30 juli t.m. 2 augustus Hans V. d. Linde legt kat en schaar erbij neer Donderdagavond 7 uur ballonnenwedstrijj voor kinderen. Leuke prijzei Nieuws Stellendam straks zonder herenkapper: REIZEN woensdag van 15.00 tot 22.00 uur donderdag en vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur zaterdag van 14.00 tot 21.30 uur. uit de leerken GEREP. KERKEN Basketball in Hellevoetsluis ORGELCONCERT Piet van Egmond The British Columbia boys choir Deze week Jeugd-spel-dagen in IVliddelharnis en Nieuwe-Tonge Lam pion optocht te Hellevoetsluis Bladramenas, een kolossaal gewas voor bodemverbetering BOEKBESPREKING bontmantels Het Bontpaleis, Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 29 juli i^^^g 29 ju^ ^^l DELTA FLORA Middelharni Gladiolenshow, Middenstandsbeurs en Voorlichtin! iK^ NED. HERV. KERK Beroepen te: Ooltgensplaat J. M. de Raad te Stolwijk; Twijzelerheide A. v. Wijngaarden te Waverveen; Lexmond J. Koele te Nijkerk; Oldebroek J. H. Gijs- bertsen te Hai-dlnxveld. Aangenomen naar: Andel J. Vis te Zijderveld. Bedankt voor: Amersfoort H. Vree kamp te Oosterwolde; Wezep J. H. Gijs- bertsen te Hardinxveld. Emeritaat: Wegens het bereiken van de 65 jarige leeftijd gaan met emeritaat: Ds. A. Plaatsman te Leeuwarden. Hij werd in 1944 predikant te Sybrandabu- ren, ging in 1947 naar Amsterdam en stond vanaf 1970 te Leeuwarden. Ds. J. V. d. Hoek te Gameren. Hij diende eerst de vrijgemaakte kerk van Den Ham en ging als synodaal predikant in 1965 naar Gameren. Ds. J. Goris te Onstwedde. Hij werd in 1946 predikant te Knijpe. In 1949 vertrok hij naar Lut- ten; van 1964 tot 1970 was hij predikant te Oldekerk en sinds 1970 diende hij de kerk van Onstwedde. Overleden: Op 64 parige leeftijd is plotseling overleden Ds. L. W. Korvinus, em. pred. te Soest. Hij is zijn hele ambts periode zendingspredikant geweest en heeft in de oorlog enkele jaren in een interneringskamp der Japanners geze ten. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Leerdam A. Veldman kand. te Kampen; Overschie en Pemis kand. A. Veldman te Kampen; Gees T. Wendt kand. te Kampen. Bedankt voor: Heemse L. Douw te Enschede; Leek R. Urban te Goes. 'CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor: Zeist R. v. Beek te IJmuiden. Beroepen te: St. Jansklooster J. Klein Onstenk te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Fort Macleod A. Ver- gunst te Veen. GEREF. GEM IN NEDERLAND Bedankt voor: Bameveld M. v. Beek te Opheusden; Gouda F. Mallan te Vlaardingen. De bouw van de nieuwe sporthal in Hellevoetsluis nadert zijn voltooiing. Streefdatum is eind december van dit jaar. De opening van deze sporthal wordt door vele verenigingen met veel belangstelling tegemoet gezien. Er zijn al zoveel meldingen, voor het gebruik van de hal, van reeds bestaan de verenigingen bij de halleiding bin nen, dat de hal binnen de korst moge lijke tijd volledig bezet zal zijn. Momenteel worden pogingen onder nomen om te komen tot oprichting van nog niet in Hellevoetsluis aanwezige zaalsporten, zoals onder andere een basketballvereniging. Om nu te komen tot realisering van deze vereniging, is het noodzakelijk dat de namen van eventuele belangstellen den op één adres bekend worden. U kunt zich in dit geval wenden tot het. bureau Sport, recreatie en jeugdzaken ter gemeentesecretarie van de gemeente Hellevoetsluis. Het telefoonnummer van genomd bureau is (01883) 2300, toestel 53. IN SEROOSKERKE (Walcheren) Het tweede concert, dat onder aus piciën van de Stichting Orgelcentrum in de Gereformeerde kerk te Seroosker- ke plaats zal vinden, wordt op donder dag 7 augustus a.s. gegeven door de or ganist Piet van Egmond. Het programma voor deze avond luidt Twee koraalbewerkingen: „Wachet auf ruft uns die Stimme" en „Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ", J. S. Bach; Prélude, Air en Gavotte, Sam. Wesley; Aria, J. B. Loeillet; Orgelconcert no. 5, G. F. Handel; .Benedictus, Max Reger; „Nun danket alle Gott", S. Karg-Elert; Pas- sacaglia, koraal en Fuga over „Wie maar de goede God laat zorgen"; Het concert wordt geopend en besloten met een Improvisatie. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 9 augustus 1975 in de Grote Kerk van Maassluis optreden van uit Vancouver onder leiding van Donald Forbes. Dit beroemde koor heeft al veel con certen achter de rug-door geheel Euro pa. Het is een uitgelezen koor van jonge zangers in de leeftijd van 7 tot 23 jaar. Men wordt niet zo maar toegelaten als lid van dit koor maar men moet werke lijk kunnen zingen en hun ijverige en zeer strakke dirigent Donald Forbes weet deze jongens dan ook te brengen op een hoog peil. Om lid te worden van dit koor is een lange wachtlijst en zo weet men dan ook prachtig stemmen materiaal bij elkaar te verkrijgen. Hun medewerking aan een Kerstnachtdienst via de Canadese T.V. verkreeg commen taren o.a. Dit is zang van .hogere schoonheid. Zeer zeker een prachtig compliment voor koor en zeer zeker voor de motor die dit koor zo weet te leiden Donald Forbes. Het koor werd opgericht in het jaar 1968 en na drie maanden ijverig repete ren gaf men al éen eerste concert. Radio en T.V. brachten hen in de publiciteit en de jongens en hun dirigent droomden al van een tournee door Europa. Dit gebeurde voor het eerst in 1969. Zij wisten met hun prachtige zang staande ovaties af te dwingen in de grote concertzalen en in de Stephans- dom in Wenen. Herhalingen van een dergelijk tournee kwamen in 1971 en 1973. Zaterdagavond 9 augustus zijn deze knapen in Maassluis en kunt u luiste ren naar zeldzame zuivere koorzang uit de kelen van 40-50 jongens die 10 uur per week moeten repeteren om tot dit wel zeer schone resultaat te kunnen ko men. Naast a cappela liederen hebben zij ook hun vaste begeleider meege bracht de organist Donald J. .Woodworth Tevens zal Feike Asma zich die avond in drie orgelsolo's laten horen. De toe gangsprijs voor dit unieke concert be hoeft voor niemand een bezwaar te zijn want deze is slechts 3,p.p. en C.J.P. en 65+ betalen slechts 2,p.p. Be zitters van een pickup kunnen thuis nog eens genieten van dit koor want er zijn aan een speciale tafel platen van hen verkrijgbaar met prachtige nummers hier in opgenomen. Parkeergelegenheid is er voldoende rondom de kerk en het concert vangt aan om kwart over acht. De kerk is geopend vanaf kwart over zeven. Er is geen voorverkoop. !i>0\3Nö^i>iSö^2>2jv2S2K9Ni>2>2S^ Wat ibatet veel gereisd ili landen wijd ^gelegen. Zo igij niet in en gaat des Heeren smalle wegen? Wat batet te toezien zo menig schone staU, 5to igij het hemelrijk in 't herte niet bevat? Wat batet dat gij roem in velerhande spraken, indien des Geestes taal u niet en kan vermakeri? Wat Ibatet dat gij weet, en vele daarvan kout, Hoe hier of daar een waard zijn gasten onderhoudt. Indien gij niet en weet, hoe dat gij moet onthalen Dien gast, idle in uw ziel komt van den hemel dalen? Reist vrij ter plaatse waar gij vreemde dingen ziet, Maar wacht u eri vervreemdt van uwen Schepper niet. Ds. Jacobus Revius (1586 - 1658) woensdag 30 juli. kreativiteit in Middelhamis. plaats: Rubensplein, Middelhamis. Aanvang kaartverkoop 9.30 uur, toe gangsprijs 0,50 per halve dag. aanvang aktiviteiten 10.00 uur. Programma 's morgens: 10.00 tot 11.00 uur straattekenen met klerkrijt. 11.00 tot 12.00 uur workshop (kleien, schilderen, tekenen etc.) Programma 's middags: 14.00 tot 16.00 uur, versieren van al lerlei voertuigen met gladiolen. 16.00 tot 17.00 uur, tentoonstelling versierde voertuigen op het Rubens plein. 17.00 tot 18.00 uur optocht met ver sierde voertuigen door straten van Middplhamis. Donderdag 31 juli. sport en speldag in Nieuwe Tonge. plaats; trainingsveld v.v. N.T.V.V. Aanvang kaartverkoop 9.30 uur, toe gangsprijs 1,per dag. Aanvang aktiviteiten 10.00 uur. Programma: circuit van 12 spelen. 1. hardlopen 2. zaklopen 3. touwtrekken 4. ringgooien 5. buslopen 6. balgooien 7. skilopen 8. hoogspringen 9. hindemisfietsen (eigen fiets meebrengen) 10. rolschaatsen (eigen rolschaatsen meebrengen). 11. stepwedstrijd 12. luchtbalonnen blazen. vrijdag 1 augustus. Speurtocht in Middelhamis - Sommels- dijk (voor alle kinderen van de gemeen te). Aanvang uitdelen van de route 13.00 uur, deelnemersprijs 0,50; ver trektijden tussen 13.00 en 14.00 uur (3 routes). Programma: 2 tochten van 22 km leef tijd 8 tot 10 en 10 t.m. 12-1 tocht van 10 km. leeftijd 6 en 7 jaar. vertrekpunt: Het Diekhuus. Op donderdagavond 31 juli a.s. wordt te Hellevoetsluis weer de traditionele lampionoptocht gehouden. Muzikale medewerking wordt ver leend door de muziekkorpsen Sempre Crescendo en Voome en Putten uit Hel levoetsluis, Ons Genoegen uit Rockanje en Volharding uit Oostvoorne. De tocht start dit jaar in een ander deel van de gemeente dan voorheen ge bruikelijk was. Gestart wordt namelijk in de Vesting. Hier wordt de stoet voor het raad- ruis ook ontbonden. De winkeliersvereniging Hellevoet sluis heeft voor een leuke uitbeelding en/of versiering een aantal aantrekke lijke geldprijzen beschikbaar gesteld. Denkt u wel aan uw lampion als u deelneemt. De prijzen worden na afloop door de edelachtbare heer J. A. A. Aarse, burge meester van Hellevoetsluis, voor het Prinsenhuis uitgereikt. De route is als volgt: Westzanddijk, Oostzanddijk, Opzoo- merlaan, Glacisweg, Ravelijnstraat, Pie- ter Poststraat, Jan Blankenstraat, Rijks straatweg, P. A. de Genestetlaan, Her man Heijermansstraat, I. da Costastraat, P. C. Hooftstraat, P. A. de Genestetlaan, Rijksstraatweg, Opzoomerlaan en Oost zanddijk. LAND- EN TUINBOUW: Het is een vaststaand feit dat de kwaliteit van bepaalde kultuurgronden meer en meer verslechtert. Aan dit slo pende proces dient een krachtig halt toegeroepen te worden. Een belangrijk aspekt dat leidt tot „Ik ben bijna doodgesparteld!" zegt kapper Hans v. d. Linde uit Stellendam mistroostig, „maar 't is m'n eigen schuld", voegt hij er eerlijkheidshalve aan toe. Gelukkig slaat die kreet niet op Hans' lichamelijke omstandigheden maar op z'n weinig benijdenswaardige status als kleine zelfstandige. Het is zo ver gekomen dat hij op 16 augustus de deur van de kapperszaak definitief ach ter zich sluit nu zijn inkomen zover ge daald is dat zelfs de Inspecteur van Be lastingen niet langer gelooft dat Hans met zijn gezin van het restant zou kun nen eten „Het was jarenlang een bestaan van hangen en wurgen, het wordt dus wurgen", concludeert de kap per schamper over de a.s. sluiting Dhr.'v. d. Linde die al als 9 jarige zijn vader hielp bij het inzepen van de klan ten wil helemaal niet stoppen, „maar", zegt hij, „het is een geval van over macht", waarmee hij zich voornamelijk wil excuseren tegenover zijn bedlegeri ge klanten die straks zonder kapper zitten. „Hoe moet dat nou met die oude mensen die ik altijd van harte gehol pen heb?" vraagt hij zich met zorg af, waarbij hij hoopt dat de tijd ook daar een oplossing in zal brengen. Zelf ziet hij die nog niet zitten of het moet zijn dat hij er zelf nog op af gaat, 's avonds wanneer hij van zijn werk terug is. Overigens weet de 46 jarige kapper die levenslang de kappersattributen han teerde nog niet waar hij terecht zou kunnen. Werken wil hij best: „ik hoef helemaal geen Mercedes, geen suède jas en geen dure vakanties als ik maar een behoorlijke boterham verdien voor m'n gezin", zegt hij er zelf van. Die „behoorlijke boterham" zat er al enkele jaren niet meer in. „In 1973 kwamen de beatle kapsels en toen ging de jeugd wegblijven", herinnert dhr. v. d. Linde zich. Hij knipte traditioneel maar de jeugd wilde een lang kapsel en vond de weg naar de plaatselijke da- meskapsalons waar ze hun kapsels liet knippen, wassen en watergolven! De dameskapsalons zijn geen plaatsen waar de vissers in overall heenstappen en die bleven dan ook trouw komen. Kapper v. d. Linde heeft met heel wat baarden van een week afgerekend en het zijn dan ook voornamelijk de vissers en de oudere Stellendammers die zich afvra gen waar ze straks heen moeten Nog een paar weken zal Hans zijn oude tempo volgen, van 's morgens vrij vroeg tot 7 a 8 uur 's avonds en zater- dagsmiddags tot diep in de middag. Zijn laatste uitstapje dateert van 8 jaar ge leden toen hij een dagje naar Rotterdam ging, maar nadien kon hij zich dat niet meer permitteren. „Als kleine zelfstan dige ben je vogelvrij!" prentte hij zich in in de wetenschap dat hij elke dag verzuim uit z'n eigen zak zou moeten betalen. Dat hield hem ook al die jaren op de been al werd hij door zware ver koudheden geteisterd, het werk moest door gaan want de onkosten stonden ook niet stil. Onkosten zijn er te over en Hans somt een reeks op, te beginnen bij een huur V. 105,90 p. mnd. voor zijn salonnetje. De kosten zijn hoog en de inkomsten ge ring en dat steekt Hans ook wel op zich zelf als hij zijn prijzen vergelijkt met die van collega kappers. Bij Hans kost knippen (pas met een kwartje ver hoogd!) 4,75 en scheren 1,65 en hij beseft dat dat vooroorlogse prijzen zijn. „Ik leef nog zo'n beetje in de dertiger herstel en verbetering van de struktuur is uitzaai van het zeer bijzonder groen- bemestingsgewas Bladramenas. Dit ge was is van direkte praktische waarde en kan veel bijdragen tot een betere wa terhuishouding in de bouw voor en het verkrijgen van een goede teeltlaag. Het stamland van dit gewas is het zeer droge en hete steppengebied van Centraal Azië en dit verklaart meteen de grote weerstand van bladramenas tegen droogte. In Nederland zijn vooral de rassen SILETTA en SILETINA het meest be kend. Deze selekties hebben een snelle begingroei en vlugge grondbedekking. De krachtige penvormige wortels dringen zeer diep de bodem in. Een goed geslaagd gewas bladramenas levert per ha. ruim 30 ton verse groene massa bovengronds en produceert op deze wij ze een grote hoeveelheid organische stof. In het najaar en de winter verte ren de wortel en stengeldelen vrij snel. jaren maar ik dolf m'n eigen graf. Je bent zodoende goed voor een ander maar slecht voor jezelf", heeft hij begrepen. De deur gaat dicht, dat staat inmid dels vast. De traditie die ca. vijftig jaar beeft geduurd dat Stellendam naar kapper v. d. Linde ging is dan voori|| Vader Hein v. d. Linde begon zo'n 1 eeuw geleden en stopte er 3 jaar 6t| den mee. Hans ziet het niet meer ten: 't is wat, maar je doet ert aan, ik heb net zolang tegengesparlij tot ik bijna doodgesparteld ben!" „Perzië, het land van koningin Esther". Uitg. Mij. „De Banier" B.V., Postbus 2339, Utrecht. Dhr. Capelle, bekend schrijver van vele zendingsverhalen, heeft met „Per zië, het land van koningin Esther" een boek gebracht, dat we gaarne onder de aandacht van onze lezers willen bren gen. De heer Capelle (een onderwijs man) is gewoon om in zijn zomerva kantie verre landen te bezoeken, die meestal niet in een reisgids voorkomen. Zo heeft hij Perzië bezocht, waaruit dit boek is geboren. U moet niet denken dat het een reis beschrijving is, al zijn er wel reiser varingen in veirwerkt het is een ge degen studie over het oude Perzië en over het nieuwe Iran. Ongetwijfeld zal dhr. Capelle bij het schrijven heel wat literatuur over Perzië hebben doorge nomen. We lezen er in over dr. Mossadeq de merkwaardige premier, die twee jaar achtereen constant in zijn slaapkamer in het parlementsgebouw doorbracht; over de rijke oliebronnen, die van zo grote betekenis zijn voor de economie van Perzië; over de beroemde Perzi sche tapijten, over de Islam en de oud ste ononderbroken Joodse levensge meenschap, maar meer nog, over de oud-testamentische Joden in balling schap. De titel zegt het: „het land van koningin Esther". Door dit boek krijgt men een goede oriëntatie, hoe de oude Joden in de diaspora geleefd hebben; bijzondere aandacht wordt besteed aan koningin Esther; de situatie zoals die zich aan het hof van koning Ahasveros voordeed, wordt uitvoerig geschetst. Ezra en Nehemia, die in de burcht Su zan woonden en andere profeten, die in Dames, unieke zomeraan- bieding nu kopen en 20''/o korting ver dienen!! Gratis bewaren en a.s. winter pas betalen. Nu nog volledige keus collectie 1975. Hoogstraat 153, Rotterdam- C, tel. 010 - 143337. Reisgeld terug bij koopü ballingschap vasthielden aan de ten van de God van Israël; DaniëH wiens graf de schrijver bezocht heeö-l die over de terugkeer naar Jeruzale'l profiteerde, worden in dit boek bresl voerig belicht. Bij het lezen krijgt ff van hetgeen over deze „heiligen" j" f Bijbel is geschreven een betere kijk, Onderwijzers en onderwijzeressen, de Bijbelverhalen uit het boek EstherJ Daniël en Nehemia, op school vertell| moeten zéker dit boek lezen! In de slothoofdstukken vertelt Cap' een en ander over de geschiedenis ïi de Zending in Perzië,over Assyrische^ Armeense christenen. Een zeer leerzaam en interessant! schreven boek, dat we in veler han»^ wensen. Wij vernamen van enige vr»l den, dat zij door het lezen van dit tol besloten deze zomer een reis naar Ff;| zië te maken! Daaruit blijkt wel, dat» een zeer goede informatie geeft! Het boek is gebonden in geplas''", ceerde band (kleurendruk); de telö'l ook met tal van prachtige kleurenfo"! verlicht. De prijs is 19,50. D. Th. d.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2