•n waarschijnlijk mooie iloemenpracht op jongste Delta Flora" Middelharnis „Ten eeuwi gen dage onbelemmerde scheepvaart" Ziekenhuis DiAsianil investeert 1,7 miljoen in twee nieuwe operatielcaniers ruider^ Levis Gemeente Dirksland gaat 32-jarige oorlogsveteraan vervangen 'tëe jaargang Vrijdag 1 augnstus 1975 No. 4409 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Veel complimenten voor volhardende Flakkeese gladiolenteiers BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 9Vlan (43) bij osigeiuk gedood EÜR-O-RAIVIA per 1 oktober gesloten KRAMER I VOOE MOOIERE bloemstukjes KORTEWEG Zandpad MMdeiharnis DEKENS 'Ja Nü kopen tegen zomerprijzen. ^y7ÓN l^iGiN Rl CHT\»^ Sommelsdijk beiite- flippf' POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I Een onwaarschflnlijk mooie bloemen pracht staat sinds woensdag als pro- puct van eigen bodem te pronk op de gladiolenexpositie „Delta Flora" die tot |n met morgenavond gehouden wordt de sporthal en de daarnaast opge- rokkci^ expositiehal. Zó groots is het Baar geshowde assortiment van de va- gerlandse gladiool, met daarnaast ter Becoratie nog wat andere bloemen, dat |en van de keurmeesters verzekerde dat (Paar dan ook internationaal zo'n twee- Be expositie nimmer nog vertoond is. Voem dat geen compliment voor de [(verwegend Flakkeese kwekers die vo- •ig najaar nog tot aan de knieën door |iet water sopten Niets is er op de „Delta Flora" dat Baar nog aan herinnert als dhr. A. A. Be Wit in zijn openingswoord als voorz. pan de Stichting Delta Flora er niet |yen bij stil had gestaan. Terugziend op |ie barre periode waarin het sommige ^fekers onmogelijk was de knollen te pergen kon dhr. de Wit met recht ver- pekeren dat het alleen de serieuze kwe- sers zijn die doorgaan en er een boter ham in verdienen. „Ik zag niet een tgoede" boterham", benadrukte dhr. de ^it, „maar het feit dat er in sommige aren wel eens een kwartje tussen de pubbeltjes zit is een aanmoediging om Boor te blijven gaan!" fOok dhr. H. J. Hylkema die de expo sitie opende in zijn kwaliteit van Voor- ptter van het Productschap voor Sier- lewassen te Den H-aag, was over dat flakkeese doorgaan zeer goed te spre- |en vooral nu geconstateerd kan worden Bat de strijd om het bestaan harder is pan ooit; Spr. complimenteei-de Flakkee |net het kweken van 4"/o van het -^e- feld-gladiolenareaal op 400 hectares, goed voor 20»/o van het vaderlandse to- [taai. PERSPECTIEF. Dhr. Hylkema verheelde niet dat de exportmarkten voor veel van onze pro- nucten het beeld van verzadiging ver tonen wat voor de gladiool in mindere ^(late geldt. ^»,Dankzij de wetenschap worden de be- nandelings- en bewaarmethoden steeds meer geperfectioneerd en is de gladiool een. echt jaarrondproduct geworden", aldus dhr. Hylkema die met instemming v>'cer kon geven dat vorig jaar de natio- |ia]Q markt voor gladiolenbloemen met ^8"» steeg tot ruim 130 miljoen stuks Iwaarvan, plm. 80»/o weer werd geëxpor- Iteerd, goed voor een geldopbrengst van zo'n 15 miljoen gulden. Voor nog eens 47 miljoen gulden werd in '73-'74 geëx porteerd aan knollen en kralen. Wijzend op de ontwikkeling dat steeds meer kwekers van bloembollen ook le veranciers van bolbloemen worden maande dhr. Hylkema de gladiolenkwe- kers alles in het werk te stellen zich niet te laten verdringen en de goede concurrentiepositie te trachten te hand haven. Spr. hoopt dan ook dat 't struc tuuronderzoek in het bloembollenvak praktische richtlijnen zal geven om tot grotere efficiency en een duidelijke ter reinafbakening te komen. „Ondertussen moét u als gladiolenkweker doorgaan in alle nuchterheid en het eigen bedrijf in stand houden en zo mogelijk verbe teren!" zo wekte dhr. Hylkema de gla- diolenkwekers op. Spr. heeft goede hoop dat het de gla diool wel zal gaan, gesteund door we tenschappelijk onderzoek en afzetbe vordering. Een taak voor dat onderzoek zag hij in het winnen van een specifieke tuingladiool en het verkrijgen van ras sen met zo klein mogelijke knollen die toch maximaal grote bloemen produ ceren. „Kwaliteit betaalt altijd, daar naar moet op alle manieren gestreefd v/orden!" aldus dhr. Hylkema die met een compliment voor de opzet van de tentoonstelling de „Delta Flora '75" voor geopend verklaarde. „Laten we aldus dhr. Hylkema met elkaar in goed overleg bouwen aan de toekomst van het product dat u hier op zo'n uitne mende wijze etaleert Een sprookjesland. Met de meest geraffineerde arrange menten, de feest fijne kleurenpracht en de grote verscheidenheid in bloemen biedt de gladiolenzaal een sprookjes achtige aanblik. Het is een belevenis er kennis van te nemen en de bewonde ring die door de kenners werd uitge sproken zal ook veel bezoekers over de lippen kortten Ook handel. In de sporthal presenteren 36 stand houders uit de gelederen van handel en middenstand hun artikelen. Wanneer de hitte niet te drukkend is (en veel wordt er aan gedaan die zoveel mogelijk bui ten de deur te houden) dan is het heel plezierig ook daar rond te dwalen en het met de standhouders op een bab beltje te gooien. Ook zij hebben zich in gespannen zo goed mogelijk voor de dag te komen en de meesten zijn daar zeer wel in geslaagd. Ili lülül luiiiiiiiiUiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiMiiuiiiiiiiiiiiiuuiiMiiiiin^^^^ Het winnende boeket Praha (groep Zalm) van de Gebr. v. Keveren uit Stavenisse, geflankeerd door de 8- jarige Janita van Beveren. Namens de Standhouders werd voor de gelegenheid tot het op de expositie aanwezig zijn een dankwoord gesproken door dhr. H. C. R. Ariese uit Middel harnis. Hij bood het Stichtingsbestuur een ballpen aan met het wapen van Middelharnis, daarmee de wens symbo liserend dat de „Delta Flora" nog vele jaren in Middelharnis gehouden zal worden. Overigens had dhr. Ariese nog wel zijn wensen over de opzet; hij hoop te dat de standhouders zich in het ver volg nog meer zullen beijveren hun stands nog aantrekkelijker te maken! Een der juryleden suggereerde de „Delta Flora" voortaan uit te breiden met een hal met zomerbloemen Wie weet gaat het er nog van komen, in elk geval is duidelijk dat de „Delta Flora" leeft als een van de 4 grote lan delijke tentoonstellingen in deze bran che. „Uw tentoonstelling kan erop bo gen tot de grote vier te behoren", zo complimenteerde dhr. Hylkema de or ganisatoren, waarbij hij als overige drie groten de Keukenhof te Lisse, de West Friese Flora te Bovenkarspel en de Li- liade te Akersloot noemde. ACHTHUIZEN: De 43 jarige J. F. v. d. Made uit Acht- huizen is in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week om het leven geko men. Hij reed in zijn auto op de Steen- bergseweg bij Dinteloord van achter tegen een bonenplukmachine. Direct daarna werd zijn wagen door een tege moetkomende Mercedes geramd. Het slachtoffer moest uit het wrak van zijn wagen worden gezaagd. Zijn verwondingen waren van dien aard dat hij ter plaatse overleed. Eur-O-Rama, het informatie- en ex positiecentrum op West-Rozenburg bij de Maasvlakte zal op 1 oktober dit jaar v/orden gesloten. Het centrum, dat op een twaalf meter hoge terp ligt, heeft zijn taak voltooid nu de havenmonden van Hoek van Holland vrijwel gereed zijn. Het is de bedoeling, dat op de noordelijke oever van de Nieuwe Wa terweg, nabij de seinpost van het loods wezen in Hoek van Holland een excur sielokaal wordt ingericht. Zodra dit ge reed is, kunnen bezoekers die belang stelling hebben voor de werken rond de havenmond en de Maasvlakte daar te recht. Eur-O-Rama heeft vijf jaar bestaan en werd destijds ingesteld met mede werking van Rijkswaterstaat, de ge meente Rotterdam en de aannemers combinatie die de nieuwe havenmond aanlegde. Zandpad 86 - Middelharnis TeL (01870) 26 70 DIRKSLAND: De gemeenteraad gaat a.s. dinsdag avond v/aarschijnlijk een eind maken aan een langdurige overeenkomst „waarvan handhaving geen enkele zin meer heeft", zo delen B. en W. de raad mee. Het gaat over de gemeentelijke bijdrage aan het onderhoud van de ha ven: Op 2 april 1819 is tussen „Dijkgraaf en Gezworene van Dirksland, mitsgaders Dijkgraven en Gecommitteerden der Polders in de haven van Dirksland uit- waterende" en „Schout en Schepen van den dorpe Dirksland" een overeenkomst gesloten waarbij het Waterschap tegen betaling door de gemeente Dirksland van jaarlijks een bedrag van 122.72s (honderd twee en twintig gulden en tweeënzeventig en een halve cent) de verplichting op zich nam de Sasboezem, Schutsluis, Haven en verdere wei-ken ten eeuwigen dage in een behoorlijke bruikbare staat voor de scheepvaart van Dirksland te zullen houden, „ten einde een onbelemmerde Scheepvaart aan den Dorpe van Dirksland altoos te doen blijven". B. en W. wijzen erop dat nu de haven van Dirksland is afgesloten en de schut sluis buiten gebruik gesteld is het Wa terschap niet meer aan deze verplich tingen kan voldoen waarom de raad wordt voorgesteld de overeenkomst te beëindigen. GOEDEREEIOE Poedelt je zoek. Het zwarte poedelt je, reu, 2'/2 jaar oud, van de fam. van Dam op Goeree Havenhoofd is zoek. Hij draagt een gele halsband. Het adres van de Fam. v. Dam is Blauwe Distelstraat 23 b, tel. (01879) 14 22. Graag bericht bij signalering van de wegloper! Het za! hooguit nog een klein jaar du ren, maar dan beschikt het van Wcel- Bethesda ziekenhuis te Dirksland over twee van de meest moderne operatie kamers! Voor de bouw daarvan is re centelijk goedkeuring ontvangen van iiet Ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne en dat betekent dat fase 3 in het renovatieplan in uitvoering kan worden genomen. De voldoening daar over overheerst dan ook verre de zorg om de kapitale investering van 1,7 mil joen gulden die ermee gemoeid zal zijn. Aan het ziekenhuis, op de plaats waar zich de twee bestaande operatiekamers bevinden zal een uitbouw worden ge- m.aakt van 15 x 15 meter, steunend op betonnen palen. Wanneer die uitbouw gereed is te bouwen door Fa. van Hoom te Capelle a. d. IJssel zal eer- doorbraak naar de bestaande operatie kamers worden gemaakt om die bij de nuttige ruimte te betrekken waardoor die 24 x 15 meter groot wordt. Daarin komen dan o.m. de twee nieuwe opera tiekamers, ultra modern volgens Frans systeem en met Franse verfijning, in een zachtgroene kleur, goeddeels vol gens pre-fab systeem waardoor de in richting van de kamers niet langer dan ca. 9 weken behoeft te duren. De opera tiekamers waren rond noch vierkant maar zeshoekig waarmee wordt bereikt dat ze optimaal schoongehouden kun nen worden en waardoor ook de pane len die in de v/anden worden ingebouwd voor onderhoud en reparaties aan de achterzijde bereikbaar zijn. De Franse operatiekamers worden ge leverd door de Fa. Hoek Loos te Schie dam. Ze zijn van het fabrikaat Giec, een. combinatie waarin 4 Franse firma's sa menwerken. De diensten van enkele daarvan zijn in Dirksland niet nodig omdat zoveel mogelijk gebruik zal wor den gemaakt van Nederlandse toeleve ringsbedrijven. In het nieuw te bouv/en gedeelte ko men de operatiekamers centraal met daarnaast de overige accomodatie zoals een garderobe voor de chirurg en zijn assistenten(s) van waaruit zij, gestoken in zachtgroene kleding naar een dichtbij de operatiezaal gelegen wasruimte gaan. Vandaaruit heeft de chirurg zicht op de zgn. voorbereidingskamer waar de pa tiënt voor de operatie gereed wordt ge maakt. Alles, zo ook de toegangen, zijn erop ingesteld de omgeving en vooral de operatiezaal zo hygiënisch m.ogelijk te houden. Na de operatie gaan de pa tiënten naar de ontwaakkamer waar een optimale bewaking aanwezig is en pas wanneer alle seinen op veilig kunnen worden gezet gaat de geopereerde pa tiënt naar de afdeling voor verdere verpleging. Voorts gaat de nieuwe ruim te een sterilisatiekamer en een röntgen- kamer met DOKA bevatten. Dat alles gaat binnenkort gestalte krijgen. Er zal zo snel m.ogelijk met de bouw worden begonnen waarvoor ca. 9 maanden uitgetrokken wordt. Opnieuw moge blijken dat er in de ziekenhuis- gelederen bewonderenswaardig hard en succesvol gewerkt wordt aan het schep pen van optimale omstandigheden en het verlenen van een optimale hulp wanneer die geboden is. OOSTDÏJK 53 - 61 De dienst Gemeente Werken van de gemeente Dirksland heeft sinds jaar en dag een 32 jarige oorlogsveteraan in dienst. Binnenkort mag de oud-strijder, een stoere Dodge Beep op de meest eer volle wijze afzwaaien, want de raad krijgt a.s. dinsdagavond een voorstel te behandelen tot de aanschaf van een nieuwe bedrijfsauto, die zo'n dertien duizend gulden gaat kosten. „Het wagentje, bouwjaar 1943, ver keert in een zeer slechte staat en het is niet verantwoord er nog langer mee aan het verkeer deel te nemen" zeggen B. en W. in hun voorstel over het ouwetje. Dat draagt nog het embleem van zijn vroegere status toen hij dienst deed als brandweerwagen. Vanonder het felle rood komt hier en daar het millitaire groen met de registratietekens uit de tijd dat de Amerikanen er hun over- wlnningstoeht door Europa mee maak ten. De Dodge is in dienst van Gemeen tewerken een manusje van alles geweest dat voor geen klus terug deinsde. „Mo torisch krijgen we hern nooit kapot" is dan ook de eensluidende conclusie van de mannen die dagelijks met de beep op stap zijn. Vitale onderdelen als remmen en stuurinrichtlng echter zijn zoetjesaan versleten en dat betekent dat de beep de gang naar de sloper zal moeten maken. Nog een aantal weken of maanden zal hij Gemeentewerken van dienst zijn, zelfs met het doorspoelen van riolen waartoe een pomp op de voorbumper is aangebracht. In de bak struiken, stenen en materialen en desgewenst durft de wagen ook ergens heel stevig aan te trekken. Straks krijgt ook deze oorlogs veteraan de verdiende rust! De heren de Bruin, Wiegel en Wolfert op weg naar het volgende karwei.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1