ooiste dochter van Centrale Bank Verraderlijke onderstroming in zee iiostte bijna levens Dinsdag 8 juli 1975 No. 4402 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond W Burg. V. Velzen hees de vlag „Het hoofdkantoor van de Rabo-Bank „Stellendam en Goedereede" is het mooiste kantoor in de verre omgeving is vrijdagmiddag, bij de officiële heropening van dit vernieuwde gebouw meerdere malen betoogd en ongetwijfeld zal het waar zijn! Bijna letterlijk viel sommiger mond van verbazing open bij het aanschouwen van het ruime en riante interieur van het gebouw aan Stellendams' Voorstraat. „Een heel wat beter presentatie dan met de oude lappendeken", vond burg. G. v. Velzen ervan, waaruit mocht blijken dat hij de officiële opening zeer van harte voltrok. Ernst en luim wisselden elkaar af in de toespraken die later in „Koningspleisterplaats" werden gehouden; ernst omdat twee belangrijke pijlers van de Bank landbouw en visserij het moeilijk hebben, luim om wat er toch ook nog aan goeds te beleven is Vlag in top Snelle groei Cheque „Donderbui" Weer loos alarm voor Brandweer EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Drie auto's open gebroken in Ooitgensplaat Henri Dunant te Middelharnis Dierenbescherming vraagt beslist goede tehuizen voor Plaatselijk nieuws GEEN OUDERWETSE RUIT MEER. Zet er een GELAAGDE in^ Ruil vandaag nog uw oude voorruit in. 1 I GARAGE KNöPS i LANGEWEG 113 - IVIIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 1 OUDDORP: Baders door politie terug naar het strand geroepen In overleg met de strandcom- mandant van Ouddorpse Reddings brigade heeft de Rijkspolitie zon dagmiddag, ca. kwart voor één, via de luidspreker op de jpolitie Land-Rover, de baders uit zee naar het strand teruggeroepen. Dat was de consequentie die werd getrok ken uit het feit dat kort tevoren 6 reddingen waren verricht, waar van 3 ternauwernood. Opkomend tij en een noord-oosten wind zorg den voor een verraderlijke onder stroming waarin zelfs geoefende zwemmers in moeilijkheden kwa men. Voor 2 drenkelingen kwam de redding op het nippertje! 30 jaar koster bij de Ned. Herv. Kerk Maatregelen? 'GOEDEREEDE 10-jarige door auto geschept Nieuws uit Zeeland POSTBOX 8 - MIDDELHABJSriS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. abobank te Stellendam '^t^S^SO" Voor het gebouw ging als openings- ceremonieel de Rabo-vlag in top waar mee burg. Van Velzen het Bankgebouw geopend verklaarde. De genodigden mochten daarop vrijelijk in het riante gebouw ronddwalen en het waren niet alleen maar de collegae van dir. J. van Wezel die trekfceri van jalouzie ver toondenMet zorg is het meubilair en de stoffering gekozen, maar dat geldt ook voor verlichting en vloerbe dekking zodat gezegd mag worden dat er knappe handen en hoofden aan het werk geweest zijn om een van origi ne zakelijk Bankgebouw smaakvol en gezellig te maken. „Het wordt niks meer in 't ketelpakkie, vonden twee 'genodigden die dat kledingstuk om den 'brode dragen: „we kunnen voortaan wel in „jacketDe Bank heeft al les in zioh wat een maderae Bank be hoeft, veel ruimte („ook ruimte is functioneel" verzekerde voorz. J. A. Biemond, een kogelvi-ije kas-'box, ge legenheid tot een gesprek, een prachti ge directiekamer, boven een cantine voor het personeel, een bestuurskamer en nog een nader te bestemmen ruimte. Dat alles extra opgefleurd met bloe men en planten enbuiten, op ge meentegrond, de vlaggemast die burg. Van Velzen het Bankbestuur aanbood. „We zijn zeer gelukkig met het resul taat", verzekerde voorz. Biemond op de gehouden receptie, waar hij als eer ste van een reeks sprekers' het woord voerde. Aan de hand van de cijfers wees dhr. Biemond erop welk een snel le groei de in 1947 opgerichte Bank heeft meegemaakt. Anderzijds wees hij erop dat de tijd van snelle economische 'groei voorbij is waardoor welvaart en welzijn in gevaar zijn. „Maar„voor zag dhr. Biemond, ,,na deze tijd komt een andere tijd en dan staan wij klaar om de groei op te vangen;; wij ziillen onze vermogenspositie -blijven verster ken!" I.v.m. de zeer goede relatie van de Bank met het gemeentebestuur maakte tthr. Biemond tegenover burg. Van Vel den een zeer gewaardeerd gebaar. Hij bood hem een cheque t.w.v. 2000,— ^an, bestemd voor de aankoop van speelwerktuigen voor de aan te leggen Kinderspeelplaatsen. „Met u is ook het gemeentebestuur trots op de Bank die op zo grootse wij ze werd wat hij geworden is", gaf burg. Van Velzen in zijn gelukwens namens het gemeentebestuur te kemien. Dhr. Van Velzen complimenteerde de Bank- oestuurders met de visie die ze hebben 'getoond de ontwikkelingen op 'de voet te volgen. Met waardering sprak de 'burgemeester over de functie die de Bank plaatselijk vervult, inzonderheid ook m.h.t. de visserij en de woning- houw, de hoge rentetarieven ten spijt... Spr. vond het ook plezierig te hebben' Kunnen constateren dat het gebouw het estetisch goed doet op de Voor straat, „maar", zei hij" We 'hadden u graag een kavel grond verkocht voor zo'n 150.000,Overigens wenste de heer Van Velzen de Bank het aller beste en een langdurig voortbestaan in dienst van de gemeenschap. „U vindt onze rente wat hoog, wij vonden uw grondprijzen wat hoog. liet dhr. Biemond er prompt op volgen. Dat het behartigen van de belangen van de klant altijd voorop dient te staan, wilde ook drs. Bierings, sprekend namens de Raad van Beheer en de Centrale Directie, voor alles benadrukt zien al verheelde hij niet dat zeker ook de Bank, •wil ze recht van bestaan 'hebben, aan een aantal bedrijfsecono mische voorwaarden zal moeten vol doen. „Met igrote erkentelijlcheid" zag dhr. Bierings terug op wat er sinds 1947 van de Bank geworden is, toen 32 leden en 200.000,geblokkeerd kaptiaal, nu al 23 miljoen toevertrouw de middelen waarvan 18 miljoen in eigen gemeente uitgezet! ,,De ontwik keling is meer dan explosief!" meen de drs. Bierings dan ook vast te mogeni stellen. In 'de opening van het ver nieuwde en sterk uitgebreide gebouw zag drs. Bierings gesymboliseerd dat de Bank de te bieden service zo hoog mogelijk wenst op te voeren. Ook dhr, C. van Rumpt, sprekend namens de Kring van Rafoo Banken sprak zich in die geest uit: be schouw de uitbreiding maar als een op dracht van de hele gemeenschap" raad de 'hij de Bankbestuurders, hen compli menterend m'St de betoonde durf en het 'gebleken doorzettingsvermogen. Een speech waar zo constateerde dhr. Biemond later de 'genodigden aan toe waren kwam van dhr. L. Vis ser in zijn kwaliteit van voorz. van de Raad van Toezicht. Voor hij echter op de populaire toer ging dacht dhr. Visser terug aan o.m. de heren Kreeft, Blokland, de Jager, Moijses, Snijder, van Oostenbrugge, die de grondslag voor de Bank hebben gelegd en de verdere groei hebben bewerkstelligd. In zijn acte nam dhr. Visser o.m. de leden van de Bouwcommissie op de korrel. Dhr. Biemond tekende hij af als een man met conservatief bloed, maar met een progressief hart. Dhr. Van Wezel is zo typeerde dhr. Visser iemand die 'door de porceleinkast trekkend wel iswaar schrikt van de brokstukken maar toch gewoon doorloopt. Architect Nelissen verdacht hij ervan de teke ning tussen carnaval en vasten te heb ben gemaaktOndanks dat alleS' kon dhr. Visser ermee instemmen' dat er een goed- stuk werk is geleverd; „van ach ter 'bezien lijkt het een onneembare veste!" schertste hij. Ook vond dhr. Visser 'het maar goed dat de 'gemeente een viaggestok aanbood in ruil voor het aanvankelijk geplaatste exemplaar; „dat was er een voor het wachthuis je van de R.T.M.", vond dhr. Visser. Hij vond het ook meegenomen dat de vlagge mast op 'gemeentegrond staat: „dan kan gem. bode Fokker hem tenminste hij sen Met zoveel fraais kon burg. v. Velzen voorz. Biemond van harte geluk wensen. Door de verschillende sprekers was al op de 'moeilijkheden van de visserij gewezen -eri op de eerdere uitspraak van dhr. 't Mannetje dat er een wolkje boven de visserij 'hing: nu zeg ik dat er een donderbui boven hangt!" verklaarde dhr, 't Mannetje, die zich 'Sverigens eerst na herhaald verzoek aan dat onderwerp waagde. Spr. ver klaarde het bijzonder te betreuren dat de 'bepalingen van de quoteringsrege- ling niet worden nageleefd: als we als Nederlanders toch meer willen hebben dan ons is toebedeeld kan dat voor onze visserij erg gevaarlijk wor den," waarschuwde hij. Daarbij doelde dhr. 't Mannetje o.m. op de mogelijk heid dat IJsland, Denemarken en En geland de territoriale grenzen gaan uit breiden! wat voor de Ned. Visserij fu nest zou blijken te zijn. Enerzijds dankte dhr. 't Mannetje de Bank voor de aan de visserij geboden hulp, maar anderzijds bereidde hij de 'be stuurde ren en met hem de vertegen woordigers van de Centr. directie erop voor dat de vissers de Bank misschien meer dan ooit nodig zullen krijgen. Daarmee doelde hij op de wenselijkheid van een soepeler regeling voor 'het af lossingen van leningen. „We zullen al het mogelijke doen om de visserij in de vaart te houden", zei dhr. Biemond hem graag toe. Voorts werd nog gesproken door de architect, 'gevolgd door dhr. P. de Man, directeur van de Rabo-Bank Dirksland eü tenslotte Jan Bruggeman. Hij maak te het kort, maar niet minder krachtig: „We hebben nog niks anders dan na righeid gehoord; je wordt gek van de moeilijkheden in de visserij en in de iandbouw. Laten wij dan als kleine spaarders die twee maar in stand zien te houden stelde hij voor. OUDDORP Voor de zoveelste maal kreeg de Brandweer van Ouddorp zondagavond om pi. 11 uur een loosalarm te verwer ken. Via de iïneldkamer uit Dordrecht werd melding gedaan van een brand op de Camping „De Toekomst" waar een zomerhuisje in brand moest staan. In een recordtijd was de brandweer ter plaatse, waar men constateerde dat men met geen brand te maken had, maar met een loos alarm. Die persoon, of meerdere vinden het op igezette tijden leuk om de brand weerlieden uit haar huizen te lokken', die zich dan vanzelf met hoge snelheid naar de brand spoeden. Men bedenkt schijnbaar niet aan het 'grote gevaar wat hier in schuilt, dat als een brandweerwagen juist in deze drukke tijd een over de smalle wegen van Ouddorp uitrukt er ernstige ver keersongevallen plaats kunnen vinden, met nare gevolgen bovendien. Van har te 'hopen wij dat dit het allerlaatste loos alarm voor de 'brandweer van Oud dorp mag zijn. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds, W. Hage van Oosterland. STAD AAN 'T HARINGVLIET woens dagavond 7.30 uur ds. B. Reinders van Hardinxveld-Giessendam. Van vrijdag- op zaterdagnacht wer den 3 auto's open gebroken, waarvan twee wagens geparkeerd aan de Bene den Molendijk en een aan de Zuid Ach terweg. Bij een Volvo werd de voorruit er uit igelicht en werden 24 cassette'band jes meegenomen. Bij de andere wagens werden, achterruit en zij ruitjes vernield en auto papieren ontvreemd die echter later weer teruggevonden zijn. De in- 'braken in deze auto's vertonen een ge lijkenis van die een week geleden in Oude Tonge plaats vonden. ledere aanwijzing is bij de politie van harte welkom. Het hospitaalsohip van het Ned. Ro de Kruis de Henri Dunant zal op 'don derdag 10 juli overnachten aan het Ha venhoofd. De ontvangst wordt verzorgd door het Bode Kruis afd. Middelharnis. Te- veris zal medewerking verleend worden door de accordeongroep „Accordeola" uit Middelharnis. 3 bastaard teefjes, leuke kleine hond jes van 9 weken (kortharig). Te bevragen bij fam. v. d. Valk, Ste neweg 29, Middelharnis. Kortharig klein hondje, 8 mnd., reu. Te bevragen fam. Nagtegaal Marijke- laan 30, Melissant. Weggelopen: poesje van dr. Tjebbes, Va jaar oud, gestreept, bruin/zwart/bei ge/rood. Enkele Ring 55, Sommelsdijk, tel. 2966. 'OOLTGENSPLAAT Brandmelding. Van heden tot 13 juli a.s. imoet men zich voor brandmelding vervoegen te Den Bommel. Telefoon 01871 - 453. Vriendelijk: verzoek. De bezorger van ons blad, de heer W. A. van Gurp verzoekt de lezers vriendelijk eventu ele adresveranderingen vroegtijdig door te geven. Dit geldt een verhuizing naar buiten zow^el binnen de gemeente. Het ■gebeurt nogal eens dat men niets laat weten, waardoor het voorkomt dat „Eilanden-Nieuws" niet op z'n bestem ming komt. Het adres van de heer van Gurp is: van Weelstraat 6, telef. 747. LANGSTRAAT Onze oud-inwoner A. Koppenaal Az., 'die studeerde op het Instituut voor Au tohandel (I.V.A.) te Driebergen, be haalde onlangs het hoogste diploma (A.). Binnenkort hoopt hij naar zijn nieuwe werkkring in Zuid Afrika te vertrekken. Zondagmorgen rond half 12 bereik te de reddingspost bij „Toppershoedje" het alarm dat zich in zee bij de vuur toren een drenkeling bevond. Strand- commandant Levien Tom snelde er in weinige minuten met de auto heen. Toen hij er arriveerde bleek de 'dren keling, 'de 46-jarige A. Mastenbroek uit Sommelsdijk juist te zijn gered. Dat was een kranig stukje werk van de 34-jarige Wim van Raam uit Amster dam, 'die op 'het strand Noord de snack bar „Wico" exploiteert. Dhr, van Raam werd door een Duitser gealarmeerd; al hoewel zelf geen groot zwemmer schoot hij de spijkerbroek uit en ging, in on derbroek, op de 'drenkeling af. De Duitser die dhr. van Raam waarschuw de was al bij de in doodsnood verke rende drenkeling geweest maar had zich van hem los moeten slaan omdat ze anders beiden verdronken zouden zijn. Dhr. Mastenbroek weet zich dat alles 'goed te 'herinneren. Hij vertelde later dat hij met een golf meegezogen was en 'geen grond meer onder de voeten had. Dhr. Mastenbroek kon maar nau welijks zwemmen -maar hij besloot niet in paniek te raken. Van het gespartel om 'het lijfsbehoud raakte hij dermate vermoeid en van streek dat hij de Duitser, die op zijn hulpgeroep bij 'hem kwam zó aanklampte dat de man hem van zich los moest slaan. Het was dhr. van Raam die, geassis- MELISSANT Bijna zou het jubileum van dhr. A. du Pree als koster bij de Ned. Herv. Kerk, te laat zijn gevierd. In het notu- lenboek van 1945 meende men namelijk te lezen dat in oktober van dat jaar dhr. du Pree tot koster benoemd was; dit moest echter juni zijn. Hoewel het 30-jarig jubileum nu enkele weken te laat herdacht zal worden, is de waar dering van de kerkeraad en kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. er niet minder om. Al is het, idat imen na een diensttijd van 30 jaar als koster niet direkt be schikt over vele bijzonderheden over deze periode, toch komen er in de loop van het gesprek met de jubilerende 'koster verschillende herinneringen naar voren. Een belangrijk onderdeel van de werkzaamheden van een koster be stonden !(en bestaan) uit het doen ver warmen van het kerkgebouw. Toen dhr du Pree in 1945 zijn kosterloopbaan aan ving, waren in de kerk 2 kachels ge plaatst, 'die zaterdags moesten worden aangemaakt, teneinde de kerkgangers van een behaaglijke temperatuur te doen genieten. In deze tijd is het wel ge beurd, aldus dhr. du Pree, dat men mij waarschuwde dat de kerk in brand stond! Beide kachels moesten bij barre koude witgloeiend worden gestookt, waarvan dan -de gloed in de kerk reeds van buitenaf te zien was. Ook voor het vergaderen van de ker kelijke verenigingen en de catechisatie moest tijdig de kachel worden gestookt. Predikanten Een vijftal predikanten heeft dhr. du Pree tijdens zijn kosterloopbaan mee gemaakt. Toen 'hij in 1945 zijn werk zaamheden aanving was dat ds. v. d. End, vervolgens de predikanten Ver- wey, van Herpen, Exalto en' thans ds. A. Cysouw. Met al deze predikanten was een vrij intensief kontakt, daar dhr. du Pree tevens al die jaren de pastorietuin onderhoudt. Vergeten Zelfs 'de ibeste breister laat wel eens. een steekje vallenZo vertelde ons dhr, 'du Pree, dat het 'hem eenmaal is overkomen, dat hij verzuimd had het doopbekken van water te voorzien. Bij 'het gereedmaken van het doopvont, tij dens 'de dienst, werd dit door hem ge constateerd, waarna de altijd aktieve koster ijlings het doopbekken heeft ge vuld en' de doopsbediening normaal doorgang kon vinden. De thans jubilerende koster 'hoopt, dat God hem nog meerdere jaren de gezondJieid zal schenken om het werk dat hem lief is, nog enige tijd te mogen en te kunnen voortzetten. Woensdagavond hoopt de kerkvoogdij en kerkeraad het kosterechtpaar in een daartoe belegde samenkomst, hun wel gemeende dank voor al het werk ver richt in 30 jaar, te huldigen. Een pas send geschenk zal daarbij zeker niet ontbreken. Bij de dan uit te spreken gelukwen sen voegen wij gaarne de onze. teerd door mevr. Mastenbroek, de do delijk vermoeide drerikeling op het strand bracht. Dhr, Mastenbroek had veel water binnengekregen. Doktoren en reddigsbrigade-leden verleenden hem ter plaatse eerste hulp; per am bulance werd 'dhr. Mastenbroek naar huis 'gebracht. Terwijl dhr. Mastenbroek in de am bulance werd gebracht werd de red dingsbrigade opnieuw gealarmeerd, nu voor 3 jongelui. Twee van hen, een jon gen en een meisje uit Rotterdam wer den vrij gauw in veiligheid gebracht, maar de redding van 'de 13-jariige Pe ter V. 'd. Velde uit Nieuwe Tonge ver liep heel wat moeilijker. Toen de jongeri tenslotte door de strandcommandant en zijn mannen gered was (een broer van de 'drenkeling hielp dapper mee) was zijn toestand zodang dat hij met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis imoest wor den vervoerd. Nog in de ambulance raakte hij veel 'binnengekomen water kwijt en zijn toestand is inmiddels zo zeer verbeterd dat hij vanmiddag (dins dag) uit het ziekenhuis zou worden ont slagen. Kort daarna moest er opnieuw iemand van een zandbank worden gehaald en raakte ook eien' lid van de 'brigade in moeilijkheden. Die ervarigen waren voldoende aan leiding 'Om de baders te waarschuwen uit zee te gaan. Dat werd vnl, gedaan op het 3 km, bewaakte strand, waar de grootste concentratie zwemmers en baders aanwezig was, maar de politie ging ook verder het strand langs. De waarschuwing werd de hele middag niet meer ingetrokken. Inmiddels heeft het bestuur van de Reddingsbrigade zich beraden op tij dige maatregelen wanneer het zwem- irnen gevaarlijk wordt geacht. In die gevallen wordt bij de reddingspost een oranjebal gehesen, maar daar wordt kennelijk weinig aandacht aan besteed. Overigens lijkt het enige dat gedaan kan worden 'het plaatsen! van vlagge- masten bij de strandovergangen. Wan neer het zwemmen gevaarlijk te achten is zou de rode waarschuwigsivlag gehe sen kunnen worden. De 10-jarige Pleun Jan den Otter uit Hoogvliet, is zondagmiddag half vier 'bij de bushalte, toen hij op zijn fiets de Provinciale weg overstak, door de 'Saab' personenwagen van slager den Besten uit Stellendam geschept. Het ventje werd 20 meter mee'gesleurd en moest met o.m. een 'hersenschudding worden opgenomen in het ziekenhuis. NIEUWERKERK Akti^iteit Sportclub en Middenstand Op zaterdag 19 juli houdt de Mid- denstandaverertiging een Braderie op 'het sportterrein van Nieuwerkerk. 'Op dezelfde zaterdag en op het zelfde terrein organiseert de Sportver. S.K. N.W.K. een voetbaltoernooi waaraan 5 ploegen deelnemen. Het belooft een drukke dag te worden. Vele midden standers werken mee. Aanvang brade rie en eerste wedstrijd 10 uur v.m. Gerëf. Kerk Niewj}erkerk (Z.) - Oosterland en Bruinisse Per 1 okt. a.s. hoopt cand. P. J, Moet, stud. a.d. Th. Hogeschool der Geref. Kerken en wonende te Rotterdam, hulpdiensten gaan verriohteri aan deze gecombineerde gemeenten, Cand, Moet 'hoopt 'de pastorie in Bruinisse te gaan bewonen, Ned. Herv. Kerk. Beroepen (vac. ds. H. V. d. Heuvel) ds. J. Koihert uit Oude- mirdum (Classis Sneek).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1