I illAIIDEII - niEUWS lomerweer verdeling in Europa Oproep leugil had veel plezier op „Zespeka" klubmlddag In „Vita-Nova" te Sommelsdijk Van broedschotel tot Barcelona Renault 5 TS met 1600 cc motor ens WEERPRAATJE blad Vrijdag 20 juni 1975 No. 4397 -2043 l Geen 17.000 mniaar 70.000 (I) kippen AM Koep een meester in de rechten op (sociale democraten bijvoorbeeld met een warm Idoppend hart voor de zwalike medemens) hij zal zwart op wit bewijzen ondanks uw eigen zorgvuldig toebereide rechtsregels dat 18 dagen na de bevruchting het hartje klopt gewenst of ongewenst van een mens Roep een staf van specialisten op vraag ze hoe een kind van 3 maanden en 4 cm lengte zichzelf verdedigen kan tegen de zuigkracht van de moordenaar tegen het tangetje van edel metaal weg uit het nest in de baarmoederwand weg uit z'n element, het water IQ de gewassen handen vol schuld verpulverd als een speelgoedpopje waar een kleuter om huilt, vertrapt door een mens Roep een ervaren rechercheur op laat hem een vingerafdruk maken we willen toch een teken van leven van een kind van tien weken om handtastelijk te bewijzen dat zij of hij het is geen het een eigen identiteit heeft persoonlijke gegevens van hogerhand beschreven een mens Roep uw geweten op en reken gelovig na wie het kind van de rekening wordt en teken met uw hart met uw geschapen hand uw bloedeigen naam redt het ongeboren kind L. L. Bouwers Sciioonmaakbeurt voor het strand aSionnementsgeld Aanval met verse troepen Stichting Oezinsverzorging Middelharnis - Sommelsdijk BoerderiJ'braiicien 20 juni 1 gj (van onze weerkundige medewerker) Het komt zelden voor dat het zomer weer in alle Europese landen zomers, iarm en droog kan worden genoemd. jet andere woorden dat geheel Europa bdei' hogedrukinvloed ligt. Het komt, (fat is de schale troost wanneer het zo merweer volgens de volksmond van de )ok is, vrijwel nooit voor dat het in ■el Europa koud en regenachtig is. Globaal kan gesteld worden dat wan neer er in een deel van Europa sprake is van iiogedruk met zonnig weer er ook ^n deel moet zijn met depressieinvloed. In perioden dat Scandinavië en West Europa wordt beïnvloed door een sterke koele stroming van de Oceaan, een lestcirculatie genoemd waarmee regel matig regenfronten mee trekken, ge- leel Zuid- en een groot deel van IVIid- iên Europa warm zomerweer hebben. 'sfBij die westcirculatie boven het Iflordzeegebied behoort namelijk de ^nwezigheid van een sterk ontwikkeld fzorenhogedrukgebied dat in de regel ^n uitloper laat zien via Spanje, Frank- ^k, de Alpen naar de Balkan. Er zijn iituaties, juni en juli van verleden jaar waren daar een voorbeeld van, dat de .mmer grotendeels door zo'n toestand ■rordt bepaald. Wij in West Europa en meestal ook Scandinavië zitten dan met doorlopend te koele lucht, globaal ten zuiden van de lijn Normandië, Luxemburg, Midden- "juitsland. Polen is het droog en zonnig, ;ortom volop zomers. Echter wanneer ,ch iiogedrukgebieden ophouden boven Ichotland of Zuid-Scandinavië, zoals in ie tweede week van deze junimaand iet geval was, komt het vaak voor dat gebied zonnig en warm is terwijl en in het hele Alpengebied, een deel n de Balkan, Noord-Italië en Zuid- Jrankfijk slecht weer heeft met veel luien. Dit dan vaak als gevolg van een [oeveelheid koudere lucht in de hogere ;chtlagen, ook wel hoogtestoring of loude put genoemd. Het vervelende daarvan is dat die lestand vaak hardnekkig is en door- ipend de ontwikkeling van buien in de land werkt met overdag lage tempera ren. Ook zijn die hoogtestoringen in lun bewegingen erg onberekenbaar. andaag geven ze de meeste regen in oostenrijk, morgen in Zuid-Duitsland de volgende dag bederven ze het va- lantieweer juist in Zuid-Frankrijk. Een tuatie met duidelijke fronten is veel iemakkelijker in de weersverwachting te nemen dan de gedragingen van deze hoogtestoringen die soms ook boven ons land of naaste omgeving vertoeven. De dag begint vaak zonnig, maar een geringe verwarming geeft al een spon tane buienontwikkeling. „Men" zegt dan vaak „de lucht kan niets geen warmte verdragen". Het on weert vaak al voor de middag zonder dat het warm is. Zo zien wij in de zomer vaak dat wan neer een gebied in Europa het mooiste Vv'eer van de wereld geeft, in andere de len de vakantiegangers vrijwel niet uit hun tent of caravan te krijgen zijn als gevolg van de stortbuien en te koele lucht. In Zuid-Europa is deze kans het kleinste, in Midden-, en West-Europa en ook in Scandinavië is het vaak een gok of men tijdens zijn vakantie juist zo'n stabiele of onstabiele periode treft. (Nadruk verboden). RECTIFICATIE: In het reisverslag van IWiddelharnis' bejaarden naar H.M. de Koningin, ge publiceerd in ons blad van j.l. dinsdag, hebben we ons in 53000 kippen vergist! Namens de Fa. de Boed te Nieuwe- Tonge werden H.M. n.l. enkele dozen verse eieren aangeboden, om. daarmee nog eens de dankbaarheid te onderstre pen voor de in 1936 ontvangen gift van 35,van Koningin Wilhelmina, welke gift mede de grondslag legde voor het tegenwoordige bedrijf. Dat is thans uit gegroeid tot het grootste van Zuid-Hol land met 70.000 legkippen (we schreven 17.000) en 15.000 kuikens! OOSTERLAND Bij de gehouden examens aan de Ho gere Technische School te Vlissingen slaagde voor de diploma Weg- en Wa terbouwkunde (afstudeerrichting Con structies) onze dorpsgenoot Leendert Th. Steenpoorte Matth.zn. Zendingsrede Op dinsdagavond 24 juni a.s. hoopt ds. C. Smits, pred. der Oud Ger. Gem. te Giessendam een zendingsrede uit te spreken voor de Mbuma-zending in het kerkgebouw van de Oud Ger. Gemeen te aan de Burg. v. d. Havestraat alhier. Aanvang half acht. ngen en e zomer ogelijk- Op verzoek overgenomen uit „Variant", wekelijkse bijlage van het Ne derlands Dagblad. A.s. zomer zal een deel van het Oud- dorpse strand weer een schoonmaak beurt krijgen. Dat gebeurt op 26 juli, op initiatief van Seven-Up en Levi's, in samenwerking met de plaatselijke V.V.V. Het wordt een speels gebeuren waar bij jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar als strandjuttertjes een deel van het strand zullen afwandelen. Onderweg kunnen zij al het klein vuil dat ze te genkomen verzamelen in papieren zak ken, die hen tevoren worden uitgereikt. Dé volle zakken dienen ingeleverd te worden bij een speciaal daarvoor inge richt amphiblevoertuig, dat hen op de tocht zal begeleiden. De strandwandeling eindigt bij een groot schatgraaf terrein waar de jonge lui naar hartelust in de grond mogen wroeten om één van de daar verstopte prijzen naar boven te halen. De hoofd prijs is een jongens- of meisjesfiets. Wij herinneren onze abonnees die gewend zijn per kwartaal te betalen, aan de betaling voor het 3e kwartaal 1975 ad. 6,35. Betaalt U per halfjaar dan is dit bedrag 13,10. Meerdere abonnees die norma liter per jaar betalen, hebben dit voor 1975 tot nu toe niet gedaan. Mogen wij deze abonnees ver zoeken het abonnementsbedrag voor een geheel jaar, ad. 26,20 te willen overmaken? Bij voorbaat onze hartelijke dank. Ons giro nr. is 16 79 30. EILANDEN-NIEXJWS afd. Abonnementen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Geslaagd. Vorige week zijn geslaagd voor het diploma bejaardenhelpster mevr. P. v. d. Nieuwendij k-v. d. Ouden, bejaardenhelpster en mej. P. Smit, ge zinsverzorgster. Beiden zijn al enige ja ren verbonden aan de Stichting Ge zinsverzorging Middelharnis - Sommels dijk. Zo'n zeventig kinderen hebben woens dagmiddag een heel plezierige spelmid- dag beleefd. Het was een zgn. „Zespeka" clubmiddag, een feestelijke en speelse middag voor de Zespeka-clubleden waarvan er op Goeree-Overflakkee ook enkele honderden zijn. Landelijk heeft de Zespeka-club zo'n 10.000 leden in ca. 1000 plaatsen. Zespeka" is een bureau dat voor 6 Prot. Chr. kinderbeschermingscentra de Enkele van de kinderen, begeleid door de onderwijzeres mevr Gra vendeel en het Zespcka-mannetje voorlichting, fondsenwerving en de coördinatie verzorgt. Voor de clubleden betekent dat dat ze, meestal vanuit de basisschool, de busjesaktie voor de kin derbescherming verzorgen. Hun lijfblad is „de Vuurslag". Het busje wordt op een groot aantal adressen maandelijks gepresenteerd. Dt clubmiddag, die met spelletjes werd gevuld, waaraan het Zespeka mannetje en ,,Oom Henk" een niet ge ringe bijdrage leverden had een extra attractie. Er kon n.l. het 3000ste lid worden begroet dat op de clubmidda- gen in den lande te gast gev/eest is, het bleek Eef Grinwis uit Ouddorp te zijn. Voor geïnteresseerden het adres van het bureau Zespeka: Johan van Olden- barneveltlaan 44 te Amersfoort. In de oorlog gaat de overwinning naar diegene die in de laatste veldslag het beste materiaal en de meest verse troepen in de strijd kan brengen. In de duivensport is het halverwege het seizoen al evenzo. Uitgeruste vogels zullen alleen bekwaam zijn zich eervol te klasserert. Liefhebbers met een klein potentieel zullen het in de komende weken moeilijk krijgen als ze steeds hun gehele bezit in de mand stoppen. Een vliegduif is zeker .éénmaal per maand aan een week rust toe, zeker bij twee nachten mand. Ook al zit een duif die eerder bevlogen is twee of 3 weken stil, ze zal er bij een volgeride inkorving niet minder om zijn. Zeker op de lange afstand moet men geen zegepraal verwachten als men niet met verse, lees uitgeruste troepen aan de start komt. Voor een duif die er genoeg van heeft en moe gestreden is, zullen de meest krachtdadige middelen of doping als die bestaat een pleister zijn op een' houten been. SurvüUers 070675 Opnieuw daverende dingen bij L. Arensman, Dirksland. De twee eerste vogels van het concours bij zo'n wind. Tot ieders verbazing de negenjarige j,23" op de tweede plaats. W. Notenboom ■ter plaatse 3 en 10e FCC. J. C. Rood- zant met 16 en 29 ook weer present. A. Zoon eveneens 2 rappe, wordt 20 eri 23, K. de Jong 15; J. P. Doorn en Zn. 19, L. S. V. d. Baan 28. Twee dapperen te Ouddorp. W. Kievit 3e FCC en Gebr. Grinwis 4e FCC. Ook wint W. Kievit de 22ste op de 961 ingezette duiven en A. J. Klink wordt op deze Survilliers 14e. Te Stellendam zes liefhebbers op ere plaatsen. D. Bruggeman 5e; D. van Ours 6e, J. Smit 8e, D. van Lenten' lie 'en 27e; P. C. Klink 17e; J. v. Seters en Zn. 26e. Op Herkingen nog een vlugge bij A. J. A. Volaart (21ste), plaatselijk tweede wordt D. Kievit. In Stad aan 't Haringvliet vervolgt P. J. Huizer zijn successen, 9 en 12; Gebr. Visser scoren de 24ste. Middelharnis. De „1039470" van H. de Vos begint tot zijn beste te behoren en reikt aan de 7e plaats. Komende vorm hij C. Vroegindeweij 13 en 25. W. de Vos 18e en C. Polder 30ste. Orleans 140675 Leek het er aanvankelijk op dat het een zware Orleans zou worden', na de inkorving draaide de wind en .kregen de duiven de stroom schuins mee. Gevolg dat ze het binnenland werden in gedre ven. De hoogste snelheden werden bij deze landelijke vlucht te Eindhoven ge maakt. Te Stad aan 't Haringvliet werd op Flakkee de hoogste snelheid, 1192 me ter, toereikt door de ,,500444" van A. de Gans. Ook een duif met enorme staat van dienst. Nog zo'n crack de „423513" van P. J. Huizer werd 4e FCC en plaat sedij k tweede. Ook draait Huizer nog de 17e eri 21ste. J. Mijs blijft zijn succes sen voortdoen. Nu weer 5, 11 en 22. Gebr. Bevaart 9, 10 en 27. Volgens onze zegsman zat de eerste duif van de Gebr. Bevaart op 11.55 maar arriveerden ze pas zelf op 9 over 12 op het hok. Om een gaatje in je hoofd te prikken. H. v. d. Valk 14; Gebr. Visser 23. Te Middelharnis vliegt H. de Vos (2e F.C.C.) een dertien minuten los op C. Polder {20ste). P. v. d. Boogert komt met een 28ste prijs ook nog op een ere plaats. Te Dirksland weer de eerste twee voor L. Arertsman, met vervolgens op de 26e plaats zijn favoriete „23". J. C. Roodzant toehaalt er 7 en 25 en A. Zoon 15 en 19. K. de Jong begint langzamer hand volwaardig mee te draaien en be zet de dertiende plaats. L. S. v. d. Baan 24, A. P. de Vogel 29. Goede vlucht te Herkingen voor H. Kievit, die met de tiende begint en een zestal tijdduiven weet te pakken. Plaat selijk heeft hij de eerste t-wee, gevolgd door C. Vreesv/ijk Czn. Geen vroege duiven aan de kust. R. Klijn is te Ouddorp overwinnaar met 1042 meter, doch elders in het binnen land worden snelheden gemaakt van ver 'boven de 1200 meter, voral te Eind hoven en Kaatsheuvel zeer vroege dui ven, dank zij 'de toegenomen N.W. wind. Ter plaatse wint R. Klijn ook nog de tweede voor C. Venneman, die vijf mi nuten later zit. In Stellendam is de eer voor Arend Spuij, specialist op Orleans, draait nr. 12. D. Bruggeman nog iets beter legt beslag op de 16e en 18e plaats. Het concours eindigt met een over- duif van D. Kievit op 1056 meter. Op een bijeenkomst van het voltallig personeel van de Stichting werd woens dagmiddag beleend gemaakt dat met in gang van half juli a.s. benoemd is tot leidster in vaste dienst; mej. J. de Blok. Mej. J. de Blok slaagde deze week voor haar Mavo eindexamen en gaat in september een opleiding volgen vóór so ciale arbeid in Rotterdam. Sinds 1969 is mej. de Blok al werkzaam bij de Stich ting, waarvan 4 jaar als gediplomeerd gezinsverzorgster. De hoofdinspecteur voor het Brand- wezen van het ministerie van Binnen landse zaken deelt mede, dat in de maand maart 1975 tien boerderij bran den zijn voorgekomen, waarbij de boer derij vernield of zeer zv/aar beschadigd werd. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op f 264.650,—. Eén van deze branden kwam voor in Friesland, twee in Drenthe, één in Noord-Holland, vijf in Noord-Brabant en één in Limburg. Vijf van deze branden werden veroor zaakt door kinderen die speelden met vuur, één vermoedelijk door sluiting, terwijl in vier gevallen de oorzaak on bekend bleef. Bij deze branden kwamen 3 varkens en één stuk kleinvee om. SCHOOLREISJE STELLENDAM Op maandag 16 juni heeft de Chris telijke Nationale School te Stellendam haar jaarlijkse schoolreisje gehouden. Deze keer was de reis naar de hoofd stad van ons land. In Amsterdam werd het pas door prinses Beatrix geopend Bijbels Museum bezocht. De kinderen hadden grote interesse in alles wat dit museum liet zien. Ze kregen een goed overzicht van de manier waarop de Is raëlieten leefden. Na de traditionele rondvaart door de Amsterdamse grachten restte een be zoek aan het Linnaeushof te Benne- broek, waarna de thuisreis werd aan vaard. Omstreeks half acht stond de bus weer voor de school en konden de kin deren, de twee begeleidende moeders van de oudercommissie en het personeel terugzien op een zonnige fijne dag! Met ingang van 1 juni is de naam van de Renault 5 LS veranderd in Re nault 5 TS en daarmee meer in over eenstemming gebracht met de type aan duiding van de andere Renault model len zoals ibijvoorbeeld de Renault 12 TS en de Renault 16 TS. De Renault 5 TS is de 1300 cc. uit voerig van de Renault 5; deze TS is mechanisch en motorisch identiek aan de, Ls maar verschilt qua binnenuit- voering op vijf belangrijke punten. Soelen met hoofdsteunen De Renault 5 TS is voorzien van spe ciale stoelen met aangebouwde hoofd steunen, welke open zijn uitgevoerd. In alle Renaults 5 TS kunneii tegen meerprijs gordels met oprolautomaat worden gemonteerd, in de standaard is de Renault 5 TS uitgerust met drie- puntsgordels. De op de vloer gemonteerde schakel- handle is voorzien van een hoes. De twee snelhed-eri-ruitewisser is ge koppeld aan elektrische ruitesproeiers. Het middengedeelte van het dash board loopt uit in een middenconsole waarin een radio kan worden gemon teerd. De motor van de Renault 5 TS heeft een cylinderinhoud van 1289 cc. De max. snelheid is 155 km. per uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 9