Is Complex bejaardenwoningen in Steiiendam feesteiijic in gebruiic genomen Exploitatie van Haringvlietbrug vanaf vandaag in handen van 't rijk In Oude Tonge opengebroken tijdens drukbezochte receptie in |48e jaargang Dinsdag 1 juli 1975 No. 4400 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond liS\ ie Burg. V. d. Harst: y^Het was toch een lucratieve brug!'' Vanaf vandaag zaJ het Rijk de exploitatie van de Haringvlietbrug voe ren. Vanmorgen had in Ooitgensplaat de formele overdracht van de brug plaats door de Pres. Commissaris van de N.V. Brugverbinding Ha ringvliet, burg. W. M. V. d. Harst aan Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Dhr. v. d. Harst symboliseerde de overdracht door de bewindsman een in zilver uitgevoerde hefbrug aan te bieden, naar hij zei: „omdat zilveren koorden in de vorm van rinkelende rijksdaalders en guldens ons gedurende elf jaren hebben verbonden. Al wordt dan liiteindelijk onze N.V. brugverbinding Haringvliet geliquideerd, de her innering eraan zal voortleven in het daar opgerichte monmnemt dat de officiële naam voert van „Geduld en Volharding", aldus burg. v. d. Harst. Alvorens de brug symbolisch te overhandigen verklaarde dhr. v. d. Harst nog dat de N.V. Brugver- bindingen Haringvliet kan worden geliquideerd omdat het niet in de bedoeling ligt nog meerdere vaste oeververbindingen te bouwen en te exploiteren....! zeven auto's EXTRA KERKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN Uw vakantie is reeds half geslaagd Wanneer de voorruit is gelaagd. Het melkglas is verleden tijd U voelt, dat U nu zeker rijdt. Ruilt daarom uw geharde ruit Voor U op moeilijkheden stuit. GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 Afscheid en welkom „De Schutse" 27 juni 197- 9 9 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 6,55 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. :?:;;M:^Si^^^^^ „Het is een goede zaak dat onze be ijaarden in eigen dorp een huisvesting [hebben en niet naar een andere ge meente hoeven", zei een tevreden bur- I gcmeester Van Velzen van Goedereede f vrijdagmiddag, toen hij in Steiiendam het nieuwe complex van 43 bejaarden- woningen, met recreatie-ruimte, offici- eel in gebruik stelde. De bejaarden die daar mede getuigen van waren hebben daar hartelijk mee ingestemd want ze wonen er riant en zeer tot genoegen! ...„Al is 't wel even wennen...!", ver onderstelde wcth. L. Visser als voorz. van de Raad von Commissarissen van de Woningbouwver. Hem was het ver haal ter ore gekomen dat een pruimen de bovenbewoner een overtollig tabaks straaltje rakelings langs het oor van de benedcnbuurman had gemikt Met dat wennen zal 'het zeker wel gaan want er is een actieve begelei dingscommissie die daar alles aan doet. Het complex beschikt over een recrea- tieruimte waarin de bewoners altijd welkom zijn. „De recreatieruimte moet voor u tot een twee iJiuiskamer worden en u kunt er ongedwongen toeven", heeft de commissie de bewoners laten weten en dat blijkt niet tot dovemans oren gezegd! Er kunnen spelen worden 'gedaan en een consumptie worden ge bruikt die met wat extra's betaald moet worden. Dat extra wordt weer ge bruikt om de ruimte regelmatig van een bloemetje te voorzien en gezellig te maken. Ook is er voor dat doel eeri hol le plastic boot geplaatst. De begelei dingscommissie bestaat uit dhr. H. Noordijk, lid van de raad van Com missarissen van de Woningbouwver.; dhr. F. A. Braber, lid van het alg. best. van de Woningbouwver., de beheerder dhr. L. Groeneweg, Zr. Wilhelm, dhr. Burg. V. Velzen doorbreekt de papieren barrière. H. van Oostenbruggen, deze laatsten namens de bewoners, nog een te vullen met één van de bewoners. Veel waar dering hebben de bejaarden inmiddels voor het beheerders echtpaar Groene weg. Hun flat stond vrijdagmiddag ter bezichtiging open; boven het echtelijk bed het alarmlichtje dat opflikkert en zoemt zo gauw een van de bewoners hulp nodig heeft. Het complex, vrijdagmiddag versierd met vlaggen en vlaggetjes functioneert al enige tijd, maar daar ontbrak nog de officiële ingebruikstelling aan. Vrijdag middag werden daartoe de genodigden ontvangen in het dichtbij gelegen „Haeg- se Huus" waar ze door dhr. H. Noor'dijk welkom werden geheten. Het was Jan tje van Dam (4) die mevr. Van Velzen van een prachtig handboeket bloemen' voorzag. De overdracht In het Haegse Huus was het direc teur van Gastel van de bouwmy Delf- en Schieland die het complex aan de Woningbouwver. overdroeg. „Het is ons een genoegen gebouwd te hebben, niet aan een pakhuis voor bejaarden, maar aan zo'n pracht bejaardencentrum!" ver zekerde dhr. van Gastel. Dhr. Van Gas tel liet het niet bij aJleeri maar woor den, hij bood de voorz. van de Vv^oning- bouwver. dhr. Hoogenraad, een pracht biljart voor de recreatiezaal aan. Temidden van de openingsvreugde verheelde dhr. van Gastel niet toch wat verdrietig te zijn, wanneer hij bezag dat voor zijn maatschappij het werk in de gemeente Goedereede bijna gedaan is. Hij releveerde „in 1967 zijn we op het eiland begonnen als een of andere dwaas van de overkant die wel woningwetvjonin- gen wilde bouwen. We bouwden aardige woningen, 350 voor de Woningbouwver. voor jonge mensen. Nu hebben we ook voor de ouderen' gebouwd en nu is het pijnlijk afscheid te moeten nemen. We gaven aan 40 ;mensen van het eiland werk; we kwamen in een slechte broek naar het eiland, niet wetend dat we er in de onderbroek weer v/eg zouden gaan!" was dhr. van Gastels lezing. Overigens hoopte hij dat in de gemeen te Goedereede nog veel bejaarden com plexen voltooid zullen worden. Van de kwaliteit van het thans overgedra gen werk was dhr. van Gastel volledig overtuigd en hij complimenteerde zijn personeel dat er ijs en weder dienend aan gebouwd heeft. Bijna niet Dhr. Hoogenraad, voorzitter van de Woningbouwver. verbond aan de over name van het co'mplex een kort maar krachtig speechje onder het motto dat het er bijna niet van gekomen was. Daarmee doelde dhr. Hoogenraad op de vrij lange voorgeschiedenis, maar nu het complex er toch staat was hij er te meer mee ingenomen. Sprekers dank ging 'dan ook uit tot allen die aan de wording ervan hebben meegewerkt, met name ook de Nat. Wioningraad en de Bouwmy „Delf- en Schieland", vjaar- van hij dhr. van Gastel complimenteer de de eerste steen te hebben 'gelegd voor een leefgeme'en'sohap, waarmee zo meent dhr. Hooij^enraad, een ontwikke ling is begonnen die niet te stuiten zal blijken te zijn. Grote voldoenmg Ook iburg. Van Velzen sprak van een Jantje v. Dam biedt mevr. v. Velzen een bloeme tje aan. grote voldoening nu het complex in gebruik l^an worden gesteld, nadat er sprake is geweest van een vrij lang durige voorgeschiedenis. Die 'begon zo releveerde de burgemeester in 1970 met een eerste bespreking over de bouw van zo'n 60 bejaardenwoningen, met dienstencentrum. „Er zijn nadien' veel misschien wel eens te veel woorden aan gewijd", zag dhr. Van Velzen terug, maar nu was hij met de anderen blij met het resultaat dat de toets der critiek ruimschoots kan door staan. „Het is zeer goed en royaal ge- bouwid en opgezet!" zo complimenteer de de burgemeester de betrokkenen. Ook de huur, 220,per maand noemde 'dhr. Van Velzen zeer aanvaardbaar. Hij achtte het een goede zaak dat de be jaarden in het eigen dorp waar ze 'ge boren en getogen zijn een 'goede huis vesting kan worden geboden zodat ze niet naar andere gemeenten gedreven worden. Veel bejaarden Aan 'de 'hand van beschikibare cijfers illustreerde dhr. Van Velzen dat de gemeente Goedereede een relatief hoog bejaardencijfer heeft. Is het landelijk gemiddelde 10,6Vi)! het gemiddelde van Goedereede is 13°/o, als volgt onder te verdelen: Steiiendam 9,4"/o, Goedereede 13"/o en Ouddorp 14,8»/o. „Cijfers al dus de 'burgemeester die aantonen dat de bouw van een complex 'bejaar denwoningen zoals hier zeker verant woord ert nodzakelijk is." Spr. besloot met de wens dat het spoedig zal gaan functioneren, in die zin dat 'het een ge meenschap vormt voor de eigen bewo ners, maar met de recreatieruimte ook een aantrekkelijk punt vormt voor be jaarden elders uit het dorp. „De bejaar denhuisvesting krijgt in onze gemeente in elk geval de aandacht die het ver dient" kon dhr. Van Velzen met vol doening vaststellen. Hij bood de bege leidingscommissie de driekleur com pleet met vlaggemast aan. Sprekers De beste wensen voor de bejaarden kwamen ook van weth. Visser als voorz. van de Raad van Comm.issarissen. Hij voegde daarbij de wens dat het rode waarschuwingslichtje inaar weinig zal hoeven' te branden. Namens de Nat. Woningraad w^erd een gelukwens uitgebracht door de ar chitect dhr. de Goede en dhr. van Prooijen uit Dirksland bracht de 'beste wensen over van de woningbouwver. „Dirksland". Dhr. van Prooijen bleek goed jaloers te zijn op de woningbouw vereniging „Beter Wonen" -die nog een flinke portie bouwrijpe grond heeft, waarop zeer binnenkort de bouw begint van 80 woningen. „Wij hebben geen vierkante rneter meer", liet dhr. van Prooijen weten. De rij van sprekers Virerd 'gesloten' door dhr. J. A. Biemond namens de plaatselijke Rabo-Bank. Hij bood het centrum een koelkast aan voor de re creatieruimte. De opening Nadat in het Haegse Huus veel goe de woorden waren 'gesproken werd tot de daad overgegaan. Voor burg. Van Velzen bestond die uit het doojibreken van een papieren 'barricade, waarna het gezelschap een wandeling maakte langs de 4 'blokken waaruit 'het complex be staat en een kijkje nam in de woning van de fam. Groeneweg, waarna in de recreatieruimte een drankje werd ge serveerd. Het centrum wordt vnl. door bejaarden bewoond, maar op de boven'- verdieping hebben ook niet bejaarden die tijdelijk een onderdak zochten woonruimte gekregen. DEN BOMMEL Ouü, papier. De Muziekver. E.M.M, zal vanavond weer oud papier opha len. Men wordt dringend verzocht het 'gebundeld aan de weg te plaatsen. OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Mej. Ina v. d. Vliet Fd., leidster aan de kleuterschool „Reho- both" te Zwijndrecht, slaagde te Rotter dam voor het examen' Hoofd Kleuter leidster. Bedankt. Ds. J. den Hoed, hervormd pi'edikant te Sliedrecht, heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente, alhier bedankt. Oiid-inwoner overleden. Op 24 juni j.l. overleed op de leeftijd van bijna 93 jaar, mevrouw A. C. Lodder, weduwe van de heer Ohr. Akkerman. De over ledene, wonende Laan van Poot 153 te 's-Gravenhage werd op 27 juni begra ven. In een terugblik op het 11-jarig be staan van de Haringvlietbrug kwalifi ceerde burg. V. d. Harst de 'brug als „'beroemd, berucht, bejubeld en ver- iguisd". De 'beroemdheid mat spr. af aan het feit dat de brug bij de ingebruikname op 20 juli 1964 met een lengte van 1222 mtr. de langste van Europa was, ge bouwd door 'particulieren voor een' be drag van ruim 51 miljoen gojldens! De berucht'heid van de Haringvliet- 'brug betrok dhr. v. d. Harst op de steeds 'groter wordende verkeersstro men, vooral tijdens de week-ends waar door soms files ontstonden tot een leng te van tientallen kilometers. .Bejubeld is de brug vanwege de totstandkoming als vaste oeververbin ding tussen Goeree-Overflakkee en het vasteland", zo bezag de Pres. Commis saris. Daarbij zag 'hij met eerbied terug op het werk van landiboüw^er P. D. Sieling die met zijn 'medewerkers der tig jaren lang voor de totstandkoming van de brug heeft geijverd. Bejubeld werd de brug met een groot se manifestatie, de Fluzi, eii met fees telijkheden in alle dorpen van Flak- 'kee en de jubel was er ondanks het feit dat de brug een tolbrug werd! Toch liet dhr. van der Harst niet onbesproken dat de aanvankelijk 'ge accepteerde tol'betaling later de oor zaak werd van de verguizing van de brug. „Het bezit van de zaak is 't eind van 't vermaak", zo zag hij terug: „de voldaanheid en de dankbaarheid maak te plaats voor woede over de noodzaak om tolgeld te moeten 'betalen voor een 'brug die kennelijk deel uitmaakte van het Rijkswegenstelsel. Dhr. v. d. Harst 'herinnerde aan de gehoorde protesten en de verzonden telegrammen waarna tenslotte, na veel ijver, werd besloten 'de tolheffing met ingang van 1 olsto- 'ber 1973 te beëindigen. Dhr. 'V. 'd. Harst kon zijn beschou wing besluiten met de constatering dat de brug een lucratieve brug is geweest! „Lucratief voor de gemeenten Goeree- Overflakkee en SchO'Uwen-Duiveland die er ondanks voortdurende tariefs verlaging aan het eind van 'de rit toch nog 3 miljoen aan overhouden. Lucra tief ook voor het R,ijk die aan deze brug een koopje heeft en lucratief zo ver volgde dhr. V. d. Harst voor de ge bruikers/bewoners van de eilanden die, verlost van veerverbindingen, dag en nacht konden komen en gaan. Lucra tief ook voor de recreanten uit 'birmen- en buitenland die hier een luilekker land van milieuhygiëne en natuurschoon mocht enontdefcken". In de nacht van vrijdag op zater dag hebben dieven in Oude Tonge 7 auto's opengebroken. Vijf van de wa gens stonden geparkeerd in de Haar lemmerstraat, de Doelen'straat en de Hilstraat; de beide andere wagens ston den op de Kaai, bij de camping. Bij de meeste auto's werd een van de portieren geforceerd, bij één werd de voorruit eruit 'gehaald. De dieven hebiben geen grote buit 'behaald, 'het bleef bij een suède jas, een hoes en wat klein goed. Steevast waren de papie ren ook meegenomen, maar die zijn in een bosje in de omgeving teruggevonden. Zó brutaal zijn de dieven dat zij uit eeri wagen waaruit ze vrijdagnacht benzine aftapten zaterdagnacht opnieuw de benzine stalen. De politie heeft nog 'geen enkel aan knopingspunt. Ouddorp woensdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Rotterdam-C. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds, J. Karens van Opheusden. l!llllillllilllllllll!llllll!lllllllllllllllllillillllllllllllliillUllllllllllllllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^^ ST. ANNALAND Vrijdagmiddag was de recreatiezaal van het bejaardencentrum „De Schut- se" geheel bezet met de bewoners en familieleden om afscheid te nemen en tevens om kennis te maken. De drukbe zochte bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van ,,De ScJiutse", de heer P. J. iDrooger uit Tholeri, die de bijeenkomst opende met 'gebed. Als eerste spreker trad naar voren de be woner J. Moerland, die op zijn eigen wijze de scheidende functionarissen, na mens alle bewoners hartelijk dank zeg de voor hun verrichte werkzaamheden en voor de vriendelijke behandeling. Het was steeds goed met U samen te zijn en onder 'begeleiding 'hier te ver toeven. Vervolgens sprak de 'heer Droo- ger na.v. Psalm 127 vers 1 en 2 woorden van afscheid tot 'de vertrekkende vfoov- den van welkom tot de komende func tionarissen. Hij sprak de wens uit det het -werk in dezelfde voet zal worden voortgezet als tot nu toe het geval was. U bent vreemd voor elkaar en ook voor ons, aldus de heer Drooger. Maar de vacatures zijn dan ook bijzonder snel vervuld. Heel hartelijk welkom en Gods zegen toegewenst op uw arbeid, be sloot 'de heer Drooger zijn toespraak. Hierna sprak mej. A. W. Woensdrecht een kort dankwoord voor de prettige samenwerking. Ook mej. N. C. Groen 'gewaagde van de 'goede tijd, dat ze aan „De Schutse" als hoofd van de huishouding verbon den was, aldus mej. Woensdrecht, die voor haar het w^oord voerde. Mevrouw A. Buis-Elenbaas bood de scheidende dames een 'bloemetje aan. De tweede voorzitter ds. H. A. Samson uit Stave- nisse eindigde deze 'bijeenkomst met dankgebed. Later sprak wethouder Abr J. Soherpenisse namens 'het gemeente bestuur een Icort dankwoord tot de scheidende functionarissen, die op bij zondere wijze de 'bejaarden hadden op gevangen. Hierna volgde een druk bezocht re ceptie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1