fjammer maar waar: ^oeree's vloot houdt dit [jaar geen Vlaggetjesdag! en de kleine Haringvllet- oversteek op 30 augustus De grote wereld Elizabeth Ppnieisw auto's opengebroken mm \i8e jaargang Dinsdag 22 juli 1975 No. 4406 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ■'''iiiiiliiliiilillil liplii :;ÉiiÉ A.S. donderdag auto- puzzelrit in Ouddorp Absoluut record in Ouddorp 12.000 gasten Sport en Braderie De afslag van vis, vrijdagsmorgens wordt door veel vakantiegangers bezocht. Er wordt zowel aan de steigers (foto boven) als in de vismijn rondgekeken. I Feyenoord 13-0 S Doorgereden na aanrijding Verhoging tarieven autorijscholen BOEKBESPREKING EXTRA EEBEDIEINSTEN GEREF. GEMEENTEN Iets over het diabetes- researchfonds Instruktiedag evangelisatiewerk iSf&i POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER :kwARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Normaliter zouden omstreeks deze ^ijd van het jaar de voorbereidingen voor Vlaggetjesdag 1975 van Goerees' vissersvloot in volle voorbereiding zijn geweest, maar inplaats daarvan heeft het Comité Vlaggetjesdag de boeken al gesloten. Een enquête onder de vissers heeft aangetoond dat slechts plm. 20 van de 50 schippers bereid zijn een vlaggetjesdag mee te financieren en in de vlootschouw mee te varen. „En dat is veel te weinig", zegt comité-voorzit- ter Wout 't Mannetje hevig teleurge steld; daarom komt er dit jaar geen Vlaggetjesdag want we willen geen aanfluiting riskeren „Een aanfluiting zou het tvorden zo overdenkt dhr. 't Mannetje wan neer er twintig vaartuigen uit zouden varen en er zouden er dertig aan de kant blijven!" Hardstikke erg dat we dit jaar zó moeten stranden terwijl de presentatie van de vloot en de moeilijk heden waarin die verkeert meer dan ooit gewenst is", vindt hij, maar hij heeft zich bij het besluit van het door hem gepresideerde comité neergelegd, géén feest in de tweede helft van augus tus, de tijd waarin Vlaggetjesdag '75 al voorziclitig gepland was. Dat betekent het (voorlopige) einde van een traditio neel geworden jaarlijks evenement rondom Goerees vloot dat duizenden bezoekers trok en regerings- en visse rijofficials binnen Goerees territoir no digde. Die laatsten werden onthaald op een kleurige vlootschouw waarna ze aan de maaltijd werden voorzien van allerlei heerlijkheden uit het zeebanket maar tegelijkertijd met nadruk op de omstandigheden van Goerees vloot wer den gewezen. Meer dan eens heeft dat tot uitspraken geleid waarmee gewerkt kon worden. Nu staat daar de rem op, de 20 belangrijke jaarlijkse ontmoeting is van de hand gewezen. Vooral uit de kring van het kotter personeel is al enkele jaren oppositie tegen de opzet van Vlaggetjesdag gaan de. Wel werd jaarlijks per schip een bijdrage gevraagd maar de bemannin gen en sinds enkele jaren ook de schippers kwamen er nauwelijks meer aan te pas. Wel werden ze ver ondersteld de schepen te pavoiseren en aan de vlootschouw deel te nemen maar daarna bliezen de genodigden de af tocht om zich aan de maaltijd te bege ven. „Om louter organisatoi'ische redenen!" verklaart dhr. 't Mannetje nadrukkelijk. „Ieder moet toch begrijpen dat het vrijwel onmogelijk is voor zo'n 700 men sen een maaltijd te serveren? Anderzijds zegt dhr. 't Mannetje: „Van het comité mag alles verlangd worden als ze ons de financiële midde len maar geven". Daar laat hij dan een opsomming op volgen waaruit blijkt dat het comité jaarlijks alle zeilen bij moest zetten om uit de rode cijfers te blijveii en daar vorig jaar slechts ia slaagde door een bijdrage van het Pro- duktschap. Dit jaar werd er in de Vis mijn, op het mededelingenbord een me dedeling gehangen en kregen de schip pers een enquêteformulier thuisbezorgd. Op het formulier werd berekend wat de bijdrage per schip zou zijn bij een daar bij genoemd aantal deelnemers. Tot dusver hebben twintig schippers posi tief gereageerd. Ter jaarvergadering sprak de Vissers ver. „Ons Belang" te Goedereede zich voor deelname uit mits het overgrote deel van de vloot mee zou doen. Nu het tegendeel waar is zullen de leden v. „Ons Belang" er stellig ook anders over den kenDit jaar z:o had het Comité berekend zou er voor de organisatie van Vlaggetjesdag ca. 16.000,nodig geweest 2.ijn. Jaarlijks deden er ca. 40 vaartuigen mee en wanneer elke schip per 400,had bijgedragen was het feest er geweest: „Ze hebben het ken nelijk te duur gevonden", constateert dhr. 't Mannetje teleurgesteld. „Juist nu zouden we de vloot en de moeilijk heden naar buiten moeten brengen want we hebben alle hulp hard nodig!" Overigens hoopt hij erop dat volgend jaar wel weer een vlaggetjesdag gehou den kan woi-den en dat de traditie, die in 1968 begon t.g.v. een werkbezoek van de toenmalige Commissaris der Konin gin Mr. Klaassesz alsnog zal worden voortgezet. Quotering wordt verscherpt. Dat zal overigens niet betekenen dat anno 1976 de moeilijkheden voor de vis serij voorbij zijn. Eerder lijkt het tegen deel waar te worden want de quotering zal met ingang van 1976 worden ver scherpt. Dhr. 't Mannetje heeft die ken nis uit hoofde van zijn lidmaatschap van het Hoofdbestuur van de Nat. Vis sersbond. Dit jaar ('75) mocht de Ned. vloot 9200 ton tong vangen, voor vol gend jaar blijft die hoeveelheid gehand haafd. Anders is het met de schol, dit jaar mocht 47.000 ton worden aange voerd, maar in '76 nog maar 35.600 ton. Ook de haringvangst wordt nog sterker beperkt en teruggebracht van 27.000 ton dit jaar -tot 22.000 ton in het komende anderhalf jaar! De Ned. Vissersbond heeft besloten een brandbrief uit te doen gaan naar alle verantwoordelijke Instanties en personen, onder wie o.m. de Minister van Justitie waarin wordt gevraagd om adectuate maatregelen tegen hen die te gen de quotering zondigen! Dat zijn er volgens dhr. 't Mannetje heel veel en de weinige sympathie die hij tegen deze zondaars heeft maakt hem in vis serskringen niet populairder. „Ik heb het op 't ogenblik niet zo best" erkent hij dan ook, maar dat neemt niet weg dat hij, de noodzakelijkheid ervan in ziend, toch achter de quoteringsmaat regel blijft staan al heeft hij er al aan gedacht het lidmaatschap van de Bond, maar op te zeggen om van de conflicten af te zijn. Momenteel is het zo geregeld dat kotters met een even en met een oneven registratienummer beurtelings om de veertien dagen op tong mogen vissen. Ook daar hebben de vissers wat op gevonden door op zee de gevangen tong aan elkaar over te geven; later wordt dan wel afgerekend A.s. donderdagavond zal in Ouddorp, in het kader van het V.V.V. evenemen tenprogram de jaarlijkse auto-puzzelrit gehouden worden. De organisatie daar van berust bij de Landbouv/ Jongeren Plakkee. Inzet is de „Klepperstee-wis seltrofee" die vorig jaar door de dames Vogelaar uit Middelharnis gewonnen werd. De start vindt plaats op het gem. par keerterrein nabij het centrum vanaf half zeven. 'Inschrijvingen kunnen worden gedaan op het kantoor van de V.V.V. (Boompjes 23) of vanaf 6 uur n.m. op het parkeerterrein. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 per auto. Ouddorp beleeft momenteel een ab soluut drukterecord met de aanwezig heid van zo'n twaalfduizend vakantie gangers. „Nooit eerder is het zo druk geweest!" beweert V.V.V. secr. Hamee- teman en hij kan het als geen ander weten. Het record kon bereikt worden omdat sommige campings belangrijk konden uitbreiden door de aanwezig heid van een deugdelijke riolering, die vorig jaar werd aangelegd. Ouddorp zit derhalve goed „vol", een drukte die vanaf a.s. zaterdag,wan neer de bouwvakkers weer opstappen, zal afnemen. OUDE TONGE Het blijft in Oude Tonge doorgaan met het openbreken van auto's. Opnieuw gebeurde dat in de nacht van vrijdag op zaterdag waarbij de daders weliswaar op heterdaad werden betrapt maar waarbij ze toch de benen wisten te nemen. Dat gebeurde toen ze probeer den de achterruit uit de V.W.-bus van melkboer Hagens te lichten. Mevr. Ha- gens werd door een geluid gewekt en spoedig zagen zij wat er gebeurde. De dieven maakten dat ze wegkwamen. In dezelfde nacht werd op de Oost dijk de auto van de daar wonende heer van Vliet opengebroken en werd een buitenspiegel meegenomen. Van een auto die bij de camping, op het handelsterrein stond werd ca. 20 Itr. superbenzine afgetapt en bij een poging in te breken de achterruit be schadigd. De waarschuwing blijft on verminderd van kracht geen waarde volle spullen in de auto achter te laten. NIEUWERKERK Zaterdag werd er op het sportveld te Nieüwerkerk een braderie gehouden door de plaatselijke middenstand. De belangstelling was groot, mede doordat tevens voetbalwedstrijden door div. verenigingen werden gehouden. Ook het weer werkte mede. En door de sportver. en door de Middenstandsver. is het een zeer geslaagde dag geworden. Initiatiefnemers waren dan ook vol lof over het verloop van deze evene- mensertdag. Bijzonder veel vakantiegan gers bezochten het sportterrein. |iM» 8! iii 1;! i! i^ li g OUDDORP: g Met de organisatie van een tref- p fen tussen het Ie elftal van, de g voetbalclub „W.F.B." 4e klas g K.N.V.B. uit Ouddorp en het Ie elftal van het Rotterdamse g Feyenoord bleek V.V.V. secr. Joh. g Hameeteman midden in de roos te hebben geschoten. Vorige week donderdag stonden zo'n vierdui- p zend belangstellenden langs de I lijn van het W.F.B.-veld om de match tussen de twee ongelijke partijen te volgen. Die ongelijk heid demonstreerde zich in het spel zowel als in de uitslag want W.F.B, werd met 13-0 volledig in gemaakt. Niettemin zo werd ons verzekerd heeft Ouddorps doelman Kieviet enkele fraaie reddingen verricht maar hij moest anderzijds 13 kogels laten passe ren. Het Feyenoord doel met kee per Reitsma heeft weinig onder druk gestaan; het enkele schot dat erop werd gelost werd gemak kelijk ongevaarlijk gemaakt. On danks de vooropgezette weten schap dat de partijen niet aan el kaar gewaagd waren, Feyenoord N.B. tegen een amateurclub, heb ben de liefhebbers er toch veel genoegen aan beleefd. Na afloop van de wedstrijd werden in hotel „Duinzicht" door de beide clubs vaantjes uitgewisseld. OUDE TONGE Dankzij de attentie van de gemeen tepolitie van Breda is een jongeman uit Prinsenbeek die op de Grevelingendam na een aanrijding doorreed aangehou den. De Bredase agenten troffen de jon geman zondagmorgen vroeg, slapend in zijn beschadigde wagen. Op de Grevelingendam bleek de jon geman achter op de wagen van een voor hem rijdende Belg te zijn gereden. Hij was er vandoor gegaan en de Belg had tevergeefs de achtervolging ingezet. Nog vóór hij aangifte had gedaan bij o.m. de politie te Breda was de man daar tegen de lamp gelopen. De veroorzaker van het ongeval was met vrienden in Renesse uit geweest. Nai overleg met de Commissie van Overleg Autorijscholen zijn de Minis ters van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat ermee akkoord dat autorijschoolhouders met ingang van 19 juli 1975 de lesuurtarie ven met 2.50 (inclusief omzetbelas ting) verhogen. Evenwel met dien ver stande dat daardoor de losprijs niet boven een bedrag van 26,per uur uitstijgt. Deze verhoging is het gevolg van de doorberekening van verhoogde loon- en overige kosten terwijl hiermee tevens het ondernemersloon op een meer aanvaardbaar niveau wordt ge bracht. Een en ander is neergelegd in de wijziging Prijzenbeschikking rij- onderrioht motorrijtuigen 1975. Velen dromen er wel eens van om hun baan voor een tijdje op te geven om zo, vrij van alle beslommeringen, te gaan zwerven. Maartussen droom en werkelijk heid ligt een grote, haast onoverbrug bare kloof en slechts een enkeling heeft de moed en de mogelijkheid een derge lijke droom te verwezenlijken. Adriaan en Margaretha Hoekmeijer maakten met hun 70 jaar oude zeiljacht ELIZABETH in de jaren zestig een proefreis naar de West. Het beviel hun zo goed dat ze vanaf dat moment beze ten waren van het plan om een reis om de wereld te maken. Voor dat doel moest het jacht ELIZA BETH geheel worden verbouwd en aan gepast aan de eisen die zo'n oceaanreis stelt. Na een jarenlange voorbereiding was het eindelijk zo ver en in september 1968 vertrok de familie Hoekmeijer uit IJmuiden. Na een oponthoud in het Ca- ribisch gebied waar op Curacao dochter Katja werd geboren, vertrokken ze door het Panamakanaal via de Galapos Archipel, Tahiti, Nieuw Guinea en In donesië naar Perzië. Men besluit niet Kaap de Goede Hoop te ronden, maar het jacht per dieplader 400 km door de woestijn naar de Middellandse Zee te vervoeren. Vandaar vervolgde men de reis via de Middellandse Zee naar Ne derland. Vorig jaar september werden de Hoekmeijers na de zes jaar durende tocht als echte wereldreizigers binnen gehaald in hun geboorteplaats Alkmaar. Onderweg werd veel gefotografeerd, gefilmd en getekend. Nu al hebben tien- duizeiiden mensen ademloos gekeken naar de vijfhonderd dia's die Hoek meijer tijdens zijn honderden voor drachten projecteerde, en nog velen zullen volgen. In DE GROTE WERELD EN DE KLEINE ELIZABETH is het beeldver haal van vele jaren zwerven vastgelegd en in lange fotobijschriften bij de 220 foto's gaat de^auteur in op de vele ge beurtenissen tijdens expedities onder weg. DE BROTE WERELD EN DE KLEINE ELIZABETH is een uitgave van De Boer Maritiem. 144 pag., 220 foto's, 10 pente keningen, 7 overzichtskaarten, prijs 14,50, na 1 oktober 1975 21,—. OUDDORP: woensdagavond 7.30 uur ds. R. Boo gaard van Leiden. MELISSANT: woensdagavond 7.30 uur ds van Capelle a. d. IJssel. OUDE TONGE: L. Blok woensdagavond 7,30 uur ds. W. Hage van Oosterland. MIDDELHARNIS Op 30 aug. is het weer zover dat de zwemver. „de Schotejil" te Middelhar nis in samenwerking met de W.S.V. „Flaciuee" de Haringvlietoversteek voor zwemmers vanaf 12 jaar organiseert. De te zwemmen afstand bedraagt 4 km. Inschrijven a 3,50 bij het perso neel van het Instructiezwembad te Mid delharnis. Verzamelen op de dag van de wedstrijd om 1.30 uur op het Vingerling. Bij besluit van de Algemene Verga dering van de DVN in. 1974 is ingesteld een Diabetes Researchfonds. Dit fonds beoogt het verlenen van steun aan wetenschappelijke projekten, die in dienst staan van het onderzoek naar en de bestrijding van diabetes mellitus. Aangaande de besteding van de in dit fonds te storten gelden zal nauw overleg gepleegd worden met de Nederlandse Vereniging voor Diabetes- onderzoek, de organisatie die allen wil bundelen, die zich op de één of andere wijze bezig houden met de wetenschap pelijke aanpak van diabetes me'Uitus. De gelden voor dit fonds dienen te wor den gefourneerd door of vanwege de Diabetes Vereniging Nederland. Précair. „En daar zit 'em nou net nog de kneep" zong vroeger het team van „Far ce Majeure". Ja, want u weet zo langzamerhand al lemaal, hoe slecht de financiën van de DVN er voor staan. Van het storten van gelden in het Diabetes Researchfonds kon tot nog toe niets komen. Toch dient dat fonds van de grond te komen. Ter- wille van ons en van onze kinderen! Daarom: hoe précair de kas van de DVN er ook voor staat? het werk moet doorgaan. Vandaar, dat besloten is om de opbrengst van de Nationale Loterij geheel te bestemmen voor het Diabetes Researchfonds. Als deze opzet slaagt, behoeft op de gewone begroting van on ze vereniging geen post voor dit fonds te worden gereserveerd. Dit zou ongetwijfeld moeten gebeu ren, omdat een besluit van de Algeme ne Vergadering nu eenmaal dient te worden uitgevoerd. De AV is niet voor niets het hoogste gezagdragende orgaan in onze vereniging. Hulp. De zaak is duidelijk: als de loterij slaagt (en we zijn er van overtuigd dat u allen zult zeggen: ZE MOET SLA GEN!) zal dit een aanzienlijke verlich ting betekenen voor de financiële situa tie van de Diabetes Vereniging Neder land. De image van De Vergeten Neder landers zal voor eens en voor al afge schud worden met uw aller hulp. U rekent op de DVN de DVN re kent op u! De IZB organiseert al vele jaren in- struktiedagen voor mensen die met evangelisatiewerk bezig zijn. Ook dit jaar zal dat gebeuren en wel op zaterdag 30 augustus in „De Schakel" te Nijkerk (vlakbij het station). Een kommissie is druk bezig met het samenstellen van een programma voor deze dag. Zij wil daarbij zoveel mogelijk aan de behoeften van de aanwezigen te gemoet komen. De uitslag van de en quête, die vorig jaar onder de evange- lisatiemedewerk(st)ers is gehouden, neemt zij als uitgangspunt. Zo blijkt er behoefte te bestaan aan een ontmoeting van elkaar als evangelisatiemedewer kers, en een zekere instruktie o.m. over de taak van een evangelisatiekommis sie. Verder wil men graag inspiratie op doen en horen hoe anderen werken. Praktische instruktie wordt eveneens gewaardeerd, al moet die niet de over hand krijgen en te technisch zijn. Aan beide zaken zal op deze dag tegemoet worden gekomen. Ook het „werkelement" zal niet ont breken. Het is de bedoeling dat al het besprokene een neerslag zal vinden in een „werkboek" dat t.z.t. aan belang stellenden zal wordent oegezonden. De bijeenkomst begint om 10.00 uur, terwijl het programma o.a. bevat een inleiding door drs. M. G. J. v. d. Velden over „Evangeliseren, waarom en hoe?" en een introduktie op gesprekstraining door ds. A. O. Zijlstra. Rond 16.00 uur wordt deze instruktiedag afgesloten. Belangstellenden kunnen zich tot 20 augustus a.s. voor deze dag opgeven bij het bureau van de IZB, J. v. Oldenbar- neveltlaan 10, Amersfoort, tel. (033) 11949, waarna men het volledige pro gramma krijgt toegezonden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1