Sankt Leonhard lil Geen geheim genootschap, maar gewoon vakantiegangers] KvtideAJho-eÈj^ Itartj een parel aan de Passet, ^jSèS?^.*!*.' STO< GERO altijd voor iedereen ruim en overzichtelijk in onze speciale showroom. A. Vroegindeweij Westdijk 46 - Middelharnis PREDIKBEURTEN Abonneert U Ojp ,yEilanden-nieuvvs Asl Ter U staat I TEL. 01 In J word zullei Hier Aam Dirk GEIV ffamiliei Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 25 juliM,,„ 25 julj Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uvr vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. MEEKRAP Hoe kan men verf bereiden uit de wortel van de meekrap? Antwoord: Door de wortel van de meekrap af te koken maakte men eens een verf voor kunstschilders, die in verschillende nuances in de handel was. Rose, helder, middel en donker. De' kleuren waren prachtig, maar er was een bezwaar: het verbleekte spoe dig, vooral rose, daardoor maakte de chemische vervanger hoewel niet zo mooi, een grote opgang. Ook het ge brande, tot ISO" verhitte verbleekte. Voor fresco's was het totaal niet bruik baar omdat de kalk de lak aantaste. Sommige natuurverven maakt men kleurecht door toevoeging van een be paald zout, misschien is dit met mee- krapverf ook te proberen. Verder had men ook een fermentatieproces voor de bereiding van een geneesmiddel uit de meekrapwortel. Of dit proces ook voor de verfbereiding geschikt is kunnen wij u niet zeggen maar het valt te proberen. De meekrap of Radix Rubiae is de wor tel van de Rubia tinctorum. Deze wortel bevat z.g. glocosiden die door fermanta- tie zijn te splitsen en een roodgekleurde vloeistof geven. De wortel is van buiten rood bruin en van binnen donkerrood. Rubiae tinctorum is als verfstof vrijwel uitgestorven. Oudstijds werd de wortel stok van de meekrap gedroogd en ge stampt. Ze wordt voornamelijk in Zee land verbouwd. De droging had plaats in z.g. meekrapstoven. Alizerine is de vervanger. LAMSVELLETJES Hoe kan. ik het beste lamsvelletjes reinigen. Antwoord: U kunt ze gewoon wassen in een goed merk wolwaspoeder. U maakt een lauw sopje (niet te vet) en dompelt daar de velletjes zo in dat de achterkant niet te nat wordt. U knijpt de haren goed in het sop uit. Daarna goed uitspoelen en buiten laten drogen (niet in de zon). Als uw velletjes toch wat hard zijn geworden, dan strooit u wat talkpoeder aan de binnenkant en trek de huid met deze kant over een ronde kant van een tafel tot ze soepel zijn. KRUIDJE-ROER-MIJ-NIET Hoe moet het plantje „kruidje-roer- mij-niet" verzorgd worden? Antwoord: Het kruidje-roer-mij-niet is een teer plantje, dat bij de geringste aanraking de blaadjes laat hangen. Het bloeit tussen juli en oktober en de bloempjes zijn lila rose van kleur. Het stelt geen hoge eisen, een goed licht plekje in een zonnige vensterbank en veel frisse lucht bij zomerweer. Geeft u haar in de zomermaanden flink water en eens in de twee weken kunstmest. Een gelijkmatige temperatuur is erg belangrijk. U kunt het plantje over houden op een matig koel plekje maar niet beneden de 12° C. Het is echter niet altijd een succes, omdat het een zaadplantje is en die zijn niet zo sterk. Ze zijn niet duur dus als uw plantje de winter niet overleeft, kunt u het ge makkelijk vervangen door een ander exemplaar. JAM VLOEIBAAR De jam die ik maak is altijd vloeibaar. Hoe kan ik hem dik maken? Antwoord: U maakt 1 kg schoonge maakte vruchten schoon en strooit daar over een dubbel pakje geleermiddel. Daarna brengt u de massa aan de kook en laat het 1 minuut flink doorkoken. Daarna 1 kg suiker toevoegen en weer aan de kook brengen en nu 2 minuten flink laten doorkoken. U moet de potjes boordevol vullen en afsluiten. FRIET DIEPVRIEZEN In mijn diepvries heb ik friet gedaan, na ze zelf te hebben voorgebakken. Als ik ze er uithaal, is ze ontzettend slecht. Ik heb ze eerst laten ontdooien; dat hielp niet en bevriezen hielp ook niet. Kunt u mij raad verschaffen? Antwoord: Als u een diepvrieskast bezit voor het bewaren van diepvries- produkten uit de handel, dan kunt u daarin wel de gekochte diepvrieslevens middelen enige maanden goed houden. Maar u kunt in zo'n kast beslist géén zeH gekookte of gebakken etenswaren bevriezen. Het invriezen geschiedt dan namelijk te langzaam en uw levensmid delen bederven of worden althans on geschikt voor de consumptie. De indu strie bereidt de diepvriesprodukten op heel andere wijze. In de fabrieken wordt het voedsel luchtdicht en onder hoge druk gekookt of gestoomd met zo min mogelijk toevoeging van water. Dit meestal gestoomde voedsel wordt lucht dicht verpakt en dan in zeer korte tijd bij een uiterst lage temperatuur inge vroren. Er treedt dan geen structuur verandering en geen vitaminenverlies op. Dat kan alleen goed gaan als het voorbereide voedsel ineens tot circa veertig graden Celsius onder nul wordt afgekoeld. Met uw diepvrieskist of -kast komt u waarschijnlijk niet veel lager dan 10 a 20° C onder nul. En in het kleine vriesvakje van de normale huishoudkoelkast, waarin de ijsblokjes worden gefabriceerd, daalt de tempera tuur in de regel niet onder de 5° C. De wijze waarop u de voorgebakken friet hebt bewaard, is niet verstandig. U kunt een kleine hoeveelheid in de normale koelkast in voorraad houden, maar dan in een plastic zak, als ze is afgekoeld na het bakken en u moet er op letten dat de temperatuur in dat vak niet onder de nul graden en niet boven de +4° Celsius komt. Dat geldt overi gens voor alle bewaarde levensmiddelen in de normale huishouding. En te lang bewaren is ook niet altijd zo best. HYGROMETER Ik heb zo'n hygrometer gekocht om de juiste vochtigheidsgraad te kunnen aanhouden. Maar wat moet die meter nu aanwijzen? Wat is het beste voor mens en planten? Antwoord: Een hygrometer wijst de relative vochtigheidsgraad van de lucht aan. Dat is de verhouding van de hoe veelheid waterdamp die bij kamertem peratuur in de lucht aanwezig is, tot de hoeveelheid waterdamp die maximaal aanwezig zou kunnen^ zijn wanneer de ze lucht verzadigd zou zijn met water damp. De lOC/o van de schaalverdeling staat bij de hygrometer op het verzadi gingspunt, dat wil zeggen het punt dat aangewezen wordt bij een temperatuur van 20° C en een luchtdruk van 76 om kwikdruk (1 atmosfeer) als één kubieke meter lucht 16,5 gram water bevat. De nul moet staan op het punt dat aange wezen wordt, wanneer de lucht om het instrument theoretisch geen vocht meer bevat. Daarna wordt de schaal proef ondervindelijk verdeeld in tientallen graden. Vaak wordt tussen ca. 45 en 65 "/o een „groene zone" aangebracht. Daar ligt de normale en voor mens en dier en meeste planten meest geschikte voch- tigheidstoestand. Voor een aantal plan ten is meer vocht in de kamer nood zakelijk, maar dat kan door verstuiving of extra water in sierpot of verdam pingsbakje worden aangevuld. Zowel de haarhygrometer als de zg. psychrometer gaan na enige tijd afwij kingen vertonen en moeten dan op nieuw worden geijkt. Dit kan gebeuren door het instrument in een natte doek te wikkelen en met behulp van de stel- schroef aan de achterzijde de wijzer op 100 te zetten. WITLOF Ik hoorde van een lerares huishoud school, dat witlof vrijwel geen vitami nen bevat. Is dat wel waar? Antwoord: Het vitamine-C gehalte van gekookte witlof is aan de lage kant. Maar juist witlof is een groente die uit stekend geschikt is om rauw te eten. Rauwe groenten bevorderen de wer king van het spijsverteringskanaal. De voedingswaarde van witlof is overigens nauwelijks lager dan de gemiddelde voedingswaarde van andere groenten. GESCHEIDEN MANNEN Ik weet, dat er een bond van ge scheiden vrouwen bestaat (Divortium). Is er geen vereniging voor gescheiden mannen? Antwoord: Die is er ook. Het adres is: Zwedenburg 152, 's-Gravenhage. SINT BERNHARD Waarom worden er geen sint-bem- hardhonden rum meer ingeschakeld als er lawines gevallen-zijn in Zwitser land? Antwoord: De Zwitserse hondenred dingsbrigade is overgeschakeld, op her dershonden, omdat de sint-bemhards erg duur zijn geworden i.v.m.'de grote vraag naar deze kolossale dieren. Ver der verneemt men in het buitenland weinig over het werk van de honden, omdat bij de meeste lawines terstond veel mensen en reddingsmaterieel op de been gebracht kunnen worden. In de bergen worden ook helikopters inge schakeld. Het gebeurt niet meer zo vaak, dat een eenzame reiziger op een onbekende plaats onder de sneeuw raakt. Er zijn veel betere wegen, met tunnels en betonnen daken tegen sneeuw, steenval en de diverse soorten lawines. De sint-bemhards werden oor spronkelijk gebruikt door de monniken van hët klooster bij de St. Bemhard- pas, waar men toendertijd te voet pas seerde. De honden zochten van nature naar mensen en groeven hen zonodig uit de sneeuw. Ze droegen geen vaatje rum mee, maar een klein kruikje cog nac, om de slachtoffers weer op krach ten te helpen. Het waren kortharige dieren. Pas door de Engelsen is een langharige vorm gefokt. Als u meer over dit ras wilt weten, kunt u schrijven naar de Hollandse St. Bemhard Club, secr. A. Vervoorn, prof. v. d. Waalslaan 11, Sliedrecht. ONROEREND-GOEDBELASTING De aanslag voor die nieuwe onroe- rend-goedbelasting is veel hoger uitge vallen dan de vroegere straat-, riool-, grond- en personele belasting bij elkaar. Ik heb geprotesteerd en toen ging er maar 2,af, maar ze hebben mijn liuis alleen van buiten bekeken. Wat kan ik er nu nog tegen ondernemen? Een proces komt me op nog meer kos ten. Antwoord: De belastingprocedure is een voorbeeld, hoe alle rechtspraak zou moeten zijn. Geheel gratis en erg een voudig. Om in beroep te gaan tegen een uws inziens te hoge-aanslag schrijft u een uitvoerige brief aan de grootedel- achtbare heren, waarin u duidelijk om schrijft: a. welke aanslag het betreft, met uw naam, adres en het kohiernummer; b. dat u in beroep komt en tegen welke aanslag; c. waarom u die niet juist vindt; d. hoe die dan wel moet zijn. U behoeft de belastingdienst niet voor te rekenen wat het eindbedrag moet worden, als u maar beschrijft welke grondslag in het geding is, hoe hoog u de huurwaarde zelf schat (of hoe deze door deskundigen geschat is) en dat uw De mensen die hier, op de rug gefotografeerd, door Ouddorps dreven voortstappen zijn geen leden van een geheinil nootschap maar gewoon Duitse vakantiegangers die het natregenen beu, zich goed in de regenkleding hadden Hun vakantie en die van de duizenden anderen heeft nog maar weinig zon gebracht en inplaats van het zeewa;^ dreigde steeds het hemelwater neer te plenzen, vandaar huis niet aan' de binnenzijde bekeken is. Een advocaat of andere rechtshulp hebt u niet nodig. Het hof helpt u wel verder. Van uw beroepschrift gaat een af schrift naar de inspecteur Die schrijft een vertoogschrift terug, waarvan u weer een afschrift krijgt. Daarna wor den hij en u uitgenodigd voor het hof voor een mondelinge behandeling. De reiskosten worden niet vergoed, maar dat is dan ook alles wat het u kost. GAATJES IN SCHELPEN Hoe kan ik gaatjes in schelpen ma ken om die tot halssnoeren te rijgen, zonder dat de schelpen breken? Antwoord: Het is moeilijk, maar het kan wel. U moet dan geen gaatje in de schelp proberen te slaan, want dan bre ken ze zeker. U moet de kleine gaatjes boren met een fijn electrisch boortje en de schelpen tevoren goed nat maken. Verder is het van belang, dat de schelp precies „draagt" op de plaats waar u boort. Leg hem met de bolle kant naar onderen op het steunvlak en zorg er voor, dat hij daar zodanig wordt vast gehouden of -geklemd, dat hij niet van stand kan veranderen. Gebruik nieuwe, geen versleten, boren. KLAVERTJES VIER Ik heb in mijn vakantie verscheidene klavertjes van 3V2, 4, 4V2, 5 en 6 gevon den. Kunt u mij zeggen, hoe die (hierbij ingesloten) afwijkingen ontstaan? Antwoord: Het is een bekend feit, dat Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje krijgt het laatste raadsel in de maand juli een plaats,- en jullie weten dan wat er volgt, namelijk inzenden. Ik zal eerst het nieuwe raad sel opschrijven. Het is JULIRAADSEL 4 1. Vriend van Job. 2. Broer van Simon Petrus. 3. De koningen van Egypte werden genoemd. 4. Schoon moeder van Ruth. 5. Man van Safira; zie Handelingen. 6. De tabernakel werd ook genoemd: deder samen komst. 7. Zoon van Eli, de hogepriester. 8. Stadhouder in de tijd van Jezus' ver oordeling. 9. Koning van Juda. 10. Psalmdichter (David wordt niet be doeld). 11. Vader van Jozua, de leider van Israël. 12. Koning die door Ehud werd gedood (Richteren). 13. Zoon van Jerobeam. 14. Eén van de zogenaamde kleine profeten. Als deze woorden goed zijn, vormen de beginletters de nieuwe naam, aan Jozef gegeven. Dit raadsel werd ingezonden door Marijke van Dijke uit Zoetermeer. Dank je wel, Marijke! BRIEFWISSELING Anne Marie de Visser, Middelharnis. Bedankt, voor je prachtige kaart uit Zegveld. Nu zie ik de kerk waar je oom geregeld het Woord bedient. Ik vind het een mooi gebouw. Over je belevenissen daar hoop ik nog wel eens iets te ver nemen. Janneke Vroegindeweij, Middelbarnis. Je kon maar een kort briefje schrijven, want het was erg druk op het land. Het is een gezonde bezigheid. Maar in dat korte schrijven is er toch een plaats in geruimd voor het goede rapport. Be halve twee zessen zijn de andere cijfers allemaal boven de zes. Je hebt goed ge werkt, en ik hoop dat het in de vierde ook voorspoedig zal mogen gaan. Voor scheikunde en nederlands waren de cij fers heel mooi. En met die vakken heb ben veel kinderen nogal moeite. Jij be paald niet. Probeer het zo te houden, maar nu nog een beetje vakantie hou den. Anne, GUjam, Gerard en Peter van Rossum, Melissant. Toen jij schreef, An ne, was er een drukke week achter de rug, en het werk was nog niet klaar. Ik snap heel goed dat er weinig tijd was voor allemaal om te schrijven. Ik merk heel goed, dat jullie flinke werkers zijn op het land van vader! Jullie moeder wordt vriendelijk bedankt voor het krabbelt je aan het slot van de brief; inzonderheid voor de goede wensen voor het verdere verloop van het kinderhoek je in „Eilanden-nieuws". Corrie Vroegindeweij, Middelharnis. Je hebt de eerste klas van de mavo goed doorgewerkt: de vier uit het eerste rap port is niet meer te zien, en de vijf uit het tweede rapport is ook verdwenen. Zo ben je geëindigd met een goede lijst cijfers. Na de vakantie hoop ik dat je het in de tweede ook zo goed zal kun nen volhouden, maar nu eerst nog wat van je vrije tijd genieten, of het nu werken of luieren is, dat geeft niet: de school is nog wat op de achtergrond ge schoven. Marjo van Loon, Nieuwe-Tonge. Als je dit leest, en jullie zijn allemaal ge zond, dan zal het druk zijn om in te pakken, want morgen zal dan de reis beginnen. Ik hoop dat jullie veel ge noegen zullen beleven op de Veluwe. Het is daar een heel andere streek dan in Flakkee. Dat behoef ik je niet te zeg gen, want ik meen, dat jullie daar wel eens meer zijn geweest. Of heb ik het mis misschien? Fijn, dat je overgegaan bent naar de tweede van de huishoud school. Of je op het kantje bent over gegaan of met mooie cijfers, weet ik niet, maar het voornaamste is dat je niet bent blijven zitten. Marian Vroegindewey, Middelharnis. Je bent met goede cijfers overgegaan naar de vierde klas, zie ik. Voor lezen kon het nog geen zeventje worden. Dat vak en het vak tekenen zijn het laagst genoteerd. Lezen kan natuurlijk wel een zeven worden, maar met tekenen zit dat wel wat anders, want iedereen is geen Rembrandt. Die kon heel goed te kenen en schilderen; dat weet je wel. Voor dat vak moet je aanleg hebben. Voor schrijven, zoals je dat altijd in je briefjes doet, zou ik wel een acht geven. ALLEMAAL. Al de brieven zijn nu behandeld. Misschien komt er nog een nakomertje, maar dat kan in dit hoekje dan niet. Dat komt dan de volgende week wel terecht. Nu is het inzenden van het juliwerk. Ik heb het vermoeden dat het ditmaal niet zo een hoge stapel brieven zal wor den, want er zijn veel kinderen niet thuis. Dan is het moeilijk om alles bij te houden. In de vakantie is alles zo'n beetje uit zijn voegen. Maar de kinde ren die al de oplossingen hebben, of een gedeelte ér van, mogen nu hun werk inleveren. Ik verwacht dat deze kinderen hun brief hebben bezorgd of gepost vóór volgende wreek zaterdag. Ik verwacht ook, dat deze kinderen zullen denken aan hun volledig adres, en aan hun leeftijd. Deze dingen wil ik graag op de brief en op de achterkant van de enveloppe hebben. En dan aan deze dingen niet alleen denken, maar het ook dóen. Mag ik daar op rekenen Nu nog iets over het mooie in de na tuur, als we opmerkzaam alles bezich tigen. Let daarbij op de mooie taal die gebruikt wordt: „Het was warm aan de vijver en doodstil. De zon, rood en afgemat van haar dagelijks werk, scheen een ogen blik op een verre duinrand uit te rusten, vóór ze onderdook. Bijna volkomen spiegelde het gladde water haar gloei end aangezicht weer. De over de vijver hangende bladen van de beuk maakten van de stilte gebruik om zich eens aan dachtig in de spiegel te bekijken. De eenzame reiger, die tussen de bre de bladen van de waterlelie op één poot stond, vergat dat hij uitgegaan was om kikkers te vangen en tuurde in gedach ten verzonken langs zijn neus. Daar kwam Johannes op het gras veldje, om de wolkengrot te zien. Plomp! plomp! sprongen de kikvorsen van de kant. De spiegel'trok rimpels, het zon nebeeld brak in brede strepen en de beukebladen ritselden verstoord, want zij waren nog niet klaar met hun be schouwing. Vastgebonden aan de naakte wortels van dé beuk lag een oude kleine boot. Het was Johannes streng verboden daarin te gaan. O, wat was deze avond de verzoeking sterk! Reeds vormden zich de wolken tot een ontzaglijke poort, waarachter de zon ter ruste zou gaan. Schitterende rijen wolkjes schaarden zich terzijde als een goudgehamaste lijfwacht. Het watervlak gloeide mede, en rode vonken vlogen als pijlen door het oeverriet. Langzaam maakte Johannes het touw der boot van de beukewortels los. Daar te drijven, midden in de pracht! Presto was reeds in de boot gesprongen en eer zijn meester het zelf wilde, schoven de riethalmen vaneen en dre ven zij beiden in de richting van de avondzon. Johannes lag öp de voorste ven en staarde in de diepte van de licht- grot. Vleugels! dacht hij, nu vleugels! en daarheen! De zon was verdwenen. De wolken gloeiden door. In het oosten was de he mel donkerblauw. Daar stond een rij wilgen langs de oever. Roerloos staken zij hun smalle witte blaadjes in de stU- le lucht. Tegen de donkere achtergrond scheen dat prachtig bleekgroen kant- werk". Hier laat ik het bij. Het is zomaar een plaatje in woorden. Als jullie over iets uit de vakantie op deze manier zouden schrijven, dan weet ik het wel zeker, dat het in de krant zou komen. Maar het mag ook wel iets minder. Dat spreekt vanzelf. En dan kan het ook mooi zijn! Nu is het genoeg. De vriendelijke groeten van OOM KO. klavertjes vier alleen voorkomen bij de witte klaver en vrijwel nooit bij rode. De toegezonden exemplaren witte kla ver zijn dus helemaal niet zeldzaam en komen veelvuldig voor. Zeldzaam en naar men zegt „geluk aanbrengend" is uitsluitend een klavertje vier van de rode klaver. Van dè witte klaver wor den geregeld klavertjes vijf en zes ge vonden. Dat gebeurt op plaatsen, waar ze blijkbaar goed gedijen. Het is nog niet verklaard, Jjioe die afwijkingen ont staan. De deskundigen kunnen nog niet vertellen, of het erfelijkheidsfactoren vanuit de plant of invloeden van bui tenaf zijn, die de klaver vervormen. JAARGETIJDEN Op welke dagen beginnen de jaarge tijden, op 21, 22 of 23 maart, juni, sep tember en december? Antwoord: In 1975 begon de lente 21 maart 6.57 uur; de zomer 22 juni 1.27 u; komt de herfst 23/9 om 16.55 uur en volgt de winter op 22 december om 12.46 uur. HERV. KERKEN - THOLEN ZONDAG 27 JULI 1975 Tholen 9.30 en 6.30 uur ds. A. de ReJ Poortvliet 10 uur ds. H. HarkeirJ uur ds. H. Stoutjesdijk uit Brandirf Scherpenisse 9.30 uur ds. A. G. HatJ 2.30 uur hr. Van Woerden Sint M tensdijk 9.30 uur lezen, 2.30 uur dsl de Reuver Stavenisse 10 en 6 uuil H. Samson n.m. H.D. St. AnnaJ 10 uur en 6 uur ds. J. M. de Raadl Stolwijk Oud Vossemeer 10,45 ds. J. H. J. Hofman uit Bergen op tA 6.30 uur kand. J. Dee uit Oegstgecal St. Philipsland 9.30 uur ds. J. v, d, J de uit Woerden, 2.30 uur ds. H. l| Samson. Het is byna niet te geloven, maar er zijn nog plekjes waar zq die echt van alle denkbare rust wensen te genieten, volledig aan hun trekken komen. Duizenden kilometer van hier en dan ergens in het binnenland, ver weg van de mondaine toeristencentra. Natuur lijk, dergeiyke plaatsen bestaan. Er staat alleen een dagenlange, veelal ver moeiende reis tegenover. Afgezien nog van de kosten die er in de meeste geval len niet om liegen Edoch, voor hen die werkelijk gesteld zijn op een natuurlijke stilte in een grandioos mooie omgeving, is het goed te weten dat twintig kilometer ten noor den van het Italiaanse kuuroord Merano al die heerlijke rust verenigd wordt in het lieflijke Passeier-dal. Vanuit Ne derland gemakkelijk te bereiken per trein van Utrecht via Bolzano naar Me rano, of in anderhalve dag langs de autobaan naar München, Innsbruck (Brennerpas) en Vipiteno (Jaufenpas). Daar, aan de zuidelijke voet van de met sneeuw bedekte „Jaufenspitze" ligt, wat inwoners betreft, het grootste dorp: St. Leonhard (2800). Onaanzienlijk in de ogen van vertierzoekende toeristen. Zij zullen zich slechts in hoge mate verve len, want San Leonardo het gebied is officieel tweetalig, doch de autochtone bevolking spreekt uitsluitend Duits heeft niet meer te bieden dan schitte rend natuurschoon in de vorm van zacht glooiende, maar dikwijls ook steile al penweiden in vele kleurschakeringen, sterk beboste hellingen, woeste berg- ketens en eeuwige sneeuwvelden, ge lardeerd met klaterende watervallen en wild stromende beken waarin het goed vissen is op de blauwe forel, die dan ook zeer goedkoop in de meeste Gasthöfe ge nuttigd kan worden. Dit zijn vriende lijke pensions die het best vergeleken kunnen worden met hotels uit de mid denklasse alhoewel ze er, wat de ver zorging aangaat, vaak bovenuit komen. Vele beschikken zelfs over een fraai zwembad met ligweide, terwijl in an dere een zg. Hallenbad een soms tot 26° C verwarmd zaalbassin de nieuw komers in verrukking brengt. Aan Italiaanse zijde begint de Jau- fenstrasse al direkt na het verlaten van het 's zomers zeer warme Merano (323 m.). Doordat de weg niet bepaald ge schikt is om met caravans te worden be reden en in het hele dal ook geen kam peerterrein te vinden is, is dit trajekt Ismg niet zo druk als elders. In ieder ge val leidt deze route naar het eldorado voor liefhebbers van de zon, fervente rustzoekers en stiUe genieters. Voor me nigeen zelfs een bekende weg omdat de eerste kennismaking met Sh. Leonhard dermate plezierig verliep dat men er niet aan denkt de vakantie in een ander oord door te brengen en daarmee tevens de rust prijs te geven, welke voor dit gebied Süd Tirol kenmerkend is. Ook de bevolking is kalm en evenwich- door John de Rijke. tig van aard, gemoedelijk en beschc-isij doch uiterst vriendelijk en zeer gastviT Sinds zij zich hier als pioniers in de Napoleontische tijd, hebbt rolers de grond in kuituur gebr: Zware arbeid die jarenlang slee;' een sober bestaan werd beloon;- temin zijn zij zeer gehecht a;r Tirol, waar de ruwe bergwan('' plateaus tot groene weiden gt voor de veeteelt en waar bovei. wijngaarden en boomgaarden z; gelegd die thans een lust voor h zijn. Hun boerderijen staan her 01 ty verspreid tegen de berghellingen. Vaak honderden jaren oud en vcj onze begrippen haast onbewoonbaij zeker onbereikbaar voor de meestal f nieuwsgierige blikken van de vreeraè| lingen die overigens maar zelden 1' moeite nemen om de lang niet gemi kelijke klim langs de smalle bergpi jes te ondernemen. Vier procent van het tot de proviii| Bolzano behorende Süd Tirol ligt benj den de 500 meter NAP, lin/o tussen s en 1000 meter en SS'/o is nog hoger legen. Uit deze cijfers alleen is op f maken dat slechts een klein gedeeltej van het totale oppervlak benut l^an worden voor agrarische doeleinden. Feitelijk is niet meer dan 103.317 hah schikbaar, waarvan ruim 23''/o voorjij kerbouw, 58''/o voor weidebouw en i "/o voor fruitteelt. Voor de wijnbo^'J blijft dan 6.8»/o over oftewel 6.00' die een opbrengst geven van 650.0 wijn! San Leonardo in Passeria (688 m aan de samenkomst van het Valle Valtina en het Val Passeria. Vanhier gint noordwaarts de stijging naar df Passo Giovo (Jaufenpas: 2094 m), wijl in westelijke richting de weg ii*|' de Passo del Rombo (Timmelsjoch: 2509 m) de van Juni tot Oktober f'; opende grensovergang naar OostenÉ' voert. Een schitterende omgeving majesteitelijke bergmassieven die v alpinisten een uitdaging zijn en aan „kletteraars" het genot schenken op k manier één te kunnen zijn met ruige natuur. Maar tevens een offl! ving die noodt tot het maken van w* delingen, al dan niet langs de speo^'j daarvoor aangegeven paden, die tuurlijk wel zo zijn uitgestippeld dat niet-ervaren wandelaars geen pw*] men hebben met het vinden van de *j terug. Nochtans, zo lazen wij in het ^l zeer mooi op 1000 meter hoogte aan* pasweg gelegen A.N.W.B.-bondshot» „Schlossberg" waar men al jaren zo»^ 's zomers als 's winters bij voorlceur y_ derlandse gasten ontvangt, wordt he' prijs gesteld indien grote wandelinëf; tevoren worden 'gemeld. Het lijW, ""'jj schien overdreven, maar voorzorg is altijd beter als geen zorg dragen v»*' dingen die niet in de prijs zijn begrep^ Wat dat betreft weten ze in Tirol »J wanten. Misschien is het ook de red^ waarom juist in dat kleine St. Leonh»"! zo veel Nederlands wordt gesproken.' Let ►♦♦♦♦♦♦4 Bestemn De Burge dat het Zuid-Holl bij het b ning", vai ari 1974, worden, ieder ter

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6