Ouddorpse Beurs uit het drukke dorpscentrum verdwenen Nieuvifs Dhr. 1. Both (P.v.il.11.) hoos op dralen vani stedehouwkundige INK HDD „De ambulance Nede Café „De Meulblok" werd het nieuwe beurseafé o o o uit de kerken VERVOLGVERHAAL DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUKGELUK - Den Hertog Co. voor Delicatessen e U O o e o o o o o c o Misschien zag u ooit eens een wagen de volgende slagzin dragen: „Voor kaas en wijn moet u bij DEN HERTOG CO. zijn". Wat dit inhoudt zal ik u vertellen, ons tel. nr. is 1968, voor 't geval u iets wü bestellen. In Dirksland, langs de havenkant Staat een winkel, voor iedere klant. Al wat lekker is, is daar te koop, en, geloof me, dat is een hoop Ik zal u even om 't hoekje laten kijken Om te beginnen ziet u een vrieskast prijken Met Scheffers taarten, groot en klein, die voor ieder een delikatesse zijn. Dan zijn er ook verse, door ons gebrande noten, kalkoenborst, kipschnitzels en kippepoten. In buitenlandse kaas een groot assortiment, Ook onze boerenkaas is erg bekend. We hebben veel kruiden, vers uit de pot, en we maken salades, voor ieder een genot. Ook hebben we veel diëetartikelen in onze zaak, bijv. suikervrij gebak of limonade, toch met een heerlijke smaak, en dan tot slot nog onze grootste specialiteit ijs en chipolaatpudding, met volle melk door ons bereid. Ook de slijterij gaan we even binnen, een gezellig winkel, om te beginnen. We tappen zelfsherry, amontiUado, koffie- en notenwijn. Gratis proeven, om te bewijzen dat ze smakelijk zijn. We hebben cognac, whisky, likeur, en Hollandse dranken, zoals jonge en vieux, te kust en te keur. We hebben ook veel soorten goede wijn en Rosé, en neemt ook bij ons uw geschenkartikelen mee. Hopelijk hebt u nu het besluit genomen. Om nu zelf eens bij ons langs te komen. U ktint bij ons ook pakketten of hapjes bestellen, bel eens, we zullen u er alles over vertellen, er zijn nog zoveel dingen meer, mevrouw, meneer, kom ook eens een keer! - Den Hertog Co. voor Delicatessen RAAD OOSTFLAKKEE: BRASS-CONCERT IN OUDDORP FAM MA Bladz. 2 JEIE.ANDEN-NIEÜWS* Dinsdag 15 juli De wekelijkse beurs die al sinds men senheugenis op de Boompjes in het hartje van Ouddorp gehouden is, is van daar verdwenen. Niet dat er voor het wekelijkse beursgebeuren geen belang stelling meer zou bestaan, het tegendeel is waar maar omdat hotel Akers- hoek dat de beursgasten altijd ontving gesloten is. Daarom is er nu al twee donderdagen uitgekeken naar Café „de Meulblok" op de Molenblok en dat is de beursgangers dermate goed bevallen dat „de Meulblok" een toekomst als beurs eafé tegemoet lykt te gaan. Donderdagmorgen namen we er een INGEZONDEN: N.a.v. het artikeltje over de nieuwe ambulance zond de ambulance-zuster E. Roozemond-Goedegebuure het onder staande stukje in: ff De ambulance in het nieuws was heus niet de eerste keer, want bij een onge val op straat lees je het telkens weer. De ziekenauto bracht hen thuis of in 't bij zijnde ziekenhuis. Het is voorwaar een reuze ding Vooral als 't om UW welzijn ging. Maar, wat niet in het stukje stond En wat IK zeer belangrijk vond Is, dat de automobilist op straat niet van de weg, de berm in gaat als d' AmbuMnce met veel geluid met licht en toon zijn komst aanduidt Dat doet Bram vast niet voor de lol Gaat dus op zij, dit is te dol. Wanneer het om UW leven gaat Dan staat Bram met zijn team paraat Dus alle mensen van Flakkee Werk ook in deze met ons mee Wanneer u d' Ambulance hoort Ga van de weg, of maak wat voort Met zoveel mogelijk rechts te gaan Heeft de ambulance wat ruimer baan. Ook tegenliggers! Let goed op Want anders wordt het nog een strop Door deze rijm in 't blad te zetten Gaat het hopelijk zonder politiepetten. In het vervolg dus, „U op zij" En de Ambulance kan dan voorbij. Met dank voor de medewerking, Ambulance-zuster E-R-G. THOLEN Officiële opening Gasthuiskapel De voorzitter van het Regionaal conso- lidatie-college voor Openbare Werken in Zeeland, dhr. A. J. Kaland, zal op 28 augustus des avonds om 7 uur de pas gerestaureerde Gasthuiskapel in de Kerkstraat officieel openen. Buiten, op de ruime parkeerplaats worden de spullen aangeboden en werd handje-geklapt. kijkje, zo tegen twaalven. Dat is de tijd dat men de zaken gedaan en het neutje geleegd heeft en naen zoals een Oud- dorper het uitdrukte bij moeder de vrouw gaat kijken „of de aerpels al gaer binne!" „Worden er nou nog zaken gedaan?" waagden we iemand mét een lang beursverleden te vragen. Dat bleek ze ker het geval en de man was best be reid dat tegenover de leek uit de doeken te doen. „De meeste handel wordt ge dreven in Keizerbitter en Jonge Jene ver" meende hij eerlijk te moeten be kennen, maar anderzijds verzekerde hij dat de handel in landbouwproducten in het Ouddorpse zich voor een goed deel via de beurs voltrekt. Er w^orden con tracten gesloten voor het telen van Oost-Indische Kers, augurken, sjalotten en zo meer en verreweg de meeste be talingen lopen via de beurs. Niet dat de leveranciers handje contantje worden betaald door een koopman die bulkt van het contante geld, meestal zijn het cheques die worden overhandigd. Een aantal commissionairs in land bouwproducten kopen hun producten nog wekelijks op de beurs. Onze zegs man vertelde dat er handigerds zijn die de gesprekken tussen commissionairs en boeren afluisteren en zich zo een indruk van de prijzen vormen: „daarom wordt de meeste handel nog na de beurs ge dreven!" moet de conclusie dan ook zijn. Steevaste beursbezoekers zijn ook de eilandelijke autoverkopers, de tractor handelaars en de handelaars in land en tuinbouwmachines. Vergeet ook niet de veehandelaren voor wie ook nog een goede belangstelling bestaat al is het ook dat lang niet zoveel varkentjes worden vetgemest voor de huisslacht. Ook zijn er meestal de mensen van de Voorlichtingsdiensten bij wie de land bouwers te rade kunnen. Het wekelijkse Ouddorpse beursge beuren op de donderdagochtend kan derhalve nog niet gemist worden. Het is een trefpunt voor alle nering doenden waarop zaken worden gedaan en waar een neutje wordt gedronken. Hier en daar loopt er wel eens iemand door die er niets anders dan dat te zoe ken heeft maar ook hij zal het altijd proberen waar te maken; „hie mot naer de beurs Twee beursbezoekers. NED. HERV. KERK Beroepen te: Wilnis J. den Dikken te Benthuizen; Oldebroek J. Gijsbertsen te Hardinxveld. Aangenomen naar: Bameveld G. S. A. de Knegt te Kesteren. Bedankt voor: Alblasserdam, Veenen- daal, Langerak, Woudenberg, Nieuw- Lekkerland en Zwartebroek G. A. S. de Knegt te Kesteren; Capelle aan de IJs- sel J. den Hoed te Sliedrecht. Soest: Na een verblijf van negen jaar nam ds. J. Smit afscheid van deze ge meente, wegens vertrek naar Veenen- daal, met Matth. 17 8. Veenendaal: Na bevestiging door ds. H. Jongerden aldaar, met Jesaja 62 6 7, deed Ds. J. Smit, gekomen van Soest intrede met Ps. 22 26a. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Drachten G. Op- pedijk te Voorthuizen. Bedankt voor: Rotterdam A. Kornet te Nijverdal. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Lutten kand. A. Veld man te Kampen; Mussel, Loppersum, Wetsinge, Beilen en Hooghalen kand. A. de Snoo te Zwijndrecht; Soest en Baam kand. A. de Snoo te Zwijndrecht. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Vlaardingen B. de Romph te Naarden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Meliskerke A. Bac te Boskoop. Bedankt voor: Enschede J. Karens te Opheusden; Rotterdam-W. N. Schreuder te Goes; Nijkerk C. Molenaar te Bieze- linge. Hoe ziet een buitenstaander de Geref. Bondsmens? Dezer dagen verscheen een geschrift „Het denken en doen der Geref. Bonder van de heer C. A. Muntje- werff. De schrijver heeft in zijn on derzoek voornamelijk betrokken de Hervormden uit de Dokkumer ■wou den, met name uit de gemeenten Wouterswoude en Driesum. Ofschoon we de conclusies geheel voor rekening van de schrijver laten is het toch wel interessant om te weten hoe men over hen denkt. De heer Muntje- werff komt dan tot de volgende prog noses: De Geref. Bonder voelt zich in zijn geloof individueel verantwoordelijk. Het volkskerk idee leeft niet bij hem. Hij voelt zich zondig en is er van overtuigd, dat hij zonder God niets kan doen. Hij gelooft dat slechts door een per soonlijke bekering tot God, vaak door diepe ellende, de mens gered kan worden. Hij gelooft dat men voor deze weder geboorte, uitverkoren moet zijn. Hij blijft toch twijfelen, ook als hij gelooft zelf uitverkoren te wezen. Hij voelt zich sterk verbonden met eigen kerk en leest dagelijks in de bijbel. Hij gaat iedere zondag tweemaal naar de kerk. Hij neemt de bijbel zeer letterlijk. Hij oriënteert zich meer op geloofs genoten dan op andersdenkenden. Hij stemt S.G.P., maar interesseert zich meer voor godsdienstige- dan politieke zaken. THOLEN DIEFSTALLEN Op het industrie terrein in Tholen werd van de week uit de garage van de Fa. Quaak een com pressor gestolen en op een bouwwerk te St. Anneland verdwenen een paar bal ken. Uit een bouwkeet te St. Maartens dijk werd door de Fa. Tamse uit Goes een electr. klopboor vermist en uit de in aanbouw zijnde kleuterschool op de hoek van de Frank van Borsöelestraat werd door onbekenden een draagbare radio en een decoupeerzaag meegeno men. De politie heeft deze zaken in on derzoek. Oude brug verdwijnt dit najaar De van 1928 daterende verkeersbrug over de Eendracht zal dit jaar worden opgeruimd. Bij de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal is deze brug over bodig geworden. Voor het wegverkeer is ten noorden van de oude brug een nieuwe gebouwd. door GOR VAN HARTEN 54 Leen antwoordt niet. Hij staat op, helpt haar overeind. De zon is onder gegaan; het wordt al wat kil, de nazo- mer is haast voorbij. Hij slaat z'n arm om Bertha heen, zij houdt zijn hand ste vig vast. Zo, dicht tegen elkaar aan, lo pen ze langzaam naar huis. Leen van Klaartje voelde zich wat onzeker. Er was een boodschap geko men van zijn vroegere reder. „Of de schipper even op het kantoor wilde ko men, bij de ibaas". „Waarvoor is het?" wilde de oude weten. Doch dat wist het knechtje niet. Wel, dat er nogal spoed mee gemoeid was. „Liefst vóór twaalf uur, graag". „Wat zou die centetikker nu weer in zijn schild voeren?" vroeg hij zich af. „Ik weet het niet, maar ik heb zo de in druk dat het niet zuiver is". „Het is voor een schip, natuurlijk", meende jonge Leen. „Als het daarvoor is, krijgt hij de kous op de kop". „Waarom eigenlijk?" „Och, waar weet jij vanJe komt pas kijken". Mopperend dronk de oude z'n kopje koffie leeg, dat moeder Tina, bezig als altijd, haastig voor hem had ingeschonken. „Zou je je goeie pak niet aantrekken, man?" „Welja, nou nog mooier. Geef meteen dat horloge, dat die vent mij toen gege ven heeft. Dan kan hij het zienWat denk je wel, het is geen feest. De slons- broek die ik nu aan heb, is goed genoeg voor hem!" Moeder Tina zei niets meer. De oude was korzelig. Dan moest je zo weinig mogelijk spreken, want er viel toch niet met hem te praten. Leen veranderde al van gedachten; hij zou toch maar een zwarte broek aan trekken. Het ding, dat hij thans droeg, was kaal en bleek geworden door het vele wassen. Die vrouwen denken dat zeep niks kost. Pas op voor pronte vrouwen, daarmee heeft een man geen leven. En nou is het oorlog, alles is veel duurder geworden; en dan nog niks geen inkomsten! Hij stond daar, middenin de kamer, in zijn lichtgrijze, molton ondergoed; het roodbaai mocht hij thuis niet dragen, dat was voor de zee. Hij wurmde zich met moeite in de nieuwe Engels-leren broek, die al een poosje in de kamfer- kist gelegen had en niet meer zo goed paste. Leen van Klaartje was dikker geworden, dank zij het goede leven thuis. Moeder Tina moest hem helpen de knopen vast te maken, want daar had hij geen vingers voor; en dan dat nieu we, stijve goedHij trok een ruige jekker aan, greep een zwarte pet van de kapstok en ging weg. Op z'n dooie gemak, want hij was niet in een stem ming om zich te haasten; en het zon netje is zo heilzaam voor een mens, je moet daar zo lang mogelijk van profi teren. Daar liep hij zowaar een ouwe vrind tegen het lijf: Kees de Katteker, de schipper van de „Neeltje Maria". Je ziet het maar weer: bergen en dalen ontmoeten elkaar niet, maar visserlui altijd. Dat is wis en zeker. „Hoe gaat het met je? Ben je ook door de vrouw de straat opgejaagd?" „Nou, niet zo direct. M'n vroegere pa troon heeft mij laten roepen. Waarvoor weet ik niet". „Wat je zegt! Dat is vo!.r ©en logger, vanzelfsprekend. Wat doe je?" „Als het dat is, nou, dan denk ik er niet over". „Ik zou het ook niet doen. Zolang de ze toestand voortduurt, vaar ik niet. Hoe gaat het met je zoon?" „Welke?" 1 „Leen natuurlijk. Ik heb hem des tijds bij mij achterin genomen, zoals je weet. Nou, hij heeft zich er best door heen geslagen, zo klein als hij is. In 't begin ging het wat stuntelig, maar dat is altijd zo. Je m.oet er eerst in ko men, 't Werd al gauw foeter. M'n com plimenten." „Hij was en is nog te jong." „Jong was hij, en in die rang nog on ervaren. Maar een jonge boom kun je leiden en steun geven. Een oudere boom niet meer." „Ik had het, in jouw plaats, niet ge daan. Hij is eigenwijs". „Om in dezelfde beeldspraak van daarnet te blijven: een appel valt nooit ver van de stam." „Dank je. Laten wij daar maar niet verder op doorgaan. Ik ken hem beter dan jij." „Onthoud wat ik je gezegd heb over die jonge boom. Die moet je met zachte dwang récht laten groeien. Dat kost moeite en geduld." „Bedankt voor de tip. Maar ik moet hier linksaf. Ik praai je nog wel eens. Gegroet." Leen liep door, terwijl hij piekerde over zijn zoon. Kleine kinderen, kleine zorgen; grote kinderen, igrote zorgen'. Nou werd die jongen warempel weer de hand beschermend iboven het hoofd ge houden. En nog voortgeholpen ook. Afijn schipper Jan, van de ,Vei-wachting", baid hem ook graag aan boord, want M O (O In de vorige week donderdag gehou den raadsvergadering is dhr. A. Both (P.v.d.A.) nijdig geweest op de stede- bouwkundige Ir. Zandvoort. De P.v.d. A. fractie had n.l. enige vergaderingen terug de meerderheid van de raad warm gekregen voor een wijziging in het be stemmingsplan „Ebbe en Vloed" in die zin dat de bestemming van een gedeelte „bijzondere bebouwing" gewijzigd zou worden in de bestemming „sociale wo ningbouw". Nog steeds miste dhr. Both de door Ir. Zandvoort aan te brengen wijziging, maar in de plaats daarvan zelfs een bericht van vertraging „Al in januari hebben we tot die wij ziging besloten en nu in juli krijg je be richt dat de stedehouwkundige nog geen tijd heeft gehad!" liet dhr. Both geër gerd horen. „Heeft het op deze manier nog zin als de raad besluiten neemtvroeg hij de voorzitter, burg. W. M. v. d. Harst af. Die kon zich het ongenoegen van dhr. Both voorstellen: „...ik kan het ook niet helpen als de heren met vakantie gaan!" liet hij dhr. Both weten. De voorz. zeg de dhr. Both toe Ir. Zandvoort direct na diens thuiskomst tot spoed te manen. „In de brief die we op 7 mei kregen stond N.B. dat er in juni aan begonnen zou worden!" foeterde dhr. Both nog te rug, weinig content met de gang van zaken. Allemaal honden Bij het voorstel tot wijziging van de Verordening op de straatbelasting en hondenbelasting moest dhr. S. L. de Jonge iets van het hart: „Sterk aandacht schenken aan de vele hondenmaande hij de voor zitter; „als dat beter zou gebeuren zou er heel wat meer geld van de honden belasting binnen komen. We zijn ver geven van de honden!" stelde dhr. de Jonge vast. De plaats van een nieuw te bou\ï!| geïntegreerdeschool voor lager- er.ï kleuteronderwijs werd, op voorstel va B. en W. bepaald langs de van Halel straat in het bestemmingsplan „Capel leweg". Aan deze plaatsbepaling hetl een overleg met de Inspecteur, de hoef den van scholen en de oudercommissj| ten grondslag gelegen. Dhr. Poortvliet gaf het college voïi het bieden van zoveel inspraak graÉ zijn complimenten. „Ik ben nogal cr| tisch jegens het college maar dat deze inspraakprocedure heeft gevolg: kunnen we zeer op prijs stellen!" xe.'^ klaarde hij. Onderhoud molel Een krediet van 4.000,werd M schikbaar gesteld voor het onderhoii van de korenmolen te Den Bommel. Cf molen is aan een schildersbeurt toe. En passant deelde de voorz. mee dat I de restauratie niet volstrekt goed isl uitgevoerd; er staat nog een verbeterirj op het programma. Over de financiél consequenties daarvan kon de voorl overigens nog geen mededelingen doel Aan al degenen die belangstellen i\ brassbandmuziek, wordt reeds thans medegedeeld dat op zaterdag 9 augusti in het Verenigingsgebouw te Ouddorp een concert gegeven zal worden door Chase High School Band uit Malvenj (Engeland). Gezien de successen, die dij orkest in de 6 jaar van haar bestaan reeds wist te boeken belooft dit concei een muziekfestijn van hoog gehalte worden. Houdt daarom nu reeds de datum vrij. 3 eem fedenmorgen ïhoop des Inemen, m ■ren zorgz----- fergrootmoeder echtg' de leeftijd va Heere sterke tis van uw dee Herkingen: Vlaardingen: Herkingen: Middelharnis terkingen, 14 j jKlinkerlandst Gelei 's middags - 9 uur in d( Je teraardebes londerdag 17 het bejaar DA ïierbij dank het ziekenh ïling aan mij Inzonderheid iie en verple tempen, verpl e Goede Re( geschenken Rusthuis „De Kamer 29 hij was goed voor zijn werk. Dat wist hij wel. Maar samen konden ze niet overweg, gek is dat....... De jongen had het toch maar gerooid, dat is waar. Negentien jaar en dan al drie reizen gedaan als stuurmansmaat; hij was er nog vlugger bij dan zijn va der. En als hij niet voldaan had aan boord, nou dan had hij nóóit de drie reizen vol gemaakt, dan had hij al eer der plaats moeten maken voor een an der. Dat was meer gebeurd. Laten ze het hem nou maar nadoen. Ik had hem liever zélf opgeleid, maar dat jong is zó eigenzinnigAlhoewel als hij mijn karakter heeft, zoals de mensen zeggen, dan heeft hij die wils kracht, dat doorzettingsvermogen, óók van mij De oude naderde het hem zo bekende kantoor. Er was niet veel veranderd sinds de laatste keer dat hij hier was. De baas was veel te vrekkig om het interieur te vernieuwen. Leen ging naar binnen, groette de boekhouder, die ook nog steeds op het oude plaatsje zat bij het raam, in een! stoel die de Franse overheersing nog had meegemaakt. „Meneer is in het privékantoor, schip per. Ik zal zeggen dat u er bent." Het was niet nodig. De reder kwam er ai aan. „Goedenmorgen, Leen. Ja, ik wou je even spreken. Loop <maar m.ee." Hij ging de oude voor, bood hem een stoel aan en presenteerde een rokertj Nog steeds hetzelfde merk, zag LeeiJ Echt niet de ibeste soort. Ook de beÜ spreuken hingen nog aan ide wand, waren typerend voor de instelling vA de reder. Aan weerszijden van de W* hingen ze: „Arbeid adelt", en „Ru' roest." Leen van Klaartje ging zitten, houterig, vanwege de nieuwe, stijV' Engels-leren broek. Verroest, hij Wj amper zijn knieën ibuigen „Wat is er aan de hand, meneer?" „Ja, we zullen maar gauw terzake k*| men. Zoals je wel zult weten. Leen, zij' er thans verscheidene schippers bei4 met het zoeken van een bemaraiin} De één heeft minder-, de ander meer succes; maar niemand is er tot no'gtoe geheel in geslaagd. Toch moe' de vloot varen, zo niet, dan gaat Wj bedrijf kapot. Er ligt momenteel voo' kapitalen te verroesten in de havetf Kijk, jij ibent een! oude, voorzichtü' schipper; jij bent geen avonturier. On der jou zullen de matrozen wel wiU* varen. Om kort te gaan: heb je zij om weer hij mij in dienst te komen? I» bied jou de „Adelaar" weer aan, rm altijd imjn beste sdiip." J Oude Leen aarzelde. Dat had hij M gedacht. Hij kon zijn mooie logger wee' terugkrijgen? Dat is wat! Beteken* dat eerherstel (Wordt ▼•irolï^j Iet 43 brom Iter heeft on lts-dichtheid aden. Dit is Immer twee pid. Daarna Igië, Frankr est-Duitslanc Jndanks die idacht van Dr (brom)fie lal. Zoals in lirtij van de fgemerkt, w Ipieren liefd res van de eft voor de ên naar de ben geen gelei 'Ëas slechts 3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2