Zelfs 30 ha bos ten N.W. van Stellendam Verslag Or gek eis 1975 GEZOCHT STAVENISSE in oude ansichten lit lELFsf v| :rkii RAAD GOEDEREEDE Diplomazwemmen in het Gem. zwembad te Stellendam Concourssuccessen VOLLEYBAL OP HET ZANDPAD een functie (indien mogelijk met woonruimte) voor steller van deze advertentie, 37 jaar, met organisatorische, commerciële, expertise- en recherche ervaring in enkele functie's. Uw informatieverzoek met een korte omschrijving van de te vervullen vacature wordt onder discrete behandeUng gaarne ingewacht onder no. 6090 bureau van dit blad. BOEKBESPEEKING Schuimaarde alsl kaikmeststof Fi LKTuH LAUJ Vinyl vioei^bedekicinl ^.SfSj uit één stuk Nieuws uit Zeeland! Bcreatiecö VERVOLGVEBHAAL DE MEEUWEN SCHREEUWEN GELUK! GELUK! Bladz. 2 ^ILANDEN-NIEUWS» Dinsdag 24 juni i^L 24 juni y De gemeenteraad van Goedereede was in zijn vergadering van j.l. donder dagavond niet zo bijster enthousiast over het voorstel tot verkoop van 9.21.55 ha grond ten noordwesten van het best. plan „Stellendam-West II" aan de Stichting beheer landbouwgron den, welke Stichting op deze grond een bos aan wil planten. De raad staarde zich niet blind op de verkoopsom a 147.448,omdat meerdere leden de mo gelijkheid niet uitsloten dat de grond te eniger tijd voor de woningbouw nodig zou kunnen zijn. De raadsvoorzitter, burg. van Velzen meende dat daarvan pas op heel lange termijn sprake zou kunnen zijn, maar ook dan is er een andere oplossing denk baar. Hij hield de raad voor dat de voorgestelde verkoop de beste oplossing is, omdat de gemeente zelf anders de grond in eigen exploitatie zou moeten nemen. Wanneer de verkoop en daar mee de aanleg van het bos niet door zou gaan dan zou de gemeente zelf voor een groenafscheiding tussen de bebou wing en de aan te leggen Dammenweg moeten zorgen en die onderhouden. Bedenkingen, o.m. yan de zijde van dhr. J. Bruggeman, waren er ook tegen de prijs van 1,60 maar ook daaraan zal niet meer te tornen zijn omdat het genoemde bedrag het maximum haal bare is, zoals de Stichting duidelijk te kennen heeft gegeven. De Stichting is ook alleen maar geïnteresseerd in de voorgestelde oppervlakte van ruim 9 ha. Op de opmerking van dhr. T. van Dam dat zo'n bos storend zou zijn in de agra rische omgeving viel weth. Visser ver baasd uit: .......straks zie je daar geen agrarische- maar een blikken-omgeving van de vele auto's die over de Dammen weg gaan. Het is een geweldige ver fraaiing als dat blikken gezicht ten minste achter een bos weggewerkt kan worden". Overigens verklaarde dhr. Visser dat in ruilverkavelingsverband gerekend wordt met de aanleg ten Noordwesten van Stellendam van 30 hectare bos. Het kan al niet mooier!! vond dhr. Visser. Het aan te leggen bos krijgt wandelpa den, picknickplaatsen en andere recre atieve voorzieningen. Er was stemming voor nodig om tot een uitspraak te komen. De deze avond 11 man sterke raad ging met 7-4 stem men accoord. Tegen waren de heren Kr. Grinwis („zuinig met landbouwgrond") J. Bruggeman („de prijs is te laag") en de heren van Dam en Human („als landbouwgrond inbrengen in de ruil verkaveling"). Op zaterdag 14 juni 1975 had weer de jaarlijkse orgelreis plaats, in de eerste plaats georganiseerd voor de leden van de vereniging van Orgelvrienden, maar eveneens toegankelijk voor belangstel lenden. En zo spoedde zich 's ochtends in alle vroegte reeds een gezelschap van veer tig vrienden van het orgel, gezeten in een touringcar van de firma Groeneveld langs de dreven van Flakkee naar de Alblasserwaard. De touristische Lekdijk -route met de vele molens van Kinder dijk is altijd een boeiend schouwspel. Groot-Ammers was ons eerste reis doel. In het Herv. Verenigingsgebouw werden we als gold het een feest onthaald op koffie met gebak. Dhr. Jan Stolk, organist van de kerk was onze gastheer. Hij gaf ons op prettige wijze een. uiteenzetting van de kerkrestauratie en van de geschiedenis van het orgel en gewaagde van een plezierige samenwer king met predikant en kerkeraad. De Ned. Herv. Kerk van Groot-Am mers bevat het eerste orgel waarvan de klanken beluisterd konden worden. Na de restauratie en de verplaatsing van het orgel van boven de preekstoel naar de huidige plaats was de kerk er niet mooier op geworden. Alleen de hoofdin gang had nog zijn oude luister. Jan Stolk stelde diverse organisten in de gelegenheid zelf achter de speeltafel plaats te nemen. Het orgel, gebouwd door de Fa.^ Pels en Van Leeuwen, gaf duidelijk blijk van een romantische in slag. Omstreeks half twaalf kwamen we aan bij de oude Kerk van Veenendaal, waar we gastvrij werden ontvangen door de heer Bert Wiegerhof, organist der kerk. Oud pijpwerk uit het voormalig Wil- helminakerkorgel uit Rotterdam werd aangewend door de Enschedese orgel bouwer Vierdag in het voor het overige geheel nieuw-gebouwde instrument. Een en ander is natuurlijk een avon tuur, maar gelukkig kwamen de klank eigenschappen van de Wilhelminakerk- Rotterdam en de oude Kerk - Veenen daal zo dicht bij elkaar, dat het gebruik van dit pijpwerk ideaal genoemd kan worden. Ook hier kregen orgelvrienden gelegenheid het orgelspel zelf ter hand te nemen. In restaurant de „Korenbeurs" werd voor eigen rekening de lunch gebruikt. Na de lunch vertrokken we naar het Bijbels Openlucht Museum, Heilig Land Stichting te Nijmegen. Hier werden we door een „mechanische" gids iri de ge legenheid gesteld het leven van Jezus van stap tot stap te volgen. Zo maakten we kennis met de middelen van bestaan, we zagen een schaapskooi en zo kwam Ipijv. de tekst „Ik ben de deur der scha pen" (Joh. 10, 7 en 9) tot leven. De rond leiding eindigde met een bezoek aan de synagoge. Naar mijn mening is het een goede gedachte van het bestuur van de Orgel vrienden geweest een bezoek aan dit Openlucht Museum voor deze orgelreis te programmeren. Tegen het eind van de middag kwamen we in de Grote of St. Stevenskerk te Nijmegen aan. Deze kerk, gebouwd op de Hundisberg, werd in 1273 door Albertus Magnus, bisschop van Keulen, Ingewijd en toegewijd aan de eerste martelaar Stefanus. In de loop der jaren is de kerk herhaalde malen verbouwd. In 1808 wordt bij Koninklijk Besluit de Stevenskerk definitief eigendom van de Hervormde Gemeente; de toren is eigendom van de gemeente Nijmegen. Wij allen hebben de graftombe gezien van Anna Catharina van Bourbon, die 21 mei 1469 is overleden in de burcht op het Valkhof. In deze kerk bevinden zich maar liefst vier orgels: 1. Een zesstemmig orgeltje van de Waalse gemeente, ook wel genoemd het Ommerenorgel uit de periode van 1725- 1740. Het klonk alleraardigst. 2. Een elfstemmig orgel, gebruikt voor trouwdiensten. Het is het Clerincksor- gel uit 1860. 3.Het Ardennenorgel uit de periode 1690 - 1710 uit Midden-Frankrijk, met duidelijk Franse inslag. 4. Het grote Königorgel uit 1776 met 53 registers. Dit orgel is volgens de bronnen beroemd en behoort tot de zeer grote orgels in den lande. Het werd gebouwd door de Keulse orgelbouwer Ludwig König. In december 1773 krijgt hij de opdracht om voor 24.000 gulden een nieuw orgelrte bouwen. Na een ar beid van twee en een half jaar levert hij zijn werkstuk op, dat vervolgens vier dagen door een commissie van deskun digen wordt geëxamineerd". Op 10 september 1776 wordt het orgel voor het eerst in het openbaar bespeeld. Sindsdien hebben vele grote organisten achter de speeltafel plaats genomen. De huidige organist J. Welmers legde ons bovenstaande bijzonderheden van de vier orgels uit en liet hun verschil lende klankkleur in een fraaie bespe ling van de Instrurrienten horen. Tenslotte versterkten we de inwendi ge mens in Hotel-Restaurant „Erica" te Berg en Dal, waarna de thuisreis werd aanvaard. We konden op een geslaagde dag te rugzien. G.J.WIRTZ. - STELLENDAM J.l. zaterdag zijn in het zwembad te Stellendam 41 jon gens en meisjes voor K.N.Z.B. zwem diploma A geslaagd en 38 voor het di ploma B. Geen enkele kandidaat werd afgewezen. Het werd afgenomen door dhr. M. A. Snoey en dhr. L. Tom, onder toezicht van K.N.Z.B. official mevr. Vuyk-Bras uit Rotterdam. Mevr. Vuyk-Bras had in haar toe spraak tot de geslaagden veel w^aarde- ring voor de organisatie en voor de kandidaten, die zo uitstekend gezwom men hadden. Hiermee ontlokte zij een warm applaus van de aanwezigen op deze zonnige zaterdagochtend. Voorts raadde zij de aanwezigen aan, veel naar het zwembad te komen maar er vooral erg zuinig op te zijn, daar het, haar in ziens, onder leiding van dhr. Snoey, een „gezellig" familiebad is. Voor diploma A. slaagden: uit Stellen dam.: Corina Brinkman - Nella v. d. Nieuwendijk - Jeannet v. d. Nieuwen- dijk - Christina Brinkman - Conny v. d. Jagt - Ellen Doomheim - Janny Melis sant - Petra Roon - Piroska Koppenaal - Mona Brinkman - Clazien Doorn - André Vroegindeweij - Ronny de Rui ter - Jan de Jong - Peter v. Sluis - Dlck Roon - Kees v. d. Nieuwendijk - Jan Klink - Evert de Blok - Arie Driessen - Arjan v. Oostenbrugge - Arie v. Oos tenbrugge - Wout Bakelaar - Uit Oud- dorp: Nelly Kaptein - Anita v. d. Wie len - Marieke Bezuyen - Ronny Lodder - Albert Boshoven - Wilfred Breen - Kees Witte - Gert Jan de Boer. - Uit Goedereede: Nelly Klink - Heleen Nijs- ten - Corry Soeteman - Engelien Nolet - Jaap van der Mast. - Uit Goedereede- Havenhoofd: Anja Groenendijk - Lia v. Dam - Jolanda Reinhoud - Marth Krij ger - Dick Tanis. Voor diploma B. uit Stellendam: Caro- lien Visser - Henriëtte Kievit - Petra Spuy - Anneke Verheij - Marleen de Geus - Marja Koppenaal - Helene Kreeft - Marjan Driessen - Krijnie Me lissant - Marleen Sager - Evelien Qualm - Groetje Bakelaar - Karin v. d. Ree - Bas de Blok - Kees v. Heest - Henk v. Oostenbrugge - Jos v. Keulen - Hans v. Driel. - Uit Goedereede: Monica Tanis - Lenie Tanis - Sjaan v. Erkelens - Jean net v. Heest - Geurs Jan v. Doom - Henk v. Erkelens - Edwin de Held - .Jan V. d. Bok. Uit Goedereede Haven hoofd: Gouda Orgers - Maart den Eer- zamen - George Groenendijk. - Uit Ouddorp: Maud Hameeteman - Trudy Meijer - Jaquelien Appel - Leo Breen - Willem Elzinga - Laurens Appel - Jaap v. Heest - Willy Padmos - Pieter Voogd. f---F---0=- STELLENDAM Op zaterdag 21'juni nam de Chr. gem. Zangver. „SOLI DEO GLORIA" alhier deel aan het muziek- en zan^concours, uitgeschreven door het concourscomité „CON AMORE" te Arnhem in de con certzaal van de Ontmoetingskerk te Dieren, Zij kwam uit in de ere-afdeling met als verplicht nummer: Es geht ein dunkre Wolk herein, van Hugo Distier en als vrij nummer: Jubilate Deo (Psalm 100) van Orlando dl Lasso. Zij behaalde met 350 punten een mooie Ie prijs. Di rigent was dhr. C. C. v. d. Heuvel. De jury werd gevormd door de heren: Otto de Vaal, Simon Terpstra en Leo Pap- penheim. Een resultaat waar dirigent en koor trots op mogen zijn. Op zaterdag 21 juni nam de muziek vereniging „DE HOOP" te Stellendam deel aan het Federatief concours, uitge schreven door de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen in de R.K. kerk te Deest. Zij kwam uit in de Vaandelafdeling met als ver plicht nummer: Introductie, Elegie en Cappricioso, van Meindert Boekei en als keuzenummer: Call of the sea (De roep van de zee), ouverture van Eric Ball. Zij behaalde met 301 punten een goe de Ie prijs. Een prestatie, waarop diri gent Willemsen en zijn corps met recht trots mogen zijn. De jury werd gevormd door de heren: Jean Pierre Laro, Piet Stalmeyer en Piebe Bakker. Collecte-opbrengst. De onlangs ge houden koUekte ten bate van de Sana toria Sonnevanck en Zonnegloren bracht op het mooie bedrag van 433,62. Hartelijk dank aan allen, die hieraan hun steentje bijdroegen en aan de col lectanten, die meehielpen dit bedrag in te zamelen. IVIIDDELHARNIS In het kader van de Braderie zal er vrijdagavond een nogal ongebruikelijk' sportgebeuren plaats vinden. Op het Beneden Zandpad ongeveer ter hoogte van de Fordgarage zullen volleyballers van Sparta/H. en Intermezzo om zeven uur een demonstratie volleybal geven om de sport ook buiten de sporthal voor een groter publiek bekendheid te geven. THOLEN Zwembad hele dag open. Tijdens de schoolvakantie zal het nieuwe zwembad aan de Zoekweg elke dag (behalve zon dags) van 10 tot 17.30 uur geopend zijn. Deze regeling gaat in op 28 juni a.s. Van de hand van Danker Roozemond is een heel mooi boekje verschenen: „Stavenisse in oude ansichten". Het is een van de vele uitgaven op dit gebied van de „Europese Bibliotheek", uitge geven in opdracht van „De Zeeuwse Boekhandel", Postbus 30 te Zierikzee. Van iedere plaats op het eiland Tholen komt er een dergelijk fotoboek; St. IVIaartensdijk hebben we al besproken en de andere komen straks aan de beurt. De samenstellers beschikken over prachtige kaarten en foto's; het is wer kelijk een lust om het door te nemen. De auteur geeft eerst uiteraard summier een overzicht van het ont staan van Stavenisse, geïllustreerd met een bedijklngskaartje, anno 1599. Alle straten van Stavenisse komen er in voor, de „veste" met toegangspoort, waar vroeger het slot stond, gebouwd door Hyronimus van Tuijl van Seroos- kerke. Hotel „De Gouden Leeuw", op dezelf de plaats waar in 1724 het „Dorps Huys" stond, het gemeentehuis, gebouwd in 1860 en aan de oude, scheve dorpstoren, waarschijnlijk in 1618 gebouwd, moge lijk het oudste monument in Stavenisse. De vroegere dorpskerk is in 1623 gereed gekomen, in 1664 vergroot, in 1879 ver beterd en in 1910 gesloopt. De nieuwe kerk (nr. 38 en nr. 72) is in 1911 ge bouwd als geschenk van de ambachts- heerlijke familie Van deri Lek de Clerq. Ook het voormalige kerkgebouw der Oud Geref. gemeente (in 1855 gebouwd) kreeg een plaats en meerdere kiekjes van de haven, vroeger de levensader van de gemeente! Jammer, dat we in aan sluiting daarop geen foto tegenkwamen van het veer Stavenisse - Ouwerkerk, waarvan destijds druk gebruik werd ge maakt! De kiekjes van de oude molens zijn ook heel mooi; verder troffen we er schoolfoto's in aan en één van de kerkeraad der Hervormde gemeente, ten tijde van ds. Damsté (1941 - '46). Er staan tal van personen in uit vorige ge neraties, oude klederdrachten enz. De auteur heeft ook enkele foto's van de watersnoodramp 1953 opgenomen; er vielen toen 133 slachtoffers in Stavenis se. De onderschriften bevatten tal van gegevens; het is merkbaar dat er studie van is gemaakt om zoveel mogelijk his torische feiten te vermelden. We hebben veel lof voor de samenstelling en de in deling; zonder twijfel zal dit foto-album dat zoveel herinneringen oproept, gretig van de hand gaan. Het is te koop bij dhr. C. den Braber, Voorstraat 31, Stavenisse. Voor buiten Stavenisse uiteraard bij de Zeeuwse Boekhandel, Postbus 30 te Zierikzee. De prijs is f 21,90. D. Th. d. W. nm Vi'- S'TA'/£?{-,SSE. ;;«S?, LAND- EN TUINBOUW: Bij kalkmeststoffen speelt de fijnfj een belangrijke rol. Hoe fijner de tjes, hoe sneller de werking. Wat held betreft staat de als nevenprod] van de suikerindustrie vrijkomende kaikmeststof schuimaarde onbetwist] aan de top. Daarnaast wordt de werking van| schuimaarde nog versneld, doordat kalkdeeltjes in innig contact zijn melj aanwezige organische stof. Juist vanwege deze beide eigenschj pen behoort schuimaarde tot de s werkende kalkmeststoffen. Hoewel kalkmeststoffen en dus schuimaarde in de eerste plaats m( worden gezien als pH-regulerend (za' en dalgronden) en pas in de tweede] plaats als meststoffen tot het voor; van de plant met voedingselementeii| het toch belangrijk bij de toepass; rekening te houden met de neven; standdelen. Vooral vanuit dit oogpunt verdietj schuimaarde t.o.v. andere kalkmesl stoffen bijzondere aandacht. Per ii kg. schuimaarde worden aan de gti toegevoegd: ca. 3,5 kg stikstof, 111 fosforzuur, 2 kg kali en 12 kg mag] sium. Deze nevenbestanddelen vertegep.-! woordigen een directe be'mestingswa; de van rond 13,per ton. Deze wai de is berekend naar de kunstmestpi zen van dit voorjaar en temeer zo teressant geworden, daar met name laatste jaar de kunstmestprijzen zo enorm zijn gestegen. Afhankelijk van de afstand tot suikerfabrieken zal schuimaarde m] in enkele gebieden meer dan 15,— ton franco boerderij kosten. In vele gebieden ligt de prijs zelfs aanzienlijk lager dan de waarde van nevenbestanddelen. Uit het bovensta; de is het dan ook zonder meer duideli dat schuimaarde de allergoedkoopstij kaikmeststof is. Problemen bij het strooien behoefl] men tegenwoordig niet meer te vreze Desgewenst kan de schuimaarde meeil al ook gestrooid op het land worden a leverd. Ja ga vond in de hol |e droefheii reliefde mJ fer, behuwq ie onderdo^ Goedereed Ouddorl gommelsdijl Ouddon adorp, 22 jj folenblok Gel fmiddags vl teraardebJ aderdag 261 feraafplaatsl Iden zaterdl \e diepe dri pde broedei Ide gezeger f Hoek vani Ouddol Stellenda addorp, 21 Ie Vliedberd Het Rotterdamse woningtextielbed'j Dehnert Jansen B.V., dat de alleel verkoop heeft voor Armstrong vloerbf dekking, brengt een nieuw type -virl van deze Amerikaanse producent op f markt. „Brigantine Corlon" is de naam vd deze specifieke 183 cm brede projeklj kwaliteit, die tevens zeer geschikt is o bij renovatie op oude vloeren te wordJ gelegd. De dessinering terrazzo —f neutraal; er zijn 9 kleuren, die met eltl andere in een vertrek toegepaste kle| gekombineerd kunnen worden. Het i -slip gemaakte oppervlak is licht gepnl fileerd en bestand gebleken tegen elif soort indrukken. Belangrijk is, dat „Brigantine Corlon" een hoge bestesj digheid heeft tegen het vuur van soms achteloos'weggeworden sigaret. Technische gegevens, ontleend aan testrapport van het Duitse T.N.O. te| Dortmund en het Instituut voor Bou»| kimde te Stuttgart, zijn op aanvraag f verkrijgbaar bij Deja's Projektinforni>| tie, postbus 252 te Rotterdam. THOLEN Geslaagd. Aan de Chr. school voel Mavo werd het einddiploma behaald f door: Trijnie v. d. Berge, Willy Boger:! Bep Bout, Bram Bout, Marijke Deurlooi Huib Donkers, Lia v. d. Have, Lia Kol Jaap V. d. Berge, Henk Bbxhoom, Gijil bert Buijs, Grieta v. d. Dool, Dick Hoogi strate, Louis van Iwaarden en Leen df Jonge. Aan de gemeentelijke Mavo werd hel einddiploma behaald door: Andries Lindenberg, Mieke en Willem van Eli sacker, Ans de Laater, Rien van Aei*! Angeel Bout, Trudy Schot, Jeanet Schotkamp, Ad v. d. Rijsen, Ine de Wil-| de en Lidia Brouwer. OUD VOSSEMEER Bouw dorpshuis. De gemeenteraaii| van Tholen heeft het verbouwen va«| het voormalig gemeentehuis tot dorps-f huis gegund aan Aann. bedrijf Uijtden- willigen B.V. te Oud- en Nieuw-VosseJ meer voor de som van 286.420,— i het maken van spanten en tribunes gei gund aan Fa. Van den Hoven te Thole»| voor 327.000,—. ^^t^-^-^'*''*'^ Wij zol Indienl ollicitaties itrandweg afwater St. EUsab< krgaat mor het gemaal radicale sef ^1 is trouwl allatie vooi kkee wilde I in de wate door COR VAN HARTEN 4S Doch jonge vissers denken aan zulke zwaarwichtige dingen nog niet; voor hen is de zee belangrijk. Vooral in het voorjaar, als ze elkander een poosje ge mist hebben, kan die visser soms zo heel graag de bree-veertien op willen. Daar heeft hij wat voor over: hij maakt zijn hulkje mooi, doft haar eens extra op, hij verzorgt haar tot in de puntjes. En als het zover is dat hij eindelijk z'n bultzak vult en het zoute water opgaat, dan ontvangt die zee hem blij met uit gestrekte armen; ze doet bereidwillig haar schatkamers open en deelt met gulle hand de heerlijke, vette, malse maatjesharing uit. Hier jong, neem maar en eet er lekker van. Het is zo ge zond, zo zuiver. Vat 'm bij de staart... je hoofd achterover ja... Proef eens! Och ja, boeren en tuinders zijn goeie mensen, geschikte lui, zogezegd, daar niet van, maareen boer kan mis schien wat hannesen met zijn kunst- tnest; het is mogelijk dat een tuinder z'n vruchten bespuit met schadelijke dam pen, de melk eerst koken, mensen, en zal je het fruit vooral goed afwassen? maar de haring, daar kan je niet mee knoeien; die is puur, die is pril, die is maagdelijk rein. Je kunt ze rauw eten! O ja, de zee heeft kuren, zulks komt immers overal voor? Dan wordt zij boos, ze stuwt haar krullers hóóg op, ze doet het schip slingeren en stampen. Dan gaat die visserman haar schelden, ver wensen soms, want al heb je honderd jaar gevaren, je kunt niet tegen dat onberekenbare gegooi en geslinger maar het duurt nooit lang. Want zij bindt weer gauw in, haar brekers ver vlakken geleidelijk tot hun normale gol vingen, en de visser zegt: „Het is lekker weer en een vriendelijk zeetje!" Het wordt al donker. Leen heeft ge noeg gelummeld op de hekjes en gegin negapt met de meisjes. Hij wil nu naar huis. Bovendien, het gaat regenen, wat moet je dan opstraat doen? Hij heeft vandaag al een paar keer op bier moeten tractoren, vanwege zijn stuurmansstatus Voor 't eerst vol-matroos en dan met een al stuurman-invaller! Dat hoor je niet veel. Daar moet je schipperszoon voor zijn, een matrozenjongen zal dit niet gauw gebeuren. Geef er nog maar eentje, kastelein, want Leen is officier, hij betaalt wel. Zijn vader is schipper en hij is stuurman. Maar nou is het uit, 't is welletjes ge weest. Leen wil naar bed, want de vo rige nacht heeft hij niet veel rust gehad. Ze kwamen de wal naderen, moesten verkennen. Er was weinig zicht, nou, dan weet je het wel. Alle hens voor de dag. Zie je niks? Nog niks? Om de ha verklap diepen, stop en achteruit, de mand met de dieplijn staat op de stoep bij het stuurboordsachterkrebbeschild. Vademen met je armen. Houd maar een tikkeltje oostelijker an. Nee, toch maar niet, houd maar langs de wal heen. En dan zullen we over een kwartiertje weer eens diepen. Zo was het de halve nacht door ge gaan: zie je niks? Neen. Ja toch. Ginds aan de kim, daar is een lichtje, dat lijkt wel een wal vuur. Doch het is het niet; het is een vaartuig waarvan de lichten schuilen. Maar ginds dan, twee streken aan stuurboord? Dat is een gooier, dat is de kust. Even tellen...: eenentwintig, drieëntwintig... ja, dat is ie! Twee keer in de tien seconden, dat moet Scheve-1 ningen zijn. Het was in de vroege morgen dat ze afmeerden in de oude haven. De reis zat erop. Leen was naar huis gegaan, trots als een pauw. Hij had koffie gedronken en was toen de straat op gegaan, waar hij zijn maats vond en met hen meer bier dronk dan misschien goed voor hem was. En nou had hij best zin in een tuk je, in een boerenacht, zogezegd. Tabé, jongens, ik ga naar huis! Doch toen hij bij zijn moeder kwam, was Bertha er nog. Leen kende haar wel. Ze was vriendin geweest met het zusje van Teun van Jans. Ze scheelde in leeftijd een half jaar met Leen, was eveneens niet groot van stuk. Bertha had een boodschap van Jans, voor moe der Tina. Eventjes maar. Doch zij heeft hier de ganse avond algezeten, want Bertha is een gezellige praatster. En nu wil ze naar huis, maar het gaat jammer genoeg regenen. Ze zal nog maar even wachten, misschien wordt het gauw droog. Wat is het donker, meent moeder Ti- na. Er loopt tegenwoordig, vooral in de zomer, veel vreemd volk langs de weg, en dan zo'n jong meisjeLeen moet haar maar even naar huis brengen, als hij durft. Bertha kan haar paraplu wel lenen. Nou, Leen durft wel, dat is bekend. Hij houdt niet van dralen. En zo stapt hij, samen met Bertha, de donkere, nat te avond in. „Woon je ver?" vraagt hij, zomaar om een gesprek te beginnen, want hij weet deksels goed waar zij woont. „Het is niet dichtbij". „Mooi", zegt Leen. „Dan duurt het langer". „Jij bent stuurman, hè „Hoe weet je dat?" „Nou, van je moeder, natuurlijk. Ze is er erg trots op". „Het is maar voor tijdelijk „Nou ja, het is tóch een prestatie". Leen geeft geen antwoord. Ze lopen een poosje zwijgend naast elkaar. Dan zegt hij„Laten we gearmd gaan, dat loopt makkelijker". „Waarom „Vind je het niet gek, zo loslopen?" Ze lacht. „We zijn toch geen honden?" zegt ze. „Daarom juist". Zij stribbelt nog wat tegen: „Als de mensen ons zien..." „Ben je mal? Er is geen kip op straat. Het is donker en 't regent". Ze lopen nu al dichter tegen elkaar aan: twee jonge mensen onder één pa raplu. Leen vindt het best zo. Hij heeft geen slaap meer. Maar de regendrup pels worden groter en talrijker, er hangt een zware bui. In de verte rommelt de donder; ze moeten haast maken. Ber tha's kousen worden nat ziet Leen, en hij zegt het. „Dat kan bij Scheveningse dracht niet gebeuren", lacht ze. „Maar ik had beter met de bus kunnen gaan". „Nee", grinnikt Leen. „Ik heb best zin om jou naar huis te brengen. Ik wou, dat je heel ver weg woonde". „Ik niet". Ze komen in de straat, waar Bertha woont. Het giet. Leen is danig nat, hij heeft de paraplu zowat helemaal bove» haar gehouden. Maar hij vindt het nie'| erg. Zij wil al aanbellen, maar hij houdt haar tegen. „Eerst mijn loon". „Bedankt voor het thuisbrengen", lacht ze. „Dat bedoel ik niet". „Wat dan „Dit". Hij pakt haar bijna ruw beet en zoent haar heftig op beide wangen. Zij schrikt of doet ze alsof? „Gaan we morgenavond samen weg?" polst hij. „Als 't weer regent?" „Morgenavond regent het niet", zegt hij besUst. „En ik zou dan graag met jou uit willen". „Goed. Maar ga nu gauw naar huis. Je bent zo nat. Hier, neem meteen de paraplu mee en bedank je moeder er voor". „Niks hoor, breng die zelf maar teru& Volgende reis, bijvoorbeeld. Nou, tot morgenavond dan. Dag Bertha". Luid klingelt de bel door de nachte lijke stilte. Leen loopt naar huis in stortregen. Zijn pak kan wel naar de stomerij. Maar hij geeft er niet om; z'" hoofd zit boordevol plannen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 2