iiAriDEn niEuws aad Dirksland stopt een ton in verbouw ,Ons Huis" Hericingen «est voor scheidend hoofd fan de Chr. Lagere school te Oude Tonge Sint Annaland in oude ansichten m ■lil :n blad Dinsdag 1 juli 1975 No. 4400 fkoopie erachter, »en )68 >en MERIXLIED Promotie van de gynaecoloog A. W. Mante tot doctor in de geneeskunde Attentie sjaEottenteiers Oyddorpl Rode Kruis, Afdeling IVliddelharnïs >E MEEUWEN SCHREEUWEN GELUK! GELUK! PFliï mm ni Unaniem is Dirlislands gemeenteraad jvoensdagavond aceoord gegaan met het Roorstel een krediet van maximaal een m (f 100.000,—) te voteren voor de ver- ouw van het Ver. gebouw „Ons Huis" te Herlfingen. De raad behoefde overi gens nog „maar" 59.000,— bij te passen omdat in de januarivergadering al 41.000,— beschikbaar was gesteld. De tijd is wat gunstiger geworden iim wat te kunnen doen aan de open- Bare gebouwen", verklaarde de voorz. bloeiend op de ontvangen extra uitke ring uit het Gemeentefonds. Daarom ook meende de voorz. dat de raad, in navolging van B. en W., het verzoek van het Stichtingsbestuur zou kunnen honoreren nu dat zich heeft herbera den op wat er met „Ons Huis" zou moe ien gebeuren. De aanvankelijk beschik- iaar gestelde 41.000,— zou voor een ïoed deel opgesoupeerd worden door iet plegen van achterstallig onderhoud. Wet het thans gevraagde krediet kan >en aanmerkelijke verbetering worden jereikt. Dat bleek geheel naar genoegen van Je P.C.P. fractie; „Herkuigen krijgt dan jen verenigingsgebouw dat aan z'n doel «antwoordt" vond dhr. Leijdens. Hij lond het welbesteed en sprak de hoop lit dat Herkingen er straks een goed tebruik van zal maken. „Ik geloof helemaal niet dat we er „iancieel beter voor staan", krabbelde Jhr. van Prooijen (P.v.d.A.) wat terug. tDe berichten voor 1976 zeggen dat het sjorren wordt aan de buikriem!" Onder iet motto dat een half ei beter is dan >en lege dop vond dhr. van Prooijen iet wijselijker dat de verbetering zou rorden uitgevoerd die voor de 41.000,- logelijk zal zijn, op welk raadsbesluit inmiddels goedkeuring is ontvangen. „Binnenkort kunt u een voorstel van gelijke strekking verwachten voor een ander Verenigingsgebouw; we worden daarin juist geïnspireerd door de lands- regering welke u toch niet helemaal vreemd is!" hield de voorz. dhr. van Prooijen voor. De voorz. doelde daar mee op de structurele toekenning van een extra uitkering uit het gemeen tefonds waarmee die werken kunnen worden uitgevoerd die anders door het ontbreken van de middelen zouden moe ten wachten. „Het landelijk beeld ziet er inderdaad bedroevend uit maar ons vloeien nu de middelen toe waarmee w^e iets kunnen doen", wekte de voorz. de raad op, en tot dhr. van Prooijen: u kunt ge rust op het kompas van B. en W. va ren...". „Ik ben er blij mee en hoop dat Her kingen een fraai gebouw krijgt waarvan veel gebruik zal worden gemaakt", was de mening van dhr. J. A. Struijk (S.G. P.). Burg. Bos had tussen neus en lip pen door opgemerkt dat er best ook eens een nieuw gemeentehuis mocht ko men en dhr. J. L. Poortvliet (V.V.D.) haakte daar graag op in. Hij vond de huidige situatie ten gemeentehuize wei nig aantrekkelijk: „de ambtenaren zit ten in hoeken en gaten", had hij gecon stateerd. Het leek dhr. Poortvliet dat er toch maar eens aan de plannen moet worden gewerkt voor het definitief te laat is. Dhr. v. d. Velde tenslotte vroeg de voorz., bij G.S. op voorrang aan te drin gen, naaar daar voelde de voorz. weinig voor. Hij meende dat het besluit toch een vlotte afwikkeling zal hebben zoals alle gevallen die budgettair verant woord zijn. penhare looi alhier, Vesten-van I voormalige Ine Poort, In afscheids lis het l'?it de schonl basison veer b' waaraan loerder nol zoals wa- Ook werd Iden waar- J meebrach- Ifritesmaal- ncht, waar- lalden. Ver- [ton en een' bnade kon- zelf ge- werd be- klein 1«- Jvan school Irden in de lan er der- lisonderwijs dan weer f opgegeven ■Hiermee JS lervakantie Op vrijdag hoolse JS' :se club- n op het ooijman ii* zaterdags en worden est aan ds ld terrein. laland. Bij de F. uit St- delijk veT- zodat oP_- svensberg celijk was. irkeren de r en zul- naar huis ;end! In het Ver. gebouw vond j.l. dinsdag vond het afscheid plaats van het hoofd fan de Chr. school dhr. P. van Ooste- fom wegens zijn vertrek naar Doom- Ipijk. De voorzitter dhr. Heijboer opende leze avond met het lezen van 1 Cor. 12 |n gebed, waarna h^j allen van harte velkom heette. „In een terugblik van zijn ruim 4 jaar l'erblijf in deze gemeente verbonden als Boofd van deze school hebben wij U le ien kennen als een mens met veel idea len, en als een natuurvriend hetgeen blijkt uit de verkenning van het eiland, het tuinieren en het vissen", zo zag dhr. Heijboer terug. Er is veel werk ten behoefte van de fcchool door U verricht, menig uurtje liebt U doorgebracht op de stencilmachi- lie, onder uw leiding is het meubilair fran de school vervangen, de opberg- aimte leraren en bestuurskamer heb- ^ben een ander aanzien gekregen en toen het lezen op school niet meer aan uw verlangens voldeed stelde U leesmoe- ders aan". Dhr. Heijboer waardeerde het ook dat dhr. van Oosterom de kinderen leerde dat alles van God en niet van'de mens komt. De voorzitter wenste de Pam. van Oosterom een goede tijd in Doomspijk de Heere zal U ook daar moeten helpen om mv werkzaamheden te verrichten want alleen zal U het ook daar niet '''."inen. God Zegene U. -ct nieuwe hoofd dhr. Kok uit St. I^Uaartensdijk Zeeland werd van harte velkom geheten, mevr. Kok zal als part- pme leerkracht aan de school verbon- Ben worden, tevens werd voorgesteld fej. Baardewijk uit Schiedam die aan- lesteld is als tweede kleuterleidster aan pe Chr. Kleuterschool alhier. De dames werden door de voorzitter in de bloemen gezet. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Kroon die dhr. van Ooste rom dankte voor de prettige wijze van samenwerking en de kontacten. Ds. van Sliedrecht sprak namens de Herv. gemeente. „Tijdens de eerste kennismaking op school ben ik wel even geschrokken door de aanwezigheid van de moderne apparatuur, maar alle argwaan was bij mij al vlug weg genomen het vervulde mij steeds weer met bewondering dat ik zie hoe U het kennisnemen en aan schaffen van de nieuwste leermiddelen realiseert zonder te vervreemden van het erfgoed der vaderen". Moge uw bijdrage in het schoolleven en In het kerkelijk leven daar strekken tot meerdere glorie van de koning der kerk. Ds. van Sliedrecht heette namens de Herv. gemeente van harte welkom dhr. en mevr. Kok en mej. Baardewijk en wenste hen een gezegende tijd toe in het school- en kerkelijk leven. Dhr. Verolme dankte namens het schoolpersoneel het scheldende hoofd voor de prettige wijze van samenwer king en overhandigde een grammofoon plaat als blijvende herinnering aan de ze school. Namens de Chr. kleuterschool werd door mej. Kievit een platenbon aange boden en dank uitgesproken voor het vele werk wat dhr. van Oosterom heeft gedaan voor de kleuterschool. Dankwoord. Dhr. van Oosterom verklaarde veel waardering te hebben voor het bestuur in hun werkwijze en hun medewerking" U hebt het mij beslist niet moeilijk ge maakt tijdens ons verblijf in Oude- Tonge, het heeft ons veel goeds ge- Rabobank ,SteHendam-Goedereede' beropent verbouwd boofdkantoor A.s. vrijdag 4 juli 1975 vindt de offi ciële heropening plaats van het geheel verbouwde hoofdkantoor van de Coöpe ratieve Raiffeisenbank „Stellendam en Goedereede", kortweg Rabobank ge noemd, aan de Voorstraat 77 te Stellen- dam. Na de officiële heropening door burgemeester G. van Velzen zal voor genodigden een bijeenkomst worden belegd. „Open Huis". Om iedereen in de gelegenheid te stel len een kijkje te nemen in het bijzonder fraaie en moderne bankgebouw wordt op zaterdagmiddag 5 juli van 2.00 - 5.00 uur een „Open Huis" gehouden. Sterke groei. De sterke groei, die de bankwereld de laatste jaren kenmerkt, is ook aan de Rabobank „Stellendam en Goedereede" niet onopgemerkt voorbijgegaan. De bank die in 1947 werd opgericht, be schikt binnen het werkgebied Stellen dam en Goedereede over vier vestigin gen. De ontwikkeling van de Bank wordt geïllustreerd uit de cijfers van het ba lanstotaal en het spaartegoed. Bedroe gen deze cijfers eind 1964 respectievelijk 5,7 en 4,8 miljoen, tien jaar later waren zij gestegen tot niet minder dan 23,2 en 16,7 miljoen! Niet alleen de balans- en spaarcijfers groeiden van jaar tot jaar, ook het dienstenpakket werd aanmerkelijk uit gebreid. Dit had weer tot gevolg, dat te vens de werkzaamheden enorm toena men. Om de cliënten toch de meest op timale service te kunnen verlenen werd het personeelsbestand in tien jaar tijds van 3 op 10 gebracht. Verbouwing. De voor de bank verheugende ont wikkeling bracht echter op den duur met zich mee, dat de accomodatie on voldoende was. Niet alleen ontstond er een gebrek aan werkruimte voor het personeel, ook de ontvangsthal was te klein. Vandaar dat in januari 1973 werd besloten tot verbouwing, waarmee in oktober 1974 werd begonnen. Voor het ontwerp van de verbouwing zorgde H. Nelissen uit Hoeven (N.-Br.). Terwijl het aannemingsbedrijf J. de Blok en Zn. uit Stellendam als hoofd aannemer optrad, werkten verder mede de firma's P. G. van Damme, D. F. Oos ters en Zn., De Goede, J. Bakker, Mam- pay, P. den Breejen, Promotor en De Sleutel. De bank van binnen en van buiten. Het resultaat is een modem en prak tisch ingericht kantoor, dat geheel aan de eisen voldoet, die aan een heden daagse bank mogen worden gesteld. Bij de indeling van de bank heeft men ge streefd om het geheel zo ruimtelijk mo gelijk op te zetten. Men beschikt nu over een kogelvrije kasbox, een speciale reis- en verzekeringshoek, spreekka mers voor meer vertrouwelijke gesprek ken, voldoende parkeergelegenheid en een uitbreiding van het aantal safelo ketten. Op de eerste verdieping treft men een bestuurskamer, de kantine voor het personeel en een ruimte voor de in spectie aan. Speciale akties. Ter gelegenheid van de feestelijke heropening van het hoofdkantoor, waarvan dhr. J. van Wezel sinds 1969 directeur is worden een aantal akties voor jong en oud georganiseerd. Kijkt u daarom uit naar onze aktiekrant die één dezer dagen huis aan huis verspreid zal worden. ^-o—I s>vJs;>s:>s>.J\J>s>O^3\5\5sJ\5*Os3N5^0sJ>.i>O^Ö^2>Ö>SN^<NiN^>Ov5v^Ov5^ O merel, je lied, is het loven en danken? Wijd laat je klinken je schallende klanken. Zeg het me toch in verstaanbare woorden 't geheim dat je drijft tot 'die jubelaccoorden. Door moeite en zorg kan ons leven verarmen. Maar jij met je lied kunt de levens verwarmen. De harten verheffen, naar boven gericht, Dat we alles omstraald zien door eeuwigheidslioht. Waarom zijn wij mensen zo traag in het zingen? Gods liefde. Zijn trouw wil ons daaglijks omringen. Gaan vogels ons voor niet hun lovende lied? Zien wij Zijn zegenende handen dan niet? Lanerta OOLTGENSPLAAT-DIRKSLAND Dr. A. W. Mante, vrouwenarts, tot nu werkzaam aan de gynaecologische afdeling van de Rijksuniversiteit te Utrecht, promoveerde j.l. donderdag te Utrecht tot doctor in de geneeskunde,, op het proefschrift „Begeleiding van ongewenst zwangeren en abortus provo- catus te Utrecht". Als promotor trad op prof. dr. A. A. Haspels, hoogleraar in de verloskunde te Utrecht. Dr. Mante zal deze maand in dienst treden als gynaecoloog hij het Zieken huis te Dirksland, als opvolger van dr. G. Stoel, die zijn praktijk heeft neer gelegd. Dr. Mante en zijn gezin gaan wonen in de voormalige ambtswoning van burgemeester W. M. v. d. Harst, „de Redoute", Oudedijk 1 te Ooltgens- plaat. bracht onze hartelijke dank hiervoor". Veel lof had dhr. van Oosterom voor de deskundigheid van de penningmees ter. „De ouders hebben het mij niet moei lijk gemaakt ze bemoeiden zich niet met het onderwijs. Ik zie de ouder-participa- tie in Oude-Tonge niet als een probleem gezien de vele hulp die ik mocht onder vinden van de leesmoeders, ook hier voor hartelijk dank", aldus dhr. v. Oos terom. Het is een prettige tijd geweest om met U samen te werken", „het past ons niet als chr. onderwijzers alle lof op te eisen, alle lof hoort de Heere toe. Oude-Tonge heeft 50 jaar geleden ge roepen om een chr. school en hij is ver kregen door alle omstandigheden". Dhr. van Oosterom wenste het nieuwe hoofd dhr. Kok veel sterkte toe in deze gemeente en in het bizonder op de school, de toekomst ligt in hem vast. In veel percelen sjalotten valt aan tasting door het rupsje van de premot .en/of de larve Van de uieboorsnuitkever waar te nemen. In verband hiermede worden de te lers aangeraden hun sjalottenpercelen op aantasting te kontroleren en zo no dig een bestrijding uit te voeren. De hiervoor in aanmerking kornende middelen zijn diazinon (dosering 20 ig/ml per are) en parathion isVo (dosering 15 g/ml per are). De periode voor de oogst waarbinnen geen besrijding meer mag worden toe gepast bedraagt voor diazinon 10 dagen en voor parathion 3 weken. De middelen dienen verspotert te wor den in minimaal 5 1 water per are. -o- De inzamelingsaktie van het Rode Kruis heeft 8394,87 opgebracht, in Middelharnis 4077,11, Sommelsdijk 2114,86, Stad aan 't Haringvliet 916,15, en Den Bommel 1286,75. Hartelijk dank aan allen die hebben bijgedragen om deze aktie tot een suc ces te maken. THOLEN Geslaagd. De heer P. G. Quist slaag de te Goes aan Avondschool van het Ned. Genootschap van Leraren voor het Beroepsonderwijs voor het examen „leraar timmeren". Aan dezelfde sdhool slaagden de he ren J. J. Bolier uit Scherpenisse en M. W. van Dijke uit St. Maartensdijk voor het examen Metaalbewerken. E K V O L G V E B H A A L door COR VAN HARTEN Onze Evert wist al dat wij met elkaar Baan. Gek hè? Ik vroeg: hoe weet jij Bat? Maar hij wou het niet zeggen. Hij |ei alleen: Je moet niet denken dat jul- pe onder de grond door gaan; jullie zijn gezien. Nou ja, mij een zorg, de mensen pogen het best weten. Wij zijn toch van plkaar, ik laat jou nooit meer gaan. Hier aan boord is alles goed. Het is pog Wel niet ideaal, maar het gaat toch beter dan de vorige reis, toen was het hopeloos. Alleen die ouwe, zure kok wil öog wel eens onderdoor werken, wat >en dwarse kerel is dat toch; maar ik ftaat niet over mij lopen, hoor. Als het hem niet aanstaat dat ik stuurman ben, tnoet hij maar weggaan. (Dat doet hij poch niet). Met de andere mensen gaat Slet wel. En de schipper, nou, die is reus achtig voor me. Beter dan m'n vader. j Als ik 's avonds op wacht sta, denk ik ■Veel aan jou. Jij aan mij ook? Weet je. Bertha, we moesten maar gauw gaan verloven, ik heb een hekel aan lang wachten. Als ik binnen ben, moeten we de datum maar meteen vast stellen. Ik wou graag vóór de Engelse walvisserij verloofd zijn. Met jou, van zelfsprekend. Ik verlang soms erg naar jou. Hoe kan dat opeens zo v/ezen, niet? Vorige reis wist ik nog van niets en nou kan ik niet meer buiten je. Raar hè? Ik kan er niets aan doen. Nou meid, het allerbeste en doe de groeten aan je moeder. Ik kom eens gauw heel officieel naar haar toe. Tot over een week dan. dag hoor! Leen. a.b. loggerschip „Neeltje Maria". Het was namiddag. De haringvloot lag geschoten en wachtte de komende nacht af. Op enkele schepen werd nog ge werkt, het waren de lukkerlui, die een ruime vangst gedaan hadden en nu nog bezig waren de haring in de ruimen te stuwen. Straks zou de avondwacht op gaan en daarmee een korte rustperiode voor de vissers. Doch thans vertoefden allen nog aan dek, het was daar beter dan In de bedompte verblijven. De mo toren waren gestopt, de stilte die daar het gevolg van is, doet onwerkelijk aan. Zoiets moet je meegemaakt hebben aan boord van een vissersvaartuig, an ders kun je het niet vatten. De halve nacht en de ganse dag hebben de ma chines gedraaid, zij hebben hun arbeid verricht; doch nu de vleet in zee staat en de kantjes haring gestreken zijn, is er stilte, opvallende stilte overal. Slechts het zeewater klotst hoorbaar tegen de boorden, het schip slingert maar heel langzaam en de gaffels aan de masten kraken zachtjes. De zon neigde ter kim, een zwakke koelte hield de reep aan de voorsteven maar nét strak. Recht vooruit van elk schip dreven de circa honderdtwintig Schotse blazen in een rechte lijn, gelijk soldaten staan in het gelid. Op een kleine dertig meter afstand van elkaar stonden ze op hun post. Onder hen, en aan hen verbonden, hin gen even zovele dunne, katoenen netten in het diepe water, wachtend op buit. Straks, als het goed donker is, zal de haring in dichte drommen opstijgen van de bodem, op zoek gaan naar het voed- selrijke plankton, dat in de bovenste waterlagen drijft. Doch zij zullen hun weg versperd vinden door de duizenden netten; ze zullen zich vast zwemmen in de mazen van de vele verraderlijke vle ten. De kop gaat er net door, maar de buik is te dik, die kan niet passeren. Terugzwemmen is onmogelijk: de open staande kieuwdeksels blijven haken achter het fijne vissersgaren. De harin gen zitten onherroepelijk in de netten verstrikt; ze zijn listig gevangen door de kroon der schepping, de mens, die de vis nodig heeft als voedsej. Niet ver van de „Neeltje Maria" ver scheen plotseling een aantal slanke grijze schepen. Ze voeren in kiellinie. Brede, witte schuimgolven, voor aan de boeg, toonden hun topsnelheid. Met vol vérmogen sneden ze door het water van de Noordzee. Leen stond in dé brug, hij tuurde scherp door de kijker. „Duikboten", zei hij. „Dat kost netten vannacht". „Duitse duikboten", verbeterde de schipper, die naast hem stond. „Het zijn Duitse U-boten, ze zwermen weg, naar de oceaan. Het is hier voor hen te be nauwd en er valt weinig te vernietigen, ze moeten de ruimte van de oceaan hebben. Als de oorlog losbreekt, kun nen ze daar de Engelse handelsschepen meteen de grond injagen. Dat hebben wij in '14-'18 ook meegemaakt". „Zo in de verte lijken het net grote, grijze muizen „Zeg maar liever: het zijn katten, die op jacht gaan. De kat, die een wreed spelletje speelt met zijn toekomstige slachtoffer". „Hoe is de toestand overigens?" „Niet best. De Engelse koppelvloot vist onder de bescherming van de ma rine, dicht bij de wal; maar de meeste visserlui blijven liever veilig in de thuishaven, ze willen de zaak eerst nog wat bekijken. De Duitser zoekt oorlog, dat is zeker, want daarvoor heeft hij In de serie boekjes „in oude ansich ten", is ook dat van St. Annaland ge reed gekomen, samengesteld door de heer C. van Winkelen. Het valt gelijk tijdig met het SOO-jarlg bestaan van de ze gemeente. Het begin van de geschie denis van St. Annaland ligt n.l. in 1475, wat in het voorwoord duidelijk is om schreven. De inleiding bevat tevens een paar reprodukties van de polders en van een gravure uit de 16e eeuw. De auteur begint met een mooie foto van de oude Herv. Kerk van St. An naland, een z.g. Kruiskerk, die in 1899 is afgebroken, omdat deze bouvrvallig en te klein was. De nieuw^e kerk met toren (foto nr. 46) is 18 febr. 1900 in gebruik genomen. Bij het doorbladeren' blijkt, dat St. Annaland nog tamelijk ivat imonumentale gebouwen heeft, o.m. het z.g. „Nonnenhuis" (foto 41) en de mooie' oude huizen aan de Voorstraat met trap- en tuitgevels 169495 (foto 44) en de oude molens kunnen we daar onder ook rekenen. De oude standaard- molen aan de Molendijk gebouwd in de 17e eeuw, is tot 1960 in bedrijf geweest, en in 1966 gerestaureerd. De stelling- molen „De Vier Winden" dateert van 1847 van molenaar G. J. Breas, was tot 1969 in gebruik en' kon eveneens door restauratie worden behouden. Mooi zijn ook de opname's van de boerderij „De Grote Muiterij", aan de Zuidwestzijde van het dorp, ■waarvan het damhek de grens vormde tussen St. Maartensdijk en St. Annaland. Alle straten en straatjes komen in dit boekje voor; mooi is o.m. een oude opname van de Ring met Kerkgracht en het ijzeren kerkhek, dat toegang gaf tot de Herv. Kerk. Van de muziekver eniging „Accelerando" een kiekje met muzikanten uit 1891; van de zangvereni ging „Vooruitgang" in 1894 opgericht en van „Excelsior" mooie foto's; idem van de „Vrijwillige Landstorm"; de brand weer, de voetbalclub, van de „peeschrie- vers", mannen en vrouwen bezig in de zilveruien, enz. enz.- De oude kleder drachten ontbreken er ook niet in, o.m. van Kees en Jozina Goedegebuure uit het café aan de haven, en van het echtpaar Corns, van Oudenaarde-den Engelsman (Cornells was in het begin van deze eeuw orgeltrapper in de herv. kerk); hekende figuren zoals gem. secr. Johs. Polderman; Pleune, de petten- verkoper", de bekende horlogemaker Nicolaas Bruijnzeel (overleden 1925); de oude wethouder G. Goedegebuure en' de grote kindervriend P. Quist, die zich beiden intensief hebben ingezet voor het Chr. onderwijs. Meerdere schóolfo- to's zowel van de openbare als chr. school zijn er in opgenomen. U ziet, va riatie genoeg! De heer Van Winkelen komt veel lof toe voor de samenstelling; wij hebben het met veel genoegen doorgenomen. Hij heeft er de gemeente St. Annalan,d een grote dienst mee bewezen! De prijs is evenals de andere boekjes van de dorpen op Tholen 21,90 en verkrijg baar bij P. van 't Hof, Voorstraat 1, St. Annaland. Bestellingen buiten de ge meente uiteraard bij „De Zeeuwse Boek handel" Postbus 30 te Zierikzee. Naar wij vernemen wordt het boekje grif verkocht; imen doet er goed aan spoedig te bestellen, omdat de oplage 'beperkt is. D. Th. d. W. zich zo sterk bewapend. Het is om strijd te leveren. Hitler wacht slechts zijn beste kansen af. Wanneer hij zich krach tig genoeg weet, zal hij toeslaan". Het werd al donker; Leen verliet de brug hij moest de vislichten aansteken. Dat is ook stuurmanswek. Hij zou het niet veel malen meer doen: dit was zijn derde en laatste reis als stuurman. De volgende reis was hij weer matroos; dan zou de inmiddels bijna herstelde stuurman zijn werk aan boord hervat ten. Als je een groot gezin hebt, en je moet rondkomen van wat ziekengeld, nou dan is het echt geen vetpot; dan kom je tekort. En als je schip boven dien nog veel haring vangt lig je veel achter. Leen haalde het vistoplicht uit de kast, vulde het bakje met petroleum, liet het pitje laag branden. Het vlam metje mag niet walmen, het glas zou zwart-beslagen worden en het licht daardoor minder zichtbaar voor andere schepen. Hij riep de twee oudste jon gens aan dek, hees met hun hulp de lantaarn tot halverwege de bezaans mast. Daarna stak hij de carbid-lichter aan, die op een paal was vastgebonden de lichterpen tegen de kop van het stuurboords-achterkrebbeschild. Ziezo, hij had weer aan de wet voldaan; hij kon met een gerust hart een paar uur slapen. Vlug liep hij de trap af naar het ach teronder, veegde met een natte doek de tafel schoon; wond de klok op; schopte zijn klompen uit en klom in zijn kooi. Aan de wegering, vlak naast zijn hoofd kussen, had hij een portret van Bertha gehangen, In een mooi, verzilverd lijstje. Een zonnige foto, vond hij. Ze droeg een bloemetjesjurk met korte mouwen en een brede ceintuur. Ze stond in een ro sarium, naast een bloeiende jasmijn struik. Ze lachte, nou ja, dat is niks bij zonders; Bertha lachte haast altijd. Ze is allesbehalve een sikkeneurig meisje, o heden nee. Bertha is een vrolijk griet je. En iedere keer als Leen op zijn buit- zak kruipt, draait hij zich op zijn bak boordszij de, en hij kijkt dan langdurig naar het portret van zijn meisje; zó lang, tot hij geleidelijk wegglijdt in een van liefelijke dromen doortrokken sluimer. Doch nu is het nog niet zover. Hij ligt op zijn rug, de handen onder zijn hoofd gevouwen en hij piekert over die duik boten. Als er nou eens oorlog komt en Nederland wordt erbij betrokken, wat dan...? Hoe zal het dan gaan met de visserij? Zullen de visserlui dan toch nog kunnen uitvaren voor hun dage lijks brood? 't Zal wel niet. De Engels man is ook niet mis. In de wereldoorlog hebben ze heel wat loggers opgebracht naar hun havens en ze daar vastgehou den. Ze sleepten ze doodeenvoudig mee. Toen was Nederland ook neutraal, net als nu. (Wordt vervolgd) Ijl: f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 5