Vanaf morgen eita Flora Middelharnis Volkswagen-kever met dak tegen boom Jonge liampeer- ders wiken uit naar Ouddorp Dinsdag 29 juli 1975 No. 4408 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Graag uitbreiding maar ,,haven uit commerciële handen liouden." IViuzieit- instrumenten te koop l Veriieersborden worden vernield PSatenaar met hoog promilage voor de rechter EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Inwoners van Scherpenisse winnen kort geding |5 iu POSTBOX 8 ,1 MIDDiEIiHABNIS iedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somtnelsdijk (01870) 2629 Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167S30 ABONNEMENTSPBIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarieL atersportver. ,Herkingen' eeft havenplan a f 3.19 milioen Het nog prille jachthaventje van Her kingen wil graag groter groeien waar om het bestuur van de Watersportver. kingen" de Staatssecretaris van C. om financiële medewerking heeft aagd bij het realiseren van de plan- daartoe. Het verzoek aan de Staats- taris ging vergezeld van een door eidemy Nederland b.v. opgestelde ting waarvan het onderste cijfer- e 3 miljoen gulden royaal over- jdt. De financiële middelen kun- hiervoor door onze Vereniging niet 'oldoende mate worden bijeenge- iht; ons inziens zou een bevredigen- iplossing gevonden kunnen worden V. een bepaalde bijdrage door de Rflksoverheid", is dan ook de teneur van het seliryven, waarvan o.m. aan B. en jÊjkhet College van G.S., het Kon. Ned. I^ersport Verbond e.a. afschriften zijn 'venonüen. ^ri^or een bedrag van 3.190.000,zou W/Ê accomodatie kunnen worden ge- "SHSipen voor 200 a 300 jachten en 50 visboten, zo heeft de Heidemy berekend. De grootste bedragen daaruit: het ver werken van de specie die vrijkomt door, ontgraven van de haven in het haven terrein, spui, strand en wandelpieren 200.000,het afvoeren van overtoUige specie 360.000,het slaan van dam- wanden langs het bestaande haventer rein en de waterkerende dijk 190.000, damwanden langs havendam oost t.b.v. ligplaatsen 105.000,Nog meer im posante cijfers volgen waar het gaat over de aanleg van vaste loopsteigers incl. passantensteiger en kopsteigers 380.000,— en 220.000,— voor uitstap- steigers. Dan staat er nog een post On voorziene van 212.000,te boek, bij komende kosten, voorbereiding en ho norering 380.000,en omzetbelasting 440.000,In vergelijk daarmee zijn bedragen als 45.000,voor herbestra ting 65.000,— voor moerpalen, 60.000 voor een botenhelling en 40.000, voor toiletgebouwtjes maar kleinighe den. Een bedrag van 80.000,is ge raamd voor de bouw van een kantoor met woning voor de havenmeester, 20.000,voor riolering, eenzelfde be- -7" iw keu' Vanaf morgen, woensdag t.m. zater- ^g zal in Middelharnis weer de jaar- Iflkse Delta-Flora worden gehouden, Mn show rondom de fantastische pracht ™n de gladiolen. In kunstzinnige crea tes zal die exotische schoonheid nog nadrukkelijker worden geaccentueerd. De Stichting Delta Flora ziet kans jaarlijks vele duizenden voor haar ex- IWsitie te interesseren en die duizenden Worden ook nu weer in de sporthal en ^e daarnaast opgetrokken expositiehal verwacht. Al eerder wezen we op de betekenis van de gladiool voor de Flakkeese kwe- _Kers, de expositie zal ook een commer- eel element bevatten door de aanwe zigheid van een aantal standhouders die hun artikelen in de ongedwongen sfeer van de expositie presenteren. Er zijn 36 standhouders die artikelen bren gen variërend van cosmetica, lectuur, kantoorartikelen, electra, keukens, naai machines, enz. kortom een indrukwek kende verscheidenheid. Dat samen met de gladiolenpracht maakt een bezoek aan de Delta-Flora zeker de moeite waard. In het informatieboekje is een enquê teformulier opgenomen dat, ingevuld, in een daartoe bestemde bus dient te wor den gedeponeerd. ledere 500e bezoeker ontvangt een bloemencheque t.w.v. 10,beschikbaar gesteld door de Vei ling Flora te Rijnsburg. drag voor verlichting en 31.000,voor het aankleden, afwerken en beplanten van het haventeri'ein. In het kapitale bedrag van 3.190.000,— is niet inbegrepen de bouw van een res taurant, het plaatsen van een botenhuis en een kraan voor de botenhellingen, niet een starttoren en havenlichten op de pieren, geen voetpaden over de wa terkerende dijk, niet de verkoop van overtollig zand noch de domeinrechten en de grondaankopen. Er zal, zo wordt berekend, zo'n 60.000 m^ zand over schieten. Medewerking. Het verzoek van het bestuur wordt ondersteund door een schrijven (aan C. R.M.) van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, van welke zijde al eerder een onderhoud met de Staatsse cretaris plaats vond. Wijzend op de plannen tot de aanleg van een grotere haven met twee dagrecreatie-terreinen en het sociale aspect dat daarmee ge diend zou zijn verklaart het Verbond het te zullen betreuren wanneer de ha ven in handen van project-ontwikke laars zou komen waardoor de Water sportver. als Vereniging van autochto nen in het gedrang zou komen. ,,Wij menen zo schrijft het Verbond aan de Staatssecretaris in de nota „openlucht-recreatie 1975 - 1979 een mogelijkheid te zien waarbij het Minis terie een helpende hand zou kunnen bieden. Als de grondaankoop en de in- fra-structurele werkzaamheden voor volledige subsidie in aanmerking zou den komen en daarna de haven en re creatieterreinen in handen worden ge geven van een Stichting tegen een sym bolische erfpachtscanon, kan de Stich ting tegen zeer acceptabele tarieven de ligplaatsen verhuren. Wie in" die Stich ting dienen te participeren kan in ver der overleg worden bepaald aldus het Verbond dat zich zou kunnen voorstel len dat de participanten zouden zijn: het Ministerie van CRM, de gemeente Dirksland en de Watersportvereniging. Gemeentelijke medewerking. De medewerking die van de zijde van het gemeentebestuur van Dirksland is ondervonden wordt in het schrijven van het bestuur van de Watersportver. met dank genoemd. Daaruit concludeert het bestuur dat de gemeente Dirksland zeer positief tegenover de ontwikkeling staat en gaarne behulpzaam wil zijn maar ge zien de zeer hoge kosten waarschijnlijk niet in staat zal zijn bepaalde verdere financiële consequenties te aanvaarden. Het bestuur noemt de begrootte kosten dan ook-„zeer hoog". Niettemin streeft het Bestuur naar realisering mede ook omdat een pas sende ontwikkeling van de watersport te Herkingen een behoorlijke en zeer no dige injectie zou kunnen betekenen voor de plaatselijke middenstand. Ge dacht wordt aan een haven met 200/300 ligplaatsen voor jachten en motorboten en een voorziening voor ongeveer 50 visboten: ,,Zou deze ontwikkeling groter vor men aannemen dan zou dit naar ons in zicht bepaalde ingrijpende gevolgen kunnen hebben t.o.v. de plaatselijke be volking en zouden bepaalde bestaande waarden voor deze bevolking aangetast kunnen worden, o.m. het evt. verloren gaan van het huidige landelijke ele ment", aldus schrijft het bestuur, waar na ook nog de loftrompet wordt ge stoken over het enthousiasme van de plaatselijke bevolking waaruit blijkt dat de oude liefde (voor de haven) niet is geroest. Het bestuur hoopt dan ook op voortgang van de plannen opdat niet behoeft te worden gegrepen naar nood oplossingen door b.v. in het Spui lig plaatsen te maken en die d.m.v. een doorbraak bereikbaar te maken. De Ver. telt momenteel 100 leden en beschikt slechts over 52 ligplaatsen zo dat een groot aantal leden voor dit sei zoen moest worden teleurgesteld. „In dien de vaargeul op korte termijn op nieuw zou verzanden of dichtslibben en er feen financiële middelen voorhanden zijn, bloedt onze vereniging in de kortst mogelijke tijd dood", aldus het bestuur dat hierna het ^yoord aan de Staatsse cretaris laat Ouddorps muziekver. „Concor dia" gaat a.s. zaterdagavond, 2 aug. om half acht in het Ver. ge bouw een aantal muziekinstru menten verkopen. Waarschijnlijk gebeurt dat d.m.v. lotenverkoop waarna door het rad van avon tuur de winnaars worden aange wezen. Te koop zijn o.m. een trombone, een bas, een trommel, tuba, piston, alt en een bariton, chroom instrumenten die zo'n vijftien jaar oud zijn, nog heel goed te gebruiken zijn en er piek fijn uitzien om als wanddecoratie of iets dergelijks te dienen. Niet frontaal of zijdelings maar met het dak is de Volkswagen-kever van de jongeman F. L. de Jong (19) uit Nieuwe Tonge vrijdagnacht op de Oudelandse- dijk naar Sommelsdijk tegen een boom terecht gekomen. Door de kracht van die botsing werd het dak, precies ter hoogte van de voorstoelen, tot bijna op de zittingen ingedrukt. De bestuurder die alleen in de wagen zat het was 's nachts half drie raakte dan ook be kneld en kon slechts met grote moeite worden bevrijd. Met vrij ernstige ver wondingen is hij in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. De Volkswagen reed in de richting Doordat de rugleuning van de bestuurdersplaats brak kreeg de bestuurder nog wat ruimte. Sommelsdijk toen het ongeluk gebeurde Overigens heeft de jongeman er geen verklaring voor kunnen geven. Duidelijk is dat de wagen al geruime afstand te voren van de weg is geraakt en al kan telend' was toen hij de boom in volle vaart ramde. Het ongeluk werd ont dekt door twee monteurs van de Juweel -bakkerijen iiit Roosendaal. Zij hadden in de Juweel-bakkerij te Dirksland een OUDDORP De Rijkspolitie te Ouddorp heeft dit seizoen weinig te klagen over het gedrag van de vakantie-houdende jeugd; alleen is het op één punt misgegaan. Steeds weer moet geconstateerd wor den dat verkeers- en richtingborden omgedraaid zijn en op die manier ver nield worden. De politie heeft een ster ke aanwijzing in welke hoek de daders zich bevinden maar het is bijzonder moeilijk ze te betrappen. Burgers die er evt. getuige van zijn zouden de politie daarin misschien wat kunnen helpen? J.l. vrijdag heeft de politierechter te Middelburg een inwoner van Ooltgens- plaat B.v.D. gevonnist terzake het rijden onder invloed. Dat was overigens geen twijfelgeval geweest want een bloedproef wees in het bloed van de verd. een alcoholpro millage van 2,9 aan, waarmee de verd. in het Zeeuwse zo goed als recordhou der is, zeker over de laatste jaren. De rechtbank heeft dan ook een hartig woordje met hem gewisseld. Het bleek dat de man op Flakkee een drietal cafe's had bezocht waarna hij, zonder vast doel, wat op Schouwen rond ging rij den. In Nieuwerkerk trok zijn gemis aan stuurvastheid de aandacht van de politie die hem letterlijk uit de auto haalde en proces verbaal opmaak te. De eis van de Off. Mr. Th. Lebret werd door de politierechter mej. mr. S. W. C. Noteboom overgenomen: 3 weken onvoorwaardelijke hechtenis straf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 31 juli a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gemeente voorgaan ds. A. van der Meer te Oosterland. Zie verder de advertentie in dit nummer. OUDDORP: vrijdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer van Norwich (Canada). MELISSANT: Heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. HERKINGEN: woensdagavond 7.30 uur student R. Kattenberg van Krimpen a. d. IJssel. Binnen twee maanden moet de BV Drogerij Markenesse iets doen om de hinder, die het bedrijf voor de omge ving veroorzaakt, te beperken. Dit heeft mr. P. van Empel, president van de Middelbui-gse rechtbank, gezegd, nadat door de inwoners van Scherpe nisse een kort geding tegen de grasdro gerij te Scherpenisse was aangespan nen. Het bedrijf veroorzaakte stof- en stankoverlast. Voortaan' mag de drogerij alleen maar gras, klavers en lucerne verwerken, zo als reeds bij Koninklijk besluit van 18 juni 1973 werd vastgesteld. Bij overtre ding wordt de Drogerij Markenesse een boete van 10.000 gulden voor iedere dag of gedeelte daarvan opgelegd. SINT ANNALAND Gouden bruiloft. Het echtpaar M. Goedegebuure - N. Goedegebuure-Van Vossen heeft vrijdag 25 juli het feit herdacht, dat het voor vijftig jaar in de echt verbonden werd. Het jubilerende echtpaar heeft zeven kinderen en twee entwintig kleinkinderen. De bruidegom is 72 jaar en de bruid eveneens 72 jaar. Dhr. Goedegebuure is een in Sint An- naland zeer bekende persoonlijkheid. Hij was van 1939 tot 1968 gemeente werkman van de toen nog zelfstandige gemeente Sint Annaland. Benoeming. Tot ondercommandant van de vrijwillige brandweer is in de plaats van dhr. J. van Poortvliet be noemd dhr. M. Hage uit St. Annaland. NIEUWERKERK In memoriam W. van Dijke J.l. dinsdag overleed dhr. W. van Dij ke Z.zoon. Met dhr. v. Dijke is een mar kante persoon heengegaan. Tot aan de ramp van 1 febr. 1953 was hij molenaar. Reeds vroeg in de dertiger jaren had hij een motor-graanmaalderij. Toen nog een beroep, wat er zijn mocht. Naast dit beroep was hij ook vele jaren dorpslijkdienaar. Vele dorpelingen heeft hij begeleid naar hun laatste rustplaats. Ook stelde de overledene z'n gaven en krachten beschikbaar aan de gemeen schap. Hij was jarenlang ouderling in de Geref. Kerk. Hij was lange tijd be stuurslid der A.R. kiesvereniging en ook had dhr. van Dijke vele jaren zitting in de gemeenteraad van de toenmalige ge meente Nieuwerkerk. In 1973 mocht het echtpaar het 65- jarig huwelijk gedenken. Dhr. v. Dijke ging heen op 87 jarige leeftijd. Zaterdag vond onder grote belang stelling de begrafenis plaats. DEN BOMMEL Oud-inwoner overleden. Op de leef tijd van 88 jaar is in de Comelia-Stich- ting te Zierikzee overleden, onze vroe gere dorpsgenoot, dhr. J. Bruinsel. reparatie verricht en waren via Som melsdijk op weg naar huis toen ze de vernielde Volkswagen zagen. Eén van hen bleef bij het slachtoffer en de an der haalde hulp. Er moest zelfs kraan- wagenkracht aan te pas komen om het gedeukte dak omhoog te halen en al doende moest de wagen ook nog vast gehouden worden omdat hij langs het schuine dijktalud lag. Het slachtoffer kon slechts met de grootste moeite worden bevrijd. Hij bleek pas sinds 13 juni van dit jaar een rijbewijs te bezitten. De twaalf jaar oude kever was sinds 21 juni zijn eigendom. NIEUWERKERK Feest voor de jeugd op zaterdag 2 augustus. De verenigingsraad van Nieuwerkerk gaat a.s. zaterdag een feestdag organi seren voor de jeugd, op het sportveld. Alle mogelijke sport-evenementen zul len in wedstrijden worden gespeeld. Ook zullen gratis pannekoeken worden gebakken. 's Avonds komt een muziekkorps „Wilhelmina" uit Steenwijk een concert geven. Dit korps bestaat uit 90 man schappen met een senioren en junioren- groep. In Ouddorp zijn een aantal jonge kampeerders neergestreken die uit Re nesse naar het rustige Ouddorp zijn uit geweken. In de Zierikzeese Nieuwsbode lazen we wat daar aan de hand was: RUMOER TE RENESSE: RELLENSCHOPPERS TROKKEN AF MET BEBLOEDE HOOFDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft zich bij discotheek „De Ark" te Re nesse een rel voorgedaan waarbij de aanstichters letterlijk met bebloede hoofden de aftocht moesten blazen. Om streeks 1 uur bevonden zich in „De Ark" negen jongelui die provocerend optra den. Nadat zij „De Ark" verlaten had den bleef één van hen nog achter. Maar omdat deze zich ernstig misdroeg werd hij eruit gezet. Met zijn vrienden kwam hij daarna terug en bij de vechtpartij die hierop volgde werd de groep der mate hard naar buiten gewerkt dat twee jongelui aan het hoofd gewond werden. Vooral bij R. v. d. V. uit Delft, die bewusteloos was en een flinke hoofd wond had vreesde men voor ernstig letsel. Hij werd dan ook per ambulance naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee vervoerd. Daar bleek het echter alles nogal mee te vallen. Nadat twee hechtingen aangebracht waren kon v. d. V. huiswaarts keren. Ook bij R. M. wer den hechtingen aangebracht. Zondag morgen moesten echter alle negen jon gens op het bureau te Haamstede ko men waar proces verbaal tegen hen werd opgemaakt. Toen echter bleek dat men V. geen verhoor af kon nemen om dat de jongeman nog steeds onwel was, waarschuwde de politie een dokter. V. is daarna weer overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee voor nader onderzoek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1