^ok Flakkee pufte van de hitte K „We liggen nachten wakker van de herrie" n I I I I I ins i fustus i9iHe jaargaüg Dinsdag 5 augustus 1975 No. 4410 l'i CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ïlen jirdig tien. )43 m U^4*^*\ kten In Buren- (O m- ioog. Iirraad )OKP BOEKBESPREKING i V.V.V. evenementen Bewoners van Kade en Vingerling Middelharnis Spreeuwen in Dirl^siand IVIotorrijder tegen auto Met flets tegen auto Ruiten vernield Raadsvergadering Dirksland later Raad Middelharnis: Verkoop van grond in Ring voor 6 woningen Aanleg parkeerterrein in de Nieuwstraat Hondjes gevonden Brand in ketelhuls Feestdag voor de jeugd op Nieuwerkerk Ware Blijdschap POSTBOX 8 r MIDDELHARNIS iRedactle en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk iTel, (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Icte 3r'n l'er re OK-4 n Het was zaterdag, zondag en maandag duidelijk dat wij noordelingen geen lange, hete zomers meer gewend zqn; we puften van de hitte toen het liwik de dertig graden naderde en hier en daar overschreed! We schoten in die warmte twee plaat jes resp. van een nijver en een recreë rend volkje. De eerste foto laat zien hoe een combine grommend en stof produ cerend door een goudgeel tarweveld trekt om het rijpe graan te oogsten. De natte herfst en het natte voorjaar liggen nog vers in 't geheugen maar de graanoogst lijkt desondanks goed ge slaagd en wie zou dan niet gelukkig zijn met karrevrachten goudgeel graan...? In het zwembad te Stellendam scho ten we het andere plaatje van dartelen de jeugd die nog geen weet heeft van verantv>?oordelijkheden. In het zonover goten bad stoeiden ze dat het een lieve Lust was en samen zorgen ze ervoor dat het bezoekersaantal stevig de hoogte inschiet. Badmeester Snoeij is daar heel tevreden over en hoopt uiteraard op nog heel veel zonnige dagen! 1; „Schepping of (r)evolutie?" door D. 'S C. Knuist. Uitgave van de Jeugdver~ - eniging der Ger. Gem. te Middel- harnis „Sola Scriptura", 2e druk. ,ft Deze brochure is een weergave van pen lezing, die de heer D. C. Knuist, 'leraar biologie aan de Chr. Mavo te Middelharnis in febr. op een gemeente avond gehouden heeft. Dhr. Knuist is ilI. mede-voorzitter van bovengenoem- cle vereniging. De bedoeling van dit geschrift is, dat de inhoud van het toen gesprokene in een bredere ikring komt, dan alleen de aanwezigen op die avond. Dat voor de brochure een twee de druk nodig was, bewijst wel, dat er interesse voor dit aktuele onderwerp be staat. „Schepping óf (r)evolutie" is de titelj eerit gaat de schrijver in op de Schep ping zelf en hij zegt terecht, dat daar de Godsopenbaring begint aan de men sen. „Wanneer wij in de Schepping willen geloven, moeten wij deze ge- Bohiedenis (in Gen. 1 en 2) letterlijk op vatten". Dr. H. Bavinck in zijn dogma- tieJc {II blz. 534) hiervan: „Die feiten zijn evengoed woorden Gods als de in houd der H. Schrift en dus door ieder gelovig te aanvaarden." Door het ge- Joof eveneens verstaan wij, dat de we reld door het Woord Gods is toebereid. -De wetenschap tornt tegen dat geloof op tn wil zich aan de onfeilbare open baring Gods in Zijn Woord niet onder- •werpen. Het Scheppingswonder wordt dan discutabel gesteld. Dan komt hij tot de evolutie-leer; nien kijkt daarbij niet op 100 miljoen jaren! Kort samengevat betekent evo lutie een langzame ontwikkeling van de eenvoudigste, tot de hoogste vorm van leven, n.l. de ontwikkeling tot mens, in de tijd van 2 miljard jaar. De heer Knuist gaat dan na hoe de geleer den tot deze gedachten gekomen zijn en welke toewijzen men daarvoor aanvoert om het geloofbaar te maken. Deze on- geloofstheoriën vforden ook op de scho len geleerd waarom het wel noodzake lijk is, dit niet kritiekloos te aanvaar den, want ook binnen het Christelijk onderwijs gaat men min of meer met deze moderne wetenschap mee, zodat waakzaamheid is geboden. De letterlijke aanvaarding van hetgeen de Bijbel leert, dat de ouderdom van de aarde de ca. 6000 jaar niet overschrijdt, wordt ook in kringen van Ctjr. onderwijs be lachelijk gesteld. Daarom bevelen wij deze brochure gaarne ter lezing aan, vooral ook aan ouders, die 'kinderen op de middelbare scholen hebben. U kunt deze brochure bekomen door storting van 3,15 op giro-nummer 32.79,822 van penningmeester J.V. „Sola Scriptura" MiddeUiamis. D. Th. d. W. SINT ANNALAND Leegstaande panden moeten het ont gelden Er staan in de kern St. Anna- land nogal wat lege panden, zoals bij voorbeeld op de hoek Nieuwstraat - Tuinstraat, Tonhuisstraat (de zoge naamde „Oude Job") en in de Oost straat, waar er zelfs een drietal leeg staan. Van sommige panden zijn door de jeugd de ruiten totaal vernield. Bus vertrekt 6.30 uur. De bus naar de grote landelijke zendipgsdag van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlands Herv. Kerk, die D.V. op donderdag 7 augustus a.s. gehouden zal worden is volgeboekt. Vanuit St. Anna- land vertrekt deze bus des morgens om 6.30 uur (half zeven) en haalt dan de OUDDOKP J.l. zaterdag zijn enkele V.V.V. eve nementen afgelast tengevolge van de grote zomerwarmte. De geplande zes kamp en de balonnenwedstrijd gingen niet door. Het mooie weer had ook zijn weerslag op het bezoekersaantal van de verkoopavond j.l. zaterdag van nikkelen muziekinstrumenten in het Ver. gebouw. De handel was wat matig maar toch raakte „Concordia" nog twee derde deel van de voorraad kwijt, tegen redelijke prijzen. Een bugel deed 50, en een trombone ging voor 125,van de hand. MUZIEK. Vrijdagavond om 8 uur volgt in het Ver. gebouw een optreden van de Siegerlander Kapel uit Duitsland. En tree 6,per persoon. Het is aan een zestal middenstands- bedrijven en de V.V.V. te danken dat deze hooggekwalificeerde beroeps-ka- pel in Ouddorp op zal treden. Zaterdagmiddag om 3 uur treedt even eens in het Ver. gebouw de Engelse Chase High School Band uit Malvern op. Entree 3,per persoon. andere deelnemers uit de Thoolse ker nen op. - Aardappelveiling van vrydag 1 aug. Doré 1: 45,-----46,—; Doré 2: 42,— Doré apart 39,—; Doré bonken 39,— - 40,—; Doré drielingen 30,-----32, Doré kriel 25,-----31,—; Alcmaria: 36,—; Gloria 1: 38,—; Gloria 2: 34,— - 35,Lekkerlanders 40,Bintje 38,-----39,—; Eigenheimers f 47,----- 49,—. Aanvoer 240 ton. Kade en Vingerling zijn altijd uit gelezen plaatsjes geweest om rustig te kunnen wonen maar die tijd lijk^ voorbij. De bewoners hebben hun nood geklaagd over de herrie die hen 's nachts uit de slaap houdt, ver oorzaakt door jongelui die diep in de nacht de cafe's verlaten en het dan op een schreeuwen zetten of hun brommers, motoren of auto's luid ruchtig laten rojiken. Een deputatie van de bewoners heeft burgemeester van Es daarvan op de hoogte gesteld. Hun wens is dat er een eind komt aan het onbe perkt geopend zijn van de plaatse lijke cafe's. „Vroeger zo herinne ren zich de bewoners „was er te gen twaalven even wat herrie maar daarna keerde de rust weer, nu duurt het tot diep in de nacht". Zij hoipen dat het gemeentebestuur als dit jaar de proefperiode ten einde is op zijn schreden terug zal keren en weer sluitingstijden vast zal stellen. „Als F.C. Twente kampioen wordt krijgen de cafe's per gratie toestem ming om wat langer open te blijven, moeten wij dan op ons boerenlandje een onbeperkte openstellingis een van de vertwijfelde vragen die op de banken aan het Vingerling op ons afkwamen. 't Nachts is het hier een goddeloos leven!" zegt een ander. „Je kunt je ramen niet openhouden want dan word je gek van het lawaai. Het is alsof ze vlak langs je bed scheuren!" De politie is al enkele malen te hulp geroepen maar soms houdt uit gerekend dan de herrie op. „We heb ben wel eens het gevoel dat we hier niet voor vol worden aangezien", meent een van de omwonenden, „an ders had er al lang opgetreden kun nen worden Met vernielingen valt het tot dus ver wel mee, al heeft de watersport- vei-. „Flacquee" al moeten besluiten de gekleurde lampjes weg te halen omdat de een na de ander sneuvelde. Wat ze vooral kwalijk vinden is dat Middelharnis jongelui die de hele avond elders op het eiland waren de kans geeft het 's nachts in Middel harnis nog eens dunnetjes over te komen doen. INGEZONDEN Redactie, Even een reactie op een bericht in uw krant van l-8-'75. De heer A. Vroeg- indeweij, voorman Gemeentewerken te Dirksland klaagde tegenover u zijn nood over de spreeuwenplaag. Dit kan inderdaad zeer hinderlijke vormen aannemen. Zulks was ook het geval in Dordrecht. Bepaalde buurten met kastanjebomen werden gewoon ge teisterd door spreeuwen. Na van alles geprobeerd te hebben kwamen wij als gemeentepolitie in contact met de Ned. Luchtmacht. Dit contact leverde ons een doodgewoon bandje van een casset- terocorder op met de angst schreeuw" van eert spreeuw. De luchtmacht ge bruikt deze om start- en landingsbanen vrij te houden. Dit geluid versterkt door een microfoon of gewone versterker, ten gehore gebracht vlak voor de dier tjes willen gaan zitten brengt enorme paniek teweeg. Op een plaats was er reeds na één avond volledig succes te boeken. Als de dieren zitten blijven deze zitten (ook uit angst!) Vlak daarvoor het geluid stoots- igewijze (even aan even uit) geeft der mate angst dat zij niet terug durven kome-' ■"Tellicht kunt u dit doorspelen naar vroegindeweij. Wens hem succes. J. V. Dijk, Dordt. OUDE TONGE Zondagmiddag is op de kruising Prov. weg - Borrumelsedijk een verkeersonge luk gebeurd waarbij een echtpaar uit Rotterdam dermate ernstige hoofdwon- iden opliep dat beiden naar het D'ijk- zigt ziekenhuis werden vervoerd. Het echtpaar W. uit Rotterdam reed op de motor met zijspan (waarin moe der en kind) over de paralelweg in de riohtuig Oude Tonge. Uit de file op de Prov. weg maakte zich plotseling een V.W. bus los 'die rechtsaf de paralelweg opschoot en de motorrijder de weg versperde. De naotor reed op de rech terflank van de V.W. bus. De bus werd bestuurd door een 24-jarige Rotterdam mer. SOMMELSDIJK Doordat hij, rijdend op zijn fiets, geen voorrang aan een auto verleende kwam zaterdagmorgen de Jongeman A. Vroegindeweij (15) op de kruising Dorpsweg, - Azaleastraat in botsing met een auto, bestuurd door dhr. H. van Doom. De Jongeman moest met een gebroken been naar het ziekenhuis wor den vervoerd. SOMMELSDIJK Zaterdagavond heeft een knaap die bij, hotel Spee op bezoek was geweest de ruit van de voordeur van sigarertmaga- zijn Poortvliet vernield. De, jongeman had er overigens geen enkele reden toe. Zijn identiteit is de politie bekend en tegen hem zal procesvenbaal worden opgemaakt. Even later gooien 4 jongelui uit Oolt- gensplaat, waarvan er één bij hotel Spee buiten de deur was gezet via een ruit een fietseruek het café binnen. Ook tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Het aanvangsuur van de vanavond te houden raadsvergadering is met een uur verlaat en, gesteld op 8 uur. Be zoekers van de vergadering kunnen hier van misschien nog tijdig kennis nemen. De raad van Middelharnis wordt in zijn vengadering van a.s. doniderdag- avond voorgesteld aan de Woningbouw- vetreniging „Middelharnis" een perceel grond aan de Ring te verkopen voor de bouw van 6 woningen. B. en W. ver klaren de raad dat vermoedelijk bin nenkort met vorenbedoelde bouw kan worden begonnen. De Minister' van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning heeft inmiddels te kennen gegeven met het bouwplan accoord te gaan. Het bouwplan omvat de bouw van zes eenigezinswoningen in een aan de om geving aangepaste bouwstijl. De gevels worden in oud hollandse stijl opgetrok ken met IJsselsteeri, in kruisverband. De huur zal per woning rond de 400,- per maand komen te liggen STAD AAN 'T HARINGVLIET B. en W. van Middelharnis gaan a.s. donderdagavond Middelharnis' gemeenteraad voorstellen een crediet van 15.500,te voteren voor de aan leg van een parkeerterrein op de hoek van de Nieuwstraat en de van Bronck- horatstraat. Er kan dan een eind komen aan de verkeersopstoppingen die zich nu nogal eens voordoen op het gedeelte Nieuw straat tussen de Voorstraat en de van Bronckhorststraat dat slechts 4,5 meter breed is. Voor dit gedeelte wordt, na de realisering van de parkeerplaats, een' parkeerverbod voor beide zijden van de weg van kracht. Met het maken van de parkeerplaats is een bedrag van 11.100,gemoeid, te vermeerderen met 4400,1voor de afrastering en de toegangspoorten. De afd. van de dierenbescherming zoekt contact met de eigenaren van hondjes die dezer d^gen verdwaalden en door anderen werden opgevangen. Dat is o.a. het geval met een jonge fox-terrier, reu met rode halsband die zondagmiddag «op het strand te Oud dorp werd opgevangen door de Fam. Scharenaar uit Herkingen, tel. (01876) 421. Bij de Fam. Troost, Enkele Ring 53, Sommelsdijk verblijft een herder, réu, zwart met grijs, opgevangen op de Prov. weg te Oude Tonge. Bij de Fam. Blok, Burg. Overdorp- straat 5 te Nieuwe "Tonge verblijft een onbekende bastaard Ierse Setter, een teef van ca. 3 maanden oud. Het nr. van de Fam. Blok is (01875) 250. Mevr. Elvé te Dirksland hoopt van 9 t.m. 31 aug. met vakantie te zijn. Aan gelegenheden betreffende de dierenbe scherming kunnen in die periode wor den gemeld aan tel. (01870) 29 12 (Fam. Troost Sommelsdijk). OOLTGENSPLAAT Oud-inwoner overleden Zaterdagmorgen 2 augustus j.l. over leed in het Rusthuis „Huize Avondvre- de" te Bergen op Zoom, op de leeftijd van ruim 81 jaar, de heer Jan Verweij, sinds 1955 weduwnaar van mevr. Hes- ter Vermaat. Drie Jaar geleden nam de heer Verweij zijn intrek in genoemd rusthuis. Heden dinsdagmiddag 2 uur had vanuit „Elthato" de begrafenis plaats op de Nieuwe Begraafplaats te Ooltgensplaat. Kerkdienst. Donderdag 7 augustus des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gemeente voorgaan dhr. L. Moerkerken te Vlaardingen. Zie verder de advjgrten- tie in dit nummer. Bsnoemd. Onze oud-inwoner, dhr. L. Jordaan P.zn. is met ingang van 1 ok tober a.s. benoemd tot hoofd Adminis tratief Economische Dienst van het Stadsziekenhuis te Kampen. Kerkdienst. Heden dinsdagavond te 7.30 uur zal in de hervormde kerk voor gaan de beroepen predikant ds. J. M. de Raad te Stolwijk. OUDE TONGE In het ketelhuis van het complex be jaardenwoningen aan de Kennedystraat is gistermiddag tegen 4 uur brand uit gebroken. Tevoren was een boiler ge plaatst die kennelijk een vlam heeft af gegeven die een kleine plastic Jerrycan met benzine in vlammen zette. Het ke telhuis is zwart geblakerd maar de schade schijnt mee te, vallen. De brand werd door de Oude Tongse brandweer geblust. Zaterdag j.l. werd op Nieuwerkerk een kinderfeestdag aangeboden door de Verenigingsraad. Reeds vanaf 's mor gens half tien was op het sportveld een grote menigte kinderen _aanwezig. Alle mogelijke sport-evenementen werden gedaan. De kinderen verdeeld in leef tijdsgroepen; deden spontaan aan de spelen in wedstrijd verband mee. Ook de zwemwedstrijden voor kinde ren met diploma waren zeer in trek. 130 kinderen deden hieraan mee. Ook werden in groepsverband circus voor stellingen gehouden door de kinderen zelf bedacht en uitgevoerd. Tussen de middag werd een gratis pannekoek maaltijd gehouden. Ook het bijzondere 'gunstige weer werkte mee om deze feestdag voor de Jeugd te doen slagen. Deze dag werd afgesloten met een stuk muziek door het muziekcorps „Wil- helmina" uit Sleeuwijk. Ook dit punt van 'het programma ^presenteerd door de Ver. raad trok zeer veel aandacht ert belangstelling. Als de schoonste bloemen sterven, Als geliefden van ons gaan. Als verdriet ons hart blijft kerven, Wij met lege handen srtaan. Als de aard waarop wij leven nergens rust en schuilplaats biedt Als ons hart van vrees gaat beven om de rampspoed ^die het ziet. Dan nog kan Gods kind hier blij zijn, Hij ziet Vader overal. Wat gebeurt. Hij zal er bij zijn. Hij bestuurt het gans heelal. Ware blijdschap wordt geboren in het 'hart dat God bemint, 't Lied 'der hoop kan nooit versmoren als 't in Hem haar oorsprong vindt. Lanerta.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1