Vaal Pot Zal Wol Bui Kijkje op de braderie KltideAho-eh^ Pot Heeft Scouting Nederland een goede smaak? Openbaar vervoer De R.TM. en de rest van het Band MIDDELHARNIS 1. xxxxxxxxx g G ERO m I altijd voor I iedereen i ruim en overzichtelijk 1 g in onze speciale 1 1 showroom. 1 I A. Vroegindeweij I Westdijk 4.6 - Middelharnis 1 Dinsdag siesloten. Zaterdag uur gesll Een kijkje van bovenaf op de Westdijk tijdens de j.l. vrijdagavond gehouden braderie. Kattengeboorte 't echtelijk bed in bontmantel De Bontkoningy „De voleinding der eeuwen" van lij ons van 2j'i 3 Bladz. 2 JEILANDEN-NIEUWS» Vrijdag 4 juli ijJ 4 juli 19V5I Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. BOOMCHIKURGIE. Ik lees wel eens iets over een boom, die opgeknapt is door tooomchirurgie. Wat word er dan met die tooom gedaan? Antwoord: Als een zeer oude, opval lend fraaie of b.v. om zijn plaats erg belangrijke boom erg geleden heeft door blikseminslag(en), stomi(en), ziekten e.d. kan daar tegenwoordig door gespe cialiseerde deskundigen veel aan ge daan worden. De boomchirurg kan o.m. een. kruin weer fatsoeneren, sluitend maken door inkorting of verlaging, zo dat de open plekken' en gapende won den, veroorzaakt door afgerukte tak ken, niet meer te zien zijn. Een bij- ■gewerkte kruin wordt vaak beveiligd tegen verdere stormen door een span- v'erankering, die moet voorkomen dat de takken opnieuw uit elkaar breken. De boom kan in zo'n verankering nog wel licht bewegen. Alle door ziekte of rotting aangetaste plekken worden schoongemaakt en geïmpregneerd. Ook de holtes in een stam worden onder handjen: genomen. Grote holten worden gereinigd, kleinere worden door hech tingen gesloten. In de grond om de stam heen worden voedingsinjecties gegeven door middel van diepteboringen bij de wortels, waarin bepaalde mengsels van organische stoffen worden ingebracht. Het ^geld voor dit soort restauraties wordt vaak bijeen gebracht door de eigenaren en met behulp van inzamelin gen al dan niet aangevuld met subsi dies. Ze zijn al verscheidene zéér oude en beroemde bomen in ons land be houden'. Wilt u er meer van weten, dan kun u b.v. schrijven naar het adres Gebrs. Copijn, Groenekanseweg 90, Maartensdijk (U). WITTE MUS. Op mijn voedertafel komt al drie jaar lang een witte mus. Hoeveel ■witte mussen bestaan er? Antwoord: Een witte mus is een igro- te zeldzaamheid. Naar schatting komt zo'n albino onder de mussen maar eens op de lO.QOO keer voor. HOLLAND OF NEDERLAND? Welke naam is ouder, Holland of Nederland? En waar komen die namen vandaan? Antwoord: De naam Holland is de oudste en werd vermoedelijk ontleend aan een burcht in of bij Leiderdorp, die „Holtland" heeft geheten. Dit Holt be tekende in het middelnerlands hout of bos enz. Naar die burcht noemden de oorspronkelijk daar wonende graven: van Holtland. Bij de uitspraak vervaag de de t. Hun gebied werd in de tiende eeuw al Holland zonder die t genoemd. Door de grote invloed van Holland in de latere Republiek der zeven provin ciën sprak men in het buitenland vrij wel algemeen over Holland als men ons gehele land van die tijd bedoelde. De titel Nederland kwam voort uit de vereniging van de gewesten, die on der het Bourgondische Huis iverd na gestreefd, maar in de 15de eeuw nog niet kon worden bereikt omdat Gelre en Friesland zich aan de groep van de Bourgondische heersers konden ont trekken. Maar Karel V kon de zeven tien gewesten als provincies bijeenbren gen' en liet ze op 26 juni 1548 door de Rijksdag van het H. Roomse Rijk als één kreits erkennen. De hierop volgen de Pragmatieke Sanctie regelde gelijk de erfopvolging voor alle provinciën, zodat Karel V metterdaad in alle „Ne derlanden" door zijn zoon Philips II kon worden opgevolgd. De naam Ne derland stamt dus uit die tijd van de laatste Bourgondiërs en eerste Habs- burgers in onze historie. VAANTJESBOOM. In de tuin van een buitenlandse re latie zag ik een Chinese boom, waar van ik hier een takje insluit. Hij wist niet hoe deze boom heet. Kunt u ons dat vertellen? Antwoord: Het takje met bladeren en knoppen is afkomstig van de z.g. vaantjesboom, die officieel Davidia in- volucrata heet. Deze boom wordt gere kend tot de familie van de Nyssaceae en riekt onaangenaam. Hij heeft iets weg van onze linde door de ronde, peer- vormige kroon. Jonge twijgen zijn ech ter met een igroenachtig waas bedekti De geelgroene bloemen zijn niet zo fraai en vallen niet erg op tijdens de bloei. Wel opvallend zijn echter de lange, roomwitte schutbladen', die zo'n 15 cm. lang kunnen worden en de bloemen ver overhuiven. Nasir deze schutblade ren wordt de boom hier vaantjesboom genoemd. In Engeland kreeg hij de bij naam „zakdoekenboom" en ook spreekt men er wel van „geestboom". Na de bloei ontstaan nootachtige vruchten met een harde, geribbelde noot er rn. De vruchten zijn ook groen van kleur. De boom is in 1869 door de Franse mis sionaris David in west-China aange troffen. Er zijn noten van naar Frank rijk gestuurd (1901) en de iboom is nog erg zeldzaam in Europa. Er komen slechts weinig noten' tot ontkieming door de harde schaal. Men kan echter stekken met zomerscheuten. De eerste jaren is de boom vorstgevoelig. Hij moet in enigszins vochtige grond staan. Bij vijvers in parken gedijt hij het beste. OPBOD EN AFSLAG. Er is een veiling aangekondigd met opibod en afslag. Waarom dat dubbe le werk en hoe gaat 't dan? Antwoord: Dit komt vooral voor bij onroerende goederen, als het om hoge bedragen gaat. Een hiiis wordt b.v. eerst bij opbod en op later datum bij afslag geveild, om er de hoogst moge lijke prijs voor te kimnen maken. Soms wordt tijdens de veiling bij opbod ook' nog „plokgeld" of „strijkgeld" gegeven' ter stimulering van het bieden. Bepaal de mensen helpen het bod dan opja gen, door mee te bieden en krijgen daar 10 of 15% van het verschil voor. „Mijn" is de geijkte en rechtsgeldige term voor degene die bieden wil. Van daar het werkwoord „mijnen" en een begrip als „eiermijn". Zegt u in de span ning van het gebeuren „ik", dan is dat ook geldig, maar roept een ander gelijk tijdig „mijn", dan wordt hij koper, want „mijn" gaat boven ik. Bij afslag wordt op een veel hoger bedrag ingezet, dan bij opbod is geboden. Stel, dat u met 30.000,de hoogste bieder was, dan zal men de afslag zeker inzetten met het dubbele. De gegadigden weten nu, 'dat zij het aangeboden goed missen als zij de prijs laten dalen tot dertig mille. Vandaar dat de afslag meer opbrengt dan bij opbod is verkregen. BENZINE IN ITALIë. Waar haal ik reductiecoupons voor goedkope benzine als ik met de auto naar Italië ga? A'rttiüoord: U kunt reductiebonnen afhalen tot 400 liter per auto aan de kantoren van de Amsterdam-Rotter dam Bank en bij de Algemene Bank Nederland, of aan de Italiaanse grens bij de kantoren van A.C.I. en E.N.I.T.. Overgehouden bonnen kunt u inwisse- ler>. PROPELLER KOPEN. Waar kan ik een vliegtuigpropeller kopen? Ik bedoel geen nieuwe, maar een gebruikt exemplaar van een te slo pen vliegtuig. Antwoord: Een handelaar die tame lijk regelmatig vliegtuigpropellers voor handen heeft uit door hem verwerkt vliegtuigschroot, is Kors Zegelaar Sr., Rosmolenweg 7 te Papendrecht. Tele foon 078-50702. HOUTWERK GOED HOUDEN. Ik heb uit Suriname een slavenstoel, een' agida (tam tam), enkele indiaanse bogen met diverse pijlen, schalen en ander houtsnijwerk meegebracht. Hoe kan ik 'dat in ons vochtige klimaat goed houden? Antwoord: Dit houtsnijwerk kunt u het best met een goede meubelboen- was tegen indrogen beschermen. U doet er wel verstandig aan de voorwer pen binnenshuis in een (matig) ver- warnid vertrek te houden en niet aan zon of regen en al te grote tempera tuurverschillen bloot te stellen. Waak in uw huis wel tegen houtworm. Hebt u daar onlangs last van gehad, gebruik dan een boenwas met insektendodend middel. Ga de Surinaamse souvenirs niet lakken of beitsen. De waardering die we tot dus ver hebben gehad voor Scouting Nederland heeft een gevoelige deuk gekregen. We bedanken n.l. vriendelijk voor de uitnodiging de opening van het 10e Internatio nale Loodsenkamp t© Hellevoet- sluis bij te wonen op zondagmor gen a.s. Vreselijk jammer vin den we het dat Scouting Neder land daar geen andere dag voor heeft kimnen kiezen dan juist Gods dag en dat m.en zich niet heeft gerealiseerd dat het kamp daairom. taboe wordt voor jon gens en meisjes van christelijke huize. Dat spreekt temeer aan wanneer men leest dat de leiding heeft gemeend op die zondag ook nog een film te draaien met de ti tel: „de duivel hale je." (INGEZONDEN) Er wordt de laatste jaren in Neder land veel propaganda gemaakt voor het openbaar vervoer. Dat is hard no dig, w^ant het kan met de uitbreiding van het autopark niet onbeperkt door gaan. Er is veel verbeterd aan bus en treinvervoer, niet alleen wat het aantal treinen en' bussen betreft, maar ook wat de tarieven aangaat. De N.S. kent bijvoorbeeld goedkope gezinskaarten (het hele gezin voor 50,een jaar lang op twee kaartjes) en dagkaarten (met zes personen voor 60,een dag onbeperkt reizen). Ook de autobusmaatschappijen heb ben 'de laatste jaren veel gedaan om het vervoer asintrekkelijker te maken. Maar wat blijkt? Op de Zuid-Holland se eilanden is hier absoluut niets van te merken. Het is niet te zeggen dat de verbindingen érg slecht zijn, maar de tarieven steken uitermate ongunstig af bij de rest van heel het land. Mag ik een paar voorbeelden noemeri? 1. Dagretours. Wie 'bij de N.S. een re tourtje koopt, betaalt nooit veel -meer dan IV2 maal de prijs van een enkele rit. Bij de R.T.M. kost een retour van een rit, die enkel 3,70 kost6,80. Dat maakt dat de k.m. prijs van de R.T.M, bij retours hoger is 'dan bij de N.S. Ver der kennen de meeste busmaatschap pijen maximumprijzen' voor de retours, de R.T.M, nietMet de Flevodienst kost een retour Amsterdam-Emmeloord 7,met de NZH retour Alkmaar- Leeuwarden11,met de CN retour Arnhem-Utrecht6,met de VAD retour Zwolle-Amersfoort 7,—, ritten van resp. 100, 120, 60 en 70 km. Dan'de R.T.M..:.... retour Mid- delhamis-Botterdam, zo'n kleine 50 kmal bijna 10,Het kan geen argument zijn dat dit om een snel- dienst gaat, want de rit, 'door de Fle- vopolders is zo mogelijk nóg. sneller... Een merkwaardige politiek, in verge lijking tot de rest van het land! 2. Enkele reizen. De grote maatschap pij C.N. kent een zgn. „zone-tarief". Het hele net is verdeeld in zone's van ca. 4 km. Wie met deze bussen reist, koopt een kaartje voor de hele rit, ongeacht het feit of hij moet overstappen op an dere toussien. De prijs is plm. 0,50 0,25 per zoneEen rit Middelhamis- Rotterdam zou dan komen op ca. 3,50 (i.p.v. 5,30) en bij overstappen géén an der, duur kaartje (Zoals van Flakkee naar Schouwen!) 3. Dagkaarten. De N.S. heeft een fol dertje, waarin de kaart van Nederland staat met daarop het gebied van alle bus-maatschappen. In alle streken zijn dagkaarten te krijgen, die voor een ge ring bedrag het recht geven een hele dag te reizen in een gebied. Voor beelden? Voor 6,70 een dag door Gro ningen, Friesland en DrenteVoor 5,door heel Brabant een stuk Lim burg en GelderlandVoor 7, van Amsterdamilaar Ommen! Deze aantrekkelijke kaarten ontbreken in zegge en schrijve één gebied: het ver voersgebied van de R.T.M.! 4. Rittenkaarten. De meeste maat schappijen hebben rittenkaartenje betaalt voor 8 enkele ritten en maakt er tien! Dat scheelt, wanneer een gezin met de bus gaat. Overal, behalve R.T.M.! Zulke voorbeelden laten m.i. duide lijk zien dat hier iets aan de hand is. Bepalen de maatschappijen zelfstandig hun tarieven, dan moet er eens gekeken worden naar de kollega's! Is het een Beste meisjes en jongens! Al hebben jullie nu allemaal vakantie, toch zal het kinderhoekje geregeld door gaan, als ik gezond mag zijn. Niet al de kinderen gaan een eind van huis van daan, en toch zeker geen vijf of zes we ken. Er zijn kinderen, die aan dit hoekje meedoen, die nog langer vakantie heb ben. Er zal dan, als alles naar wens gaat, elke week een hoekje van Oom Ko in de krant staan. Nu komt het nieuwe raadsel, het eer ste in de nieuwe maand: JULIRAADSEL 1 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X-. 1. Oude naam voor de maand juli. 2. Oudste stad van Twente, met veel industrie. 3. Vogels met lange snavel en poten; komen steeds minder voor in ons land. 4. Naam voor het vroegere Ned. Oost- Indië. 5. Meisjesnaam die ook in de Bijbel voorkomt. 6. Grootste stad van Nederland. 7. Zilverachtig, zeer licht metaal. 8. Zeer bekend land voor ons. 9. Dorpje op Zuid-Beveland in Zeeland; een dorpje met de zelfde naam ligt dicht bij Temeuzen. Op de kruisjeslijnen komen de zelfde woorden voor. Van de juniraadsels komen nu de OPLOSSINGEN I. ZOMERMAAND Oostvoorne Middelburg Egyptenaar Rodeschool Muiderslot Aardenburg Amersfoort Nieuwpoort Denemarken IL ZILVERSMID Ingewanden Landbouwer Voorzitter Eifeltoren Roofdieren Suikerbiet Madeliefje Interlaken Draaiorgel III. D 1 E a k r U i s m a t T h a n abimElech kwadeRanken DEUTERONOMIUM kanaaNieten antiOchië a h i M a a z p n I 1 1 U z M IV. Izak - Jakob - Boaz - Elimelech - Elkana - Buzi - Jonas - Amram - Adam - Mozes - Lamech - Jonathan - Amon - Safat - Jozef - Beëri - Aaron - David - Achaz - Juda - Zebedeüs - Zacharias. Ik ben Israël tot een Vader. BRIEFWISSELING i Adrie van Gurp, Ooltgensplaat. Als ik je grote volle blad gelezen heb, kan ik goed begrijpen, dat je het op die schoolreis best naar je zin gehad hebt! Het waren allemaal interessante dingen. Toen je het oorlogsmuseum bekeek, moest je toen niet denken: Dat is nu al lemaal om mensen te doden? Vreselijk, als je er goed over nadenkt! In Safari zagen jullie de dieren eens heel anders dan in een dierentuin. Nu had je geen tijd om te schrijven over de kassen met groenten. Maar daar heb je al zo dik wijls over geschreven, dat het nu best iets anders mocht zijn. Martin de Graaf, St. Maartensdijk. Over die namen met een B en een M heb ik in een vorig kinderhoekje ge schreven. Ik heb jullie toen uit de droom geholpen. Ik hoop dat je het toen gelezen hebt. Als dat niet het geval is, zal ik het nog wel eens herhalen. Er was deze keer niet veel nieuws te mel den. Dat zal misschien in de brieven over de vakantie wel anders zijn, denk ik. Clara van der Wende, Ouddorp. Het zelfde wat ik geschreven heb aan Mar tin, hier boven, zou ik ook aan jou moe ten schrijven. Ik hoop dat je het mis verstand ook gelezen zal hebben in één van de vorige kinderhoekjes. Gefelici teerd met de goede uitslag van het type-examen. Wat heb jij prachtige cij fers behaald! Waren er nog kinderen, die met hun cijfers boven jou uitkwa men? Het kan haast niet, en als het zo is, dan zijn die toch wel heel vaardig en sekuur geweest! Wat hebben Krijna en Joke flink gestapt op die avond-drie daagse! Heb jij ook wel eens meege daan? Het is een heel gezonde sport. Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Jij hebt wel niet zo uitvoerig geschreven over de schoolreis als je broer, maar jij zal toch wel niet minder genoten heb ben, denk ik. Nu weet ik ook hoe het ongeveer op de vereniging gaat. Heb je ook al eens een inleiding moeten doen? Ga je er graag heen? En hoeveel komen er gemiddeld bij elkaar? Marjan Lodder, Den Bommel. Het was een mooie prijs voor die versierde wagen. Maar die wagen zal ook wel veel gekost hebben aan versiering. Over het schoolreisje hoop ik nog wel iets te ver nemen. Wat.heb jij toch mooi postpa pier! Daar kun je wel eens een keertje ziek voor zijn, als het tenminste niet te erg is natuurlijk. Wat heb je er mooie versieringen op aangebracht! Dat heb je op de kleuterschool geleerd, denk ik. En nu nog een antwoord op je vraag. Naar die leeftijd mag je eens raden. Dan zal ik wel bekend maken of je er dicht bij bent. Connie van Groningen, Middelhamis. Eer ik het vergeet, schrijf volgende keer je volledige adres alstublieft! Nu had je een prijs, maar waar moest die heen gestuurd worden? Ik hoop dat die prijs aangekomen is. Eigenlijk had ik je geen prijs moeten geven, maar ik heb wat door de vingers gezien. Het is een groot verslag geworden over de reis naar Wassenaar, Den Haag en Drievliet! Was je al eens meer in die plaatsen geweest? Als het voor de eerste keer is, is alles nieuw, en dan is er veel te bekijken. Allemaal. Jullie hebben weer een nieuw raadsel; de oplossingen van de vorige maand zijn ook geplaatst, en de rest van de brieven is beantwoord. De volgende week hoop ik dan aan de pas-ingezonden brieven te beginnen. Ik wens jullie allen een prettige va kantie. Er zijn veel kinderen die op reis mogen, en dat vinden die natuurlijk fijn. Er zijn echter ook kinderen die thuis blijven, maar dan is hun vakantie niet minder dan die van de anderen. j Het kan best gebeuren dat er kinde-i ren zijn, die vader of moeder moeten helpen, of die ergens anders wat gaan werken. Dat is heel niet erg. Hét is toch heel iets anders dan naar school gaan. Aan de school moeten jullie nu echt niet denken. Nu is er ontspanning, al is het misschien toch wel veel inspanning. Maar die inspanning is anders dan op school.. Soms gebeurt het dat er kinderen zijn, die niet weten wat ze moeten doen in die lange vakantietijd. Ik kan dat niet begrijpen, maar toch gebeurt dat wel. Eén ding 'wil ik aan deze kinderen zeggen: Zit niet te zeuren bij jullie va der en moeder, want dan gaan deze mensen verlangen dat de school weer zo spoedig mogelijk mag beginnen. En dat kan niet, want dan hebben ze van jlilUe nog last inplaats van gemak. En voor allen geldt: Voorzichtig zijn bij fietsen, spprten en zwemmen. Jullie hebben maar één leven, en met dat le ven mogen we niet roekeloos omgaan. Bedenk ook dat de Heere jullie overal ziet; dus geen dingen doen die jullie an ders ook niet doen. Ik lees wel eens over vemielzucht bij kinderen. Dat is het minste wat jullie kunnen doen. Ik hoop dat er niet één kind is, die dit leest, dat zijn hand uit durft te steken naar iets van een ander om dat te vernielen. Jullie zijn toch niet pas uit het oerwoud gekomen, maar jullie wülen toch beschaafde kinderen zijn? Laat dat dan ook zien. En dan hoop ik dat er niemand van jullie een ongeluk zal overkomen, of door de dood zal worden weggenomen. Dat laatste is niet denkbeeldig. Elke dag lezen we van ongelukken met dodelijke afloop. Wij mogen elke morgen, waar we ook zijn, de Heere wel bidden om, Zijn bescherming. Nu laat ik het hier bij. De vriendelijke groeten van OOM KO. I zaak van de overheid? Dan is er m.i. sprake van onbillijkheid. Het lijkt mij onjuist wanneer op deze manier de be volking van de eilanden achtergesteld wordt bij de rest van het land. Het lijkt mij gewenst dat hier iets aan ge daan wordt! En bovendienook op Flakkee kunnen auto's te veel komen De schrijver van dit verhaaltje Die wacht tot hij (eindelijk) zijn rijbe wijs heeft- Zou hier niet iets moeten' verande ren? Het is toch te gek dat retour Den Bommel-Zierikzee b.v. even duur is als Amsterdam-Z'wolle Vroeger waren de verbindingen op de eilanden slecht en de bewoners ge wend veel voor hun vervoer te beta len, maar nu mag er wel eens gelijkheid komen. Bovendien, waar openbaar vervoer een overheidsvoorziening is, hoeft er geen winst te zijn. Dat ziet de regering wel in! Ds. G. J. 'Smlnk. Stad a.t. Haringvl. OUDDORP In Ouddorp is kortgeleden een kat- ten-vijfling ter wereld gekomen op het echtelijk bed van de kattenbezitster. Een der omwonenden schreef er een ge- 'diohtje over met het verzoek dit op te nemen: Een zekere buurvrouw heeft een poes we noemen haar voor 'deez' keer Loes eru Does kreeg vriendschap met een kater 't gevolg kwam negen' weken later 't Was Loes al eerder overkomen ja dat, waar katten over dromen in 't stro richtte ze 't kraambed aan zó blijven katjes steeds bestaan Poes Loes zocht weer een nieuwe plek voor 't feest'lij'k kraamgebeuren Het mandje was héél niet in trek Een andere plaats 'ging ze toen keuren Het echt'lijk bed bleek warm en zacht Vooral toen werd beslapen „Volmaakt!" dacht poes, „ik heb geen klacht hier wacht 'k m'n kleine apen Die kwamen prompt, 5 in getal tussen pappa en ■ma die merkten eerst nog niemendal maar toeno lalala 't werd vochtig onder 't dekendek mamma werd er van wakker zo voelde toen de poezenplek en scholdjij smeer'ge rakker! Poes, blij dat 't was gebeurd werd aan de haren weggesleurd de baas ontwaakte uit z'n roes vervuld met toom over de poes Terwijl 't logeerbed uitkomst bood aan 't echtpaar in de slapens-nood ging 't beddegoed in „Omo sop" Tevreden poes zag al 't getob 't Gebeurde in 't huis: „'t Is altijd wat" dankzij hun zeer geliefde kat die slechts de warme mensen-spond (bed) maar net goed voor haar jonkies vond... Dames grijp de winst! Alleen juli met ZC/o korting. Met garantie. NU kopen a.s. winter pas betalen. De grootste goedkoopste bont zaak V. Nederland Hoogstraat 97, Botterdam- C. Parkeren v. zaak. Gratis reizen! Bij koop reisgeld te rug (ook benzine). BOEKBESPREKING Het eerste boek van de bekende dr, Steenblok hebben wij ook gelezen. Dit boek droeg de naam van: Nabij God te zijn. Nu kregen wij het verzoek van de Gereformeerde Pers een recensie te schrijven aangaande een tweede boek met de naam: De voleindiging der eeu wen. Dit boek is niet alleen van dogma tische aard, maar ook aangaande de ethiek. Maar het is een' wetenschap pelijk werk, dat ook voor de eenvoudi- gen zeer duidelijk en vol onderwijs is. Hier wordt de Eschatologie op Schrif tuurlijke grondslag kostelijk uiteen ge zet. Eerst wordt geschreven over de tus- sentoestand vanaf het sterven tot aan de Wederkomst van Christus. Met dui delijkheid gegrond op Gods Woord wordt aangetoond de onsterfelijkheid der ziel. Zéér leerzaam op grond van Gods Woord wijst hij op de dwaling van de crematie. Oók de dwaling van Rome aangaande het vagevuur wordt ontze nuwd als een onschriftuurlijke leer. Duidelijk en kernachtig schrijft hij te gen de dwalingen van het spiritisme en.z Het t-weede hoofdstuk schrijft hij aan gaande de wederkomst van Christus. Hier in kunnen wij lezen! een uiteenzet ting tegen het chiliasme. Maar ook aan gaande ade antichrist. Als uitgangspunt neemt hij deze tekst „Kinderkens, het is de laatste ure; en gelijk gij gehoord hebt, dat de anti christ komt, zo zijn ook nu vele anti christen geworden; waaruit wij ken nen 'dat het de laatste ure is" Joh. 2 18. Hierin komt ook openbaar de anti christelijke macht van Rome. Het derde hoofdstuk handelt over de Opstanding en het Oordeel. En dan wordt ook geschreven over de eeuwige Staat of Bestemming. Vervolgens een predikatie over Joh. 6 40. Deze predikatie heeft als op schrift: „De dierbare onderwijzing van Christus inzake het eeuwige leven." Aan het slot zijn er nog bijlagen, die ook leerzaam zijn. Dit gaat aangaande de roomse aflaat, en verder 'de roomse hei ligen verering, en de Mariaverering enz. Dr. C. Steenblok was eertijds met ds. G. H. Kersten mijn leermeesters. Bij het lezen van dit kostelijk werk, dacht ik nog aan de tijd dat wij ethiek van hem hebben ontvangen op de Theol. school, van wijlen ds. Kersten kregen wij dog matiek. Wij willen dit boekwerk har telijk aanbevelen. Het werk is gebon den in een donkerblauwe balaskin band met goudopdruk. De prijs bedraagt 19,Te bestellen bij de uitgever Geref. Pers: Burgvlietkade 29 -Gouda, of bij de onder ons 'bekende boekhandelaren. 'Ds. C. Hegeman, Als u vanl wilt geniet kolossaal f Trek een zacht Fra\ witte kruit slurp naai beurten et kraag hel Bakker stl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6