in.s. Marine-helicopter en para chutisten de grote trekkers van de Brigade-middag Een leuk maar gevaarlijk vakantiespelletje te Ouddorp Levis 1 Sommelsdijk Automobïefen-ve^rkoophal ORaELCONCERT te Middelharnis blqemstukjes Fa. KORTEWEG ,,GOOD LUCK'' houdt openlucht-bazar 48e jaargang Vrijdag 25 juli 1975 No. 4407 540 r I CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond B U R O 'S voor uw zoon en dochter, en voor Ma en Pa. AVONTUUR IN ALLE COMFORT. I BEZOEKT ONZE OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS I LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 KRAMER VOOK SÏOOIERE Zandpad MiddelltarnLs ^11. (17 l*44(! liees lel: Ir het I an k I Irma- In dit I. pan. I ver- irag 26,201> 3ank, 1 genoei; liet diej! l/eer s«\ i t Ite dren-! h te ne-j Istmatisl >elt. M iet koii'F kans eeS' Imen ef fcn. Wol:- handt ige loek z!-: ie dele- cirte'-' ebruiW: bepaalSi moeta: loed bf-l POSTBOX 8 .-, MIDDELHARNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Sommelsdijk Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. roomcruise met ..Prinsendam' oor de Indonesi sche wateren f e kunt op reis merkwaardige men- oJi ontmoeten. Zoals b.v. die oude da me met een mond, roodgeverfd door het kauwen op een betelnoot, die een oog getuigeverslag gaf van een kannibalen- feest, dat zfl indertijd had meegemaakt. Gelukkig voor de gemoedsrust van de reiziger bleek dit al lang geleden in i914 te hebben plaatsgevonden. De oude dame in kwestie was een Batakse, die ik ontmoette tijdens een excursie naar het Toba Meer in Noord-Sumatra, één van de avontuurlijke tochten die je als deelnemer aan de cruise van het m.s. prinsendam" door de Indonesische wa teren kunt meemaken. Zo zijn er ook excursies in Penang, Maleisië, vanuit BelawEin op,Noord-Su- matra, door en rond Jakarta, het eiland Nias met de magische klank, op het on vergetelijke eiland Bali, en naar Sura- baja en omgeving, de op één na grootste ■stad van Indonesië. Het zijn o.ar deze excursiemogelijkheden die deze cruise zo onvergetelijk maken. Holland America Cruises heeft boven dien kosten noch moeite gespaard om het succes van deze vaarvakantie te yerzekeren. De 9000 ton metende „Prin sendam" werd er zelfs speciaal voor ont worpen en gebouwd. BALI - DE APENDANS Een van de meest interessante excur sies is de trip naar Bali, Bijna de gehele Balinese bevolking (2,3 miljoen zielen) is Hindoe; hiervan getuigen ook de dui zenden tempels, die dit droomeiland een aparte bekoring geven. Een hoogtepunt van deze excursie is ongetwijfeld het bijwonen van de op- ■Windende Ketchak (apen)dans. Nog geen halve eeuw geleden was het ondenk- ibaar, dat een vreemdeling deze reli- ■gieus-mystieke dans kon bijwonen, Hij wordt 's avonds opgevoerd in een vroeger koningspaleis te Gianyar. De flikkerende kaarsen en walmende lam pen met kokosnotenolie vormen de eni- ge verlichting voor dit boeiende kijk en luisterspel, waar het gehele dorp bij wordt uitgenodigd. Ook de kinderen, die dit spektakel in diepe stilte en met wijdopen ogen ondergaan, hoewel zij de .dans reeds vele keren gezien moeten hebben. STIERENRACES OP MADURA. Op "het ej^cursieprogramma staan ook bezoeken aan Jakarta, hoofdstad en te vens grootste stad van Indonesië, en aan Surabaja. Hier zagen we de komodo draak, de enig overlevende van de reu zehagedissen uit prehistorische tijden, en wij woonden een opvoering bij van de Oostjavaanse kuda kepang de paardendans. 's Middags staken wij met de veerboot over naar het eiland Madura, waar wij de unieke karapan sapi (stierenraces) zagen. Een andere groep passagiers had gekozen voor een bustocht naar de Borobudur. De Batakse dame, die ik in het begin van dit artikel aan u voorstelde, ont moette ik op een eiland midden in het Toba Meer op Noord-Sumatra, tijdens een drie-daagse bustocht dwars door Sumatra, van Belawan naar Sibolga. Naar keuze kan men deze tocht mee maken of aan boord blijven van de „Prinsendam", die in die tijd dan de noordelijke punt van Sumatra rondt. De bustocht gaat eerst naar de hoofd stad Medan en eindigt de eerste dag aan het Toba Meer, vier maal zo groot als het meer van Geneve, 1000 meter boven de zeespiegel gelegen, en volgens geelogen een vroegere krater. Midden in deze imposante, door ruige bergen om zoomde watervlakte ligt het eiland Sa- mosir. Hier voeren wij de volgende dag naar toe voor een bezoek aan een Ba- takstam, een ander hoogtepunt van on ze reis. In Sibolga gingen wij tenslotte weer aan boord van de hier inmiddels gear riveerde „Prinsendam" en voeren naar het eiland Nias. TERUG IN HET STENEN TIJDPERK. De inboorlingen van dit eiland had den, voor de „Prinsendam" zijn cruises begon (In januari 1974), behalve een Duitse dokter, nog nooit een westerling gezien. Nu zoeken eens in de veertien dagen open trucks kreunend hun weg door de jungle, om verbaasde toeristen af te zetten in een dorp uit het Stenen ^^Nl N GIN Rl CHT»^^ OOSTDIJK 53 - 61 Tijdperk, dat plotseling in de 20ste eeuw is gedeponeerd. Met alle merkwaardige gevolgen van dien. Dit zijn slechts enkele indrukken van een onvergetelijke, unieke veertiendaag se cn.nse, die ongetwijfeld tot de beste en meest originele vakantiemogelijkhe- den ter wereld behoort. Hij begint en eindigt wat de „Prinsen dam" betreft in Singapore. De aanloop- havens zijn Penang, Sibolga, Nias, Ja karta, Bali en Surabaja. De prijs voor een 15-daags arrange ment, inclusief een verblijf van enkele dagen op Bali, is minimaal 4.730, In deze prijs is begrepen het KLM re tour naar Sing'apore, overnachting al daar, volledige verzorging aan boord van de „Prinsendam" en een driedaags verblijf op Bali. Voor degenen die langer dan twee weken in het Verre Oosten willen ver blijven zijn er diverse all-in arrange menten die behalve het vervoer van en naar Singapore en de cruise met de „Prinsendam" ook een verblijf van en kele dagen in Singapore of Bangkok, op Java of op Bali omvatten. De prijzen voor een 20-daags all-in arrangement, bestaande uit de cruise van 14 dagen, de vliegreis en een verblijf in Singapore of Bangkok variëren van 5.280,tot. 7.960,—. Het nieuwe schip „Prinsendam" is het ideale schip voor .het cruisen in de Indonesische wateren. Slechts 350 pas sagiers gaan per cruise mee, het schip is volledig airconditioned en beschikt over alle denkbare comfort. De hutten, over zes passagiersdekken verspreid, zijn uitstekend ingericht, er is een gro te lounge, waar onder meer floorshows worden gegeven en 's avonds wordt ge danst, een schouwburg, tax free boetiek, bar, twee restaurants, enz. De „Prinsendam" vertrekt elke twee de maandag van de maand uit Singa pore, van november tot april. De ove rige maanden van het jaar wordt zij in gezet voor een serie achtdaagse cruises van Vancouver naar Alaska. Op 11 november 1975 wordt weer be gonnen met de Indonesische cruises.. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot Zeetours B.V., Wiüielmina- kade 86, Rotterdam, tel. (010) 85 86 30. In Ooltgensplaat constateerden we dezer dagen een weliswaar boeiend maar zeker ook gevaarlijk vakantiespel! Jongens en meisjes hadden de afwezig heid van de bouwvakkers en straatma kers té baat genomen om van zware klinkers een fort te bouwen, de stenen één dik op elkaar gestapeld met boven dien nog „schietgaten" want het zou Wel eens kunnen gebeuren dat het fort f tegen snode vijanden verdedigd zou moeten worden. Een van de vijanden Het fort met de volledige equipage. was de harde wind'die de fortmuren aanviel maar die gaven geen krimp, zelfs niet als het hele gezelschap van bouwers zich op de daarover gelegde planken begaf. Trots vertelde de jeugd dat het fort bestaat uit 4 kamers met daarboven een opperkamer op het dak waarvan het geschut staat opgesteld. We hebben ze grondig gewaarschuwd voor het gevaar dat met elke stap be staat maarzeiden de bouwers, „we hebben het zó gemaakt dat als de muren vallen ze naar buiten vallen...!" Vorige week hadden ze een kleine in storting weer snel gerepareerd en het spel ging dan ook verder. Misschien toch goed als er door een van de ouders zo het bouwsel er nog staat even oen (veiligheids)kijkje wordt genomen? De helicopter brengt een drenkeling in veiligheid. Op zee de reddings boot van Stellendam, de „Zeemanspot". Zo'n 3500 a 4000 mensen hadden zich dinsdagmiddag langs de vloedlijn en op het duin verzameld om met de neus vooraan te staan bij de gebeurtenissen rondom de te houden brigade-middag van Ouddorps strand-reddingsbrigade. Dikwijls moesten de toeschouwers niet alleen zeewaarts kijken maar moesten ook de hoofden geheven worden waar een Marine helicopter bedrijvig deed. Dat was een spectakelstuk dat niet ge mist nvocht worden, evenmin als het landen in zee van een 3-tal para chutisten die i.v.m. de straffe wind nog royaal boven land het toestel verlieten. Het weer was met windkracht 6 a 7 en forse regenspetters weinig fraai maar het veroorzaakte wel een fikse golfslag waar de vletten van de brigade het tegen op moesten .nemen. Daarmee ontstond een ideaal decor waartegen de reddings- akties zich afspeelden, geleid en be commentarieerd door dhr. de Jong, In specteur van de Kon. Z.H.R.M. van wel ke My ook „de Zeemanspot" en „de Griend" aan de akties deelnamen. Duizenden vakantiegangers zagen voor het eerst van hun leven een mari ne-helicopter van zó dichtbij, „gepar keerd" op de bitumen-dijk met .in de directe nabijheid Ouddorps brandweer met een poederblusser en de E.H.B.O. om op alles voorbereid te zijn. Toen ma joor Fievz in de reddingspost met In specteur de Jong het programma door genomen had ging het er op af De duizenden werden geconfronteerd met de enorme mogelijkheden van de helicopter die op meerderlei manieren drenkelingen uit het water oppikte en ze zelfs keurig in de op topsnelheid va rende vlet van de reddingsbrigade de poneerde! De twee rnarinemiannen die voor drenkeling speelden kwamen onbedoeld echt in het water terecht toen het rubber opblaasbootje waarin ze waren afgedreven omverwoei! Na de verleende medewerking gingen de 6 marinemannen naar hun basis terug, elk met een fles whisky en een portie gebakken vis Daarna was het publiek nog getuige van manoeuvres van de „Zeemanspot" waar twee gewonden van boord werden gehaald en van de snelle akties van „de Griend" zowel als het optreden van de E.H.B.O.'ers. Eén van de „gewonden" die van de „Zeemanspot" werden ge haald was door het verblijf aan boord zwaar zee-ziek geworden en vooral hij was innig tevreden met vaste grond on der de voeten. Sluitstuk van de middag vormde het landen van 3 parachutisten in zee die ook aan land werden gebracht. Ze ver lieten nog ver boven land hun toestel om zeilend op de wind nog roijaal in zee te plonsen. Geringe koUekte. Omdat de reddingsbrigade zich voor aanzienlijke kosten geplaatst zag werden de stoute schoenen aangetrokken om het duizenden-publiek de koUektebus voor te houden. De opbrengst heeft de Ouddorpse redders weinig bemoedigd want er werd hooguit 350,opgehaald en dat was een niet geringe tegenvaller. Gelukkig werd het gedeeltelijk goed gemaakt door het gebaar van de Fa.'s D. V. d. Velde te Dirksland en Vlaande- rens Handelsonderneming te Huizen die samen de brigade 1000 liter superben- zine beschikbaar stellen. De parachutis ten (onder wie een a.s. deelnemer aan de wereldkampioenschappen) werden gesponsord door café „de Kreek" en ad ministratiekantoor „de Vogel". Het was een mooie middag met helaas een paar onderdelen die beter hadden gekund, het weeren de koUekte Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 Zaterdag 26 juli 1975 I In de maandelijkse serie orgelconcer ten georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, be speelt de organist RENé RAKIER uit 's-Gravenhage het orgel van de Grote Kerk te Middelharnis. Het is intussen enige jaren geleden dat deze organist te Middelharnis con certeerde. Zijn concerten hebben altijd een hoog niveau gehad. We mogen ver wachten dat dit niveau zich zal hand haven op het eerstvolgende concert. RAKIER begint zijn concert met een fantasie over „Christ, unser Herr, zum Jordan kam" van Michael Praetorius. Hierna de voor veel organisten bekende variaties over psalm 116 van Anthoni van Noordt. Na variaties van Franz Tunder volgt de preludium en fuga in A gr. t. van D. Buxtehude. We verlaten dan de Noord-Duitse orgelschool en ko men terecht bij Joh. Seb. Bach van wie Rakier een der mooiste partita's speelt, een partita die echter niet vaak op con certen wordt gespeeld: „Sei gegrüsset, Jesu gütig". De laatste 2 componisten, die op het programma staan, zijn een Engelse: John Stanley (voluntary in G op 7 no. 9) en een Nederlandse: Jan Brandts Buys, (fantasie: Patria). RENé RAKIER werd geboren in 1936. Hij studeerde op het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag piano, orgel en koordirectie. Zijn einddiploma voor pia no behaalde hij in 1955, dat voor orgel en koordirectie in 1958. De Prix d' ex cellence voor piano haalde hij in 1961, die vo'or orgel in 1962. In 1964 won hij de eerste prijs van het orgelconcours Internationale Orgeldagen Rijnstreek, te Arnhem. Op meerderlei wijze is hij als pianist en organist, in belde hoeda nigheden ook solistisch, geheel „free lance" werkzaam. MIDDELHARNIS De korfbalvereniging Good-Luck te Middelharnis, organiseert weer een openlucht-bazar. Er zijn talrijke attracties zoals een Rad van Avontuur, schiettenten en speertjes werpen. Hiermee zijn prachti ge prijzen te winnen. Speciaal voor de kinderen staat er een grabbelton en lollykraam. De opbrengst van de bazar is bestemd voor de nog te bouwen nieuwe kleed- accomodatie van deze vereniging. U kunt dit evenement bezoeken op zaterdag ,2 augustus 1975. De bazar wordt gehouden op het schoolplein van de Openbare Lagere School aan het Be neden Zandpad te Middelharnis en duurt van 13.00 t.m. 22.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1