ruiueü^ Bouwsom 51 miljoen, overnamesom 41.7 min. II. j. struljic Levis Vrijdag 4 Juli 1975 No. 4401 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HÓLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond evolutie in Portugal en Italië Nog éénmaal ziJ!» j.l. dinsdag te veteranen uit de strijd om een vaste oeververbinding voor Goeree-Overflakkee „officieel" terug geweest op de plaats van handeling; de Haringvlietbrug. Aan het hoofd de 84-jarige P. D. Sieling die, getooid met een royale Franse baret leek op een oud strijder die met de glans van de overwinning in de ogen zijn werk van toen bezag. Dinsdag was de dag waarop liet Eijk contractueel de Ha ringvlietbrug van de N.V. Brugverbinding Haringvliet overnam, waar toe in Ooltgensplaat de formaliteiten werden vervuld. Voor de mannen van het eerste uur was het meer dan dat! Pieter Dii-k Sieling hees als laatste particuliere handeling bij de toegang tot de brug de nationale driekleur. Een mooier handeling was niet denkbaar geweest; 't was Neêrlands vlag die haar groten meest eervol ten afscheid groette. I BEZOEKT ONZE Automobselen-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS i i LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 OPTOMETRIST „OOGMETING CONTACTLENZEN" ziekenfondsleverancier aan alle ziekenfondsen westdijk 34 - middelharnis - tel. 01870 - 3075 Geen sinecure Rondrit/vaart I KRAMER KORTEWEG Zandpad Mddelharnis I Een nieuwe auto I voor een I 2e hands prijs? I Lies van der Velde Automobilist onder invloed botst tegen politiewagen TAFELKLEDEN in Smyrna en handweef Sommelsdijk POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 -^ Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. tJGEZONDEN: Geachte redactie, Mag ik over enige ruimte in uw blad beschtkken? Bij voorbaat dank. Enige tijd geleden las ik dat Kissin ger gezegd had, dat over 10 jaar geheel Europa Marxictisch zou zijn. De feiten schijnen hem in het gelijk te stellen. Nadat geheel Vietnam en Cambodja ten prooi is gevallen aan het Communisme is nu Europa aan de beurt. Eeuwin heeft in zijn boeken precies de lijnen uitgestippeld waarlangs het communisme moet opmarcheren. En die lijneri worden trouw en met succes gevolgd. En het zijn geen demo cratische. Ofschoon de socialisten in Portugal de meerderheid aan hun zijde hebben, gelijk bij de stembus gebleken is, krij gen ze geen schijn van kans om mee te regeren. Het zijn eigenlijk wel tragi sche figuren, de socialisten. Ze vormen of maken een doorgangshuis voor het communisme. En als ze de weg voor bet communisme hebben gebaand, dan worden ze weggeschoven of anders wor- ze beloond met verbanning of gevan genisstraf. Zo is het in Rusland gegaan en zo zal het overal gaan, waar het communisme aan de macht komt, omdat het geeri andere macht naast zich duldt. In Italië wordt weer een andere tak- tiek gevolgd dan in Portugal. Men poogt daar door stakingen enz. het economi sche leven te verlammen. En hoe groter dan de chaos wordt, hoe beter voor hen. Daarom gaven de uitslagen van de laatste stemmingen weer een groter percentage van communistische stem men te zien dan bij vorige verkiezingen. En bij dit alles zien we dat Amerika al meer in het defensief wordt gedron gen. Als echter West-Europa van de verschrikkingen van het communisme wenst verschoond te blijven dan zal het zich met Gods -Hulp materieel en gees telijk moeten bewapenen. We hebben bet gezien in Vietman. Een volk dat geheel en al corrupt is, wordt door Ame rika rustig overgegeven aan het com munisme. De volken van Europa zullen voor zichzelf moeten leren zorgen ert niet te veel vertrouwen op de atoom paraplu van Amerika. Het communis me is echter bovenal een Anti-Chris telijke macht en moet dan ook als zo danig bestreden worden. Met de wape nen van Woord en Geest. Want in de gestalten van de leiders van het communisme rijst al meer voor ons op het beeld van de man met de drie zessen waarvan het Openbaring- boek ons spreekt. Hoe duidelijk komt dit uit in de woor den die de Chinese leider eens uitsprak: Zoals er maar een zon aan de hemel staat, zo kan er ook maar een wereld leider zijn en dat ben ik, Mao. Daarom noemen vele communisten zich nu reeds Maoïsten. Toch behoeven deze gebeurtenissen ons niet neerslachtig te maken. Als we Christenen zijn dan weten we door het geloof dat de overwinning ten slotte zal zijn voor onze God en Zijn Christus. Socialisten! en communisten, ze strij den voor een verloren zaak. De nabije toekomst moge voor de Antichrist zijn, de grote toekomst is voor Jezus Christus en voor degenen die Zijne ver schijning hebben liefgehad. Toch moe ten we acht geven op de tekenen! der lijden. En zoals de Heere Jezus Zijn voorlopers en typen heeft gehad, zo heeft ze ook de Antichrist. Laten ook de Christenen zich niet zo in allerlei groepen en groepjes verde len, maar meer een lijn trekken in het bestrijden van alles wat zich tegen God en Christus verheft. En waakzaam zijn eri dat tonen in woord en daad en geschrift. Moge de geest van Prins Wil lem III meer over ons vaardig worden toen hij in het rampjaar 1672 zeide: „Ik weet maar een middel om den onder gang van het Vaderland niet te aan schouwen en dat is sterven bij de ver dediging van de laatste gracht." Als de dijken gaan overlopen, is de tijd van draineren voorbij. Eén belangstellende en belanghebben de. J. V. D. Overname van de Haringvlietbrug voor het Rijk eén goeie icoop l In het Ver. gebouw 't Centrum te Ooltgensplaat waar niet vele promi nenten ook Minister Wiesterterp van Verkeer en Waterstaat aanwezig was werd nog eens op de wordingsgeschie denis van de Haringvlietbrug terugge zien. Door de Pres'. Commissaris, burg. W. M. V. d. Harst werden de grondleg ger, dhr. Sieling en oud directeur Jan Knape (75) aan de Minister voorge steld, kort voor wat dhr. Knape noem de de „soevereiniteitsoverdracht!" Mi nister Westerterp, de grootte van het ge dane werk vermoedend heeft daar zijn waardering voor beide heren uitgespro ken. Koninklijke waardering, door de Minister vertolkt, was er zelfs voor burg. V. d. Harst die in de 11 jaren van het bestaan van de N.V. Brugverbinding Haringvliet eerst enkele jaren gedele geerd Commissaris was, waarna hij 8 jaar lang President Commissaris is ge weest. „Het is bepaald geen sinecure om een brug die in de publieke en de po litieke ibelangstelling bestaat te runnen, maar onder Uw leiding zijn de zaken steeds voortreffelijk geloperi!" zo com plimenteerde de IVIinister burg. v. d. Harst aan wie hij een niet geringe por tie diplomatie en tact toeschreef. Het was Z.E. een eer dhr. v. d. Harst de versierselen uit te reiken behorend bij het Ridderschap in de Orde van Oran je Nassau. Vóór er een brug was met 'de exploi tatie waarvan dhr. v. d. Harst zich ver dienstelijk kon maken! was er de Me- lissantse landbouwer P. D. Sieling. Hij is het geweest die meer dan dertig jaar lang voor een vaste verbinding van Goeree-Overflakkee heeft geijverd, toen nog niet vermoedend dat het de Ha ringvlietbrug zou worden. De gedachte bij dhr. Sieling rees toen hij in de der tiger jaren in één krant las dat de Mi nister extra gelden beschikbaar stelde voor uit te voeren kapitaalswerken in het kader van de bestrijding van de werkloosheid én het bericht van de bouw van een ibrug over de Sont te Denemarken. Dhr. Sieling combineerde die beiden en er ging een brief naar Z.E. de Minister die vlot alweer terug schreef dat de idee van dhr. Sieling (nog) niet in 's Ministers straatje te pas kwam. Het „geduld en volharding", de naam van de boerderij die dhr. Sieling tachtig jaar heeft bewoond zijn gevleu gelde woorden! geworden in zijn verde re strijd voor de verbinding die, toen hij er eenmaal was, Flakkee in snel tempo zou veranderen Burg. V. d. Harst belichtte in zijn welkomstwoord zov/el de meest aan trekkelijke als de nainst aantrekkelijke kanten daarvan, die laatsten vooral blijkend uit de kilometers lange files die zich vooral in de week-ends lang zaamaan voortbewegen. Ziend op de brug (waarvan kort na de opening Jan KONINKLUK OOBDOeKBUia» Huijssen dichtte: „gij brug, gij wonder- stuk") bezag dhr. v. d. Harst dat die achtereenvolgens berucht, bejubeld en verguisd is geweest. Berucht zo ver klaarde hij om de files, bejubeld om haar aanwezigheid, ondanks het feit dat tol geheven! werd en tenslotte toch nog om de tolheffing veriguisd, zelfs nadat de tol door de jaren heen be langrijk was gereduceerd. o Toen bleek dat de N.V. Brugverbin ding Haringvliet voor de rest van de tijd aan haar financiële verplichtingen kon voldoen werd per 1 okt. 1973 de tolheffing beëindigd. Nu de balans kon worden opgemaakt kon dhr. v. d. Harst verklaren dat de brug toch nog een lu cratieve brug is gebleken te zijn oim- dat de aandeelhouders er toch nog 3 miljoen aan overhoudenDat betrok dhr. v. d. Harst ook op de overdracht waarom hij de,Minister de brug dan ook als een „koopje" aanbood. De brug werd vervroegd gebouwd tegen een la gere kostprijs en een lagere rente. Ter symbolisering van de overdracht bood de Pres. Commissaris de Minister een! zilveren ophaalbrug aan, Na voor lezing van de acte van overdracht door notaris mr. J. W. Hempenius werden de bescheiden door dir. J. Hof en Mi nister Westerterp getekend. De over namesom bedraagt ruim 41,7 miljoen ■gulden. De brug werd in 1964 gebouwd voor 51 miljoen. Minister Westerterp tekent de acte. „Het van de grond krijgen van een groot waterstaatkundig werk door een Stichting idle door tolheffing de kosten moet bestrijden is geen sinecure!" kon Minister Westerterp beamen vanuit de ervaring met de besprekingen over een vaste verbinding onder de Westerschel- de. Overigens hoopt hij daarin nog dit jaar een! beslissing te nemen. Temeer waardering had de Min. voor het in de bouw van de Haringvliebrug gebleken particulier initiatief. Dieride de brug aan vankelijk een beperkt belang, thans kon de Minister wijzen op de «grote belang rijkheid van de brug in de Zeelandrou te en als schakel in de verbinding N. Brabant-Zuid Holland via de Zoom- weg. Daarom vond de Minister het ook passend dat de brug nu als onderdeel van een verbinding volgens het Rijks- wegenplan door het Rijk wordt overge nomen. „Voor Flakkee is het plezierig te weten dat niet alleen de Haring vlietbrug maar ook de Heinenoord tun nel nog voldoende capaciteit heeft," al dus de Minister, waarbij hij als „ple zierig gegeven" ook wees op de spoedi ge bouw van de Botlektunnel. Na waarderend te hebben gesproken over het werk van de animator voor de brugverbinding, dhr. Sieling en het la ter gevolgde doelmatige beheer van de brug door de N.V. Brugverbinding Ha ringvliet luidde 's Ministers compliment De heer Sieling in overpeinzing tijdens de vaartocht. Daar ging de driekleur omhoog; v.l.n.r. Min. Westerterp, burg. v. d. Harst, dhr. Sieling en kantonnier v. d. Stel. tenslotte: U bent niet alleen be gonnen aan een groot financieel avon tuur, maar u hebt het ook tot een goed einde gebracht!" Na de plichtplegingen in 't Centrum gingen de genodigden per bus via de Volkeraksluizen naar Willemstad. Bij de sluizen werd een uitleg gegeven' van de werken die daar worden uitgevoerd, onder toezicht en verantwoordelijkheid van ca. tien directies van Rijkswater staat! Vanuit de haven van Willemstad vertrok het gezelschap per rondvaart boot naar het Haringvliet waar onder de brug door werd gevaren. De oud ge- dienden- namen vandaar af het impo sante werk in ogenschouw. Onder hen ook de 6 tolgaarders die tot en met maandag nog in dienst van de N.V. wa ren maar vanaf dinsdag bij het Ar beidsbureau als werkzoekend staan in- geschreveri. Na de rondvaart vertrok het gezelschap vanaf Numansdorp per bus naar de brug aan de toegang waar van, vlakbij het monument „geduld en volharding" werd gestopt. Daar wer den de IN'at. driekleur en de vlag van Rijkswaterstaat gehesen. Terug in 't Centrum werd op de ge dane transactie geklonken en een lunch aangericht. Tijdens de lunch werden aan de heren Sieling en Knape zil veren exemplaren uitgereikt van de penningen die destijds in brons gegoten zijn. Dhr. Sieling kreeg ook het foto album, vervaardigd door mevr. Van Eek, dat de bouw, zowel als de voorbe sprekingen! in beeld brengt. Het werd alles zeer gewaardeerd. Inmiddels doet de brug al elf jaar dienst. Rijkswaterstaat zou pas nu aan de bouw toe zijn geweest; de brug zou dan minstens het dubbele van toen hebben gekost. Dankzij Flakkees initi atief kwam de brug er al in 1964 en er kan slechts over worden gefilosofeerd wat haar aanwezigheid voor Goeree- Overflakkee heeft betekend.; De sterke toename van het wegver keer heeft de exploitatie van de brug ook gunstig in de kaart gespeeld. De wording van de Haringvlietbrug is een gouden blad in Flakkee's ge schiedenis s Zandpad 86 - Middelharnis 1 Tel. (01870) 26 70 p Dat kan want hij heeft slechts enkele (3500) kilometers gelo- J pen. Daardoor is de kop van de prijs af. Het is een Toyota 1200 g de Luxe 1974, Kleur donker- M blauw met volledige garantie. Zo'n koopje krijgt tJ slechts s eenmaal, dus met spoed naar g Toyota-dealer voor Goeree-Over- g flakkee. 1 OUDE WEI 20 TEL. 01877-1874 P bij de VictoriahaUen in Dirksland. ST. ANNALAND Op de Javadijk te St. Annaland heeft omstreeks twee uur in de nacht van zaterdag op zondag de onder invloed verkerende automobilist A. B. uit Scher- penisse een surveillancewagen van de rijkspolitie-groep Tholen, aangereden. Hij kwam vanaf de Tonhuisstraat en reed tegen de linkerachterzijde van de surveillanceauto aan. De politiewagen had de alarmlichten nog aan, omdat men net een andere auto had aange houden. Na de aanrijding doofde A. B. zijn lichten en reed door. De agenten waarschuwden een in de omgeving rij dende andere surveillancewagen. De beniannig hiervan kon B. aanhouden. De uitslag van de bloedproef was positief. De schade aan beide voertui gen is aanzienlijk. OOLTGENSPLAAT Benoemd. Door burgemeester en wethouders zijn de volgende personen benoemd: als Chef Onderhoudsdienst in de rang van opzichter B voor de afdeling Gemeentewerken, de heer D. Looij te Stellendam. Ingang 1 oktober a.s.; als onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Oude Tonge, de heer W. Hooijman te Houten; als par-time onderwijzeres voor één ochtend per week aan de Openbare Lagere School te Oude Tonge, mevr. M. J. Witzenburg- Huijsse te Bruinisse; als schoonhoud- ster van de Openbare Lagere School en de Sportzaal te Ootlgensplaat, mevrouw J. Huijer-Braber te Ooltgensplaat; als Leerling ambtenaar ter gemeente-secre tarie, afdeling Financiën, de heer M. J. Leune te St. Annaland, ingaande 1 augustus a.s. OOSTDIJK 53 - 61 STELLENDAM Benoeming. Met ingang van 1 aug. is benoemd tot onderwijzer in tijdelijke dienst aan de school uitgaande van de Ger. en Oud Ger. Gem. te Oosterland de heer A. Dekker, voorheen onderwij zer aan de Herv. school te Stellendam. OOLTGENSPLAAT Maatschappelijk werkster benoemd. Door de Stichting Maatschappelijk werk „Oostflakkee" is per 1 september a.s. benoemd als Maatschappelijk werkster mej. H. Veurink te Arnhem. Mej. Veu- rink werkte 7V2 jaar op het Doven- instituut „Effatha" te Voorburg; volg de aan de Haagse Sociale Academie de cursus Kinderbescherming A. en D. Van af 1 augustus 1973 is zij als opvoed kundige medewerkster verbonden aan het Orthopaedagogisch Instituut te Arnhem en! studeert thans nog aan de Chr. Sociale Academie te Ede. Mej. Veurink zal zich te Ooltgensplaat ves tigen. Kerkdienst. Dinsdag 8 juli des nam. 7.30 uur zal voor de Ger. Gem. voor gaan ds. W. Hage van Oosterland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1