat. De wage |-erd zo dertig lij de wagen |en de dieven de dop zit. ^even bezig g« je politie te b« ïen toe die da; P> de vlucht gi Dinsdagnacht en dief zijn si [onenwagens w een vracht In een hydra tien. SOI Tijdens de |aadsvergaderii Ciggelman op nuur van de lervallen bij |eugd. „Sdhurmig" laar. Hij wees Ie muur valt Verhoud en do noet worden. Uit hoofde v ohap van de pfoppe meedele geheel zal wor ie rijke groei "anctioneel is. ELLEVOETS Op zaterdag budste vestigin |ing, n.l. die parig bestaan. ':«iet onopgeme Dit Rijdend ^oetsluis, dat Complete en |poortrammat( bileum vieren ben goederen-s »als vroeger ital worden. Deze goede |an de Rotte: Ichappij, heel |898 in de pervoer verzo |n Zeeuwse Bij het g__ lerieel bevind Jenwagons ershoek en Oud-Beijer Eentram, rijd ief uit 1920 |908. Een! pet echte De feestelij ll.OO uur. var hou

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2