Ill uiivl [Donkere wolken jboven bedrijven in regio Dordt Fotowedstrüd monumenten in Goedereede Onderwijzer Veltiiuizen verbaast Steiiendam met exclusieve tuin Levis Het abonnementsgeld Werkloosheid op Sommelsdijk Ie koop toe. Maar et aanbod is tijdeliji; 1 Bestelwagens Korte of lange 5f diesel. 48e jaargang Vrijdag 11 juU 1975 No. 4403 ng begint Jicatessen [01877 - 1968 UsT 11,95 3tse |tO 16,95 11,95 13,95 [ing keuren. IjES )ES. uur geopend. licatessen CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond [Steekproef Kamer van Koophandel wijst uit Il BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - .MIDDELHARNIS I LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiu KRAMER VOOR MOÓIEEE bloemstukjes KORTEWEG Zandpad Middelharnis Tip van de week Goeree-Overflakkee liep terug Vragen Provinciale Staten Bruine pelikanen Menig Stellendammer heeft twee jaar geleden, gaand door de Del tastraat, wat meewarig het hoofd geschud over de tuin-activiteiten van de op nr. 3 wonende „mees ter" Velthuizen. Immers was men traditioneel gewend aan het glad geschoren gazonnetje en het was duidelijk dat dat bij dhr. Velthui zen ging ontbreken. Nu wordt de turn, ook door vele hoofdschud- ders van toen, bewonderd om de prachtige planten en bloemen die er in een kleurige harmonie groeien en bloeien. KAPSTOKKEN Uw oude verslijt u nooit. Neem eens een nieuwe. L^ÓN INGINRICHTlHg^ Nog een tuingigant, gefotografeerd in de Eottenburgseweg te Middelharnis. lOLEN jr het Inas-examen ischool te Bergen ï.m. Tqos Quist en POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Uit een steekproef van de Kamer van <;oophandel blijkt, dat veel bedrijven Dordrecht en omstreken niet opti- listisch zijn, waar het gaat om de te jverwachten bedrijfsresultaten over 1975 vergelijking met de ander© 23 Ka- nerdistricten in Nederland constateert de Dordtse K.v.K. „nog iets minder op- Itimisme" dan elders. Gebleken is dat 36 procent van de ■benaderde bedrijven in het district iDordrecht een winstdaling verwacht. lEen stabilisatie voorziet 49 procent en ■slechts vijftien procent verwacht een toename van het bedrijfsresultaat. Met name in de groothandel (43 pro lcent) wordt een daling in de winst ver- Iwacht, terwijl ook in de agrarische sec- itor 38 procent van de ondervraagden Idergelijk negatieve ontwikkelingen voor logen heeft. Daar staat tegenover, dat [ruim éénderde van de geënquêteerde Ibedrijveri in de textielbranche een ver- Ibetering van het bedrijfsresultaat in het Itioofd heeft. (Het landelijke beeld gaf |daar een percentage van 18 te zien). De steekproef richte zich ook op de lontwikkeling in 1974, ten opzichte van ('73. In het district Dordrecht maakte 122 procent gewag van een daling, 48 Iprocent kende een stabilisatie en 28 liprocent mocht een stijging vaststellen. De meeste bedrijven (59 procent) Inoemden het rendement van dit be- Idrijfsresultaat „voldoende". Het lande- llijke gemiddelde kwam uit op 55 pro lcent. Donkere ^wolken De nu voor handen zijnde cijfers lig- Igen min of meer in de lijn der verwach tingen. Mr. D. W. Beels, secretaris van de Kamer van Koophandel: „Die be wuste 36 procent van bedrijven, die mindere resultaten verwachten, is niet zó hoog. Sinds een half jaar zijn de be drijven in de regio-Dordt, die jarenlang in een begunstige positie verkeerden rond werkgelegenheid, omzet en activi teiten, ook geconfronteerd 'met de don kere wolken, die elders al zijn versche nen. Ook wij in de regio Dordt moeten een teruggang constateren. De order portefeuilles raken minder vol. de winst wordt meer afgeroomd." waarop de heer Beels meteen laat volgen: „Men moet daarbij niet vergeten dat veel be drijven, vooral familiebedrijven, bij het uitspreken van verwachtingen altijd aan de voorzichtige kant zijn. Later blijkt het dan vaak positiever af te lopen." (Uit Nieuwsblad v. d. Hoekse Waard) Wij herinneren onze abonnees die gewend zijn per kwartaal te betalen, aan de betaling voor het 3e kwartaal 1975 ad. 6,55. Betaalt U per halfjaar dan is dit bedrag 13,10. Meerdere abonnees die norma liter per jaar betalen, hebben dit voor 1975 tot nu toe niet gedaan. Mogen wij deze abonnees ver zoeken het abonnementsbedrag voor een geheel jaar, ad. 26,20 te willen overmaken? Bij voorbaat onze hartelijke dank. Ons giro nr. is 16 79 30. EILANDEN-NIEUWS afd. Abonnementen. holen. Marry van W penisse uit St. -- j, oerland, Marian P^l st uit St. Maartensai' -n Joke 'de Koning De Stichting Goereese Gemeenschap i-s.m. de fotoclub „de rare kiek" te Som melsdijk organisert een grote foto wed strijd. De bedoeling hiervan is het in beeld 'brengen van .monumenten" in de ruim ste zin van het woord in de gehele ge meente Goedereede, dus opnamen ge maakt in Ouddorp, Goedereede en Stel- lendam. Verstaan wordt onder monumenten niet alleen oude huisjes, kerken' e.d., aar b.v. ook 'de karakteristieke omge ving, het landschap als natuurmonu- iment, monumenten in het landschap of in het water, maar natuurlijk ook on derdelen van deze monumenten. Jurering De jurering zal plaatsvinden door le den van de fotoclub „de rarekiek" uit Sommelsdijk. Voor ieder van de vier klassen worden tenminste drie winnaars aangewezen. Voor hen zijn leuke prij zen beschikbaar. Van de ingezonden foto's zal eert door de jury aan te wij'zen deel worden ge- èxposeerd in Goedereede op een nader te bepalen plaats in de laatste helft van september. Tijdens de opening van deze tentoon stelling zullen de prijzen worden uitge reikt. Leden van de fotoclub „de rarekiek" zijn van deelneming uitgesloten. Wel zullen foto's van de leden van deze club worden tentoongesteld. Klassen Er zijn vier klassen n.l. A. zelf afgewerkt zwart/wit min. for maat 18 X 24 cm. B. niet zelf afgewerkt zwart/wit min. formaat 18 x 24 om. C. kleurdia's D. 'kleurvergrotinigen min. formaat 20 x 28 cm. Men 'kan aan de wedstrijd deelnemen met niet meer -dan drie inzendingen per klasse. Wel kan men aan meer dan één 'klas deelnemen. Inzenden Vóór 1 september a.s. bij Foto Ha- meeteman. Weststraat 35, Ouddorp. Hier kunnen de foto's of dia's na af loop ook weer worden opgehaald. Als het materiaal per post wordt opgezon- 'den, zorg dan voor een degelijke ver pakking, die voor 'het terugzenden kan worden' 'ge'bruikt. Wanneer terugzending per post wordt verzocht, dient men bij de inzending de porto voor opzending bij te sluiten. Kosten deelneming De kosten 'bedragen per klas f 3, ongeacht of men 1,2 of 3 foto's of dia's inzendt. Betaling geschiedt door middel van waarde-co-upon(s) van 'drie gulden. De ze coupons zijn tegen contant geld ver krijgbaar ibij Foto Hameeteman te Oud dorp. Toezending van coupons kan ge schieden na ontvangst van het bedrag door overschrijving op postrekening 69.844 t.n.v. A. van der Windt, Dijkstel weg 23, Ouddorp, waar tevens infor maties zijn te bekomen'. (Tel. 01878 - 1733). Inzendingen zonder de daarbij beho rende waarde coupon(s) worden terzijde 'gelegd. Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 LIES VAN DER VELDE Toyota-dealer voor Goeree en Overflakkee biedt U aan: TOYOTA 1200 DE LUXE 1974 23000 km., kleur geel. Kom en zie. OUDE WEI 20 DIRKSLAND bij de Victoriahallen. Illllll!!! In de junimaand is de werkloosheid op Goeree-Overflakkee ten opzichte van de meimaand teruggelopen van 4,3''/o naar 2,8"/o van 'de mnl. afhankelijke be roepsbevolking. In Spij'kenisse bedraagt dat percenta ge 1,7%, in Oud Beijerland l,2»/o. Het aantal werklozen op Goeree- Overflakkee 'bedroeg in mei 347 man nen, in juni was dat aantal gedaald tot 220, als volgt onder te verdelen (tuEEe:-. 'haakjes het aantal van mei:) Bouw vakkers 38 (92), metaalbewerkers 28 (23), landbouwpersoneel 6 (20), 'handels- 'personeel 10 (11), transportpersoneel 25 (47), kantoorpersoneel 6 (7), losse arbei- 'ders 4 (39), overige beroepen 19 (13) min der geschikten 84 (95). Onder de 220 werklozen zijn 21 jongeren beneden de 18 jaar. Vrouwen en meisjes Het aantal werkloze vrouwien' en meisjes is in juni t.o.v. mei van 63 tot 78 opgelopen. Daaronder 'bevinden zich 26 jongeren beneden de 18 jaar. De onderverdeling: winkelbedienden 7 (mei 7), kantoorpersoneel 22 (mei 18), huis- hO'Udpersoneel 5 (mei 5), part-timers 6 (mei 6), overigen 38 (mei 27). De geregistreerde vraag naar mnl. krachten bedraagt 47 (in mei 53) en naar vrouwen en meisjes 22 (mei 23). Door de heer A. Vlasblom (S.G.P.) te Delft zijn bij het college van Ged. Sta ten de volgende vragen ingediend. 1. Is 'het uw college 'bekend, dat de weig van uit Puttershoek naar en van -s-Gravendeel (Molendijk) een uiterst gevaarlijke weg is, dat de verkeersveiligheid vooral voor fietsers te wensen overlaat, daar de zen met een gegeven getal van 500 per dag daarvan ge:taruik maken, plus het snelle autoverkeer dat intensief deze we'g berijdt, dat in de herfst van 1974 kort achter elkaar twee ernstige ongelukken heb ben' plaats 'gevonden, waarvan één met do'delijke afloop, terwijl bij het andere het slachtoffer voor het gehele leven lichamelijk en geestelijk gehandicapt is, dat de desibetreffende Molendijk, die als B-weg wordt aangegeven, na dit ongeluk is gesloten geweest voor het autoverkeer, en daarna, wettelijk ver plicht, door het 'gemeentebestuur weer voor alle verkeer moest 'geopend wor den? 2. Is het mogelijk, dat deze Molen dijk, die in onderhoud is bij de ge meenten 's-Gravendeel en Puttershoek, 'het predicaat krijgt: alleen voor fiet sers, zodat het autoverkeer de in de onmiddellijke omgeving liggende weg kan gebruiken', en alle snelverkeer daar heen geleid wordt? 3. Is het college bereid in die 'geest de Molendijk alleen voor fietspad te doen gebruiken wat ook de inening is van het gemeentebestuur van Put tershoek opdat verdere ongelukken zoveel mogelijk vermeden kunnen wor den? RHENEN Sinds kort is men in Ouwehands Dierenpark weer twee brui ne pelikanen rijk. Het is een paartje, afkomstig uit de West Indische archi pel.' Ze stappen tussen de witte exem plaren en voelen zich al goed thuis op de Grebbeberg. ,,Mijn bedoeling", aldus dhr. Velthui zen over zijn exclusieve tuin, „is een tuin te creëren waarin zoveel moge lijk biolo'gisch leven aanwezig is. Daar- 'bij is 'het belangrijk 'dat er veel hoog teverschil, een 'kalkrijke grond, water, organisch afval is en veel sohuilplaaten voor dieren zijn (o.a. slakken, spinnen, duizendpoten, kevers, padden' en kik kers). Tevens 'breng ik er geen mest op, ook geen stalmest en compost en spuit ik niet." Om organisch materiaal op de bo dem te krijgen zijn er verschillende vrachten snoeihout in deze tuin ver werkt. Dit hout is zoveel mogelijk klein gemaakt, zodat de bacteriën, schimmels en zwammen zo goed mogelijk hun werk kunnen doen 'bij de omzetting van deze organische stoffen in voedingszou- ten voor de planten'. Voor kalk, reliëf en schuilplaatsen hebben gemeentewerken drie vrachten puin gestort. Van 'dit puin heeft hij muurtjes gestapeld (niet gemetseld). Een afgedankte badkuip dient als waterbak. Deze bak staat in verbin ding met de afvoerpijp van de dakgoot. Bij langdurige regenval ontstaat hier- omiheen een vochtig milieu. „Om zoveel mo'gelijk verscheidenheid van leven in de tuin te krijgen is het belangrijk dat er verschillende micro klimaatsituaties ontstaan", aldus de heer Velthuizen. Het microklimaat wordt bepaald 'door de vochtigheid, de hoeveelheid warmte, de zonnebestraling en' de invloed van de wind op een kleine plaats. Een grote steen of een boomstronk ergens neerge legd, kunnen al voor verschillende mi croklimaat situaties zorgen. Stenen hou den gO'ed de warmte vast, zodat de temperatuur om de steen 'heel lang ho ger 'blijft 'dan elders. Onder de steen 'blijft het langer vochtig en ontstaat er een schuilplaats voor slaklcen, duizend poten' enz. Dit klimaat bevordert de omzetting Dhr. Velthuizen gaat bijna schuil achter de plantenweelde. Hij staat bij de 3.5 meter hoge bereklauw. van de gevallen bladeren en de dode plantenresten. Dood plantenmateriaal voert hij zo min mogelijk af. Het wordt ter plaatse klein gemaakt. Het dient als voedsel voor de levende wezens op en in de bodem, die het materiaal vireer omzetten in bruikbare voedingszouten voor 'de planten. Hierdoor ontstaat te vens humusvorming noodzakelijk voor het vasthouden van het water en het beschermt de bo'derh tegen de schade lijke 'gevol'geri van de direkte zonnebe straling (uitdrogen en scheuren van de bodem). In de tuin van de heer Velthuizen wordt niet gespit. Of het moet zijn om een nieuwe plant te poten of te zaaien, maar dan wordt de oude situatie zoveel ■mogelijk 'hersteld. - Omwoelen van 'de bodem heeft namelijk tot gevolg, dat de processen in de 'bovenste bo'demlaag verstoord worden. Wel worden door hem planten die niet gewenst zijn uitgetrok ken. Dit komt echter steeds minder voor, naarmate de bodem 'bedekt raakt. Bij het inbrengen van de planten' is do'or hem zoveel mogelijk gezocht naar planten die 'bij de dieren 'geliefd zijn als voedselbron. Hiervoor komen in aanmerking planten met honingdra- ■gende 'bloemen (voor vlinders, hommels, zweef vliegen en bijen) en' 'besdragende plannen (voor de vogels). Het is niet zijn 'bedoeling om alleen' maar wilde planten te verzamelen. Het gaat er echter wel om de planten zo veel mogelijk 'hun eigen weg te laten zoeken. Hierdoor ontstaat er een na tuurlijk karakter. Dit tegenover de strakke lijnen van onze huidige nieuvvr- bo'uw-tuinen! Zo zien wij de teunisbloem, de osse- tong, de 'hondstong, 'de klokjes, 'het sint janskruid, het knoopkruid, de gelehoom, papaver, de ereprijzen, de ooievaarsbek- 'ken enz. groeien naast het kattekruid, de (Vervolg op pag. 2 Ie kolom) OOSTDIJK 53 - 61

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1